Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγκατέστησε την rc5 με flashtool (θα τη βρεις στο needrom)

Μετά

Εγκατέστησε twrp 3.0.2 απο την M.A.D

Με flashtool (θα τη βρεις στη σελιδα του κινητου σε μια απο της mm rom στο xda καπου στα σχολια ειναι)

Μετά

Εγκατέστησε οποία mm rom θέλεις μέσω twrp κάνοντας όλα τα wipe πριν κάνεις επανεκκίνηση Εγκατέστησε και τα gapps

 

Σε 20 λεπτά το πολύ θα έχεις τελειώσει.

Καλή διασκέδαση.........

Έχω ήδη την RC5 εγκατεστημένη. Έβαλα το TWRP 3.0.2 από MAD, πήγα να κάνω install το zip μετά, αλλά και πάλι μου λέει τα ίδια. Ορίστε και screenshot:

 

Screenshot_2016_08_28_21_02_37.png

Link to comment
Share on other sites

1) από περίπου αρχές Αυγούστου έχουν απελευθερωθεί τα CC και περνάνε κανονικά οι ελληνική κάρτες για αγορές από εξωτερικό εκτός από αγορές για κάποια συγκεκριμένα προϊόντα πχ πορνο...

2) έκτος ότι όλο προβλήματα διαβάζω με τα Windows 10, όταν έχετε πρόβλημα με την αναγνώριση της συσκευής χρησιμοποιείτε το ίδιο καλώδιο πάντα; εγώ έχω κάνα δυο που δεν θυμάμαι από πού τα απέκτησα αλλά είναι μόνο για φόρτιση και όχι για μεταφορά δεδομένων.

3) είσαι σίγουρος πέρασε η σωστή έκδοση της TWRP? Μήπως να ξανακατέβαζες την rom ή να την έβαζες στην εσωτερική μνήμη;

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη την RC5 εγκατεστημένη. Έβαλα το TWRP 3.0.2 από MAD, πήγα να κάνω install το zip μετά, αλλά και πάλι μου λέει τα ίδια. Ορίστε και screenshot:

 

Screenshot_2016_08_28_21_02_37.png

μετεφερε τη ρομ στην εσωτερικη μνημη η στην εξωτερικη αλλα οχι μεσα σε φακελο και προσπαθησε ξανα

η ρικοβερι σπυ λεει οτι δεν μπορει να βρει το αρχειο που θελεις να εγκαταστησεις οποτε μπορει να μη μπορει για καποιον λογο να δει την εξωτερικη καρτα. μετεφερε λοιπον τη ρομ στην εσωτερικη μνημη χωρις να ειναι μεσα σε φακελο και προσπαθησε

Link to comment
Share on other sites

Και Android Νougat ROM για το S3 Plus!

http://www.gizchina.com/2016/08/28/community-blesses-jiayu-s3-android-n-update/

Η γνωστή... τριανδρία που βγάζει τις LP και MM ROMs για το S3 δεν είχε ασχοληθεί πολύ ως τώρα με το Plus, αλλά τώρα φαίνεται ότι βούτηξαν στα βαθιά...!

 

Άντε, και στα δικά μας! :p

(μάλλον βέβαια ήταν πιο εύκολο να βρεθούν Kernel sources για android N για τον MT6753 - οπότε για τα δικά μας 'απλά' S3 με τον MT6752 δεν τρέφω και πολές ελπίδες...)

 

Στο αντίστοιχο thread στο XDA ένας απο τους developers άφησε να εννοηθεί πως η πρόοδος που έχει γίνει μέχρι στιγμής στο s3 plus θα μεταφερθεί και στα απλα S3 στο μέλλον, αν και απαιτείται πολύ περισσότερη δουλειά...

 

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με την CM13 Built 2 (MM), χωρίς να έχω καταλάβει βέβαια κάποια αισθητή διαφορά σε σχέση με LP, μονο την γρηγορότερη απόκριση της συσκευής και την επαναφορά καποιων ηχητικών σημάτων που είχα χασει στην LP.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μήπως δουλεύει σε άλλο usb port αλλιώς βάλε ξανά drivers. Δεν μπορώ να σου πω σίγουρα γιατί δεν χρησιμοποιώ windows 10 και γενικά έχουν πει πολλοί προβλήματα με τα 10

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά, αν και το σύνδεσα σε όλες τις διαθέσιμες θύρες, δεν εμφανίζεται στο pc, ενώ στο device manager το βλέπει κανονικά.

