Jump to content

Microsoft Lumia 640 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Αγόρασα πριν από δύο εβδομάδες ένα Lumia 640xl lte. Μέχρι χθες λειτουργούσε εξαιρετικά. Ωστόσο εμφανίστηκε ξαφνικά και μάλιστα μέσα στο τριήμερο ενα ανεξήγητο προβλημα. Χωρίς κανένα λόγο κι ενώ έβλεπα τις σημειώσεις μου στο κινητό, η οθόνη πάγωσε, μετά σκοτείνιασε και όταν επιχείρησα να κάνω επανεκκίνηση το μόνο που εμφανιζόταν ήταν το έγχρωμο λογότυπο της Microsoft και αμέσως μετά τα Windows σε μπλε χρώμα. Τίποτα άλλο! Το τηλέφωνο όμως παρέμενε ανοιχτό με ένα ελαφρύ γαλακτόχρωμο χρωματισμό. Όσες φορές προσπάθησα δεν άλλαζε τιποτα. Ακόμη και τα αντίστοιχα κουμπάκια πατούσα παρατεταμένα αλλά δεν είχα κανένα αποτέλεσμα. Τι μπορεί να συμβαίνει;:(
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Αγόρασα πριν από δύο εβδομάδες ένα Lumia 640xl lte. Μέχρι χθες λειτουργούσε εξαιρετικά. Ωστόσο εμφανίστηκε ξαφνικά και μάλιστα μέσα στο τριήμερο ενα ανεξήγητο προβλημα. Χωρίς κανένα λόγο κι ενώ έβλεπα τις σημειώσεις μου στο κινητό, η οθόνη πάγωσε, μετά σκοτείνιασε και όταν επιχείρησα να κάνω επανεκκίνηση το μόνο που εμφανιζόταν ήταν το έγχρωμο λογότυπο της Microsoft και αμέσως μετά τα Windows σε μπλε χρώμα. Τίποτα άλλο! Το τηλέφωνο όμως παρέμενε ανοιχτό με ένα ελαφρύ γαλακτόχρωμο χρωματισμό. Όσες φορές προσπάθησα δεν άλλαζε τιποτα. Ακόμη και τα αντίστοιχα κουμπάκια πατούσα παρατεταμένα αλλά δεν είχα κανένα αποτέλεσμα. Τι μπορεί να συμβαίνει;:(

 

Bγάλε κάρτες,sd και άναψε το πάλι.

Αν δεν ανάψει,το πας πίσω.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και δεν άλλαξε τίποτα. Μήπως χρειάζεται επανεκκίνηση; Δύσκολη μεν (αφού δεν βλέπω τίποτα στην οθόνη) αλλά εφικτή. Αυτή μπορεί να γίνει και με σβηστή την οθόνη χρησιμοποιώντας συνδυασμούς των πλαϊνών πλήκτρων. Διστάζω όμως να το κάνω μη τυχόν και μού σβηστούν τα αρχεία... Μήπως πρέπει να περιμένω ως την Τρίτη το πρωί να το πάω στο service; Edited by johndaskal
πρόσθετα στοιχεία
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και δεν άλλαξε τίποτα. Μήπως χρειάζεται επανεκκίνηση; Δύσκολη μεν (αφού δεν βλέπω τίποτα στην οθόνη) αλλά εφικτή. Αυτή μπορεί να γίνει και με σβηστή την οθόνη χρησιμοποιώντας συνδυασμούς των πλαϊνών πλήκτρων. Διστάζω όμως να το κάνω μη τυχόν και μού σβηστούν τα αρχεία... Μήπως πρέπει να περιμένω ως την Τρίτη το πρωί να το πάω στο service;

AN εχεις 10αρια πισω ολοταχωσ στα 8.1 μεσω recovery tool, δεν χρειαζεται να βλεπεισ το κινητο, γινεται μεσω πισι

Αν δεν ειναι ετσι, πας για σερβις με αναμονη 20 μερες

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, παρατήρησα τώρα τελευταία ένα μικρό θεματάκι με το 640XL LTE που έχω. Ενώ άλλαξα τα χρώματα από τις ρυθμίσεις>εξατομίκευση, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, ή και μέρα, δεν το πρόσεξα ιδιαίτερα, μου άλλαζε η συσκευή μόνη της πάλι το χρώμα επιστρέφοντας στην προηγούμενη επιλογή που είχα. Δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρό, ούτε βέβαια λόγος για hard/soft reset, απλώς το έγραψα για για να δω μήπως το έχει και κάποιος άλλος. Είμαι πλέον με επίσημη ενημέρωση, την .420, αφού έχω εγκαταλείψει το insider program μετά το κατέβασμα των windows 10 mobile.

