Jump to content

ECOO E04 Aurora Plus


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας,

Μόλις σήμερα παρέλαβα το τηλ. το οποίο είχα παραγγείλει την 11.04.2015 απο το Etotalk. Σαν πρώτη εντύπωση πρέπει να ομολογήσω πως είναι παραπάνω απ' ότι το περίμενα. Το έψαξα γιά αρκετή ώρα (δεν έχω μεγάλη εμπειρία μιάς και είναι το πρώτο μου smartphone) και φαίνεται να δουλεύει άψογα, συνδέθηκε άμεσα στο internet μέσω wifi οι σελίδες φόρτωναν άμεσως και γενικά δεν διαπίστωσα κάτι αρνητικό μέχρι τώρα.

Αν και μου είχαν υποσχεθει πως θα ήταν με Android 5.0 αφού το έστειλαν με πληροφόρισαν πως είναι με την 4.4.4 λόγω του ότι η ECOO δεν είχε ακόμη έτοιμη την 5.0 και δεν ήθελαν να με κάνουν να περιμένω. Μου υποσχέθηκαν πως όταν θα είναι διαθέσημη θα με ενημερώσουν και θα μου στείλουν τις οδηγίες πως να το αναβαθμίσω μόνος μου.

Από 'δω και πέρα θα χρειαστώ τις γνώσεις σας και την βοήθειά σας (είμαι πρωτάρης). Γιά αρχή έχω δύο ερωτήσεις

α Υποτίθεται πως το τηλ. θα μου το έστελναν rooted & unlocked πως μπορώ να το διαπιστώσω αυτό;

β. Σήμερα μολις συνδέθηκε στο Internet μου έβγαλε μηνυμα πως υπάρχει κάποια ενημέρωση συστήματος,

(version number: 1478ZF.C63G_ECOO.A2.150410.LWT_KK.FHD.WB128_FB13720.EN.MV1624 (2.27MB) Release date 10.04.2015)

να την κάνω;

Ευχαριστώ

 

Για το root κατεβασε την εφαρμογη root checker και για την αναβαθμιση βλεπω ειναι μονο 2.27mb οποτε λογικα δεν ειναι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 486
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωραίος φίλε διάβασε πρώτα τα προηγούμενα σχόλια

Αγαπητέ μου αφού διάβασα όλα τα προηγούμενα σχόλια αποφάσισα να ζητήσω εδώ βοήθεια καθώς διαπίστωσα πως εδώ οι συμμετέχοντες την προσφέρουν αβιάστα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το εχω παραγγειλει απο coolicol και μου το εχουν στειλει απο 8/5 περιπου ποσο καιρο κανει να ερθει ελλαδα?
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το εχω παραγγειλει απο coolicol και μου το εχουν στειλει απο 8/5 περιπου ποσο καιρο κανει να ερθει ελλαδα?

 

Mην βιαζεσαι,συνηθως εκαναν 15-20 μερες,τελευταια εφτασαν τις 40,χθες ειδα οτι 5-6 παραλαβες ηρθαν σε 10 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου αφού διάβασα όλα τα προηγούμενα σχόλια αποφάσισα να ζητήσω εδώ βοήθεια καθώς διαπίστωσα πως εδώ οι συμμετέχοντες την προσφέρουν αβιάστα.

Απο ένταση ηχείου πως παει;; το λαμπάκι για τις ειδοποιήσεις τη λέει καλό;

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Απο ένταση ηχείου πως παει;; το λαμπάκι για τις ειδοποιήσεις τη λέει καλό;

Καλή αν και γιά τα δικά μου γούστα θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερη ένταση, όσο γιά το λαμπάκι είναι αρκετά ευδιάκριτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αν και γιά τα δικά μου γούστα θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερη ένταση, όσο γιά το λαμπάκι είναι αρκετά ευδιάκριτο.

