Jump to content

Six Feet Under (ΗΒΟ)


mplip
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ντροπή σου!

Κυκλοφορούν και ανήλικα στο forum :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 148
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγώ σε ζηλεύω! Η σειρά απλά αγγίζει την τελειότητα! :D

Αχχ, θυμάμαι τα ξενύχτια που έριχνα όταν την πρωτοέδειξε το Star, σε μια ώρα που μόνο τα βαμπίρ έμεναν ξύπνια! :lol:

Και ΤΟ κλάμα στο τέλος....ντάξει, δεν λέω άλλα!(βλέπω μια ιπτάμενη παντόφλα να μου έρχεται! :p)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε ζηλεύω! Η σειρά απλά αγγίζει την τελειότητα! :D

Αχχ, θυμάμαι τα ξενύχτια που έριχνα όταν την πρωτοέδειξε το Star, σε μια ώρα που μόνο τα βαμπίρ έμεναν ξύπνια! :lol:

Και ΤΟ κλάμα στο τέλος....ντάξει, δεν λέω άλλα!(βλέπω μια ιπτάμενη παντόφλα να μου έρχεται! :p)

 

Και ναι, έφτασα επιτέλους στο φινάλε...ε, τι να πω ... "ακόμα να συνέλθει" που λεγε και μια παλια διαφήμιση.

 

Βέβαια - επειδή τα βλεπα και μαζεμένα τα επεισόδια, είχα ήδη πλαντάξει στο κλάμα από το τρίτο επεισ. πριν το τέλος, οποτε δε μου χαν μείνει πολλά δάκρυα για το φινάλε (του οποίου η τελευταία σεκάνς δε με ενθουσίασε αρχικά, αλλά με τη δεύτερη που την είδα μου άρεσε περισσότερο και μου ταίριαξε περισσότερο με το όλο συναίσθημα). Προφανως και περνάει ανετότατα στις πρώτες θέσεις του τοπ 5 αγαπημένων σειρών έβερ! :D

Link to comment
Share on other sites

και το τραγούδι που έπαιζε στο τέλος,εε;;

Έκτοτε είναι το αγαπημένο μου κομμάτι: σκέτη ποίηση. Sia - Breathe Me.

Και να το ψάχνανε 100 χρονια δεν θα βρίσκανε ποτέ καλύτερο κομμάτι για να κλείσει η σειρά. Μερικές φορές η μουσική κάνει τη διαφορά ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

και συνειδητοποιείς τι "μικρό" soundtrack είχε ως σειρά; μόνο μουσική απο καλλιτέχνες είχε που πάντα ακουγόταν από κάποια πηγή εντός της σειράς (πχ ραδιόφωνο)... δεν νομίζω να είχε "ήχους" όπως άλλες σειρές... εκτός φυσικά απο το theme.
Link to comment
Share on other sites

και συνειδητοποιείς τι "μικρό" soundtrack είχε ως σειρά; μόνο μουσική απο καλλιτέχνες είχε που πάντα ακουγόταν από κάποια πηγή εντός της σειράς (πχ ραδιόφωνο)... δεν νομίζω να είχε "ήχους" όπως άλλες σειρές... εκτός φυσικά απο το theme.

Ναι, έχεις δίκιο. Τα περισσότερα πράγματα στη σειρά όμως ήταν αλληγορικά: μπορεί και η έλλειψη μουσικής να ήθελε κάτι να πει. Ίσως για τον ψυχισμό των ηρώων, ίσως για να είναι πιο ρεαλιστικό, ίσως γιατι η σειρά είχε να κάνει με το θάνατο που είναι πάνω απ'όλα "σιωπή".

 

Btw, έτυχε σήμερα να κοιτάζω στο youtube τα promo της σειράς και νομίζω πως ακόμα και τα promo της σειράς ήταν απλά "μικρά αριστουργήματα" με επίσης εξαιρετική μουσική επένδυση και θεματολογία, όπως και η σειρά.

