Jump to content

Οι διαφημίσεις που δεν μας αρέσουν


garfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι φετίχ είναι αυτό που έχει ο διαφημιστής με τις σακούλες του Jumbo; :blink: Ή μήπως είναι ο διευθυντής της εταιρίας που έχει το φετίχ και το επέβαλε στον διαφημιστή;

 

Μια απλή σακούλα είναι η σακούλα των Jumbo, βάζεις μέσα τα πράγματα που αγοράζεις και μετά γίνεται σακούλα σκουπιδιών. Τέρμα. Να είχε κάτι το ιδιαίτερο να έλεγα πάει στο διάολο...

 

Μάλλον ο διευθυντής παίζει να έχει το κόλλημα. Όσο καμμένος και να 'ναι ο διαφημιστής, δεν μπορεί να ανακυκλώνει το ίδιο θέμα 10 χρόνια τώρα. Ε ρε με τι παθιάζονται οι άνθρωποι μερικές φορές...

 

Μα δεν μπορεί να αντιληφθεί ο καθένας από εμάς τους κοινούς θνητούς την ανωτερότητα της θεϊκής, ανυπέρβλητης, καταπληκτικής και αξεπέραστης jumboσακούλας. Δεν είναι μια απλή σακούλα, είναι κάτι πολύ περισσότερο, είναι μία συνεχής υπενθύμιση ότι έχεις επισκεφτεί τα ανώτερα καταστήματα Jumbo και έχεις ψωνίσει τα ανώτερα και θεϊκά προϊόντα που πουλάνε, τα οποία προϊόντα έχουν ταξιδέψει από το κατάστημα μέχρι το χώρο σου, μέσα στη συγκεκριμένη σακούλα. Και μόνο αυτό της δίνει αυτοδίκαια μια ανυπέρβλητη υπεραξία. Φυσικά τα προϊόντα των Jumbo είναι υψίστης ποιότητας και αξίας, κι εννοείται ότι είναι αδιανόητο να συγκρίνονται με τίποτα άλλο, για τον απλό λόγο ότι είναι προϊόντα ...Jumbo... :blink:

 

Για να το πούμε πιο απλά, ο άνθρωπος (ιδιοκτήτης της αλυσίδας Jumbo) έχει πάθει έρωτα με την εταιρία του και τα προϊόντα που πουλάει. Είναι απλά ένας ναρκισσισμός που νιώθει για την ιδιοκτησία του, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο... Ακόμα κι αν είναι φλασιά του διαφημιστή, αν ο ιδιοκτήτης δεν ήταν ψώνιο, και αντιλαμβανόταν πόσο κακόγουστο είναι να επικεντρώνουν οι διαφημίσεις στη σακούλα και όχι στα προϊόντα, θα τον είχε απολύσει και οι διαφημίσεις θα ήταν άλλης αισθητικής. Αντ' αυτού, η κακογουστιά όχι μόνο συνεχίζεται, αλλά γίνεται ολοένα και χειρότερη. Πολύ φοβάμαι ότι ο άνθρωπος χρήζει επείγουσας βοήθειας από κάποιον επαγγελματία του ιατρικού κλάδου... ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες νοικοκυρές κρατάνε τις σακούλες από τα μαγαζιά για να βάλουν πράγματα μέσα (πώς θα πας τον τάπερ στον γιο ή τα παλιά φορμάκια της μπέμπας στο ανήψι; ). Κάποιες απορρίπτονται ασκαρδαμικτύ (πχ των σούπερ μάρκετ) λόγω σχήματος ή αντοχής και κάποιες άλλες είναι πάντα καλή επιλογή γιατί και πράγματα χωρούν και δεν σκίζονται. Οι καλύτερες για αυτή τη δουλειά είναι αυτές των καταστημάτων (ρούχα/ηλεκτρικά είδη). Πότε ψωνίσατε τελευταία φορά ακριβά ρούχα (όχι την Ισπανική αλυσίδα ρουχάδικων, ούτε κινέζικο κατάστημα) ή ηλεκτρικές συσκευές; Εγώ το 2010. Αλλά Jumbo πήγα σήμερα να πάρω 2 φόρμες για το γυμναστήριο.

