Jump to content

Mobile OS: Η χρυσή εποχή του jailbreak φτάνει στο τέλος της;


one_tree_hill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν δεν υπήρχετο root στο android δεν ξέρω τι θα έκανα...... μόνο το adaway και να βγάλω blowat (ειδικά τα gapps) είναι το σημαντικότερο πράγμα ......... μετά όλα τα αλλα
Link to comment
Share on other sites

Κανένα jailbreak και εχω το κεφάλι μου ήσυχο. Οι εφαρμογές αντιπροσωπεύουν τον κοπο κάποιων, αν δεν μπορώ να τις αγορασω, θα ζω χωρίς αυτέα.Ετσι όμως εφτασα να προτιμω να κάνω webbanking από το iphone παρα το pc μου. Δεν ξέρω αν είναι αυταπάτη αλλά η Apple με κάνει να αισθάνομαι ασφαλής. Ποτέ σε έξι χρόνια δεν ειχα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που λέτε για adaway και τα λοιπά, θα σας άρεσε να σας κάνουν το αντίστοιχο; να μην παίρνεται λεφτά για μια υπηρεσία που προσφέρετε; οι διαφημίσεις είναι εκεί για ένα λόγο, για να βγάζει ο εκάστοτε developer κάποια λεφτά. Άμα χρησιμοποιείται την εφαρμογή του, τοτε αυτομάτως συμφωνείτε με αυτό, αλλιώς είτε αγοράστε την είτε κάντε απεγκατασταση. Flame on.... Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

About root ένα θα πω : Greenify

 

Για το άρθρο : τι ακριβώς εννοούμε όταν λέμε ότι χωρίς root δεν μπαίνουν εφαρμογές από τρίτες πηγές (εκτός play store)?

 

Μια χαρά γίνονται install apk files απλά στις ρυθμίσεις επιλέγουμε allow 3rd party installations ή κάτι τέτοιο.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λίγα χρονια πριν τα περισσότερα iphone που έβλεπα γύρω μου ήταν με jailbreak.

Τώρα δεν έχω δει ουτε ενα "πειραγμένο" εδω και πολλούς μήνες απο γνωστούς ή συναδέλφους.

Οσο λιγοστεύουν τα πράγματα που κάποιος θεωρεί απαραίτητα στο τηλεφωνο του και υπάρχουν μόνο στο cydia, τόσο το ρίσκο και η ταλαιπωρία του jailbreak καθε τρεις και λιγο με καθε νέα έκδοση του iOS θα αξίζουν όλο και λιγότερο.

Ειδικά δε για το θεμα της πειρατείας με την εφαρμογή της τακτικής in-app purchase, της κοστολόγησης πολλών εφαρμογών με 0,99€ και των συχνών προσφορών με μείωση τιμών ή και δωρεάν παροχής αρκετών δημοφιλών app για κάποιες περιόδους η apple νομίζω οτι παίζει το παιχνίδι διανομής μέσω App Store καλύτερα απο τη Google με τις άπειρες διαφημίσεις.

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι τουλαχιστον που δεν ειμαι μονο εγω που το βλεπω ετσι το θεμα γιατι ειχα αρχισει να νιωθω ανωμαλος με τα πρωτα ποστ που γραφανε ολοι οτι δεν τους ενδιαφερει και καλυπτονται ολοι απο το πως ειναι τα κινητα απο τη μανα τους...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που λέτε για adaway και τα λοιπά, θα σας άρεσε να σας κάνουν το αντίστοιχο; να μην παίρνεται λεφτά για μια υπηρεσία που προσφέρετε; οι διαφημίσεις είναι εκεί για ένα λόγο, για να βγάζει ο εκάστοτε developer κάποια λεφτά. Άμα χρησιμοποιείται την εφαρμογή του, τοτε αυτομάτως συμφωνείτε με αυτό, αλλιώς είτε αγοράστε την είτε κάντε απεγκατασταση. Flame on....

 

Δηλαδή εσύ δεν έχεις adblock ούτε στον υπολογιστή? εγώ το χρησιμοποιώ και σε υπολογιστή και στο κινητό.. δεν μπορώ να έχω 45 διαφημίσεις σε κάθε ιστοσελίδα που μπαίνω. όσο για τις εφαρμογές δεν προσφέρουν όλες paid έκδοση για να γλυτώνεις τις διαφημίσεις..

