Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω το Jiayu S3 εδώ και τρία χρόνια, και τις τελευταίες μέρες κλείνει μόνο του, μετά ανοίγει πάλι μόνο του, βάζω pin, παραμένει ανοιχτό 40 δευτερόλεπτα κ μετά κλείνει μόνο του κ ξανά ανοίγει μόνο του.

Μήπως κάποιος μπορεί να εικάσει τι συμβαίνει;

Το πήγα σε ένα μαγαζί που επισκευάζει κινητά, κ δεν το γνώριζαν (εννοείται) κ μου είπαν ότι δεν φτιάχνει επειδή δεν μπορούν κ δεν γνωρίζουν που κ πως να παραγγείλουν ανταλλακτικά.

Με τί έκδοση λογισμικού το έχεις; Έχεις δοκιμάσει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή επαναπρογραμματισμό;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το Jiayu S3 εδώ και τρία χρόνια, και τις τελευταίες μέρες κλείνει μόνο του, μετά ανοίγει πάλι μόνο του, βάζω pin, παραμένει ανοιχτό 40 δευτερόλεπτα κ μετά κλείνει μόνο του κ ξανά ανοίγει μόνο του.

Μήπως κάποιος μπορεί να εικάσει τι συμβαίνει;

Το πήγα σε ένα μαγαζί που επισκευάζει κινητά, κ δεν το γνώριζαν (εννοείται) κ μου είπαν ότι δεν φτιάχνει επειδή δεν μπορούν κ δεν γνωρίζουν που κ πως να παραγγείλουν ανταλλακτικά.

 

Κατα 80% ειναι θεμα λογισμικου., Αν ειναι ετσι τοτε υπαρχουν πληθωρες επιλογες να το αλλαξεις και το κακο σταματαει εκει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ πάλι, ο αριθμός έκδοσης είναι S3+ HS 20151217-181854.

Έκδοση Kernel 3.10.65+

Έκδοση Android 5.1

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως κάνω επαναφορά η επαναπρογραμματισμό;

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως βρίσκω λογισμικό;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασα για επαναφορά, αλλά δεν ανταποκρίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ πάλι, ο αριθμός έκδοσης είναι S3+ HS 20151217-181854.

Έκδοση Kernel 3.10.65+

Έκδοση Android 5.1

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως κάνω επαναφορά η επαναπρογραμματισμό;

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως βρίσκω λογισμικό;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασα για επαναφορά, αλλά δεν ανταποκρίνεται.

δοκίμασε να μπεις από recovery και να κάνεις επαναφορά από εκεί. Αν θυμάμαι καλά, με σβηστό το κινητό (αν θες, για καλό και για κακό, βγάλε πρώτα για 10-20 δευτερόλεπτα την μπαταρία), πατάς το Volume + μαζί με το Power και μόλις ανάβει αφήνεις το Power.

 

Ναι...

 

-πατάμε επαναλαμβανόμενα το Volume_Up, κάποια στιγμή και ενώ έχουν εμφανιστεί τα λευκά γράμματα της JiaYu, θα κανει μία ελαφριά δόνηση και στη μέση της οθόνης θα εμφανιστεί ένα μικρό menu, με γράμματα υπολογιστή, και 3 επιλογές. Έχει και οδηγίες.

Το Volume_Up για επιλογή, το Volume_Down για OK:

Recovery Mode

Fastboot Mode

Normal Boot

Φαντάζομαι είναι εύκολο να καταλάβουμε ότι επιλέγουμε το Recovery Mode....

 

Από εκεί μέσα μετακινείς την επιλογή με τα Volume_Up και Volume_Down πλήκτρα, και επιλέγεις με το Power.

 

Πάς πρώτα στο Wipe user data (factory reset) και μετά πατάς Power, πας στο Yes και πάλι πατάς power.

Μετά πας Wipe cache partition και πατας power

Μετά πας Reboot system now.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Με την παραπάνω διαδικασία σβήνονται τα πάντα από το κινητό σου !!! ;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί μέσα μετακινείς την επιλογή με τα Volume_Up και Volume_Down πλήκτρα, και επιλέγεις με το Power.

μονο με το Volume up, και με το volume down διαλεγεις. To POwer δεν κανει τιποτα.

