Jump to content

ECOO E04 Aurora Plus


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάμερα η καλύτερη που έχω δει σε κινέζικο, μπαταρία δεν μπορώ να πω ακόμα. Το ακούω πάνω στην μηχανή (με εξάτμιση) μες την τσέπη. Καλά βαράει πιστεύω ή έχω βιονικό αυτί. notification led κόκκινο μόνο. Με την lollipop σκοράρει 45000 στο antutu. Με την άλλη 41000. Την πέρασα με spi flash tools v 5. Από needrom.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 486
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να μου υποδείξει πως να κάνω full backup (που να συμπεριλαμβάνει και την ROM);

 

μέσω custom recovery πέρνεις ένα nanodroid

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

μέσω custom recovery πέρνεις ένα nanodroid

Ευχαριστώ φίλε μου αλλά είναι σαν να μου μιλάς Κινέζικα. Είμαι εντελώς άσχετος και νέος στο παιχνίδι.

Αν μπορούσες λίγο πιό αναλυτικά.

Θέλω να δοκιμάσω να του περάσω κάποια άλλη ROM γι' αυτό θέλω πρώτα να κάνω full backup σε περίπτωση που τα σκ----ω να έχω την δυνατότητα επαναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Γίνε πιο συγκεκριμένος : από που κατέβασες τη rom(στείλε λινκ γιατί δεν βρήκα τίποτα), από πού το spi flashtool; Αν κάτι πάει στραβά τι κάνω; Επίσης ας μου πει κάποιος πως να περάσω μια custom recovery. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα από την στιγμή που κάνεις το update σε Lollipop και δεν είναι τόσο καλή να το επαναφέρεις στην κανονική του ???
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τελικά το ECOO μου έχει προβλήματα και σήμερα Τετάρτη θα κλείσει 6η μέρα χρήσης...

 

Κρασάρει μόνο του, ακόμα και χωρίς να το χρησιμοποιώ, τουλάχιστον 1-2 φορές κάθε 24ωρο. Κάποιες φορές 2 λεπτά μετά το crash, κάνει μόνο του Reboot, άλλες φορές όχι... Το απόγευμα που το έβγαλα από την τσέπη, είχε ήδη κρασάρει και τρόμαξα να το ανοίξω... Πάτησα το power button 5-6 φορές (για 5 δεύτερα κάθε φορά) μέχρι ν' αποφασίσει το "καρούλι" να πάρει μπρος... Χθες, εκεί που μιλούσα κανονικά, μόλις ο άλλος έκλεισε το τηλέφωνό του, το ECOO κράσαρε! Μιλάμε για τελείως άκυρες στιγμές, ενώ μέχρι τότε παίζει μια χαρά και είναι ταχύτατο! Μακάρι να ήταν software bug, αλλά κατά 99% δεν είναι. Επίσης, μερικές φορές η δόνηση σταματάει να δουλεύει και μόνο με λίγο κούνημα της συσκευής, επανέρχεται...

 

Πραγματικά κρίμα, γιατί είναι πολύ ωραίο κινητό, αλλά πέταξα 165€ στα σκουπίδια... Στενοχωρήθηκα, γιατί τις πρώτες 2 μέρες που έπαιζε καλά (εκτός της δόνησης) το είχα ερωτευτεί, αλλά αυτό αποδείχθηκε "άπιστο"... :p Εντάξει, το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας παίζει καλά, αλλά έχει αρχίσει να μ' εκνευρίζει...

μια απο τα ιδια και το δικο μου... περασα ομως το λολλιποπ και δεν το ξαναπαρουσιασε ! τωρα το μονο προβλημα που βλεπω ειναι να τρεμοπαιζει η οθονη του αλλα μονο οταν ανοιγω εφαρμογες!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα από την στιγμή που κάνεις το update σε Lollipop και δεν είναι τόσο καλή να το επαναφέρεις στην κανονική του ???

 

Στο XDA το αναφέρουν συνεχώς ότι γίνεται ... αλλά αφού το ρουτάρεις, εγκαταστήσεις πρόγραμμα recovery και κάνεις backup.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εγινε και η δικια μου παραγγελια για λογαριασμο του αδερφου μου απο το geekbuying για να δουμε...:worry:
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εγινε και η δικια μου παραγγελια για λογαριασμο του αδερφου μου απο το geekbuying για ουμε...:worry:

 

Φιλε εσύ βλέπω έχεις jiayu G4s όπως εγω οταν το πάρεις και το δουλέψεις πες μου αν εχει κατι παραπανω απο το δικο μας δηλαδή αξίζει η αλλαγή η να περιμένω κανα καλύτερο;;;

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εσύ βλέπω έχεις jiayu G4s όπως εγω οταν το πάρεις και το δουλέψεις πες μου αν εχει κατι παραπανω απο το δικο μας δηλαδή αξίζει η αλλαγή η να περιμένω κανα καλύτερο;;;

 