Έκανα updete drivers πάνω σ' αυτό, κατέβασε και εγκατέστησε νέους αλλά στο τέλος έβγαλε error.

Διέγραψα το JY-S3 στο device manager, σύνδεσα το κινητό στο καλώδιο, το είδε αμέσως και εμφάνισε πάλι την ένδειξη portable device που είχα διαγράψει αλλά και πάλι δεν εμφανίζει το κινητό στον explore.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ξανά, βρήκα οθόνη από Κίνα τελικά... Αλλά έχω απορία, οι οθόνες τους s3s με του s3 είναι ίδιες και κάνουν από το ένα στο άλλο? :Ο
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά, αν και το σύνδεσα σε όλες τις διαθέσιμες θύρες, δεν εμφανίζεται στο pc, ενώ στο device manager το βλέπει κανονικά.

Έκανα updete drivers πάνω σ' αυτό, κατέβασε και εγκατέστησε νέους αλλά στο τέλος έβγαλε error.

Διέγραψα το JY-S3 στο device manager, σύνδεσα το κινητό στο καλώδιο, το είδε αμέσως και εμφάνισε πάλι την ένδειξη portable device που είχα διαγράψει αλλά και πάλι δεν εμφανίζει το κινητό στον explore.

 

 

φιλε μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω αλλα δεν εχω windows 10 οποτε δεν ξερω

παντως νομιζω οτι το προβλημα ειναι στον υπολογιστη σου και στα windows 10 οχι στο κινητο

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γειά σας ξανά, βρήκα οθόνη από Κίνα τελικά... Αλλά έχω απορία, οι οθόνες τους s3s με του s3 είναι ίδιες και κάνουν από το ένα στο άλλο? :Ο

 

του S3 (MTK 6752 2 GB RAM) και του S3 advance (MTK 6752 3GB RAM) κανουν σιγουρα τωρα για το S3 PLUS (MTK 6753) δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω πως κανει χωρις να ειμαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω ξαναγράψει και παλιότερα για άλλα θέματα, αλλά τώρα με καίει να εγκαταστήσω μια άλλη rom, γτ είμαι ακόμα με αυτήν που το αγόρασα. Θέλω να ρωτήσω πως είναι η όλη η διαδικασία: Δύσκολη ή βατή;; Η όλη διαδικασία θα γίνει με το flash tool που λέει και στον οδηγό;; Επίσης το TWRP Recovery πρέπει να το κατεβάσω κι αν πρέπει, θα το κατεβάσω από το κινητό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω ξαναγράψει και παλιότερα για άλλα θέματα, αλλά τώρα με καίει να εγκαταστήσω μια άλλη rom, γτ είμαι ακόμα με αυτήν που το αγόρασα. Θέλω να ρωτήσω πως είναι η όλη η διαδικασία: Δύσκολη ή βατή;; Η όλη διαδικασία θα γίνει με το flash tool που λέει και στον οδηγό;; Επίσης το TWRP Recovery πρέπει να το κατεβάσω κι αν πρέπει, θα το κατεβάσω από το κινητό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

αν εισαι με την κιτκατ επιβαλεται να βαλεις μια απο τις γερμανικες ή την xtreme. Η διαδικασια με το φλαςτοουλς ειναι παιχνιδακι, κατεβαζεις τους οδηγους ΜΤΚ και προχωρας ακαθεκτα. Αρκετες σελιδες πισω καποιος το λεει αναλυτηκοτερα με βιντεο

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι με την κιτκατ επιβαλεται να βαλεις μια απο τις γερμανικες ή την xtreme. Η διαδικασια με το φλαςτοουλς ειναι παιχνιδακι, κατεβαζεις τους οδηγους ΜΤΚ και προχωρας ακαθεκτα. Αρκετες σελιδες πισω καποιος το λεει αναλυτηκοτερα με βιντεο

