Jump to content

Microsoft Lumia 640 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πάντως παιδιά τι κινητό πάει μπάλα και το έχω ακριβώς ένα χρόνο παρά 20 ημέρες. Το Gps δουλεύει άψογα,δεν κολλάει πουθενά , γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος εάν εξαιρέσεις την ποιότητα των εφαρμογών. Η μπαταρία πράγματι πέφτει πιο γρήγορα,αυτό που την "τρώει" είναι τα δεδομένα, το WiFi, και το bt. Αλλά ΠΡΟΣΕΞΤΕ: Η μπαταρία όταν φτάνει στο 15 % από εκεί και κάτω πέφτει πολύ αργά εν συγκρίσει με το 100% - 80%. Το δοκίμασα προχθές και η μπαταρία δεν έλεγε να τελειώσει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ με το GPS δεν έχω κανένα πρόβλημα, lockarei ακαριαία ακόμα και μέσα στο σπίτι.

 

 

 

 

 

Μετά από hard reset που έκανα, σταμάτησε να λειτουργεί.... Και επίσης, υπήρχαν πολλές αναφορές στο Feedback Hub για το ότι το GPS δεν λειτουργεί.

 

Sent from mTalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν ξέρω τι να πω

κοντά 3 μήνες το έχω

ούτε κολλήματα ούτε προβλήματα

τα WP10 τα πέρασα με την εφαρμογή

έστρωσε με την καμία γιατί ούτε hard ούτε soft reset δεν χρειάστηκε να κάνω

τώρα όσο για μπαταρία αυτό πάει ανάλογα την χρήση

2 μέρες βγάζει ά-ν-ε-τ-α

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το GPS ξανά λειτούργησε... Αλλα ηθέε αρκετό χρόνο για να κλειδώσει...

 

Sent from mTalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την μπαταρία και το Α-Ν-Ε-Τ-Α που το τονίζεται κιόλας,έχουμε πει ότι είναι σχετικό και υποκειμενικό.

Και εγώ μπορώ να το κάνω να βγάλει 4 μέρες ε-ύ-κ-ο-λ-α και Α-Ν-Ε-Τ-Α :p απλά δεν θα το ακουμπάω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα το GPS ξανά λειτούργησε... Αλλα ηθέε αρκετό χρόνο για να κλειδώσει...

 

Sent from mTalk

 

Είσαι σε χώρο που μπορεί να πιάσει σήμα γενικώς;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε χώρο που μπορεί να πιάσει σήμα γενικώς;

 

 

 

Στο σπίτι... Αλλά λειτούργησε και πάλι..... Αλλά επειδή έχει μπόλικη συννεφιά ίσως γι' αυτό αλλά χθες δεν έπιανε καν σήμα ειδικά στον δρόμο. Λογικά σε συννεφιασμένο καιρό θα έπρεπε να πιάνει σημα αλλά θα έβλεπε λάθος σημείο, αλλά το να μη πιάνει σήμα... Στο Feedback Hub είχαν κάποιοι γράψει πως δεν τους λειτουργούσε το GPS...

 

Sent from mTalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ποτε δεν εχω αντιμετοπισει προβλημα στο 640 με το gps(στην πλοηγηση).

Παλιοτερα νομιζα οτι δεν εχω φωνητικες οδηγιες αλλα δεν ειχα δικαιο.

Σε δοκιμη μεσα στο σπιτι δεν ξεκιναγε η φωνητικη πλοηγηση και ας κλειδωνε το gps.

Σε παρα πολλες δοκιμες με αυτοκινητο δεν εχει κανει λαθος ποτε.

Εκανα εσκεμενα λαθος στην διαδρομη και αυτο αμεσως εκανε επαναυπολογισμο της διαδρομης.(Ολα αυτα χωρις συνδεση δεδομενων).

Πολυ καλο προγραμμα και δωρεαν.

Το μονο προβλημα που βρηκα ειναι στην αναζητηση σημειων ενδιαφεροντος.Για παραδειγμα αν αναζητησιης κατι (βενζιναδικα,καφε, φαρμακεια στα ελληνικα μπορει να κανει λαθος. Αν κανεις την αναζητηση στα αγγλικα ειναι αλανθαστο.

Ολα αυτα σε οποιαδηποτε εκδοση των 10. Απο την πρωτη μεχρι την τελευταια(1003)

Link to comment
Share on other sites

η τελευταία που γράφεις είναι δοκιμαστική πρώτον,δεύτερον αναφέρεσαι στο απλό 640.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

η τελευταία που γράφεις είναι δοκιμαστική πρώτον,δεύτερον αναφέρεσαι στο απλό 640.

 

Εχει καποια διαφορα ο επεξεργαστης των δυο τηλ?

Αυτο που εγραψα ισχυει και με την επισημη εκδοση (318) που ειμαι τωρα.

Αν θες κοιταξε αυτο που εγραψα και πες μου αν το κανει και σε σενα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάει η φωνητική πλοήγηση κανονικά.

