Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο εμένα, κάτοχος λευκού S6, πρώην κάτοχος ΝΟΤΕ4. Για να βοηθήσω κάποιους φίλους αναφέρω τα εξής:

 

Το τηλέφωνο είναι τρομερή επιτυχία της SAMSUNG, θα γίνει best seller οχι γιατί παρουσιάζει κάποια τρομερή καινοτομία αλλά γιατί συνδυάζει ΟΛΑ αυτά που περιμένεις απο 1 flagship τηλέφωνο (οχι, για εμένα η απουσία MicroSD δεν είναι μειονέκτημα αλλά πλεονέκτημα γιατί το τηλέφωνο πετάει πλέον αφού γράφει στην πολύ πιο γρήγορη εσωτερική μνήμη). Η αποσπώμενη μπαταρία δεν με πειράζει γιατί ο γρήγορος φορτιστής τα "σπάει", είναι πολύ γρήγορος. Βάζουμε με τη γυναίκα μου ταυτόχρονα να φορτίσουν το Iphone 6 της και το S6 και τελειώνω στο μισό χρόνο...αυτό είναι πολύ βολικό. Αναφορικά με την μπαταρία, με ίδιες πάνω κάτω εφαρμογές και λειτουργίες με το ΝΟΤΕ4 διαπιστώνω οτι είναι ελαφρώς καλύτερη η αυτονομία και αυτό είναι θετικό.

 

Η ποιότητα κατασκευής θεωρώ οτι είναι ΚΟΡΥΦΑΙΑ, εφάμιλλη ενός iphone 6 ενώ τα επιμέρους στοιχεία του τηλεφώνου όπως ΗΧΕΙΟ, ΚΑΜΕΡΑ, ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ, ΣΗΜΑ κινούνται στα καλύτερα επίπεδα που έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου (και έχουν περάσει πολλά κινητά απο τα χέρια μου). Ειδικά το Ηχείο με εξέπληξε ευχάριστα αφού ακούγεται πολύ καλύτερα απο το πίσω Ηχείο του ΝΟΤΕ4.

 

Το touchwiz έχει βελτιωθεί σημαντικά (Δεν είναι τέλειο), και προς το παρόν (4η ημέρα χρήσης) δεν έχει κάνει κανένα κόλλημα. Ο αισθητήρας των δαχτυλικών αποτυπωμάτων δεν είναι το ίδιο καλός με του iphone αλλά είναι σαφώς καλύτερος απο του ΝΟΤΕ4.

 

Ειλικρινά, δεν έχω λόγια να περιγράψω την ΚΑΜΕΡΑ, η οποία σε όλες τις περιπτώσεις με εκπλήσσει ευχάριστα, είτε τραβάω point and shoot φωτογραφίες, είτε τραβάω full HD video ( το UHD τρώει πολύ χώρο και δεν έχω 4Κ τηλεόραση να το αξιοποιήσω).

 

Κατα την προσωπική μου άποψη, αυτή τη φορά η Sammy τα κατάφερε και έφτιαξε ένα πραγματικό κόσμημα με τερατώδη χαρακτηριστικά, γι'αυτό άλλωστε και το προμοτάρει τόσο πολύ με αυτές τις τεράστιες διαφημιστικές καμπάνιες. Περιμένω να δω εαν θα κάνει κάτι η apple να ανακόψει την πορεία του S6.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ανέβασα ένα unboxing του s6:

 

 

 

Μέχρι το πρωί θα έχει ανέβει και το hands on με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα.

 

Ελπίζω να βοηθήσω στην επιλογή σας

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα από skroutzoμάγαζο και το κράτησα μόνο 20 λέπτα αφού το επέστρεψα και έκανα επιστροφή χρημάτων όχι επειδή είχε κάποιο προβλημα αλλά επειδή ενω είχα ρητά ζητήσει να είναι unbranded EU όπως αναφερόταν στο site αυτό τελικά ήταν Wind ITALY......συνεννόηση αρκούδα(καλά δεν ξέρουν πραγματικά τι εισάγουν ή απλώς κάνουν πως δεν ξέρουν αλλά σε διαβεβαιώνουν πως είναι unbranded).

