Jump to content

myphone POLL: Προτιμάτε stock Android ή custom UI?


one_tree_hill
 Κοινοποίηση

Προτιμάτε stock Android ή custom UI για το smartphone σας;  

897 members have voted

  1. 1. Προτιμάτε stock Android ή custom UI για το smartphone σας;

    • Προτιμώ stock Android
      546
    • Προτιμώ custom UI (αναφέρατε ποιο)
      331
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      20


Recommended Posts

Έχουμε φτάσει στο 2015 και, αισίως, ήδη μετρούμε επτά χρόνια από τότε που ο κόσμος είδε με τα μάτια του την πρώτη συσκευή που ήταν εξοπλισμένη με το λειτουργικό σύστημα - παιδί της Google, το Android!

 

Έχουν αλλάξει πολλά μέσα σε επτά χρόνια. Το παρόν λειτουργικό σύστημα έφτασε, από ένα πολύ βρεφικό στάδιο, να είναι το πιο εξελιγμένο από όσα προσφέρονται στην αγορά, με πολύ εξειδικευμένες λειτουργίες και έχει, αργά αλλά σταθερά, γίνει συνώνυμο της λέξης «ελευθερία», αναφορικά με τις δυνατότητες μιας φορητής συσκευής.

 

Αυτό που χρειάστηκε χρόνια να αλλάξει και δεν είδε ριζικές αλλαγές μέχρι πέρυσι, ήταν το περιβάλλον χρήσης. Για χρόνια η Google αρνούνταν να προσφέρει ένα μεγάλο makeover στο Android, καθιστώντας τη χρήση του λειτουργικού συστήματος πολλές φορές ενοχλητική, με πολλούς να κατηγορούν το OS παρωχημένο και βαρετό. Η Google αποφάσισε να πάρει την κατάσταση στα χέρια της και το 2014, με το Android 5.0 Lollipop, προσφέρει μια εντελώς ανανεωμένη πλατφόρμα, με ζωντανά εικονίδια και αρχικές οθόνες, όπως και «παιχνιδιάρικα» animations, ακολουθώντας την ίδια στιγμή τις flat σχεδιαστικές γραμμές που επιτάσσει η μόδα της τεχνολογίας, εν έτει 2015.

 

Οι κατασκευαστές mobile συσκευών, όμως, δεν επρόκειτο να περιμένουν τη Google και έτσι πολλοί από αυτούς, εδώ και πολλά χρόνια προσφέρουν συσκευές με λειτουργικό σύστημα Android, κατασκευασμένες όμως με ένα εντελώς διαφορετικό user interface, το οποίο τις περισσότερες φορές προσφέρει μια εντελώς διαφορετική εμπειρία χρήσης. Πρόσθετες λειτουργίες, χρήσιμες για την καθημερινή ζωή, το βασικότερο όμως είναι το περιβάλλον αλληλεπίδρασης: Διαφορετικά εικονίδια, animations, widgets και αρχικές οθόνες, όλα αλλάζουν, με σκοπό τη διαφοροποίηση των συσκευών του εκάστοτε κατασκευαστή και την παροχή μιας περισσότερο ευχάριστης εμπειρίας στο χρήστη.

 

Το παραπάνω δεν αντιμετωπίζεται πάντοτε με θετική διάθεση. Πολλοί χρήστες κατηγορούν τις τροποποιήσεις της Samsung υπερβολικές και αχρείαστες, σε σημείο που κάνουν περισσότερο αργές άλλοτε «δυνατές» συσκευές που, με τα χαρακτηριστικά τους και με την απουσία των παραπάνω τροποποιήσεων θα μπορούσαν να αποδώσουν καλύτερα. Έχει μάλιστα, αποδοθεί, ειδικά στη Samsung, ο όρος bloatware. Άλλοι χρήστες κατηγορούν την LG για ένα άσχημο και παρωχημένο οπτικό περιβάλλον, επιζητώντας αλλαγές (τις οποίες και η LG προσφέρει με το Android 5.0 Lollipop, για να μη παρεξηγούμαστε). Για τον παραπάνω λόγο πολλοί χρήστες επιλέγουν συχνά μια συσκευή Android βασισμένοι στο αν η παρούσα εξοπλίζεται με κάποιο «custom» skin κάποιου κατασκευαστή ή αν δεν έχει υποστεί καμία τροποποίηση και προσφέρεται με το «Vanilla», όπως αποκαλείται UI της Google. Οι επιλογές βέβαια δεν είναι πολλές, όσον αφορά τους επώνυμους κατασκευαστές. Συνήθως, ο χρήστης αν θέλει κάποια συσκευή που θα είναι «ελεύθερη» οποιονδήποτε οπτικών παραμετροποιήσεων και θα εξασφαλίζει γρήγορες ενημερώσεις συστήματος, θα πρέπει να αγοράσει κάποια Google Nexus ή κάποια Motorola συσκευή.