 

Τα μάζεψα για όποιον δεν τα έχει δει, γιατί πραγματικά αξίζει κανείς να τους δώσει το χρόνο:

Season 1 Promo - τραγούδι: Thomas Newton - Six Feet Under Theme

- τραγούδι: Lamb - Heaven

Season 3 Promo - τραγούδι: Coldplay - A Rush of Blood to the Head

- τραγούδι: Nina Simone - Feelin' Good

Season 5 Promo - τραγούδι: Sia - Breathe Me

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο. Τα περισσότερα πράγματα στη σειρά όμως ήταν αλληγορικά: μπορεί και η έλλειψη μουσικής να ήθελε κάτι να πει. Ίσως για τον ψυχισμό των ηρώων, ίσως για να είναι πιο ρεαλιστικό, ίσως γιατι η σειρά είχε να κάνει με το θάνατο που είναι πάνω απ'όλα "σιωπή".

 

Btw, έτυχε σήμερα να κοιτάζω στο youtube τα promo της σειράς και νομίζω πως ακόμα και τα promo της σειράς ήταν απλά "μικρά αριστουργήματα" με επίσης εξαιρετική μουσική επένδυση και θεματολογία, όπως και η σειρά.

 

Τα μάζεψα για όποιον δεν τα έχει δει, γιατί πραγματικά αξίζει κανείς να τους δώσει το χρόνο:

Season 1 Promo - τραγούδι: Thomas Newton - Six Feet Under Theme

- τραγούδι: Lamb - Heaven

Season 3 Promo - τραγούδι: Coldplay - A Rush of Blood to the Head

- τραγούδι: Nina Simone - Feelin' Good

Season 5 Promo - τραγούδι: Sia - Breathe Me

 

Στις ταινίες και τις σειρές η μουσική είναι σαν ένας extra ηθοποιός που ολοκληρώνει τους άλλους... ίσως οι ηθοποιοί του SFU να μην είχαν ανάγκη κάτι τέτοιο... :p

 

Όσο για τα promo... της 2ης και της 3ης ήταν τρομερά, αλλά τι λέμε τώρα το καθένα είναι ξεχωριστό.

 

(ps: Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι με τη ψύχωση μας; )

Edited by billyavl
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν άλλοι που έχουν ψύχωση με το Gossip Girl ή το Twilight.

Οh...I think WE are fine :) :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν άλλοι που έχουν ψύχωση με το Gossip Girl ή το Twilight.

Οh...I think WE are fine :) :)

 

δεν το είχα σκεφτεί έτσι... good point.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο. Τα περισσότερα πράγματα στη σειρά όμως ήταν αλληγορικά: μπορεί και η έλλειψη μουσικής να ήθελε κάτι να πει. Ίσως για τον ψυχισμό των ηρώων, ίσως για να είναι πιο ρεαλιστικό, ίσως γιατι η σειρά είχε να κάνει με το θάνατο που είναι πάνω απ'όλα "σιωπή".

 

Btw, έτυχε σήμερα να κοιτάζω στο youtube τα promo της σειράς και νομίζω πως ακόμα και τα promo της σειράς ήταν απλά "μικρά αριστουργήματα" με επίσης εξαιρετική μουσική επένδυση και θεματολογία, όπως και η σειρά.

 

Τα μάζεψα για όποιον δεν τα έχει δει, γιατί πραγματικά αξίζει κανείς να τους δώσει το χρόνο:

Season 1 Promo - τραγούδι: Thomas Newton - Six Feet Under Theme

- τραγούδι: Lamb - Heaven

Season 3 Promo - τραγούδι: Coldplay - A Rush of Blood to the Head

- τραγούδι: Nina Simone - Feelin' Good

Season 5 Promo - τραγούδι: Sia - Breathe Me

 

Καλα δεν το συζητώ τα προμο ειναι απλα θεικά...όσο για το "breathe me" ομολογώ ότι κατέβασα και τα δύο σάουντρακ (βολ. Ι & ΙΙ) και τα ειχα στο repeat για δυο μερες όπου όταν έφτανα στο εν λόγω τραγούδι μ επιανε μια ανατριχίλα - κάθε φορά - σίγουρα η αισθηση που δημιουργησε στο φιναλε μένει αξέχαστη....

