Jump to content

Οι διαφημίσεις που δεν μας αρέσουν


garfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλες οι διαφημίσεις του 11 880 μου την βαράνε διότι προσπαθούν να ξεγελάσουν τον κόσμο, ιδίως όμως αυτή η γριά :chair: :kill: Μετά απο τις διαφημίσεις του 11 880 έρχεται αυτή με δήθεν ενα σοβαρό κύριο που χορέυει αλλά γενικότερα όλες οι διαφημίσεις των τραπεζων όπως "όλα σε ένα" , επίσης και τα πέρνω όταν ακούω "κάνε την έξυπνη κίνηση" συμπληρώνω: χρεώσου κιάλλο. Πάντως η ποιο γελία που εχω ακούσει στο ραδιόφωνο χωρίς να με ενοχλεί ήταν μια της novabank που έλεγε: "για να παίξετε με τις μουσικές καρέκλες πατήστε το 1 για να ανοίξετε το δώρο σας πατήστε το 5" κλπ, με την οποία ξερενόμουνα στα γέλια καθώς την μετέφερα στους άλλους κάπως παραφρασμένη επίτηδες :lol: !
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποτε δεν θα γλιτωσουμε απο την παρακμιακη γρια 11880. :mad:

 

Τωρα ειναι και καλα στον οφθαλμιατρο και προσπαθει να διακρινει το 11880. "Δεν το βλεπω αλλα το εχω μαθει απ’εξω!" :chair:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

πολλές διαφημίσεις με κάνουν να νευριάζω...

η μεγαλύτερη είναι αυτή με την κ***-γρια αυτή που έχει κάτι σαν ένα στέμμα με το 11 8 80 και η άλλη με το τρίγωνο.

ΤΟ capilarine είναι η μεγαλύτερη και η χειρότερη.Επείσεις μου την Σπάει η το 11888 του πΟΤΕ.Αυτές είναι οι διαφημίσεις που με την σπάνε στο κατακόρυφο.ΑΝ θυμηθώ και άλλες θα σας πώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που λέει, θα πέσει πολύ μπλα μπλα, ΤΙΜ δράματα οικογενειακά προγράμματα

Και εκείνη της Lurpac. "Πηγκαινε πππίσω"

έλεος.

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Αυτή που λέει, θα πέσει πολύ μπλα μπλα, ΤΙΜ δράματα οικογενειακά προγράμματα

Και εκείνη της Lurpac. "Πηγκαινε πππίσω"

έλεος.

Όντως,εκείνη της Lurpac είναι...τραγική και πολύ κοινή διαφημίση :down: .

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο ποσοστό των διαφημίσεων είναι για τα μπάζα, λίγες αξίζουν. Αρχικά πίστευα οτι έχουν απείχηση στον κόσμο και οτι εγω έχω άλλα γούστα, αλλά απο τι βλέπω εδω δεν είμαι ο μόνος. Απορώ τι εταιρίες κάνουν έρευνα ως προς την απείχηση των διαφημίσεων. Δίπλα στο pc εχω τηλεόραση και πριν απο λίγο είδα διαφήμιση με το πικάντο, μα καλά αυτοκίνητο διαφημίζεις οχι γέυση κεράσι και δεν ξέρω γω τι, λογικά σε ενα αυτοκίνητο θα πεις κυβικά, υποδύναμη και άλλα χαρακτηριστικά οχι αν μοιάζει με γλυκό κεράσι. Και καλά πες οτι η συγκεκριμένη διαφήμιση απευθύνεται σε γυναίκες και το περνάνε το μήνυμα με άλλο τρόπο, έλα ντε που το κάνουν όλοι, τι με ενδιαφέρει στο σκόντα αν παντρέυτηκε γέρο και κουφό, τα χαρακτηριστικά πες. Σε μια διαφήμιση έδειχνε στο μεγαλύτερο μήκος ενα ψυγείο και μετά τα τελευταία δέυτερα νομίζω έδειχνε ενα γιαούρτι στο οποίο απευθυνόταν. Αυτές που δεν ακούγοντε (ραδιόφωνο) έιναι αυτές του τζάμπο με τα μίζερα παραφρασμένα τραγούδια, ευτηχώς απο τι βλέπω σταμάτησαν. :heat:
Link to comment
Share on other sites

Εκείνη που η λέιδυ Άντζελα διαφημίζει ένα καλλυντικό (δεν θυμάμαι ποιο). Δεν μου αρέσει καθόλου μεν, αλλά με κάνει και πέφτω κάτω από τα γέλια δε. :lol: :lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

