Jump to content

myphone POLL: Πραγματοποιείτε άμεσα τις διαθέσιμες αναβαθμίσεις;


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Πραγματοποιείτε άμεσα τις διαθέσιμες αναβαθμίσεις της συσκευής σας;  

511 members have voted

  1. 1. Πραγματοποιείτε άμεσα τις διαθέσιμες αναβαθμίσεις της συσκευής σας;

    • Ναι, τις κάνω άμεσα όταν βγουν επίσημα
      312
    • Ναι, αναβαθμίζω και με beta εκδόσεις (αν υπάρχουν)
      58
    • Όχι, περιμένω να περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα
      122
    • Αδιαφορώ για τις αναβαθμίσεις στην συσκευή μου
      17
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      2


Recommended Posts

Το σκηνικό αρκετά γνώριμο στους περισσότερους: Χαζεύεις στο smartphone/tablet και εκεί που δεν το περιμένεις έρχεται η ειδοποίηση: «Υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση για τη συσκευή σας».

 

Είμαστε σε μια εποχή, που οι εταιρείες λογισμικού προτιμούν να δίνουν πολλές γρήγορες αναβαθμίσεις, που πιθανόν να έχουν μικρά (ή και μεγάλα bugs) ή να μην έχουν ενσωματωμένα τα πλήρη χαρακτηριστικά εξαρχής, παρά να δίνουν λιγότερες, με πιο αργό ρυθμό, αλλά πιο πλήρεις. Οι λόγοι για κάτι τέτοιο είναι αρκετοί και εκτείνονται από το τεχνικό κομμάτι μέχρι τα χρονοδιαγράμματα που βάζουν οι managers και τη στρατηγική υποστήριξης πελατών που διαθέτει η κάθε εταιρεία.

 

Φυσικά, αυτό δεν αφήνει ανεπηρέαστους τους τελικούς χρήστες. Ή καλύτερα, έχει ενδιαφέρον να δούμε την συμπεριφορά του χρήστη, στη μέθοδο αυτή των εταιρειών, ειδικά όταν πρόκειται για μεγάλες αναβαθμίσεις λειτουργικού. Δεν είναι λίγες οι φορές που μια εταιρεία έχει δώσει major update λειτουργικού με σφάλματα, ανακαλώντας το λίγες ώρες μετά την κυκλοφορία του ή που λίγες μέρες αργότερα βγαίνουν διορθωτικά patches. Συχνά, βέβαια, έχουμε και το φαινόμενο το νέο update να κάνει χειρότερη την εμπειρία χρήσης, όχι γιατί έχει bugs, αλλά γιατί έχει περισσότερες απαιτήσεις από την παλιά έκδοση. Φυσικά, στις περισσότερες περιπτώσεις τα μεγάλα bugs διορθώνονται σχετικά γρήγορα, τα μικρά ίσως περιμένουν λίγο περισσότερο καιρό, αλλά δεν είναι και τόσο ενοχλητικά, ενώ οι κατασκευαστές έχουν μια τάση να ελαφραίνουν τις απαιτήσεις των νέων λειτουργικών ή να μην δίνουν την full-featured αναβάθμιση (σε περίπτωση που τη δώσουν και δεν αφήσουν τη συσκευή στην παλαιότερη έκδοση).

 

Και τελικά ο χρήστης πρέπει να πάρει μια απόφαση, γιατί υπάρχει και μια ειδοποίηση για αναβάθμιση που τον περιμένει. Να την κάνει άμεσα; Είναι μεγάλος και γλυκός ο πειρασμός ενός update, με νέα εμφάνιση και νέα χαρακτηριστικά. Πόσο εύκολο είναι να πει κανείς όχι σε μια ανανεωμένη συσκευή; Ναι, αλλά αν έχει προβλήματα το update και κάνει τη συσκευή χειρότερη; Μήπως να περιμένει λίγες μέρες να δει τις πρώτες εντυπώσεις άλλων χρηστών; Και από την άλλη, αν κανείς είναι ικανοποιημένος με τη συσκευή του ως έχει, αξίζει να ρισκάρει να την αλλοιώσει. Μήπως να μην γίνει η αναβάθμιση; «Αν λειτουργεί καλά, γιατί να το αναβαθμίσεις;», θα μπορούσε κανείς να πει, παραφράζοντας το δημοφιλές «If it ain't broke, don't fix it».

