Jump to content

DSLnet by Vivodi


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι τιμοκαταλογοι των εταιριων βγαινουν με βαση συγκεκριμενα κοστη. Γνωριζετε τα κοστη της Vivodi η οποιας αντιστοιχης εταιριας στην Ελλαδα?

Επισης, οι τιμοκαταλογοι που παρατιθενται απο τους "ανταγωνιστες" αφορουν κλησεις απο US ΠΡΟΣ αλλες χωρες.

Και ενα τελευταιο : η εννοια του ανταγωνισμου υφισταται μεταξυ ιδιων υπηρεσιων

στην ΙΔΙΑ ΑΓΟΡΑ ΜΟΝΟ . Με ποιο απλα λογια ειναι σαν να συγκρινεις της τιμη μιας DSL συνδεσης μεταξυ Ελλαδας & Ν. Κορεας, η να αγορασεις ενα Ford εδω αντι στις ΗΠΑ......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οι τιμοκαταλογοι των εταιριων βγαινουν με βαση συγκεκριμενα κοστη. Γνωριζετε τα κοστη της Vivodi η οποιας αντιστοιχης εταιριας στην Ελλαδα?

Επισης, οι τιμοκαταλογοι που παρατιθενται απο τους "ανταγωνιστες" αφορουν κλησεις απο US ΠΡΟΣ αλλες χωρες.

Και ενα τελευταιο : η εννοια του ανταγωνισμου υφισταται μεταξυ ιδιων υπηρεσιων

στην ΙΔΙΑ ΑΓΟΡΑ ΜΟΝΟ . Με ποιο απλα λογια ειναι σαν να συγκρινεις της τιμη μιας DSL συνδεσης μεταξυ Ελλαδας & Ν. Κορεας, η να αγορασεις ενα Ford εδω αντι στις ΗΠΑ......

 

Ναι τα γνωριζω τα κοστη του voip της vivodi για κλησεις προς σταθερα, ειναι μηδαμινο.Επισης οι κλησεις μεταξυ των συνδρομητων dslphone εχουν κοστος 0 . Τοσο μεγαλη διαφορα εχουν τα κοστη της vivodi με των ξενων voip providers? :D Δεν συγκρινω ανομοιες αγορες, μπορεις να γινεις συνδρομητης στο broadvoice και το babble και ας μενεις στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

κοστος 0 εχει μονο ο αερας (θεωρητικα).Εννοεις πως ο ΟΤΕ δεν χρεωνει τη Vivodi για τον τερματισμο επειδη ειναι VoIP???

Οσο για τα υπολοιπα επιμενω, πως αφορουν τιμες απο US προς αλλους προοριμσους.

Link to comment
Share on other sites

κοστος 0 εχει μονο ο αερας (θεωρητικα).Εννοεις πως ο ΟΤΕ δεν χρεωνει τη Vivodi για τον τερματισμο επειδη ειναι VoIP???

Οσο για τα υπολοιπα επιμενω, πως αφορουν τιμες απο US προς αλλους προοριμσους.

 

Για τις κλησεις μεταξυ των dslphones δεν υπαρχουν τελη τερματισμου στον ΟΤΕ..οποτε οντως το κοστος ειναι 0.

 

Αφου επιμενεις να σου πω οτι μενω στην Αγγλια και ειμαι συνδρομητης και στα 2,καθως επισης και σε μια απο την Ελβετια οταν ειμαι στην Ελλαδα χρησιμοποιω και τις 3 εταιριες κανονικοτατα.

 

Επισης μπορεις να δεις εδω για το ποσοι απο Ελλαδα ειναι γραμμενοι και στις 2 εταιριες.

Link to comment
Share on other sites

Για τις κλησεις μεταξυ των dslphones δεν υπαρχουν τελη τερματισμου στον ΟΤΕ..οποτε οντως το κοστος ειναι 0.

 

 

Εννοειται πως δεν μιλουσα για τελη τερματισμου μεταξυ συνδρομητων.Ειπα κατι τετοιο και δεν το καταλαβα???

Αλλα αν το κοστος ειναι 0 οπως λες στειλε σε ολους τους ISPs ενα mail και πες τους να διαθεσουν ολες τους τις υπηρεσιες δωρεαν γιατι το Bandwidth φυτρωνει στα λειβαδια και δεν χρειαζεται καμια υποδομη....

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως δεν μιλουσα για τελη τερματισμου μεταξυ συνδρομητων.Ειπα κατι τετοιο και δεν το καταλαβα???

Αλλα αν το κοστος ειναι 0 οπως λες στειλε σε ολους τους ISPs ενα mail και πες τους να διαθεσουν ολες τους τις υπηρεσιες δωρεαν γιατι το Bandwidth φυτρωνει στα λειβαδια και δεν χρειαζεται καμια υποδομη....

 

Ειπα εγω καπου κοστος 0 για κλησεις προς ΟΤΕ και δεν το καταλαβα??? :rolleyes:

 

Το κοστος του dslphone για κλησεις προς σταθερα τηλεφωνα ειναι ΜΗΔΑΜΙΝΟ, το bandwidth που καταναλωνει ειναι 8up 8down, επισης μηδαμινο δηλαδη.

