Jump to content

[Windows Tablets] Νέα και γενική συζήτηση!


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τουλάχιστον με την usb c η ελλειψη HDMI σήμερα σε Tablet θα εκλείψει και ουτε θα χρειάζεται MHL support είτε από την πλευρά ένας πχ Tablet και μιας TV αντίστοιχα και ουτε παροχή ρεύματος που χρειάζεται σήμερα στην περίπτωση της MHL to HDMI.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 583
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βέβαια προκύπτει το ερώτημα ποιος από τους 2 θα πέσει το ρόλο του σκληρού η μήπως και οι 2 ταυτόχρονα :confused:

Λογικα την ωρα που θα συνδεεις τις 2 συσκευες να σου βγαζει ταμπελιτσα να διαλεξεις πoιο θα ειναι το mass storage και ποιο το κυριο pc.

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπανω που αναφερες ειναι καθαρα δυνατοτητες του usb 3.1 type c και χωρις αυτο δε μπορεις να εχεις αυτες της δυνατοτητες.Απλα τα windows 10,θα ειναι το μονο windows που θα τα υποστηριζουν.

Δλδ αν εχεις λαπτοπ με usb 3.1 type-c αλλα του περασεις windows 7/8.x αυτες οι δυνατοτητες δε θα υποστηριζονται,μονο σε windows 10 θα τις εχεις.

Σίγουρα πρέπει και οι 2 συσκευες να φοράνε τα 10αρια ταυτόχρονα,διότι δεν θα υπάρχει compatibility με 7/8 εκτός αν η MS τα προσθέσει αργότερα(άγνωστο βέβαια και μπορεί και όχι)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον με την usb c η ελλειψη HDMI σήμερα σε Tablet θα εκλείψει και ουτε θα χρειάζεται MHL support είτε από την πλευρά ένας πχ Tablet και μιας TV αντίστοιχα και ουτε παροχή ρεύματος που χρειάζεται σήμερα στην περίπτωση της MHL to HDMI.

Μαλλον παει για καταργηση το mini hdmi.Και σαν πρωτο σταδιο θα εχουμε usb 3.1 to hdmi.

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σίγουρα πρέπει και οι 2 συσκευες να φοράνε τα 10αρια ταυτόχρονα,διότι δεν θα υπάρχει compatibility με 7/8 εκτός αν η MS τα προσθέσει αργότερα(άγνωστο βέβαια και μπορεί και όχι)

Ακριβως.Κι εγω αυτο πιστευω,οτι θα παιξει.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον παει για καταργηση το mini hdmi.Και σαν πρωτο σταδιο θα εχουμε usb 3.1 to hdmi.

 

Ακριβως.Κι εγω αυτο πιστευω,οτι θα παιξει.

Για αυτό αξίζει η αναμονή έως το φθινόπωρο που θα εμφανιστούν σε μαζική κλίμακα που να υποστηρίζουν τα νέα πρότυπα έτσι ώστε να γίνει εκμετάλλευση από πλευράς λειτουργικού έτσι να προβουμε σε αναβάθμιση η αγορά νέας συσκευης.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου οτι εκτος απο το tablet,ειναι καιρος να αλλαξω και το λαπτοπ μου και το κινητο!

Μεχρι το τελος του 2015 σιγουρα πρεπει να αλλαχτει το tablet σε καποιο με broadwell U και τα υπολοιπα μετα το 2016.:)

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου οτι εκτος απο το tablet,ειναι καιρος να αλλαξω και το λαπτοπ μου και το κινητο!

Μεχρι το τελος του 2015 σιγουρα πρεπει να αλλαχτει το tablet σε καποιο με broadwell U και τα υπολοιπα μετα το 2016.:)

 

Ε άμα πάρεις Broadwell Tablet ή μήπως Skylake εφόσον μπει το 16 δεν θα χρειαστεί και λαπτοπ να πάρεις :rolleyes:

Περιττό θα είναι :cool:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ε άμα πάρεις Broadwell Tablet ή μήπως Skylake εφόσον μπει το 16 δεν θα χρειαστεί και λαπτοπ να πάρεις :rolleyes:

Περιττό θα είναι :cool:

Δεν εχω desktop(δε με βολεβει) και καθε 4χρονια αλλαζω λαπτοπ που το εχω για desktop replacement(18").Συν οτι ειμαστε 2,εγω και η κοπελλα μου.

