Jump to content

onDSL by Otenet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχω Otenet Ondsl Kit και εχω την εντυπωση οτι η συνδεση μ εχει μαμηθει.. δν ειναι οσο ειναι συνηθως.. εχει κανεις παρομιο προβλημα?

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα του disconnect, πιστεύω ότι σε όλους μας είναι γνωστό και σε καμία περίπτωση δεν ευθύνεται το modem, αλλά το δίκτυο.

Όμως, εγώ αντιμετωπίζω ένα άλλο πρόβλημα με το modem, λοιπόν καθώς είμαι στο Internet, ξαφνικά το modem απενεργοποιηται και αποσυνδέεται από τον υπολογιστή από μόνο του.Και μετά θα πρέπει να κάνω restart για να ξαναλειτουργήσει.Το έχει πάθει κανείς;

 

Χρειάζεται restart o Η/Υ ή απλώς πρέπει να ξανακάνεις κλήση με το modem;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται restart o Η/Υ ή απλώς πρέπει να ξανακάνεις κλήση με το modem;

 

Hi t300:p!!!Το modem χάνει την τροφοδοσία από τον υπολογιστή, δηλαδή σαν να του έχω κάνει κατάργηση συσκευής υλικού.Για να ενεργοποιηθεί πάλι θα πρέπει να κάνω restart.

Link to comment
Share on other sites

Hi t300:p!!!Το modem χάνει την τροφοδοσία από τον υπολογιστή, δηλαδή σαν να του έχω κάνει κατάργηση συσκευής υλικού.Για να ενεργοποιηθεί πάλι θα πρέπει να κάνω restart.

Αυτό μου το έκανε και σε εμένα ,αφού να φανταστειται είχα φτιάξει ένα batch file έτσι ώστε να επανεκκινείται ο υπολογιστής κάθε μια ώρα για να αποφεύγω τις πολύωρες αποσυνδέσεις.

Μπακαλίστικο ,αλλά λειτοργικό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου το έκανε και σε εμένα ,αφού να φανταστειται είχα φτιάξει ένα batch file έτσι ώστε να επανεκκινείται ο υπολογιστής κάθε μια ώρα για να αποφεύγω τις πολύωρες αποσυνδέσεις.

Μπακαλίστικο ,αλλά λειτοργικό.

 

Βασικά, αυτό το πρόβλημα δεν μου είναι και τόσο συχνό.Συμβαίνει, αλλά περιστασιακά.

Link to comment
Share on other sites

Paidia Kalispera

 

Ekana tin sundesi mou apo 768 se 2048 prin 1 vdomada kai exw ta eksis provlimata!!!Ka8e ligo kai ligaki to router xanei tin dsl grammi kai to internet!!!E lew kai gw 8a ta paikse to router!!!Kanw soft reset kai sunexizei!!!Kanw hard ta idia kai kanw sto telos factory default!!!

Kai omws auto sunexizei to violi tou!!!!!!!

Kanena apo auta ta provlimata dn upirxan prin otan eixa tin 768

Episis kanw ena test gia download apo to azureus kai mou vgazei apotelesma 74.9kbps:w00t::w00t::w00t::w00t:

Exw Linksys WAG200G kai sindeomai asirmata me to laptop mou!!!

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Paidia mpainw mesa sto router kai paw ekei pou leei dsl status kai leei 1154kbps downstream enw egw plirwnw gia 2048!!!ELEOS POIA ME TIN OTENET
Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Paidia mpainw mesa sto router kai paw ekei pou leei dsl status kai leei 1154kbps downstream enw egw plirwnw gia 2048!!!ELEOS POIA ME TIN OTENET

 

Κανε ενα τηλ. στην Otenet να το δηλωσουν στον ΟΤΕ για να σου αλλαξουν την ταχυτητα στη γραμμη.

Μην τους πεις οτι κατεβαζεις με λιγοτερο (αλλο αυτο) αλλα οτι το modem συγχρονιζει στα 1154.

 

Μ'εμενα παλι συμβαινει ακριβως το αντιθετο! Πληρωνω 768 και με εχουν σε γραμμη 2048! :p

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα τηλ. στην Otenet να το δηλωσουν στον ΟΤΕ για να σου αλλαξουν την ταχυτητα στη γραμμη.

Μην τους πεις οτι κατεβαζεις με λιγοτερο (αλλο αυτο) αλλα οτι το modem συγχρονιζει στα 1154.

 

Μ'εμενα παλι συμβαινει ακριβως το αντιθετο! Πληρωνω 768 και με εχουν σε γραμμη 2048! :p

 

File mou mia suchroneizete sta 2048 alles 9** alles 15**

Opote 8a exoun dikaiologia!!!Tespa exw foto kai otan edeixne oti to router itan sundemeno sta 1154

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

File mou mia suchroneizete sta 2048 alles 9** alles 15**

Opote 8a exoun dikaiologia!!!Tespa exw foto kai otan edeixne oti to router itan sundemeno sta 1154

 

Κοιταξε, αν εμφανιζεται συνεχεια τοτε υπαρχει προβλημα καπου στη γραμμη ή στην πορτα, πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να κανουν ελεγχο!

