Jump to content

onDSL by Otenet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και για τις τιμες επιμενω και θα επιμενω οτι ο ΟΤΕ θελει να τις κατεβασει αλλα δεν τον αφηνουν ωστε να εχουν λογο υπαρξης οι εναλλακτικοι.

 

 

Δεν νομίζω να μην αφήνουν τον ΟΤΕ οι εναλλακτικές εταιρείες να μειώσει τις τιμές του.Και ποιος ο λόγος να τον φοβούνται;;;Στον ανταγωνισμό που θα επικρατήσει θα υπάρξει και ως αποτέλεσμα η καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω να μην αφήνουν τον ΟΤΕ οι εναλλακτικές εταιρείες να μειώσει τις τιμές του.Και ποιος ο λόγος να τον φοβούνται;;;Στον ανταγωνισμό που θα επικρατήσει θα υπάρξει και ως αποτέλεσμα η καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών.:)

Δεν νομιζω να ειπα οτι δεν αφηνουν τον ΟΤΕ οι εναλλακτικές να μειωσει τις τιμες, μαλλον δεν καταλαβες οτι το θεμα ειναι κυβερνητικο ( δεν μιλαω για παραταξεις) και μαλιστα με γραμμη απο ευρωπαικη ενωση στα παλισια της απελευθερωσης.

Για σκεψου το σερβις του ΟΤΕ, η πανελλαδικη καλυψη και τιμες εναλλακτικων!!! υπαρχει τιποτα πιο ολοκληρωμενο? τι ποσοστο θα ειχαν οι εναλλακτικοι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειπα οτι δεν αφηνουν τον ΟΤΕ οι εναλλακτικές να μειωσει τις τιμες, μαλλον δεν καταλαβες οτι το θεμα ειναι κυβερνητικο ( δεν μιλαω για παραταξεις) και μαλιστα με γραμμη απο ευρωπαικη ενωση στα παλισια της απελευθερωσης.

Για σκεψου το σερβις του ΟΤΕ, η πανελλαδικη καλυψη και τιμες εναλλακτικων!!! υπαρχει τιποτα πιο ολοκληρωμενο? τι ποσοστο θα ειχαν οι εναλλακτικοι?

 

Σωστά τα γράφει ο "alfa". Αν ο Ο.Τ.Ε. είχε (με το δίκτυο και την οργάνωση που διαθέτει) και χαμηλές τιμές οι εναλλακτικοί παροχείς θα ήταν απλά θέμα χρόνου να πάψουν να υπάρχουν. Μόλις αποκτήσουν μια σοβαρή πελατειακή βάση τότε ίσως ο Ο.Τ.Ε. αλλάξει κι αυτός τιμολογιακή πολιτική.

Κάτι αντίστοιχο έγινε και με τη κινητή τηλεφωνία. Στην αρχή ο Ο.Τ.Ε. ήταν εντελώς εκτός αυτής, αλλά μόλις οι άλλοι δυο απέκτησαν καλή παρουσία, μπήκε διεκδίκησε και πήρε, τη θέση του στο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kάποια στιγμή θα γίνει και αυτό,όταν βασικά δούν ότι υπάρχει κέρδος,θα μεινουν στην αγορά 3-4 παικτες περίπου ότι εγινε και με την κινητή.Οι υπόλοιποι παροχοι θα είναι είτε τοπικοί ή θα δουλεύουν συμπληρωματικά όπως Qtelecom,MoΜαd κλπ στα κινητα.

 

Οσο εξάλλου οι περισσότεροι παροχοι ασχολούνται μόνο να "φάνε" έτοιμη οργάνωση και τεχνολογία από τον ΟΤΕ,ο ΟΤΕ να τους σαμποτάρει για ευνόητους λόγους η ιστορία θα συνεχίζεται.Εκτός αν εχει δεί κανείς άλλους παρόχους να σκάβουν για καλώδια οπτικών ινών και δεν το ξέρω:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο ειναι το θεμα, οχι ποσοι παροχοι υπαρχουν αλλα ποιοι απο αυτους κανουν εργο/επενδυσεις ωστε να μπορουν να ανταποκριθουν στις απαιτησεις ανταγωνισμου. Οσο ολοι περιμενουν να εκμεταλευτουν δυκτια αλλων δεν υπαρχει περιπτωση να δουμε εξελιξεις.

Και τελος αν ειναι να υπαρξουν 2,3,4 το πολυ 5 παροχοι που θα επενδυσουν τοτε αυτο ας γινει γρηγορα για να ξεδιαλυνει η αγορα απο τους ευκαιριακους για την αρπαχτη.

Link to comment
Share on other sites

Kάποια στιγμή θα γίνει και αυτό,όταν βασικά δούν ότι υπάρχει κέρδος,θα μεινουν στην αγορά 3-4 παικτες περίπου ότι εγινε και με την κινητή.Οι υπόλοιποι παροχοι θα είναι είτε τοπικοί ή θα δουλεύουν συμπληρωματικά όπως Qtelecom,MoΜαd κλπ στα κινητα.

