Jump to content

Galaxy S5: Root και αναβάθμιση σε Android 5.0 με Knox 0x0


one_tree_hill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την περασμένη χρονιά ο GeoHot κυκλοφόρησε το TowelRoot, επιτρέποντας root σε πολλές συσκευές Android, το οποίο βασίζεται σε ένα exploit. Το καλό με την παραπάνω εφαρμογή είναι ότι, τον καιρό που βγήκε, το exploit στο οποίο βασιζόταν βρισκόταν και στους kernels της Samsung, κι έτσι ο χρήστης μπορούσε να κάνει root τη συσκευή του χωρίς να πέσει ο Knox στο 0x1, διατηρώντας έτσι την εγγύηση κι έχοντας την ίδια στιγμή root δικαιώματα.

 

H Samsung αναβάθμισε τις συσκευές και στις καινούριες ROMs το exploit δεν υπάρχει, όμως καταλαβαίνετε ότι φλασάροντας με ODIN μια παλιότερη ROM αλλάζει κι ο Kernel κι έτσι γίνεται root κανονικά χωρίς να επηρεαστεί η δικλείδα ασφαλείας της εταιρίας. Με βάση, αυτό, λοιπόν, αποφάσισα να μεταφράσω αυτόν τον οδηγό και να σας δείξω πώς θα αναβαθμίσετε το S5 σας σε Android 5.0 Lollipop, κάνοντας την ίδια στιγμή root τη συσκευή σας και διατηρώντας την εγγύηση. Με τις παρακάτω οδηγίες ο Knox θα μείνει, δοκιμασμένα από εμένα, στο 0x0.

 

Είναι μια διαδικασία σχετικά χρονοβόρα και δε προτείνεται για μη προχωρημένους χρήστες. Το αποτέλεσμα είναι να έχετε την πιο ενημερωμένη έκδοση στο τηλέφωνό σας, με root δικαιώματα και εγγύηση με Knox 0x0 :D

 

Δηλώνω υπεύθυνα πως

 

  • Η διαδικασία που πρόκειται να περιγραφεί φέρει ρίσκο αποτυχίας και οποιαδήποτε παρέμβαση αποφασίσετε να κάνετε στο τηλέφωνό σας είναι δικής σας βουλής και δε φέρω καμία ευθύνη για χαλασμένες συσκευές, «πέσιμο» του διακόπτη Knox σε 0x1, ή για οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα προκληθεί στο τηλέφωνό σας και πως

  • Η διαδικασία αφορά το G900F. Λογικά θα είναι η ίδια και για άλλα μοντέλα της σειράς, όμως θα πρέπει μόνοι σας να ψάξετε και να βρείτε τα απαραίτητα αρχεία.

 

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν! Τι θα χρειαστούμε:

 

  • Την ANG2 ή κάποια μεταγενέστερη KitKat ROM, την οποία θα βρείτε στο SamMobile

  • Το ODIN 3.09 (προσωπικά χρησιμοποιώ ένα συνδυασμό 3.04 και 3.09 για παρεμβάσεις)

  • Τον Kernel της NE2 για το G900F και τον Kernel της ROM που θα φλασάρετε. Εδώ θα βρείτε μερικούς.

  • Το TowelRoot και το SuperSU του ChainFire από το Play Store εγκατεστημένα πριν το φλασάρισμα του Kernel

  • To Mobile ODIN Pro, από το Play Store, το οποίο είναι επι πληρωμή αλλά αξίζει

  • Ένα πακέτο δεδομένων για πρόσβαση στο Internet μέσω 2G/3G/LTE

  • Απενεργοποιημένο το Reactivation Lock και το Encryption, αν το έχετε ενεργοποιήσει

  • Υπομονή και γνώσεις επί του θέματος!

 

ΥΓ1. Με κάθε επιφύλαξη, αν το ODIN αρνηθεί να φλασάρει την KitKat ROM που κατεβάσατε και κολλάει στο hidden.img, μόλις το κινητό ανοίξει σε emergency mode, κατεβάστε το G900F .pit αρχείο (εδώ θα βρείτε το αρχείο για την ευρωπαϊκή G900F έκδοση των 16GB), φλασάρετέ το μέσω ODIN και το κινητό θα ανοίξει. Μόλις ανοίξει και εφαρμόσει το CSC, πρέπει να μπείτε σε recovery mode και να κάνετε wipe cache και data. Η διαδικασία αυτή ήταν η μόνη που δούλεψε σε εμένα, όμως πληροφορήθηκα από το χρήστη truckman πως φέρει μεγάλο κίνδυνο και το τηλέφωνο μπορεί να αχρηστευτεί εντελώς. Οπότε βρίσκεται κι αυτό ολοκληρωτικά στην ευθύνη σας. Εδώ μπορείτε να βρείτε έναν οδηγό για να κάνετε, αν θέλετε, backup το EFS και τα NV_DATA της συσκευής σας. Το προτείνω!

