Jump to content

Οι διαφημίσεις που δεν μας αρέσουν


garfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το χρήμα είναι γλυκό κ μάλλον τα είχε πολύ ανάγκη..

 

Μάλλον! Εγώ πάντως δεν την είχα για τέτοια...μου φαινόταν πολύ σοβαρή και μετρημένη γυναίκα. Αλλά και πάλι μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση που διάλεξαν αυτήν...:wacko:

Edited by glukouliko
Link to comment
Share on other sites

Το κακό δεν είναι να είμαστε φτωχοί , το κακό είναι να είμαστε φτωχοί από ποιότητα...αν συμβαινει το πρώτο την παλεύεις όπως μπορείς και όπως μπορεί ο καθένας μας , αλλα με το δευτερο την "κατσαμε την βαρκα" Edited by alexasso
Link to comment
Share on other sites

Πιο εκνευριστικοί είναι οι γελοίοι κλασικοί Έλληνες που φωνάζουν στα παιδιά τους "πετσούλα" παρά η Στανίση..

 

Ο ξεπεσμός των Ελλήνων σε αυτούς τους καιρούς...

Link to comment
Share on other sites

Την ΄έχω αηδιάσει αυτή τη διαφήμιση, έλεος. Εκεί που έλαγα πόσο ΄'ομορφες είναι οι χριστουγεννιάτικες των jumbo, τόσο απαράδεκτη είναι αυτή :down:
Better be smart, than smart as*
Link to comment
Share on other sites

την καινούρια διαφήμιση της anytime την ειδατε; που πάει ενας τύπος να βοηθήσει τους νεους του γείτονες και πιάνεται η μέση του οταν παει να σηκώσει ενα κιβώτιο;

στο τελος πετάγεται ενας πιτσιρικάς και λεει ''μπαμπά να τον κλωτσήσω'';;;

 

μπραβο ρε μαλ.. ωραιο παράδειγμα δίνετε!:down:

Link to comment
Share on other sites

H καινουρια του jose cuervo.Ή θελει κατι να πει και εγω δεν το πιανω ή ειναι εντελως ξεκαρφωτη και ακυρη διαφημιση.

http://www.youtube.com/watch?v=QDH3Izw_bEE

Link to comment
Share on other sites

Η καινουρια διαφημιση της duo με τους gay... δεν εχω κατι εναντιον των ομοφυλλοφιλων, αλλα ενταξει, ολα εχουν κ ενα οριο... παρακολουθουν κ παιδακια τηλεοραση τετοιες ωρες κ δημιουργουνται λαθος προτυπα χωρις λογο...
Link to comment
Share on other sites

Η καινουρια διαφημιση της duo με τους gay... δεν εχω κατι εναντιον των ομοφυλλοφιλων, αλλα ενταξει, ολα εχουν κ ενα οριο... παρακολουθουν κ παιδακια τηλεοραση τετοιες ωρες κ δημιουργουνται λαθος προτυπα χωρις λογο...

 

Μηπως πρεπει να απαλλαγουμε καποτε απο τα οπισθοδρομικα ομοφοβικα στερεοτυπα?Η εταιρεια θελει να παει απλως ενα βημα παρα περα και να προοθησει τα προυφυλακτικα της και σε ατομα με διαφορετικο σεξουαλικο προσανατολισμο.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει να απαλλαγουμε καποτε απο τα οπισθοδρομικα ομοφοβικα στερεοτυπα?Η εταιρεια θελει να παει απλως ενα βημα παρα περα και να προοθησει τα προυφυλακτικα της και σε ατομα με διαφορετικο σεξουαλικο προσανατολισμο.

 

Να απαλλαγουμε απο τα οπισθοδρομικα ομοφοβικα στερεοτυπα.. αλλα οχι και να τα διαφημιζουμε και να τα προωθουμε συνεχως!..

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει να απαλλαγουμε καποτε απο τα οπισθοδρομικα ομοφοβικα στερεοτυπα?Η εταιρεια θελει να παει απλως ενα βημα παρα περα και να προοθησει τα προυφυλακτικα της και σε ατομα με διαφορετικο σεξουαλικο προσανατολισμο.