Το tablet πρεπει να αγοραστει πριν το 2016,οποταν μαλλον για broadwell με βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Παντως η Dell μας κανει την εκπληξη με το 10ρι Venue Pro οπου υιοθετει ξανα Wacom μετα απο 2 χρονια και το Latutide 10.

Μαλλον η γκρινια του κοσμου για την Synaptic εκανε την Dell να αναθεωρησει.

Μαλλον την ιδια τεχνολογια γραφιδας οπως του Toshiba Encore Write χρησιμοποιει

http://www.techradar.com/reviews/pc-mac/tablets/dell-venue-10-and-venue-10-pro-review-1284399/review

 

http://cdn1.mos.techradar.futurecdn.net//art/TRBC/Laptops/Dell/Dell%20Venue%2010%20and%2010%20Pro/V10-1-650-80.jpg

 

 

Δεν εχω desktop(δε με βολεβει) και καθε 4χρονια αλλαζω λαπτοπ που το εχω για desktop replacement(18").Συν οτι ειμαστε 2,εγω και η κοπελλα μου.

Το tablet πρεπει να αγοραστει πριν το 2016,οποταν μαλλον για broadwell με βλεπω.

Με SP4 μαλλον θα δεσει το γλυκο καλυτερα μιας και τελευταιο τριμηνο θα κυκλοφορησει:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

μπορω σε windows tablet που εχει πχ 8.1 να του περασω windows 7?

γενικα μπορουμε στα windows tablets να κανουμε μονοι μας format οπως στα λαπτοπ και τους σταθερους?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

μπορω σε windows tablet που εχει πχ 8.1 να του περασω windows 7?

γενικα μπορουμε στα windows tablets να κανουμε μονοι μας format οπως στα λαπτοπ και τους σταθερους?

 

 

Για να απαντήσω στο δεύτερο σκέλος που γνωρίζω ναι μπορείς να κανεις format όπως σε λαπτοπ η σταθερό απλά η διαδικασία ειναι ελαφρώς διαφορετική και πάει ανάλογα αν φοράει Atom Bay Trail CPU η Intel Core CPU.

Πες μας τι έχεις η τι σκοπεύεις να πάρεις και ανάλογα όποτε χρειαστείς θα σου αναφέρουμε τα βήματα.

Edited by niotheros

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

σκοπευω να παρω ενα windows 10'' με 2gb ram οσο πιο οικονομικο γινεται.τι πρεπει να προσεξω?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

σκοπευω να παρω ενα windows 10'' με 2gb ram οσο πιο οικονομικο γινεται.τι πρεπει να προσεξω?

ευχαριστω

 

Όλα τα 10ιντσα από πλευράς specs είναι τα ίδια πάνω κάτω.

Επίσης ότι όλα έχουν micro USB η HDMI θύρες άρα θα χρειαστείς αντίστοιχο adaptor.

Επίσης θα χρειαστείς ένα USB hub για σύνδεση με πολλά περιφερειακά ταυτόχρονα η και για να κάνεις φόρματ.

Εγώ πχ έχω αυτό

http://www.skroutz.gr/s/3137043/D-Link-DUB-H4-New.html

Το πιο οικονομικό 10ιντσο είναι αυτό εδω

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/tablets-ipad/145542-vero-tab-w10i-10.1-ips-windows

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

υποχρεωτικα θα το παρω απο το eshop οποτε σε 10'' οικονομικο βλεπω αυτο,αξιζει? http://www.e-shop.gr/innovator-tablet-w108b-10-32gb-wi-fi-bt-windows-81-black-with-keyboard-p-PER.903241

 

το usb hub ειναι καλυτερα να εχει εξωτερικη τροφοδοσια η δεν παιζει μεγαλη σημασια?