Γι' αυτό όταν ανέβασα τα καλοκαιρινά, τα φύλαξα σε τζαμποσακούλες.

 

Εκεί βασίζεται η διαφήμιση και δεν είναι και νέα. Θυμάμαι κάμποσα χρόνια πριν, που έδειχνε διάφορες χρήσης της ανθεκτικής σακούλας. Και ναι, είτε μας αρέσει είτε όχι, ο κόσμος δεν έχει λεφτά και αγοράζει τα ψιλοπράγματά του από το συγκεκριμένο κατάστημα. Και άρα έχει πολλές τζαμποσακούλες. Τις βλέπεις κάθε μέρα στο δρόμο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες νοικοκυρές κρατάνε τις σακούλες από τα μαγαζιά για να βάλουν πράγματα μέσα (πώς θα πας τον τάπερ στον γιο ή τα παλιά φορμάκια της μπέμπας στο ανήψι; ). Κάποιες απορρίπτονται ασκαρδαμικτύ (πχ των σούπερ μάρκετ) .

 

Aσχετο, αλλά λόγω κεκτημένης ταχύτητας, διάβασα "τον τάπερμαν". Α ρε Μαλβίνα..

τι μου θύμισες anarxaki :lol:

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Aσχετο, αλλά λόγω κεκτημένης ταχύτητας, διάβασα "τον τάπερμαν". Α ρε Μαλβίνα..

τι μου θύμισες anarxaki :lol:

 

Για να μάθει το παιδί σας σωστά ελληνικά: IEK Ταπερμαν. :p :lol: :rotfl:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αυτή με το καινούργιο που βάζουν στα μαλλιά τους οι γυναίκες. Που το χρησιμοποιούν χρόνια στο εξωτερικό. Το έχει δει η βλαχα λέει. Χαχαχα. Φτιάχνουν και τα μαλλιά και είναι λες και ήρθαν από τα 70s
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

η νεα του μολτο. ποσο απαισια....

 

Φιλε μαζί σου..μιλάμε είναι να απορείς πόσο κακογουστιά έχουν μερικές διαφημίσεις...

 

Και επειδή είδα και οτι αναφερθήκαμε και στα Jumbo.. Πιστεύω ότι οι πωλητές- ταμείες πρέπει να φοράνε ωτοασπίδες ή να επισκέπτονται ψυχίατρο με έξοδα τις επιχείρησης... Στην αρχή τραγουδάς και εσυ μαζί με τα παιδάκια, περνάει η ώρα ..έχει πλάκα , αισθάνεσαι πάλι παιδι.. Μετά απο κανα δυωρο θυμάσαι την ηλικία σου και τις παραξενιές σου...και στις 2.30 με 3 ώρες έχεις τάσεις αυτοκτονίας!

 

Ενα μεγάλο μπράβο στους υπαλλήλους που μάλλον έχουν πάθει κωφωση γιατί αλλιώς δεν εξηγείται να το αντέχεις!

Link to comment
Share on other sites

η νεα του μολτο. ποσο απαισια....

