Jump to content

ECOO E04 Aurora Plus


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο φορτιστής είναι universal ή μόνο για την συγκεκριμένη μπαταρία? Επίσης θα μπορούσες να στείλεις ένα link για τον φορτιστή? Θα σου ήμουν υπόχρεος
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 486
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το εχω και εγώ το κινητό! σε γενικες γραμμές ειναι καλο !

το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω ειναι οτι κρασαρει αρκετα συχνά η οθόνη και μετά κάνει ρεμπουτ!

[ATTACH]61510[/ATTACH]

 

σκέφτομαι να το στείλω να το δουν!

εκτος και αν με την αναβάθμιση που εχει βγάλει η ecoo λυθεί το πρόβλημα!

εχει περάσει κάποιος την αναβάθμιση και αν ναι ας μου πει το τροπο

ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα μέσω του wireless update να δω αν υπάρχει κάποια νέα ενημέρωση. Στην πρώτη προσπάθεια μου έβγαλε το ακόλουθο μήνυμα,

(Your system was damaged, wireless update is disabled)

Σε επόμενη προσπάθεια το μήνυμα (Network connection failed)

Τα μηνύματα αυτά επαναλαμβάνονται σε κάθε προσπάθεια ελέγχου γιά νέες ενημερώσεις. Ξέρει κανένας τι συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα μέσω του wireless update να δω αν υπάρχει κάποια νέα ενημέρωση. Στην πρώτη προσπάθεια μου έβγαλε το ακόλουθο μήνυμα,

(Your system was damaged, wireless update is disabled)

Σε επόμενη προσπάθεια το μήνυμα (Network connection failed)

Τα μηνύματα αυτά επαναλαμβάνονται σε κάθε προσπάθεια ελέγχου γιά νέες ενημερώσεις. Ξέρει κανένας τι συμβαίνει;

 

Σε όλους το κάνει αυτό μην ανησυχείς...

Βγήκε καινούρια Lollipop official 5.0 στο site της Ecoo με ημερομηνία 28/5/2015

Στο XDA o stapo101 αναφέρει ότι λειτουργεί πολύ καλά, όλα δουλεύουν, γίνεται root, μπαίνει ευκολότερα το custom recovery ... λειτουργεί ξανά το wireless update ... πολύ καλά νέα από την Ecoo ... μένει να το δοκιμάσουν και άλλοι και σιγά σιγά να φτιάξουν και έναν οδηγό βήμα-βήμα ...

Επίσης στο ίδιο φόρουμ αναφέρονται λύσεις και για την ένταση ...

Edited by Fotisthess
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στον έλεγχο ενημερώσεων έχει μια επιλογή για εσωτερική ενημέρωση. Ξέρει κανείς τι είναι αυτό?
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Σε όλους το κάνει αυτό μην ανησυχείς...

Βγήκε καινούρια Lollipop official 5.0 στο site της Ecoo με ημερομηνία 28/5/2015

Στο XDA o stapo101 αναφέρει ότι λειτουργεί πολύ καλά, όλα δουλεύουν, γίνεται root, μπαίνει ευκολότερα το custom recovery ... λειτουργεί ξανά το wireless update ... πολύ καλά νέα από την Ecoo ... μένει να το δοκιμάσουν και άλλοι και σιγά σιγά να φτιάξουν και έναν οδηγό βήμα-βήμα ...

Επίσης στο ίδιο φόρουμ αναφέρονται λύσεις και για την ένταση ...

 

Για να δούμε τι θα βγει και ψάχνω για συσκευή.:D

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι θα βγει και ψάχνω για συσκευή.:D

Και εγώ φίλε

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει μια θηκη αυτη με το στρογυλο παραθυρο ηθελα να ρωτησω αν καπου στο κιντηο εχει ρυθμισεις παραμετροποιησης για την θηκη?
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ εδώ και 5 μέρες . Είμαι πολύ ενθουσιασμένος, είναι καλύτερο από ότι περίμενα.