 

Εσείς σε ποια κατηγορία χρήστη ανήκετε; Πραγματοποιείτε τις αναβαθμίσεις μόλις είναι διαθέσιμες στην συσκευή σας (ή και μέρες πριν αν έχουν διαρρεύσει), περιμένετε να περάσει ένα διάστημα για να φανεί αν αξίζει η αναβάθμιση (και αν ναι πόσο; ) ή αδιαφορείτε για τις αναβαθμίσεις; Πείτε μας τη γνώμη σας συμμετέχοντας στο poll του myphone.gr.

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

εγώ δυστυχώς (πραγματοποιώ) άμεσα τις αναβαθμίσεις όταν παρουσιαστούν είτε στο smartphone είτε στο tablet που διαθέτουν Android και τα δύο

 

λέω δυστυχώς γιατί στο smartphone (Motorola Moto G (2nd Gen) η περιβόητη Android 5.0.2 δεν είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα παρά το γεγονός ότι έκανα το κλασικό και προτεινόμενο από τους "ειδικούς" Wipe Data/Cache + Factory Reset αντί να κάνω ότι έκανα στο tablet (Asus Google Nexus 7) που απλά πέρασα την αναβάθμιση και όλα βαδίζουν καλώς.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω εντυπώσεις και αν δω πολλές αρνητικές δεν αναβαθμίζω καν.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπηρχε δυνατοτητα με απλα βηματα να κανεις downgrade εκ των υστερων θα τις περνουσα κατευθειαν...

Τωρα περιμενω εντυπωσεις αλλων πρωτα...

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Καθε παρασκευη το miui που δινει update παντα,

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν υπηρχε δυνατοτητα με απλα βηματα να κανεις downgrade εκ των υστερων θα τις περνουσα κατευθειαν...

Τωρα περιμενω εντυπωσεις αλλων πρωτα...

Δεν ξερω για σαμμυ αλλα η miui σε αφηνει να κανεις πολυ ευκολα downgrade

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

βαλτε poll..

Εγω τις περναω αφου δω εντυπωσεις απο αλλους, πλεον περιμενω και μηνα καθως το ανδροιδ με καλυπτει οπως ειναι, οποτε δε θα βιαστω αν δεν δω επιπτωσεις της αναβαθμισης σε σταθεροτητα,μπαταρια κτλ κτλ. Αν ολοι δουλευουν αψογα σε ολους, τοτε περναω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εννοείται πρώτα περιμένω να δω γνώμες και προβλήματα που συνάντησαν άλλοι χρήστες και μετά να αποφασίσω αν αναβαθμίσω
Link to comment
Share on other sites

Σε iOS και Windows Phone τις περνάω αμέσως, στο Android περιμένω την επιβεβαίωση ότι είναι πρώτα σταθερή και μετά προβαίνω στην αναβάθμιση.
I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Σε iOS και Windows Phone τις περνάω αμέσως, στο Android περιμένω την επιβεβαίωση ότι είναι πρώτα σταθερή και μετά προβαίνω στην αναβάθμιση.

 

ναι γιατι το ios 8 ηταν πολυ σταθερο και σου κερδισε την εμπιστοσινη, για αυτο τις περνας αμεσως?

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

έπρεπε να υπάρχει ακόμα μια επιλογή περνάω αναβάθμιση custom rom. πολλα android κινητά έτσι βρίσκονται στην τελευταία έκσοδη...
Link to comment
Share on other sites

την περνάω αμέσως την αναβάθμιση. τόσο καιρό περιμένω τo android 5 στο g2. όταν βγει δε θα αντέξω να περιμένω για τυχόν bugs. χαχαχα
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την leaked επίσημη Λολλιποπ στο Νote 3(2η επιλογή στο πολ). Πολύ όμορφη η Λολι με τα νέα καλούδια της πένας αλλά ρουφάει την μπαταρία αδυσώπητα. Ιδίως ο συνδυασμός wi-fi με bluetooth άστα να πάνε. Ίσως με επίσημη (από sammobile/O.T.A) 5.0.2 να έχει διορθωθεί το θέμα αυτονομίας.