 

Αυτο θελουν να πιστευεις, κ στο τελος θα ντρεπεσαι να πεις οτι εισαι straight στον κοσμο... λες να μην ξερουν οι gay να χρησιμοποιησουν προφυλακτικο, περιμενουν την duo και την καθε duo να προωθησει τα προιοντα της?? Αν εσυ το βλεπεις οπισθοδρομικο αυτο οκ, εδω ο μπουταρης οργανωσε ολοκληρο gay parade στην θεσ/νικη, στο σχολιο σου θα κολλησουμε??

Link to comment
Share on other sites

Να απαλλαγουμε απο τα οπισθοδρομικα ομοφοβικα στερεοτυπα.. αλλα οχι και να τα διαφημιζουμε και να τα προωθουμε συνεχως!..

 

Κι εγω διαφωνω με την καταντια των τελευταιων χρονων που η καθε λουγκρα γινεται διασημη,ψωνιζεται και βγαινει σε ολες τις τηλεοπτικες εκπομπες.Ομως η αγορα των προφυλακτικων ειναι κατι που αφορα και αυτη την ομαδα ανθρωπων, και οπως και να το κανουμε μια διαφημιση με ομοφυλοφιλους θα "επιανε" καλυτερα στο συγκεκρειμενο target group απ'οτι μια συνηθισμενη διαφημιση με κανονικο ζευγαρι.Χωρις παρεξηγηση,δεν ειμαι ομοφυλοφιλος,αλλα με εκνευριζει η οπισθοδρομικοτητα και η συντηρητικοτητα της χωρας μας και ιδιαιτερα του ΕΣΡ σε τετοια θεματα η οποια εχει φανει πολλες φορες με πιο προσφατη την απαγορευση της διαφημισης με τον γκεϊ φορτηγατζη με την δικαιολογια οτι και καλα προσβαλλει ολους τους φορτηγατζηδες.Μα δεν εκανε καμμια γενικευση η διαφημιση.Ο σκοπος της ειναι καθαρα χιουμοριστικος,δεν προσβαλλει κανεναν.Η ιδια διαφημιση αμα επαιζε σε οποιαδειποτε ξενη ευρωπαϊκη θα προβαλλοταν ελευθερα.

Link to comment
Share on other sites

αυτος που εκανε τη διαφιμηση του τζαμπο θελει ΚΡΕΜΑΣΜΑ..και αντε πες να ανεχεσαι να ακους στη τβ το μισο το τραγουδι.Ελα ντε ομως που στο ραδιοφωνο που ακουω ολη την ωρα, πρεπει να ακους ολοκληρο αυτο το τραγουδι γιο χιλιες μπατσες τις στανιση;:X

Ειπαρχει πραματικα ανθρωπος που ακουγοντας αυτες τις διαφημισεις του τζαμπο θα παει στο τζαμπο;

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ που τα λέμε οι διαφημιστές ετοιμάζουν κάποια projects και τα δείχνουν στον πελάτη και αυτός αποφασίζει ευσι δεν είναι;

Και ρωτάω αν είναι έτσι, τι πίνουν και δεν μας λένε με όλα αυτά που έχει γεμίσει η tv;

 

Επίσης η διαφήμιση insect repeler δεν τη "σπαει" σε κανέναν; είναι και μιση ώρα

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ που τα λέμε οι διαφημιστές ετοιμάζουν κάποια projects και τα δείχνουν στον πελάτη και αυτός αποφασίζει ευσι δεν είναι;

Και ρωτάω αν είναι έτσι, τι πίνουν και δεν μας λένε με όλα αυτά που έχει γεμίσει η tv;

 

Επίσης η διαφήμιση insect repeler δεν τη "σπαει" σε κανέναν; είναι και μιση ώρα

 

Ποια ειναι αυτη που λες, η τσοντα με τα σουτιεν??

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι αυτη που λες, η τσοντα με τα σουτιεν??

 

Παρόμοιο. Αυτό που απωθεί τ τα κουνούπια και άλλα τέτοια.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι αυτη που λες, η τσοντα με τα σουτιεν??

Όχι λέει εκείνη που βάζεις σε μια πρίζα μια συσκευή και εννοείται ότι διώχνει όλα τα έντομα από τον χώρο σου, από κουνούπια μέχρι κατσαρίδες.. Είναι εκνευριστική βασικά lol!