 

Οσο εξάλλου οι περισσότεροι παροχοι ασχολούνται μόνο να "φάνε" έτοιμη οργάνωση και τεχνολογία από τον ΟΤΕ,ο ΟΤΕ να τους σαμποτάρει για ευνόητους λόγους η ιστορία θα συνεχίζεται.Εκτός αν εχει δεί κανείς άλλους παρόχους να σκάβουν για καλώδια οπτικών ινών και δεν το ξέρω:lol:

Ο ΟΤΕ δεν χρειάζεται να σαμποτάρει κανένα.Έτσι κι αλλοιώς είναι άχρηστοι από μόνοι τους.Τσάμπα μάγκες στις πλάτες του το παίζουν όλοι αυτοί.Για σκεφθείτε να έκοβε τα πάγια τέλη ή έστω να τα μείωνε που θα βρισκόταν τώρα αυτός ο ''υγειής'' ιδιωτικός τομέας,που έχει κάνει όλες αυτές τις ''τρομερές'' επενδύσεις σκάβοντας απ άκρη σε άκρη αυτή τη χώρα περνώντας οπτικές ίνες, για να έχει internet και το πιο απομακρυσμένο χωριό ή πόλη.Εδώ δεν μπορούν να φτιάξουν ένα σοβαρό τηλεφωνικό κέντρο να μπορούν να επικοινωνήσουν οι πελάτες τους:lol: Γιατί τέτοια σκέψη υπήρξε όσον αφορά τα πάγια τέλη.Για ευνόητους λόγους κάποιοι δεν τον αφήνουν;) και ναι... δεν εργάζομαι στον ΟΤΕ, ούτε και είμαι δημόσιος υπάλληλος:)
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω ψαξει στα ποστς εδω ,εχω βαλει απο την πρωτη στιγμη pppoe αλλα δεν ειχα παραπανω απο 1056kb .(με 2play soho που μου εχει ενεργοποιηθει εδω και 5 μερες ) .

 

Δηλαδη τωρα που και με pppoe δεν εχω καλυτερη συνδεση , τι να υποθεσω ?

εχει να κανει η περιοχη ή μηπως αν περιμενα καποιο διαστημα να ειχα παραπανω ταχυτητα (αναλογιζομενος οτι πριν μερικες μερες με συνδεσαν και ισως κανουν αναβαθμιση μετα ...? )

το router που εχω ειναι το airties rt111 .

να παραθεσω επισης καποιες αλλες ρυθμισεις που ισως να επηρεαζουν :

 

PVC Name: vc1 εκει κανω edit και βαζω :

Protocol : PPPoE

NAT : τικαρισμενο / FIREWALL: μη τικαρισμενο (το θεωρησα περιττο)

Encapsulation: LLC ( προσπαθησα να το αλλαξω σε VCMUX αλλα μετα το save ,

επανερχεται μονο του σε LLC ) .

Default Gateway: ειναι τικαρισμενο

MTU: 1492 (το δοκιμασα και με 1500 αλλα τιποτα καλυτερο)

PVC Setup : VPI: 8 / VCI: 35 / Auto PVC: μη τικαρισμενο

DNS SETUP : μου εχει μονο το DNS 3 για μετατροπη (και εχει 0.0.0.0)

ενω τα DNS 1 , DNS 2 δεν εχουν προσβαση για μετατροπη .

 

Στο DSL MODE εχω τικαρει το AnnexA (PSTN)

ενω κατω με παραπεμπτει σε

Specify which ADSL standard to use. Either pick a standart or pick 'Automatic' (MULTI_MODE) to let the modem negotiate the standart with the service provider's DSLAM.

τα εχω αφησει ολα τικαρισμενα πλην της επιλογης NO_MODE

( δηλαδη ειναι τικαρισμενα τα ακολουθα

DSL_G.dmt

ADSL_G.lite

ADSL_G.dmt.bis

ADSL_G.dmt.bis_DELT

ADSL_2plus

ADSL_2plus_DELT

ADSL_re-adsl

ADSL_re-adsl_DELT

ADSL_ANSI_T1.413

MULTI_MODE

ADSL_G.dmt.bis_AnxM

ADSL_2plus_AnxM

 

Αυτα .. Ελπιζω καποιος να εχει κατι να συμβουλεψει ..γιατι η τεχνικη

υποστηριξη της 4thnet ουτε που το σηκωνει το τιμημενο το τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά καλό θα ήταν να τα γράψεις στο θέμα της forthnet (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=81103) και όχι της otenet. Ίσως να έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα και να μπορέσουν να βοηθήσουν
Link to comment
Share on other sites

