Jump to content

Lenovo A7000


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και σε μένα κάποιες αργούν να ανοίξουν. Όταν τις έκανα απεγκατάσταση και εκ νέου εγκατάσταση άνοιγαν πολύ πιο γρήγορα. Δεν ξέρω το γιατί αλλά δε δοκιμάζεις να επανεγκαταστήσεις μία που να κολλάει να δούμε?

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το έκανα με το facebook. Καμία αλλαγή.'Οταν το έβαλα όμως στον αποθηκευτικό χώρο του κινητού ανοίγει σφαίρα.Άρα κάτι τρέχει με την sd.Sto lolipop πάντως δεν είχα τέτοια θέματα:(

Τελικό συμπέρασμα.Κάποιες εφαρμογές (facebook, skype, maps) δεν τρέχουν σωστά αν μπουν στην sd.Αν παραμείνουν στον αποθηκευτικό χώρο του κινητού πάνε σφαίρα. Τώρα οι υπόλοιπες που έχω στην sd, ακόμα και βαριές εφαρμογές (IGO PRIMO, forge of empires) δουλεύουν κανονικά.Αυτά!

Edited by IASVN
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 413
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ίδιο θέμα έχω και εγώ. Δυστυχώς θέλει να κάνουν διορθώσεις. Επίσης ένα άλλο πρόβλημα που έχω είναι οτι όταν πάω στις εφαρμογές δεν μπορώ να τις απενεργοποιήσω, διότι η επιλογή είναι ανενεργή. Στο 5 γινόταν μια χαρά. Μπορεί κανείς να βοηθήσει; Το κινητό είναι ενός μηνός και δεν το έχω root
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, μία χαρά. Αφού το rootαρα και έδιωξα όλη τη σαβούρα, άφησα facebook, google maps, skype στον εσωτερικό χώρο, όλα τα δικά μου στην sd και έχει και πολύ χώρο και πάει σφαίρα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμένα πχ το Facebook δεν μου έχει την επιλογή για μεταφορά στην κάρτα μνήμης.....τι γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμένα πχ το Facebook δεν μου έχει την επιλογή για μεταφορά στην κάρτα μνήμης.....τι γίνεται;

Είναι root;

Link to comment
Share on other sites

root κάνουμε όπως και στην 5; Edited by Vags
Η ΤΥΧΗ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΑΛΛΑ Η ΑΤΥΧΙΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΥΠΟΜΟΝΗ
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει πρόβλημα με την μπαταρία να βουτάει από το 25 στο 15 ή πλέον με την 6.0 από το 30 στο 20 ας κατεβάσει το battery life repair pro. Ποτέ δε πίστευα ότι μία εφαρμογή μπορεί να δώσει λύση σε τέτοια προβλήματα αλλά είδα καλές κριτικές και λέω δε τη δοκιμάζω? Έκανε σάρωση και βρήκε 5 πεδία με πρόβλημα και αφού τα διόρθωσε μου είπε ότι θα έχω 10% περισσότερη μπαταρία. Και πάλι δεν το πίστεψα μέχρι που για πρώτη φορά το κινητό βγάζει ημέρα με 4g όλη μέρα πολύ wifi και κοντά 4 ώρες οθόνη. Ακόμα κρατώ πισινή αν επιλύθηκε οριστικά το πρόβλημα αλλά δεν χάνετε τίποτε να δοκιμάσετε μιας και είναι δωρεάν

 

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καποιος να με βοηθήσει και εμένα; Δεν ειναι ροοτ και δεν μπορώ πλεον να απενεργοποιήσω τις εφαρμογες οπως έκανα με το 5.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμένα πχ το Facebook δεν μου έχει την επιλογή για μεταφορά στην κάρτα μνήμης.....τι γίνεται;

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να διαμόρφωσης την κάρτα ως εσωτερικό χώρο για να μπορείς να μεταφέρεις οποία εφαρμογή θες στη κάρτα!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να διαμόρφωσης την κάρτα ως εσωτερικό χώρο για να μπορείς να μεταφέρεις οποία εφαρμογή θες στη κάρτα!

Το έχω κάνει για αυτό και μου κάνει εντύπωση.....

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω πως το youtube μετα την αναβαθμιση ζοριζεται να παιξει βιντεο και φορτωνει αρκετη ωρα μεχρι να παιξει τελικα
Link to comment
Share on other sites

Καποιος να με βοηθήσει και εμένα; Δεν ειναι ροοτ και δεν μπορώ πλεον να απενεργοποιήσω τις εφαρμογες οπως έκανα με το 5.