 

Ανεκδιηγητες και οι 2 διαφημισεις,και ιδιαιτερα εκεινη με τα εμβρυα που εκτος απο κακογουστη περναει υποσυνηδειτα και παραπλανητικο μυνημα αφου υπονοει οτι το κρουασαν ειναι υγιεινο και κανει καλο στις εγκυους και κατ'επεκταση και στα εμβρυα.Επιπλεον ενω ισχυριζονται οτι το "νεο molto" εχει πιο πλουσια γευση,εγω που το δοκιμασα κανα 2-3 φορες δεν καταλαβα καμια διαφορα σε σχεση με το "παλιο molto" .Και το χεροτερο ειναι οτι molto ειναι και χορηγος του "Εκατομμυριουχου" στο ΣΚΑΪ με αποτελεσμα να βλεπω 50 φορες τις χαζοδιαφημισεις του σε καθε διαφημιστικο διαλυμα με το που βαζω να δω το τηλεπαιχνιδι.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή είδα και οτι αναφερθήκαμε και στα Jumbo.. Πιστεύω ότι οι πωλητές- ταμείες πρέπει να φοράνε ωτοασπίδες ή να επισκέπτονται ψυχίατρο με έξοδα τις επιχείρησης... Στην αρχή τραγουδάς και εσυ μαζί με τα παιδάκια, περνάει η ώρα ..έχει πλάκα , αισθάνεσαι πάλι παιδι.. Μετά απο κανα δυωρο θυμάσαι την ηλικία σου και τις παραξενιές σου...και στις 2.30 με 3 ώρες έχεις τάσεις αυτοκτονίας!

 

Ενα μεγάλο μπράβο στους υπαλλήλους που μάλλον έχουν πάθει κωφωση γιατί αλλιώς δεν εξηγείται να το αντέχεις!

 

Από ένα σημείο και μετά απλά δεν ακούς. Έτσι επέζησα 3 σεζόν στο μαγαζί που δούλευα που έπαιζε όλη μέρα house με τα ίδια 3 CD. Αλλά το τι περνάς μέχρι να έρθει εκείνο το σημείο που δεν το ακούς... Καμιά φορά πετυχαίνω σε μαγαζί ή στο γυμναστήριο τραγούδια από εκείνα τα CD και ανατριχιάζω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από ένα σημείο και μετά απλά δεν ακούς. Έτσι επέζησα 3 σεζόν στο μαγαζί που δούλευα που έπαιζε όλη μέρα house με τα ίδια 3 CD. Αλλά το τι περνάς μέχρι να έρθει εκείνο το σημείο που δεν το ακούς... Καμιά φορά πετυχαίνω σε μαγαζί ή στο γυμναστήριο τραγούδια από εκείνα τα CD και ανατριχιάζω!

 

Χαρά στο κουράγιο σου που άντεξες! Συγγνώμη αλλά ποσο δύσκολο είναι να αλλάξουν οι υπέυθυνοι ένα CD ή να βάζουν απλά ράδιο;;!

Εγω μια βδομάδα ακούω ίδιο σταθμό ραδιοφώνου και βαριέμαι π παίζουν πολλά ίδια τραγούδια!! φαντασου...

Link to comment
Share on other sites

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

 

:lol::lol::lol:

Ισχύει. Πραγματικά μπράβο του! Έβαλε τη κίνηση που κάνει όλη η Ελλάδα μόλις ακούει ή βλέπει αυτή τη διαφήμιση, μέσα στην ίδια τη διαφήμιση. Μεγάλος :p

Link to comment
Share on other sites

 

:lol::lol::lol:

Ισχύει. Πραγματικά μπράβο του! Έβαλε τη κίνηση που κάνει όλη η Ελλάδα μόλις ακούει ή βλέπει αυτή τη διαφήμιση, μέσα στην ίδια τη διαφήμιση. Μεγάλος :p

 

Τελικά παντού υπάρχει ένας ακομπλεξάριστος ελληνάρας που κάνει αυτό που γουστάρει. Και ταυτόχρονα όλοι οι τηλεθεατές πήραμε το αίμα μας πίσω για την πλύση εγκεφάλου που μας έχουν υποβάλλει εδώ και κάμποσες εβδομάδες.