Στην πρωτη σελιδα του νηματος γραφει αναλυτικα οδηγιες για το πως θα το εγκαταστησεις.

Link to comment
Share on other sites

μονο με το Volume up, και με το volume down διαλεγεις. To POwer δεν κανει τιποτα.

Στην πρωτη σελιδα του νηματος γραφει αναλυτικα οδηγιες για το πως θα το εγκαταστησεις.

:lol::lol::lol:

 

χα χα χα... γράψε λάθος. Δεν το θυμάμαι καθόλου...

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά ! Έχω βάλει σε αγγελία κάποια πράγματα για το S3 σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται.. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7749153#post7749153

 

Ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά καλησπέρα. Το τηλέφωνο μου έχει κολλήσει και κάνει συνέχεια βελτιστοποίηση εφαρμογών και μόλις τελειώνει ξανά και ξανά. Είμαι με τη RC 5.1.

HELP PLEASE.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να είναι στην RC4. Αυτή είχε αυτό το πρόβλημα. Πέρνα την RC5.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Το τηλέφωνο μου έχει κολλήσει και κάνει συνέχεια βελτιστοποίηση εφαρμογών και μόλις τελειώνει ξανά και ξανά. Είμαι με τη RC 5.1.

HELP PLEASE.

κανε ξανα φλας τη ρομ και μη αφηνεις το τηλεφωνο να πεφτει κατω απο 20%. αρχιζει και τα παιζει η μπαταρια σου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Ευχαριστώ για τς απαντήσεις σας αλλά δεν ξέρω από φλασάρισμα , rom κλπ. Κι αυτή τη rom που έχω ένας φίλος από εδώ μου την είχε περάσει. Εάν κάποιος μπορεί επιθυμητή κάθε βοήθεια. Αθήνα βρίσκομαι. Ευχαριστώ πάντως έτσι κι αλλιώς.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Ευχαριστώ για τς απαντήσεις σας αλλά δεν ξέρω από φλασάρισμα , rom κλπ. Κι αυτή τη rom που έχω ένας φίλος από εδώ μου την είχε περάσει. Εάν κάποιος μπορεί επιθυμητή κάθε βοήθεια. Αθήνα βρίσκομαι. Ευχαριστώ πάντως έτσι κι αλλιώς.
στείλε μου PM και μιλάμε. Θα κεράσεις γλυκάκι και θα το φτιάξουμε. :lol:

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
στείλε μου PM και μιλάμε. Θα κεράσεις γλυκάκι και θα το φτιάξουμε. :lol:

 

Φίλε apotsi το πρόβλημα πρέπει τελικά να είναι η μπαταρία γιατί την δοκίμασα σε ένα άλλο και μου κάνει κάτι τρέλες. Παρήγγειλα από aliexpress μία και την περιμένω όπου να ναι. Μόλις την έχω στα χέρια μου θα σου στείλω ένα PM αν μπορέσεις να βοηθήσεις. Και εννοείται γλυκάκι της προτίμησής σου. Ευχαριστώ πολύ και θα σε ενημερώσω. :thanks:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην ομάδα,

έσπασε η οθόνη από το S3, δείχνει αλλά δεν δουλεύει η αφή.

 

παράγγειλα από Alexpress μόνο το γυαλί αλλά ήρθε σε λάθος χρώμα και θα πρέπει να περιμένω...

 

υπάρχει κανένας που θέλει να το πουλήσει? αρκεί να δουλεύει η οθόνη του....

 

κατά προτίμηση από Θεσσαλονίκη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα,

έσπασε η οθόνη από το S3, δείχνει αλλά δεν δουλεύει η αφή.

 

παράγγειλα από Alexpress μόνο το γυαλί αλλά ήρθε σε λάθος χρώμα και θα πρέπει να περιμένω...

 

υπάρχει κανένας που θέλει να το πουλήσει? αρκεί να δουλεύει η οθόνη του....

 

κατά προτίμηση από Θεσσαλονίκη

 

Πουλάω εγώ τό δικό μου . Πλήρως λειτουργικό και αγρατζούνιστο . Στα 70 ευρώ . Μπορώ να το στείλω με οποιαδήποτε ρομ μου ζητηθεί .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα στην ομάδα,

έσπασε η οθόνη από το S3, δείχνει αλλά δεν δουλεύει η αφή.