 

αλλα να σας πω όμως: καλοκαιράκι τώρα...ηλιος, αισιοδοξία κι εμενα όλες τις μερες με τη σειρά (και αφού τελειωσε ακομα περισσότερο) με έχουν κατακλύσει συναισθήματα του στυλ "τουτη η γης που την πατούμε όλοι μεσα θε να μπουμε" και τα τοιαύτα...κρίμα δεν είναι? :p (α! για να μη σας πω για τα όνειρα που βλέπω τώρα τελευταία που κυμαινονται από το σουρεαλισμό μεχρι την απολυτη παράνοια και νομίζω ότι και σ' αυτά συνέβαλαν τα 10ωρα που βάραγα ημερησίως μέχρι να τελειώσω και τους 5 κυκλους)

Edited by just_a_comment
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πει "a series that stays with you long after it's finished". :p

 

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το καλοκαίρι ΠΡΕΠΕΙ να είναι όλοι μες στην τρελή χαρά ντε και καλά!

Υπάρχει παύση προβλημάτων και προβληματισμών τους καλοκαιρινούς μήνες και δε με έχουν ενημερώσει;; :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τσίμπησα το βιβλιαράκι αυτό SFU "Better Living through death" - απ το ebay, κοψοχρονιά 4 λιριτσες μονο!- και μπορώ να πω οτι συμπλήρωσε τέλεια τη συλλογή μου με "extras" της σειράς. Ειναι ενα πολύ ωραίο λευκωμα με σκορπια γραμματα (πχ Ρουθ-Ναθανιελ στο Βιετναμ), αποσπάσματα βιβλιών (τα περιβόητα "Nathaniel&Isabel" και "Charlotte Light and Dark") και ο,τι άλλο μπορειτε να φανταστειτε που προκύπτει απο τα διάφορα επεισοδια της σειρας (personal favourite: τα IMs Claire και Billy όσο ο Billy νοσηλευόταν)...γενικά είναι σε χρονολογική σειρά, και ειναι "memorabilia" που αφορούν όλους τους χαρακτήρες...ξεκινούν από τις προσκλησεις του γάμου της Ρουθ και του Ναθάνιελ και σταματάνε με τις αφισες εξαφανισης της Λιζας (στο τελος της 3ης σεζον δηλαδή).

 

Πολύ το χάρηκα...ειδικα για μενα που την ειδα ετσι μαζεμενη τη σειρα και δεν ειχα πολύ χρονο να τη "βιώσω" ήταν πολύ όμορφο συμπληρωμα...μην περιμένετε να αποκαλύπτει κανενα φοβερό μυστικο ή να διαβάσετε σελιδες με ιστορία/πλοκή - ειναι αυτό που λέει η περιγραφή: "scrapbook", δινει ομως την αισθηση οτι κρυφοκοιτας κομματια της ζωής των ηρώων και βαζει επιπλέον πινελιες στο (ήδη αριστοτεχνικα δοσμενο μεσα απ τη σειρα) χτισιμο των χαρακτηρων τους :D

Link to comment
Share on other sites

Έχει μέσα και φωτογραφίες από τα έργα της Claire?

Ειλικρινά θα ήμουν διατεθιμένος να πληρώσω αρκετά για να αγοράσω ένα από τα έργα της Claire (ή στην πραγματικότητα του David Meanix).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Έχει μέσα και φωτογραφίες από τα έργα της Claire?

Ειλικρινά θα ήμουν διατεθιμένος να πληρώσω αρκετά για να αγοράσω ένα από τα έργα της Claire (ή στην πραγματικότητα του David Meanix).

 

Από αυτά με τα κολλάζ δεν έχει, έχει μονο τις φωτο που τράβηξε του Μπιλλι και αυτή την ghostly-like της Ρουθ που ήταν απο τις πρώτες. Επειδή τα ψαχνα κι εγώ βέβαια, όλα τα κολλαζ υπάρχουν στο σαιτ του David Meanix και τα υπολοιπα τα "ψαρεψα" σε αρκετά (εως πολυ) καλη ποιότητα απο το σαιτ του HBO (με λιγο "μπακαλιστικο" τροπο ομολογουμένως, έβρισκα μία φωτο, πχ αυτη και έπαιζα με τους αριθμους, αντικαθιστούσα πχ τα /1/ και -01- του URL με 2,3 κλπ και μ' εβγαζε σ' αλλη φωτο...) έτσι μπορω να πω οτι τα μαζεψα σχεδον ολα τελικα (καψιμο ε? :p)

Edited by just_a_comment
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά με τα κολλάζ δεν έχει, έχει μονο τις φωτο που τράβηξε του Μπιλλι και αυτή την ghostly-like της Ρουθ που ήταν απο τις πρώτες. Επειδή τα ψαχνα κι εγώ βέβαια, όλα τα κολλαζ υπάρχουν στο http://www.davidmeanix.com/6FeetUnder/mainpics/DavidsContent-R01-001.htmlσαιτ του David Meanix εδώ και έπαιζα με τους αριθμους, αντικαθιστούσα πχ τα /1/ και -01- του URL με 2,3 κλπ και μ' εβγαζε σ' αλλη φωτο...μπορω να πω οτι τα μαζεψα σχεδον ολα (καψιμο ε? :p)

 

Ναι ρε συ αλλά είναι πολύ χαμηλής ανάλυσης.