 

EDIT - 30.01.15 - Παραθέτω μια διαφορετική λύση που έγραψε φίλος στο νήμα για το S5, η οποία φαίνεται πιο ασφαλής

1. Download total commander

2. Extract the zip file

3. Open the extracted file via total commander and delete the files hidden.img and cache.img

4. close the total commander and cpme back to the file location you saved. delete the file extension tht is .md5 leave the file only with .tar

5. put the edited file in odin in AP

6. Dont wait just press start and be patient for sometime till odin finishes it work.

everything should work finally"

 

ΥΓ2. Εφιστώ την προσοχή στους χρήστες Virtual Machines, ότι το ODIN δεν αρέσκεται στα εικονικά συστήματα. Όσες φορές δοκίμασα τη διαδικασία σε τέτοια setups είχα πάντα διάφορα προβλήματα. Για ένα αποτέλεσμα γρήγορο και απροβλημάτιστο χρειάζεται μηχάνημα Windows.

 

Ξεκινάμε λοιπόν!

  • Φλασάρετε τη ROM που έχετε κατεβάσει και ενεργοποιείτε το τηλέφωνο για να φτάσετε στην αρχική οθόνη, ενεργοποιείτε τις άγνωστες πηγές και το USB Debugging από τα Developer Options και εγκαθιστάτε TowelRoot και SuperSU

  • Φλασάρετε μέσω ODIN τον Kernel της NE2 και ανοίγετε το τηλέφωνο. Σε αυτό το σημείο θα έχετε πολλά FC, το τηλέφωνο θα είναι ενοχλητικά αργό και το WiFi δε θα δουλεύει. Αυτό είναι φυσιολογικό και για αυτό χρειάζεται 3G σύνδεση και data plan.
  • Ανοίγετε το TowelRoot και κάνετε root. Αν δε δουλέψει με την πρώτη, δοκιμάστε μέχρι να δουλέψει.

  • Αφού το root ολοκληρωθεί μπαίνετε πάλι σε Download Mode και φλασάρετε τον Kernel της ROM που έχετε και κάνετε επανεκκίνηση. Συγχαρητήρια! Έχετε root και ο Knox είναι στο 0x0. Ανοίγετε και το SuperSU και κάνετε update το binary και είστε έτοιμοι.

 

Αν δε θέλετε να αναβαθμίσετε σε Android 5.0.1 σταματάτε εδώ. Σε περίπτωση που θέλετε:

  • Κατεβάζετε από εδώ τη ROM, η οποία στην ουσία είναι Stock και είναι αναβαθμισμένη με την τελευταία base της Samsung και από εδώ το modem για τη BOC7.

  • Περνάτε τη ROM στην SD σας, ανοίγετε το Mobile ODIN Pro και επιλέγετε το «OTA/ZIP Update». Βρίσκετε το .zip και ξετσεκάρετε το Everroot από κάτω και πατάτε start flashing. Θα φλασάρει τη ROM και θα ανοίξει σε Recovery Mode. Από εκεί επιλέγετε ό,τι θέλετε, προτείνονται τα wipes που δίνει σαν επιλογή και επίσης τσεκάρετε την επιλογή για Recovery για «Knox 0x0 holders». Πατάτε να την εγκαταστήσει και μόλις τελειώσει πατάτε reboot.

 

Σε αυτό το σημείο το τηλέφωνο κάνει reboot. Ή θα φορτώσει κανονικά (το δικό μου φόρτωσε), ή θα κολλήσει στο Samsung logo. Για να ξεκολλήσει, φλασάρετε τον Bootloader της BOC7. Ενεργοποιήστε το τηλέφωνο κανονικά και μόλις φτάσετε στην αρχική οθόνη απενεργοποιήστε το και μπείτε σε Download Mode και φλασάρετε το Modem που κατεβάσατε μέσω της CP επιλογής στο Odin 3.09. Αν δε το κάνετε αυτό το τηλέφωνο δε θα κρατά τους κωδικούς WiFi που βάζετε.

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

Μπραβω για τον κοπο σου.. Το εχω κανει εδω και μηνες, και αναγκαστικα να διαβάσω 10αδες σελιδες στο xda για να καταλάβω τι γινεται αν και ασχολούμαι χρόνια με hacking αρκετα προχωρημενο..

