Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ίσως. Πως το βλέπω αυτό φίλε μου?

 

lock screen and security-> security lock settings->smart lock -> trusted devices

Αν εχεις βαλει καποια συσκευη σβησε την . δεν θα χαθει η συζευξη. Απλα δεν λειτουργει και πολυ καλα και πολλες φορες μπερδευει το screen unclock .. Αλλοτε ειναι οκ και παιζει χωρις να βαλεις το αποτυπωμα ή αλλη μορφη ξεκλειδώματος και αλλες φορες χρειαζεται και το αποτυπωμα και το slide to unclock :)

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα πριν ενα μηνά μου επεσε κρασι στο κινητό και το εστειλα στην σμαρτεκ για επισκευή μου ζήτησαν 680 ευρο λογο οξειδωσης σε πλακετα και οθονη και αλλαγη καλυμμάτων λογο εργασιας στη Αυστρια γυρισα σημερα ελλαδα το εβαλα να φορτησει και αναψε κανονικα μονο το κουμπι για πισο δεν δουλεύει και για της εφαρμογες ειναι δυνατων επίσημο σερβις να σε κοροϊδεύει ετσι

 

Σε αντίστοιχο πρόβλημα με ένα s6 φίλου, υγρασία και σπάσιμο οθόνης δίπλα από το home button (το δαγωσε η μικρή του κόρη) χωρίς να το στείλει πουθενά στεγνωσε και δούλεψε. Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι χωρίς να πατάει το back button αυτό πήγαινε πίσω.

Κατεβασαμε και περάσαμε με Odin μια άλλη ρομ official και εδώ και δέκα μέρες δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Μήπως να δοκιμάσεις να περάσεις την ρομ σου ξανά με Odin αφού κάνεις Hard reset?

Είναι παράξενα αυτά τα μηχανήματα ποτέ δεν ξέρεις.

Σε δικό μου s6 που έπαψε να μπαίνει στο αθόρυβο, μετά από Hard reset δεν εστρωνε, πέρασα άλλη ρομ δεν εστρωνε, και λέω θα το κάνω άλλη μια Hard reset και θα το στείλω στην smartec. Και πριν το στείλω λέω Αντε άνοιξε το δοκίμασε άλλη μια αν δουλεύει και μετά στειλτο.

Και μάντεψε?δουλεύει. Θα το έστελνα και θα με έβγαζαν τρελό.

Άσε που σε ολόκληρο τον γουγλι αυτό το θέμα με το αθόρυβο δεν υπήρχε πουθενά.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχο πρόβλημα με ένα s6 φίλου, υγρασία και σπάσιμο οθόνης δίπλα από το home button (το δαγωσε η μικρή του κόρη) χωρίς να το στείλει πουθενά στεγνωσε και δούλεψε. Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι χωρίς να πατάει το back button αυτό πήγαινε πίσω.

Κατεβασαμε και περάσαμε με Odin μια άλλη ρομ official και εδώ και δέκα μέρες δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Μήπως να δοκιμάσεις να περάσεις την ρομ σου ξανά με Odin αφού κάνεις Hard reset?

Είναι παράξενα αυτά τα μηχανήματα ποτέ δεν ξέρεις.

Σε δικό μου s6 που έπαψε να μπαίνει στο αθόρυβο, μετά από Hard reset δεν εστρωνε, πέρασα άλλη ρομ δεν εστρωνε, και λέω θα το κάνω άλλη μια Hard reset και θα το στείλω στην smartec. Και πριν το στείλω λέω Αντε άνοιξε το δοκίμασε άλλη μια αν δουλεύει και μετά στειλτο.

Και μάντεψε?δουλεύει. Θα το έστελνα και θα με έβγαζαν τρελό.

Άσε που σε ολόκληρο τον γουγλι αυτό το θέμα με το αθόρυβο δεν υπήρχε πουθενά.

Το εδωσα για φτιάξιμο γιατι θελω να στεγνώσει καλα μεσα απλα με ανχοσε ο υπάλληλος γιατι ξεκινισε να μ λεει για κινδύνους σπασίματος οθόνης λογο οτι ειναι λεπτή . Παρατήρησα οτι εχασε αρκετη μπαταρία εχθες οταν το άφησα το βραδι απο 54 % πηγε 30 μονο του θα δούμε την Κυριακή αν εκανα καλα που το εδωσα η οχι..