Προσωπικά πάντως έχοντας χαλάσει κοντά στα 100 ευρώ σε εφαρμογές και μόνο τα 4-5 χρόνια που είμαι στο android λίγες δωρεάν εφαρμογές έχω που να έχουν διαφημίσεις

 

on topic:

Και για εμένα το ροοτ είναι πολύ σημαντικό μιας και χρησιμοποιώ αρκετές εφαρμογές που το ζητάνε.. titanium back up, adaway, stickmount, pnf root, gravity box κτλ.. για όσο καιρό είχα το Moto g που λόγω εγγύησης δεν μπορούσα να το κάνω root "υπέφερα":p

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ δεν έχεις adblock ούτε στον υπολογιστή? εγώ το χρησιμοποιώ και σε υπολογιστή και στο κινητό.. δεν μπορώ να έχω 45 διαφημίσεις σε κάθε ιστοσελίδα που μπαίνω. όσο για τις εφαρμογές δεν προσφέρουν όλες paid έκδοση για να γλυτώνεις τις διαφημίσεις..

Προσωπικά πάντως έχοντας χαλάσει κοντά στα 100 ευρώ σε εφαρμογές και μόνο τα 4-5 χρόνια που είμαι στο android λίγες δωρεάν εφαρμογές έχω που να έχουν διαφημίσεις

 

on topic:

Και για εμένα το ροοτ είναι πολύ σημαντικό μιας και χρησιμοποιώ αρκετές εφαρμογές που το ζητάνε.. titanium back up, adaway, stickmount, pnf root, gravity box κτλ.. για όσο καιρό είχα το Moto g που λόγω εγγύησης δεν μπορούσα να το κάνω root "υπέφερα":p

 

Ως επι το πλείστον έχω μόνο σε αυτά που πετάνε πολλαπλές διαφημίσεις. Στα του τόπικ γιατί ξέφυγα, προσωπικά το root δεν μου χρειάζεται, τουλάχιστον στο τελευταίο μου κινητό, Honor 6. Ότι χρειάζομαι από εφαρμογή είτε την έχω αγοράσει είτε έχω συμβιβαστεί με την free έκδοση της. Το EMUI είναι γρήγορο ελαφρύ δεν έχει πολύ bloatware και ότι ήθελα να βγάλω απλά βγήκε ή το έκανα freeze και απόκρυψη από τον Smart Launcher. :D

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που λέτε για adaway και τα λοιπά, θα σας άρεσε να σας κάνουν το αντίστοιχο; να μην παίρνεται λεφτά για μια υπηρεσία που προσφέρετε; οι διαφημίσεις είναι εκεί για ένα λόγο, για να βγάζει ο εκάστοτε developer κάποια λεφτά. Άμα χρησιμοποιείται την εφαρμογή του, τοτε αυτομάτως συμφωνείτε με αυτό, αλλιώς είτε αγοράστε την είτε κάντε απεγκατασταση. Flame on....

 

Το adaway δεν το θελουμε για τις εφαρμογες.αν το θελαμε για τις εφαρμογες δεν χρειαζεται ρουτ.απλα βρισκεις την εφαρμογη σπασμενη.προσωπικα εχω αγορασει πολλες εφαρμογες ακομα και αν δεν τις ειχα αναγκη απλα γιατι ηταν πολυ καλοφτιαγμενες και για υποστηριξη στον developer.

Επειδη ομως μου αρεσει να σερφαρω απο το κινητο η το ταμπλετ μπορω να πω οτι χωρις ρουτ και adaway ειναι αδυνατο.ολο pop up και ενοχλητικες βλακειες τυπου εχεις ιο κατεβασε αυτο και αλλα τετοια.

