Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα.

Δίνω το S3 μαυρο, εξτρα πίσω καπάκι άσπρο, 2 θήκες, περασμένη RC5, με μαλλον σπασμενο digitizer (κάνει περίπου 10 ευρώ καινούριο), επιπλέον μια μπαταρια καινούρια, τον αντάπτορα για να φορτίζει έξω από το τηλέφωνο η μπαταρία και πολλά tempered glasses και ζελατίνες για την οθόνη. Όλα μαζί 60 ευρώ.

Edited by mihelone

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλημέρα παίδες... Αν και δεν νομίζω να βρω κάποιον εδώ... Υπάρχει καμία μπαταρία για αγορά;;; Χρειάζομαι μια άμεσα και δεν μπορώ να περιμένω από το ebay. Αν έχει κάποιος να στείλει pm
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαστε, αλλά.... το έχω δώσει στον πατέρα μου και του έχω δώσει και έξτρα μπαταρία, αλλά είναι στο χωριό, οπότε δεν έχω να σε εξυπηρετήσω.

 

Ακόμα αντέχει το σκυλί, εεεε;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Το σκυλί όχι μόνο αντέχει...

Μόλις προ διμήνου πέρασε στην εφεδρεία από βασική μου συσκευή (από το Φεβρουάριο του '15...).

Αντικαταστάθηκε από Xiaomi Mi9t (έχει... προοδεύσει η xiaomi και το miui μοιάζει αρκετά με... φυσιολογικό android, ώστε να μην το έχω... ξηλώσει από πάνω - μέχρι στιγμής τουλάχιστον).

Προφανώς και η νέα συσκευή είναι καλύτερη και ισχυρότερη, η σύγκριση όμως μεταξύ τους δείχνει πόσο καλά μπορεί να σταθεί το S3 ακόμα και σήμερα - και μάλιστα με την... ηρωική RC5, στην οποία είχα γυρίσει τελικά.

Ικανότατο επεξεργαστικά, τρέχει τα πάντα και παραμένει ομαλό και ωραίο, ενώ και η οθόνη του παραμένει ωραιότατη (μετά από ελαφρό πείραγμα με το Miravision, βέβαια, γιατί από τη μαμά της φαινόταν λίγο... ξεπλυμένη!)

 

Σημεία -κατ' εμέ- άξια προσοχής:

Μετά από σχεδόν 5 χρόνια καθημερινής χρήσης, η συσκευή είναι ακόμα με την πρώτη της μπαταρία, η οποία μάλιστα παρουσιάζει μια πραγματικά ελάχιστη πτώση σε σχέση με την αρχική της απόδοση!

Ακόμα και τώρα, η αυτονομία που βγάζει είναι πρακτικά η ίδια με του Mi9t που το αντικατέστησε, το οποίο έχει μεγαλύτερη μπαταρία (4000mAh αντί για 3000 του S3), θεαματικά νεώτερη τεχνολογία (κλίμακα ολοκλήρωσης στα 8nm αντί για... 28 του γέρικου Jiayu), αποδοτικό -υποτίθεται- λειτουργικό και amoled οθόνη, που επίσης υποτίθεται διακρίνεται για την οικονομία της!

Βέβαια στο S3 ήμουν και root και είχα... ξυρίσει από πάνω οτιδήποτε κατανάλωνε περιττή ενέργεια ή έτρεχε... χωρίς τη συγκατάθεσή μου.

 

Επίσης, παρά τα όσα γράφονταν εδώ στις αρχές, το γυαλί της οθόνης δεν έχει την παραμικρή γρατζουνιά - ενώ το υπόλοιπο κέλυφος έχει αρκετές αβαρίες γύρω γύρω από πτώσεις που -στα τόσα χρόνια- δεν μπόρεσα να αποφύγω... Και πάλι όμως, το... ταπεινό ABS έχει κρατήσει πολύ καλύτερα από τα σημερινά με γυαλί ή μέταλλο, που με την πρώτη πτώση γίνονται απλώς χάλια!