Το GPS το δοκίμασες; γενικά ίντερνετ και λειτουργίες είναι σταθερό; εγώ με jiayu G4s θα δω διαφορά εκτός από το μέγεθος; το δακτυλικο αποτύπωμα καλό;

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Το GPS το δοκίμασες; γενικά ίντερνετ και λειτουργίες είναι σταθερό; εγώ με jiayu G4s θα δω διαφορά εκτός από το μέγεθος; το δακτυλικο αποτύπωμα καλό;

Το GPS το δοκίμασα μόνο σε μία τοποθεσία (στο σπίτι μου) και με τοποθετεί συνεχώς περίπου 100m από την θέση μου, θα χρειαστούν κι άλλες δοκιμές γιά πληρέστερη εικόνα.

Το finger print δεν το δοκίμασα ακόμα, όταν θα το κάνω θα γράψω τις εντυπώσεις μου.

Όσο για διαφορές ή ομοιότητες με το jiayu G4s δεν μπορώ να σου δώσω αν δεν έχω και τα δύο γιά άμεση σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

1. Πολύ γρήγορο

2. Τα δακτυλικά αποτυπώματα δουλεύουν μια χαρά

3. Καλή οθόνη

4. Φωτογραφική μηχανή χειρότερη από Galaxy S3

5. GPS προβληματικό

6. Με GPS ζεσταίνεται υπερβολικά και σου βγάζει μήνυμα να αφαιρέσεις την μπαταρία γιατί ζεστάθηκε πολύ.

7. Η αυτόματη αναβάθμιση λογισμικού δεν δουλεύει και σου βγάζει μήνυμα ότι καταστράφηκε το σύστημα.

8. Η μπαταρία αν το παίζεις θέλει κάθε βράδυ φόρτιση

9. Βίντεο καλό.

Link to comment
Share on other sites

Το GPS το δοκιμασα σήμερα, δεν είδα υπερθέρμανση και έπιασε εύκολα και γρήγορα δορυφόρους (έφτασε να έχει 16 in view και 12 in use αν θυμάμαι καλα...μεταξύ αυτών και glonas) και εκείνη την ωρα σε πορεία (με 3D fix) είχε ακρίβεια 7 feet και με σταματημένο το αμάξι σε φανάρι 3 feet.

 

Αυτά μέσω GPS test και στο κινητό δεν έχει μπει καν ακόμα κάρτα sim, οποτε δεν τους έπιανε με δεδομένα κινητής...μονο ο GPS δέκτης του δουλευε.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με το πληκτρολόγιο όταν το τηλ. είναι σε όρθια θέση;

Η τελευταία σειρά γραμμάτων (shift ΖΧΨΩΒΝΜ και (X) backspace) δεν ανταποκρίνεται σωστά και γράφει τους χαρακτήρες της παραπάνω σειράς. Σε οριζόντια θέση όλα δουλεύουν άψογα.

Κουφό, ε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, κανενα καλο πληκτρολογιο με καλη αυτοματη διορθοση εχετε υπ οψιν σας; Γιατι το δικο του δεν εχει αυτοματη διορθοση στα ελληνικα
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το εχω παραγγειλει απο coolicol και μου το εχουν στειλει απο 8/5 περιπου ποσο καιρο κανει να ερθει ελλαδα?

 

 

 

Εκανα παραγγελία στις 9/5 εχθες πάτησε Ελλαδα ;-)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια, κανενα καλο πληκτρολογιο με καλη αυτοματη διορθοση εχετε υπ οψιν σας; Γιατι το δικο του δεν εχει αυτοματη διορθοση στα ελληνικα

 

Swiftkey keyboard!

Edited by skemprito
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, κανενα καλο πληκτρολογιο με καλη αυτοματη διορθοση εχετε υπ οψιν σας; Γιατι το δικο του δεν εχει αυτοματη διορθοση στα ελληνικα

SwiftKey keyboard

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με το πληκτρολόγιο όταν το τηλ. είναι σε όρθια θέση;

Η τελευταία σειρά γραμμάτων (shift ΖΧΨΩΒΝΜ και (X) backspace) δεν ανταποκρίνεται σωστά και γράφει τους χαρακτήρες της παραπάνω σειράς. Σε οριζόντια θέση όλα δουλεύουν άψογα.

Κουφό, ε;

Ακούγεται σα να έχει πρόβλημα η οθόνη σου (το digitizer)... Μη σε τρομάζω όμως αν δεν ακούσουμε και από τους υπόλοιπους (εγώ δεν έχω το Ε04 - περαστικός είμαι από το νήμα).

