Jump to content

Microsoft Lumia 640 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά να ρωτήσω κάτι σχετικά με την φόρτιση. Μετά από αναβάθμιση σε win10 κάθε φορά που πάω να συνδέσω την συσκευή για φόρτιση μου αναφέρει ότι πρέπει να συνδέσω πιο γρήγορο φορτιστή. Ο φορτιστής είναι αυτός που είχε η συσκευασία, της MS στα 0,75 mah. Η διάρκεια φόρτισης και η διάρκεια αναμονής/χρήσης δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα. Απλά ήθελα να ξέρω εάν το εμφανίζει και σε άλλους χρήστες της συγκεκριμένης συσκευής.

 

Ψάξε πάντως στις ρυθμίσεις και απενεργοποίησε τον έλεγχο που κάνει για να μη βλέπεις το μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα ξαφνικα εδω και μια εβδομαδα δεν εμφανιζονται στην αρχικη οθονη οι αναπαντητες ( win 10 last update ).

δεν τισ βλεπω οπως πριν στο εικονιδιο με το τηλεφωνακι. αν ανοιξω το εικονιδιο θα τις δω κανονικα στη λιστα που μου ανοιγει.

αυτο εγινε ξαφνικα , εκανα reset εβγαλα μπαταρια καμια αλλαγη .

καποια λυση ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια,έχω ενα προβλημα με την καμερα,ενω μεχρι πριν 4-5 ημερες εβγαζε φωτογραφιες με υψηλη αναλυση και ελεγαν πχ ονομα αρχειου WP_20170703_16_36_19_Pro.jpg μεγεθος 2,6MB και διαστασεις 4208χ2368 επισης στις πληροφοριες του αρχειου εγραφε τη ληψη(1/1000 δευτ.f2) το ISO 64 τη συσκευη Lumia 640XL Dual Sim ξαφνικα οταν βγαζω φωτογραφιες στις πληροφοριες του αρχειου γραφει τα εξης στο ονομα του αρχειου μετα το _Pro.jpg.thumb προσθεσε και αυτο επισης το μεγεθος εγινε 284,6KB και διαστασεις 1280χ720 και τιποτα αλλο ουτε ληψη ουτε συσκευη ουτε τιποτε αλλο παω στις ρυθμισεις για φωτογραφιες και δε βρισκω πουθενα να αλλαξω τις ρυθμισεις αναλυσης υπαρχει κατι που μπορω να κανω γιατι το χρησιμοποιω για φωτο και φευγω για διακοπες
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια,έχω ενα προβλημα με την καμερα,ενω μεχρι πριν 4-5 ημερες εβγαζε φωτογραφιες με υψηλη αναλυση και ελεγαν πχ ονομα αρχειου WP_20170703_16_36_19_Pro.jpg μεγεθος 2,6MB και διαστασεις 4208χ2368 επισης στις πληροφοριες του αρχειου εγραφε τη ληψη(1/1000 δευτ.f2) το ISO 64 τη συσκευη Lumia 640XL Dual Sim ξαφνικα οταν βγαζω φωτογραφιες στις πληροφοριες του αρχειου γραφει τα εξης στο ονομα του αρχειου μετα το _Pro.jpg.thumb προσθεσε και αυτο επισης το μεγεθος εγινε 284,6KB και διαστασεις 1280χ720 και τιποτα αλλο ουτε ληψη ουτε συσκευη ουτε τιποτε αλλο παω στις ρυθμισεις για φωτογραφιες και δε βρισκω πουθενα να αλλαξω τις ρυθμισεις αναλυσης υπαρχει κατι που μπορω να κανω γιατι το χρησιμοποιω για φωτο και φευγω για διακοπες

Έχεις τα 10 στη Creator ή είσαι στα 8.1;

Αυτές τις ρυθμίσεις δεν τις έχεις εσύ;

http://imgur.com/x6PIG5C

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τα 10 εχω και αυτο έγινε ξαφνικά όπως επίσης ξαφνικά ενώ βγάζω φωτογραφία μου γράφει αποθήκευση και κολλάει χωρίς ναβεχω πατήσει το HDR που ξερω οτι αργεί στην αποθήκευση των φωτο και αναγκάζομαι να κάνω επανεκκίνηση για να διορθωθεί καμιά ιδέα υπάρχει;
Link to comment
Share on other sites