Εγινε φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση οσοι εχουν το τηλεφωνο γενικα εισαστε ευχαριστημενοι?? σε θεμα φωτεινοτητας οθονης digitazer κλησεων μικροφωνου μεγαφωνου wifi μπαταριας???ρωταω γιατι εχω παραγγειλει το elephone p7000 αλλα σκεφτομαι να το ακυρωσω και να παρω αυτο...η αληθεια ειναι οτι elephone και ecoo ειναι η ιδια εταιρια παντως.
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση οσοι εχουν το τηλεφωνο γενικα εισαστε ευχαριστημενοι?? σε θεμα φωτεινοτητας οθονης digitazer κλησεων μικροφωνου μεγαφωνου wifi μπαταριας???ρωταω γιατι εχω παραγγειλει το elephone p7000 αλλα σκεφτομαι να το ακυρωσω και να παρω αυτο...η αληθεια ειναι οτι elephone και ecoo ειναι η ιδια εταιρια παντως.

 

 

Θα έλεγα πως είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγορά μου. Η φωτεινότητα της οθόνης είναι αρκετά καλή, ακόμα και κάτω από το φως του ήλιου. Στην οξύτητα και την ποιότητα της δεν χρειάζεται καν να αναφερθώ(απλά επική, για τα λεφτά της παντα). Οι κλήσεις έχουν πολυ καλή ποιότητα, και όσες φορές επικοινώνησα με άλλον, ο συνομιλητής μου με άκουγε καθαρά. Το ακουστικό είναι αρκετά καλό, αλλά θα ήθελα να είναι λίγο πιο δυνατό. Το ηχείο είναι σχετικά καλό, με αρκέτα δυνατή ένταση και καλή ποιότητα ήχου. Το WiFi έχει πολύ δυνατό σήμα, ακόμη και δύο ορόφους κάτω από το router. Μέχρι και στο υπόγειο έπιανε 2 γραμμές. Η αυτονομία δεν πρέπει και δάφνες. Λόγω της τρομερης οθόνης και του σχετικά ενεργοβορου επεξεργαστή, 1 ημέρα με κανονική προς βαριά χρήση. Βέβαια η αυτονομία είναι ανάλογη και με την χρήση. Πάντως δεν νομίζω ότι θα καλύψει τους power users. Ο επεξεργαστής πραγματικά τα σπάει, (41920 μονάδες στο Antutu και θα χτυπάει γύρω στις 45000 με το lollipop, το αναβάθμισε manual ένας φίλος μου) Το call of duty strike team πάντως το σηκώνει άνετα. Από ότι άκουσα, το elephone που παρήγγειλες είναι εξίσου καλό, αλλά αν δεις και το hands on video του myphone η κάμερα έχει κάποιο bug και βγάζει μια κιτρινιλα( θέμα software). Ααα, ο αισθητήρας δακτυλικων αποτυπωματων είναι σχετικά καλός, αλλά αν τα δάκτυλα είναι βρώμικα ή ιδρωμενα δεν λειτουργεί καλά. Η κάμερα σχετικά καλή για Chinese smartphone, αν θες μπορώ να ανεβάσω κάποια samples.

Edited by THD
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

ανεβασε samples!

 

 

υ.γ. και αν γινεται πειτε ρε παιδια κανενα αξιοπιστο site με καλη τιμη.

βρηκα αυτο:

http://www.coolicool.com/ecoo-e04-aurora-plus-3gb-mtk6752-17ghz-octa-core-55-inch-fhd-screen-android-44-4g-lte-smartphone-g-39142?currency=EUR

 

αλλα διαβασα διαφορα ασχημα σχολια σ αυτο το νημα για το coolicool και δεν ειμαι σιγουρος αν πρεπει να αγοραστει απο εκει.

Edited by DarK_HumOuR
Link to comment
Share on other sites

ανεβασε samples!

 

 

υ.γ. και αν γινεται πειτε ρε παιδια κανενα αξιοπιστο site με καλη τιμη.

βρηκα αυτο:

http://www.coolicool.com/ecoo-e04-aurora-plus-3gb-mtk6752-17ghz-octa-core-55-inch-fhd-screen-android-44-4g-lte-smartphone-g-39142?currency=EUR

 

αλλα διαβασα διαφορα ασχημα σχολια σ αυτο το νημα για το coolicool και δεν ειμαι σιγουρος αν πρεπει να αγοραστει απο εκει.

 

