Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βάλε rc5 ο οδηγός είναι σελίδα 477

 

Το έχω κάνει αλλά την ώρα που το συνδέω δε βλέπω καμιά αλλαγή, μάλλον δεν αναγνωρίζει το κινητό, παρόλο που έχω εγκαταστήσει επιτυχώς τους drivers. Έμεινα χωρίς κινητό γιορτάρες μέρες και έχω φρικάρει. Help!:blink:

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει αλλά την ώρα που το συνδέω δε βλέπω καμιά αλλαγή, μάλλον δεν αναγνωρίζει το κινητό, παρόλο που έχω εγκαταστήσει επιτυχώς τους drivers. Έμεινα χωρίς κινητό γιορτάρες μέρες και έχω φρικάρει. Help!:blink:

 

windows 10 εχεις???

μιλάμε πρέπει να είναι η κόλαση των MTK drivers!! (εγώ ευτυχώς είμαι σε Linux εδώ και 4 χρόνια!)

χτες είχα παει επίσκεψη. Ήθελα να αντιγράψω φωτογραφίες στο σκληρό δίσκου του φίλου (windows 10)

Συνδέω την πρώτη φορά το κινητό, όλα κομπλε, αντιγράφω φωτογραφίες

Αργότερα μετά από μια βόλτα ήθελα να ξανα αντιγράψω φωτογραφίες...το ξανασυνδέω αλλά άφαντο το κινητό!

Βλέπω την διαχείριση συσκευών... "άγνωστη συσκευή ΜΤΚ" !!! ε δεν πάμε καλά λέω, αφού πριν 2 ώρες έπαιξε κανονικά.

Ευτυχώς δοκιμάζοντας την "ενημέρωση οδηγού" και διαλέγοντας ξανα τον MTK από την λίστα , το δέχτηκε και ξανα αναγνωρίστηκε το κινητό!!!:blink::blink::blink::blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή σχετική ερώτηση σε διπλανό νήμα (Doogee X5), θέλω να ρωτήσω αν στα S3 και S3+που είναι root είναι δυνατόν να βάλουμε διαφορετικό ήχο κλήσης σε κάθε sim.

 

Είναι εφικτό, έχω βάλει βέβαια την εφαρμογή true phone dialer & contacts που είναι κατά τη γνώμη μου οτι καλύτερο για διπλή sim. Ελαφρή, με πολύ λίγες διαφημίσεις και είναι δωρεάν..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το κινητό μου δεν μπορούσε να ανοίξει, εμφάνιζε το μήνυμα Optimizing apps χωρίς να σταματά ποτέ. Η μόνη λύση ήταν να μπω σε recover mode. Έκανα wipe date, dalvik cache κτλ και πατώντας reboot εμφανίζεται το μήνυμα: No OS installed. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα, δοκίμασα και factory reset αλλά πάλι έχω το ίδιο μήνυμα. Τι κάνω; Βοήθεια!:wacko:

δες τα pm σου

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. Το 2017 να είναι ξεχωριστό για τον καθένα μας.

 

Καλή Χρονιά σε όλους . Ας έχουμε μια μεγάλη ελπίδα οτι το 2017 θα είναι καλύτερο απο τα τελευταία επτά χρόνια :) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή σχετική ερώτηση σε διπλανό νήμα (Doogee X5), θέλω να ρωτήσω αν στα S3 και S3+που είναι root είναι δυνατόν να βάλουμε διαφορετικό ήχο κλήσης σε κάθε sim.

 

ναι φυσικά

Link to comment
Share on other sites

windows 10 εχεις???

μιλάμε πρέπει να είναι η κόλαση των MTK drivers!! (εγώ ευτυχώς είμαι σε Linux εδώ και 4 χρόνια!)

χτες είχα παει επίσκεψη. Ήθελα να αντιγράψω φωτογραφίες στο σκληρό δίσκου του φίλου (windows 10)

Συνδέω την πρώτη φορά το κινητό, όλα κομπλε, αντιγράφω φωτογραφίες

Αργότερα μετά από μια βόλτα ήθελα να ξανα αντιγράψω φωτογραφίες...το ξανασυνδέω αλλά άφαντο το κινητό!