Βέβαια στο κουτί είδα Italy αυτοκόλλητο και κάτι για WIN....τέλος πάντων μετά από τηλέφωνο που τους έκανα αν είναι να μην το ανοίξω γιατί ήμουν και υποψιασμένος(παράλληλα πουλαγαν και λευκό ΤΙΜ Ιταλίας αλλά στο μαύρο μου έλεγαν είναι Unbranded.....αμ δε.....),το άνοιξα το είδα και μέσω *#1234# είδα και μετά rom Wind και εφαρμογές Wind(1)-ευτυχώς άμεσα μου έκαναν επιστροφή χρημάτων.

Στο μικρό αυτό διάστημα που το είχα παρατήρησα φυσικά την ποιότητα κατασκευής και όλα καλά αλλά η οθόνη δεν μου φάνηκε τόσο έντονη στην απόδοση των χρωμάτων,τόσο punchy ας πούμε όσο του Α5 που επίσης έχω,σίγουρα άλλη ανάλυση και τα λοιπά γνωστά περί QHD αλλά η πρώτη εντύπωση στην οθόνη δεν με κέρδισε.

Πρόλαβα να δω την κάμερα ΟΚ μια χαρά,τράβηξα ενα βίντεο γρήγορο........αλλά μετά όταν το πήγα πίσω και πήρα πίσω τα χρήματα μου ήμουν πολύ πιο ευτυχής που είχα ακόμα το Α5 μου.

θέλει προσοχή πάντως στα Skroutzoμάγαζα γιατί εμένα προσωπικά δεν μου είχε τύχει ποτέ να πέσω σε branded συσκευή ανεξαρτήτως κόστους και δεν λέει να μην ξέρεις τι παίρνεις με 633 € και ακόμα χειρότερα να στα μασάνε μετά πως δεν γίνεται επιστροφή κλπ.(στην δική μου περίπτωση έγινε άμεσα χωρίς καν να χρειαστεί να το ζητήσω επίμονα ή με εντάσεις,αυτό τους το αναγνωρίζω αλλά πιστεύω έγινε εύκολα γιατί το είπα τουλάχιστον 3-4 φορές πως επιμένω να είναι unbranded-άρα το λάθος δικό τους εφόσον με διαβεβαίωσαν 3 φορές πως είναι ενώ αποδείχτηκε τελικά πως δεν ήταν.)

Σαν συσκευή το S6 είναι όμορφη στιβαρή και όλα όσα έχουν αναφέρει οι προλάλησαντες που τώρα το απέκτησαν αλλά εμένα δεν με κέρδισε.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, τι σε πειραζει να είναι branded; επιβαρύνει το τηλέφωνο;

Σήμερα το πήρα από skroutzoμάγαζο και το κράτησα μόνο 20 λέπτα αφού το επέστρεψα και έκανα επιστροφή χρημάτων όχι επειδή είχε κάποιο προβλημα αλλά επειδή ενω είχα ρητά ζητήσει να είναι unbranded EU όπως αναφερόταν στο site αυτό τελικά ήταν Wind ITALY......συνεννόηση αρκούδα(καλά δεν ξέρουν πραγματικά τι εισάγουν ή απλώς κάνουν πως δεν ξέρουν αλλά σε διαβεβαιώνουν πως είναι unbranded).

Βέβαια στο κουτί είδα Italy αυτοκόλλητο και κάτι για WIN....τέλος πάντων μετά από τηλέφωνο που τους έκανα αν είναι να μην το ανοίξω γιατί ήμουν και υποψιασμένος(παράλληλα πουλαγαν και λευκό ΤΙΜ Ιταλίας αλλά στο μαύρο μου έλεγαν είναι Unbranded.....αμ δε.....),το άνοιξα το είδα και μέσω *#1234# είδα και μετά rom Wind και εφαρμογές Wind(1)-ευτυχώς άμεσα μου έκαναν επιστροφή χρημάτων.

Στο μικρό αυτό διάστημα που το είχα παρατήρησα φυσικά την ποιότητα κατασκευής και όλα καλά αλλά η οθόνη δεν μου φάνηκε τόσο έντονη στην απόδοση των χρωμάτων,τόσο punchy ας πούμε όσο του Α5 που επίσης έχω,σίγουρα άλλη ανάλυση και τα λοιπά γνωστά περί QHD αλλά η πρώτη εντύπωση στην οθόνη δεν με κέρδισε.

Πρόλαβα να δω την κάμερα ΟΚ μια χαρά,τράβηξα ενα βίντεο γρήγορο........αλλά μετά όταν το πήγα πίσω και πήρα πίσω τα χρήματα μου ήμουν πολύ πιο ευτυχής που είχα ακόμα το Α5 μου.