Edited by Nistikman
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία με τη μικρη αναβάθμιση εστρωσε για τα καλα.. ειμαι με 2,5 ωρες οθονη και 48% μπαταρια αυτη τη στιγμή.. 3g, wi fi και αυτοματη φωτεινότητα οθονης..

 

Πάλι καλά..

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία με τη μικρη αναβάθμιση εστρωσε για τα καλα.. ειμαι με 2,5 ωρες οθονη και 48% μπαταρια αυτη τη στιγμή.. 3g, wi fi και αυτοματη φωτεινότητα οθονης..

 

Πάλι καλά..

 

Σημερα την περασες;

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!

 

Μετα την αναβάθμιση στην 6 χάλασε παλι το αποτύπωμα ..

 

Γράφει καθαρίστε την οθόνη και προσπαθήστε ξανά κάτι τέτοιο ..

 

Καμία ιδέα ;;;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πάντως μετά την μικρή αναβάθμιση η μπαταρία φαίνεται να έχει χαλάσει. 79% με 27 λεπτά screen on time.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα πάντως μετά την μικρή αναβάθμιση η μπαταρία φαίνεται να έχει χαλάσει. 79% με 27 λεπτά screen on time.

 

Κάπως έτσι είναι για τους περισσότερους... Τουλάχιστον με BTU

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι είναι για τους περισσότερους... Τουλάχιστον με BTU

 

Συγγνώμη ρε παίδες.. Τι είναι η BTU?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παίδες.. Τι είναι η BTU?

 

Η βρετανικη ROM

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Η βρετανικη ROM

 

Φιλε μου μπορεις να μου πεις που το βλεπω? Εχω ελληνικό cosmote απο γερμανο.. Μηπως απο το phone info?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μπορεις να μου πεις που το βλεπω? Εχω ελληνικό cosmote απο γερμανο.. Μηπως απο το phone info?

 

Ναι κατέβασέ το από το playstore και πάτα στην καρτέλα CSC

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι είναι για τους περισσότερους... Τουλάχιστον με BTU

Δειτε στο θεμα της μπαταρίας τα τελευταία ποστ μου, με BTU ειμαι και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια εχω παρατηρησει οτι το καλωδιο φορτισης και συγκεκριμενα το πλαστικο μετα το βυσμα ζεσταινεται υπερβολικα! Ειναξ καποιο γνωστο θεμα η συμβαινει σε ολους;
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Τελευταια εχω παρατηρησει οτι το καλωδιο φορτισης και συγκεκριμενα το πλαστικο μετα το βυσμα ζεσταινεται υπερβολικα! Ειναξ καποιο γνωστο θεμα η συμβαινει σε ολους;

Παρε ενα καινουριο καλωδιο φιλε και θα εισαι οκ. (Καλης ποιοτητας)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα χρειάζεσαι ενα φορματ και δοκιμασε να βαλεις και εφαρμογές στην βελτιστοποιηση.

 

Σε μένα δεν έχει αλλάξει καθόλου με την 6.

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. Το εκανα και δουλεψε!!:D

 

Ούτε που είχα δει αυτήν την επιλογή. Πάντα μέσα από recovery έκανα clear cache. Τι κάνει λοιπόν; Σβήνει κωδικούς κλπ; Δεν έχει νόημα τότε αν κάνει αυτό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το widget του καιρού δε νομίζω να τρώει μπαταρία. Μια ανανέωση ανά 6 περίπου ώρες κάνει. Εμένα πλέον είναι 2ο στη λίστα το Android OS. Τις πρώτες μέρες μετά την ανανέωση ήταν πρώτο με διαφορά κι η μπαταρία απλά πήγαινε περίπατο. Δεν ξέρω τι να πω. Τα 2500mAh έτσι κι αλλιώς δεν είναι πολλά για κινητό με τέτοια οθόνη αλλά και πάλι, αν το software είναι σούπερ δε θα υπάρχει πρόβλημα. Προσωπικά δεν το ρουτάρω μόνο και μόνο γιατί περιμένω το Samsung Pay. Αλλιώς και οθόνη να χρειαζόταν να αλλάξω, θα το έκανα μόνος μου. Η εμπειρία είναι όντως φανταστική αλλά τι να το κάνω αν δε μου βγάζει άνετα τη μέρα με πολλή χρήση; Αυτό θέλω!