Οποτε adaway και αντε γεια

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που λέτε για adaway και τα λοιπά, θα σας άρεσε να σας κάνουν το αντίστοιχο; να μην παίρνεται λεφτά για μια υπηρεσία που προσφέρετε; οι διαφημίσεις είναι εκεί για ένα λόγο, για να βγάζει ο εκάστοτε developer κάποια λεφτά. Άμα χρησιμοποιείται την εφαρμογή του, τοτε αυτομάτως συμφωνείτε με αυτό, αλλιώς είτε αγοράστε την είτε κάντε απεγκατασταση. Flame on....

 

δεν το κάνουμε για εφαρμογές τόσο πολύ......... ειδικά στο adnorid τρως παντού διαφημίσεις και στο browsing ειδικά..... και πολλές φορές στοχευμενες απο την google..... + αν βάλω μερικές γραμμές στο host file μπλοκάρω και την συλλογή δεδομένον της google απο τα google services της (το ποιο σημαντικό)

 

καλά για bloat δεν αναφέρομε καν. ειδικα για το spyware της google

 

οσο για εφαρμογές από της 130 98 είναι αγορασμενες....... 29 είναι free χωρίς διαφημίσεις 1 είναι σπασμένη (αναγκαστικά λόγο χαοτικής τιμής...gps) και 2 είναι παιχνιδάκια (δεν θυμάμαι καν αν έχουν διαφημίσεις)

ετσι οχι δεν το κανω για εφαρμογές (που στην περίπτωση μου ολο και ολο μια εφαρμογή εχει ads

 

καλά για τα οφέλη τοy root δεν αναφέρομαι καν (ειδικά για εξελιγμένες εφαρμογές.. και πολλές εφαρμογες που ειναι banned απο το store)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται δεν το χρησιμοποιείται για εφαρμογές οπότε ο συλλογισμός μου ήτανε λάθος :what: νόμιζα οι περισσότεροι το χρησιμοποιείται γι'αυτό. Sorry για το Off-topic.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με το Note 3 δεν έχω τις τρελές διαφημίσεις στον chrome για να κάνω root και adaway, μην ξεχνάτε ότι η εφαρμογή αυτή βγήκε για τις διαφημίσεις των apps κυρίως.

Ας μην χρυσώνουμε το χάπι. Το android καλώς ή κακώς βασίζεται παρα πολύ στις διαφημίσεις. Το ίδιο και οι εφαρμογές τους όπου 9/10 έχουν pro έκδοση.

Για παράδειγμα μερικές από αυτές που χρησιμοποιώ: SeriesGuide, mx player (πλέον έχει και αυτός), κάποιες οικονομίκες. Κάποιες άλλες δεν έχουν μεν λόγο επίσημης εφαρμογής πχ twitter ή instagram αλλά στις πασάρουν με άλλο τρόπο όπως και στις εφαρμογές της Google.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως ενώ παλιότερα είχαμε εμφανέστατες διαφορές της free έκδοσης απο την Pro (την επι πληρωμή δηλαδή), σήμερα λόγω του ότι λίγοι προφανώς αγοράζουν ναι μεν η free έδωσε τις ίδιες δυνατότητες αλλά πλέον με διαφημίσεις. Δεν είναι κακό. Προφανώς και οι devs θέλουν να βγάλουν κάποιοι χρήματα.

Πολλοί τις βρίσκουν πειρατικές ειδικά τα παιχνίδια.

Αυτή δεν είναι η ουσία του root. βλέπω πως κανείς δεν ανέφερε τον λόγο που δόθηκε πχ στα nexus αυτή η δυνατότητα εξαρχής χωρίς κλείδωμα. Η ανάπτυξη εφαρμογών.

 

Σε γενικές γραμμές υποστηρίζω πως καλό είναι να έχει την δυνατότητα ο χρήστης να επιλέγει χωρίς τιμωρία να κάνει root αλλά να υπάρχουν και οι ασφαλιστικές δικλείδες για αυτούς που δεν θέλουν να ασχοληθούν.

 

ΥΓ @egodemis επειδή διαβάζω πως κατηγορείς την google για spyware και χωρίς διάθεση υπεράσπισης της, εύλογα θέλω να ρωτήσω γιατί τότε χρησιμοποιείς προϊόντα της;

Edited by aliengoa

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Το root δεν είναι μόνο το adaway, είναι χιλιάδες πράγματα(μόνο το xposed αρκεί, είδικα αν η συσκευή έχει και υποστήριξη από την κοινότητα τότε γίνεται πάρτυ.