Εγώ θα ήθελα να τα βρω σε poster or something :p

Ιδιαίτερα τo κολλάζ του Nate που κάθεται αλλά και τα περισσότερα έργα του Meanix, είναι κατά την ταπεινή (και ίσως τελείως άκυρη, μια και δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από τέχνη) από τα πιο ωραία καλλιτεχνικά δημιουργήματα που έχω δει ποτέ.

 

Τελικά σε αυτή τη σειρά, δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ, μα τίποτα που να μη μου άρεσε!!! :D

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικά, μετά απ'ότι διάβασα εδώ ολοκλήρωσα και γω τη σειρά. Θα είμαι ειλικρινής: δεν είμαι φαν τέτοιου είδους κοινωνικών σειρών και γι'αυτό ίσως να μην το εκτιμώ όσο θα έπρεπε. Αλλά το Six Feet Under ήταν πάρα μα πάρα πολύ καλό. Και το φινάλε ήταν ιδιαιτέρως συγκινητικό και ολοκληρωτικό. Γενικά, είχα πολύ καλές εντυπώσεις χωρίς να είμαι φαν του είδους
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ρε παιδιά θα σας γράψω το πρόβλημά μου... έχω διαβάσει πολλάκις ιδαίτερα καλά σχόλια γι' αυτή τη σειρά και έχω στο πρόγραμμα να τη δω.

ξεκίνησα και είδα τα 2 πρώτα επισόδια. για κάποιον λόγο βαριόμουν αφόρητα. μου αρέσουν αυτές οι σειρές γενικά, που εμπεριέχουν υπόγειο προβληματισμό, ψυχολογία, φιλοσόφηση κλπ αλλά μου φάνηκε λίγο χαζό στα πρώτα 2 επεισόδια.

Περιμενα πώς και πώς να τελειώσουν.

και κάτι που με ενόχλησε πολύ ήταν το εξής: αυτά τα μουσικοχορευτικά διαλειμμάτα συνεχίζονται απτόητα και παρακάτω εν τω μέσω των σκηνών;;;

 

Να κάνω λίγο υπομονή ακόμα μήπως παρακάτω συνδεθώ με κάτι στους ήρωες; έπρεπε να πάθω πλάκα από το πρωτο επεισόδιο; Θυμάμαι όταν έβλεπα το Boston Legal πέρασαν 10 επεισόδια να συνδεθώ με τη σειρά και τώρα έιναι από τις αγαπημένες μου, απλά θα ήθελα να ακούσω μια γνώμη ακόμα, βαρέθηκε κανείς στην αρχή;

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Εχω δει τα παντα (σχεδον) αλλα τη σειρα την σνομπαριζα. Απο τις εστω κι λιγο γνωστες σειρες της τελευταιας δεκαετιας μονο αυτην και τους Sopranos δεν ειχα πολυδει. Ειχα δοκιμασει παλιοτερα επι filmnet και δεεεεν..... Θεωρω πως ο,τι ειναι να ειπωθει στο θεμα, το χει πει το American beauty. Καθηλωμενος ομως τωρα λογω προβληματος υγειας και αφου εχω δει τα παντα ειπα να ξαναδοκιμασω. Δεν με ενθουσιαζει, αλλα προχωρωντας, μετα τα μισα της 2ης σεζον ειναι οντως καλη τηλεοραση. Στις 2 πρωτες με ενοχλουσε και η χαμηλη ποιοτητα συν το 4:3 καδρο. Πιστευω οτι θα ναι καλυτερα στην συνεχεια.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά θα σας γράψω το πρόβλημά μου... έχω διαβάσει πολλάκις ιδαίτερα καλά σχόλια γι' αυτή τη σειρά και έχω στο πρόγραμμα να τη δω.