Μοναδικό ουσιαστικό θέμα μια κιτρινίλα σε ένα σημείο της οθόνης, που μοιάζει να οφείλεται σε κάποια πίεση που πιθανόν δέχτηκε η συσκευή (σε κάποια τσέπη ίσως...; ) - ή σε κανένα χτύπημα. Και αυτό όμως, με το χρόνο φαινόταν να αμβλύνεται και ίσως τελικά και να έφευγε μόνο του.

 

Εκπληκτική συσκευή και αγορά το S3 - και βεβαίως και από άποψη υποστήριξης επίσης, αν σκεφτούμε ότι ξεκίνησε με Android 4.4 και έφτασε να έχει 8.1...

Θα γίνω μονότονος βέβαια (το έχουμε ξαναπεί άπειρες φορές εδώ), αλλά κρίμα για την Jiayu... Αν υπήρχε ακόμα, μας έβλεπα όλους με τον -όποιον- διάδοχο του S3 (προσωπικά, πάλι από Jiayu είχα καταλήξει στο S3 - και όχι από κάποιο... brand loyalty - απλά είχα καταλήξει στο ότι το καθένα ήταν η καλύτερη αγορά στην εποχή του).

 

Αυτά... Sorry για το κατεβατό και την... κρίση νοσταλγίας! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πόσο δίκιο έχεις.... ακριβώς τις ίδιες απόψεις έχω και εγώ. Και εγώ ενώ δοκίμασα και 7.1.2 και 8.1, το γύρισα πίσω στην RC5 πριν το παραδώσω στο αρχάριο σε θέματα τεχνολογίας μπαμπά... που τώρα το χαίρεται κανονικότατα και μου στέλνει και viber φωτογραφίες από τη θάλασσα... γκρρρρ....

 

Πραγματικά κρίμα για τη Jiayu. φτου φτου πάντως στις συσκευές μας.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα να βρω κάποιον εδώ ωραίος...

 

Όσο είναι εν ζωη το S3 όλο και θα περνάμε από εδώ.... τόσα χρόνια χάρη στη ποιότητα του και στην εδώ παρέα είναι ζωντανό ....

 

Στο θέμα σου, έχω μπαταρία χρησιμοποιημένη, αλλά δεν θυμάμαι την κατάσταση της, μια και 4 μήνες τώρα έσπασε η οθόνη και δεν σκοπεύω να δώσω 50€....

 

Αν σε ενδιαφέρει στείλε πμ... τρόπος αποστολής κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Είχα και το δικό (S3+) ενεργό μέχρι το καλοκαίρι του 2019, το αντικατέστησα με το Xiaomi RN7, με το οποίο μπήκα για 1η φορά σ' αυτή την οικογένεια που πραγματικά είναι εκπληκτική, τουλάχιστον στα μέτρα μου.

Στο S3+ έβαλα δύο άλλες κάρτες που είχα σε κινητά παλαιότερης τεχνολογίας και τώρα δεν πολυχρησιμοποιώ, και εξακολουθεί να αποδίδει τόσο καλά όσο και στο διάστημα που το είχα πρώτο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες... Αν και δεν νομίζω να βρω κάποιον εδώ... Υπάρχει καμία μπαταρία για αγορά;;; Χρειάζομαι μια άμεσα και δεν μπορώ να περιμένω από το ebay. Αν έχει κάποιος να στείλει pm

 

Εγω το χρισιμοποιο ακομα :), αλλα εχω και μια δευτερη μπαταρια που η αληθεια ειναι οτι δεν ηταν και οτι καλυτερο και εχω πολυ καιρο να την βαλω στη σησκευη, δεν εχω ιδεα σε τι κατασταση ειναι. Αν νομιζεις οτι την θες pm me να σου την στειλω. Δωρεαν εννοειτε η μπαταρια ο courrier δικος σου.

Edited by johnsot-1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Καλησπερα.

Δίνω το S3 μαυρο, εξτρα πίσω καπάκι άσπρο, 2 θήκες, περασμένη RC5, με μαλλον σπασμενο digitizer (κάνει περίπου 10 ευρώ καινούριο), επιπλέον μια μπαταρια καινούρια, τον αντάπτορα για να φορτίζει έξω από το τηλέφωνο η μπαταρία και πολλά tempered glasses και ζελατίνες για την οθόνη. Όλα μαζί 60 ευρώ.