Η διαφήμιση με τη γριά με το στέμμα ούτε σπαστική είναι ούτε παρακμιακή κατ' εμέ. Την είδα χωρίς ήχο μια φορά και μου σηκώθηκε η τρίχα. Οταν κατεβαίνει η κάμερα σε κοιτάει με ύφος που δεν ξέρεις τι θα σου προκύψει (υποσυνείδητος φόβος) και μετά που χαμογελάει νιώθεις αγαλίαση (που σημαίνει οτι θα κάνεις αυτό που θέλει). Κλασσικά υποσυνείδητα κόλπα.
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο ποσοστό των διαφημίσεων είναι για τα μπάζα, λίγες αξίζουν. Αρχικά πίστευα οτι έχουν απείχηση στον κόσμο και οτι εγω έχω άλλα γούστα, αλλά απο τι βλέπω εδω δεν είμαι ο μόνος. Απορώ τι εταιρίες κάνουν έρευνα ως προς την απείχηση των διαφημίσεων. Δίπλα στο pc εχω τηλεόραση και πριν απο λίγο είδα διαφήμιση με το πικάντο, μα καλά αυτοκίνητο διαφημίζεις οχι γέυση κεράσι και δεν ξέρω γω τι, λογικά σε ενα αυτοκίνητο θα πεις κυβικά, υποδύναμη και άλλα χαρακτηριστικά οχι αν μοιάζει με γλυκό κεράσι. Και καλά πες οτι η συγκεκριμένη διαφήμιση απευθύνεται σε γυναίκες και το περνάνε το μήνυμα με άλλο τρόπο, έλα ντε που το κάνουν όλοι, τι με ενδιαφέρει στο σκόντα αν παντρέυτηκε γέρο και κουφό, τα χαρακτηριστικά πες. Σε μια διαφήμιση έδειχνε στο μεγαλύτερο μήκος ενα ψυγείο και μετά τα τελευταία δέυτερα νομίζω έδειχνε ενα γιαούρτι στο οποίο απευθυνόταν. Αυτές που δεν ακούγοντε (ραδιόφωνο) έιναι αυτές του τζάμπο με τα μίζερα παραφρασμένα τραγούδια, ευτηχώς απο τι βλέπω σταμάτησαν. :heat:

Τη διαφήμιση με το αυτοκίνητο που το τρώει η άλλη και τρελαίνεται απο τη νοστιμιά του, το είχα γράψει παλιότερα. Μια αηδία είναι. Ολες σχεδόν οι διαφημίσεις των αυτοκινήτων ειναι μία αηδία! Δεν ξέρω αν απυθύνονται σε γυναίκες, αλλά και σε γυνάικες να απευθύνονται για ηλιθιες κατά πάσα πιθανότητα θα ψάχνουν.

Και πες μου σε παρακαλώ, μία αξιοπρεπή και καλόγουστη διαφήμιση αυτοκινήτου. Η οποία να αναφέρει πράγματα που αφορουν το αυτοκινητο και όχι αν το γλυφει η ηλίθια που σκοπεύει να το οδηγήσει! 'Η η άλλη η περσινή που κάθε τρεις και λίγο μας εδειχνε τα οπισθια του αυτοκινήτου και κάποιας κυριας ταυτοχρόνως. 'Η η άλλη που ένας βλαξ έβαζε τη γιαγιά του και τον ξεμάτιαζε (ενώ ματιάζαν το αυτοκίνητο κι όχι την ομορφιά του βλακός!) Ή ή άλλη που ένα σωρο αυτοκίνητα παίζαν μπάλα!

Καλά, δε δυνεχίζω γιατί συγχίζομαι η γυναίκα. Αλλιώς θα μπορούσα να σας αραδιάσω όοοολες τις χαζομάρες που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια στο συγκεκριμένο θέμα.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Να σας θυμήσω και την άλλη τραγική διαφήμιση (αυτοκινήτου) που για να μας δείξει το μοναδικό, καταπληκτικό, φαντασικό, υπέροχο προσόν του νέου μοντέλου είχε ένα ζευγαράκι που χόρευε καθιστό μέσα στο αυτοκίνητο, μετακινώντας όλο το κάθισμα, για να μας δείξει ότι το κάθισμα ρυθμίζεται προς όλες τις κατυθύνσεις!!!

 

Τςςςςςςςςς!!!!!!

:blink:

 

Σιγά ρε παιδιά!!!

Ξεγοφιαστήκατε!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρίες που αναφερεστε πρεπει να ειναι πολυ χαρουμενες γιατι πετυχαν αυτο που ακριβως που ηθελαν να σαν κανουν να τις προσεξετε. αυτο ειναι διαφημιση και εμεις πεφτουμε στην παγιδα της οπως παντα...
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρίες που αναφερεστε πρεπει να ειναι πολυ χαρουμενες γιατι πετυχαν αυτο που ακριβως που ηθελαν να σαν κανουν να τις προσεξετε. αυτο ειναι διαφημιση και εμεις πεφτουμε στην παγιδα της οπως παντα...

 

Όπως έχουμε αναφέρει πολλές-πολλές φορές στο παρελθόν , 2 είδη διαφημίσεων τραβούν την προσοχή :

1. Οι πολύ καλές!

2. Οι πολύ κακές!

 

Σε αυτό το θέμα αναφερόμαστε στη δεύτερη κατηγορία (υπάρχει άλλο θέμα για την πρώτη, λέγεται : "Αγαπημένες διαδημίσεις").