θέλει προσοχή πάντως στα Skroutzoμάγαζα γιατί εμένα προσωπικά δεν μου είχε τύχει ποτέ να πέσω σε branded συσκευή ανεξαρτήτως κόστους και δεν λέει να μην ξέρεις τι παίρνεις με 633 € και ακόμα χειρότερα να στα μασάνε μετά πως δεν γίνεται επιστροφή κλπ.(στην δική μου περίπτωση έγινε άμεσα χωρίς καν να χρειαστεί να το ζητήσω επίμονα ή με εντάσεις,αυτό τους το αναγνωρίζω αλλά πιστεύω έγινε εύκολα γιατί το είπα τουλάχιστον 3-4 φορές πως επιμένω να είναι unbranded-άρα το λάθος δικό τους εφόσον με διαβεβαίωσαν 3 φορές πως είναι ενώ αποδείχτηκε τελικά πως δεν ήταν.)

Σαν συσκευή το S6 είναι όμορφη στιβαρή και όλα όσα έχουν αναφέρει οι προλάλησαντες που τώρα το απέκτησαν αλλά εμένα δεν με κέρδισε.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου πρέπει να είναι Vodafone,από το VFG στο CSC όπως φαίνεται.

Τα branded δεν επιβαρύνουν την λειτουργία της συσκευής απλά μπορεί να αργούν λίγο να πάρουν αναβάθμιση λογισμικού(χωρίς να αποτελεί τον κανόνα αυτό αλλά συνήθως έτσι είναι).Επίσης μπορεί να έχουν και μια-δυο εφαρμογές του παροχου και στην εκκίνηση να βγάζουν το λογότυπο/animation του παροχου,προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου αυτό και έτσι θέλω πάντα μονο unbranded συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες είδα κάτι εφαρμογές Vodafone αλλά νόμιζα οτι ήρθαν με το restore που έκανα (πχ το MyVodafone το είχα κι εγώ). Δεν ξέρω πως είναι το unbranded αλλά δεν έχω κάποιο πρόβλημα μεχρι τώρα.

Το δικό σου πρέπει να είναι Vodafone,από το VFG στο CSC όπως φαίνεται.

Τα branded δεν επιβαρύνουν την λειτουργία της συσκευής απλά μπορεί να αργούν λίγο να πάρουν αναβάθμιση λογισμικού(χωρίς να αποτελεί τον κανόνα αυτό αλλά συνήθως έτσι είναι).Επίσης μπορεί να έχουν και μια-δυο εφαρμογές του παροχου και στην εκκίνηση να βγάζουν το λογότυπο/animation του παροχου,προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου αυτό και έτσι θέλω πάντα μονο unbranded συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα ένα unboxing του s6:

 

 

 

Μέχρι το πρωί θα έχει ανέβει και το hands on με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα.

 

Ελπίζω να βοηθήσω στην επιλογή σας

 

Μπράβο Γιώργο είπες ακριβώς αυτά πού έπρεπε .

Αν το βαρεθείς εγώ εδώ είμαι !

Κώστας :cool:
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο είπες ακριβώς αυτά πού έπρεπε .

Αν το βαρεθείς εγώ εδώ είμαι !

 

Έτοιμο και το hands on.

 

 

Κώστα ήδη έχει πάρει το δρόμο της εξόδου όπως όλα άλλωστε

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα και εγώ απο public. Στον φορτιστη ακόμα. Πρώτο Samsung android και με ξενιζουν λίγο τα hardware buttons. Για να δούμε...

 

Αν συνηθίσεις το κεντρικό κουμπί, θα σε βολέψει. Εγώ από τις ρυθμίσεις Προσβασιμότητας βάζω να απαντάω τις κλήσεις πατώντας το κεντρικό κουμπί, και να τερματίζω, πατώντας το πλαϊνό. Με έχει βολέψει πολύ.

Όσον αφορά το σήμα, πρέπει να έχει το καλύτερο. Σήμερα ήμουν σε ένα γραφείο από όπου με το Note 4, A5 & m8 δεν μπορούσα να μιλήσω (μία μπάρα), και με αυτό μιλάω κανονικά (δύο μπάρες).

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο και το hands on.

 

 

Κώστα ήδη έχει πάρει το δρόμο της εξόδου όπως όλα άλλωστε

 

Πολύ καλό και αντικειμενικό review ! Mπράβο Γιωργο!

