Jump to content

Αγορά στεγνωτηρίου


aenaos15
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρθηκε η αποφαση για αγορα στεγνωτηριου. Εχει κανεις εμπειριες απο μαρκες; Ευρωπαικο η κορεατικο; Αξιζει η αγορα κατηγοριας Α+++ η ειναι ασυμφορη και να μεινω σε Α+. Ευχαριστω εκ των προτερων για τις γνωμες σας.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει η αγορα κατηγοριας Α+++ η ειναι ασυμφορη και να μεινω σε Α+.

Aξίζει και παραξίζει:lol: αμα δεις τι καίει ενα στεγνωτήριο θα σου φύγει η μαγκιά!:lol:

Εγώ προσωπικά έχω αλλάξει τρία τα οποία ήταν και είναι κόμπο δηλαδή πλυντήρια & στεγνωτήρια (λόγω χώρου)

η σύζυγος τα χρησιμοποιεί σαν ''τρελή''!

Στο τελευταίο που έβαλα μυαλό και δεν πήρα το φθηνότερο αλλά μεσαίας τιμής και υψηλής ενεργειακής απόδοσης Α+(Πριν τρία χρόνια ΗΟΟVER) είμαι άρχοντας και το σερβις εδώ Καβάλα είναι άψογο και φθηνό (χρειάστηκε μία φορά φέτος αλλαγή πυκνωτών στην πλακέτα λόγω υγρασίας)!

Link to comment
Share on other sites

Aξίζει και παραξίζει:lol: αμα δεις τι καίει ενα στεγνωτήριο θα σου φύγει η μαγκιά!:lol:

Εγώ προσωπικά έχω αλλάξει τρία τα οποία ήταν και είναι κόμπο δηλαδή πλυντήρια & στεγνωτήρια (λόγω χώρου)

η σύζυγος τα χρησιμοποιεί σαν ''τρελή''!

Στο τελευταίο που έβαλα μυαλό και δεν πήρα το φθηνότερο αλλά μεσαίας τιμής και υψηλής ενεργειακής απόδοσης Α+(Πριν τρία χρόνια ΗΟΟVER) είμαι άρχοντας και το σερβις εδώ Καβάλα είναι άψογο και φθηνό (χρειάστηκε μία φορά φέτος αλλαγή πυκνωτών στην πλακέτα λόγω υγρασίας)!

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου, λογω πιεσης απο τη συζυγο ειπα το ναι τελικα. Προσωπικα το θεωρω λιγο περιτο εξοδο , αλλα απο οτι μου λες το χρησιμοποιειτε παρα πολυ. Μια - δυο ακομη ερωτησεις μιας και το δουλευεις καιρο , σας εχει χαλασει (μαζεψει ) ρουχα; τα ρουχα οπως βγαινουν θελουν σιδερο η πανε κατευθειαν για τις ντουλαπες;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Το στεγνωτήριο μπορεί να φαίνεται περιττή συσκευή για μια χώρα όπως η Ελλάδα, όμως στην πράξη είναι από τα πλέον χρήσιμα εργαλεία ενός νοικοκυριού που έχει αυξημένες ανάγκες για καθαρισμό ρούχων. Καμία combo συσκευή δεν επιτυγχάνει υψηλή απόδοση, καθώς πρέπει να καλυφθούν αρκετοί περιορισμοί λειτουργίας. Μακροπρόθεσμα συμφέρει η αγορά μιας ξεχωριστής μονάδος στεγνωτηρίου εφόσον όπως έγραψα παραπάνω οι ανάγκες είναι αυξημένες.

 

Σε πιο πρακτικά ζητήματα, την καλύτερη απόδοση επιτυγχάνουν οι συσκευές που διαθέτουν αντλία θερμότητας. Από λειτουργίες δεν χρειάζεται να έχει κάτι το εξωτικο, αρκεί να υπάρχουν τα βασικά προγράμματα για τις διάφορες ίνες και την ένταση του στεγνώματος. Εξαιρετικά χρήσιμη λειτουργία είναι η ύπαρξη 24ωρου προγραμματισμού, ειδικά στις περιπτώσεις όπου υπαρχει νυκτερινή χρέωση ρεύματος. Τα ρούχα που θα στεγνώσουν στο σωστό πρόγραμμα είναι πιο εύκολα στο σιδέρωμα και αρκετά εξ αυτών μπορούν να φυλαχθούν στην ντουλάπα αμέσως μετά το τέλος του προγράμματος.