 

Μετά από αυτό έχω την αμυδρά υποψία ότι το βίντεο θα υποστεί ένα ψιλομονταζάκι, και θα σκάσει μύτη ανανεωμένη, ώστε το μεγαλοπρεπές φάσκελο να αφαιρεθεί, ώστε να μην προσβάλλει την αναμφισβήτητα ανυπέρβλητη φίρμα που ακούει στο όνομα Τζάμπο. :p

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες νοικοκυρές κρατάνε τις σακούλες από τα μαγαζιά για να βάλουν πράγματα μέσα (πώς θα πας τον τάπερ στον γιο ή τα παλιά φορμάκια της μπέμπας στο ανήψι; ). Κάποιες απορρίπτονται ασκαρδαμικτύ (πχ των σούπερ μάρκετ) λόγω σχήματος ή αντοχής και κάποιες άλλες είναι πάντα καλή επιλογή γιατί και πράγματα χωρούν και δεν σκίζονται. Οι καλύτερες για αυτή τη δουλειά είναι αυτές των καταστημάτων (ρούχα/ηλεκτρικά είδη). Πότε ψωνίσατε τελευταία φορά ακριβά ρούχα (όχι την Ισπανική αλυσίδα ρουχάδικων, ούτε κινέζικο κατάστημα) ή ηλεκτρικές συσκευές; Εγώ το 2010. Αλλά Jumbo πήγα σήμερα να πάρω 2 φόρμες για το γυμναστήριο.

Γι' αυτό όταν ανέβασα τα καλοκαιρινά, τα φύλαξα σε τζαμποσακούλες.

 

Εκεί βασίζεται η διαφήμιση και δεν είναι και νέα. Θυμάμαι κάμποσα χρόνια πριν, που έδειχνε διάφορες χρήσης της ανθεκτικής σακούλας. Και ναι, είτε μας αρέσει είτε όχι, ο κόσμος δεν έχει λεφτά και αγοράζει τα ψιλοπράγματά του από το συγκεκριμένο κατάστημα. Και άρα έχει πολλές τζαμποσακούλες. Τις βλέπεις κάθε μέρα στο δρόμο.

 

+1.

Τόσα χρόνια φοιτητής χρησιμοποιώ τζαμποσακούλες όπως και οι δικοί μου όταν στέλνω/λαμβάνω κάτι. Μπορεί να ακούγεται κάπως, αλλά ειδικά οι τεράστιές τους αντέχουν τα πάντα, έχω στείλει από φαγητά μέχρι ρούχα και χαλιά. Σαν επίτηδες, σήμερα πέτυχα την γειτόνισσα που μετέφερε ολόκληρο τραπέζι με φαγητά στη δουλειά του γιού της μέσα σε μια μικρή τζαμποσακούλα και όταν κατάλαβε ότι μου φάνηκε κάπως, γύρισε και μου είπε ότι τόσα χρόνια που το κάνει είναι οι πιο ανθεκτικές. Κι όντως ισχύει καθώς όλες οι υπόλοιπες που παίρνουμε καθημερινά (πχ από σούπερ μάρκετ) σκίζονται ακόμα και με χαρτιά υγείας.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

Ισχύει. Πραγματικά μπράβο του! Έβαλε τη κίνηση που κάνει όλη η Ελλάδα μόλις ακούει ή βλέπει αυτή τη διαφήμιση, μέσα στην ίδια τη διαφήμιση. Μεγάλος :p

 

Οι διαφημήσεις του Jumbo είναι με διαφορά οι χειρότερες. Για να σου μένουν στο μυαλό και να το συζητάς με τους άλλους. "Είδες το Jumbo, ξεπέρασε πάλι τον εαυτό του.":lol:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

 

Μετά από αυτό έχω την αμυδρά υποψία ότι το βίντεο θα υποστεί ένα ψιλομονταζάκι, και θα σκάσει μύτη ανανεωμένη, ώστε το μεγαλοπρεπές φάσκελο να αφαιρεθεί, ώστε να μην προσβάλλει την αναμφισβήτητα ανυπέρβλητη φίρμα που ακούει στο όνομα Τζάμπο. :p