Προσωπικά είναι το μόνο που μου λείπει από τα note, γουστάρω τα note γιατί προσφέρουν πράγματα και δυνάτοτητες που καμία άλλη πρόταση δεν δίνει, αλλά το root είναι συνυφασμένο με το android και είναι μεγάλο φάουλ από sammy που το ''απαγόρευσε'' .

Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο να διαβάζω "δεν μου είναι χρήσιμο το roοt πλέον", εκτός και αν δεν το έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ.

Edited by bas13
Link to comment
Share on other sites

To ενδεχόμενο να θέλει κάποιος να μην είναι δέσμιος της «ορθής οδού» που έχουν επιλέξει για αυτόν οι εταιρείες και να αναλάβει τον πλήρη έλεγχο (με τις συνεπαγόμενες ευθύνες) της συσκευής του, από πότε έφτασε να θεωρείται εξωπραγματικό;
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

To ενδεχόμενο να θέλει κάποιος να μην είναι δέσμιος της «ορθής οδού» που έχουν επιλέξει για αυτόν οι εταιρείες και να αναλάβει τον πλήρη έλεγχο (με τις συνεπαγόμενες ευθύνες) της συσκευής του, από πότε έφτασε να θεωρείται εξωπραγματικό;

 

Πες τα... Λες και δεν το εχω αγορασει το προιον. Πρεπει να με ελεγχουν κιολας πως το χρησιμοποιω. Γιαυτο στα τσακιδια οι εταιριες που τα χιλιοκλειδωνουν...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Πες τα... Λες και δεν το εχω αγορασει το προιον. Πρεπει να με ελεγχουν κιολας πως το χρησιμοποιω. Γιαυτο στα τσακιδια οι εταιριες που τα χιλιοκλειδωνουν...

 

To γεγονός πως μπορείτε να μην αγοράσετε καν το προιον ακριβώς λόγω των παραπάνω λόγων το έχετε σκεφτεί;

Η το θεωρείτε ως ένα είδος αναγκαστικού συμβιβασμου;

 

Ξανα τονίζω πως δεν υπερασπίζομαι τις εταιρίες αλλά άλλο να λέμε οτι δεν μας αρεσει κάτι και να κατηγορούμε τις εταιρίες για αυτό που έχουν επιλέξει και άλλο να το αγοράζουμε "αναγκαστικά" και μετά να καταφεύγουμε σε "πλάγιους" τρόπους για να διορθώσουμε μια κατάσταση.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

To γεγονός πως μπορείτε να μην αγοράσετε καν το προιον ακριβώς λόγω των παραπάνω λόγων το έχετε σκεφτεί;

Η το θεωρείτε ως ένα είδος αναγκαστικού συμβιβασμου;

 

Ξανα τονίζω πως δεν υπερασπίζομαι τις εταιρίες αλλά άλλο να λέμε οτι δεν μας αρεσει κάτι και να κατηγορούμε τις εταιρίες για αυτό που έχουν επιλέξει και άλλο να το αγοράζουμε "αναγκαστικά" και μετά να καταφεύγουμε σε "πλάγιους" τρόπους για να διορθώσουμε μια κατάσταση.

 

Θα σου πω. Ηθελα πριν κανενα μηνα να παρω κινητο και μου αρεσε το note4. Επειδη ομως εχει αυτο το θεμα δεν το πηρα ενω με καλυπτε στα παντα αλλα οχι σε αυτο. Δεν φτανει που ολα τα κινητα ειναι ιδια πια, εχουμε και τετοιους περιορισμους. Σε λιγο δεν θα υπαρχει κινητο να αγορασεις...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Καιρός να δούμε επιτέλους ασφαλή λειτουργικά...
Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ @egodemis επειδή διαβάζω πως κατηγορείς την google για spyware και χωρίς διάθεση υπεράσπισης της, εύλογα θέλω να ρωτήσω γιατί τότε χρησιμοποιείς προϊόντα της;

 

γιατί απλά δεν υπάρχει εναλλακτική στο android :)