ξεκίνησα και είδα τα 2 πρώτα επισόδια. για κάποιον λόγο βαριόμουν αφόρητα. μου αρέσουν αυτές οι σειρές γενικά, που εμπεριέχουν υπόγειο προβληματισμό, ψυχολογία, φιλοσόφηση κλπ αλλά μου φάνηκε λίγο χαζό στα πρώτα 2 επεισόδια.

Περιμενα πώς και πώς να τελειώσουν.

και κάτι που με ενόχλησε πολύ ήταν το εξής: αυτά τα μουσικοχορευτικά διαλειμμάτα συνεχίζονται απτόητα και παρακάτω εν τω μέσω των σκηνών;;;

 

Να κάνω λίγο υπομονή ακόμα μήπως παρακάτω συνδεθώ με κάτι στους ήρωες; έπρεπε να πάθω πλάκα από το πρωτο επεισόδιο; Θυμάμαι όταν έβλεπα το Boston Legal πέρασαν 10 επεισόδια να συνδεθώ με τη σειρά και τώρα έιναι από τις αγαπημένες μου, απλά θα ήθελα να ακούσω μια γνώμη ακόμα, βαρέθηκε κανείς στην αρχή;

Είναι πάντα δύσκολο στην αρχή να "συνδεθείς" με τους χαρακτήρες μιας σειράς.

Δώσε του χρόνου. Εγώ αν θυμάμαι καλά την πρώτη φορά το είχα πετύχει στο φινάλε της 1ης σεζόν και νόμιζα πως είναι και ταινία και μου είχε φανεί ενδιαφέρον αλλά περίεργο.

 

Συνέχισε να το βλέπεις. Τα μουσικοχορευτικά που λες, τι είναι; Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο.

 

Πάντα υπάρχει η περίπτωση να μη σου κάνει το κλικ, αλλά δε νομίζω. Αν σου αρέσουν οι σειρές με αυτά που αναφέρεις, δεν παίζει να μη σου αρέσει το Six Feet Under.

Είναι θέμα γούστου βέβαια όλα (ή, στη συγκεκριμένη περίπτωση, έλλειψης αυτού :p)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάντα δύσκολο στην αρχή να "συνδεθείς" με τους χαρακτήρες μιας σειράς.

Δώσε του χρόνου. Εγώ αν θυμάμαι καλά την πρώτη φορά το είχα πετύχει στο φινάλε της 1ης σεζόν και νόμιζα πως είναι και ταινία και μου είχε φανεί ενδιαφέρον αλλά περίεργο.

 

Συνέχισε να το βλέπεις. Τα μουσικοχορευτικά που λες, τι είναι; Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο.

 

Πάντα υπάρχει η περίπτωση να μη σου κάνει το κλικ, αλλά δε νομίζω. Αν σου αρέσουν οι σειρές με αυτά που αναφέρεις, δεν παίζει να μη σου αρέσει το Six Feet Under.

Είναι θέμα γούστου βέβαια όλα (ή, στη συγκεκριμένη περίπτωση, έλλειψης αυτού :p)

+1

Και εγώ θυμάμαι πως όταν το πρωτοείδα δεν κόλλησα... και βασικά δεν είναι μια σειρά που "κολλάς". Πρέπει να της δώσεις χρόνο και σε κερδίζει. Μετά όλες οι άλλες δραματικές σειρές... απλά δεν τη φτάνουν. Για τους πειρισσότερους αν δεν κάνω λάθος είναι τα πρώτα 6-7 επεισόδια αυτός ο χρόνος που χρειάζεται. Και καλό είναι κατά τη γνώμη μου να μη βλέπει κάποιος πολλά επεισόδια μαζί. Εγώ πχ έβλεπα 1-2 τη φορά. (Με εξαίρεση τα τελευταία 4-5)

Τα μουσικοχορευτικά desert δεν θυμάσαι? Δε παίζει. O Michael C. Hall είναι στα περισσότερα νομίζω. Δεν είναι πολλά... διάσπαρτα στις διάφορες σεζόν.

Edited by billyavl
Link to comment
Share on other sites

Tα μουσικοχορευτικά συνεχίζουν και μετά αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό. Και μένα όταν την άρχισα μου φάνηκε βαρετή στην αρχή αλλά μετά συνηθίζεις και μεγαλώνει μέσα σου. Το στυλ της σειράς είναι λίγο παράξενο. Προσωπικά, μου φαίνεται ότι ενώ πραγματεύεται σοβαρά θέματα διατηρεί και ένα στοιχείο κωμωδίας-black humor.