 

Κι ομως δεν υπεστη κανενα μονταζ.Πριν λιγο πετυχα την διαφημιση στο star και η απονομη του παρασημου της ανοιχτης παλαμης εξακουλουθει να φαινεται ολοκαθαρα

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφημήσεις του Jumbo είναι με διαφορά οι χειρότερες. Για να σου μένουν στο μυαλό και να το συζητάς με τους άλλους. "Είδες το Jumbo, ξεπέρασε πάλι τον εαυτό του.":lol:

 

Πέρα από τη πλάκα, ίσως αυτός να είναι και ο σκοπός τους :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καιρω εχω να δω η να ακουσω την διαφημιση των jumbo.Εχουν σταματησει να την δειχνουν εδω και καμια εβδομαδα.Μαλλον ετοιμαζουν τις Χριστουγεννιατικες.
Link to comment
Share on other sites

Η διαφήμιση του Drambuie είναι χάλια, δεν καταλαβαίνω το νόημά της και είναι πολύ περίεργη. Αν τη δω και βράδυ σκιάζομαι :p
Link to comment
Share on other sites

Η διαφήμιση του Drambuie είναι χάλια, δεν καταλαβαίνω το νόημά της και είναι πολύ περίεργη. Αν τη δω και βράδυ σκιάζομαι :p

Εύστοχη είναι μιας και δείχνει ότι η γεύση του drambuie είσαι πικάντικη κλπ. Αν έχω καταλάβει καλά.

Περίεργη είναι δεν αντιλέγω. Παλιά διαφήμιση και ανά καιρούς την δείχνουν

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Η διαφήμιση της επιθεώρησης "θα περάσει κι αυτό". Στο τέλος ακούγεται μια εξωφρενικά χαρούμενη φωνή να κραυγάζει "θα περάσει κι αυτό, με ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ!"!! Τοσο εμετική, βάζει κάτω ΚΑΙ τις Χριστουγεννιάτικες του Jumbo :p
Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Η διαφήμιση του Drambuie είναι χάλια, δεν καταλαβαίνω το νόημά της και είναι πολύ περίεργη. Αν τη δω και βράδυ σκιάζομαι :p

Συνηθως το βραδυ την πετυχαινω

Οπως πολυ εξυπνα ειπε ενας συμφορουμιτης περσι για την συγκεκρειμενη διαφημιση:

 

Μαλλον ο διαφημιστης ειπε να δοκιμασει ενδελεχως το προϊον που θα διαφημισει, πριν φτιαξει την διαφημιση, κοινως την εφτιαξε μεθυσμενος.

 

Εχω παρατηρησει οτι η συγκεκρειμενη διαφημιση του Drambuie προβαλλεται καθε χρονο καπου προς Νοεμβριο-Δεκεμβριο.Αυτο το γεγονος με εχει κανει να την εχω συνδεσει αμεσα με τα Χριστουγεννα παρολο που δεν ειναι χριστουγεννιατικη.Με το που την βλεπω μου ερχονται κατευθειαν στο μυαλο δεντρα,στολιδια,φωτακια,κουραμπiεδες κ.τ.λ.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Στο Ραδιόφωνο άκουσα την καινούργια του jumbo με το νέο άσμα για τα φωτάκια. Έλεος για ακόμα μια φορά
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Σιχαίνομαι την καινούργια διαφήμιση "Περίπτωση Movie Night" Είναι βλάκας! :knife::chair::shoot::hunter::whip::dash:::pig::frog:

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Θελω να βρω αυτον που σκεφτηκε τη διαφημιση "Bye Bye WIFiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii" (Vodafone) και να τον δειρω. Ετσι για να καταλαβει πως νιωθω καθε φορα που παιζει το σποτ.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έβγαλε καινούργια διαφήμηση το Jumbo.:wacko:
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...