Jump to content

Microsoft Lumia 640 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, τα μηνύματα δε τρέχουν στο παρασκήνιο. Θα έπρεπε;

 

Ξαναλέω, στο ειδοποιήσεις κι ενέργειες δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή Μηνύματα. Γι αυτό σας έγραψα κιόλας. Κάτι συμβαίνει αλλά δε μπορώ να το βρω!

 

Σημαντικό - Έχω κάνει reset, δεν έχει αλλάξει κάτι.

 

Να σκεφτείτε όταν πρωτομπήκα στα μηνύματα, λίγο πριν συνειδητοποιήσω το πρόβλημα, είχα 23 αδιάβαστα! Για τα οποία δεν ειδοποιήθηκα ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι, τα μηνύματα δε τρέχουν στο παρασκήνιο. Θα έπρεπε;

 

Ξαναλέω, στο ειδοποιήσεις κι ενέργειες δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή Μηνύματα. Γι αυτό σας έγραψα κιόλας. Κάτι συμβαίνει αλλά δε μπορώ να το βρω!

 

Σημαντικό - Έχω κάνει reset, δεν έχει αλλάξει κάτι.

 

Να σκεφτείτε όταν πρωτομπήκα στα μηνύματα, λίγο πριν συνειδητοποιήσω το πρόβλημα, είχα 23 αδιάβαστα! Για τα οποία δεν ειδοποιήθηκα ποτέ...

 

Για πήγαινε ρυθμίσεις - Σύστημα - Μηνύματα και εκεί έχει ρυθμίσεις και για τα μηνύματα και για τις sim (ρυθμίσεις sim). Για δες εκεί μήπως έχει ξεκλικαρει κάτι και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Η μοναδική ρύθμιση για τις ειδοποιήσεις βρίσκεται μέσα στο "Ειδοποιήσεις & ενέργειες" απλά για να εμφανιστεί εκεί μια εφαρμογή πρέπει πρώτα να λάβει μια ειδοποίηση.

 

Η εφαρμογή των μηνυμάτων σίγουρα πρέπει να τρέχει στο παρασκήνιο και μάλλον κόπου εκεί πρέπει να είναι το πρόβλημα.

Άνοιξε την εφαρμογή των μηνυμάτων βγες έξω πατώντας το windows key και χωρίς να σβήσει η οθόνη του κινητού σου στείλε του ένα μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Επιτέλους, λύθηκε το πρόβλημα! Καταρχάς ήταν απενεργοποιημένα τα μηνύματα στις εφαρμογές παρασκηνίου και τα ενεργοποίησα! Έπειτα έκανα αυτό που έγραψε ο φίλος dkat, έστελνα μηνύματα από άλλο νούμερο μέχρι που μετά από 2-3 φορές ξεμπλόκαρε και ήρθε η πρώτη ειδοποίηση! Όλε! Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα. Κάτοχος 640 xl και απόλυτα ευχαριστημένος με τα 8.1. (το πρώτο μου wf) Μπορεί να μου πει κάποιος τη διαδικασία για να βάλω τα w10? Αξίζει τον κόπο;
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα. Κάτοχος 640 xl και απόλυτα ευχαριστημένος με τα 8.1. (το πρώτο μου wf) Μπορεί να μου πει κάποιος τη διαδικασία για να βάλω τα w10? Αξίζει τον κόπο;

 

Στα windows 8.1 έχει καλύτερη μπαταρία και είναι λίγο πιο σταθερό λειτουργικό, στα windows 10 έχει περισσότερες εφαρμογές και περισσότερες δυνατότητες το λειτουργικό. Για εμένα αξίζει η μετάβαση. Γίνεται κατεβάζοντας το πρόγραμμα upgrade advisor από το store. Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν σου αρέσουν τα 10αρια μπορείς να μεταβείς πάλι πίσω στα 8αρια με την βοήθεια ενός pc για να ξαναφλασάρει το κινητό με τα 8αρια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Επιτέλους, λύθηκε το πρόβλημα! Καταρχάς ήταν απενεργοποιημένα τα μηνύματα στις εφαρμογές παρασκηνίου και τα ενεργοποίησα! Έπειτα έκανα αυτό που έγραψε ο φίλος dkat, έστελνα μηνύματα από άλλο νούμερο μέχρι που μετά από 2-3 φορές ξεμπλόκαρε και ήρθε η πρώτη ειδοποίηση! Όλε! Ευχαριστώ πολύ!