Τα 10 εχω και αυτο έγινε ξαφνικά όπως επίσης ξαφνικά ενώ βγάζω φωτογραφία μου γράφει αποθήκευση και κολλάει χωρίς ναβεχω πατήσει το HDR που ξερω οτι αργεί στην αποθήκευση των φωτο και αναγκάζομαι να κάνω επανεκκίνηση για να διορθωθεί καμιά ιδέα υπάρχει;

 

Φίλος μου είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε 640lte. Έκανε hard reset και έστρωσε το τηλέφωνο.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Με hard reset τι χάνω;εφαρμογές,επαφές,κλπ ξέρει κάποιος να μου πει και πως γίνεται που πάω στο μενού;

Επαναφορά τηλεφώνου! Ναι τα χάνεις όλα, εκτός των επαφών, αν ειναι αποθηκευμένα στο outlook!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα γίνεται καμμιά άλλη θεραπεία γι αυτο το προβλημα να απεγκαταστησω μόνο την κάμερα ίσως;μου φαίνεται βουνό αυτο να το κάνω άσε που δεν ξερω και πως γίνεται,γενικά ενώ ειμαι 4 χρονια σε Windows phone είχα πριν το 630 και τωρα το 640 xl ds λόγω εφαρμογών με βλέπω να πηγαίνω σε android κουράστηκα να βλεπω πια η τάδε εφαρμογή μόνο σε ios και android
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα γίνεται καμμιά άλλη θεραπεία γι αυτο το προβλημα να απεγκαταστησω μόνο την κάμερα ίσως;μου φαίνεται βουνό αυτο να το κάνω άσε που δεν ξερω και πως γίνεται,γενικά ενώ ειμαι 4 χρονια σε Windows phone είχα πριν το 630 και τωρα το 640 xl ds λόγω εφαρμογών με βλέπω να πηγαίνω σε android κουράστηκα να βλεπω πια η τάδε εφαρμογή μόνο σε ios και android

Νομίζω δεν μπορεί να κάνεις απεγκατάσταση την κάμερα. Είναι βασική εφαρμογή της Microsoft!

Εμένα πάλι το Android μου φαίνεται βουνό!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα γίνεται καμμιά άλλη θεραπεία γι αυτο το προβλημα να απεγκαταστησω μόνο την κάμερα ίσως;μου φαίνεται βουνό αυτο να το κάνω άσε που δεν ξερω και πως γίνεται,γενικά ενώ ειμαι 4 χρονια σε Windows phone είχα πριν το 630 και τωρα το 640 xl ds λόγω εφαρμογών με βλέπω να πηγαίνω σε android κουράστηκα να βλεπω πια η τάδε εφαρμογή μόνο σε ios και android

 

Είναι πολύ ευκολο και λυνει πολλα προβλήματα.

Χωρις τηλεφωνο στην ουσια μενεις κανα δεκαλεπτο.

Συνολικος χρονος (τουλάχιστον σε μενα με 50 εφαρμογες εγκατεστημένες) μια ωρα.

Σοβαρα δεν εχεις κανει ποτε hardreset?

θα εχει μαζεψει σαβουρα όχι και λιγη.

Στο χωρο αποθηκευσης το στοιχεια συστηματος ποσα giga ειναι?

Edited by st1313
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις μήπως πως γίνεται το hard reset;και μετά τι πρέπει να κάνω για να επαναφέρω τις επαφές κλπ

 

ρυθμισεις-συστημα-πληροφοριες-επαναφορα του τηλεφωνου σας.

Αν εχεις λογαριασμο Microsoft οι επαφες και τα mail επανέρχονται αυτόματα.

Τις φωτο αν τις στελνεις στο onedrive θα επανελθουν και αυτές.

Εγω δεν το κανω και τις ξεφορτωνω στον υπολογιστη.