 

Όσο για την μπαταρία, έχω να πω, πως έχει βελτιωθεί πάρα πολύ σε μένα με την .420. Για παράδειγμα, χθες το βράδυ κατά τις 23:00 που πήγα για ύπνο, το ποσοστό ήταν 38%. Με προηγούμενες εκδόσεις το πρωί θα ήταν κάτω από 20%. Στις 6:00 που σηκώθηκα για δουλειά, το ποσοστό έδειχνε 33%. Το έβαλα για φόρτιση το μεσημέρι 15:00 γύρισα από τη δουλειά, με ποσοστό 18%. Τα έχω όλα ανοιχτά, wifi, 4G, δύο λογαριασμούς για συγχρονισμό και όλα τα social ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις άλλη συσκευή Lumia ή έχεις τον λογαριασμό Microsoft στο pc σου. Γιατί μπορεί να συγχρονίζει τις ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις άλλη συσκευή Lumia ή έχεις τον λογαριασμό Microsoft στο pc σου. Γιατί μπορεί να συγχρονίζει τις ρυθμίσεις.

Έχω σε laptop τον ίδιο λογαριασμό και το σκέφτηκα αυτό, αλλά χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι αυτός ο συγχρονισμός θα μπορεί να γίνεται μετά τη Redstone σε υπολογιστή/smartphone με 10άρια. Εκτός και από την 420 και μετά μπορεί να γίνεται αυτό. Πάντως το ίδιο χρώμα το είχα και στο laptop, αυτό δηλαδή στο οποίο επέστρεψε από μόνο του το lumia. Θα το παρακολουθήσω κα πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω σε laptop τον ίδιο λογαριασμό και το σκέφτηκα αυτό, αλλά χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι αυτός ο συγχρονισμός θα μπορεί να γίνεται μετά τη Redstone σε υπολογιστή/smartphone με 10άρια. Εκτός και από την 420 και μετά μπορεί να γίνεται αυτό. Πάντως το ίδιο χρώμα το είχα και στο laptop, αυτό δηλαδή στο οποίο επέστρεψε από μόνο του το lumia. Θα το παρακολουθήσω κα πάλι.

 

Γινόταν και στα 8ρια αυτό, εμένα μου άλλαζε συνέχεια το τηλ. όταν άλλαζα τα χρώματα στο laptop και έτσι τον κατάργησα τον λογαριασμό στο laptop.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θέλω να ανανεώσω online με χρεωστική κάρτα ένα καρτοκινητό Q και στον edge (αφού δεν υπάρχει εφαρμογή) δεν μπορώ να δω ολόκληρη τη φόρμα για να βάλω τα στοιχεία της κάρτας. Υπάρχει κάποια ρύθμιση στον browser ή στο τηλέφωνο ώστε σε τέτοιες περιπτώσεις να φαίνεται ολόκληρη η φόρμα για τη συμπλήρωση των στοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Θέλω να ανανεώσω online με χρεωστική κάρτα ένα καρτοκινητό Q και στον edge (αφού δεν υπάρχει εφαρμογή) δεν μπορώ να δω ολόκληρη τη φόρμα για να βάλω τα στοιχεία της κάρτας. Υπάρχει κάποια ρύθμιση στον browser ή στο τηλέφωνο ώστε σε τέτοιες περιπτώσεις να φαίνεται ολόκληρη η φόρμα για τη συμπλήρωση των στοιχείων.

 

Πήγαινε στον edge στις ρυθμίσεις και επέλεξε αντί την έκδοση για κινητά, την έκδοση για υπολογιστές.

 

Sent from mTalk Κώστας!!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνεται η απόδοση της μπαταρίας με το τελευταίο TH2 Build 10586.420;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνεται η απόδοση της μπαταρίας με το τελευταίο TH2 Build 10586.420;

 

Εγώ πάντως δεν είδα διαφορά

 

Sent from mTalk Κώστας!!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν είδα διαφορά

 

 

 

Sent from mTalk Κώστας!!

 

Εγώ είδα μερική διαφορά.... Είχα ανοιχτή μια βαριά εφαρμογή, με ανοιχτό Wifi και κλήση σε εξέλιξη. Σε προηγούμενες εκδόσεις θα έτρωγε λίγο παραπάνω από το 50%.... Τώρα μόλις σχεδόν 20%.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν είδα διαφορά

 

Sent from mTalk Κώστας!!