Link to comment
Share on other sites

υποχρεωτικα θα το παρω απο το eshop οποτε σε 10'' οικονομικο βλεπω αυτο,αξιζει? http://www.e-shop.gr/innovator-tablet-w108b-10-32gb-wi-fi-bt-windows-81-black-with-keyboard-p-PER.903241

 

το usb hub ειναι καλυτερα να εχει εξωτερικη τροφοδοσια η δεν παιζει μεγαλη σημασια?

Δεν εχω αποψη για το συγκεκριμένο.

Στα χαρτιά φαίνεται πολλά υποσχόμενο εστην πράξη άγνωστο.

Για το Vero υπάρχει ενότητα μεςα στο νήμα των windows tablet με αρκετούς κατόχους που το τίμησα.

Ναι για το usb hub ας υπάρχει τροφοδοσία να ειςαι καλυμμένος 100%

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα τα νεα για κατοχους windows tablet με χωρητικοτητα 16/32 gb με την αναβαθμιση σε Windows 10.

Upgrading to Windows 10 will free up some precious storage

How would you like to get some GB back?

http://www.techradar.com/news/software/operating-systems/upgrading-to-windows-10-will-free-up-some-precious-storage-1288492

http://liliputing.com/2015/03/microsoft-shrunk-the-windows-10-footprint-to-free-up-space-on-cheap-tablets-notebooks.html

 

http://cdn.liliputing.com/wp-content/uploads/2015/03/w10-space.jpg

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Προσθεσε οτι θα εχουμε και μεταφορα στην sd τα metro apps,θα εχουμε ακομη καλυτερες καταστασεις οσο αφορα το χωρο στα windows 10.

Παντος θα ηταν καλο να αρχισει να εξαφανιζει την 32bit και να δωσει σε αυτους που εχουν 64bit cpu 64bit upgrade των windows 10!

Link to comment
Share on other sites

Προσθεσε οτι θα εχουμε και μεταφορα στην sd τα metro apps,θα εχουμε ακομη καλυτερες καταστασεις οσο αφορα το χωρο στα windows 10.

Παντος θα ηταν καλο να αρχισει να εξαφανιζει την 32bit και να δωσει σε αυτους που εχουν 64bit cpu 64bit upgrade των windows 10!

Πολύ χλωμό το κόβω έως αδύνατο!

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Pipo W8 Core M 10-inch Tablet PC

 

 

Pipo W9 Core M dockable 11.9 inch tablet PC

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Trekstor Core M 11.6 inch 2 in 1 preview

 

PN Devices low-cost Core M detachable tablet

Link to comment
Share on other sites

Pipo W8 Core M 10-inch Tablet PC

 

 

Pipo W9 Core M dockable 11.9 inch tablet PC

 

Trekstor Core M 11.6 inch 2 in 1 preview

 

PN Devices low-cost Core M detachable tablet

 

Ιδιαίτερα συμπαθητικές προτάσεις.

10ιντσα με Core M οι κινέζοι βάζουν τα γυαλιά στους επώνυμους :cool:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν οι κινεζοι στηριξουν τους m-core,πιστευω θα δουμε πολυ ωραια και προσιτα tablets,αυτης της κατηγοριας!

Αυτο που δε μου αρεσε,ειναι οτι ακομη να αρχισουν να χρησιμοποιουν το usb type c,που θα επρεπε σιγα σιγα να ενσωματωνεται σε ολα τα νεα μοντελα.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι κινεζοι στηριξουν τους m-core,πιστευω θα δουμε πολυ ωραια και προσιτα tablets,αυτης της κατηγοριας!

Αυτο που δε μου αρεσε,ειναι οτι ακομη να αρχισουν να χρησιμοποιουν το usb type c,που θα επρεπε σιγα σιγα να ενσωματωνεται σε ολα τα νεα μοντελα.

Από το δεύτερο εξάμηνο θα αρχίσουν σταδιακά να βάζουν USB C οι OEM.

 

Refresh και από την Dell με την νέα πρόταση της.

 

Dell launches Inspiron 13 7000 Special Edition 2-in-1

http://liliputing.com/2015/03/dell-launches-inspiron-13-7000-special-edition-2-in-1-laptop.html

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...