Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρωτη φορα εβγαλε τετοιους χρονους αλλα οκ δεν μπορουσα να μην το ανεβασω.

Χρηση μονιμα συνδεδεμενο στο wifi,πολυ viber,πολυ παιχνιδι(αλλα τυπου sudoku και πασιεντζα) λιγο browsing και λιγο tapatalk.Και 1-2 τηλεφωνα.

Φωτεινοτητα στο auto αλλα μεσα σε δωματιο,αρα χαμηλη και δικτυο 2g/3g αυτοματο.

Καθολου εξοικονομηση ενεργειας,και δεν τρανηξα καμια φωτογραφια ή βιντεο.

 

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/22/7791b98e2ac2bfa818c09d25b12e9e91.jpg

 

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/22/352df01306f80f3e41364def47c98a1d.jpg

 

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/22/853fe0138be9a5b1b8281aad810d8650.jpg

Καταπληκτικό αποτέλεσμα. :o

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρωτη φορα εβγαλε τετοιους χρονους αλλα οκ δεν μπορουσα να μην το ανεβασω.

Χρηση μονιμα συνδεδεμενο στο wifi,πολυ viber,πολυ παιχνιδι(αλλα τυπου sudoku και πασιεντζα) λιγο browsing και λιγο tapatalk.Και 1-2 τηλεφωνα.

Φωτεινοτητα στο auto αλλα μεσα σε δωματιο,αρα χαμηλη και δικτυο 2g/3g αυτοματο.

Καθολου εξοικονομηση ενεργειας,και δεν τρανηξα καμια φωτογραφια ή βιντεο.

 

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/22/7791b98e2ac2bfa818c09d25b12e9e91.jpg

 

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/22/352df01306f80f3e41364def47c98a1d.jpg

 

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/22/853fe0138be9a5b1b8281aad810d8650.jpg

Πολυ καλο αποτελεσμα!ποια εκδοση φορας?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο αποτελεσμα!ποια εκδοση φορας?

 

COI9 την τελευταια.Στοκ ειμαι χωρις root.

Καλα οχι οτι θα το ξαναδω...απλα δεν ξερω γιατι αλλα δεν ελεγε να ψοφησει. :lol:

Edited by panosfx

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

COI9 την τελευταια.Στοκ ειμαι χωρις root.

Καλα οι οτι θα το ξαναδω...απλα δεν ξερω γιατι αλλα δεν ελεγε να ψοφησει. :lol:

 

Άλλο ένα μισάωρο το έβγαζε χαλαρά sot

Link to comment
Share on other sites

COI9 την τελευταια.Στοκ ειμαι χωρις root.

Καλα οχι οτι θα το ξαναδω...απλα δεν ξερω γιατι αλλα δεν ελεγε να ψοφησει. :lol:

 

Απίστευτο! Εμένα 5 ώρες οθόνη έβγαλε την πρώτη πρώτη φορά που το φόρτισα 100% με ασύρματη φόρτιση και ζαλίστηκα από τη χαρά μου :lol:

 

ΥΓ Σορι αλλά ποια ειναι η COI9?? Stock δεν είσαι είπες;;

Edited by iPap
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα καποια αρχεια κειμενου (text) στη συσκευη, αλλα δεν μου τα ανοιγει.

Νομιζα εχει καποιον text editor προεγκατεστημενο. Ξερετε ποιον να κατεβασω και απο που; Λογικα απο Google Play ε;

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο! Εμένα 5 ώρες οθόνη έβγαλε την πρώτη πρώτη φορά που το φόρτισα 100% με ασύρματη φόρτιση και ζαλίστηκα από τη χαρά μου :lol:

 

ΥΓ Σορι αλλά ποια ειναι η COI9?? Stock δεν είσαι είπες;;

 

H τελευταια επισημη ειναι η COI9.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα καποια αρχεια κειμενου (text) στη συσκευη, αλλα δεν μου τα ανοιγει.

Νομιζα εχει καποιον text editor προεγκατεστημενο. Ξερετε ποιον να κατεβασω και απο που; Λογικα απο Google Play ε;

 

κατεβασε εναν file manager π.χ es file manager και ανοιξε το με αυτο!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ τον file manager που μου προτινες τον ειχα στο παλιο μου android θα τον βαλω κ εδω. Και ο μανισιος τι θα γινει, απλα δεν τον χρησημοποιω; (η δεν ειναι καν file managerαυτο που εχει; ) Edited by elder
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι με wireless charging η μπαταρία κρατάει περισσότερο... Ίσως ευθύνεται το οτι γίνεται πιο αργά η φόρτιση...
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε εναν file manager π.χ es file manager και ανοιξε το με αυτο!!

Eυχαριστω, ολα ανοιγουν κανονικα με es file manager!

 

Μιας και συζητατε για μπαταρια, το δικο μου κραταει 3 μερες περιπου χωρις εξοικονομηση ενεργειας, οχι πολυ ομιλια (4-5 κλησεις την μερα) και το βραδυ στον υπνο λιγο wi-fi ανοιχτο για ενημερωση και δοκιμαζω κανενα θεμα εμφανισης/background κτλ για καμια ωρα.

