Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Sony Xperia


renesis_87
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα είναι πως lagαρει μόνο σε "βαριές" εφαρμογές, και στις υπόλοιπες αντιδρά κανονικά.... Η μόνη λύση που βλέπω είναι αναβάθμιση ξανά μετά τις εκλογές και βλέπουμε....
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 218
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το θέμα είναι πως lagαρει μόνο σε "βαριές" εφαρμογές, και στις υπόλοιπες αντιδρά κανονικά.... Η μόνη λύση που βλέπω είναι αναβάθμιση ξανά μετά τις εκλογές και βλέπουμε....

 

Δοκίμασε να κάνεις overclocking στον επεξεργαστή, μπορεί να δώσει μια μικρή ώθησή στην εφαρμογή! Ε στην χειρότερη δεν είναι και για πολλά πολλά το MiniPro!

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρέθηκαν μερικά posts τα οποία ηταν εκτός θέματος (με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο). Το θέμα μας είναι αν έχετε μείνει ευχαριστημένοι από την αναβάθμιση. Τυχόν προβλήματα στα αντίστοιχα topic.

 

Από δω και στο εξής τα off topic θα διαγράφονται χωρίς την αποστολή ενημερωτικού pm (όπως συνηθίζω να κάνω)

Ευχαριστώ :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω το x10mini pro.

Με ικανοποιεί γιατί:

Ποιο όμορφα γραφικά στην οθόνη.

Το youtube είναι αρκετά καλύτερο από τι πριν.

Το market με περισσότερες εφαρμογές.

Κάμερα HD720p αν ισχύει και για το mini Pro (δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα).

 

Δεν με ικανοποιεί γιατί:

1oν. Δεν μπορεί να εγκαταστήσει εφαρμογές στην sdcard (πέρα από το app2sd, το λέω για χρηστες που δεν ξέρουν να κάνουν την διαδικασία αυτή).

 

2oν. Δεν υποστηρίζει adobe flash player που μου την δίνει στα νεύρα αυτό το πράγμα.

 

3oν. Στις φωτογραφίες ακόμα και με την εγκατάσταση του gallery3D δεν μπορώ να δημιουργήσω φακέλους και να κάνω copy/paste στα αρχεία έτσι ώστε να τα διαμορφώσω σε κατηγοριες.

 

4oν. Κάμερα δεν έχω κάτι να πω ούτε zoom, ούτε autofocus.(και αυτό με πρόγραμμα για να φτιάξει).

 

Έλεος με λίγα λόγια. Ζητάω παράλογα πράγματα βρε παίδια?

Για τα οποια πρέπει να γίνουν ολόκληρες διαδικασίες για να λειτουργήσουν μερικά.

Μακάρι να μπορέσουμε να μπούμε στην 2.2 να λυθούν τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το x10mini pro.

Με ικανοποιεί γιατί:

Ποιο όμορφα γραφικά στην οθόνη.

Το youtube είναι αρκετά καλύτερο από τι πριν.

Το market με περισσότερες εφαρμογές.

Κάμερα HD720p αν ισχύει και για το mini Pro (δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα).

 

Δεν με ικανοποιεί γιατί:

1oν. Δεν μπορεί να εγκαταστήσει εφαρμογές στην sdcard (πέρα από το app2sd, το λέω για χρηστες που δεν ξέρουν να κάνουν την διαδικασία αυτή).

 

2oν. Δεν υποστηρίζει adobe flash player που μου την δίνει στα νεύρα αυτό το πράγμα.

 

3oν. Στις φωτογραφίες ακόμα και με την εγκατάσταση του gallery3D δεν μπορώ να δημιουργήσω φακέλους και να κάνω copy/paste στα αρχεία έτσι ώστε να τα διαμορφώσω σε κατηγοριες.

 

4oν. Κάμερα δεν έχω κάτι να πω ούτε zoom, ούτε autofocus.(και αυτό με πρόγραμμα για να φτιάξει).

 

Έλεος με λίγα λόγια. Ζητάω παράλογα πράγματα βρε παίδια?

Για τα οποια πρέπει να γίνουν ολόκληρες διαδικασίες για να λειτουργήσουν μερικά.

Μακάρι να μπορέσουμε να μπούμε στην 2.2 να λυθούν τα προβλήματα.

Να σε ενημερωσω οτι η καμερα του mini εχει autofocus χωρις την χρηση εφαρμογης.