 

Σε περιπτώσεις όπου υπάρχει στενότητα χώρου, εξαιρετικά χρήσιμη είναι η βάση στοίβαξης, όπου το στεγνωτήριο στοιβάζεται πάνω στο πλυντήριο. Αρκετές από αυτές διαθέτουν και ράφι για να τοποθετείται η λεκάνη.

 

Καλό είναι να γίνει επιλογή βάσει προδιαγραφών και όχι λόγω εμφάνισης ή μάρκας.

 

-30+ χρόνια χρήστης στεγνωτηρίων

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

To στεγνωτηριο εχει πολλα πλεονεκτηματα εναντι του παραδοσιακου στεγνωματος στο μπαλκονι ή στο καλοριφερ.Μερικα απο αυτα ειναι: Τα ρουχα δεν μυριζουν καυσαεριο,βαζεις πλυντηριο βρεξει-χιονισει χωρις να ανυσηχεις ποτε θα στεγνωσουν τα ρουχα,δεν γεμιζει το σπιτι υγρασια οπως οταν στεγνωνουμε στα καλοριφερ,αποφευγεις τον μπελα του απλωματος.Ομως θελουν ιδιαιτερη προσοχη στην χρηση,ιδιαιτερα αν δεν εχεις ξανα χρησημοποιεισει(π.χ. καποια ρουχα ενω πλενονται κανονικα στο πλυντηριο, στην ετικετα αναγραφεται οτι δεν πρεπει να μπουν στο στεγνωτηριο).Στο σπιτι δεν ειχα ποτε στεγνωτηριο,ομως εχω χρησημοποιεισει σε self service πλυντηρια(coin laundry) στις διακοπες.Το συγκεκρειμενο καταστημα διεθετε απλα οικιακα στεγνωτηρια,οχι επαγγελματικα.Επειδι δεν ηξερα ποσο χρονο θελουν για να στεγνωσουν και υπηρχε χρονοχρεωση τα εβαλα για 30' στην μεγιστη θερμοκρασια.Οταν τα εβγαλα ηταν αρκετα ζεστα και δεν φαινοταν να εχουν πολυ υγρασια.Ομως οταν κρυωσαν διαπιστωσα οτι τα περισσοτερα ρουχα (μπλουζες,παντελονια,σεντονια,πετσετες) ηταν αρκετα νωπα και αναγκαστηκα να τα απλωσω στο δωματιο του ξενοδοχειου να στεγνωσουν.Μονο οι καλτσες και τα εσωρουχα ειχαν στεγνωσει τελειως.Αρα φανταζομαι οτι μια μπουγαδα θελει τουλαχιστον 1 ωρα για να στεγνωσει πληρως.Οι μοναδες combo(πλυντηρια με ενσωματωμενο στεγνωτηριο) μπορει να ειναι πρακτικες και βολικες οπου υπαρχει περιορισμενος χωρος,ομως δεν ειναι τοσο αποδοτικες οσο ενα κανονικο στεγνωτηριο και εχουν μεγαλυτερη καταναλωση.Επιπλεον τα περισσοτερα πλυντηρια-στεγνωτηρια εχουν διαφορετικη ποσοτητα φορτιου στο πλυσιμο και διαφορετικη στο στεγνωμα(π.χ. μπορει να εχει χωρητικοτητα πλυσιματος μεχρι 8 kg ,αλλα στο στεγνωμα μονο 4-5) πραγμα που σημαινει οτι αν ειναι γεματος ο καδος,μολις τελειωσει η πλυση πρεπει να βγαλεις τα μισα ρουχα για να μπορεσει να στεγνωσει.Αν αγορασω στεγνωτηριο μελλοντικα θα προτιμησω ξεχωριστη μοναδα που θα μπει διπλα ή πανω απ'το πλυντηριο παρα ενα compact πλυντηριο-στεγνωτηριο.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, τελικα θα προχωρησω την πεμπτη σε παραγγελια αυτου του μοντελου : https://www.skroutz.gr/s/3062369/AEG-T97689IH.html

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, τελικα θα προχωρησω την πεμπτη σε παραγγελια αυτου του μοντελου : https://www.skroutz.gr/s/3062369/AEG-T97689IH.html

 

Μετα απο 6 μηνες και εντονη χρηση μονο καλα λογια εχω να πω για την AEG.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
Μετα απο 6 μηνες και εντονη χρηση μονο καλα λογια εχω να πω για την AEG.