 

Όπως και να έχει, τα θετικά ή αρνητικά της οποιασδήποτε επιλογής αποτελούν υποκειμενικά κριτήρια. Από τη μια η Google προσφέρει ένα λειτουργικό σύστημα, το οποίο δεν «βαρύνεται» από τις επιπλέον προαναφερθείσες οπτικές αλλαγές και είναι περισσότερο σταθερό, γρήγορο και αποδοτικό, από την άλλη όμως, τις περισσότερες φορές, άλλοι κατασκευαστές προσφέρουν, μαζί με τις συσκευές τους και ένα διαφοροποιημένο περιβάλλον χρήσης, οπτικά περισσότερο θελκτικό, το οποίο μπορεί και να προσφέρει αρκετές λειτουργίες πολύ χρήσιμες των οποίων το stock Android υπολείπεται, το οποίο όμως δεν αποτελεί λύση για πολύ απαιτητικούς χρήστες, που ίσως θέλουν τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα της συσκευής τους.

 

Η ερώτηση του σημερινού, λοιπόν, poll, όπως μάλλον θα καταλάβατε και από τον τίτλο, είναι αν επιλέγετε συσκευή Android με κάποιο custom skin, αν επιλέγετε κάποια με vanilla Android και γιατί.

 

Περιμένουμε τις απόψεις σας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν μιλάμε για σωστά στημένο custom ui τότε ναι αν μιλάμε για βαρύ και κακογραμμένο βλέπε touchwiz προτιμώ το stock.
3ipnas mesa mou to zwo!!!
Link to comment
Share on other sites

προτιμώ το touchwiz. Έχει αρκετά πραγματάκια που χρησιμοποιώ, είναι σίγουρα πιο κοντά στα αισθητικά μου γούστα (το pure μου θυμίζει Ινδικό Σχεδιασμό) και αν τυχόν δεν με βολεύει υπάρχει πάντα η επιλογή του να το βγάλω.
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική επιλογή, Stock.

Αλλά, σκεφτείτε το Note χωρίς το modified περιβάλλον. Θα ήταν ένα ακόμη κινητό με μεγάλη οθόνη.

Οπότε νομίζω είναι εξαρτάται το κινητό.

Τώρα αν χρειαζόταν κάποια στιγμή να επέλεγα custom, μάλλον προς Sony & HTC θα πήγαινα. Και ακόμα καλύτερα Cyanogemod.

Galaxy S8 / 8.0
Link to comment
Share on other sites

Custom UI (touchwiz,lg,xperia) γιατί αγοράζω ένα κινητό που να έχει κάτι διαφορετικό σε σύγκριση με τα άλλα(υλοποιήσεις,καινοτομίες)

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Αν και εδώ και 4 χρόνια χρησιμοποιώ samsung, πάντα με αλλαγμένο launcher, νομίζω το πιο όμορφο είναι το sense της HTC και το MIUI... αλλά η samsung έχει καλύτερες συσκευές και προπάντων έχει την σειρά note!!
Link to comment
Share on other sites

xperia UI και SENSE τα μονα κοντα στο στοκ αλλα με πλουσιοτερες επιλογες χωρις να γινονται δυσχρηστα ή πολυπλοκα.. Μια μεση λυση λοιπον ειναι η ιδανικη και αυτο για να συμβει θελει πολλη προσοχη..(βλεπε touchwiz και ποσο τραγικο εχει γινει)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ το UI των xperia που στην ουσία ένα Stock android με χρήσιμες προσθήκες εκεί που χρειάζονται χωρίς να είναι βαρύ όπως το touchviz. Κατά την γνώμη μου το Stock android χάνει την έννοια του απλού γιατί αναγκάζεσαι να το φορτώνεις με διάφορα μπιχλιμπίδια για να το κάνεις κάπως ολοκληρωμένο με συνέπεια να πηγαίνεις στο αντίθετο άκρο.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

custom και πάλι custom. με εμπειρία σε touchwiz (galaxy siii), lg g3, nexus 7 (2013). Λείπουν πολλές βασικές εργασίες στο stock. Custom και ας έχει και λίγο lag, σιγα. Και το stock έχει lag
Link to comment
Share on other sites

Touchwiz γιατί το έχω συνηθίσει και με ενα root γίνεται μια χαρά γρήγορο.δεν με απασχολεί αν ανοίγει msecond πιο αργά.