 

Οι εταιριες που σου ανεφερα φαινεται δεν το πληρωνουν το bandwidth τι να πω :worry: Anyway, ο καθενας κανει τις επιλογες του σαν καταναλωτης :X

Link to comment
Share on other sites

Ειπα εγω καπου κοστος 0 για κλησεις προς ΟΤΕ και δεν το καταλαβα??? :rolleyes:

 

Το κοστος του dslphone για κλησεις προς σταθερα τηλεφωνα ειναι ΜΗΔΑΜΙΝΟ, το bandwidth που καταναλωνει ειναι 8up 8down, επισης μηδαμινο δηλαδη.

 

Οι εταιριες που σου ανεφερα φαινεται δεν το πληρωνουν το bandwidth τι να πω :worry: Anyway, ο καθενας κανει τις επιλογες του σαν καταναλωτης :X

 

Mαλλον δεν καταλαβαινομαστε οποτε το αφηνω, απλα στο 8up/down εισαι wayyyy oofffff!!

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον δεν καταλαβαινομαστε οποτε το αφηνω, απλα στο 8up/down εισαι wayyyy oofffff!!

 

Τοσο μου δειχνει το netlimiter πανω κατω :confused:

Link to comment
Share on other sites

:lol:

Ναι... σωστά, ξέχασα:

 

Διευκρίνηση: Το URL, το "βλέπουν" συνδρομητές Vivodi

 

"Εξωτερική" πρόσβαση, εδώ:

http://80.76.39.11

Καλό Σαββατοκύριακο και...

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΛΕΝΑ, ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ!

My #1 :w00t:

http://www.81x.com/Authors/vodafone/elena.jpg

CU @ Kievo... :)

Link to comment
Share on other sites

:lol:

Ναι... σωστά, ξέχασα:

 

Διευκρίνηση: Το URL, το "βλέπουν" συνδρομητές Vivodi, προς το παρόν...

 

"Εξωτερική" πρόσβαση, εδώ:

http://80.76.39.11/

 

Καλό Σαββατοκύριακο και...

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΛΕΝΑ, ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ!

My #1 :w00t:

http://www.81x.com/Authors/vodafone/elena.jpg

CU @ Kievo... :)

Κι εγώ βιβόντι έχω, αλλά το 1ο δεν μπορώ να το δω! Το 2ο είναι οκ

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ βιβόντι έχω, αλλά το 1ο δεν μπορώ να το δω! Το 2ο είναι οκ

Δε γνωρίζω.

Τι να σου πω...

 

Αν αλλάξεις τις ρυθμίσεις του proxy σε

proxy.vivodi.gr

και port: 8080

 

είναι πιθανό να δεις και το πρώτο URL

 

Αν θέλεις test it... αν δε δεις φως, δεν ξέρω.

I quit! :cry: :p

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ βιβόντι έχω, αλλά το 1ο δεν μπορώ να το δω! Το 2ο είναι οκ

 

Εμένα πάλι (Vivodiανός είμαι) τώρα παίζει μόνο το 1ο και το 2ο όχι. Και πιο πριν δε δούλευε ούτε το 1ο! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω.

Τι να σου πω...

 

Αν αλλάξεις τις ρυθμίσεις του proxy σε

proxy.vivodi.gr

και port: 8080

 

είναι πιθανό να δεις και το πρώτο URL

 

Αν θέλεις test it... αν δε δεις φως, δεν ξέρω.

I quit! :cry: :p

Τώρα που ρύθμισα το proxy, το βλέπω. Τί διαφορά υπάρχει με το να χρησιμοποιώ το proxy η όχι; :confused:

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Παίζουν και τα 2 τώρα. Με forthnet είμαι.

http://mail.vivodi.gr

Παρομοίως με 4νετ, αλλά δεν ανοίγει το url... Ε αμάν αυτό το πανηγύρι, ανοίγει δεν ανοίγει... :rolleyes: Καλά αυτή η Vivodi κάτι σωστό δεν μπορεί να φτιάξει επιτέλους; :down:

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως με 4νετ, αλλά δεν ανοίγει το url... Ε αμάν αυτό το πανηγύρι, ανοίγει δεν ανοίγει... :rolleyes: Καλά αυτή η Vivodi κάτι σωστό δεν μπορεί να φτιάξει επιτέλους; :down:

To σωστό URL είναι:

http://mail.vivodinet.gr

και δουλεύει ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ενώ είναι γνωστό σε όλους τους συνδρομητές της εταιρείας που επιθυμούν να διαβάζουν την προσωπική τους ηλεκτρονική αλληλογραφία.

Link to comment
Share on other sites

To σωστό URL είναι:

http://mail.vivodinet.gr

και δουλεύει ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ενώ είναι γνωστό σε όλους τους συνδρομητές της εταιρείας που επιθυμούν να διαβάζουν την προσωπική τους ηλεκτρονική αλληλογραφία.

 

Μπραβο βρε surfer, γιατι το εψαχνα αυτο το λινκ στο site και δε το εβρισκα... Αληθεια που ειναι? :confused:

 

Thanks again :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον έχει το κουράγιο να τη διαβάσει...

Χαρά στο κουράγιο μου που κάθισα και την έγραψα και ασχολήθηκα και μαζί τους...

Ωραία και κατανοητά τα τεχνικά προβλήματα, αλλά ΕΛΕΟΣ πια με την ανευθυνότητα και την κοροιδία του καθενός στο 13880...