pedia exo ena mikro problima me tin syndesi mou.eno katebazo me 75-80 se taxytita 768 kamia fora kanei disconected.kai me to sagem to 800 alla kai me to level 1 router pou exo.eite einai syndedemeno se usb eite se erthenet.kamia idea ti mporei na ftaiei?to router to exo rythmismeno se pppoa alla ekei den to kanei syxna otan to bazo se pppoe tote mporei na to kanei me tin mia.helpppppppppppppp
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το παθαίνω κι εγώ που και που. Με το sagem. Είναι πολύ σπαστικό ειδικά αν πετύχει να κατεβαίνει κάτι από rapidshare...
Link to comment
Share on other sites

pedia exo ena mikro problima me tin syndesi mou.eno katebazo me 75-80 se taxytita 768 kamia fora kanei disconected.kai me to sagem to 800 alla kai me to level 1 router pou exo.eite einai syndedemeno se usb eite se erthenet.kamia idea ti mporei na ftaiei?to router to exo rythmismeno se pppoa alla ekei den to kanei syxna otan to bazo se pppoe tote mporei na to kanei me tin mia.helpppppppppppppp

 

Αυτό το παθαίνω κι εγώ που και που. Με το sagem. Είναι πολύ σπαστικό ειδικά αν πετύχει να κατεβαίνει κάτι από rapidshare...

 

Δηλαδή, εκεί που κατεβάζετε κάτι από το Internet σας κάνει disconnect ή σταματάει το modem ή router να λειτουργεί;

Link to comment
Share on other sites

Κάνει disconnect.

Δεν το κάνει συχνά βέβαια αλλά όταν το κάνει...:chair:

Ίσως φταίει και το modem. Δεν είναι και ότι καλύτερο τεχνολογικά!:p

Link to comment
Share on other sites

Κάνει disconnect.

Δεν το κάνει συχνά βέβαια αλλά όταν το κάνει...:chair:

Ίσως φταίει και το modem. Δεν είναι και ότι καλύτερο τεχνολογικά!:p

από χτες το απόγευμα, τώρα ξανασυνδέθηκε:!::mad:

 

απο το Πάσχα και μετά μαμιέται τρελά στα disconnect:mad:

 

edit

το modem μου μια χαρά είναι!

ο ΟΤΕ είναι ΓΤΠ!!!!

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου το παθαίνει. Ευτυχώς το ρύθμισα να κάνει auto-reconnect μετά από 10 secs ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα ενώ λείπω ;)

Πως το κάνεις αυτό;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Paidia Kalimera

 

Exw sto spiti mou onDsl Kit apo tote pou eixe vgei!!!

Kanonika eixa 384 alla me ton diplasiasmo pige sta 768!!!To provlima einai oti 8elw na tin anava8misw se 2048(menw Eparxia alliws 8a perna 8mb)kai piga ston ote kai mou ipan na parw stin otenet 80011......dn 8imamai gia na tous pw na mou steiloun aitisi me mail kai na ti simplirwsw kati mamakies!!!

Mporei kapoios na mou pei akrivws me tin seira ti prepei na kanw???Dn 8elw na mplekw me fax ktl an ginete MONO me mail gt varieme na trexw gia fax kai na perimenw me tis wres sto til xwris apotelesma!!!!

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

ego me to level one to router pou pira ksexasa ti tha pei disconected.to sagem paei gia epistrofi

 

Kai gw eixa sagem fast 800 alla mwlis pira to linksys WAG200G ola ta disconnect kata magias li8ikan kai me to swsto port forwarding katevazw apo azureus me 70-80kb kai exw 768 sindesi:D :D :p :happy:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Πως το κάνεις αυτό;:confused:

Μέσα από τα windows πινακας ελέγχου -> συνδέσεις δικτύου -> Otenet δεξί κλικ ιδιότητες

Στη δεύτερη ετικέτα 'επιλογές' τικάρω το επανάληψη κλήσης αν κλείσει η γραμμή. Το βάζω και 10 δευτερόλεπτα τον χρόνο μεταξύ επανάληψη κλήσεων επειδή αν είναι αμέσως δεν πιάνει. Απενεργοποιώ και την ερώτηση για όνομα/κωδικό πρόσβασης. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από τα windows πινακας ελέγχου -> συνδέσεις δικτύου -> Otenet δεξί κλικ ιδιότητες

Στη δεύτερη ετικέτα 'επιλογές' τικάρω το επανάληψη κλήσης αν κλείσει η γραμμή. Το βάζω και 10 δευτερόλεπτα τον χρόνο μεταξύ επανάληψη κλήσεων επειδή αν είναι αμέσως δεν πιάνει. Απενεργοποιώ και την ερώτηση για όνομα/κωδικό πρόσβασης. ;)

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!:)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα του disconnect, πιστεύω ότι σε όλους μας είναι γνωστό και σε καμία περίπτωση δεν ευθύνεται το modem, αλλά το δίκτυο.

Όμως, εγώ αντιμετωπίζω ένα άλλο πρόβλημα με το modem, λοιπόν καθώς είμαι στο Internet, ξαφνικά το modem απενεργοποιηται και αποσυνδέεται από τον υπολογιστή από μόνο του.Και μετά θα πρέπει να κάνω restart για να ξαναλειτουργήσει.Το έχει πάθει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...