 

επειδη εχω ακριβως το ιδιο προβλημς για πες μου την ακριβη διαδικασια που ακολουθησες (δηλ πως νεργοποιησες τα μηνυματα στις εφαρμογες παρασκηνιου κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ! Λοιπόν, εγώ πήγα Ρυθμίσεις-προστασία προσωπικών δεδομένων-εφαρμογές παρασκηνίου και ενεργοποίησα τα μηνύματα.

Μετά μπήκα μέσα στην εφαρμογή μηνύματα και πάτησα το home button και έστειλα μήνυμα από άλλο κινητό! Στο 2ο μήνυμα ήρθε ειδοποίηση και όλα πλέον λειτουργούν ρολόϊ. Για κάνε το να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα. Κάτοχος 640 xl και απόλυτα ευχαριστημένος με τα 8.1. (το πρώτο μου wf) Μπορεί να μου πει κάποιος τη διαδικασία για να βάλω τα w10? Αξίζει τον κόπο;

 

Μη το συζητάς καν. Καμία σχέση τα 8.1 με τα 10.

Κατέβασε εφαρμογή upgrade udvisor και πέρασε τα. Στη τελική πάντα έχεις την επιλογή να γυρίσεις πίσω.

Edited by Jamesc
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,μετα την επετειακη αναβαθμιση,μολις το φορτιζω με τον original φορτιστη που ειχε η συσκευασια μεσα γραφει μηνυμα οτι η φορτιση ειναι αργη κλπ κλπ τι μπορει να εχει συμβει;πρεπει να κανω κατι να αλλαξω φορτιστη;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,μετα την επετειακη αναβαθμιση,μολις το φορτιζω με τον original φορτιστη που ειχε η συσκευασια μεσα γραφει μηνυμα οτι η φορτιση ειναι αργη κλπ κλπ τι μπορει να εχει συμβει;πρεπει να κανω κατι να αλλαξω φορτιστη;

Μήπως δεν μπήκε καλά το usb;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα μπαινει το usb απλα τωρα που κοιταζω το φορτιστη ειναι κατω απο 1Α δηλαδη ειναι 750mΑ αυτον ειχε μεσα η συσκευασια,δεν εχει συμβει σε καποιον αλλο αυτο;
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα μπαινει το usb απλα τωρα που κοιταζω το φορτιστη ειναι κατω απο 1Α δηλαδη ειναι 750mΑ αυτον ειχε μεσα η συσκευασια,δεν εχει συμβει σε καποιον αλλο αυτο;

 

Σου ζεσταίνεται η συσκευή? Μερικες φορες αυτο το μηνυμα βγαινει οταν καποια κολλημένη διεργασια τρωει μπαταρια στο παρασκηνιο. Δοκιμασε ενα σοφτ ρεσετ (κλεισε την συσκευη και βγαλε για μερικα δευτερολεπτα την μπαταρια) μηπως διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Σου ζεσταίνεται η συσκευή? Μερικες φορες αυτο το μηνυμα βγαινει οταν καποια κολλημένη διεργασια τρωει μπαταρια στο παρασκηνιο. Δοκιμασε ενα σοφτ ρεσετ (κλεισε την συσκευη και βγαλε για μερικα δευτερολεπτα την μπαταρια) μηπως διορθωθεί.