Θα βοηθήσει πολυ κόσμο αν και οντως, ακομα και με τον οδηγο σου, είναι για ποιο προχωρημενους..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολυ καλός οδηγός. Τον ακολουθησα κατα γράμμα, όλα περάστηκαν κανονικά, εχω BOC7 με modem boc7 με knox0x0.

 

ενα θεμα που εχω ειναι οταν κανω επανεκινηση απο το μενού, κανει restart κανονικά και παιρνω μηνυμα οτι η διαδικασία συστημα δεν αποκρινεται , και εχω μαυρη οθονη . αν κανω home + power + volup φορτωνει κανονικά.

 

που μπορει να οφείλεται αυτό;;

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλός οδηγός. Τον ακολουθησα κατα γράμμα, όλα περάστηκαν κανονικά, εχω BOC7 με modem boc7 με knox0x0.

 

ενα θεμα που εχω ειναι οταν κανω επανεκινηση απο το μενού, κανει restart κανονικά και παιρνω μηνυμα οτι η διαδικασία συστημα δεν αποκρινεται , και εχω μαυρη οθονη . αν κανω home + power + volup φορτωνει κανονικά.

 

που μπορει να οφείλεται αυτό;;

 

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα... Με τον παραπάνω οδηγό δε μου βγάζει κάτι τέτοιο.

Μπορεί να μην έκατσε καλά, τι να σου πω, εγώ πάντα κάνω πλήρες wipe. Είμαι σίγουρος ότι με ένα reflash θα εξαφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

τι προτεινεις να κανω reflash;;; κατευθείαν την BOC7 ROM σε zip μέσω mobile odin pro ή απο την αρχή ξανα την κιτκατ;;

 

εδιτ1: απο το mobile odin επιλέγω καποιο wipe;;

 

στον ινσταλλερ της ROM, επιλεγω wipe τερμα επανω. Στο τελος εχει και wipe internal memory, μηπως να το τσεκάρω και αυτό;; (την rom την εχω σε microSD )

 

εδιτ2: Βασικα εφτιαξε μονο του (!) . Τελειωσε με τις ενημερωσεις των εφαρμογών, και πλεον δουλευει ΤΕΛΕΙΑ :D

Τωρα σε επομενο update, λογικά θα φλασάρουμε το αντιστοιχο ZIP χωρις wipe, απο πανω..

Edited by lefteriz
Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. εχω ενα galaxy s5 900F και εδω και 2 μερες το rootαρα και φλασαρα CM12 5.0.2 μηπως και απαλλαχτω απο το ενοχλητικοτατο bug mm qcamera daemon το οποιο κυριολεκτικα αχρηστευει τη μπαταρια. Ματαια ομως αφου δεν εξαφανιστηκε. Οποτε εσβησα το viber και απενεργοποιησα την καμερα και τωρα ολα κομπλε.

Μηπως ξερει κανεις καποια αλλη λυση?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. εχω ενα galaxy s5 900F και εδω και 2 μερες το rootαρα και φλασαρα CM12 5.0.2 μηπως και απαλλαχτω απο το ενοχλητικοτατο bug mm qcamera daemon το οποιο κυριολεκτικα αχρηστευει τη μπαταρια. Ματαια ομως αφου δεν εξαφανιστηκε. Οποτε εσβησα το viber και απενεργοποιησα την καμερα και τωρα ολα κομπλε.

Μηπως ξερει κανεις καποια αλλη λυση?

 

Δυστυχώς το Viber φταίει.

Άσχετο, η CM12 πώς τρέχει; Πιο γρήγορη από stock;

Link to comment
Share on other sites

οπως το ειπες....τρεχειιιιιιι!! το κινητο απεκτησε επιτελους rom σωστη. να χε.....ω το touchwiz. δεν ειναι δυνατον 2gb ram και το κινητο να σερνεται ελεγα..ειχα εμπειρια απο galaxy s3 στο οποιο ειχα βαλει slimrom και απλα ηταν πιο γρηγορο και απο iphone 5s...επρεπε να ειχα τολμησει το flash εδω και καιρο αλλα ειχα στο νου την εγγυηση λογω knox. δεν πηγαινε αλλο ομως με την καταναλωση μπαταριας και λεω αντε να βαλω CM12 να δω τι γινεται. αν το σκεφτεσαι να βαλεις ...βαλε!!! θα χαρεις τις επιδοσεις του κινητο για το οποιο πληρωσες...μπαταρια 2 μερες...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν εχεις καποια ερωτηση για λεπτομερειες παρακαλω στη διαθεση σου στειλε οτι θες..

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Το δικό μου G-900F πάντως δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα,μόνο μια δυο φορές κόλλησε από Νοέμβριο 2014 που το έχω:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση κάτι τέτοιο να εφαρμόζεται και στο S5 mini;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...