Το προηγούμενό μου κινητό είναι ένα ZTE Blade (το πρώτο που είχε βγει το 2010) κινέζικο και αυτό και η αλλαγή του με ένα επίσης οικονομικό κινέζικο είναι απόλυτα επιτυχής.

Την πρώτη στιγμή που το έπιασα αρχικά μου φάνηκε μεγάλο, λογικό από τις 3.5 ίντσες στις 5.5 !!!

Η αρχική έκπληξη όμως άρχισε να μετατρέπεται σε θαυμασμό. Η οθόνη του σε μαγνητίζει με την φωτεινότητά της και την ευκρίνεια. Full HD γαρ.

Η φωτογραφική του, επίσης εντυπωσιακή, δεν χρειάζεται να κουβαλάω την φωτογραφική μου (είναι Sony 12Mp) αφού οι φωτογραφίες που βγάζει είναι πολύ καλές, σχεδόν ίδιες στα μάτια μου.

Η απόκρισή του για μένα είναι πρωτόγνωρη ... μιλάμε προσπαθούσα να το lag-άρω, αλλά τίποτα ... πχ στην συλλογή φωτογραφιών άλλαζα τις φωτογραφίες όσο πιο γρήγορα μπορούσα και δεν κολλούσε πουθενά, ούτε στο σερφάρισμα...

Το gps θα το δοκιμάσω προσεχώς ... όταν του περάσω Lollipop και το ρουτάρω ... για να βάλω τον πλοηγό που θέλω ...

Πήρα και 2 θήκες μια μαύρη μια άσπρη ... η άσπρη είναι για την έξοδο ... η μαύρη για την δουλειά... Ικανοποιημένος και από την θήκη και πολύ βολικό το παραθυράκι, βλέπεις την ώρα αλλά μπορείς να απαντήσεις και να μιλήσεις χωρίς καν να ανοίξεις την θήκη, αφού βγάζει σχετικό εικονίδιο στο στρόγγυλο παραθυράκι !!!

H μπαταρία όπως στα περισσότερα smartphone είναι για 1,5 μέρα ... αλλά θα πάρω μια powerbank, γιατί σκοπεύω να βλέπω OTE TV on the Go στην φοβερή Full HD οθόνη του Ecoo !!!

To fingerprint scanner δουλεύει τέλεια και δίνει στο κινητό μια high-tech αίσθηση ...

Με 182€ ευρώ προσωπικά πιστεύω πήραμε υπεραξία for money, όχι απλά value for money.

Τεστ Antutu v5.7.1 Σκορ 42033 !!! Κοιτάει στα ίσα το Xiaomi Mi4, και όλα αυτά με stock android kitkat 4.4.4 32bit ... όταν φορέσει το 64bit Lollipop οι 64bit επεξεργαστές του θα ανασάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Για το GPS έχω ακούσει ότι δεν έχει καλό σήμα (https://www.youtube.com/watch?v=yAvqJ_jQn8A).

 

Επίσης ποιότητα φωτογραφίας δεν είναι και από τις καλύτερες:

Συγκριτικό μεταξύ Sony Xperia Z3, ZTE Blade S6, Elephone P7000 και ECOO E04:

 

http://s3-eu-west-1.amazonaws.com/kimovil/reviews/p7000/Comparativa_Fotos01b.jpg

http://s3-eu-west-1.amazonaws.com/kimovil/reviews/p7000/Comparativa_Fotos02b.jpg

http://s3-eu-west-1.amazonaws.com/kimovil/reviews/p7000/Comparativa_Fotos03b.jpg

http://s3-eu-west-1.amazonaws.com/kimovil/reviews/p7000/Comparativa_Fotos4b.jpg

 

Παρόλα αυτά είναι ωραίο κινητό και το γλυκοκοιτάζω μαζί με αρκετά άλλα (Elephone P7000, Jiayu S3 Advanced, iOcean M6752).