 

Καλημέρα.

40 ευρώ να φεύγουν...

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια διαφοροποίηση στην εγκατάσταση της TWRP, ώστε να μπορέσει να μπει η 8.1 του mados;

Την πέρασα την καινούρια TWRP και από παλαιότερη έκδοση και μέσω sp flash tools και μόλις επανεκκινεί η συσκευή βγάζει η οθόνη διάφορα χρώματα σαν να ήταν σπασμένη.

Edited by AccelDrag
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο θυμάμαι (γιατί πάει και καιρός...), οι M.A.D. πάντα με κάθε ROM συνιστούσαν και από μία (σχετικά πρόσφατη) TWRP, που σημαίνει ότι όντως υπάρχει εξάρτηση της (εγκατάστασης της) ROM με το TWRP.

Οπότε αν είχες από πριν κάποιο σημαντικά παλιότερο TWRP, μπορεί και να μην του έκανε...

Όπως είπα όμως, συνήθως το έγραφαν στη διαδικασία εγκατάστασης για την κάθε ROM, οπότε ελπίζω να μπορέσεις να το βρεις εύκολα από τη σελίδα της 8.1 στο xda.

Φαίνονται εδώ πάντως και τα καλά των ΜΤΚ... Ό,τι και να κάνεις στη συσκευή, με ένα flashάρισμα συνέρχεται.
Και το ίδιο το φλασάρισμα συνήθως σούπερ εύκολο ή/και straightforward.
Έχω... ακολουθήσει το ρεύμα τώρα και έχω πάει σε συσκευή με Qualcomm και αυτά μου λείπουν...!

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα βάζω την νέα TWRP που προτείνει αυτός.

Αλλά δεν λειτουργεί. Βγάζει αυτά τα χρώματα που γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Sorry, νόμιζα ότι εννοούσες πως είχες περάσει τη rom με παλιότερο twrp.
Ελπίζω τουλάχιστον να επανέρχεται φλασάροντας κάποια άλλη rom (με sp flashtool) για να μη μείνει η συσκευή έτσι.

Δυστυχώς δε θυμάμαι κάποια λεπτομέρεια που θα μπορούσε να επηρεάσει το αποτέλεσμα της εγκατάστασης.
Το μόνο που νομίζω ήθελε λίγο προσοχή ήταν ίσως να γίνουν τα σωστά wipes από το twrp, αλλά και πάλι δε νομίζω να είχε τόσο δραστικές παρενέργειες, ακόμα κι αν δε γινόντουσαν...

Κάτι άλλο που μου ήρθε τώρα στο μυαλό ήταν ότι πιθανότατα δεν μπορούσες να "πηδήξεις" πολλά versions, π.χ. να πας από RC5 σε 8.1, γιατί κάπου ενδιάμεσα άλλαζε το partitioning της μνήμης του συστήματος, πιθανόν από android 6 σε 7, ή κάτι τέτοιο (αν και μπορεί να θυμάμαι και βλακείες, μετά τόσα χρόνια...).
Ν ο μ ί ζ ω  ήθελε να πας πρώτα σε μια ενδιάμεση έκδοση (αν ξεκινούσες από κάτι αρκετά παλιό), ίσως και με flashtool, ώστε το mapping στο scatter file να... τακτοποιήσει τα partitions, και μετά να πας στην 8.1.

Αλλά όπως είπα, μετά από τόσον καιρό, αυτά που θυμάμαι πρέπει μάλλον να αντιμετωπιστούν με πολλή επιφύλαξη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες έχει ένα νόημα.
Αλλά εγώ έχω θέμα στην νέα TWRP.
Περνάει και μετά στο πρώτο της boot, βγάζει αυτά.
Άρα δεν έχω φτάσει καν εκεί που έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να το ξανακάνεις από την αρχή με SP Flash στην 5.0 RC5, και μετά να φτάσεις εκεί που θέλεις να φτάσεις.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να το ξανακάνεις από την αρχή με SP Flash στην 5.0 RC5, και μετά να φτάσεις εκεί που θέλεις να φτάσεις.
4η φορά...
Link to comment
Share on other sites