 

'Hδη κατεβάζω την RC5, απλά φοβάμαι μην κάνω καμία χαζομάρα κατά την διαδικασία. Θα το προσπαθήσω πάντως

Link to comment
Share on other sites

'Hδη κατεβάζω την RC5, απλά φοβάμαι μην κάνω καμία χαζομάρα κατά την διαδικασία. Θα το προσπαθήσω πάντως

Αν έχεις teamviewer στον υπολογιστή σου μπορώ να σε βοηθήσει και να δεις και την διαδικασία πως πάει

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άμα εγκαταστήσω την RC5, πρέπει να κατεβάσω και το TWRP Recovery για να εγκαταστήσω και τα GAPPS, ή θα τα έχει μέσα η ROM;;

Ότι έχει μέσα τα gapps κ την twrp

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις teamviewer στον υπολογιστή σου μπορώ να σε βοηθήσει και να δεις και την διαδικασία πως πάει

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ότι έχει μέσα τα gapps κ την twrp

 

Δεν έχω teamviewer. Τα αρχεία του κινητού θα σβηστούν όλα;;

Link to comment
Share on other sites

Άμα εγκαταστήσω την RC5, πρέπει να κατεβάσω και το TWRP Recovery για να εγκαταστήσω και τα GAPPS, ή θα τα έχει μέσα η ROM;;

 

όχι. η TWRP βρίσκεται ήδη μέσα στην εγκατάσταση δεν χρειάζεται να επέμβεις σε αυτό.

Επίσης θυμάμαι πως οι RC είναι εξοπλισμένες με GAPPS, αν κάνω λάθος μπορείς να τα εγκαταστήσεις από την σχετική σελίδα.

Αν δεν χρησιμοποιείς πολλές υπηρεσίες Google μπορείς να δοκιμάσεις την pico έκδοση.

open gapps.

Προσοχή να επιλέξεις την σωστή έκδοση. Για το κινητό μας, διαλέγουμε,

Platform: ARM64 , Android: 5.1 , Variant: Pico ή όποια νομίζεις σου ταιριάζει....

:worry::worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

όχι. η TWRP βρίσκεται ήδη μέσα στην εγκατάσταση δεν χρειάζεται να επέμβεις σε αυτό.

Επίσης θυμάμαι πως οι RC είναι εξοπλισμένες με GAPPS, αν κάνω λάθος μπορείς να τα εγκαταστήσεις από την σχετική σελίδα.

Αν δεν χρησιμοποιείς πολλές υπηρεσίες Google μπορείς να δοκιμάσεις την pico έκδοση.

open gapps.

Προσοχή να επιλέξεις την σωστή έκδοση. Για το κινητό μας, διαλέγουμε,

Platform: ARM64 , Android: 5.1 , Variant: Pico ή όποια νομίζεις σου ταιριάζει....

:worry::worry::worry:

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα αρχεία, φωτό, εφαρμογές κ.α. θα σβηστούν;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα αρχεία, φωτό, εφαρμογές κ.α. θα σβηστούν;

 

ΝΑΙ!

προσοχή παιδιά με την χρήση FLASHTOOLS χάνουμε τα δεδομένα μας στην μνήμη του τηλεφώνου! ΟΧΙ στην (εξωτερική) SD, την οποία μπορούμε και να την βγάλουμε για αυτή τη διαδικασία).

Οπότε κάνουμε backup τα προσωπικά μας αρχεία !!

 

ΑΑΑΑΑ όταν αλλάζουμε android version καλό είναι να κατεβάζουμε εκ νέου τις εφαρμογές από google play και όχι από backup.

 

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ!

προσοχή παιδιά με την χρήση FLASHTOOLS χάνουμε τα δεδομένα μας στην μνήμη του τηλεφώνου! ΟΧΙ στην (εξωτερική) SD, την οποία μπορούμε και να την βγάλουμε για αυτή τη διαδικασία).

Οπότε κάνουμε backup τα προσωπικά μας αρχεία !!

 

ΑΑΑΑΑ όταν αλλάζουμε android version καλό είναι να κατεβάζουμε εκ νέου τις εφαρμογές από google play και όχι από backup.