 

Περίεργο πάντως που μερικοί δεν έχουν παρατηρήσει διαφορά με την ΜΜ και ειδικά με το μικρό update.

 

Παιδια, οπως ειπα και παραπανω η μπαταρια μετα την αναβαθμιση σε ΜΜ ηταν τραγικη, με το ζορι 2 ωρες οθονη.. ΟΜΩΣ εκανα hard reset και ειλικρινα εχω μεινει με το στομα ανοιχτο. Μπαταρια πολυ καλυτερη και απο πριν.. πλεον το 5ωρο screentime το εχει για πλακα....

Οσοι λοιπον εχετε περασει την αναβαθμιση αλλά δεν εχετε κανει hard reset, θεωρω πως πρεπει να δοκιμασετε να κανετε :!:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο αυτό που μπορείς να βάλεις την εξοικονόμηση να ενεργοποιείται αυτόματα σε όποιο ποσοστό της μπαταρίας θέλεις
Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος της ημέρας, όλα είναι θέμα εφαρμογών & χρήσης.

Πχ το προηγ. κινητό S4 με 1-2 εφαρμογές το οποίο κρατώ ως 2ο κινητό λόγω σπασμένης οθόνης, βγάζει 4-5 ημέρες αναμονή (μόνο με wifi ανοικτό).

Ένα ακόμα πιο παλιό MLS, έβγαζε όλη την εβδομάδα στις ίδιες ρυθμίσεις/χρήση..

Το S6 BTU χθες που το άφησα με 1% μπαταρία μου είχε 4ω και λίγα λεπτά ανοικτής οθόνης.

 

Μιας που κουβέντα γίνεται, όσον αφορά την εξοικονόμηση μπαταρίας θα ήθελα να έχει και το ποσοστό 10% ως επιλογή.

Όπως και να έχει, αν δείτε, επί της ουσίας σου δίνει λίγα λεπτά παραπάνω λειτουργίας από το κανονικό - όταν το ποσοστό μπαταρίας είναι χαμηλό, γιατί όταν η μπαταρία σου είναι γεμάτη και βάλεις μόνιμη εξοικονόμηση τότε εξασφαλίζεις ονομαστικά +30 λεπτά λειτουργίας.

Προσωπικά την έχω στο 5%.

Αν η κατάσταση που θα βρεθείς είναι δύσκολη υπάρχει πάντα η ultra εξοικονόμηση με αρκετές ώρες παραπάνω λειτουργίας.

 

Αν κρατήσουμε την ουσία όμως, το update του S6 εξαφάνισε όλα τα lags τα οποία ήταν πολύ εκνευριστικά για κινητό αυτής της κατηγορίας.. Είμαι ικανοποιημένος μέχρι στιγμής.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, οπως ειπα και παραπανω η μπαταρια μετα την αναβαθμιση σε ΜΜ ηταν τραγικη, με το ζορι 2 ωρες οθονη.. ΟΜΩΣ εκανα hard reset και ειλικρινα εχω μεινει με το στομα ανοιχτο. Μπαταρια πολυ καλυτερη και απο πριν.. πλεον το 5ωρο screentime το εχει για πλακα....

Οσοι λοιπον εχετε περασει την αναβαθμιση αλλά δεν εχετε κανει hard reset, θεωρω πως πρεπει να δοκιμασετε να κανετε :!:

 

Λες ρε Μαξιμιλιανέ;; Και ξανά μανά στρώσιμο το κινητό; Δουλειά δεν είχαμε, φορμάραμε το Galaxy να πούμε! Αυτήν την στιγμή είμαι με 10%, 5 Ώρες και 13 λεπτά οθόνη. Φυσικά ανοιχτά πάντα Wi-Fi, 4G, location, το έβγαλα από τη φόρτιση (cable charging) χθες κατά τις 16:00 κι είναι τώρα 09:40. Το βράδυ στον ύπνο μόνο σε αναμονή, κλειστά όλα τα προηγούμενα. Συμπεριφέρεται εντελώς ανώμαλα κι απρόβλεπτα η μπαταρία μερικές φορές. Έχει βγάλει 3 ώρες έχει βγάλει και σχεδόν 6 οπως αυτήν τη φορά.