 

Προς: Ε.Ε.Τ.Τ. (info@eett.gr)

Κοιν.: Υπουργείο Ανάπτυξης,

Γ.Γ. Καταναλωτή (info@efpolis.gr)

Κοιν.: Vivodi Τηλεπικοινωνίες Α.Ε. (customerservice@vivodi.gr)

Δημ.: myphone.gr

 

Κύριοι,

 

κατ’αρχήν λυπάμαι που η παρούσα δε μπορεί να είναι μικρότερη, παρότι ήδη δεν αντανακλά ούτε στο ελάχιστο την ταλαιπωρία που έχω υποστεί. Έχω ήδη παραλείψει αρκετά γεγονότα και διαλόγους.

Μετά από σχετική έρευνα αγοράς με κύριο κριτήριο το κόστος και την άμεση διαθεσιμότητα, παρά τα δεκάδες παράπονα ήδη χρηστών των υπηρεσιών της Vivodi Τηλεπικοινωνίες Α.Ε. και κυρίως μετά τις διαβεβαιώσεις των εκπροσώπων τηλεφωνικής εξυπηρέτησης της εν λόγω εταιρίας ότι τα περισσότερα προβλήματα έχουν ήδη λυθεί και τα υπόλοιπα «είναι θέμα ημερών – μέχρι να έχετε τη σύνδεσή σας δε θα υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα», επέλεξα να αιτηθώ συνδρομής υπηρεσιών πρόσβασης στο Internet μέσω ADSL, με παροχή κυκλώματος πρόσβασης μέσω του δικτύου της Vivodi Τηλεπικοινωνίες Α.Ε. (Vivodi) και σταθερής τηλεφωνίας over IP (υπηρεσία DSL Phone, της ίδιας εταιρίας).

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Vivodi (13880) ενημερώθηκα ότι στην περιοχή μου (Ηράκλειο Κρήτης) μπορώ να έχω πρόσβαση μέσω του δικτύου της, καθώς επίσης και DSL Phone. Συγκεκριμένα ο πρώτος εκπρόσωπος μου είπε ότι DSL Phone σε κάποιες περιοχές δεν παρέχεται λόγω τεχνικών προβλημάτων, αλλά αφού ενημερώθηκε επιτόπου από τους τεχνικούς, μου είπε ότι στην περιοχή μου δεν υπάρχει πρόβλημα. Σε ερώτηση μου αν αυτό έχει να κάνει με το διαθέσιμο bandwidth μου απάντησε «ναι, αλλά το πρόβλημα θα έχει λυθεί τις αμέσως επόμενες ημέρες». Σε επόμενη ερώτηση μου εάν παρέχεται αναγνώριση κλήσεων, η απάντηση ήταν «βεβαίως!». Την ενημέρωση ότι μπορώ να έχω DSL Phone είχα και από δεύτερο εκπρόσωπο λίγη ώρα αργότερα και μάλιστα με απόλυτη βεβαιότητα, λέγοντάς μου όμως ότι το πρόβλημα οφειλόταν σε άλλους λόγους οι οποίοι δεν συνέτρεχαν πλέον. Με βάση λοιπόν και την ενημέρωση από την επίσημη ιστοσελίδα της εταίριας (http://www.vivodi.gr), ότι το DSL Phone παρέχεται κανονικά στο Ηράκλειο Κρήτης και ότι (επί λέξει):

 

α) (περιλαμβάνει) «Υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας όπως αναμονή κλήσης….»

β) «Στην παρούσα φάση υπάρχει αδυναμία υποστήριξης τριψήφιων, τετραψήφιων, πενταψήφιων και εκτάκτου ανάγκης τηλεφωνικών αριθμών, δυνατότητα που βρίσκεται σε στάδιo δοκιμών προς διάθεση στους συνδρομητές της υπηρεσίας.»

 

έκρινα την υπηρεσία κατάλληλη για τις ανάγκες μου.

 

Μετά από αναμονή αρκετά μεγαλύτερη από το «ανώτερο χρονικό όριο» των 20 ημερών που μου είχαν αρχικά υποσχεθεί (αίτηση 18/2 – παραλαβή γραμμής 7/4, με διαρκή ψέμματα –όπως παραδέχτηκε προϊστάμενος του τμήματος τηλεφωνικής εξυπηρέτησης- ότι «την επόμενη εβδομάδα» έχουν ενημέρωση ότι θα έχω τη γραμμή μου, ενώ ακόμα και για την ενεργοποίηση τούς ενημέρωσα εγώ ότι ήρθε ο τεχνικός και είναι έτοιμη η γραμμή!) παρέλαβα ταχυδρομικά τον εξοπλισμό και τον τοποθέτησα μόνος μου. Η γραμμή δεν λειτούργησε. Τηλέφωνο στο 13880 και δήλωση βλάβης περίπου στις 13:00. Η απάντηση: «το πρόβλημα θα έχει λυθεί μέχρι τις 15:00». Όντως το Internet δούλεψε στις 14:00, το τηλέφωνο όμως νεκρό. Νέα επικοινωνία στις 16:00, οπότε και ενημερώθηκα ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα λόγω αναβάθμισης, το οποίο θα λυθεί ως τις 20:00. Ως τις 21:00 τίποτα, ξανά τηλεφώνημα, οπότε και μίλησα με εκπρόσωπο τεχνικής υποστήριξης, ο οποίος με ενημέρωσε ότι πολύ απλά κανείς δεν έχει κάνει τον κόπο να σεττάρει τη γραμμή μου, θα το δώσει προς επίλυση και μέχρι το βράδυ, εντός της ημέρας, θα έχω κανονικά τηλέφωνο…