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο και το hands on.

 

 

Κώστα ήδη έχει πάρει το δρόμο της εξόδου όπως όλα άλλωστε

 

Πολυ χαμηλο ειναι το σκορ σου στο Antutu...εγω βγαζω 70500.

Δε συμφωνω με το review και με τα σχολια περι κακογραμενων εφαρμογων...το κινητο απλα πεταει.

Επισης το Asphalt 8 τρεχει με σταθερο frame rate...χωρις το παραμικρο σπασιμο

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε από τη συσκευασία του κινητού να διαπιστώσουμε αν είναι branded ή αν έχει εγκατεστημένες εφαρμογές παρόχου;
Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαμηλο ειναι το σκορ σου στο Antutu...εγω βγαζω 70500.

Δε συμφωνω με το review και με τα σχολια περι κακογραμενων εφαρμογων...το κινητο απλα πεταει.

Επισης το Asphalt 8 τρεχει με σταθερο frame rate...χωρις το παραμικρο σπασιμο

 

 

Δηλαδή η άποψη σου είναι ότι οι εφαρμογές στο Android τρέχουν όπως θα έπρεπε;

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

οσοι εχετε το μαυρο,εχετε παρατηρησει μια μικρη κουκιδα στο button?στο κεντρο?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαμηλο ειναι το σκορ σου στο Antutu...εγω βγαζω 70500.

Δε συμφωνω με το review και με τα σχολια περι κακογραμενων εφαρμογων...το κινητο απλα πεταει.

Επισης το Asphalt 8 τρεχει με σταθερο frame rate...χωρις το παραμικρο σπασιμο

δεν ειπε οτι το κινητο δεν πεταει .η εφαρμογες επειδη γινοντε ώστε να ειναι συμβατες με χιλιαδες android συσκευες δεν χρησιμοποιούν ολο το hardware του s6 η άλλων android flagship .δεν ειναι οπως στο ios optimized για 4-5 συσκευες

Δηλαδή η άποψη σου είναι ότι οι εφαρμογές στο Android τρέχουν όπως θα έπρεπε;

 

εχεις δικιο ,κατι πρεπει να γινει με αυτο στο android ρε γμτ.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θερμενεται και σε σας το κινητο; Το home button εχει και σε εσας καποια "λασκα"; Οταν το χαιδευω απαλα χωρις να το πατησω μου φαινεται οτι εχει καποια μκρα κενα γυρω γυρω και ειναι σαν να επιπλεει...δεν ειναι στιβαρο εντελως...Λεπτομερεια ασημαντη θα μου πειτε αλλα οταν σκας ενα καρο λεφτα ρε γμτ για ενα πολυδιαφημιζομενο για την κορυφαια ποιοτητα κατασκευης κινητο τα θελεις ολα να εφαρμοζουν τελεια....οχι τιποτα αλλο αλλα οταν πιανω στα χερια μου το αλλο μου κινητο το iphone 6,που ειχει κορυφαια ποιοτητα κατασκευης, εχω δυνατο μετρο συγκρισης Edited by TRACKBYTRACK
Iphone 7 Plus 128gb - Samsung Galaxy S7 - Ipad air - Macbook Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θερμενεται και σε σας το κινητο; Το home button εχει και σε εσας καποια "λασκα"; Οταν το χαιδευω απαλα χωρις να το πατησω μου φαινεται οτι εχει καποια μκρα κενα γυρω γυρω και ειναι σαν να επιπλεει...δεν ειναι στιβαρο εντελως...Λεπτομερεια ασημαντη θα μου πειτε αλλα οταν σκας ενα καρο λεφτα ρε γμτ για ενα πολυδιαφημιζομενο για την κορυφαια ποιοτητα κατασκευης κινητο τα θελεις ολα να εφαρμοζουν τελεια....οχι τιποτα αλλο αλλα οταν πιανω στα χερια μου το αλλο μου κινητο το iphone 6,που ειχει κορυφαια ποιοτητα κατασκευης, εχω δυνατο μετρο συγκρισης

 

Στο δικο μου δεν παιζει ουτε επιπλεει. Να το πας πισω αμεσα.

Καλα μην τρελενεσαι και στο iPhone 5, 5s επαιζε και κουδουνιζε το power button. Ευτυχως στο 6αρι δεν υπηρχε τετοιο θεμα.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

οσοι εχετε το μαυρο,εχετε παρατηρησει μια μικρη κουκιδα στο button?στο κεντρο?

