Jump to content

onDSL by Otenet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας. Σκεύτομαι να πάρω ένα onDSL kit(αυτό που ισχύει για τρεις μήνες με ταχύτητα στα 384k ) αλλά όταν περάσει το τρίμηνο και εφόσων θελήσω να έχω dsl πόσο θα μου στηχίζει κάθε μήνα? Μιλάω για dsl χωρίς ογκοχρέωση... Συμφέρει τελικά ή μπα? Σας ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας. Σκεύτομαι να πάρω ένα onDSL kit(αυτό που ισχύει για τρεις μήνες με ταχύτητα στα 384k ) αλλά όταν περάσει το τρίμηνο και εφόσων θελήσω να έχω dsl πόσο θα μου στηχίζει κάθε μήνα? Μιλάω για dsl χωρίς ογκοχρέωση... Συμφέρει τελικά ή μπα? Σας ευχαριστώ!

Αυτό τον καιρό συμβαίνουν αρκετές ανακατατάξεις στο χώρο του DSL. Σου προτείνω να περιμένεις λίγο ακόμα (το πολύ 15μέρες) μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Ήδη ο ΟΤΕ μείωσε την τιμή στην πρόσβαση από 19,90 στα 15,90 για 384 γραμμή και έπεται συνέχεια και στους ISP. Περίμενε λοιπόν και να παρακολουθείς την εξέλιξη των ειδήσεων από το myphone. Υπάρχει άμεση ενημέρωση για κάθε αλλαγή. :D

Εδώ αναφέρονται στις νέες μειώσεις του ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει πότε θα περαστούν; :confused: Από τις 20.09 ισχύουν οι νέες τιμές. Μην μπερδεύετε τον ΟΤΕ με την ΟΤΕνετ. Ο ΟΤΕ είναι η πρόσβαση του DSL (γραμμή), η ΟΤΕνετ είναι ο provider, o ISP, ο παροχέας. Ο ΟΤΕ μείωσε τιμές, όχι η ΟΤΕνετ.

 

opios echei parei to ondsl kit tin grammi tin plironei stin otenet pou echei kanei chondriki agora apo ton ote...auto rotao...giati tipika i grammi anoikei stin otenet pou tis echei agorasei apo ton ote..... kai min ksechname oti toulachiston tipika ote kai otenet einai dio entelos diaforetikes eteries -ascheta an sindeote metochika-

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Μόλις χτες, πήρα το OnDsl kit της Otenet. Το τέλος ενεργοποίησης περιλαμβάνεται στα χρήματα του OnDSL kit ή θα έρθει καπάκι στον πρώτο λογαριασμό? Μετά το πέρας των 3 μηνών, θα χρειαστεί να πληρώσω τέλος ενεργοποίησης ή μόνο το πάγιο της γραμμής και τη σύνδεση στον ISP της προτίμησής μου?
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Μόλις χτες, πήρα το OnDsl kit της Otenet. Το τέλος ενεργοποίησης περιλαμβάνεται στα χρήματα του OnDSL kit ή θα έρθει καπάκι στον πρώτο λογαριασμό? Μετά το πέρας των 3 μηνών, θα χρειαστεί να πληρώσω τέλος ενεργοποίησης ή μόνο το πάγιο της γραμμής και τη σύνδεση στον ISP της προτίμησής μου?

Nαι περιλαμβάνεται.

Το τέλος ενεργοποιησης το πληρώνεις μια φορά.

Μονο το πάγιο της γραμμής θα πληρώνεις στο λογαριασμό του ΟΤΕ, και τον ISP ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .Επειδή τώρα άρχισα να ασχολούμαι με θέματα dsl και δεν έχω καταλάβει ακριβώς θέλω να κάνω μια ερώτηση. Αυτό που πληρώνουμε κάθε μήνα όταν έχουμε dsl ειναι πάγιο στον ΟΤΕ ή πληρώνουμε τον ISP?Αυτό δηλαδή που λένε οι εταιρίες ότι κάθε μήνα θα πληρώνουμε π.χ 30ευρώ πάγιο συμπεριλαμβάνει και το κόστος για τον ISP ή όχι? Ευχαριστώ. :O
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .Επειδή τώρα άρχισα να ασχολούμαι με θέματα dsl και δεν έχω καταλάβει ακριβώς θέλω να κάνω μια ερώτηση. Αυτό που πληρώνουμε κάθε μήνα όταν έχουμε dsl ειναι πάγιο στον ΟΤΕ ή πληρώνουμε τον ISP?Αυτό δηλαδή που λένε οι εταιρίες ότι κάθε μήνα θα πληρώνουμε π.χ 30ευρώ πάγιο συμπεριλαμβάνει και το κόστος για τον ISP ή όχι? Ευχαριστώ. :O

 

Πληρώνεις ξεχωριστά το πάγιο για τη γραμμή adsl στον ΟΤΕ και ξεχωριστά την συνδρομή στον isp.Δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?threadid=81264 για τις νέες χρεώσεις του ΟΤΕ από 20/9 και εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=80563 για τις τιμές των συνδρομών για τους διάφορους isps .

