Jump to content

myphone ASK: Με ποια κριτήρια επιλέγετε το smartphone σας;


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάθε εταιρεία που πρόκειται να κατασκευάσει ένα προϊόν, πρέπει πρώτα, θεωρητικά τουλάχιστον, να κάνει έρευνα αγοράς και να ανακαλύψει τις ανάγκες του κοινού της, αλλά και σε τι προτεραιότητα βάζουν οι καταναλωτές αυτές τις ανάγκες. Οι καταναλωτές από την άλλη πλευρά, βάζουν σε μια σειρά τις δικές τους προτεραιότητες και με βάση τις επιλογές που υπάρχουν στην αγορά, επιλέγουν το προϊόν που παρουσιάζει τη μέγιστη για αυτούς χρησιμότητα. Το ίδιο, φυσικά, συμβαίνει και με τα smartphones. Ο κάθε χρήστης επιλέγει τη συσκευή βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων.

 

Το μέγεθος της οθόνης (που καθορίζει και το μέγεθος της συσκευής), για παράδειγμα, είναι ένα σημαντικό κριτήριο στη σημερινή εποχή. Άλλοι αναζητούν τις μικρότερες δυνατές διαστάσεις, που μπορούν να αποδειχτούν βολικές για καθημερινή χρήση και μεταφορά και άλλοι προτιμούν να θυσιάσουν τη φορητότητα αυτήν προκειμένου να έχουν μια μεγαλύτερη επιφάνεια εργασίας. Η οθόνη θα πρέπει να συνοδεύεται και από μια καλή ανάλυση, αν προορίζεται για multimedia χρήση, ενώ η ανάλυση ίσως φανεί αδιάφορη σε όσους ψάχνουν για μια καθημερινή συσκευή για πιο επαγγελματικές εργασίες.

 

Στα smartphones φυσικά πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και το λειτουργικό σύστημα. Μεγάλη μερίδα του κόσμου προτιμά το Android, για την «ελευθερία» και τις δυνατότητες παραμετροποίησης που προσφέρει, αλλά και για το γεγονός ότι κυκλοφορεί σε συσκευές με τιμή από πολύ χαμηλά μέχρι πολύ ψηλά. Άλλοι προτιμούν την «εγγύηση» του iOS, που υπόσχεται «σταθερότητα», «απλότητα» και «εύκολη χρήση». Δεν είναι λίγοι αυτοί, τέλος, που προτιμούν άλλα λειτουργικά, όπως τα Windows, που προσφέρουν μεγάλη σταθερότητα και ικανοποιητικές επιδόσεις ακόμα και σε low-budget συσκευές ή Blackberry κυρίως για λόγους ασφάλειας των προσωπικών δεδομένων.

 

Μια καλή camera (και πλέον δύο καλές cameras), μπορούν να αποτελέσουν ένα έξτρα θετικό σημείο στην επιλογή μιας συσκευής έναντι μιας άλλης. Είναι άραγε ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά που κοιτάζουν οι καταναλωτές, πριν την αγορά μιας συσκευής;

 

Φυσικά, δεν πρέπει να ξεχνάμε τα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά. Ειδικά οι χρήστες του Android συνηθίζουν να ψάχνουν για συσκευές με άφθονη RAM, καθώς έχει αποδειχτεί ότι πολλές φορές οι κατασκευαστές εξοπλίζουν τις συσκευές τους με ανεπαρκή μνήμη. Η αρχιτεκτονική του επεξεργαστή, ο αριθμός των πυρήνων του και η συχνότητα χρονισμού του αποτελεί επίσης ένα σημαντικό χαρακτηριστικό για αρκετούς καταναλωτές. Επίσης, η αυτονομία είναι ένα χαρακτηριστικό το οποίο αποτελεί σημαντικό παράγοντα επιλογής συσκευής, καθώς η χρήση των smartphones γίνεται όλο και πιο έντονη, με αποτέλεσμα μικρή αυτονομία να ισοδυναμεί με πολλές φορτίσεις εντός της ημέρας.

 

Τέλος, δεν γίνεται να μην αναφερθούμε και στον σχεδιασμό της συσκευής. Άραγε θα καταφέρει να πουλήσει ένα «άσχημο» smartphone με πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά; Η έννοια του σχεδιασμού βέβαια μπορεί να επεκταθεί και στο λειτουργικό βέβαια. Γιατί, ένα πανίσχυρο smartphone, με κακοσχεδιασμένο και δύσχρηστο λειτουργικό, μπορεί τελικά να κερδίσει το χρήστη;

 

Όλα αυτά εν τέλει, θα πρέπει να συνδυαστούν με κάποιους τρίτους παράγοντες, όπως είναι η τιμή της συσκευής, η διαθεσιμότητα στον τόπο διαμονής του χρήστη, η after-sale υποστήριξη από την εταιρεία αλλά και η υποστήριξη από άλλους χρήστες ανά τον κόσμο.