 

Oχι, στο δικο μου δεν εχει κατι...

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Πέρασα κι εγώ από τα public και το είδα. Πολύ λεπτό, πανάλαφρο και ποιοτικότατο. Καμιά σχέση με ότι μας πλάσαρε η σάμσουνγκ κάθε φορά. Επιτέλους έκανε την αλλαγή. Οι εφαρμογές άνοιγαν κι έκλειναν πολύ γρήγορα, η κάμερα αστραπιαία. Έχω το note 4 με 5.0.1 και δεν μπόρεσα να καταλάβω αυτό το νέο tw που τόνιζαν ότι ελάφρυναν να πω την αλήθεια. Όχι ότι είδα κάτι αρνητικό απλά νομίζω ότι έκοψαν λίγο τα animation στα μενού για να σου δίνει την αίσθηση ότι είναι πιο γρήγορο. Θεωρώ ότι έχει αδικηθεί λίγο σε σχέση με το edge γιατί το είδα σε μαύρο και είναι πανέμορφο και φοβερό στο κράτημα. Εγώ αν δεν ημουν φαν της σειράς S δεν θα άλλαζα το note 4 με το s6 αλλά εμφανησιακά ειδικά μου έκανε κλικ. Όταν πέσει 400-450 θα το χτυπήσω. Μέχρι τότε θα έχω επιλέξει και χρώμα πιστεύω γιατί έλεγα χρυσό, τώρα είδα το μαύρο και είναι φοβερό και σκέφτομαι και το άσπρο. Πάντως στο φως αλλάζει απόχρωση και είναι πολύ ωραίο αυτό. Με λίγα λόγια καταλαβαίνει κανείς ότι αυτο που πιάνει δεν είναι σάμσουνγκ.:lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θερμενεται και σε σας το κινητο; Το home button εχει και σε εσας καποια "λασκα"; Οταν το χαιδευω απαλα χωρις να το πατησω μου φαινεται οτι εχει καποια μκρα κενα γυρω γυρω και ειναι σαν να επιπλεει...δεν ειναι στιβαρο εντελως...Λεπτομερεια ασημαντη θα μου πειτε αλλα οταν σκας ενα καρο λεφτα ρε γμτ για ενα πολυδιαφημιζομενο για την κορυφαια ποιοτητα κατασκευης κινητο τα θελεις ολα να εφαρμοζουν τελεια....οχι τιποτα αλλο αλλα οταν πιανω στα χερια μου το αλλο μου κινητο το iphone 6,που ειχει κορυφαια ποιοτητα κατασκευης, εχω δυνατο μετρο συγκρισης

 

Το home button και σε εμένα έχει αυτό που λες αλλά είναι πολύ ελαφρύ, μόνο όταν το ακουμπάω ελαφρά. Αν πχ κουνήσω δυνατά την συσκευή δεν κουνιέται ούτε κάνει θόρυβο.

Edited by kax
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα έχει ελάχιστο τζόγο το κουμπί, αμελητέο για εμένα

Το home button και σε εμένα έχει αυτό που λες αλλά είναι πολύ ελαφρύ, μόνο όταν το ακουμπάω ελαφρά. Αν πχ κουνήσω δυνατά την συσκευή δεν κουνιέται ούτε κάνει θόρυβο.
Link to comment
Share on other sites

Oχι, στο δικο μου δεν εχει κατι...

 

Για παρατήρησε το υπό κλίση και σε φως.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Νεος κατοχος της συσκευης κ εγω απο σημερα κ το μονο που εχω να πω ειναι οτι η συσκευη αξιζει μεχρι κ το τελευταιο ευρω.. Παναλαφρη παει σφαιρα κ ποιοτικη οσο ενα iPhone. Μολις το σεταρα κ τωρα κατεβαζει μια ενημερωση περι τα 280 mb. Tο πηρα απο phonegallery κ ενω δεν εγραφε κατι το κουτι αν ειναι branded η συσκευη τελικα με το που το ανοιξα ειναι vodafone γερμανιας.. Παντως πρωτες εντυπωσεις πολυ σουπερ κ οσο αφορα το home button δεν εχει καθολου κενα ολα ειναι τελεια. Τωρα μια κουκιδα αμυδρη αχνοφαινεται κατω απο το φως αλλα δε με πειραζει..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...