 

Καλημέρα φίλε μου αν έχω καταλάβει μάλλον εννοεις τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο κατέβασε το clean master έχει μία λειτουργία που απενεργοποίει της εφαρμογές που τρέχουν χωρίς να τις χρησιμοποιείς..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ θα την τσεκαρο λίγες μέρες ακόμα και θα δω τη θα κάνω ειδα ότι διορθώθηκαν κάποια θέματα αλλά βλέπω ότι ζοριζεται σε αλα.... Ετοιμαζω μία miui rom την οποία την μεταφραζω στα ελληνικά όταν είναι έτοιμη θα την δοκιμασω και αν είναι όλα οκ θα την ανεβασω και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου αν έχω καταλάβει μάλλον εννοεις τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο κατέβασε το clean master έχει μία λειτουργία που απενεργοποίει της εφαρμογές που τρέχουν χωρίς να τις χρησιμοποιείς..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ θα την τσεκαρο λίγες μέρες ακόμα και θα δω τη θα κάνω ειδα ότι διορθώθηκαν κάποια θέματα αλλά βλέπω ότι ζοριζεται σε αλα.... Ετοιμαζω μία miui rom την οποία την μεταφραζω στα ελληνικά όταν είναι έτοιμη θα την δοκιμασω και αν είναι όλα οκ θα την ανεβασω και εδω.

 

Κατέβασα το clean master αλλα δεν κάνει τίποτα. Θέλω να απενεργοποιήσω εφαρμογές όπως το Hangout, Google Drive τέτοια. Στο 5 γινόταν στο 6 η ένδειξη απενεργοποίηση είναι κλειδωμένη

Link to comment
Share on other sites

Παντός η lenovo πρέπει να φτιάξει κάποια θέματα με τη ρομ γιατί στο facebook μου βγάζει σφάλμα στο να ανεβάσει φωτο και το παρατήρησα και σε άλλο Α7000 με αυτή τη ρομ έχει το ίδιο πρόβλημα... Και ένα αλο είναι ότι βγάζει κάποιο μήνυμα σαν σφάλμα όταν τελειωνο ένα τηλεφώνημα τώρα δεν ξέρω τη να πω μάλλον θα τη διωξω αυτή τη ρομ....
Link to comment
Share on other sites

Αυτά στα κάνει με την 6.0 την official? Περίεργο γιατί εμένα δε μου τα κάνει. Μόνη διαφορά ίσως που εγώ χρησιμοποιώ facebook lite. Έφτιαξε και μπαταρία με την εφαρμογή που ανέφερα πιο πριν και τώρα το lenovo μου πετάει...

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντός η lenovo πρέπει να φτιάξει κάποια θέματα με τη ρομ γιατί στο facebook μου βγάζει σφάλμα στο να ανεβάσει φωτο και το παρατήρησα και σε άλλο Α7000 με αυτή τη ρομ έχει το ίδιο πρόβλημα... Και ένα αλο είναι ότι βγάζει κάποιο μήνυμα σαν σφάλμα όταν τελειωνο ένα τηλεφώνημα τώρα δεν ξέρω τη να πω μάλλον θα τη διωξω αυτή τη ρομ....

Δε νομίζω πως είναι θέμα της lenovo, μιας και στο δικό μου, όπως και σε φίλων, το κινητό λειτουργεί ομαλά, ίσως και καλύτερα, μετά την επίσημη αναβάθμιση. Μάλλον κάτι πρέπει να συμβαίνει με τη συσκευή σου αποκλειστικα. Ειδικά αυτό το πρόβλημα με τις κλήσεις, που αναφέρεις, δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ στο δικό μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πεί, που δεν έχει κάνει ροοτ, εάν πηγαίνοντας στις εφαρμογές, το hangout & google drive, η ένδειξη "απενεργοποίηση" είναι ενεργή ή οχι;
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να διαμόρφωσης την κάρτα ως εσωτερικό χώρο για να μπορείς να μεταφέρεις οποία εφαρμογή θες στη κάρτα!