Ως την επόμενη μέρα καμία κίνηση, οπότε και νέα δήλωση βλάβης. Την επομένη πάλι το ίδιο. Η απάντηση ήταν ότι δεν φαίνεται να υπάρχει κανένα πρόβλημα και ότι εγώ έχω κανονικά τηλέφωνο!!! Τελικώς κάποια στιγμή μετά από έντονα παράπονά μου, ενημερώθηκα από τον κ. Καπάτο, ότι υπάρχει πρόβλημα με τη γραμμή σύνδεσης Αθήνας – Κρήτης και ότι για τον λόγο αυτό δε δουλεύει το DSL Phone και ότι κατά συνέπεια δε δίνεται καν σε νέους πελάτες! Σε διαμαρτυρία μου για το ότι διαβεβαιώθηκα για το αντίθετο, η απάντηση ήταν ότι παλαιότερο πρόβλημα αφορούσε την αριθμοδότηση και κατά συνέπεια μόνο τις εισερχόμενες κλήσεις και ότι το παρόν πρόβλημα δεν ήταν γνωστό όταν έκανα την αίτηση (το οποίο πρόβλημα αποδεικνύεται ότι αφορά στο bandwidth της γραμμής Αθήνας – Κρήτης και ότι ήταν ήδη γνωστό τότε).

Το πρόβλημα όμως, προφανώς, δεν αφορά μόνο στο DSL Phone, αλλά και στο Internet, αφού η σύνδεσή μου (256kbps), τις ώρες αιχμής δεν είναι κατάλληλη ούτε καν για λήψη e-mail. Σε on-line test βγαίνει πιο αργή και από modem 33.6 (για την ακρίβεια στα 13kbps!!! – συννημένο (1) ). Γενικώς είναι τρομερά ασταθής, με υπερβολικά αργές ταχύτητες και διαρκή timeout. Ακόμα και το απλό browsing είναι αδύνατο ορισμένες φορές (λόγω των timeouts), ενώ το telnet σε Unix συστήματα είναι απλά αδύνατο με την καθυστέρηση που υπάρχει! Φυσικά ούτε λόγος για εφαρμογές VoIP. Και ναι μεν οι συνδέσεις DSL παρέχονται ως best-effort, παρόλα αυτά το ρεζίλι και η κοροϊδία ξεπερνάει κάθε δεκτό και σεβαστό όριο best-effort (το οποίο θα ήταν έστω και 50kbps, το 1/5 της ονομαστικής ταχύτητας και δεν είναι ούτε καν αυτό…)

 

Οι ερωτήσεις που προκύπτουν σε αυτό το σημείο είναι τρεις:

1) Πώς είναι δυνατόν να προκύψει τόσο έντονο πρόβλημα χωρητικότητας στο δίκτυο της ίδιας της εταιρίας (αφού μιλάμε για συνδέσεις full-LLU εκ των πραγμάτων) μέσα σε 2 μήνες, τόσο ώστε να μη μπορεί να προβλεφθεί έγκαιρη αναβάθμιση (η οποία ακόμα και σήμερα δεν έχει πραγματοποιηθεί!)

2) Ακόμα και αν όντως η μισή Κρήτη αποφάσισε να κάνει σύνδεση με τη Vivodi ταυτόχρονα και αφού υπήρχε τόσο έντονο πρόβλημα, γιατί δε σταματάει η εν λόγω εταιρία να δέχεται αιτήσεις από νέους πελάτες στην Κρήτη;

3) Γιατί εδώ και 1,5 μήνα με κοροϊδεύουν διαρκώς, λέγοντάς μου ότι η αναβάθμιση θα ολοκληρωθεί «την επόμενη εβδομάδα» και ότι θα διορθωθούν τα προβλήματα στο DSL Phone και στο Internet «αυτή τη φορά σίγουρα»;

 

Και συνεχίζοντας με το DSL Phone… Οι τεχνικοί επιμένουν ότι δουλεύει κανονικά, ο κύριος Καπάτος ότι δεν παρέχεται καν! Η υποψία μου ότι θα χρεωθώ το πάγιο κανονικά ακόμα και αν δεν έχω τηλέφωνο, με οδηγεί στο να δηλώσω νέα βλάβη, η οποία γίνεται δεκτή κανονικά. Μετά από 2 ακόμα μέρες χωρίς τηλέφωνο μιλάω με έναν εκπρόσωπο τεχνικής υποστήριξης, του οποίου η απάντηση στη διαμαρτυρία μου ήταν το καταπληκτικό «εμείς βλέπουμε ότι δουλεύει κανονικά, αν εσείς δεν έχετε τι θέλετε να κάνουμε;» (sic). Και η καλή θέληση έχει κάποια όρια… Δήλωση ξανά από την αρχή βλάβης…