 

Όλα τα παραπάνω είναι μερικά από τα κριτήρια που πρέπει να σκεφτεί κανείς πριν την αγορά smartphone. Εσείς ποια κριτήρια έχετε πριν από μια αγορά, και με ποια σειρά προτεραιότητας; Καταφέρατε να βρείτε μια συσκευή που να τα πληροί, τουλάχιστον στην πλειοψηφία του;

Edited by Mythozz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με ό,τι μου κάνει κλικ την περίοδο που είμαι σε αναζήτηση συσκευής. Έτσι και αλλιώς η επιλογή μου θα είναι λάθος για τους άλλους, μιας και αυτοί γνωρίζουν πάντα καλύτερα.
[sIGPIC][/sIGPIC] Ronnie 2004♥2018
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ όλα οθόνη σχετικά μεγάλη ανώ των 4.5", ποιότητα κατασκευής & σχεδιασμός, καλό "πάντρεμα" τιμής και χαρακτηριστικών και να είναι android. Για τις αναβαθμίσεις και γενικά για υποστήριξη από την εταιρία ελάχιστα ενδιαφέρομαι...
Link to comment
Share on other sites

Πάνω από όλα να είναι value for money, να υπάρχει support από κοινότητα και να μην είναι παρατημένο τελείως. Οθόνη πάνω από 4''. Και περιμένω το Xiaomi Redmi Note 4G από to2c !
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα οθονη απο 5 ιντσες κ πανω.

Ενταξει ολοι θελουμε οσο καλυτερα τεχνικα χαρακτηριστικα γινεται με τα λεφτα που διαθετουμε.

Μικρα bezels. Δεν αντεχω πλεον τα μεγαλα bezels. (Π.χ. lumia,sony)

Αναβαθμισεις. Απο εδω και περα μονο nexus. Αρκει να πεσει κοντα στις 5,5 ιντσες

Link to comment
Share on other sites

Για βασικό κινητό θέτω σαν κριτήρια πάντα τα εξής:

-Οθόνη γύρω στις 5 ίντσες +-

- Καλή ποιότητα κατασκευής.

-Σχεδιασμός-εμφάνιση

-Καλή κάμερα

- Smooth λειτουργία

- Καλή σχέση τιμής-απόδοσης.

 

Ωραία θεματάκι αυτό και ειδικά για Ελλάδα σηκώνει πολλή συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Να έχει καινοτομίες ιδίως στο design και να ξεχωρίζει από τον σωρό. Πλέον κάτι τέτοιο είναι δύσκολο γιατί τα κινητά είναι λες και έχουν βγει όλα από το ίδιο καλούπι.
Link to comment
Share on other sites

πρώτα λειτουργικό (δεν αντέχω τα κολλήματα με τίποτα)

μετά κάμερα

και τέλος ποιότητα οθόνης...

Link to comment
Share on other sites

Τα κριτήρια μου είναι ο παρακάτω συνδυασμός:

-Μέγεθος οθόνης 5" - 5.2"

-Ανάλυση Full HD

-Πάχος μέχρι 9 χιλιοστά

-Επέκταση μνήμης

-Ελάχιστο 2GB RAM

-Υποστήριξη 4G

-Μπαταρία

-Κάμερα

-Σχεδιασμός και ποιότητα

-Τιμή

-ΟΧΙ Κινέζικο

Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

Υψηλής ποιότητας οθόνη ΟΧΙ Amoled μεγέθους από 5,5" και πάνω, ποιότητα κατασκευής, Design, Lag Free, Αναβαθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αρκετές συσκευές (και δεδομένου των αναγκών μου αυτή την περίοδο) έχω κατασταλάξει στα εξής:

1. Ποιότητα Κατασκευής

2. After Sales

3. Τιμή (γύρω στα 300-350)

4. Λειτουργικό χωρίς προβλήματα (lag free, όμορφο OS)

5. Κάμερα

6. Βασικές εφαρμογές (fb, viber, email, onedrive ή dropbox κ.α.)