.
Link to comment
Share on other sites

Re paides pws tha ginei na mhn mou kanei disconnect h dsl.Kathe 2 me 3 meres mou aposyndeetai.Ti mporw na kanw?(Ektos apo allagh modem)

 

Ειναι απολυτα φυσιολογικο και συμβαινει σε ολους μας καθως δεν εχουμε static IP και καθε τοσο ανανεωνεται η IP. Μπορεις να παρεις συνδρομη static αλλα ειναι πανακριβες με εξαιρεση τη Q-Telecom που δινει 384 static στα 30 Ευρω :w00t: Περισσοτερα...http://www.myq.gr

Link to comment
Share on other sites

Nαι περιλαμβάνεται.

Το τέλος ενεργοποιησης το πληρώνεις μια φορά.

Μονο το πάγιο της γραμμής θα πληρώνεις στο λογαριασμό του ΟΤΕ, και τον ISP ξεχωριστά.

Θενκς μαν:)

Link to comment
Share on other sites

Nαι περιλαμβάνεται.

Το τέλος ενεργοποιησης το πληρώνεις μια φορά.

Μονο το πάγιο της γραμμής θα πληρώνεις στο λογαριασμό του ΟΤΕ, και τον ISP ξεχωριστά.

 

Κανεις λαθος. Αν σταματησει το ondsl kit μετα τους 3 μηνες θα πληρωσει τελος ενεργοποιησης καθως θα κανει νεα αιτηση. Αν κρατησει το ondsl kit θα πληρωνει τα παντα στην οτενετ, δηλαδη στο λογαριασμο του οτε δεν φαινεται τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Re paides pws tha ginei na mhn mou kanei disconnect h dsl.Kathe 2 me 3 meres mou aposyndeetai.Ti mporw na kanw?(Ektos apo allagh modem)

 

 

Η φορθνετ μου το εκανε αυτο οταν αφηνα το pc mono του. Ιδιαιτερα ενοχλητικο για τα p2p.

 

Το ελυσα με τον εξης τροπο: Αφηνα ανοιχτο τον Explorer me mia selida poy kanei refresh monh ths. πχ Sportline.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Mε το ondsl kit δεν μπορείς να κρατήσεις την γραμμή και να αλλάξεις ISP όπως με το connx?

 

Ετσι εχω ακουσει κι εγω, αλλα δεν ξερω κανεναν που να το εκανε. Και ετσι να ειναι ομως, θα πληρωνει τη προσβαση στην οτενετ και οχι στον οτε.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος. Αν σταματησει το ondsl kit μετα τους 3 μηνες θα πληρωσει τελος ενεργοποιησης καθως θα κανει νεα αιτηση. Αν κρατησει το ondsl kit θα πληρωνει τα παντα στην οτενετ, δηλαδη στο λογαριασμο του οτε δεν φαινεται τιποτα.

Τι μλκία και αυτή? Αφού το τέλος ενεργοποίησης υποτίθεται ότι είναι μέσα σ'αυτά που πληρώνεις για το Ondsl kit, γιατί να τους τα ξανασκάσεις μετά?

Όταν λές να κρατήσω το ONdsl kit τι εννοείς? Να ξαναπάρω και 2ο πακέτο στο καπάκι?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές να κρατήσω το ONdsl kit τι εννοείς? Να ξαναπάρω και 2ο πακέτο στο καπάκι?

Προφανώς να συνεχίσεις στην ΟΤΕνέτ και όχι σε άλλο ISP...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς να συνεχίσεις στην ΟΤΕνέτ και όχι σε άλλο ISP...