Μεσολαβεί Σαββατοκύριακο και τη Δευτέρα ως εκ θαύματος δέχομαι τηλέφωνο από τεχνικό του Ηρακλείου Κρήτης, με τον οποίο είχα μια πολύ διαφωτιστική κουβέντα. Επειδή ήταν ο μόνος απόλυτα ειλικρινής άνθρωπος μέσα από την εταιρία, δεν επιθυμώ να τον «εκθέσω» απέναντι στη Vivodi, παρόλα αυτά το όνομά του είναι στη διάθεση της Ε.Ε.Τ.Τ. εφ’ όσον μου ζητηθεί από αυτή. Με ενημέρωσε ότι το πρόβλημα υπήρχε εδώ και πολύ καιρό (!), ότι τους είχαν υποσχεθεί από την Αθήνα ότι θα διορθωνόταν μέχρι το τέλος του προηγούμενου μήνα (Μαρτίου!) και ότι η ανεπίσιμη ενημέρωση ήταν ότι πλέον θα έχει λυθεί ως το τέλος Απριλίου. Παρόλα αυτά «το DSL Phone το περνάμε κανονικά και αυτά που σας είπαν είναι μπούρδες, θα έπρεπε να παίζει!» (sic – που αποδυκνείεται ορθό) αλλά και ότι «στο γραφείο μου έχω γραμμή 2Mbit και η ταχύτητα που βλέπω είναι ίδια μ’αυτή που βλέπεις κι εσύ στο σπίτι σου, έχουμε αγανακτήσει κι εμείς εδώ. Οι τεχνικοί στην Αθήνα είναι άχρηστοι, δε μπορείς να συνεννοηθείς μαζί τους, θα κοιτάξω το πρόβλημα σου και θα σε πάρω να σε ενημερώσω». Δυστυχώς λυπάμαι που δε μπορώ να διαφωνήσω, αλλά οι τεχνικοί και οι εκπρόσωποι της Vivodi στην Αθήνα το μόνο που κάνουν είναι να μας εμπαίζουν με διαρκή ψέμματα και αόριστες δικαιολογίες και να μας αντιμετωπίζουν σαν ζώα (και δεν είμαι ο μόνος που το λέει αυτό, μια επίσκεψη στα σχετικά fora στο Internet το αποδυκνείει). Έχω ξοδέψει πάνω από 30 ώρες (κυριολεκτικά) στο τηλέφωνο, είτε κάνοντας πειράματα με reset και ρυθμίσεις του modem, είτε περιμένοντας να μιλήσω με κάποιον εκπρόσωπο, είτε περιμένοντας να μου πουν ότι «δεν ξέρουμε τι φταίει» και φυσικά δεν είμαι υποχρεωμένος να έχω ούτε τεχνικές γνώσεις (που τυχαίνει να έχω), ούτε χρόνο να αφιερώνω για να κάνω ρυθμίσεις και reset στο modem μιλώντας στο κινητό με ένα παιδί από το CC της Vivodi που απλά διαβάζει ένα χαρτί με 150 βήματα-λύσεις για όλες ανεξαιρέτως τις περιπτώσεις, χωρίς κάποιες φορές να έχει καν ιδέα τι μου ζητάει να κάνω.

Συνεχίζοντας με το DSL Phone… Την επομένη δέχομαι τηλέφωνο από τον ίδιο τεχνικό, ο οποίος με παρακάλεσε να πληκτρολογήσω ορισμένα νούμερα στο τηλέφωνο (τα οποία ρύθμιζαν την IP address του ΑΤΑ, η οποία υποτίθεται ότι έρχεται προρυθμισμένη από τη Vivodi) και ω του θαύματος, το τηλέφωνο λειτούργησε! Μια απίστευτη ταλαιπωρία με άπειρα τηλεφωνήματα, κοροϊδία και νεύρα, 10 (επιπλέον) ημέρες χωρίς τηλέφωνο και όλα αυτά γιατί κανείς δεν έκανε τον κόπο να ελέγξει αν έχει ρυθμιστεί η IP στο ATA (μια διαδικασία 10 δευτερολέπτων), ούτε πριν φύγει από τη Vivodi (όπως θα έπρεπε), ούτε αργότερα όταν δήλωνα επανειλημμένα βλάβη και μου απαντούσαν ότι δουλεύει κανονικά και δε θα έπρεπε να έχω πρόβλημα (λίγο-πολύ σαν να φταίω εγώ που δε δουλεύει!).

Μακάρι όμως τα προβλήματα να έληγαν εδώ: Τις πρώτες ημέρες οι κλήσεις διακόπτονταν διαρκώς, είτε από τα πρώτα δευτερόλεπτα είτε μετά από αρκετά λεπτά ομιλίας. Νέα δήλωση βλάβης (η μετά από πολλαπλές αποτυχημένες απόπειρες έγινε από καρτοτηλέφωνο) και η… χαριτωμένη απάντηση ότι «υπάρχει πρόβλημα με τη γραμμή στην Κρήτη και δε μπορούμε να κάνουμε κάτι»!

Παραδόξως το πρόβλημα αυτό έχει περιοριστεί, και τώρα πλέον ανά τυχαία διαστήματα οι κλήσεις διακόπτονται ή η γραμμή μου εμφανίζεται στους καλούντες ως προσωρινά μη διαθέσιμη για τεχνικούς λόγους, γεγονός που εξακολουθεί να είναι φυσικά απαράδεκτο.