Μην επαναφέρεις αντιγραφο ασφαλειας όταν σε ρωτησει. Κανε καθαρη εγκατασταση.

Ομοιως κανε και format στην καρτα sd.

Για να εισαι σιγουρος ότι οι επαφες σου και τα mail υπαρχουν στο outlook μπες από υπολογιστη στο live.com και δες.

Από την ιδια σελιδα μπαινεις και στο onedrive για φωτογραφιες και αλλα.

Edited by st1313
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας (και πάλι). Τι θα γίνει με αυτό το κινητό;;; Αυτό δεν είναι κινητό. Η λερναία ύδρα είναι! Ενα πρόβλημα φτιάχνεις, δέκα σου βγαίνουν! Μετά το πρόβλημα με την φόρτιση, ήρθαν στο προσκήνιο άλλα! Εδω και κάποιες μέρες η κάμερα βγάζει θολές φωτογραφίες. Εννοώ, όταν παω κάπου κοντά να τραβήξω μια φωτογραφία π.χ. ενα ταμπελάκι με κάποια χαρακτηριστικά, στην φώτο δεν μπορώ να διαβάσω απο την θολούρα! Στις ρυθμίσεις δεν εχω πειράξει/αλλάξει τίποτα! Ξέρει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό; Επίσης, όταν πατάω το στρογγυλό αυτό για να βγάλει φωτογραφία, άλλες φορές την βγάζει κατ' ευθείαν, άλλες αργεί λίγο, άλλες αργεί πολύ και χάνω την στιγμή που θέλω να φωτογραφήσω κτλ... Ο,τι γουστάρει κάνει δηλαδή η κάμερα! Ο,τι να 'ναι! Για το gps του δεν το συζητάμε! Δουλεύει μόνο με internet. Χωρίς internet δεν βρίσκει τίποτα! Δουλεύει κάποιου το gps του σωστά χωρίς internet να μου πει και εμένα τι να κάνω;;; Για κλωτσιές το κινητό! Γιατί μας αναγκάζουν να γυρίσουμε πάλι σε android;;; :(
Link to comment
Share on other sites

Βρε φίλε η πλοήγηση λειτουργεί κανονικά χωρίς internet.

 

Και το δικό μου αδερφέ γιατί δεν λειτουργεί;;; Απαξιεί! Το χειρίζομαι εγω διαφορετικά απο εσένα; Δε νομίζω! Μήπως κάνω κάτι λάθος;;; Αν ναι, τι;;; Εχω επίσης ενα 535 ds στο οποίο εχω αφήσει τα 8.1 λόγω του here drive. Αυτό γιατί λειτουργεί άψογα;

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου αδερφέ γιατί δεν λειτουργεί;;; Απαξιεί! Το χειρίζομαι εγω διαφορετικά απο εσένα; Δε νομίζω! Μήπως κάνω κάτι λάθος;;; Αν ναι, τι;;; Εχω επίσης ενα 535 ds στο οποίο εχω αφήσει τα 8.1 λόγω του here drive. Αυτό γιατί λειτουργεί άψογα;

Γιατί οι here των 8.1 δεν έχουν καμία σχέση με τις Microsoft. Όπως μπορείς να συγκρίνεις και τα δυο μιά και τα έχεις μπροστά σου!

Πάντως η πλοήγηση χωρίς ίντερνετ όντως λειτουργεί κανονικά. Αρκεί να μη βάλεις οδό και αριθμό! ;) Τουλάχιστον στους περισσότερους αυτό γίνεται!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις των χαρτων έχει επιλογή για πλοήγηση χωρίς ίντερνετ.Την πρώτη φορά αργεί λίγο μετά στρώνει..
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα προβληματα οχι με το gps αλλα με την καμερα κλπ που διορθωθηκαν με ενα hard reset οπως μου προτειναν τα παιδια εδω λιγο επιπονο αλλα εγινε η δουλεια ακομα ψαχνω πως μπορω να ενεργοποιησω τη δυνατοτητα που ειχα στα μηυνματα να μου προτεινει λεξεις κατι σαν το τ9 το ειχα πριν και τωρα οχι γνωριζει καποιος;
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα προβληματα οχι με το gps αλλα με την καμερα κλπ που διορθωθηκαν με ενα hard reset οπως μου προτειναν τα παιδια εδω λιγο επιπονο αλλα εγινε η δουλεια ακομα ψαχνω πως μπορω να ενεργοποιησω τη δυνατοτητα που ειχα στα μηυνματα να μου προτεινει λεξεις κατι σαν το τ9 το ειχα πριν και τωρα οχι γνωριζει καποιος;