Δοκίμασες να εγκαταστήσεις και κανένα άλλο πληκτρολόγιο, να δεις αν το κάνει και εκεί...;

Link to comment
Share on other sites

1. Πολύ γρήγορο

2. Τα δακτυλικά αποτυπώματα δουλεύουν μια χαρά

3. Καλή οθόνη

4. Φωτογραφική μηχανή χειρότερη από Galaxy S3

5. GPS προβληματικό

6. Με GPS ζεσταίνεται υπερβολικά και σου βγάζει μήνυμα να αφαιρέσεις την μπαταρία γιατί ζεστάθηκε πολύ.

7. Η αυτόματη αναβάθμιση λογισμικού δεν δουλεύει και σου βγάζει μήνυμα ότι καταστράφηκε το σύστημα.

8. Η μπαταρία αν το παίζεις θέλει κάθε βράδυ φόρτιση

9. Βίντεο καλό.

 

αν ειναι οντως ετσι, τοτε πολυ κοστολογειται..με λιγα λεφτα παραπανω παιρνεις ενα φολ αξιοπιστο lg g2 και καθαρισες...εδω και εγω πηρα το meizu m1 note και τα λεφτα που εδωσα τα θεωρω αρκετα πολλά (190 ευρω) μιας και το g2 ειναι σε αποσταση λιγων €..

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται σα να έχει πρόβλημα η οθόνη σου (το digitizer)... Μη σε τρομάζω όμως αν δεν ακούσουμε και από τους υπόλοιπους (εγώ δεν έχω το Ε04 - περαστικός είμαι από το νήμα).

Δοκίμασες να εγκαταστήσεις και κανένα άλλο πληκτρολόγιο, να δεις αν το κάνει και εκεί...;

Αν και δεν έχω τις γνώσεις να κατ6αλάβω τι σημαίνει "digitizer" να δοκίμασα και το SwiftKey keyboard με τα ίδια αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω τις γνώσεις να κατ6αλάβω τι σημαίνει "digitizer" να δοκίμασα και το SwiftKey keyboard με τα ίδια αποτελέσματα.

Μάλλον digitizer

Βάλε μια εφαρμογή για να τεστάρεις την οθόνη! τύπου screen tester

Για παράδειγμα https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cp.stest

πέρασε με το δάχτυλο όλη την οθόνη και θα δεις αν υπάρχει κάποια λωρίδα που δεν ανταποκρίνεται!

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι οντως ετσι, τοτε πολυ κοστολογειται..με λιγα λεφτα παραπανω παιρνεις ενα φολ αξιοπιστο lg g2 και καθαρισες...εδω και εγω πηρα το meizu m1 note και τα λεφτα που εδωσα τα θεωρω αρκετα πολλά (190 ευρω) μιας και το g2 ειναι σε αποσταση λιγων €..

 

Eίναι θέματα software και θα λυθούν σύντομα όταν κυκλοφορήσει bug free Lollipop ROM ... μια χαρά αγορά είναι και μια χαρά αξιόπιστο είναι και το hardware της συσκευής μας !!! Mediatek 64bit 8core 3gb . Άλλα review έδειχναν ότι το GPS είναι πολύ καλό. Υπομονή καινούρια συσκευή και στον Ιούνιο η Mediatek θα δημοσιοποιήσει τα sources και θα βγει μια πολλή καλή ROM Lollipop... Βιάζεσαι Άγγελε ... μας προτείνεις κιόλας να βάλουμε παραπάνω λεφτά, μας πέταξες και 2 μάρκες και καθάρισες, όπως λες και εσύ... Διαφωνώ και πιστεύω είναι το απόλυτο value for money κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Eίναι θέματα software και θα λυθούν σύντομα όταν κυκλοφορήσει bug free Lollipop ROM ... μια χαρά αγορά είναι και μια χαρά αξιόπιστο είναι και το hardware της συσκευής μας !!! Mediatek 64bit 8core 3gb . Άλλα review έδειχναν ότι το GPS είναι πολύ καλό. Υπομονή καινούρια συσκευή και στον Ιούνιο η Mediatek θα δημοσιοποιήσει τα sources και θα βγει μια πολλή καλή ROM Lollipop... Βιάζεσαι Άγγελε ... μας προτείνεις κιόλας να βάλουμε παραπάνω λεφτά, μας πέταξες και 2 μάρκες και καθάρισες, όπως λες και εσύ... Διαφωνώ και πιστεύω είναι το απόλυτο value for money κινητό...