Και μακάρι να ήταν μόνο αυτό… Δέχομαι παράπονα από άτομα που με καλούν ότι δεν απαντάω, ενώ βρίσκομαι σπίτι. Μετά από δοκιμές ανακαλύπτω ότι το ασύρματο τηλέφωνο που είναι συνδεδεμένο στη δεύτερη γραμμή, άλλοτε χτυπάει και άλλοτε δε χτυπάει όταν κάποιος καλεί. Έλεγχος σε άλλη γραμμή ότι η συσκευή λειτουργεί κανονικά και νέο τηλέφωνο στη Vivodi, όπου ενημερώνομαι για πρώτη φορά ότι «το DSL Phone δε λειτουργεί με ασύρματες συσκευές», κάτι το οποίο δεν αναφέρεται ούτε στο site της εταιρίας (όπου αναφέρονται άλλοι περιορισμοί της υπηρεσίας), ούτε στο συμβόλαιο που υπόγραψα, ούτε αναφέρθηκε ποτέ από κάποιον εκπρόσωπο όταν τηλεφώνησα για να ενημερωθώ για το DSL Phone. Η απάντηση; «Λυπάμαι, δεν το υποστηρίζουμε, δεν ξέρω γιατί δεν το γράφουν στο site, αλλά πρέπει να χρησιμοποιήσετε άλλη συσκευή». Κάτι το οποίο φυσικά είναι απαράδεκτο, αφού περιορίζει εμένα ως καταναλωτή από το να χρησιμοποιήσω εξοπλισμό τον οποίο έχω χρεωθεί για να αγοράσω και ο οποίος κυκλοφορεί νόμιμα και εγκεκριμένα από τις αρμόδιες αρχές στην ελληνική αγορά (εν προκειμένω το Samsung SPR6100), χωρίς να μου έχει αναφερθεί ποτέ και πουθενά από τη Vivodi ο περιορισμός αυτός πριν δεσμευθώ ως συνδρομητής της.

Αλλά ακόμα και αν δεχθώ αυτό, η κοροϊδία δε σταματάει εδώ. Εκτός του ότι δε μπορώ να χρησιμοποιήσω τον εξοπλισμό μου, διαπιστώνω ότι δεν παρέχεται και αναγνώριση κλήσης, παρά τις περί του αντιθέτου διαβεβαιώσεις που έλαβα από το 13880 και αυτά που γράφονται στο συνοδευτικό CD της υπηρεσίας. Και νέο τηλέφωνο (10 ημέρες περίπου πριν το Πάσχα) όπου παίρνω την απάντηση «είναι γενικό πρόβλημα λόγω αναβάθμισης των profiles, θα λυθεί σε λίγες ημέρες αλλά μπορώ να στείλω ένα e-mail για να ζητήσω να λυθεί γρηγορότερα για τη γραμμή σας αφού το ζητάτε» (sic). Μέχρι και σήμερα, φυσικά, το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει και να οφείλεται «σε αναβάθμιση των profiles η οποία είναι προσωρινή» και ξεκίνησε πριν λίγες ημέρες (έτσι λένε, εγώ τι να πω;). Με τη μόνη διαφορά ότι τώρα δεν ξέρουν πότε θα τελειώσει και δε μπορούν να κάνουν τίποτα. Και μία ακόμα υπηρεσία η οποία δε δουλεύει (τι δουλεύει τελικώς;)

Επόμενο πρόβλημα… η αναμονή κλήσεων. Η οποία κανείς δεν ήξερε πώς δούλευε! Τις πρώτες ημέρες που ρώτησα, πήρα σαν απάντηση ότι «η αναμονή κλήσεων δεν παρέχεται» (παρά το ότι στο site διαφημίζεται το αντίθετο). Και αφού έμεναν έκπληκτοι για μερικά δευτερόλεπτα όταν τους έλεγα ότι «ρε παιδία, η αναμονή χτυπάει, πώς γυρίζω τη γραμμή;» και αφού περίμενα περίπου 10 λεπτά για να ρωτήσουν, ακολουθούσε κάθε φορά πάνω-κάτω ο εξής διάλογος:

«- Να δείτε στο site των ρυθμίσεων για το DSL Phone» (στο οποίο παρεμπιπτόντως επίσης κανείς δεν έκανε τον κόπο να σετταρει το account μου και έπρεπε πάλι να τραβιέμαι μια ώρα με το CC για να το διορθώσουν)

«- Το έχω κοιτάξει, δεν γράφει τίποτα» (αναμονή για 5 λεπτά)

«- Ε, τοτε να κοιτάξετε στο CD»

«- Εσείς το έχετε κοιτάξει ποτέ αυτό το CD;»

(σιωπή...) «- Όχι»

«- Αν το είχατε κοιτάξει θα ξέρατε ότι δεν αναφέρεται τίποτα, εκτός του ότι παρέχεται η υπηρεσία» (σιωπή για αρκετή ώρα, αναμονή για άλλα 5 λεπτά)

«- Δεν ξέρω τότε, δε μπορώ να σας βοηθήσω, τι άλλο να σας πω;»

 

(αυθεντικός διάλογος, στις 16/5, με τη θέση 36)

 

Αν είναι δυνατόν, το τμήμα τεχνικής υποστήριξης τηλεπικοινωνιακής εταιρίας να μην ξέρει πώς λειτουργεί η υπηρεσία αναμονής κλήσης! Μετά από επικοινωνία με πολλούς νοματαίους (τεχνικούς, προϊσταμένους...) πήρα τις εξής απαντήσεις:

«Δεν παρέχεται η υπηρεσία»

«Έτσι δουλεύει η αναμονή, απλά σας ειδοποιεί, δε μπορείτε να γυρίσετε τη γραμμή» (?!)