 

Δεν λεω για την πλοηγηση εκει ειναι ολα ενταξει.

Λεω για αναζητηση σημειων ενδιαφεροντος στην περιοχη που βρισκεσαι την συγκεκριμενη στιγμη.

Αναζητωντας στα ελληνικα το χανει που και που.Στα αγγλικα ποτε.

Για παραδ, βενζιναδικα κανει λαθος . Gaz stations βρισκει.(εμενα μου βρηκε μια παραλια στο ιονιο αναζητωντας στα ελληνικα βενζιναδικα)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυγχάνει να έχω και κινητά android και το Gps το χρησιμοποιώ από τότε που είχαν βγει σαν αυτόνομες συσκευές έχω να σας πω τα εξής: Στα δωρεάν και χρήση χωρίς δεδομένα η εφαρμογή του here είναι η καλύτερη. Η νέα εφαρμογή της Microsoft που έχουμε στα 10 είναι ακόμα καλύτερη διότι έχει περισσότερες από μια επιλογές όταν υπάρχουν στις διαδρομές. Και στο 640xl και στο note3 το Gps κλειδώνει αμέσως αρκεί να βλέπει τον ουρανό και από καλό σημείο ώστε να πιάνει περισσότερους δορυφόρους. Ποτέ η εφαρμογή here ή της Microsoft δεν έχει κρασσάρει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μερικες φορες οταν με καλουν κανω οτι πρεπει (συρτε προς τα πανω) και παταω απαντηση αλλα οταν βαζω το ακουστικο στο αυτι ουτε εγω ουτε ο αλλος με ακουει......εχει τυχει σε καποιον???
Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκε το πρόβλημα με τους χάρτες. Εκανα διαμόρφωση της sd μέσα απο την συσκευή

και μετα ξανα κατέβασα τους χάρτες στην sd και δούλεψαν κανονικά.

 

Εχει κανεις μπλε καπάκι ματ μπαταρίας που θα ηθελε να το ανταλλάξει με το δικο μου

που ειναι πορτοκαλί ματ;; Θέλω μια αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

10 με 12 ευρώ κάνει το καπάκι....

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια μερικες φορες οταν με καλουν κανω οτι πρεπει (συρτε προς τα πανω) και παταω απαντηση αλλα οταν βαζω το ακουστικο στο αυτι ουτε εγω ουτε ο αλλος με ακουει......εχει τυχει σε καποιον???

 

δοκίμασε να κάνεις ένα soft reset.