Vickmall αρκετα καλο η αποθήκη στην Ελλάδα το έχει λευκό 30€ πιο ακριβό

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα πως είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγορά μου. Η φωτεινότητα της οθόνης είναι αρκετά καλή, ακόμα και κάτω από το φως του ήλιου. Στην οξύτητα και την ποιότητα της δεν χρειάζεται καν να αναφερθώ(απλά επική, για τα λεφτά της παντα). Οι κλήσεις έχουν πολυ καλή ποιότητα, και όσες φορές επικοινώνησα με άλλον, ο συνομιλητής μου με άκουγε καθαρά. Το ακουστικό είναι αρκετά καλό, αλλά θα ήθελα να είναι λίγο πιο δυνατό. Το ηχείο είναι σχετικά καλό, με αρκέτα δυνατή ένταση και καλή ποιότητα ήχου. Το WiFi έχει πολύ δυνατό σήμα, ακόμη και δύο ορόφους κάτω από το router. Μέχρι και στο υπόγειο έπιανε 2 γραμμές. Η αυτονομία δεν πρέπει και δάφνες. Λόγω της τρομερης οθόνης και του σχετικά ενεργοβορου επεξεργαστή, 1 ημέρα με κανονική προς βαριά χρήση. Βέβαια η αυτονομία είναι ανάλογη και με την χρήση. Πάντως δεν νομίζω ότι θα καλύψει τους power users. Ο επεξεργαστής πραγματικά τα σπάει, (41920 μονάδες στο Antutu και θα χτυπάει γύρω στις 45000 με το lollipop, το αναβάθμισε manual ένας φίλος μου) Το call of duty strike team πάντως το σηκώνει άνετα. Από ότι άκουσα, το elephone που παρήγγειλες είναι εξίσου καλό, αλλά αν δεις και το hands on video του myphone η κάμερα έχει κάποιο bug και βγάζει μια κιτρινιλα( θέμα software). Ααα, ο αισθητήρας δακτυλικων αποτυπωματων είναι σχετικά καλός, αλλά αν τα δάκτυλα είναι βρώμικα ή ιδρωμενα δεν λειτουργεί καλά. Η κάμερα σχετικά καλή για Chinese smartphone, αν θες μπορώ να ανεβάσω κάποια samples.
εχει gorilla gllas η οχι??...τα led ειναι δυνατα την νυχτα???εχει γρηγορο browsing στις σελιδες??εχει notification led?? Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

εχει gorilla gllas η οχι??...τα led ειναι δυνατα την νυχτα???εχει γρηγορο browsing στις σελιδες??εχει notification led??

 

Gorilla glass δεν έχει, αλλά έρχεται από το εργοστάσιο με μεμβράνη περασμένη. Τα Led έχουν σχετικά δυνατό φως. Έχει notification led, αλλά είναι μόνο κόκκινο. Το browsing είναι πραγματικά ταχύτατο, ακόμα και με 1 γραμμή στο WiFi πάει σφαίρα. Με δεδομένα επίσης, αλλά έχω δοκιμάσει μόνο το 3G και όχι το 4G(σκεψου πως θα πήγαινε με αυτό)

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Gorilla glass δεν έχει, αλλά έρχεται από το εργοστάσιο με μεμβράνη περασμένη. Τα Led έχουν σχετικά δυνατό φως. Έχει notification led, αλλά είναι μόνο κόκκινο. Το browsing είναι πραγματικά ταχύτατο, ακόμα και με 1 γραμμή στο WiFi πάει σφαίρα. Με δεδομένα επίσης, αλλά έχω δοκιμάσει μόνο το 3G και όχι το 4G(σκεψου πως θα πήγαινε με αυτό)
δηλαδη αμα πιεσεις την οθονη καταλαβαινεις οτι ζουλιεται?η ειναι σχετικα σκληρη η οθονη?
Link to comment
Share on other sites

Την οθόνη χωρίς τη μεμβράνη δεν την έχω χρησιμοποιήσει. Δεν ζουλιέται. Μην ανησυχείς για την ποιότητα της οθόνης, είναι εξαιρετική. Μόνο για τις αντιχαρακτηκές της ιδιότητες δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

5. GPS προβληματικό

6. Με GPS ζεσταίνεται υπερβολικά και σου βγάζει μήνυμα να αφαιρέσεις την μπαταρία γιατί ζεστάθηκε πολύ.

 

Κρασάρει μόνο του, ακόμα και χωρίς να το χρησιμοποιώ, τουλάχιστον 1-2 φορές κάθε 24ωρο. Κάποιες φορές 2 λεπτά μετά το crash, κάνει μόνο του Reboot, άλλες φορές όχι... Το απόγευμα που το έβγαλα από την τσέπη, είχε ήδη κρασάρει και τρόμαξα να το ανοίξω... Πάτησα το power button 5-6 φορές (για 5 δεύτερα κάθε φορά) μέχρι ν' αποφασίσει το "καρούλι" να πάρει μπρος... Χθες, εκεί που μιλούσα κανονικά, μόλις ο άλλος έκλεισε το τηλέφωνό του, το ECOO κράσαρε! Μιλάμε για τελείως άκυρες στιγμές, ενώ μέχρι τότε παίζει μια χαρά και είναι ταχύτατο! Μακάρι να ήταν software bug, αλλά κατά 99% δεν είναι. Επίσης, μερικές φορές η δόνηση σταματάει να δουλεύει και μόνο με λίγο κούνημα της συσκευής, επανέρχεται...

Παιδια το κινητο εχει ακομα αυτα τα προβληματα? Οταν ανοιγετε το κινητο πρωτη φορα ποση ram εχει ελευθερη? Γενικα αξιζει το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο εχει ακομα αυτα τα προβληματα? Οταν ανοιγετε το κινητο πρωτη φορα ποση ram εχει ελευθερη? Γενικα αξιζει το κινητο?

και η Internal memory ειναι ενιαια? ποσο εχει δηλαδη για apps? φλασακια usb δεχεται?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...