 

Δεν συμφωνώ απόλυτα στον ορισμό που δίνεις για το αν μια διαφήμιση είναι πετυχημένη, γιατί αν κάποιος δεν θυμάται τη φίρμα και θυμάται όλα τα άλλα,(όπως εγώ δεν θυμάμαι τη μάρκα του αυτοκινήτου που αναφέρω ποιό πάνω) τότε τι νόημα έχει;

 

Η διαφήμιση απέτυχε!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που δουλεύει η διαφήμιση στο μυαλό μας είναι με βήματα

1 την βλεπεις χωρις να δινεις σημασια

2 την βλεπεις και κατι σου θυμιζει

3 την βλεπεις διαβαζεις τα γραμματα και βλεπεις τα χρωματα

4 την βλεπεις και παρατηρεις το προϊόν που δείχνει

5 την βλέπεις και την σχολιάζεις

6 μόλις την δείς να ξεκινάει την θυμάσαι

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Εκείνη που η λέιδυ Άντζελα διαφημίζει ένα καλλυντικό (δεν θυμάμαι ποιο). Δεν μου αρέσει καθόλου μεν, αλλά με κάνει και πέφτω κάτω από τα γέλια δε. :lol: :lol: :lol:
lol οντως! η διαφημιση αυτη ειναι πολυ αθλια! για κλαματα ειναι..
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως evvi η διάφημιση λειτουργεί ως εξής: τη βλέπω και αν με εκνευρίζει τρομερά, δεν υπάρχει περίπτωση να μη τη θυμαμαι (βλέπε γριά). Κι αφου τη θυμάμαι, δεν υπάχει περίπτωση να αγοράσω - μεταχειριστώ το προϊόν που διαφημίζει.

Και ως εκ τουτου είναι πλήρως αποτυχημένη, γιατί δεν είμαι μοναδική στο είδος μου, υπάρχουν πολλοι σαν και μένα (ελπίζω:p )

Link to comment
Share on other sites

'Η η άλλη η περσινή που κάθε τρεις και λίγο μας εδειχνε τα οπισθια του αυτοκινήτου και κάποιας κυριας ταυτοχρόνως.

:down:

 

Αυτή ήταν καλή και είχε αρέσει και στους περισσότερους άντρες.:D

Την είχαμε αναφέρει άλλωστε και στο thread με τις καλύτερες.:happy:

Πάνω απολα ειμαστε άντρες, δεν περιμένουμε να ακούσουμε τα τεχνικά χαρακτηριστικά από μια διαφημιση, καλόγουστη μας ενδιαφέρει να είναι όπως αυτή με τα κωλαράκια.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Θα μου εξηγηγήσει κανείς γιατί η σαβούρα της NOVA με το κλεφτοκοτά κάνει τόσο εντύπωση. Είναι δυνατό να ξέρει να λέει 'you have the right to remain silent' κτλ και να μην ξέρει πως είναι οι κότες στα αγγλικά;

 

:chair: :rocket: :kill: :shoot: :whip:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Θα μου εξηγηγήσει κανείς γιατί η σαβούρα της NOVA με το κλεφτοκοτά κάνει τόσο εντύπωση. Είναι δυνατό να ξέρει να λέει 'you have the right to remain silent' κτλ και να μην ξέρει πως είναι οι κότες στα αγγλικά;

 

:chair: :rocket: :kill: :shoot: :whip:

 

Ίσως γιατί την ατάκα "You have the right to remain silent" την έχει ακούσει 1000 φορές στις χολυγουντιανές ταινίες που υποτίθεται οτι βλέπει στη NOVA??? Ίσως λέω... :happy: Δεν ξέρει αγγλικά γρι, απλά επαναλαμβάνει τις ατάκες που έχει ακούσει στην TV :p

 

Και ναι έχει απίστευτη πλάκα, όπως και η αντίστοιχη με τον Κρητικό και τον ιπποπόταμο. :lol:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

11880 :down:

 

Και μένα δεν μου αρέσει καμμία διαφήμιση του 11880!!!!:mad:

Την καημένη την γιαγιά τσίρκο την έχουν κάνει!!!!(Κάθε φορά που την βλέπω αλλάζω κανάλι!)

Link to comment
Share on other sites

Και πες μου σε παρακαλώ, μία αξιοπρεπή και καλόγουστη διαφήμιση αυτοκινήτου.

 

Σκέφτηκα πολύ και η καλύτερη που θυμήθηκα ήταν αυτή με το Accent που πηγαίνει ένας να πάρει ένα αυτοκίνητο που είχε δει στην διαφήμιση και ήταν μόνο το σασι και του λέει αν το πληρώσετε μετρητοίς δώρο και το τασάκι:lol: :p

 

Σε όλη την διαφήμιση από κάτω πέρναγε ο εξοπλισμός του accent.

 

Αυτή ήταν η μόνη ωραία διαφήμιση που θημάμαι

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...