 

Κοίταξε μία στις ρυθμίσεις γλώσσας τί σου εμφανίζει.

Συνήθως έχει μνμ ότι τα Ελληνικά δεν έχουν εγκατασταθεί πλήρως όσον αφορά το κομμάτι της ορθογραφίας κλπ.

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο κουφό...το συνδέω στο φορτιστή και βγάζει μήνυμα για αργή φόρτιση.

Κλείσε και άνοιξε τη συσκευή. Εμενα στο 830 έτσι έδειχνε ο δικός του φορτιστής και με ένα κλείσιμο και άνοιγμα έστρωνε!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι here των 8.1 δεν έχουν καμία σχέση με τις Microsoft. Όπως μπορείς να συγκρίνεις και τα δυο μιά και τα έχεις μπροστά σου!

Πάντως η πλοήγηση χωρίς ίντερνετ όντως λειτουργεί κανονικά. Αρκεί να μη βάλεις οδό και αριθμό! ;) Τουλάχιστον στους περισσότερους αυτό γίνεται!

 

Τι εννοείς να μη βάλω οδο και αριθμό; Πως θα βρω μια συγκεκριμένη διεύθυνση αν δε βάλω οδο, αριθμό και περιοχή;

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στις ρυθμίσεις των χαρτων έχει επιλογή για πλοήγηση χωρίς ίντερνετ.Την πρώτη φορά αργεί λίγο μετά στρώνει..

 

Το εχω κάνει φίλε. Εχω κατεβάσει τους χάρτες για πλοήγηση χωρίς ίντερνετ. Δεν θέλει. Όταν βάζω μια διεύθυνση προς αναζήτηση, κάνει οτι ψάχνει πάρα πολλή ωρα και στο τέλος μου βγάζει "Δεν είναι δυνατή η εύρεση του όρου αναζήτησης (π.χ.) Σαρανταπόρου 22, Περιστέρι στην περιοχή εκτός σύνδεσης. Δοκιμάστε να συνδεθείτε στο Internet ή επεξεργαστείτε την αναζήτησή σας για να προσθέσετε λεπτομέρειες όπως την πόλη ή τη χώρα". Όταν βάλεις όμως wifi ή σύνδεση δικτύου μέσω της sim το βρίσκει σύντομα και όταν το βρει, το βρίσκει με λατινικά γράμματα ως Sarantaporou 22, Peristeri. Μικρό το κακό βέβαια με τα λατινικά. Ας το έβρισκε και στα κινέζικα εκτός σύνδεσης, αρκεί να το έβρισκε! Το ίδιο κινητό έχει και η γυναίκα μου. Το ίδιο και αυτή! Τι δεν κάνω καλά;;; Σε άλλους δουλεύει καλά, σε άλλους οχι, σε άλλους όποτε γουστάρει κτλ... Ο,τι να 'ναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν κάνω καλά;;; Σε άλλους δουλεύει καλά, σε άλλους οχι, σε άλλους όποτε γουστάρει κτλ... Ο,τι να 'ναι!!!

Μια χαρά τα κάνεις. Έχει συζητηθεί πολλές φορές το ζήτημα.