 

 

AEG Lavatherm 8kg A+++ 2 χρόνια κανένα πρόβλημα απόλυτα ευχαριστημένος.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να αγοράσω στεγνωτήριο μέχρι 500-550 ευρώ έχει κανείς να προτείνει κάποιο καλό δοκιμασμένο;
Pitsos (λόγο πάνω από το budget σου από μεγάλη αλυσίδα), 2+ χρόνια χρήση, μέχρι τώρα απόλυτα ικανοποιημένος. Θα σου πρότεινα από προσωπική εμπειρία να αποφύγεις τα whirlpool.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα σας. Σκέφτομαι για αγορά στεγνωτηριου. Το δίλημμα μου είναι είναι να παρω πλυντήριο στεγνωτηριο ή ξεχωριστά;εχω ήδη πλυντήριο που αντέχει αλλα είναι παλιό και σαν χώρος ειμαι έτσι και έτσι. έχω δηλαδή χώρο αλλα οχι και πολύ άνετη.Τι λετε;και αν έχετε να προτείνετε κάποια στεγνωτηρια. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις επαρκη χωρο, καλυτερα στεγνωτηριο σε ξεχωριστη συσκευη. Τα πλυντηρια-στεγνωτηρια 2 σε 1 συνηθως εχουν κατωτερη αποδοση στο στεγνωμα σε σχεση με τα στεγνωτηρια,και κανουν περισσοτερη ωρα να στεγνωσουν τα ρουχα, ασε που η χωρητικοτητα στο στεγνωμα μπορει να ειναι μικροτερη απ'οτι του πλυσιματος (π.χ. πλυσιμο μεχρι 8 κιλα αλλα στεγνωμα μεχρι 5) πραγμα που σημαινει οτι ενα γεματο πλυντηριο θα πρεπει να το στεγνωνεις σε 2 "φουρνιες"
Link to comment
Share on other sites

Εμείς το έχουμε πάνω από το πλυντήριο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επαρκής χώρος έτσι και έτσι. Αλλα σκέφτομαι για πάνω απο το πλυντήριο. Μπαίνει κάποια βαση ή απλά ακουμπάει επάνω στο πλυντήριο;
Link to comment
Share on other sites

Επαρκής χώρος έτσι και έτσι. Αλλα σκέφτομαι για πάνω απο το πλυντήριο. Μπαίνει κάποια βαση ή απλά ακουμπάει επάνω στο πλυντήριο;

 

Aκουμπαει κατα κανονα κουτι πανω.Υπαρχει σαν αξεσουαρ βασεις ομως οι οποιες βγαζουν συρταρι για πρακτικοτητα.

Ριξε ενα ματι εδω

 

Οσο για την αγορα ξεκαθαρα ξεχωριστο πλυντηριο και στεγνωτηριο.Και φυσικα για πρακτικο λογο!Αν εχεις πχ 3 πλυντηρια με το που πλυθει το πρωτο βαζεις τα ρουχα στο στεγνωτηριο και βαζεις ταυτοτχρονα το δευτερο πλυντηριο.Κερδιζεις πολυ πολυ χρονο ειδικα οταν υπαρχουν παιδια!!

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Aκουμπαει κατα κανονα κουτι πανω.Υπαρχει σαν αξεσουαρ βασεις ομως οι οποιες βγαζουν συρταρι για πρακτικοτητα.

Ριξε ενα ματι εδω

 

Οσο για την αγορα ξεκαθαρα ξεχωριστο πλυντηριο και στεγνωτηριο.Και φυσικα για πρακτικο λογο!Αν εχεις πχ 3 πλυντηρια με το που πλυθει το πρωτο βαζεις τα ρουχα στο στεγνωτηριο και βαζεις ταυτοτχρονα το δευτερο πλυντηριο.Κερδιζεις πολυ πολυ χρονο ειδικα οταν υπαρχουν παιδια!!

 

Είναι και άλλοι λόγοι. Όπως είπαν και πιο πριν το στεγνωτήριο παίρνει μικρότερη ποσότητα από το πλυντήριο οπότε δεν σημαίνει ότι έπλυνες 8kg θα στεγνώσεις τα ίδια. Συν ότι αν χαλάσει η συσκευή μένεις και από τα 2 και νομίζω είναι πιο ευπαθή από τα πλυντήρια.