 

Τέλος αν μπορείς να μας πεις για το GPS, πολύ σημαντικό για κινητό κατά τη γνώμη μου, εφόσον πλέον το κινητό το έχουμε one man show (τηλέφωνο, gps, μουσική, φωτογραφίες, κτλ.)!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τελικά το ECOO μου έχει προβλήματα και σήμερα Τετάρτη θα κλείσει 6η μέρα χρήσης...

 

Κρασάρει μόνο του, ακόμα και χωρίς να το χρησιμοποιώ, τουλάχιστον 1-2 φορές κάθε 24ωρο. Κάποιες φορές 2 λεπτά μετά το crash, κάνει μόνο του Reboot, άλλες φορές όχι... Το απόγευμα που το έβγαλα από την τσέπη, είχε ήδη κρασάρει και τρόμαξα να το ανοίξω... Πάτησα το power button 5-6 φορές (για 5 δεύτερα κάθε φορά) μέχρι ν' αποφασίσει το "καρούλι" να πάρει μπρος... Χθες, εκεί που μιλούσα κανονικά, μόλις ο άλλος έκλεισε το τηλέφωνό του, το ECOO κράσαρε! Μιλάμε για τελείως άκυρες στιγμές, ενώ μέχρι τότε παίζει μια χαρά και είναι ταχύτατο! Μακάρι να ήταν software bug, αλλά κατά 99% δεν είναι. Επίσης, μερικές φορές η δόνηση σταματάει να δουλεύει και μόνο με λίγο κούνημα της συσκευής, επανέρχεται...

 

Πραγματικά κρίμα, γιατί είναι πολύ ωραίο κινητό, αλλά πέταξα 165€ στα σκουπίδια... Στενοχωρήθηκα, γιατί τις πρώτες 2 μέρες που έπαιζε καλά (εκτός της δόνησης) το είχα ερωτευτεί, αλλά αυτό αποδείχθηκε "άπιστο"... :p Εντάξει, το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας παίζει καλά, αλλά έχει αρχίσει να μ' εκνευρίζει...

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τελικά το ECOO μου έχει προβλήματα και σήμερα Τετάρτη θα κλείσει 6η μέρα χρήσης...

 

Κρασάρει μόνο του, ακόμα και χωρίς να το χρησιμοποιώ, τουλάχιστον 1-2 φορές κάθε 24ωρο. Κάποιες φορές 2 λεπτά μετά το crash, κάνει μόνο του Reboot, άλλες φορές όχι... Το απόγευμα που το έβγαλα από την τσέπη, είχε ήδη κρασάρει και τρόμαξα να το ανοίξω... Πάτησα το power button 5-6 φορές (για 5 δεύτερα κάθε φορά) μέχρι ν' αποφασίσει το "καρούλι" να πάρει μπρος... Χθες, εκεί που μιλούσα κανονικά, μόλις ο άλλος έκλεισε το τηλέφωνό του, το ECOO κράσαρε! Μιλάμε για τελείως άκυρες στιγμές, ενώ μέχρι τότε παίζει μια χαρά και είναι ταχύτατο! Μακάρι να ήταν software bug, αλλά κατά 99% δεν είναι. Επίσης, μερικές φορές η δόνηση σταματάει να δουλεύει και μόνο με λίγο κούνημα της συσκευής, επανέρχεται...

 

Πραγματικά κρίμα, γιατί είναι πολύ ωραίο κινητό, αλλά πέταξα 165€ στα σκουπίδια... Στενοχωρήθηκα, γιατί τις πρώτες 2 μέρες που έπαιζε καλά (εκτός της δόνησης) το είχα ερωτευτεί, αλλά αυτό αποδείχθηκε "άπιστο"... :p Εντάξει, το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας παίζει καλά, αλλά έχει αρχίσει να μ' εκνευρίζει...