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικο εστιατοριο νομιζω στην αυστραλια,διαφημιζε ελληνικο σουβλακι.

Μ'ενα γοριλα.Πσσσσσ,με διαφορα απο τον δευτερο,οτι το χοιροτερο.:cry::cry:

Εις άνθρωπος,ζήλω θείω πεπυρωμένος,ολόκληρον διορθώσασθαι δύναται χώραν.
Link to comment
Share on other sites

Όχι λέει εκείνη που βάζεις σε μια πρίζα μια συσκευή και εννοείται ότι διώχνει όλα τα έντομα από τον χώρο σου, από κουνούπια μέχρι κατσαρίδες.. Είναι εκνευριστική βασικά lol!

 

Ααα, ναι... σωστα... και εκεινη με τα σουτιεν ειναι ασ'τα να πανε... μιση ωρα διαρκεια, φαινονται τα στριγκ τους μεσα απο τα κολαν... προλαβαινεις να αυνανιστεις κιολλας... χαχαχαχχχχαχααχχαχαχχχαχαχαα

Link to comment
Share on other sites

αυτος που εκανε τη διαφιμηση του τζαμπο θελει ΚΡΕΜΑΣΜΑ..και αντε πες να ανεχεσαι να ακους στη τβ το μισο το τραγουδι.Ελα ντε ομως που στο ραδιοφωνο που ακουω ολη την ωρα, πρεπει να ακους ολοκληρο αυτο το τραγουδι γιο χιλιες μπατσες τις στανιση;:X

Ειπαρχει πραματικα ανθρωπος που ακουγοντας αυτες τις διαφημισεις του τζαμπο θα παει στο τζαμπο;

Eχει βγαλει και μια καινουρια τραγικη που παιζει συνηθως στο nickelodeon και στο star την ωρα του παιδικου προγραμματος με 2 παιδια που παιρνουν τηλεφονο τον νονο τους για να του πουν ενα ηλιθιο ποιημα που εκεινη την ωρα σκευτηκαν και νομιζουν οτι ειναι αριστουργημα: "νονε ωραια λιακαδα,ραντεβου στα jumbo να μου παρεις λαμπαδα" ή κατι τετοιο.

Ελληνικο εστιατοριο νομιζω στην αυστραλια,διαφημιζε ελληνικο σουβλακι.

Μ'ενα γοριλα.Πσσσσσ,με διαφορα απο τον δευτερο,οτι το χοιροτερο.:cry::cry:

Εχεις κανενα link απο youtube?

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικο εστιατοριο νομιζω στην αυστραλια,διαφημιζε ελληνικο σουβλακι.

Μ'ενα γοριλα.Πσσσσσ,με διαφορα απο τον δευτερο,οτι το χοιροτερο.:cry::cry:

 

Θέλω να το δω. :D

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν κρίνω από την αρνητική κριτική που μαζεύει κάθε διαφήμιση των Jumbo, και μόνο με το ντόρο που κάνει, επιβεβαιώνει τα περί της αποτελεσματικότητας της αρνητικής διαφήμισης.

Χώρια που αν κρίνω από τον περίγυρό μου και τι μου λένε για το αν είναι γεμάτα ή όχι, τείνω να συμπεράνω στο ότι ή πιάνει τόπο η διαφήμιση, ή απλά οι τιμές είναι τόσο ανταγωνιστικές και οι σύγχρονες ανάγκες για αγορά παιχνιδιών και παιδικών ειδών είναι τόσο μεγάλες που δεν τους νοιάζει πόσο κιτς είναι οι διαφημίσεις της συγκεκριμένης αλυσίδας.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω για την αρνητικη διαφημιση οτι ειναι οπως και να το κανουμε παλι διαφημιση , το ειχα αναφερει και παλαιοτερα , το στοχο της τον πιανει , δηλαδη σου κουδουνιζει το κεφαλι με αυτο το Jumbo και Jumbo και το μονο που σου μενει ειναι τελικα το ονομα.