Για τον flash player τωρα δεν ειναι μονο το mini που δεν τον υποστηριζει,υπαρχουν κινητα 3πλασιας αξιας που δεν τον εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να συνδεθώ στο market ώστε να κατεβάσω εφαρμογές και να ενημερώσω τις ήδη υπάρχουσες. Αρχικά δεν είχα αυτό το πρόβλημα. Τί φταίει;

 

Πηγαίνετε Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Διαχείριση εφαρμογών και βρίσκετε το "market". Το επιλέγετε και πατήστε κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων. Κατόπιν κάνετε restart και έχετε πάλι πρόσβαση!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής με ικανοποίησε απόλυτα, αν και οι σχέση μου με αυτά τα ηλεκτρονικο...κοψόψαρα (πως τα λέει ο άλλος..:D) μάλλον σε έρωτα από απόσταση φέρνει, δεν θα μπορούσε να μου περάσει απαρατήρητη η καλύτερη απόκριση στο άγγιγμα, η γρηγορότερη -σε όλα- ταχύτητα αλλά και οι μεγαλύτερη διάρκεια που αντέχει η μπαταρία με την 2.1.

 

Ακόμα και το Android Market γέμισε καλούδια!

 

Έκανα και ένα rootάκι έτσι για να'ρθούμε πιο κοντά...:p

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

καλή η αναβάθμιση.

πολύ βολικές οι περισσότερες οθόνες.

δεν μου αρέσει το ότι δεν μπορώ να τερματίσω τη συνομιλία με το κουμπί on/off.

στο ακουστικό έχω δει διαφορά.

έχει πρόσβαση σε περισσότερες εφαρμογές στο μαρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Xάνω το rooting με την κάθε αναβάθμιση;

 

Με κάθε αναβάθμιση χάνεται το root. Ωστόσο η διαδικασία του rooting έχει πλέον απλοποιηθεί τόσο ώστε με τη βοήθεια της εφαρμογής z4root μπορείτε με ένα "ταπ" και μια επανεκκίνηση να αποκτήσετε ξανά δικαιώματα root!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

SOS! Είμαι χρήστης Apple Mac υπολογιστή, πώς συγχρονίζω και μεταφέρω αρχεία στο τηλέφωνο; Δεν βλέπω να υπάρχει πρόγραμμα για Mac στην SonyEricsson!

 

 

Μην ανησυχείτε--υπάρχει υποστήριξη πλέον και για το λειτουργικό της Apple (Leopard 10.5.x ή Snow Leopard 10.6.x) αλλά με ένα μικρό κόστος, γιατί πρόκειται για μια εφαρμογή τρίτης εταιρείας αλλά εξαιρετική. Μιλάμε για το Missing Sync for Android. Περισσότερες πληροφορίες εδώ:

http://www.macupdate.com/info.php/id...nc-for-android

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάποιες φορές το ρολόι της οθόνης έναρξης ενημερώνεται εμφανώς όταν ξεκλειδώνω το τηλέφωνο; Είναι φυσιολογικό;

 

Ναι, έτσι έχει σχεδιαστεί το λειτουργικό--το τηλέφωνο ενημερώνει (κάνει refresh) την κεντρική οθόνη με το τηλέφωνο μόλις έχουμε πρόσβαση σε αυτή και όχι στο παρασκήνιο (background). Είναι κανονική λειτουργία.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες.Μετά από πολύ ψάξιμο και με την πολύτιμη βοήθεια του χρήστη Kwtsoulis, κατάφερα και επανέφερα το κινητό μου από την 2.1 έκδοση UK σε ελληνική της Wind.Οποιος θέλει να ξανακάνει το κινητό του να είναι εντός εγγύησης και να έχει την εξοικονόμηση κόστους στα μηνύματα, ας ακολουθήσει τα παρακάτω βήματα. Είναι σχεδόν ίδια με τα βήματα που περιγράφει ο Dark_Dog.

 

1.Κατεβάζουμε το αρχείο built.prop από εδώ: http://www.mediafire.com/?3kxwek1wws5agdd

(Αυτή είναι η ελληνική έκδοση 2.1 της Wind)

 

2.Κατεβάζουμε τις εξής εφαρμογές. Rootexplorer.apk & Z4root.apk τις οποίες μπορείτε να βρείτε εδώ : http://www.mediafire.com/?dmarewa84apyj2o

 

3.Περνάμε το built.prop και τις 2 εφαρμογές στην κάρτα μνήμης του κινητού.