Edited by elder
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι με wireless charging η μπαταρία κρατάει περισσότερο... Ίσως ευθύνεται το οτι γίνεται πιο αργά η φόρτιση...

 

Ισχύει αυτό. Εγώ φορτίζω μόνο ασύρματα κάθε βράδυ γιατί με βολεύει να μη ψάχνω για καλώδια. Την προηγούμενη βδομάδα επειδή έλειπα δεν πήρα τον ασύρματο μαζί και φόρτιζα κανονικά. Η διαφορά στη μπαταρία ήταν τεράστια! Ενώ με την ασύρματη το βράδυ ήμουν με 30% με την κανονική ίσα ίσα με έβγαζε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασα ολη την συζητηση, σορρυ. Καλα καταλαβα, με ασυσματη φορτιση κραταει περισσοτερο η μπαταρια;

Δεν το ηξερα αυτο. Αυτος ειναι ο ασυρματος φορτιστης, αυτη ειναι η τιμη του; http://www.public.gr/product/aksesoyar/kiniton/fortistes-kalodia/asyrmatos-fortistis-qi-samsung-wireless-charging-pad-for-galaxy-s6-and-s6-edge-mayro-ep-pg920ibegww/prod7411434pp/

Πολυ συχνα δεν το βαζεις καθε βραδυ για φορτηση;

Edited by elder
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι με wireless charging η μπαταρία κρατάει περισσότερο... Ίσως ευθύνεται το οτι γίνεται πιο αργά η φόρτιση...

 

Κι εγώ έχω αυτή την εντύπωση... Επίσης μου κρατάει σημαντικά περισσότερο αν είναι συνδεδεμένο το τηλ σε wifi.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποσο κοστιζει ο ασυρματος φορτιστης?

 

Εγώ μένω UK και πήρα έναν με 10 λίρες. Μια χαρά ως τώρα ενώ και τα reviews ήταν παραπάνω από θετικά.

 

ΕΠΙΣΗΣ, έχετε τσεκάρει στις ρυθμίσεις του Wi-Fi να ΜΗΝ σκανάρει για δίκτυα όταν αυτό είναι απενεργοποιημένο; Πολύ σημαντικό να το κάνετε...

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό. Εγώ φορτίζω μόνο ασύρματα κάθε βράδυ γιατί με βολεύει να μη ψάχνω για καλώδια. Την προηγούμενη βδομάδα επειδή έλειπα δεν πήρα τον ασύρματο μαζί και φόρτιζα κανονικά. Η διαφορά στη μπαταρία ήταν τεράστια! Ενώ με την ασύρματη το βράδυ ήμουν με 30% με την κανονική ίσα ίσα με έβγαζε.

 

Λογικά έχει να κάνει με την αργή φόρτιση και όχι με το wireless charging αυτό καθεαυτό. Δοκιμάστε να φορτίσετε το κινητό μέσω του PC και του usb καλωδίου και θεωρώ ότι θα έχετε τα ίδια αποτελέσματα στην μπαταρία με το wireless charging.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ αμφιβαλλω αν υπαρχει διαφορα στη διαρκεια μπαταριας αναλογως τον τροπο φορτισης.Γιατι? Πως θα εξηγειτο?

Δεν υπάρχει καμια επιστημονικη ενδειξη πουθενα οτι ισχυει κατι τετοιο.

Το μονο που θα μπορουσε να υποθεσει καποιος ειναι πως λογω των υψηλων θερμοκρασιων και του στρες που υποβάλλεται μια μπαταρια απ το fast charging,μακροπροθεσμα θα χασει την αποδοση της. Αν και αυτο δεν ειναι απολυτα ακριβες,γιατι το fast charging ειναι adaptive και λειτουργει σε συγκεκριμενα ποσοστα φορτισης,πανω απο 80% π.χ. απενεργοποιειται,γιατι ετσι κι αλλιως δεν μπορει να φορτισει πληρως μια μπαταρια. Αντιθετως, η ασυρματη φορτιση οχι μονο κανει τοσο χρονο οσο να φορτιζεις με 2,5W στην ουσια λογω θερμικων απωλειων,αλλα η μπαταρια ζεσταινεται επισης και μαλιστα καθολη τη διαρκεια της φορτισης.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω με την αργη φορτιση κραταει οντως ποιο πολυ!και ειδικα με καλωδιο usb στο pc!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

H φορτιση σιγουρα θα παρει δυο με τρεις ωρες περισσοτερο. Η μπαταρια γιατι να διαρκεσει περισσοτερο? Με ποιο τροπο γινεται αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Όταν το πείραμα ακυρώνει τη θεωρία τότε δε χωράει αμφισβήτηση. Απλά ποιος θα κρατήσει ακριβή στατιστικά για πχ 10 και 10 φορτίσεις με αργή και με γρήγορη φόρτιση; Νομίζω ότι είναι μια παρατήρηση που την έχει κάνει αρκετός κόσμος οπότε πιθανότατα να είναι όντως έτσι τα πράγματα.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Tεχνολογικο φορουμ ειναι το myphone και η εμπειρια τοσo καιρο δειχνει οτι υποκειμενικες αποψεις που δεν αποδεικνυονται, δυσκολα υιοθετουνται μακροπροθεσμα.