Το πρόβλημα είναι ότι για να βρεθεί ο προορισμός (συγκεκριμένη διεύθυνση), χρειάζεται να είσαι online (cellular ή wifi). Για αυτά τα 2-3 δευτερόλεπτα. Αφού βρεθεί ο προορισμός η δρομολόγηση λειτουργεί, χωρίς να είναι αναγκαία η online σύνδεση. Θα μπορούσε κάποιος να κλείσει τα data ή τα wifi, στη συνέχεια, χωρίς πρόβλημα. (μετά την εύρεση του προορισμού δηλαδή)

Μια μικρή σημείωση. Αν ένας προορισμός έχει ήδη βρεθεί από προηγούμενη αναζήτηση (υπάρχει δηλαδή στο ιστορικό αναζήτησης), τότε δε χρειάζεται να είσαι online κατά την εύρεση, γιατί έχει ήδη αποθηκευτεί.

Επίσης δε χρειάζεται να είσαι online αν δε βάζεις συγκεκριμένη διεύθυνση, αλλά μόνο πόλη/χωριό. Π.χ. Πάτρα. Σε αυτήν την περίπτωση βρίσκει το «κέντρο» της πόλης/χωριού. Εννοείται ότι αυτό μπορεί να βολεύει σε περίπτωση εύρεσης ενός χωριού, αλλά σε καμία περίπτωση δε βολεύει σε πόλη, αφού χρειάζεσαι συγκεκριμένη διεύθυνση.

 

edit.. Προφανώς στα παραπάνω δε φταίει η συσκευή σου. Σε όλες τις συσκευές έτσι λειτουργεί η αναζήτηση. Θα δείξει αν είναι μόνιμο ή προσωρινό.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα κάνεις. Έχει συζητηθεί πολλές φορές το ζήτημα.

Το πρόβλημα είναι ότι για να βρεθεί ο προορισμός (συγκεκριμένη διεύθυνση), χρειάζεται να είσαι online (cellular ή wifi). Για αυτά τα 2-3 δευτερόλεπτα. Αφού βρεθεί ο προορισμός η δρομολόγηση λειτουργεί, χωρίς να είναι αναγκαία η online σύνδεση. Θα μπορούσε κάποιος να κλείσει τα data ή τα wifi, στη συνέχεια, χωρίς πρόβλημα. (μετά την εύρεση του προορισμού δηλαδή)

Μια μικρή σημείωση. Αν ένας προορισμός έχει ήδη βρεθεί από προηγούμενη αναζήτηση (υπάρχει δηλαδή στο ιστορικό αναζήτησης), τότε δε χρειάζεται να είσαι online κατά την εύρεση, γιατί έχει ήδη αποθηκευτεί.

Επίσης δε χρειάζεται να είσαι online αν δε βάζεις συγκεκριμένη διεύθυνση, αλλά μόνο πόλη/χωριό. Π.χ. Πάτρα. Σε αυτήν την περίπτωση βρίσκει το «κέντρο» της πόλης/χωριού. Εννοείται ότι αυτό μπορεί να βολεύει σε περίπτωση εύρεσης ενός χωριού, αλλά σε καμία περίπτωση δε βολεύει σε πόλη, αφού χρειάζεσαι συγκεκριμένη διεύθυνση.

 

edit.. Προφανώς στα παραπάνω δε φταίει η συσκευή σου. Σε όλες τις συσκευές έτσι λειτουργεί η αναζήτηση. Θα δείξει αν είναι μόνιμο ή προσωρινό.

 

Αν ισχύουν αυτά που λες, τότε παύει και να ισχύει η πλοήγηση χωρίς σύνδεση γιατί έστω και λίγο την χρειάζεσαι. Ας το μετονομάσουν σε "πλοήγηση με λίγη σύνδεση" ή "χάρτες με λίγη σύνδεση" για να ξέρουμε και εμείς τι αγοράζουμε. Τι γίνεται σε περίπτωση που χρειαστείς gps αλλά είσαι κάπου χωρίς wifi και δεν έχεις internet στο κινητό σου ή δεν πιάνει ή δεν ξέρω εγω τι άλλο; Πολύ απλά δεν κάνεις δουλειά σου. Όταν διαφημίζεις και διατυμπανίζεις "δωρεάν gps με χάρτες εκτός σύνδεσης" ενω δεν ισχύει κάτι τέτοιο στην πραγματικότητα, αυτό λέγεται απάτη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...