 

:wacko:

 

Backup πως κάνω;; (Σας τρέλανα) :P

Link to comment
Share on other sites

Backup πως κάνω;; (Σας τρέλανα) :P

Επειδή είμαι κεφάτος θα απαντήσω!!!!

Copy and Paste στον υπολογιστή μας!

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι κεφάτος θα απαντήσω!!!!

Copy and Paste στον υπολογιστή μας!

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ωραίος......

Link to comment
Share on other sites

φιλε μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω αλλα δεν εχω windows 10 οποτε δεν ξερω

παντως νομιζω οτι το προβλημα ειναι στον υπολογιστη σου και στα windows 10 οχι στο κινητο

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

του S3 (MTK 6752 2 GB RAM) και του S3 advance (MTK 6752 3GB RAM) κανουν σιγουρα τωρα για το S3 PLUS (MTK 6753) δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω πως κανει χωρις να ειμαι σιγουρος

 

http://m.ebay.com/itm/Black-LCD-Display-w-Touch-Screen-Unit-Tool-for-Jiayu-S3-S3s-5-5-2014-ZVLS511-/301819172635?_trkparms=aid%253D222007%2526algo%253DSIC.MBE%2526ao%253D1%2526asc%253D20150519202348%2526meid%253D996e84b7236144c38931d257827ad830%2526pid%253D100408%2526rk%253D7%2526rkt%253D9%2526sd%253D262495302315&_trksid=p2056116.c100408.m2460 αυτή εδώ θα κάνει άραγε....? Για το mtk 6572 το απλό με 2γιγα ραμ... Ρωτάω γιατί πρώτη φορά μου τυχαίνει να γράφει παντού για μια οθόνη να κάνει σε δύο κινητά...

Link to comment
Share on other sites

http://m.ebay.com/itm/Black-LCD-Display-w-Touch-Screen-Unit-Tool-for-Jiayu-S3-S3s-5-5-2014-ZVLS511-/301819172635?_trkparms=aid%253D222007%2526algo%253DSIC.MBE%2526ao%253D1%2526asc%253D20150519202348%2526meid%253D996e84b7236144c38931d257827ad830%2526pid%253D100408%2526rk%253D7%2526rkt%253D9%2526sd%253D262495302315&_trksid=p2056116.c100408.m2460 αυτή εδώ θα κάνει άραγε....? Για το mtk 6572 το απλό με 2γιγα ραμ... Ρωτάω γιατί πρώτη φορά μου τυχαίνει να γράφει παντού για μια οθόνη να κάνει σε δύο κινητά...

Ναι κατά 99% ρώτα και τον πωλητή

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα την rc5. Όλα μια χαρά, σας ευχαριστώ πολύ. Τώρα το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως έχασα τους αριθμούς. Έκανα backup, αλλά θα είναι εκεί;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με το κινητό. Εδώ και λίγες μέρες φορτίζει όποτε του καπνίσει. :wacko: Έχω δοκιμάσει πολλούς φορτιστές, άλλη μπαταρία, άλλαξα και τη ROM (έβαλα RC5) αλλά το πρόβλημα παραμένει. Δεν είναι μακριά η στιγμή που απλά θα σβήσει χωρίς να μπορώ να το ξαναφορτίσω. Ήδη έμεινα 2-3 φορές χωρίς κινητό λόγω του συγκεκριμένου προβήματος. Γενικά ήμουνα πολύ ευχαριστημένος. Το έχω 16 μήνες χωρίς προβλήματα, μόνο αυτό της αργής φόρτισης, αλλά δεν με επηρέαζε διότι το έβαζα το βράδυ (ήθελε 6-7 ώρες για το 100%). Αντιμετωπίζει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα; Τι προτείνετε να κάνω; :blink:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα την rc5. Όλα μια χαρά, σας ευχαριστώ πολύ. Τώρα το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως έχασα τους αριθμούς. Έκανα backup, αλλά θα είναι εκεί;

 

που εκανες backup; αν εκανες στην καρτα μνημης ειναι εκει, αν μεσω "συννεφου" παλι εκει, αν στο κινητο, τοτε σβηστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...