7. Ιδαιτερότητα

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

δεδομενου οτι δε μιλαμε για low budget συσκευες

 

ευκρινης οθονη με οσο το δυνατον καλυτερη χρωματικη αποδοση(οχι απαραιτητα πολυ μεγαλης αναλυσης)

μεχρι 5,2''

οσο το δυνατον καλυτερη καμερα

μπαταρια για να αντεχει στη χρηση

μικρα μπεζελ

καλη ποιοτητα κατασκευης

software που να μη γονατιζει τη συσκευη και να ειναι σχετικα κοντα σε στοκ αντροιντ(ρομ τυπου ιος με ολα στην αρχικη απορριπτονται)

η τιμη να ειναι κατω απο 400ε

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τώρα η συσκευη που με καλύπτει απόλυτα τόσο στην εργασία οσο και σε καθημερινή χρήση ειναι η σειρά NOTE της SAMSUNG. Εχει όλα όσα θελω, μεγάλη οθονη-ραμ, καλη διαρκεια μπαταρίας καλή υποστηριξη service και περιφερειακων, αλλά αυτο που το κανει να ξεχωριζει απο τα υπολοιπα ειναι το μαγικο πενακι που μου εχει λυσει τα χερια στη δουλειά. Στα αρνητικά του η αδυναμία γρηγορης εναλλαγής δικτυου (2g-3g) με αποτελεσμα τις χαμενες κλησεις, ιδιως οταν ταξιδευω. Οι φωτο ειναι καλές αν και δεν με πολυνοιαζει, ούτε βεβαια ο επεξεργαστης.
Link to comment
Share on other sites

Αγχολυτική εμπειρία χρήσης

Υψηλή ποιότητα κατασκευής και συναρμογή

Αποδοτικό hw/sw matching

Support

Δυνατότητες παραμετροποίησης

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα!

Προσωπικά θέλω:

1) Αυτονομία

2) Σωστό Software/Hardware matching

3) Εμφάνιση

4) Ελευθερία για <<πείραγμα>>

Link to comment
Share on other sites

Με το πόσα λεφτά έχω! :p Το πρώτο και βασικότερο κριτήριο πλέον... μέχρι το 2010 άλλαζα κάθε 10-12 μήνες, τώρα 2 χρόνια το λιγότερο και ύστερα από πολύ ψάξιμο για το καλύτερο value for money! Σκρουτζάροντας βρίσκεις και κάποιες αξιοπρεπείς συσκευές μέχρι 150-200€ (το μέγιστο που θα δώσω). Δε θέλω να κάνει παπάδες, μια ικανοποιητική καμερούλα με φλασάκι και καλή μπαταρία είναι τα βασικά. Από κει και πέρα συμβιβάζομαι και με οθόνες που δεν είναι HD αλλά ευδιάκριτες, και με 1GB RAM, αρκεί να τρέχει όμορφα. Και φυσικά να ξέρω ότι έχω το τελευταίο λογισμικό (με πιθανότητα αναβάθμισης προαιρετικά - αν λειτουργούν όλα όπως τα θέλω, δε με νοιάζει). Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Απαραίτητη προϋπόθεση το ξεκλείδωμα και το ρούτ, με ικανοποιητική υποστήριξη και καλό gps, το οποίο και θεωρώ ως μεγαλύτερο εργαλείο μετά του τηλεφώνου.Μετά όλα τα υπόλοιπα όπως, 5'μέχρι 5,5' οθόνη, και τιμή το πολύ, €300-330.

Τα βασικά του Wi-Fi κλπ.Κάμερα δεν με ενδιαφέρει, αρκεί να έχει να τραβάω κάτι σε περίπτωση ανάγκης και μόνο.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

η τιμή παίζει τον κύριο λόγο, το πόσα χρήματα μπορώ να δώσω την περίοδο που θέλω να αλλάξω την παλιά μου συσκευή
Link to comment
Share on other sites

Για την κύρια συσκευή μου: Τουλάχιστον 1Gb ram (για τα μελλοντικά updates), max 4,5" οθόνη (και αυτό δύσκολα, να είναι εύχρηστη σε πολλή χρήση με το ένα χέρι), wvga (αν δεν είναι πολύ ισχυρός ο επεξεργαστής) ή hd, τουλάχιστον 8Gb εσωτερικός χώρος αποθήκευσης, απουσία lags (αυτό ίσως έπρεπε να πάει πρώτο), κατά προτίμηση κλειστού τύπου λειτουργικό, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ καλή ποιότητα σε ηχείο(-α)/μικρόφωνο/ακουστικό, πολύ καλές κεραίες, "όμορφη" κατασκευή και λειτουργικό και τιμή μέχρι 300€.

 

Για τη δευτερεύουσα συσκευή μου, τουλάχιστον 512Mb ram (αν είναι smartphone), max 3,5" οθόνη (το μέγεθος της συσκευής είναι το παν), μικρή ανάλυση, για να μη "ζορίζεται" η μπαταρία, όσο το δυνατόν μεγαλύτερη μπαταρία, απουσία lags (τηρουμένων των περιορισμών), πολύ καλή ποιότητα σε ηχείο/ακουστικό/μικρόφωνο, πολύ καλές κεραίες, "όμορφη" κατασκευή, το λειτουργικό δεν είναι απαραίτητο να είναι κλειστού τύπου και τιμή μέχρι 100€.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...