«Δε μπορώ να σας βοηθήσω, δεν ξέρω»

«Κανείς δεν ξέρει, τι να σας πω, μου είπαν να κοιτάξετε στο site»

 

Στις 13/5 επί του θέματος αυτού, ο κ. Κρανιδιώτης, προϊστάμενος βάρδιας, με ενημέρωσε ότι «νομίζω ότι η αναμονή γυρίζει πατώντας το 1, αλλά μισό λεπτό να ρωτήσω… όχι γυρίζει πατώντας * και #». Μετά από επιτόπου δοκιμή και αποτυχία, αποφάνθηκε ότι «έτσι δουλεύει και άρα είναι πρόβλημα με τη γραμμή σας, θα πρέπει να το δηλώσετε». Στις 16/5 και μιλώντας με τον κύριο Καπάτο (μετά τον παραπάνω διάλογο με τη θέση 36) έμαθα επιτέλους ότι η αναμονή άρχισε να παρέχεται πιλοτικά και σταδιακά, παρότι αναφέρεται κανονικά στο site εδώ και μήνες, έτυχε να δουλεύει σε εμένα ως νέος συνδρομητής και γυρίζει απλά πατώντας το Flash. Και επίσης ότι φταίω εγώ(!) που δεν δοκίμασα ποτέ αυτό που αναφέρεται στο συνοδευτικό CD στη διαδικασία υπό τον τίτλο «Συγκράτηση κλήσης / Επαναφορά» (η οποία είναι μια εντελώς διαφορετική υπηρεσία και που στο κάτω κάτω δε μου υποδείχτηκε από κανέναν). Και ακόμα ότι αν δε μου αρέσει η υπηρεσία (DSL Phone) μπορώ να την καταργήσω, ξεχνώντας προφανώς ότι έχω δεσμευτεί με 6μηνο συμβόλαιο και χωρίς γραμμή από τον ΟΤΕ, ώστε να έχω άλλες επιλογές πλέον. Όλα τα παραπάνω, με την επιπλέον λεπτομέρεια ότι η υπηρεσία αναμονής κλήσης λειτουργεί μόνο στη μία γραμμή από τις 2 που μου παρέχει η εταιρία (κάτι το οποίο δεν πρόσεξε εκείνη τη στιγμή ούτε ο ίδιος, ούτε εγώ).

Στις 16/5 «λύθηκε» οριστικά και το τελευταίο μου πρόβλημα, αυτό της μη ολοκλήρωσης κλήσεων προς freephone και onephone: πολύ απλά «δεν υποστηρίζονται»! Στην ίδια επικοινωνία στην οποία ανήκει ο παραπάνω διάλογος (θέση 36), και στη διαμαρτυρία μου ότι δεν αναφέρεται πουθενά αυτός ο περιορισμός πήρα την απάντηση ότι στο site λέει ότι δεν υποστηρίζονται κλήσεις προς 3-ψήφια, 4-ψήφια, 5-ψήφια και λοιπά νούμερα. Στην παρατήρησή μου ότι δεν αναφέρεται πουθενά ο όρος «και λοιπά», αλλά μόνο «και εκτάκτου ανάγκης» πήρα την υπέροχη απάντηση «ε, και τα 800 και 801 τι είναι; Τριψήφια-τετραψήφια δεν είναι;». Αφού εξήγησα το προφανές, η απάντηση μετετράπη σε «ε, τότε εννοούνται και αυτά»! Στις απελπισμένες δικές μου ερωτήσεις που ακολούθησαν άκουσα το όμορφο «τι να σας πω, σας είπα ότι δε μπορώ να σας απαντήσω, είστε προκατειλημμένος απέναντι στην εταιρία μας και το καταλαβαίνω»!!! Τι να πω, πραγματικά δεν ξέρω αν το να προσπαθείς να πάρεις απαντήσεις για τα αυτονόητα, προκειμένου να υποστηρίξεις την επιλογή σου να φύγεις από τον κρατικό φορέα και να πας σε μια ιδιωτική εταιρία προκειμένου να έχεις καλύτερης ποιότητας υπηρεσίες και εξυπηρέτηση θεωρείται προκατάληψη…