Υ.Γ: Μην βάλετε Youtube downloader από Galaxy apps, πήρε το κουτάλι και έπεσε με τα μούτρα στην μπαταρία...

Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τα λόγια του Seymour Cray

 

One of the problems of being a pioneer is you always make mistakes and I never, never want to be a pioneer. It’s always best to come second when you can look at the mistakes the pioneers made.

 

Ύστερα από δεκαετίες ενασχόλησης με τον τομέα της τεχνολογίας, έχω βαρεθεί να λούζομαι κακογραμμένο software που βγαίνει πριν την ώρα του επειδή οι marketers επιβάλλουν στους μηχανικούς μη ρεαλιστικά χρονοδιαγράμματα.

 

Όταν σιγουρευτώ ότι όλα λειτουργούν όπως ακριβώς θέλω εγώ, τότε προχωρώ σε αναβάθμιση. Αυτό μπορεί να γίνει σε πέντε ημέρες, σε πέντε βδομάδες, σε τρεις μήνες ή και ποτέ, καθώς δεν είναι λίγες οι φορές που έχω προσπεράσει κάποια ελεεινή έκδοση για την/τις επόμενη/ες που είναι πλήρως λειτουργική/ές.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στα WP τις περνάω άμεσα, ακόμα και τις beta. Γι' αυτό έχω κάνει και εγγραφή στο preview for developers πρόγραμμα. Στο BBOS με τον επίσημο μόνο τρόπο και αφού περιμένω κάποιο διάστημα, για να δω εντυπώσεις.
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Και beta βαζουμε αναλογα το λειτουργικο! Σε Android, Windows Phone ναι! Σε BB μπα περιμενω επισημες!

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με τις αναβαθμίσεις έχει καεί πολύς κόσμος, εγώ τις περναάω αφού δω πρώτα εντυπώσεις από άλλους

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρη εξαρτάται και από την εκάστοτε εταιρία και κατά πόσο την εμπιστεύομαι. Συνήθως περνάω άμεσα τις ενημερώσεις (ακόμα και τις BETA) εφόσον πάντα έχω τη δυνατότητα restore στην προηγούμενη έκδοση. Περιέργεια να με τρώει :p
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίθεση με τον φίλο πιο πάνω εγώ στο μοτορολα την πέρασα με καθυστέρηση 2-3 ημερών και έμεινα ευχαριστημένος ενώ στο Nexus 7 2012 το πέρασα κατευθείαν και το μετάνιωσα. Έχει να κάνει με την συσκευή πιστεύω (ούτε καν την εταιρεία) οπότε θα βλέπω εντυπώσεις από εδώ και πέρα και θα πραττω τα ανάλογα
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τις κάνω αμέσως. Με παρασέρνει η λαιμαργία μου. Έκανα στο Nexus 7 (2012) την 5.0 και αχρηστεύτηκε η συσκευή. (Την γύρισα στο 4.3 και δουλεύει μια χαρά.)

Σήμερα έκανα την νέα αναβάθμιση ΟΤΑ στο oneplus one και μου κόλλησε το double-tap to activate δηλαδή το πιο ωραίο χαρακτηριστικό του CM11S.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω εντυπώσεις άλλων. Μετά χαράς θα ήμουν ακόμα στην 4.1.2 στο Note II μου, αφού η Kit Kat που έδωσε η Samsung έκανε για πρώτη φορά τη συσκευη να εχει μικρά lags. Ελπίζουμε στο Lollipop να στρώσει. Γενικά , αν δουλεύει, είμαι υπέρμαχος του να μην το πειραζεις.

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

ναι τις κανω αμεσα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ παρακαλάμε μερικοί να βγει αναβάθμιση για τη συσκευή μας, δεν θα την κάνουμε και άμεσα; Άμα δώσει η LG τη Lollipop στο κινητό μου, λαμπάδα θα της ανάψω (το Πάσχα) :lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...