 

4.Κάνουμε εγκατάσταση τις 2 εφαρμογές στο κινητό, επιλέγοντας εγκατάσταση από άγνωστες πηγές αν μας βγάλει μήνυμα.

Για το Z4root πηγαίνουμε στις ρυθμίσεις-εφαρμογές-ανάπτυξη και επιλέγουμε τον εντοπισμό σφαλμάτων.Επειτα κάνουμε εγκατάσταση την εφαρμογή.

 

5.Ανοιγουμε την εφαρμογή Ζ4root και πατάμε το κουμπί root.Θα κανει επανεκκίνηση και το κινητό μας πλέον είναι rootαρισμένο.

 

(Εδώ θα χρησιμοποιήσω σχεδόν το tutorial που έκανε ο Dark_Dog)

 

6.Μετά την επανεκκίνηση ανοίγουμε τον RootExplorer και πηγαίνουμε στο φάκελο /System. Πατάμε το Mount R/W που βρίσκεται πάνω δεξιά για να δώσουμε δικαιώματα. Βρίσκουμε το αρχείο build. Πατάμε παρατεταμένα πάνω του και επιλέγουμε delete.

 

7.Πηγαίνουμε στην κάρτα μνήμης, επιλέγουμε το καινούργιο build.prop που περάσαμε και το κάνουμε αντιγραφή.

 

8.Πηγαίνουμε πάλι στο φάκελο /system και κάνουμε paste το καινούργιο built.prop.

 

Δεν κλείνουμε το κινητό.

Το μόνο που μας μένει είναι να κάνουμε την ενημέρωση.

 

Εδώ χρειάζεται προσοχή.

 

Κατεβάζουμε το PcCompanion και όχι το Seus update manager από εδώ :http://www.sonyericsson.com/cws/support/softwaredownloads/detailed/pccompanion/xperiax10?cc=gb&lc=en

 

Υπόψην.Αν το έχετε εγκατεστημένο θα πρέπει να το απεγκαταστήσετε και να σβήσετε ότι υπάρχει στο φάκελο program files από την εφαρμογή.

Το κάνουμε πάλι εγκατάσταση.Το ανοίγουμε και επιλέγουμε το Support Zone. Αφου το κατεβάσει επιλέγουμε την ενημέρωση λογισμικού.

Συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή επιλέγοντας σύνδεση με PcCompanion στην επιλογή που μας βγάζει.

Συνεχίζουμε με τα βήματα και σε κάποια στιγμή ζητάει να κλείσουμε το κινητό και να το ξανασυνδέσουμε. Μετά την εγκατάσταση το κινητό θα είναι και πάλι ελληνικό.

Edited by kostas21pgr
Galaxy Note 4 SM-N910F
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα βοηθήσει όποιον χρειάζεται Rebrand για λόγους εγγύησης και όχι μόνο.

Το build.prop είναι το δικό μου και είναι της wind,

απαλλαγμένο απο αρκετή σαβούρα που βάζουν οι άλλες 2 εταιρίες..!!

Ωραίος kostas21pgr.:whistle::w00t::w00t::dance:

 

YΓ: Έχεις ένα λάθος όμως..Είναι kwtsoulis και όχι kwstoulis.

Γρήγορα τιμωρία:lol::lol::hypno:

Edited by kwtsoulis
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε παρεξήγησα:X:p:p Για πλάκα το είπα..Αλλά ας αφήσουμε το spamαρισμα μήπως θέλει να ρωτησει κανείς τίποτα ουσιαστικό.
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται αυτό.Εγώ ας πούμε έχω Cosmote.Δεν σε πειράζει αν βάλεις το firmware που έχει η Wind.

Και κάτι άλλο. Οταν το πήρα ήταν Vodafone γεμάτο με 1002 βλακείες. Πέρασα το UΚ και βγήκαν όλα αυτά τα χαζά. Η εκδοση αυτή της wind είναι ίδια με την UK και έχει και μια χαζή εφαρμογή λιγότερη. Οπότε μην φοβάστε ότι θα γεμίσει διάφορες εφαρμογές της wind.Δεν υπάρχουν.

Galaxy Note 4 SM-N910F
Link to comment
Share on other sites

Οποιος θέλει να ξανακάνει το κινητό του να είναι εντός εγγύησης και να έχει την εξοικονόμηση κόστους στα μηνύματα, ας ακολουθήσει τα παρακάτω βήματα.