 

παράγγειλα από Alexpress μόνο το γυαλί αλλά ήρθε σε λάθος χρώμα και θα πρέπει να περιμένω...

 

υπάρχει κανένας που θέλει να το πουλήσει? αρκεί να δουλεύει η οθόνη του....

 

κατά προτίμηση από Θεσσαλονίκη

 

Exω δυο, θα δωσω το ενα στην τιμη που θελεις. Θα κατεβω θεσσαλονικη μεσα αυγουστου. Αν σε βολευει η ημερομηνια το κανονιζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις φιλε μου οθόνη ασπρη??? Γτ εγω πριν 2 χρονια παραγγείλα οθόνη και τώρα ξαφνικα μετα απο 1 χρονο χωρίς να το δουλεψω σταματαει η οθόνη να δουλευει!! Αν το κλεισω και το ανοίξω απο το κουμπί ανοιγει κ δειχνει κανονικά !!!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχεις φιλε μου οθόνη ασπρη??? Γτ εγω πριν 2 χρονια παραγγείλα οθόνη και τώρα ξαφνικα μετα απο 1 χρονο χωρίς να το δουλεψω σταματαει η οθόνη να δουλευει!! Αν το κλεισω και το ανοίξω απο το κουμπί ανοιγει κ δειχνει κανονικά !!!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

oλο το κινητο ειναι ασπρο. Οθονη μεμωνομενη δεν εχω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Έχω ένα jiayu S3 μαύρο σε πάρα πολύ κατάσταση με τζαμακι, θήκη και έξτρα μπαταρίες. Το δίνω 70 ευρώ. Κάθε έλεγχος δεκτός. Μόνο από Θεσσαλονίκη.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αν εχει μεινει κανεις αλλος με το S3 και θυμαται που ειναι ο διακοπτης on-off του root ας μου απαντησει. Ειμαι με mados 8.1.0, εχω "φαει" ολο το μενου των ρυθμησεων και δεν μπορω να τον βρω :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Αν εχει μεινει κανεις αλλος με το S3 και θυμαται που ειναι ο διακοπτης on-off του root ας μου απαντησει. Ειμαι με mados 8.1.0, εχω "φαει" ολο το μενου των ρυθμησεων και δεν μπορω να τον βρω :wacko:
Από το FAQ που έχει στο thread στο XDA, αναφέρει ότι δεν είναι rooted, αλλά γίνεται αν βάλεις Magisk ή SuperSU.

 

https://forum.xda-developers.com/jiayu-s3/development/rom-official-mados-jiayu-s3-t3706919

 

Q: Is the rom rooted?

A: NO, But you can easily root with :

1: Magisk ( v14 )

NOTE: magisk v15, v16 aren't working (don't spam me, im not the magisk developer

2: Super SU ( v2.82 onwards)

NOTE: v2.82 or even latest beta of 2.82 will work fine

after flashing it, you need to go on the SuperSU.zip and install the management app

 

Q: Should i root together with rom ?

A: Not advised.. mainly the Magisk that gives some weird issues...

Flash ROM and GAPPS (if you use gapps), after first boot get back to recovery and flash your desire rooting method

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Από το FAQ που έχει στο thread στο XDA, αναφέρει ότι δεν είναι rooted, αλλά γίνεται αν βάλεις Magisk ή SuperSU.

 

https://forum.xda-developers.com/jiayu-s3/development/rom-official-mados-jiayu-s3-t3706919

 

Q: Is the rom rooted?

A: NO, But you can easily root with :

1: Magisk ( v14 )

NOTE: magisk v15, v16 aren't working (don't spam me, im not the magisk developer

2: Super SU ( v2.82 onwards)

NOTE: v2.82 or even latest beta of 2.82 will work fine

after flashing it, you need to go on the SuperSU.zip and install the management app

 

Q: Should i root together with rom ?

A: Not advised.. mainly the Magisk that gives some weird issues...

Flash ROM and GAPPS (if you use gapps), after first boot get back to recovery and flash your desire rooting method

 

Το ειχα ξεχασει οτι δεν ειναι root :O Το θεμα ειναι οτι το προβλημα αρχισε με ενα update του magisk που δεν μπορει να το κανει και ενω ηταν root η συσκευη τωρα δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το και ξανά βάλε το από την αρχή από recovery

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...