 

μα δεν προτεινω κατι, δεκτα τα οσα λες...απλα οι τιμες για αυτα τα κινεζικα κινητα ειναι αρκετα τσιμπημενες αν αναλογιστεις την αρκετα επιθετικη πολιτικη της LG.

Εγω εχω το μειζου εδω και 5 μερες, το κινητο τα σπαει πραγματικα σε ολα. Ουτε μιζες περνω απο μειζου ουτε τιποτα, αλλα πραγματικα δε μπορω να βρω το λογο που μπορει καποιος να προτιμαει ecoo εναντίον meizu. Και αν αυτος ειναι τα 3gb ram έναντι 2 του meizu note, τοτε λαβετε υποψιν σας και το κατα ποσο το λειτουργικο ειναι smooth και lag-free (επαθα πλακα με την ταχυτητα του meizu).

 

Ελπιζω το ecoo να ειναι φοβερο και αξιοπιστο, ετσι θα εχουν και ανταγωνισμο οι πιο γνωστες κινεζικες εταιριες. Φιλικα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον digitizer

Βάλε μια εφαρμογή για να τεστάρεις την οθόνη! τύπου screen tester

Για παράδειγμα https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cp.stest

πέρασε με το δάχτυλο όλη την οθόνη και θα δεις αν υπάρχει κάποια λωρίδα που δεν ανταποκρίνεται!

Φίλε μου ευχαριστώ γιά την υπόδειξη.

Δοκίμασα λοιπόν το τεστ που μου πρότεινες με δύο διαφορετικές εφαρμογές και διαπίστωσα πως στις κάτω άκρες της οθόνης δεξιά & αριστερά περίπου 1cm πάνω απ' το κάτω όριο της οθόνης ενώ πιέζω το σημείο με ένα δάχτυλο μου δείχνει πως πιέζονται δύο σημεία. Το ίδιο και με δύο δάχτυλα δεξιά & αριστερά δείχνει πως πιέζονται τέσσερα σημεία. Είναι πρόβλημα της οθόνης ή λογισμικού;

Edited by conair
περιγραφή προβλήματος
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ευχαριστώ γιά την υπόδειξη.

Δοκίμασα λοιπόν το τεστ που μου πρότεινες με δύο διαφορετικές εφαρμογές και διαπίστωσα πως στις κάτω άκρες της οθόνης δεξιά & αριστερά περίπου 1cm πάνω απ' το κάτω όριο της οθόνης ενώ πιέζω το σημείο με ένα δάχτυλο μου δείχνει πως πιέζονται δύο σημεία. Το ίδιο και με δύο δάχτυλα δεξιά & αριστερά δείχνει πως πιέζονται τέσσερα σημεία. Είναι πρόβλημα της οθόνης ή λογισμικού;

Καλημέρα. Φοβάμαι ότι έπεσες σε συσκευή με ελαττωματική οθόνη...

Θα σου έλεγα να επικοινωνήσεις με το μαγαζί απ' όπου το πήρες και να τους περιγράψεις το πρόβλημα.

Αν μπορείς επίσης, ετοίμασε ένα σύντομο βιντεάκι που να δείχνει το όλο θέμα, τόσο με την παραπάνω εφαρμογούλα, όσο και με το πληκτρολόγιο που άλλα πατάς και άλλα γράφει. Θα στο ζητήσουν σίγουρα.

Μπαίνεις μάλλον σε διαδικασία επιστροφής, η οποία όμως ελπίζω ότι θα πάει ομαλά - εκτός βέβαια από την αναμονή για το πήγαινε-έλα του τηλεφώνου... Από ποιο μαγαζί το είχες πάρει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...