Έτσι είναι, αλλά τις εφαρμογές συστήματος δεν τις μεταφέρει.Εγώ τις απεγκατέστησα και τις ξαναεγκατέστησα για να τις περάσω στην sd.Aλλά όπως έχω προαναφέρει, δεν τρέχουν καλά στην sd.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πεί, που δεν έχει κάνει ροοτ, εάν πηγαίνοντας στις εφαρμογές, το hangout & google drive, η ένδειξη "απενεργοποίηση" είναι ενεργή ή οχι;

 

Μόνον ''αναγκαστική διακόπη'' έχει διαθέσιμη σαν επιλογή (android 6.0) σε αυτές τις εφαρμογές σε μένα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με την αναβάθμιση στο Android 6. Ούτε έκανα root ούτε τίποτα. Και σας μιλάω ως κάτοχος από τις 2 Απριλίου με την προσφορά των Public! Με το Android 6 είδα γενικότερα μία πιο smooth λειτουργία του κινητού, χωρίς μικρά lags. Για μένα δεν υπάρχει λόγος να βάλω άλλη ROM όταν όλα πηγαίνουν ρολόι. Έχω βάλει και 32άρα SD και όλα ok. Βέβαια είναι βλακεία που στο καινούριο λειτουργικό δε μπορώ να μεταφέρω τις εφαρμογές συστήματος στην SD αφού τις απεγκαταστήσω και τις ξαναβάλω στην SD, αφού όπως λένε οι χρήστες δε λειτουργούν σωστά στην SD αλλά οκ. Σιγά τα ωά!!! Και όσον αφορά την μπαταρία όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αυτό το 10% το χάνεις έτσι ξαφνικά όταν πέσει στο 30% και κάτω. Αλλά δε με ενοχλεί και πολύ. Αφού η μπαταρία με heavy use πάει πάνω από μέρα ίσως και 1μιση μικρό το κακό. Αυτά.... Edited by mistac75
Link to comment
Share on other sites

Επίσης παρατήρησα πώς μετά τήν επίσημη αναβάθμιση σε android 6.0, και οι δύο υποδοχές sim δουλεύουν σε 4G και όχι μόνο η πρώτη όπως στο προηγούμενο λογισμικό. Πολύ χρήσιμο αυτό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το διάβασα σε κάποια από τα προηγούμενα posts και χάρηκα πολύ για αυτό. Ήταν ένας από τους λόγους που δεν έβαλα την δεύτερη sim μου. Τώρα όμως θα την βάλω!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με την αναβάθμιση στο Android 6. Ούτε έκανα root ούτε τίποτα. Και σας μιλάω ως κάτοχος από τις 2 Απριλίου με την προσφορά των Public! Με το Android 6 είδα γενικότερα μία πιο smooth λειτουργία του κινητού, χωρίς μικρά lags. Για μένα δεν υπάρχει λόγος να βάλω άλλη ROM όταν όλα πηγαίνουν ρολόι. Έχω βάλει και 32άρα SD και όλα ok. Βέβαια είναι βλακεία που στο καινούριο λειτουργικό δε μπορώ να μεταφέρω τις εφαρμογές συστήματος στην SD αφού τις απεγκαταστήσω και τις ξαναβάλω στην SD, αφού όπως λένε οι χρήστες δε λειτουργούν σωστά στην SD αλλά οκ. Σιγά τα ωά!!! Και όσον αφορά την μπαταρία όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αυτό το 10% το χάνεις έτσι ξαφνικά όταν πέσει στο 30% και κάτω. Αλλά δε με ενοχλεί και πολύ. Αφού η μπαταρία με heavy use πάει πάνω από μέρα ίσως και 1μιση μικρό το κακό. Αυτά....

Σιγά τα ωά δεν είναι, γιατί άμα αφήσεις τις εφαρμογές που έχει (και δεν τις διαγράψεις, κάτι που γίνεται μόνο με root), μετά από λίγο καιρό δεν θα σου αναβαθμίζει τις εφαρμογές που θες, γιατί θα έχεις γεμίσει τον αποθηκευτικό σου χώρα.Ενώ με την 32άρα, αν τις βάλεις εκεί, είσαι βασιλιάς.Εγώ το rootαρα και έσβησα όλη τη σαβούρα, άφησα μόνο facebook, skype.Όλες τις δικές μου τις έβαλα στη sd.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά τα ωά δεν είναι, γιατί άμα αφήσεις τις εφαρμογές που έχει (και δεν τις διαγράψεις, κάτι που γίνεται μόνο με root), μετά από λίγο καιρό δεν θα σου αναβαθμίζει τις εφαρμογές που θες, γιατί θα έχεις γεμίσει τον αποθηκευτικό σου χώρα.Ενώ με την 32άρα, αν τις βάλεις εκεί, είσαι βασιλιάς.Εγώ το rootαρα και έσβησα όλη τη σαβούρα, άφησα μόνο facebook, skype.Όλες τις δικές μου τις έβαλα στη sd.

 

Μα αφού υποτίθεται ότι δε τρέχουν σωστά στην SD

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού υποτίθεται ότι δε τρέχουν σωστά στην SD

Δεν τρέχουν σωστά οι προεγκατεστημένες. Αυτές που κατεβάσεις εσύ στην sd πάνε σφαίρα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...