 

Θα σας πω και κατι αλλο ομως , θυμαται κανεις σας τι διαφημιζει ? δηλαδη εκτος απο το ονομα θυμαται κανεις καποιο προιον ? (Και μην μου πει κανεις το αρνι ) εννοειτε πως οχι , κανενα προιον δεν σου μενει στο κεφαλι , αρα δεν διαφημιζει καποιο παιχνιδι δεν διαφημίζει κάποιο αξεσουάρ , απλά επειδη τωρα ειναι η πασχαλιατικη περιοδος ο καθενας απο εμας θα σκεφτει οτι στo Jumbo θα βρει κατι για το πασχα , που αυτο παει να πει , καμια λαμπαδα , κανενα διακοσμητικο κτλ , αλλα κανεις σας δεν εχει κατι συγκεκριμενο στο μυαλο του οτι θα παρει απο τα Jumbo.Επισης αν παρατηρησει κανεις το κοσμο οταν παει εκει απο το παρκινγκ που ανεβαινει ολοι ειναι σαν υπνωτισμενοι , υπνωτισμενοι με την εννοια οτι δεν βλεπεις οτι εχουν κατι στο μυαλο τους να παρουν , απλα , πανε εκει να δουν τι θα παρουν .Σε αυτο το σημειο η διαφήμιση εχει κανει δουλεια γιατι εχει δημιουργήσει traffic στο μαγαζι , αρα αφου εχει επισκεψιμοτητα βαζει και ο τυπος οτι μπορεις να φανταστεις μεσα απο προιον βαζει και χαμηλες τιμες , λογω οτι ειναι ολα σχεδον Κινεζικα και πας και εκει και περνεις οτι να ναι.

 

Η δουλεια ειναι να σε τραβηξει να πας εκει , τωρα απο την στιγμη που θα πας ολο και καποια χαζομαρα θα αγορασεις για να δικαιολογησεις στον ευατο σου τον λογο που πηγες εκει.

 

Ενα παραδειγμα που εχω απο παλαιοτερα ειναι απο εναν συναδελφο που τον βλεπω μια μερα με ενα τυπου θερμος με πτυσομενο καλαμακι κτλ , και του λεω απο που το πηρες ? μου απανταει απο τα Jumbo , του λεω καλα πηγες εκει για να παρει θερμος για τον φραπε? οχι μου απανταει , πηγα εκει για βολτα να παρω κατι για το σπιτι τυπου στολιδια , που δεν ειχε καν ιδεα τι ηθελε να παρει , δηλαδη δεν ειχε κατι στο μυαλο του , και οπως περναγε και χαζευε τα ραφια ειδε και το θερμος και το πηρε .Εννοειται οτι δεν πηρε στολιδια και πηρε χιλιες-δυο χαζομαρες που μονο γι αυτες δεν ειχε παει εκει.Αρα το θεμα ειναι "παμε μια βολτα απο εκει να χαζεψουμε και βλεπουμε τι θα παρουμε "

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μην τα μεγαλοποιουμε τόσο,δεν πάμε όλοι υπνωτισμενοι και ειδικά το πάμε να χαζεψουμε και να δούμε τι θα πάρουμε δεν νομίζω ότι ισχύει ιδιαίτερά δεν μας περισσεύουν για τέτοιες πολυτέλειες. Όσες φορές πάω είναι για παιχνιδάκι για την ανηψια μου. Και είναι αρκετός κόσμος που αγοράζει φορμακια παιχνιδάκια κλπ. Προσωπικά δεν με νοιάζει η διαφήμισή,με νοιάζει που βρίσκω αυτό που θέλω σε τιμή που με βολεύει.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

οκ ,μην το μεγαλοποιουμε , οποτε ας διορθωσω το "ολοι" με το "οι περισσοτεροι" .

 

neutral οταν τα περισσοτερα προιοντα ειναι στο 3,99 δεν πιστευω οτι ειναι και πολυτελειες ,οι πιο πολλοι πανε για χαζεμα , στοχευμενοι λιγοι , ειναι ενα ποσο που καποιος μπορει να δωσει ακομα , τουλαχιστον οσοι ακομα εχουν δουλεια , παντως φορμακια αν εννοεις ρουχισμου δεν ηξερα καν οτι εχει , μιας και δεν το εχω δει σε καμια διαφήμιση τους , νομιζω οτι και οι περισσοτεροι που δεν εχουν παει δεν θα ξερουν οτι εχουν κορμακια.Για τα παιχνιδακια θα συμφωνησω μαζι σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...