Βλέπω την διαχείριση συσκευών... "άγνωστη συσκευή ΜΤΚ" !!! ε δεν πάμε καλά λέω, αφού πριν 2 ώρες έπαιξε κανονικά.

Ευτυχώς δοκιμάζοντας την "ενημέρωση οδηγού" και διαλέγοντας ξανα τον MTK από την λίστα , το δέχτηκε και ξανα αναγνωρίστηκε το κινητό!!!:blink::blink::blink::blink::blink::blink:

 

Αυτό το πρόβλημα με βασανίζει από τότε (άνοιξη) που αναβαθμίστηκα σε 10.

Το κακό είναι, τουλάχιστον στο δικό μου (S3+), δεν το ξαναβλέπει όπως παλιά (τηλέφωνο και sd), αλλά μόνο την sd.

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι εφικτό, έχω βάλει βέβαια την εφαρμογή true phone dialer & contacts που είναι κατά τη γνώμη μου οτι καλύτερο για διπλή sim. Ελαφρή, με πολύ λίγες διαφημίσεις και είναι δωρεάν..

 

Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα με βασανίζει από τότε (άνοιξη) που αναβαθμίστηκα σε 10.

Το κακό είναι, τουλάχιστον στο δικό μου (S3+), δεν το ξαναβλέπει όπως παλιά (τηλέφωνο και sd), αλλά μόνο την sd.

Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω.

 

συνήθως όταν βλέπεις μόνο την SD

1) δεν εχεις σωστό driver

2) δεν έχεις επιλέξει από το μενου σύνδεσης USB, το «ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΡΧΕΙΩΝ» δηλαδή (ΜΤΡ) αλλά ίσως το «ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ (ΡΤΡ)»

Link to comment
Share on other sites

συνήθως όταν βλέπεις μόνο την SD

1) δεν εχεις σωστό driver

2) δεν έχεις επιλέξει από το μενου σύνδεσης USB, το «ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΡΧΕΙΩΝ» δηλαδή (ΜΤΡ) αλλά ίσως το «ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ (ΡΤΡ)»

 

Πριν βάλω τα 10, έβλεπα και τα δύο όταν συνέδεα το κινητό στο pc.

Οι drivers που βρίσκει είναι είτε ΜΤΚ είτε Jiayu S3+ , αλλά και με τους δύο είτε δεν γίνεται άμεση σύνδεση είτε δείχνει μόνο την sd.

Τέλος, ενώ πάντα συνδεόμουν με MTP, τώρα, αν πετύχω σύνδεση, εμφανίζει την sd μόνο με PTP.

 

Έχω αγανακτήσει πλέον :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Ειμουν με rc2 και πήγα στην 7.. Είχα βρει κάποιες ρυθμίσεις και στις κλήσεις από αριθμούς που δεν είναι στα contacts μου, έμπαινε στο αθόρυβο.. Τώρα δε μπορώ να το βρω αυτό... Υπάρχει κάποιος με την ίδια απορία;; ευχαριστώ.

 

Sent from my S3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στις Γερμανικές ρομ που δούλευα μέχρι τώρα είχα την δυνατότητα ενεργοποίησης - απενεργοποίησης του κινητού τις ώρες που επιθυμούσα . Στην 7.1 δεν βλέπω κάτι τέτοιο . Η μήπως και αυτό είναι κάπου κρυμμένο ;
Link to comment
Share on other sites

Πριν βάλω τα 10, έβλεπα και τα δύο όταν συνέδεα το κινητό στο pc.

Οι drivers που βρίσκει είναι είτε ΜΤΚ είτε Jiayu S3+ , αλλά και με τους δύο είτε δεν γίνεται άμεση σύνδεση είτε δείχνει μόνο την sd.

Τέλος, ενώ πάντα συνδεόμουν με MTP, τώρα, αν πετύχω σύνδεση, εμφανίζει την sd μόνο με PTP.