Μήπως με καμιά αναβάθμιση στρώση

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τελικά το ECOO μου έχει προβλήματα και σήμερα Τετάρτη θα κλείσει 6η μέρα χρήσης...

 

Κρασάρει μόνο του, ακόμα και χωρίς να το χρησιμοποιώ, τουλάχιστον 1-2 φορές κάθε 24ωρο. Κάποιες φορές 2 λεπτά μετά το crash, κάνει μόνο του Reboot, άλλες φορές όχι... Το απόγευμα που το έβγαλα από την τσέπη, είχε ήδη κρασάρει και τρόμαξα να το ανοίξω... Πάτησα το power button 5-6 φορές (για 5 δεύτερα κάθε φορά) μέχρι ν' αποφασίσει το "καρούλι" να πάρει μπρος... Χθες, εκεί που μιλούσα κανονικά, μόλις ο άλλος έκλεισε το τηλέφωνό του, το ECOO κράσαρε! Μιλάμε για τελείως άκυρες στιγμές, ενώ μέχρι τότε παίζει μια χαρά και είναι ταχύτατο! Μακάρι να ήταν software bug, αλλά κατά 99% δεν είναι. Επίσης, μερικές φορές η δόνηση σταματάει να δουλεύει και μόνο με λίγο κούνημα της συσκευής, επανέρχεται...

 

Πραγματικά κρίμα, γιατί είναι πολύ ωραίο κινητό, αλλά πέταξα 165€ στα σκουπίδια... Στενοχωρήθηκα, γιατί τις πρώτες 2 μέρες που έπαιζε καλά (εκτός της δόνησης) το είχα ερωτευτεί, αλλά αυτό αποδείχθηκε "άπιστο"... :p Εντάξει, το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας παίζει καλά, αλλά έχει αρχίσει να μ' εκνευρίζει...

 

Βγαλε σε βιντεο την συμπεριφορα του και ζητα επιστροφη,εγω θα εκανα και dispute στο paypal.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάω εδώ και πατήσω τοπικές ενημερώσεις, μου βγάζει την δεύτερη εικόνα. Ξέρει κανείς τι είναι?
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έτσι μπορώ να του περάσω κάποια official rom από το site της ECOO?

 

Καλημερα παιδια...ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο βιντεο για να κανουμε το update?

 

Δυστυχώς ακόμη δεν έχει κάνει κανείς βίντεο ... το ζήτησα και εγώ στο XDA ... μέχρι στιγμής υπάρχουν μόνο διάσπαρτες γραπτές οδηγίες...

Link to comment
Share on other sites

Αν πάω εδώ και πατήσω τοπικές ενημερώσεις, μου βγάζει την δεύτερη εικόνα. Ξέρει κανείς τι είναι?

"Τοπική ενημέρωση" είναι από αρχείο αναβάθμισης που εσύ (μπορεί να) έχεις κατεβάσει από κάπου (π.χ. το site της 'μαμάς') και να το έχεις περάσει στην κάρτα SD, ή στο χώρο αποθήκευσης της συσκευής, και όχι για αναβάθμιση που θα κατεβάσει το ίδιο εκείνη τη στιγμή από το δίκτυο.

Γι' αυτό σου βγάζει και να διαλέξεις πού έχεις αποθηκευμένο το αρχείο αναβάθμισης που (υποθέτει ότι) θέλεις να διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τελικά το ECOO μου έχει προβλήματα και σήμερα Τετάρτη θα κλείσει 6η μέρα χρήσης...