Συνοψίζω, κλείνοντας: Με βάση τα αρχικά δεδομένα και τις υποσχέσεις της εταιρίας δεσμεύτηκα με 6μηνο συμβόλαιο για γραμμή full-LLU, χωρίς αυτή τη στιγμή να έχω άλλες επιλογές, ούτε για παροχή πρόσβασης στο Internet, ούτε για σταθερή τηλεφωνία. Από την αρχή οι υπηρεσίες Internet είναι απλά απαράδεκτες και πολύ κάτω από οποιοδήποτε όριο ανοχής best-effort και η κοροιδία απίστευτη (τελευταία διαβεβαίωση στις 16/5 από τον κ. Καπάτο ότι το πρόβλημα θα έχει λυθεί οπωσδήποτε μέχρι τις 20 του μηνός, χωρίς φυσικά αυτό να γίνει, για πολλοστή φορά). Αυτή τη στιγμή έχω δύο τηλεφωνικές γραμμές, οι οποίες παρουσιάζουν προβλήματα με αποσυνδέσεις κατά τη διάρκεια των κλήσεων, ορισμένες φορές τίθενται «εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους», δεν έχουν αναγνώριση κλήσης παρά τις αντίθετες βεβαιώσεις, η αναμονή κλήσης δουλεύει μόνο στη μία γραμμή παρά το ότι διαφημίζεται κανονικά, δε μπορούν να κάνουν εξερχόμενες κλήσεις σε onephone και freephone παρά το ότι δεν ενημερώθηκα ποτέ γι’αυτό πριν προχωρήσω στη σύμβασή μου με την εταιρία και η υποστήριξη που λαμβάνω είναι κάθε άλλο παρά η δέουσα (σύμφωνα και με το συμβόλαιο που έχω υπογράψει, όπου αναφέρεται ότι η εταιρία πρέπει να καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα για την επίλυση των τεχνικών προβλημάτων….).

Λόγω όλων των παραπάνω, της ταλαιπωρίας και κυρίως της κοροϊδίας που έχω υποστεί, διεκδικώ από την εταιρία Vivodi Τηλεπικοινωνίες Α.Ε.:

 

α) Αποζημίωση για τον πρώτο μήνα παροχής υπηρεσιών (;!) και για το ποσό των 47.48 ευρώ που χρεώθηκε στην πιστωτική μου κάρτα (χωρίς ποτέ μάλιστα να λάβω λογαριασμό), αφού ουσιαστικά δεν είχα καμία από τις υπηρεσίες για την ποιότητα των οποίων πλήρωσα όσα πλήρωσα. (όπως και έχει γίνει σε ανάλογες περιπτώσεις πελατών της συγκεκριμένης εταιρίας, οι οποίοι όμως πλέον δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα)

β) Μη περαιτέρω χρέωσή μου για τις υπηρεσίες παροχής ADSL και Internet, μέχρι να λυθούν οριστικά τα προβλήματα του bandwidth

γ) Μη περαιτέρω χρέωσή μου για το πάγιο του DSL Phone μέχρι να λυθούν τουλάχιστον τα προβλήματα της διαθεσιμότητας της γραμμής και της διακοπής των κλήσεων, της αναγνώρισης κλήσεων και του τερματισμού των κλήσεων προς Onephone/Freephone (παραβλέποντας το πρόβλημα με την αναμονή κλήσεων στη δεύτερη γραμμή, που αφού διαφημίζεται θα έπρεπε και να παρέχεται).

δ) Την το συντομότερο δυνατό επίλυση όλων των παραπάνω προβλημάτων και την –επιτέλους!- υπεύθυνη ενημέρωση από κάποιον που ξέρει πότε θα επιλυθεί τι.

ε) Την _άμεση_ ενημέρωση του site της εταιρίας σχετικά με την εξαιρετικά υποβαθμισμένη ποιότητα των υπηρεσιών στην Κρήτη λόγω υπαιτιότητας της εταιρίας καθώς και για τις παραπάνω δυσλειτουργίες του DSL Phone (ανα διαστήματα διακοπής των κλήσεων και μη διαθεσιμότητας της υπηρεσίας) και περιορισμούς (κλήσεις προς 800/801, μη παροχή της υπηρεσίας αναγνώρισης καλούντος αριθμού, μη ολοκληρωμένη παροχή της υπηρεσίας αναμονής κλήσης), προς άμεση και ορθή ενημέρωση όλων των μελλοντικών πελατών της εταιρίας.

 

Επίσης καλώ την Ε.Ε.Τ.Τ. και τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή να προβούν σε κάθε ενέργεια την οποία κρίνουν απαραίτητη, ιδιαίτερα και με βάση τα ήδη υπάρχοντα παράπονα από άλλους πελάτες της εν λόγω εταιρίας.

 

Στη διάθεσή σας για οποιεσδήποτε περαιτέρω πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι η πιο σοβαρά τεκμηριωμένη καταγγελία που έχω διαβάσει σε όλα τα site σχετικά με τη vivodi. Σωστή περιγραφή, ολοκληρωμένα επιχειρήματα.

Το μόνο που έχω να πω είναι μπράβο, γιατί μόνο με τέτοιες ενέργειες καταναλωτών θεραπεύονται τα νοσήματα της ελληνικής πραγματικότητας.

Εύχομαι η επιστολή σου να έχει αποτελέσματα. Ειλικρινά καλή τύχη!

Ακόμα πιο καλά βέβαια θα ήταν να κάνεις και μια μύνηση. Πίστεψέ με, είναι τελικά ο πιό σίγουρος τρόπος να βρεις το δίκιο σου.

Δυστυχώς σα λαός έχουμε μάθει να τρώμε σφαλιάρες και να λέμε και ευχαριστώ.

 

Ίσως θα έπρεπε να την κοινοποιήσεις και σε άλλους φορείς (ΙΝΚΑ κλπ).

Πάντως επαναλαμβάνω για όλους τους άλλους: μόνο με συγκεκριμένα στοιχεία, περιγραφές και λεπτομέρειες μπορεί κανείς να νικήσει αυτό το σύστημα, αλλιώς (μόνο με φωνές και βρησιές) το μόνο που καταφέρνει είναι να τον χαρακτηρίζουν παράξενο.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...