αυτο ηταν μολις το εκανα διορθωθηκε,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Α! Να και τι άλλο ήθελα να σας ρωτήσω! Μιας και είστε καλά παιδάκια να με βοηθήσετε ξανά!

Γιατί στην εφαρμογή Χάρτες δεν έχω φωνητική πλοήγηση, οεο; Τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Α! Να και τι άλλο ήθελα να σας ρωτήσω! Μιας και είστε καλά παιδάκια να με βοηθήσετε ξανά!

Γιατί στην εφαρμογή Χάρτες δεν έχω φωνητική πλοήγηση, οεο; Τι πρέπει να κάνω;

Πατα πανω στο κυκλακι της τοποθεσιας και θα σου βγαλει στα ποσα μετρα εχει κλειδωσει το gps.

Αν είναι κλειδωμενο με πανω από 20-25 μετρα αποκλιση φωνητικη πλοηγηση δεν εχεις.

Ελπιζω να δοκιμάζεις την πλοηγηση σε πραγματικες συνθήκες και όχι μεσα στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Όντως! Τώρα είδα ότι το θέμα εξαρτάται από το gps και το κλείδωμα! Έκανα προσπάθεια και έπιασε!

 

Φαντασου να ξεκιναγε φωνητικη πλοηγηση με καμια 150αρια μετρα αποκλιση. Αλλα αντι αλλων θα τα ελεγε

Link to comment
Share on other sites

Σετάρω ένα 640ds XL ενός φίλου. Φυσικά είχε τα 8.1 και από την αρχή για να φτάσουμε στην επετειακή. Δυστυχώς το πληκτρολόγιο εμφανίζεται όπως στην φωτογραφία:

 

https://1drv.ms/i/s!AuwwdUu4EllPpV_N270rV51LuSoc

 

Στο απλό 640 που έχω τέτοιο πρόβλημα δεν υπάρχει. Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Σετάρω ένα 640ds XL ενός φίλου. Φυσικά είχε τα 8.1 και από την αρχή για να φτάσουμε στην επετειακή. Δυστυχώς το πληκτρολόγιο εμφανίζεται όπως στην φωτογραφία:

 

 

 

https://1drv.ms/i/s!AuwwdUu4EllPpV_N270rV51LuSoc

 

 

 

Στο απλό 640 που έχω τέτοιο πρόβλημα δεν υπάρχει. Καμιά ιδέα?

 

Θα πας ρυθμίσεις -ώρα και γλωσσα- πληκτρολογιο- περισσότερες ρυθμίσεις πληκτρολόγιου και θα επιλέξεις το μέγεθος που θες.

Link to comment
Share on other sites

Επιλεγμένο είναι το "μεγάλο". Αν θυμάμαι καλά, με το που έκανα update στα 10αρια εμφανίζεται έτσι.

 

Πάλι για hard reset με βλέπω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πλέον ούτε γενικο μαύρο πλαίσιο βγάζει. Διαφανές και γύρω από τα γράμματα έχει μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις!!!!!

 

 

 

Αλλα ήδη πάτησα το κουμπί για επαναφορά!!!!!

 

 

 

Χαχαχαχαχα! Δεν πειράζει, αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπέρα σας, στο κινητό μου παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα, μετά από περίπου 5 λήψεις φωτογραφιών, μου μένει αναμένω στην οθόνη το "' Αποθήκευση . . . ' και κολλάει η φωτογραφική εφαρμογή. Το κινητό στις άλλες λειτουργίες του δεν έχει πρόβλημα. Για να το ξεπεράσω πρέπει να κλείσω το κινητό και να το ανοίξω πάλι!!!

Έχω την έκδοση 1607 και έκδοση λειτουργικού 14393.82. Το πρόβλημα υπάρχει εδώ και αρκετό καιρό, παρά τις αναβαθμίσιες που κάνω κατά καιρούς.

Στη κάρτα SD έχει γίνει διαμόρφωση!!!Υ

Υπάρχει άλλη εφαρμογή για τη φωτογραφική ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...