 

Κρασάρει μόνο του, ακόμα και χωρίς να το χρησιμοποιώ, τουλάχιστον 1-2 φορές κάθε 24ωρο. Κάποιες φορές 2 λεπτά μετά το crash, κάνει μόνο του Reboot, άλλες φορές όχι... Το απόγευμα που το έβγαλα από την τσέπη, είχε ήδη κρασάρει και τρόμαξα να το ανοίξω... Πάτησα το power button 5-6 φορές (για 5 δεύτερα κάθε φορά) μέχρι ν' αποφασίσει το "καρούλι" να πάρει μπρος... Χθες, εκεί που μιλούσα κανονικά, μόλις ο άλλος έκλεισε το τηλέφωνό του, το ECOO κράσαρε! Μιλάμε για τελείως άκυρες στιγμές, ενώ μέχρι τότε παίζει μια χαρά και είναι ταχύτατο! Μακάρι να ήταν software bug, αλλά κατά 99% δεν είναι. Επίσης, μερικές φορές η δόνηση σταματάει να δουλεύει και μόνο με λίγο κούνημα της συσκευής, επανέρχεται...

 

Πραγματικά κρίμα, γιατί είναι πολύ ωραίο κινητό, αλλά πέταξα 165€ στα σκουπίδια... Στενοχωρήθηκα, γιατί τις πρώτες 2 μέρες που έπαιζε καλά (εκτός της δόνησης) το είχα ερωτευτεί, αλλά αυτό αποδείχθηκε "άπιστο"... :p Εντάξει, το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας παίζει καλά, αλλά έχει αρχίσει να μ' εκνευρίζει...

 

Δεν πέταξες τίποτα στα σκουπίδια απλά θα μπεις σε μια διαδικασία για να σου αλλάξουν τη συσκευή ή να πάρεις πίσω τα λεφτά σου.Οι αγορές απο Κίνα έχουν και το ανάλογο ρίσκο.Ότι και να σου πούν οι Κινέζοι κάνε dispute στο paypal μόνο αυτό καταλαβαίνουν και τσούζει, τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα το jiayu s3, καθώς πιστεύω πως έχει την καλύτερη κάμερα. Από την άλλη όμως το ECOO e04 μπορείς να το αναβαθμίσεις σε Android 5.0 Για το elephone δεν νωρίς επιπλέον πληροφορίες, αλλά είναι και αυτό μια πολύ καλή επιλογή. Τι θα έλεγες για το Meizu m1 note ή να περίμενες ιγο ακόμα να βγει στην αγορά το Meizu m2 note. Και το ulephone be touch είναι καλό.
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Απο ότι βλέπω σε μερικές σελιδες τις τελευταίες μέρες ανέβηκε η τιμή 10-15€

Απο την ισοτιμία ειναι ή επειδή πουλάει;

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, το παρέλαβα και εγώ (3gb). έχοντας στην κατοχή μου αρκετά κινέζικα (Elephone g4, elephone p2000c, jiake jk 11, star i9500l, amoi a928w) μπορώ να σας πω με σιγουριά ότι φυσάει το τηλέφωνο. Gps μου κλειδώνει και μέσα στο σπίτι. Wifi καμπάνα. Η οθόνη απλά τέλεια. Έχω περάσει την Lollipop. Δεν κολλάει πουθενά. Όποιος το σκέφτεται απλά να το παραγγείλει. Αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, το παρέλαβα και εγώ (3gb). έχοντας στην κατοχή μου αρκετά κινέζικα (Elephone g4, elephone p2000c, jiake jk 11, star i9500l, amoi a928w) μπορώ να σας πω με σιγουριά ότι φυσάει το τηλέφωνο. Gps μου κλειδώνει και μέσα στο σπίτι. Wifi καμπάνα. Η οθόνη απλά τέλεια. Έχω περάσει την Lollipop. Δεν κολλάει πουθενά. Όποιος το σκέφτεται απλά να το παραγγείλει. Αυτά.

Ένταση ακουστικού και ηχειου;

Μπαταρία; notification led μονο κόκκινο είναι;

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μου πεις ποια rom πέρασες κι συνοπτικά πως? Επίσης, με την lollipop πως πάει το κινητό? Η κάμερα και η ταχύτητα επηρεάστηκε καθόλου?
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...