 

ποια εξοικονόμηση κόστους στα μηνύματα? χρεωνομαστε τιποτα παραπανω οσοι ειμαστε σε UK?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρεώνεσαι παραπάνω αν χρησιμοποιήσεις το Handcent SMS.Εαν πας να γράψεις με το κανονικό πρόγραμμα του κινητού δεν υποστηρίζει 160 χαρακτήρες και σε χρεώνει 2πλα και 3πλα μηνύματα.Και επειδή το handcent δεν μου αρέσει καθόλου γι αυτό το λόγο το έκανα πάλι ελληνικό και για να έχω και εγγύηση και για να μπορώ να γράφω μηνύματα κανονικά.
Galaxy Note 4 SM-N910F
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρεώνεσαι παραπάνω αν χρησιμοποιήσεις το Handcent SMS.Εαν πας να γράψεις με το κανονικό πρόγραμμα του κινητού δεν υποστηρίζει 160 χαρακτήρες και σε χρεώνει 2πλα και 3πλα μηνύματα.Και επειδή το handcent δεν μου αρέσει καθόλου γι αυτό το λόγο το έκανα πάλι ελληνικό και για να έχω και εγγύηση και για να μπορώ να γράφω μηνύματα κανονικά.

 

γιατι φιλε μου τωρα που εισαι στην 2.1 Ελληνικο με ελληνικους χαρακτηρες μπορεις να γραψεις (με το προγραμμα του κινητου) μεχρι 160???????????????????

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς.Πριν έγραφα 5 λέξεις και μου έβγαζε ότι πάει για 2ο sms. Τώρα γράφω 6 γραμμές και δεν εμφανίζει τίποτα.

Αυτό γίνεται γιατί υπάρχει το Greek Localization και στις ρυθμίσεις μηνυμάτων μου έχει επιλογή για εξοικονόμηση κόστους.Δηλαδή να υποστηρίζει τους ελληνικούς χαρακτήρες.

Στην UK έκδοση δεν υπάρχει αυτή η επιλογή και μερικούς ελληνικούς χαρακτήρες τους αναγνωρίζει διπλούς και τριπλούς.

Edited by kostas21pgr
Galaxy Note 4 SM-N910F
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς.Πριν έγραφα 5 λέξεις και μου έβγαζε ότι πάει για 2ο sms. Τώρα γράφω 6 γραμμές και δεν εμφανίζει τίποτα.

Αυτό γίνεται γιατί υπάρχει το Greek Localization και στις ρυθμίσεις μηνυμάτων μου έχει επιλογή για εξοικονόμηση κόστους.Δηλαδή να υποστηρίζει τους ελληνικούς χαρακτήρες.

Στην UK έκδοση δεν υπάρχει αυτή η επιλογή και μερικούς ελληνικούς χαρακτήρες τους αναγνωρίζει διπλούς και τριπλούς.

 

χμ, αυτο δεν το ειχα τσεκαρει γιατι η αληθεια ειναι οτι δε στελνω σχεδον καθολου μηνυματα, αλλα οντως ειναι πολυ χαλια να σε χρεωνει 2 και 3 μηνυματα αντι για 1.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς.Πριν έγραφα 5 λέξεις και μου έβγαζε ότι πάει για 2ο sms. Τώρα γράφω 6 γραμμές και δεν εμφανίζει τίποτα.

Αυτό γίνεται γιατί υπάρχει το Greek Localization και στις ρυθμίσεις μηνυμάτων μου έχει επιλογή για εξοικονόμηση κόστους.Δηλαδή να υποστηρίζει τους ελληνικούς χαρακτήρες.

Στην UK έκδοση δεν υπάρχει αυτή η επιλογή και μερικούς ελληνικούς χαρακτήρες τους αναγνωρίζει διπλούς και τριπλούς.

 

Αν ειναι ετσι θελω και εγω, λεβεντες ψαχνω το built.prop της cosmote οποιος το εχει να :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι θελω και εγω, λεβεντες ψαχνω το built.prop της cosmote οποιος το εχει να :whistle:

Γιατί δεν σου κάνει της Wind?Μια χαρά λιτή και απέριττη είναι..!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν σου κάνει της Wind?Μια χαρά λιτή και απέριττη είναι..!!

 

αυτο να μου πεις μια χαρα ειναι, με την πρωτη ευκαιρια θα το κανω το κακο σε ολη την υποθεση ειναι ποιος τα περνα ολα απο την αρχη παλι :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Sony Xperia
  • The topic was locked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...