Αν υπαρχει καποιος επιστημονικος λογος οτι η ασυρματη φορτιση κανει το κινητο να κρατα περισσοτερο,να τον ακουσουμε,εγω οσο εψαξα δε βρηκα καποιον,μακαρι να υπαρχει γιατι και εγω ειμαι περιεργος να μαθω και δεν το λεω ειρωνικα.

Αντιθετα,ειναι γενικα αποδεκτο οτι ο χειροτερος τροπος φορτισης (με εξαιρεση ορισμενα περιβαλλοντα για λογους ασφαλειας κυριως) ειναι ο ασυρματος. Πολλη σπαταλη ενεργειας λογω θερμικων απωλειων, ζεσταμα της μπαταριας,μεγαλος χρονος φορτισης. Το fast wireless της samsung για note 5 k edge plus ειναι προς τη σωστη κατευθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σε παλιοτερα κινητα που το εχω δοκιμασει δεν ειδα διαφορα στην αυτονομια.

Ειτε με τον φορτιστη τους,ειτε με αργη φορτιση απο το λαπτοπ,δεν καταλαβα καποια διαφορα.

Με το S6 δεν εχω δοκιμασει,αν και δε νομιζω οτι θα αλλαξει κατι.

Αυτο δεν σημαινει οτι σας αμφισβητω.Ισως και να υπηρχε διαφορα και να μην το καταλαβα,να ηταν αμελητεα.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Έχω να κάνω μερικές ερωτήσεις (δεν προλαβαίνω να ψάξω όλα τα σχολια) για έναν φίλο που σκεφτεται να πάρει το s6!! Κοιτάει και τις 2 εκδόσεις. Και το απλο και το edge.

1) έχουν και οι 2 εκδόσεις μπροστινό λαμπακι λεντ που αναβοσβήνει όταν έχουμε κάποια ειδοποίηση;

2)Με πόση μνήμη βγαίνουν και οι 2 εκδόσεις;

3) η κύρια καμερα πόσα megapixel είναι και στις 2 εκδοσεις;

4) διαστάσεις οθονης και των 2 εκδόσεων;

5) παίρνουν κάρτα μνήμης sd ;

 

6) διαστάσεις οθονης και των δύο εκδοσεων;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ αμφιβαλλω αν υπαρχει διαφορα στη διαρκεια μπαταριας αναλογως τον τροπο φορτισης.Γιατι? Πως θα εξηγειτο?

Δεν υπάρχει καμια επιστημονικη ενδειξη πουθενα οτι ισχυει κατι τετοιο.

Το μονο που θα μπορουσε να υποθεσει καποιος ειναι πως λογω των υψηλων θερμοκρασιων και του στρες που υποβάλλεται μια μπαταρια απ το fast charging,μακροπροθεσμα θα χασει την αποδοση της. Αν και αυτο δεν ειναι απολυτα ακριβες,γιατι το fast charging ειναι adaptive και λειτουργει σε συγκεκριμενα ποσοστα φορτισης,πανω απο 80% π.χ. απενεργοποιειται,γιατι ετσι κι αλλιως δεν μπορει να φορτισει πληρως μια μπαταρια. Αντιθετως, η ασυρματη φορτιση οχι μονο κανει τοσο χρονο οσο να φορτιζεις με 2,5W στην ουσια λογω θερμικων απωλειων,αλλα η μπαταρια ζεσταινεται επισης και μαλιστα καθολη τη διαρκεια της φορτισης.

 

Φίλε μου δεν ξέρω να σου εξηγήσω πως γίνεται, δεν είμαι ειδικός επί του θέματος, αλλά με την γρήγορη φόρτιση έχεις αποδεδειγμένα μικρότερη διάρκεια αυτονομίας σε κάθε κύκλο φόρτισης. Το έχουν τσέκαρει ένα σωρό άτομα(και εγώ) σε note 4/N. edge/s6/s6 edge κλπ.

Επίσης, με γρήγορη φόρτιση αναπτύσσονται πολύ υψηλότερες θερμοκρασίες άρα αφενός μεγαλύτερη καταπόνηση στη συσκευή) & αφετέρου μεγαλύτερη καταπόνηση της ίδιας της μπαταρίας.(Η λογική λέει ότι με fast charge η πιθανότητα να τα φτύσει η μπαταρία νωρίτερα είναι μεγαλύτερη)

Για μένα η γρήγορη φόρτιση έχει αξία(βασικά είναι εξαιρετική) όταν υπάρχει πίεση χρόνου αλλά σε κάθε άλλη περίπτωση δεν βρίσκω το λόγο να πιέσω το κινητό....χωρίς λόγο :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...