Edited by iPap
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχω το S6 (οχι το Edge) ρουταρισμένο. Είναι ελβετικό οπότε ακόμα έχω την 5,1,1. Ο Knox έχει γράψει οπότε δεν με νοιάζει να το "σκίσω". Εχει δοκιμάσει κανείς καμμιά custom rom, αξιόπιστη και σταθερή και μη ενεργοβόρα να του περάσω?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λες ρε Μαξιμιλιανέ;; Και ξανά μανά στρώσιμο το κινητό; Δουλειά δεν είχαμε, φορμάραμε το Galaxy να πούμε! Αυτήν την στιγμή είμαι με 10%, 5 Ώρες και 13 λεπτά οθόνη. Φυσικά ανοιχτά πάντα Wi-Fi, 4G, location, το έβγαλα από τη φόρτιση (cable charging) χθες κατά τις 16:00 κι είναι τώρα 09:40. Το βράδυ στον ύπνο μόνο σε αναμονή, κλειστά όλα τα προηγούμενα. Συμπεριφέρεται εντελώς ανώμαλα κι απρόβλεπτα η μπαταρία μερικές φορές. Έχει βγάλει 3 ώρες έχει βγάλει και σχεδόν 6 οπως αυτήν τη φορά.

 

Να σου πω την αλήθεια φίλε μου, τελικά δεν είμαι και τόσο σίγουρος πια εάν θα βοηθήσει τόσο το hard reset. Το ματιασα μάλλον :-P

Τις πρώτες μέρες που του έκανα την επαναφορά, έβγαζε εξαωρο και είχε ακόμη 20 τοις εκατό μπαταρία (ναι, ξέρω, ακούγεται ψέμματα, αλλά έγινε, και το έβγαλα και αναμνηστικο - συλλεκτικό screenshot), και γενικά εδώ και μια εβδομάδα η μπαταρία δυσκολευοταν να τελειώσει. Σήμερα όμως μου την ρουφάει με το καλαμακι. Είμαι στο 50 τα εκατό, φόρτιση το μεσημέρι, και screentime 1.45. Όλη τη μπαταρία μου την έφαγε το σύστημα, το playstore και οι χάρτες, χωρίς να τα έχω χρησιμοποιήσει εννοείται. Δεν ξέρω τι παίζει... Όμως μετά από μεγάλη αναβάθμιση θεωρώ ότι ούτως ή άλλως ένα reset καλό είναι να γίνει. Εκτός αν δεν έχεις κάποιο σημαντικό θέμα, η αν είναι τόσο δύσκολο το σεταρισμα από την αρχή..

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια φίλε μου, τελικά δεν είμαι και τόσο σίγουρος πια εάν θα βοηθήσει τόσο το hard reset. Το ματιασα μάλλον :-P

Τις πρώτες μέρες που του έκανα την επαναφορά, έβγαζε εξαωρο και είχε ακόμη 20 τοις εκατό μπαταρία (ναι, ξέρω, ακούγεται ψέμματα, αλλά έγινε, και το έβγαλα και αναμνηστικο - συλλεκτικό screenshot), και γενικά εδώ και μια εβδομάδα η μπαταρία δυσκολευοταν να τελειώσει. Σήμερα όμως μου την ρουφάει με το καλαμακι. Είμαι στο 50 τα εκατό, φόρτιση το μεσημέρι, και screentime 1.45. Όλη τη μπαταρία μου την έφαγε το σύστημα, το playstore και οι χάρτες, χωρίς να τα έχω χρησιμοποιήσει εννοείται. Δεν ξέρω τι παίζει... Όμως μετά από μεγάλη αναβάθμιση θεωρώ ότι ούτως ή άλλως ένα reset καλό είναι να γίνει. Εκτός αν δεν έχεις κάποιο σημαντικό θέμα, η αν είναι τόσο δύσκολο το σεταρισμα από την αρχή..

 

Και μένα απο χθές , ακριβώς το ίδιο... Όλη τη μπαταρία την έφαγε το σύστημα, το playstore και οι χάρτες!

Λες να φταίει το package disabler pro που έστησα χθες για να το δοκιμάσω; Τέσπα, το πέταξα έξω για να δω πως θα πάει μετά απο φόρτιση...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...