 

Παράδειγμα: είναι spoiler τελευταίου επεισόδιο-ΜΗΝ το διαβάσεις lisa

εκεί που πεθαίνει ο C.Hall πέφτονας από την καρέκλα,όσο συγκινητικό και να ήταν δεν μπόρεσα να κρατήσω το χαμόγελο βλέποντας κάποιον άνθρωπο να πέφτει από μια καρέκλα

 

Link to comment
Share on other sites

+1

Και εγώ θυμάμαι πως όταν το πρωτοείδα δεν κόλλησα... και βασικά δεν είναι μια σειρά που "κολλάς". Πρέπει να της δώσεις χρόνο και σε κερδίζει. Μετά όλες οι άλλες δραματικές σειρές... απλά δεν τη φτάνουν. Για τους πειρισσότερους αν δεν κάνω λάθος είναι τα πρώτα 6-7 επεισόδια αυτός ο χρόνος που χρειάζεται. Και καλό είναι κατά τη γνώμη μου να μη βλέπει κάποιος πολλά επεισόδια μαζί. Εγώ πχ έβλεπα 1-2 τη φορά. (Με εξαίρεση τα τελευταία 4-5)

Τα μουσικοχορευτικά desert δεν θυμάσαι? Δε παίζει. O Michael C. Hall είναι στα περισσότερα νομίζω. Δεν είναι πολλά... διάσπαρτα στις διάφορες σεζόν.

 

Ακριβώς όπως τα λέει ο billyavl είναι. Ασε που επειδή δεν είναι τα Φιλαράκια ή μια σειρά που τέλος πάντων, "αντέχεται" εύκολα έκανα και μεγάλα διαλείμματα ανάμεσα στη 2η με 3η και 4η με 5η σεζόν.

 

Billy, τα θυμάμαι ρε τα μουσικοχορευτικά, απλά όχι στα πρώτα επεισόδια. Ακόμα και στο τελευταίο επεισόδιο έχει ένα μικρό μουσικοχορευτικό. Αυτό τέλος πάντων, δεν είναι το βασικό χαρακτηριστικό της σειράς, το λέω απλά για να μην ανησυχεί η lisa ότι είναι ένα δραματικό...Glee ή μιούζικαλ.

 

Παράδειγμα: είναι spoiler τελευταίου επεισόδιο-ΜΗΝ το διαβάσεις lisa

εκεί που πεθαίνει ο C.Hall πέφτονας από την καρέκλα,όσο συγκινητικό και να ήταν δεν μπόρεσα να κρατήσω το χαμόγελο βλέποντας κάποιον άνθρωπο να πέφτει από μια καρέκλα

 

χαχα. Ναι έχεις δίκιο. Και εγώ την ίδια αντίδραση είχα.

Νομίζω βέβαια πως και αυτό, όπως και όλα σε αυτή τη σειρά, κάτι ήθελαν να πουν. Νομίζω πως ο

David, είδε τον Keith (όπως συχνά λένε πως βλέπεις ένα αγαπητό σου πρόσωπο λίγο πριν πεθάνεις) και απλά πήρε μια τελευταία ανάσα και πέθανε, γιατί πλέον τα είχε ζήσει όλα όσα ήθελε να ζήσει - καλά όχι ότι το "επέλεξε" να πεθάνει, απλά ότι πέθανε "πλήρης ημερών".

 

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

διάβασα τα σχόλια σας και ομολογώ ότι πήρα κουράγιο...οκ θα συνεχίσω... κι εγώ πάντα πιστεύω ότι δεν πρέπει να κρίνεις μια σειρά από την αρχή - εκτός αν φυσικά δε σε ενδιαφέρει το θέμ ακαθόλου, αλλά προς στιγμήν αγχώθηκα που όλοι την έβρισκαν ανεπανάληπτη κι εγώ βαριόμουν...

 

όσο για τα μουσικοχορευτικά τι ν απω... συνήθως τα περιμένω μετά από μερικές σεζόν...στο 1ο επεισόδιο έπαθα πλάκα!!!

 

συνεχίζοντας θα σας πω...

 

ευχαριστώ πολύ όλους... σκοτώνω μύγες αυτόν τον καιρό

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...