Μπά, αν δεν κατεβάσει κι άλλο η ΟΤΕΝΕΤ τις τιμές και ο ΟΤΕ το πάγιο της γραμμής, με βλέπω για Vivodi μετά. Σήμερα το πρωί η Vivodi στη διεθνή έκθεση Θεσσαλονίκης, ανακοίνωσε νέο πακέτο στα 200 ευρώ με 512k all included για 3 μήνες μαζί με εξοπλισμό κορυφαίο(modem με ethernet επάνω, όχι σαν το ταπεινό sagemάκι του ΟΤΕ) και δώρο ένα apple ipod 512. Μετά το πέρας των τριών μηνών, μπορείς να συνεχίσεις την ιστορία αυτή με μόνο 30 ευρώ το μήνα everything included αρκεί να έχεις δίκτυο vivodi στην περιοχή σου

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ ξέρω ότι μετά τη λήξη της συνδρομής για το κιτ συνεχίζεται αυτόματα η 384 και χρεώνεσαι την αορίστου 384 τιμή της οτενετ. Αν δε θες την οτενετ τη διακόπτεις και κρατας μόνο τη γραμμή με παροχέα της επιλογής σου. Δεν είναι έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ ξέρω ότι μετά τη λήξη της συνδρομής για το κιτ συνεχίζεται αυτόματα η 384 και χρεώνεσαι την αορίστου 384 τιμή της οτενετ. Αν δε θες την οτενετ τη διακόπτεις και κρατας μόνο τη γραμμή με παροχέα της επιλογής σου. Δεν είναι έτσι;

Αυτό λέμε, ότι δηλαδή αν πάρεις παροχέα της επιλογής σου θα πληρώσεις 40 ευρώ τέλος εγκατάστασης

Link to comment
Share on other sites

Μπά, αν δεν κατεβάσει κι άλλο η ΟΤΕΝΕΤ τις τιμές και ο ΟΤΕ το πάγιο της γραμμής, με βλέπω για Vivodi μετά. Σήμερα το πρωί η Vivodi στη διεθνή έκθεση Θεσσαλονίκης, ανακοίνωσε νέο πακέτο στα 200 ευρώ με 512k all included για 3 μήνες μαζί με εξοπλισμό κορυφαίο(modem με ethernet επάνω, όχι σαν το ταπεινό sagemάκι του ΟΤΕ) και δώρο ένα apple ipod 512. Μετά το πέρας των τριών μηνών, μπορείς να συνεχίσεις την ιστορία αυτή με μόνο 30 ευρώ το μήνα everything included αρκεί να έχεις δίκτυο vivodi στην περιοχή σου

 

Με 12μηνο συμβολαιο ομως....Παρολο αυτα σαν λιγα δεν ειναι τα 30 Ευρω? :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Με 12μηνο συμβολαιο ομως....Παρολο αυτα σαν λιγα δεν ειναι τα 30 Ευρω? :w00t:

Άντε να έχει και Φ.Π.Α. η ιστορία. Η γκομενίτσα εκεί στο περίπτερο για 30 ευρώ μου είπε. Και πάλι συμφέρει αρκετά, γιατί μην ξεχνάς ότι πρόκειται για 512. Βέβαια πολύ λίγες περιοχές στη Θεσσαλονίκη υποστηρίζονται από Vivodi, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία

Link to comment
Share on other sites

Με το Ondsl Kit, μετά το πέρας των τριων μηνών, μπορούμε να κρατήσουμε την γραμμή κανονικά και να αλλάξουμε isp αν δεν θέλουμε την Otenet, ΧΩΡΙΣ να πληρώσουμε ξανα τέλος ενεργοποίησης. Αυτό είναι τσεκαρισμένο. Απλώς συνεχίζουμε να πληρώνουμε το πάγιο της Dsl γραμμής στον Oτέ. :)
Link to comment
Share on other sites

Paides exei vrei kanenas xrhsths pou na exie Otenet-On-DSL paketo,tropo wste na mhn ginetai disconnect kathe 2-3 hmeres.Vazw na katevazw arxeia apo p2p programmata kai feygw ap'to spiti.Gyrnaw kai to vriskw na exei kanei disconnect.Xreiazomai opwsdhpote mia lysh
STOP EATING JUNK FOOD :X
Link to comment
Share on other sites

Paides exei vrei kanenas xrhsths pou na exie Otenet-On-DSL paketo,tropo wste na mhn ginetai disconnect kathe 2-3 hmeres.Vazw na katevazw arxeia apo p2p programmata kai feygw ap'to spiti.Gyrnaw kai to vriskw na exei kanei disconnect.Xreiazomai opwsdhpote mia lysh

 

 

Φίλε αλλάζει η ip σου.

Σε όλους συμβαίνει

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...