Link to comment
Share on other sites

Επαρκής χώρος έτσι και έτσι. Αλλα σκέφτομαι για πάνω απο το πλυντήριο. Μπαίνει κάποια βαση ή απλά ακουμπάει επάνω στο πλυντήριο;

Ακριβώς έτσι, ακουμπάει πάνω σε μία ειδική βάση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παιδιά η ενιαια συσκευη πλυντηριο - στεγνωτηριο ειναι "παρακινδυνευμένη" αγορά θεωρείτε? δυστυχώς δεν έχουμε χώρο για 2 συσκευές και η αγορά στεγνωτηρίου είναι αρκετά επιτακτική λόγω του μωρού....
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις χώρο και αυτή η λύση υπάρχει , όμως καλύτερο είναι να είναι δύο ξεχωριστές συσκευές

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το στεγνωτήριο πάνω από το πλυντήριο ! Έχω δυο πράγματα να πω , υπάρχει η ζωή πριν το laser ματιών και μετά το laser (άσχετο) και η ζωή πριν το στεγνωτήριο και μετά το στεγνωτήριο ! Θα δουλεύει το πλυντήριο και ταυτόχρονα θα στεγνώνει η προηγούμενη πλύση, μιλάμε και τρελή εξοικονόμηση χρόνου που αν υπάρχουν παιδιά θα το θυμηθείς.

 

Στο σπίτι έχουμε https://www.skroutz.gr/s/16405930/Siemens-WT45M268GR-%CE%BC%CE%B5-%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-8kg-A.html?o=WT45M268GR το οποίο ένα χρόνο δουλεύει καθημερινά και απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν δουλεύει το στεγνωτήριο παράγεται πολλή ζέστη, που είναι όμορφη τους χειμωνιάτικους μήνες μέσα στο μπάνιο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το στεγνωτήριο πάνω από το πλυντήριο ! Έχω δυο πράγματα να πω , υπάρχει η ζωή πριν το laser ματιών και μετά το laser (άσχετο) και η ζωή πριν το στεγνωτήριο και μετά το στεγνωτήριο ! Θα δουλεύει το πλυντήριο και ταυτόχρονα θα στεγνώνει η προηγούμενη πλύση, μιλάμε και τρελή εξοικονόμηση χρόνου που αν υπάρχουν παιδιά θα το θυμηθείς.

 

Στο σπίτι έχουμε https://www.skroutz.gr/s/16405930/Siemens-WT45M268GR-%CE%BC%CE%B5-%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-8kg-A.html?o=WT45M268GR το οποίο ένα χρόνο δουλεύει καθημερινά και απροβλημάτιστα.

Τα ξέρω και τα καταλαβαίνω τα υπέρ αυτής της λύσης αλλά δυστυχώς δε γίνεται. Το μπανάκι μας είναι τόσο μικρό που αναγκαστικά πάνω από το πλυντήριο έχουμε πράγματα που πρέπει να βρίσκονται εκεί με αποτέλεσμα να μη μπορώ να βάλω στεγνωτηριο από πάνω.....μακάρι να είχαμε όλοι ένα σπίτι όπως μας βολεύει σε όλα .....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα ξέρω και τα καταλαβαίνω τα υπέρ αυτής της λύσης αλλά δυστυχώς δε γίνεται. Το μπανάκι μας είναι τόσο μικρό που αναγκαστικά πάνω από το πλυντήριο έχουμε πράγματα που πρέπει να βρίσκονται εκεί με αποτέλεσμα να μη μπορώ να βάλω στεγνωτηριο από πάνω.....μακάρι να είχαμε όλοι ένα σπίτι όπως μας βολεύει σε όλα .....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Τα τελευταία 7 χρόνια έχω αλλάξει 2 LG.

 

Το πρώτο δουλεύει ακόμα απροβλημάτιστα. Το έδωσα σε συγγενή γιατί πήρα μεγαλύτερο.

 

Το καινούριο έχει κλείσει 3-4 χρόνια αισίως.

 

Δεν έχω ακούσει όσο έψαχνα κάτι ιδιαίτερο για προβλήματα στα συγκεκριμένα. Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και για τα τωρινά.

 

Υπάρχουν κάποιες ιδιαιτερότητες γενικά στα στεγνωτήρια, ανάλογα και την τεχνολογία καθενός. Όπως πχ προσοχή στις θερμοκρασίες μη σου καταστρέψει ρούχα, γρήγορο καθάρισμα από χνούδια μια φορά το μήνα κλπ.

 

Αλλά γενικά ακόμα και σε 2 σε 1 συσκευή δίνει λύσεις και αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν δουλεύει το στεγνωτήριο παράγεται πολλή ζέστη, που είναι όμορφη τους χειμωνιάτικους μήνες μέσα στο μπάνιο.

 

Τα καινουργια τουλαχιστον το ΑΕG Lavatherm που εχω εγω δεν βγαζει σχεδον καθολου ζεστο αερα.οσο πιο ζεστο αερα βγαζει νομιζω ζοριζεται και θελει ισως καθαρισμα απο χνουδια στα φιλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...