Κράτα το power button μέχρι να κάνει επανεκκίνηση η συσκευή.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Πρώτη φορά σχόλιο σε αυτό το θέμα μιας και από προχθές είμαι κάτοχος του 640XL του δίκαρτου. Προέρχομαι από android μεριά και το motorola motog(το πρώτο).Θα αναφέρω και εγώ 2-3...5-6 η καλύτερα μην βάλω όριο χαχαχα πραγματάκια από την πρώτη εντύπωση για το κινητό.Για αρχή να πω πως δεν έχω περάσει τα windows 10 μιας και θέλω να δω πρώτα πως κυλάει με τα 8.1 .Λοιπόν χθες κάθισα και διάβασα σερί όλες τις σελίδες με τα σχόλια σας(όλες όμως).Μπορώ να τις χωρίσω σε 3 κομμάτια από τις πρώτες αγορές και μετά. Στην αρχή ενθουσιασμός σε σχέση με το λειτουργικό από την σταθερότητα και την ομαλή λειτουργία χωρίς προβλήματα. Κάπου στην μέση (και ποιο κάτω)Αρχίζει το πέρασμα των 10 και αρχίζει και η αλλαγή σε σχέση με διάφορα μικρά η μεγαλύτερα προβλήματα η και σχεδόν καθόλου για λίγους.Το μεγαλύτερο από όλα η κατανάλωση μπαταρίας.Όμως αυτά τα γνωρίζεται,απλά εγώ σαν νέος στο θέμα που τα διάβασα σερί αυτό μου έμεινε..Οι πρώτες δικές μου εντυπώσεις: Δεν θα σχολιάσω το πέρασμα στα windows από android γιατί πάντα ήμουν "δοκιμαστής"από τα vista και μετά σε αυτά που έδινε η microsoft σε χρήστες που το επιθυμούσαν(pc πάντα),οπότε κανένα πρόβλημα κατανόησης.Το κινητό έχει πολύ καλή αυτονομία(μπαταρία)Η πίσω κάμερα με ξάφνιασε ευχάριστα(σε σχέση με του motog) την έχω δοκιμάσει μόνο σε έξω με φως συνθήκες.Η μπροστά απλά καλή.Η οθόνη σε αυτά τα χρήματα καλή,απλά καλή.Το ηχείο μέτριο όπως και το ακουστικό(σε σχέση με άλλα που έχω ακούσει σε αυτήν την κατηγορία τιμής)πχ το πριν 3 χρόνια motog βγάζει πολύ ποιοτικότερο και μεγαλύτερης έντασης ήχο.Το κινητό στο μενού του κυλά σαν νεράκι,στις εφαρμογές τα χαλάμε σε σχέση με android (δεν φταίει το κινητό φυσικά)Τώρα που είπα εφαρμογές,φυσικά υστερεί αλλά η διαφορά δεν είναι εκεί σε σχέση με το android .Στο android οι εφαρμογές είναι ποιο κοντά οπτικά και λειτουργικά σε αυτές των pc. Μιας και ασχολούμαι με βίντεο και φωτογραφία μπήκα στο κανάλι μου στο youtube να δω πως φαίνεται,καταρχήν δεν είναι καν ξεχωριστή εφαρμογή(μπαίνει μέσω explorer) Δεν βρήκα πουθενά την επιλογή ώστε να αλλάξω σε ful hd τα βίντεο μου(μάλλον σε hd) μιας και τόσο μπορεί να δείξει η οθόνη.Κατέβασα το HDtube αναγκαστικά. Γενικότερα έχει τις βασικές εφαρμογές αλλά π.χ εγώ δεν βρήκα την εφαρμογή που ήθελα για το blog μου. Κάτι άλλο όπου θα ήθελα την βοήθεια κάποιου που γνωρίζει.Πρώτη φορά ήρθα σε επαφή με φωτογραφίες(αρχεία τύπου NAR - διάβασα πως έχουν σχέση με Nikon Capture Advanced RAW File) Αυτά σε σχέση με τα jpg περιέχουν όλη την πληροφορία.Με τι πρόγραμμα τα ανοίγεται; Photoshop - Lightroom - και κάποιο της Nikon δεν τα καταφέρνουν. Επίσης έχω το εξής θέμα με τις φωτογραφίες.Συνδέω το κινητό στο pc και όταν ανοίγω με την προβολή εικόνων να δω μια, σχεδόν αυτόματα κλείνει,το κάνει πάντα και το κάνει και ακόμη όταν πέρασα τις φωτογραφίες μέσα στο pc.Αυτά τα πολλά για αρχή (ξέρω σας ζάλισα) Δεν έχω ασχοληθεί ακόμη με λογαριασμούς εμαιλ κ.λ.π Το κινητό κάθεται καλά στο χέρι(έχω το γαλάζιο ,ματ) θα συνηθίσω το μέγεθος του.Το βύσμα του φορτιστή είναι πολύ στενό και μπαίνει με μεγάλη δυσκολία,αυτό θέλει προσοχή στο βάλε βγάλε μέχρι να στρώσει φαντάζομαι. Είναι ένα αρκετά καλό κινητό γενικότερα σε αυτήν την κατηγορία.Και πάλι ζητώ συγνώμη για το μεγάλο και κουραστικό κείμενο,και τέλος χαίρομαι που υπάρχουν τέτοια φόρουμ αλλά και άτομα σαν όλους εσάς που διάβασα και κρατούν ένα καταπληκτικό επίπεδο.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε συμφορουμιτη όσον αφορά το YouTube υπάρχουν πολλοί και άξιοι YouTube clients! Ένας πολύ καλός εξ' αυτών είναι το mytube... Όπως επίσης και τα tubecast, Metrotube.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια που λέει ποια έκδοση λειτουργικού έχουμε;

 

Ρυθμίσεις/Σύστημα/Πληροφορίες/Περισσότερες πληροφορίες

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκε το πρόβλημα με τους χάρτες. Εκανα διαμόρφωση της sd μέσα απο την συσκευή

και μετα ξανα κατέβασα τους χάρτες στην sd και δούλεψαν κανονικά.

 

Εχει κανεις μπλε καπάκι ματ μπαταρίας που θα ηθελε να το ανταλλάξει με το δικο μου

που ειναι πορτοκαλί ματ;; Θέλω μια αλλαγή...

 

Εχω μπλε το πηρα 5 ευρω απο κινα κοιτα στο αλι εξπρες πολυ καλη ποιοτητα

Link to comment
Share on other sites

Ποιο αριθμός υποδηλώνει την έκδοση λειτουργικού;

 

Ρυθμίσεις/Σύστημα/Πληροφορίες/Πληροφορίες Συσκευής/Έκδοση λειτουργικού συστήματος.... Εγώ έχω την 10.0.10586.318

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 10 μέρες που επέστρεφα από Καλαμάτα 2 φορές η εφαρμογη του GPS στα 8.1 που έχω , κόλλησε , δλδ ενώ έδειχνε ότι λειτουργούσε , είχε σταματήσει σε ένα σημείο και η διαδρομή δεν κυλουσε. Επανήρθε και τις 2 φορές όχι με επανεκκίνηση της εφαρμογής, αλλά με επανεκίννηση του τηλεφώνου.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...