και το μόνο προϊόν που χρισιμοποιο ειναι το store (ολα τα αλαλ εχω αφαιρεσει και τα google play services μπλοκάρει απο host file ετσι ούτε παίρνουν ούτε στέλνουν τπτ)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει πολλοι απο σας να σκεφτεστε το ροοτ σαν απλως κατι ωστε να βαζεις apk τσαμπε ή να βγαζεις διαφημησεις ή για αφαιρεση bloatware...αυτα ειναι το 5% το 95% χρηστων που θελουν. Υπαρχει ενα 5% χρηστων ομως που τρεχουν λειτουργικα συστηματα ωστε να κανουν back up, να κανεις browse το "deep web" , να κανουν μια συσκευη τον προσωπικο τους media player. Για εκπαιδευτικους σκοπους, για multimedia συσκευη στο αμαξι, ασφαλεια σε δικτυα, ειναι developers και τοσα πολλα που μπορει να μην ειχατε σκεφτει ποτε.

Την πραγματικη εννοια του ροοτ θα την καταλαβει ενας εμπειρος χρηστης linux.

Το ροοτ δεν ειναι κατι extra... απλα εχεις permissions που το android απο τις εταιριες σε περιοριζει.Δεν κινδυνευεις περισσοτερο απο ιους/malware κτλ.

Ειναι αβασημο να λετε οτι το ροοτ δεν ειναι αναγκαιο διοτι δεν προσφερει σε εσας κατι παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει πολλοι απο σας να σκεφτεστε το ροοτ σαν απλως κατι ωστε να βαζεις apk τσαμπε ή να βγαζεις διαφημησεις ή για αφαιρεση bloatware...αυτα ειναι το 5% το 95% χρηστων που θελουν. Υπαρχει ενα 5% χρηστων ομως που τρεχουν λειτουργικα συστηματα ωστε να κανουν back up, να κανεις browse το "deep web" , να κανουν μια συσκευη τον προσωπικο τους media player. Για εκπαιδευτικους σκοπους, για multimedia συσκευη στο αμαξι, ασφαλεια σε δικτυα, ειναι developers και τοσα πολλα που μπορει να μην ειχατε σκεφτει ποτε.

Την πραγματικη εννοια του ροοτ θα την καταλαβει ενας εμπειρος χρηστης linux.

Το ροοτ δεν ειναι κατι extra... απλα εχεις permissions που το android απο τις εταιριες σε περιοριζει.Δεν κινδυνευεις περισσοτερο απο ιους/malware κτλ.

Ειναι αβασημο να λετε οτι το ροοτ δεν ειναι αναγκαιο διοτι δεν προσφερει σε εσας κατι παραπανω...

 

Νομίζεις ότι αν είσαι developer στο iOS δεν έχεις παρόμοιες δυνατότητες; Και γιατί να έχει σχέση με το linux;

Κινδυνεύει ο καθένας που πατάει yes/ναι σε περίεργες ερωτήσεις που βγαίνουν απο διαφημίσεις κλπ. Εδώ πατάνε κατα λάθος τα in-game purchases.

Χρησιμότητα στην καθημερινότητα του απλού χρήστη δεν υπάρχει (όπως την καθορίζουν οι εταιρίες)

Απο την μια σας παραδέχομαι για την στάση σας απο την άλλη αφού την "ψάχνετε" τόσο πολύ γιατί δεν αγοράζετε Jolla με πραγματικό Linux λειτουργικό; Και εν τέλει πόσοι είστε/είμαστε που το ψάχνουν το κινητό τόσο πολύ;

Οπως είπε και ο aroutis πιο πάνω το root είναι μόνο για το 10% των χρηστών (όχι οι devs δεν μετράνε)!

 

@Icy20 σωστά τα λες αλλά πόσοι το κάνουν και πόσοι το παραδέχονται είναι το θέμα...

Edited by aliengoa

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδία; Πάτε καλά; Αν δεν μπορώ να κάνω root στο android τότε καλύτερα να το πετάξω απο το παράθυρο...

Ενα κάρο απαραίτητες εφαρμογές θέλουν superuser δικαιώματα... Αυτό μας έλειπε τώρα να χάσουμε τη μισή χρησιμότητα του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...