 

Έχω αγανακτήσει πλέον :mad:

 

 

εμένα το ίδιο κάνει και στα 7

αναγκαστικά με ΡΤΡ μπαίνω και μόνο στην κάρτα

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλή χρονιά Jiayuδες !! Μακάρι να συνεχίζει να μας αποζημιώνει το κινητό μας και η εταιρεία να βγάλει κάτι ακόμα καλύτερο.

 

η εταιρία έχει κλείσει νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Ειμουν με rc2 και πήγα στην 7.. Είχα βρει κάποιες ρυθμίσεις και στις κλήσεις από αριθμούς που δεν είναι στα contacts μου, έμπαινε στο αθόρυβο.. Τώρα δε μπορώ να το βρω αυτό... Υπάρχει κάποιος με την ίδια απορία;; ευχαριστώ.

 

Sent from my S3 using Tapatalk

Τελικά το βρήκα.. Είναι μέσα από το do not disturb

 

Sent from my Tab2A7-10F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε όλους!!Διευκρινίζω πως είμαι παντελώς άσχετη αλλά επειδή τα έχει παίξει το κινητό είναι απαραίτητο να κάνω αναβάθμιση.Έχω κάνει όλα τα βήματα που παρέθεσε το sokolataki(να ναι καλά το παιδί) μέχρι το σημείο που πρέπει να κατεβάσω την rom.Έκανα λογαριασμό έκανα log in αλλά τίποτα,μου εμφανίζει την rom πατάω post rom και με πετάει σε μια σελίδα που μάλλον εννοεί να ανεβάσω εγώ rom.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει παρακαλώ???

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε όλους!!Διευκρινίζω πως είμαι παντελώς άσχετη αλλά επειδή τα έχει παίξει το κινητό είναι απαραίτητο να κάνω αναβάθμιση.Έχω κάνει όλα τα βήματα που παρέθεσε το sokolataki(να ναι καλά το παιδί) μέχρι το σημείο που πρέπει να κατεβάσω την rom.Έκανα λογαριασμό έκανα log in αλλά τίποτα,μου εμφανίζει την rom πατάω post rom και με πετάει σε μια σελίδα που μάλλον εννοεί να ανεβάσω εγώ rom.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει παρακαλώ???

 

Πάτησες εκεί που λέει:?

 

Needrom links:

Jiayu S3 5.1.1 rc5 flashtool (2047 dls)

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το NovaGo παίζει σε σας τώρα?

 

εμένα ανοίγει, αλλά δείχνει μία εικόνα, δείχνοντας ότι φορτώνει, αλλά δεν παίζει ποτέ...μένει η πρώτη εικόνα μόνο

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πρεπει να δημιουργηθει ενα μερος του κινητου σαν αυτουσια κεραια. Στα υπαρχουν τηλεφωνα θα εχεις προβλημα με τις πλευρικες συχνοτητες που μεταφραζεται σαν θορυβος στον δεκτη. Γιατι μην ξεχνας οτι ορισμενα μερη του κινητου εχουν ηδη κεραιες για τις συχνοτητες τις κινητης, WIFI, bluetooth.

 

Thank you! πολύ κατατοπιστικός!

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με την εφαρμογή winbank mobile της τράπεζας Πειραιώς κάνω όλες σχεδόν τις συναλλαγές που κάνω από τον σταθερό υπολογιστή του σπιτιού μου . Τώρα γιατί με το NFC δεν μπορώ να πληρώσω στο σούπερ μάρκετ .... δεν το καταλαβαίνω :X :X

 

Μπορεί να είναι βλακεία αλλά αν άλλαξες το κάλυμμα το νέο δεν έχει κεραία για το NFC. Το έπαθα με το πλυντήριό μου...

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

συνήθως όταν βλέπεις μόνο την SD

1) δεν εχεις σωστό driver

2) δεν έχεις επιλέξει από το μενου σύνδεσης USB, το «ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΡΧΕΙΩΝ» δηλαδή (ΜΤΡ) αλλά ίσως το «ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ (ΡΤΡ)»

 

Ποιος είναι ο σωστός driver?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μερικά θεματάκια για τους ειδικούς:

1. Παιδιά είναι placebo effect ή κρατάει περισσότερο η μπαταρία με το 7.1.1? Δεν παρατήρησα να ξεμένω τόσο πλέον

2. Ποιοι είναι οι σωστοί drivers για να βλέπω το κινητό μέσω USB στα Win 10 64?