 

Και εμένα το ίδιο μου φαίνεται.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά και χωρίς να γνωρίζω γιατί αντιμετωπιζω προβλήματα σταθεεοτητας με τον edge.δεν ανοίγει σελίδες κολλάει πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά και χωρίς να γνωρίζω γιατί αντιμετωπιζω προβλήματα σταθεεοτητας με τον edge.δεν ανοίγει σελίδες κολλάει πολύ.

 

Δοκίμασε να κάνεις μια εκκαθάριση δεδομένων περιήγησης. Άνοιξε τον edge, πάτα ρυθμίσεις και μετά εκεί που λέει "Επιλέξτε τι θα απαλείψετε". Επιλέγεις τι θέλεις από την επόμενη σελίδα και πατάς "Απαλοιφή". Να έχεις σίγουρα επιλεγμένο αυτό που λέει "Δεδομένα και αρχεία στο cache".

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις μια εκκαθάριση δεδομένων περιήγησης. Άνοιξε τον edge, πάτα ρυθμίσεις και μετά εκεί που λέει "Επιλέξτε τι θα απαλείψετε". Επιλέγεις τι θέλεις από την επόμενη σελίδα και πατάς "Απαλοιφή". Να έχεις σίγουρα επιλεγμένο αυτό που λέει "Δεδομένα και αρχεία στο cache".

 

 

 

Το έκανα,έκανα μια επανεκκίνηση αλλα επιμένει να μην ανοίγει αυτό που θέλω.πατάω έναν τίτλο να τον ανοίξει αλλα απλα τον μαρκσρει και δεν κάνει κάτι άλλο.

 

Έβαλα το uc και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από μια αποτυχημένη αναβάθμιση στα w10 (μου έβγαλε μια λυπημένη φατσουλα) γύρισα στα w8. Η μπαταρία μερα με τη νύχτα όπως και γενικά η ταχύτητα του κινητού. Δεν ξέρω αν ξαναγυρίσω στα w10.
Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ στην δουλεια έπαιζα με την φωτογραφική του μηχανή και δοκιμαζα διαφορες νυχτερινές φωτο και ρυθμίσεις.κάθε δυο φωτογραφίες έκλεινε η φωτογραφνη μηχανή και την ξαναανοιγα.σημερα αυτό με τον edge.. Αλλα βαριέμαι πραγματικά να γυρίσω πίσω.θα περιμένω λίγο ακόμα μπας και στρώσουν
Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνεται η απόδοση της μπαταρίας με το τελευταίο TH2 Build 10586.420;

Περίπου ένα 20% βελτίωση με ακριβώς ίδια χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση

Προχτές είχα πάει σε καφέ, ναι έχω στην άκρη χρήματα για ξεσάλωμα, και ενώ υπήρχε WiFi δεν είχα πρόσβαση ενώ άλλοι είχαν

Σημείωση. Το πρωί στο ίδιο καφέ μπήκα κανονικά και το βράδυ με καμία , χωρίς πρόσβαση στο δίκτυο έγραφε

Το δίκτυο ήταν του ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση

 

Προχτές είχα πάει σε καφέ, ναι έχω στην άκρη χρήματα για ξεσάλωμα, και ενώ υπήρχε WiFi δεν είχα πρόσβαση ενώ άλλοι είχαν

 

Σημείωση. Το πρωί στο ίδιο καφέ μπήκα κανονικά και το βράδυ με καμία , χωρίς πρόσβαση στο δίκτυο έγραφε

 

Το δίκτυο ήταν του ΟΤΕ

 

Μπορεί απλά να είχαν μπει τόσοι πολλοί που να ειχε γεμίσει και για αυτό να μην σε έβαζε

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση

Προχτές είχα πάει σε καφέ, ναι έχω στην άκρη χρήματα για ξεσάλωμα, και ενώ υπήρχε WiFi δεν είχα πρόσβαση ενώ άλλοι είχαν

Σημείωση. Το πρωί στο ίδιο καφέ μπήκα κανονικά και το βράδυ με καμία , χωρίς πρόσβαση στο δίκτυο έγραφε

Το δίκτυο ήταν του ΟΤΕ

99% το πρόβλημα ήταν του wifi του καφέ και όχι του lumia σου. Όπως έγραψε και ο φίλος ampalos95, μπορεί να είχαν μπει πολλοί και να είχε «μπουκώσει» το router. Εάν στο κάνει πάλι στο ίδιο καφέ, δοκίμασε να διαγράψεις το συγκεκριμένο router από τη συσκευή σου και να το βάλεις πάλι. Να προσέχεις το πολύ «ξεσάλωμα» και μην το γράφεις συνέχεια, γιατί η «εφορία» καραδοκεί :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...