 

Το ρουτερ το εχει δωσει η Otenet;

Link to comment
Share on other sites

pedia problima stin grammi.eno mexri xthes to brady itan mia xara ksafnika simera to margin tis grammis apo 37 epese sto 9 kai o uoribos apo 23 akoumpise kai 34.tora kapos kaliterepse

SNR Margin : 36.0 10.0 db

Line Attenuation : 25.0 14.5 db

Data Rate : 768 192 kbps .ti mporei na ftaiei?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα πακετα Conn-x ως ISP ειναι καθαροαιμα Otenet?

Προσφατα ενεργοποιηθηκε το connx μου στα 4Mbps αλλα οι ταχυτητες ειναι μακρια απο τα 4...

 

Συνηθως ειμαι απο 700kbps - 2,5Mbps

Link to comment
Share on other sites

Τα πακετα Conn-x ως ISP ειναι καθαροαιμα Otenet?

Προσφατα ενεργοποιηθηκε το connx μου στα 4Mbps αλλα οι ταχυτητες ειναι μακρια απο τα 4...

 

Συνηθως ειμαι απο 700kbps - 2,5Mbps

 

Ποιο μοντεμ εχεις?Εγω εκανα αναβαθμιση απο 2 στα 4 και ειχα το sagem 840 και κατεβαζα παλι με δυο..αλλα μου φερανε το ρουτερ sagem1500 και κατεβαζω κανονικα σαν 4αρα..στο λεω γιατι ενος φιλου μου ειχε κανει 1μβιτ(το κουτι εγραφε 384 απο πανω ενα αυτοκολητο 512 και του χαν πει απο το γερμανο με την αναβαθμιση του οτε θα παει στα 1024..και τελικα πηγε στα 2048)και κατεβαζε σαν 1024 του δωσα το μοντεμ μου και κατεβαζε κανονικα.//:happy:

------------------------------

------------------------------

Ρε παιδια εκανα εδω και κανα μηνα συνδεση στα 4mbit για 6 μηνες..αλλα θελω την 8αρα γινεται να τους πω να μου την κανουν 8mbit?:worry:

Το μοντεμ θα αντεχει τα 8 mbit?εχω το sagem w1500

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα search στο google και ειδα οτι αυτο το μοντεμ το χρησιμοποιουν πολλοι για 768..

Τωρα δεν ειμαι σιγουρος 100%...αν βρεις κανα μοντεμ απο 4αρα κανενος γνωστου σου δοκιμασε το..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
με πηρανε χτες απο την οτενετ και μου ειπαν οτι η 6μηνιαια προσφορα 1024 για 20,50/μηνα εληξε και αν θελω να την ανανεωσω.καταληξαμε να την αναβαθμισω σε 2048 για 20,90.μου ειπε σε μια εργασιμη αλλα σε ενα φιλο μου του ειπαν για την ιδια διαδικασια 10 εργασιμες.ξερετε περιπου ποσο θα παρει η μετατροπη,πως θα το καταλαβω και αν θα εχω καθολου διακοπη του adsl καθολου?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα ταχυτητα 768 και η συνδρομη μου μολις εληξε..

με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν αν θελω να συνεχισω την συνδρομη και τους ειπα ναι...

 

μου ειπαν επισης οτι θα μου διπλασσιασουν την ταχυτητα και θα πληρωνω 20,90 εναντι 20,50 που πληρωνα πριν..

 

τι ταχυτητα θα εχω δηλαδη μετα τον διπλασσιασμο?

 

1024 η 2048???

 

ευχαριστω....

honda astrea supra 109 (piston narita 53 cm,kentroforos f200 1o stadio fuego,karmpilater 22ari shark,racing,lastixa veerubber.eksatmisi sebring.xrwma prasino laxani.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6630/1.0 (6.03.40) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Paidia exo mia aporia.Exo kodikous gia adsl exo modem alla den exo grammi tilefonou .An kano sindesi ston ote aplou tilefonou tha mqorw na mpaino i thelei k teli metatroqhs tis grammis se adsl k an nai qoso tha qlirono sinolo kathe mina?As voithisei kapoios qlease ...

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6630/1.0 (6.03.40) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Paidia exo mia aporia.Exo kodikous gia adsl exo modem alla den exo grammi tilefonou .An kano sindesi ston ote aplou tilefonou tha mqorw na mpaino i thelei k teli metatroqhs tis grammis se adsl k an nai qoso tha qlirono sinolo kathe mina?As voithisei kapoios qlease ...

 

Εκτός από γραμμή τηλεφώνου, θα χρειαστείς και γραμμή DSL, οπότε σε συμφέρει να πάρεις ένα conn-x, που με τα ίδια χρήματα που θα έδινες μόνο για γραμμή DSL, σου δίνει:

α) συνδρομή DSL

β) δωρεάν τέλος ενεργοποίησης

γ) δωρεάν ασύρματο router (προτίμησε speedtouch 585)

 

Θα πληρώνεις κάθε μήνα:

 

€15 για το τηλέφωνο

από €18,50 για το Internet, ανάλογα τι ταχύτα θα επιλέξεις

Link to comment
Share on other sites

voitheia!!!

exw connx kai agora ena wifi router linksys,exw grammi isdn,den mporw me tipota na sindethw sto internet!!

exw kanei ola ta vimata by the book...alla tipota

xerei kaneis ti dns vazoyme gia connx???

genika kapoia voitheia???!!

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...