Άρα, αν κατάλαβα καλά, το ίδιο το TWRP έχει πρόβλημα και... σκάει πριν φτάσεις να επιχειρήσεις εγκατάσταση της ROM μέσω αυτού...;

Κανένα άλλο TWRP της ίδιας -πάνω κάτω- περιόδου, ίσως τότε...;

Βλέπω είναι απολύτως στάσιμα και τα θέματα σχετικά με το S3 στο xda (οκ, κατανοητό μετά τόσα χρόνια - είναι και εντυπωσιακό που είχε την τόση υποστήριξη που είχε από το community το S3!) να αναζητούσε κανείς καμιά λύση, ή εστω κανένα κατατοπιστικό σχόλιο από κάποιον που μπορεί να έχει δει κάτι παρόμοιο...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Βασικά αυτήν προτείνει ο ίδιος και για αυτό δεν προσπάθησα καν.
Ίσως με κάποια μεταγενέστερη αλλά δεν μπήκα στον κόπο.
Δεν μου αφήνει επιλογές όμως.
Ναι λογικό και πάλι καλά.
Εγώ τώρα το έπιασα στα χέρια μου, λόγω του οτι το έχει σαν 2ο, ένας γνωστός και παραβάρυνε. Οπότε μου ζήτησε να το περιποιηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Ποια TWRP έχεις βάλει και ποιά ROM πας να φλασάρεις;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Είχε μέσα την 3.1.1.0 και περασμένη την RC5.

Τώρα προσπαθώ να βάλω του madOS 8.1.0 με την Oreo 8.1.0 TWRP, όπως την αναφέρει χαρακτηριστικά στο XDA.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας παιδια το θρυλικο jiayu s3  μου επεσε θυμα της ανηψιας μου.. αποτελεσμα σπασμενη οθονη

αν καποιος απο εσας εχει καποια οθονη η κινητο που να εχει χαλασει αλλα να εχει οθονη ας μου στειλει μηνυμα για να δωσω μια ακομα ευκαιρια στην μικρη μου ανηψια ευχαριστωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 15/11/2021 at 1:01 ΜΜ, sokolataki said:

Γεια σας παιδια το θρυλικο jiayu s3  μου επεσε θυμα της ανηψιας μου.. αποτελεσμα σπασμενη οθονη

αν καποιος απο εσας εχει καποια οθονη η κινητο που να εχει χαλασει αλλα να εχει οθονη ας μου στειλει μηνυμα για να δωσω μια ακομα ευκαιρια στην μικρη μου ανηψια ευχαριστωωωωωω

ωωωωωωωωω μα πόσο συγκινήθηκα που είδα ειδοποιήση για το νήμα αυτό 🙂
ομολογώ πως το έχω χρειαστεί τουλάχιστον 3 φορές ως "αναπληρωματική συσκευή" και έχει αποδειχθεί θηρίο.
δεν έχω οθόνη , όμως με μια ματιά στο aliXpress βλέπω πως κυκλοφορούν ακόμα και πλέον με το ΦΠΑ ενσωματωμένο,
δεν έχεις να φοβάσαι τα τελωνεία. (δεν βάζεις και μια νέα μπαταρία στο πακέτο; )

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα σε όποιον είναι ακόμα εδώ.Έχω ένα jiayu s3 και σημερα ξαφνικά κόλλησε μετά από αρκετά χρόνια χρήσης.Μάλλον έχασε την rom που είχε εγκατεστημένη και το κινητό πατώντας το πλήκτρο volume up και power μου βγάζει μία οθόνη που γράφει Team Win Recovery Project TWRP 3.0.2.Ρωτάω λοιπόν αν ξέρει κάποιος πως μπορώ να το επαναφέρω να δουλεύει με android. Eίχε επάνω rom 2.5.4 και ήταν Ισπανική rom αν δεν κάνω λάθος.Ασχολείται κάποιος που λέγεται sokolataki αλλα δεν ξέρω πως μπορεί να δει το μήνυμά μου.Όποιος ξέρει με βοηθάει.Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...