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ το UI των xperia που στην ουσία ένα Stock android με χρήσιμες προσθήκες εκεί που χρειάζονται χωρίς να είναι βαρύ όπως το touchviz. Κατά την γνώμη μου το Stock android χάνει την έννοια του απλού γιατί αναγκάζεσαι να το φορτώνεις με διάφορα μπιχλιμπίδια για να το κάνεις κάπως ολοκληρωμένο με συνέπεια να πηγαίνεις στο αντίθετο άκρο.

 

Ακριβώς αυτό.. Του φορτώνεις όσα μπιχλιμπιδια χρειάζεσαι και όχι όσα σου φορτώνει η κάθε εταιρεία..

Link to comment
Share on other sites

Touchwiz γιατί το έχω συνηθίσει και με ενα root γίνεται μια χαρά γρήγορο.δεν με απασχολεί αν ανοίγει msecond πιο αργά.

+1 Συμφωνώ απόλυτα. Αν και μόνο να "παγώσεις" ότι εφαρμογή δεν χρησιμοποιήσεις... μια χαρά πάνε τα κινητά της samsung.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

+1 Συμφωνώ απόλυτα. Αν και μόνο να "παγώσεις" ότι εφαρμογή δεν χρησιμοποιήσεις... μια χαρά πάνε τα κινητά της samsung.

 

ναι αλλα με πρακτικες του 2012 τι νοημα εχει να μιλαμε το 2015 για 8πυρηνα? οταν φτανει να λαγκαρει το note 4 η samsung, η λυση ειναι να παγωνεις και να κανεις ρουτ χανοντας εγγυησεις?

Απλα κουβεντα κανω, γιατι το να λεμε πχ οτι εχω συνηθισει το touchwiz και ας ειναι μαπα, εγω το κανω να ψιλοπηγαινει καλα, ισως να μην ειναι η καλυτερη λυση.

Κατα τα αλλα, οσο πλουσιο ειναι σε ρυθμισεις και επιλογες (αχρηστες οι πιο πολλες) αλλο τοσο κανει τα κινητα δυσχρηστα και αργα πολλες φορες.. Και δεν ειναι το κλασμα του δευτερολεπτου, ειναι πολυ περισσοτερα.

Κατα τα αλλα, περι ορεξεως... κολοκυθοπιτα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Στο S3 μου χρησιμποιώ Nova Prime, αλλά αν η stock εμπειρία ήταν καλή δεν θα είχα κάνει την μετάβαση.
Link to comment
Share on other sites

προτιμώ το touchwiz. Έχει αρκετά πραγματάκια που χρησιμοποιώ, είναι σίγουρα πιο κοντά στα αισθητικά μου γούστα (το pure μου θυμίζει Ινδικό Σχεδιασμό) και αν τυχόν δεν με βολεύει υπάρχει πάντα η επιλογή του να το βγάλω.

 

Μια από τα ίδια.

Note έχω και άρα απλά δε παίζει το stock, επίσης η Samsung έχει βελτιωθεί και συνεχίζει.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα με πρακτικες του 2012 τι νοημα εχει να μιλαμε το 2015 για 8πυρηνα? οταν φτανει να λαγκαρει το note 4 η samsung, η λυση ειναι να παγωνεις και να κανεις ρουτ χανοντας εγγυησεις?

Απλα κουβεντα κανω, γιατι το να λεμε πχ οτι εχω συνηθισει το touchwiz και ας ειναι μαπα, εγω το κανω να ψιλοπηγαινει καλα, ισως να μην ειναι η καλυτερη λυση.

Κατα τα αλλα, οσο πλουσιο ειναι σε ρυθμισεις και επιλογες (αχρηστες οι πιο πολλες) αλλο τοσο κανει τα κινητα δυσχρηστα και αργα πολλες φορες.. Και δεν ειναι το κλασμα του δευτερολεπτου, ειναι πολυ περισσοτερα.

Κατα τα αλλα, περι ορεξεως... κολοκυθοπιτα..

Εδώ δεν λαγκάρει το Note 3 μου και λαγκάρει το Note 4; Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς ονομάζεται lag πλέον, αλλά προσωπικά δεν το βλέπω.

Απο κει και πέρα, σε συσκευες με Specialized functionality όπως το Note, όπου υπάρχει interaction με το Active Digitizer (s-pen) , απλά δεν παίζει να έχεις το UI stock, επίσης, υπάρχουν αυτοί οι οποίοι απλά δεν το βρίσκουν attractive (όπως εγώ).

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...