3. Ποιο θεωρείτε το καλύτερο backup app?

4. Ποιον -όχι βαρύ- launcher προτείνετε γιατί δεν αντέχω την μπάρα της Google να πιάνει το 1/4 της οθόνης?

5. Γιατί μετά το 7.1.1 συνεχίζουν να βγαίνουν splash διαφημίσεις για τυχερά παιχνίδια και πώς τις σταματάω;

Link to comment
Share on other sites

Μερικά θεματάκια για τους ειδικούς:

1. Παιδιά είναι placebo effect ή κρατάει περισσότερο η μπαταρία με το 7.1.1? Δεν παρατήρησα να ξεμένω τόσο πλέον

2. Ποιοι είναι οι σωστοί drivers για να βλέπω το κινητό μέσω USB στα Win 10 64?

3. Ποιο θεωρείτε το καλύτερο backup app?

4. Ποιον -όχι βαρύ- launcher προτείνετε γιατί δεν αντέχω την μπάρα της Google να πιάνει το 1/4 της οθόνης?

5. Γιατί μετά το 7.1.1 συνεχίζουν να βγαίνουν splash διαφημίσεις για τυχερά παιχνίδια και πώς τις σταματάω;

 

1) όχι. όλοι οι χρήστες επιβεβαιώνουν ό,τι γίνεται καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας.

2) ίσως σε βοηθήσει αυτό

καθώς και οι οδηγοί στο 1ο Post του θέματος στην 1η σελίδα.

3) το titanium backup έχει αποδώσει πολλάκις τα 5€ αν θες να γίνονται όλα αυτόματα, αλλιώς χειροκίνητα σου κάνει και η δωρεάν έκδοση της εφαρρμογής

4) Apex Launcher

5) πρέπει να είσαι root , να εγκαταστήσεις από PlayStore το BusyBox και το AdAway

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!Εχει εδω και λιγο καιρο που δεν μου δουλευει σωστα η περιστροφη οθονης(ειτε αργει να γυρισει η δεν γυρναει καθολου)!!!Ξερει καποιος αν διορθωνεται αυτο μεσα απο τις ρυθμισεις???Εχω περασει την 7.1.1
Link to comment
Share on other sites

1) όχι. όλοι οι χρήστες επιβεβαιώνουν ό,τι γίνεται καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας.

2) ίσως σε βοηθήσει αυτό

καθώς και οι οδηγοί στο 1ο Post του θέματος στην 1η σελίδα.

3) το titanium backup έχει αποδώσει πολλάκις τα 5€ αν θες να γίνονται όλα αυτόματα, αλλιώς χειροκίνητα σου κάνει και η δωρεάν έκδοση της εφαρρμογής

4) Apex Launcher

5) πρέπει να είσαι root , να εγκαταστήσεις από PlayStore το BusyBox και το AdAway

 

Τέλεια, σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε όλους!!Διευκρινίζω πως είμαι παντελώς άσχετη αλλά επειδή τα έχει παίξει το κινητό είναι απαραίτητο να κάνω αναβάθμιση.Έχω κάνει όλα τα βήματα που παρέθεσε το sokolataki(να ναι καλά το παιδί) μέχρι το σημείο που πρέπει να κατεβάσω την rom.Έκανα λογαριασμό έκανα log in αλλά τίποτα,μου εμφανίζει την rom πατάω post rom και με πετάει σε μια σελίδα που μάλλον εννοεί να ανεβάσω εγώ rom.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει παρακαλώ???

 

 

διαλεξε και παρε

https://yadi.sk/d/Caxs-BXEr77Kq

 

https://mega.nz/#!sAMUmQCT!53J6gnYbbFAKFUP0_0XEv6FWp_F_eM0aW92G-TWOW2Q

 

good luck

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...