Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις εγκατέστησα την xtreme 2.1 και δεν πρόλαβα καν να δω τα χαρακτηριστικά της και τώρα μου βγαίνει μήνυμα για xtreme 2.2

 

Αξίζει ή να περιμένω ;

 

Εγώ την πέρασα άμεσα. Δουλεύει απροβλημάτιστα, και λέει ότι έχει fast charge.Δε με απασχολεί κάτι κι έτσι δεν την πολυψάχνω,πάντως δουλεύει πολύ καλά.

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά στο forum.

 

Μετά από ατελείωτη ταλαιπωρία με την κινέζικη ROM (αμέσως μετά από factory reset μου έκανε εγκατάσταση 1 τόνο malware) δοκίμασα και κατάφερα για πρώτη φορά να flashάρω το S3 μου. Βρήκα στο needrom την JiayuS3-5.1Extreme2.0S3AS3BSP, την εγκατέστησα μετά από λίγο ζόρι και κόντεψα να βάλω τα δάκρυα από συγκίνηση που επιτέλους αποχαιρέτισα (softwarικά μιλώντας) τους Κινέζους.

 

Και μετά ανακάλυψα ότι η δουλειά δεν είχε τελειώσει γιατί η extreme rom έτρεχε μια χαρά αλλά με περίμενε στη γωνία και ο EXTREME τρόμος που λέγεται IMEI...

Χρειάζομαι λοιπόν 2 database αρχεία για να τρέξω το SN Writer, τα APDB_MT6752... και BPLGU τα οποία δεν ξέρω που να βρω. Τελικά βρήκα το ένα (BPLGU...) κάνωντας extract μέσα από το system.img/etc/mddb της νέας μου ROM.

 

Η πρώτη βασική ερώτηση σε εσάς που έχετε το flashαρισμα για πλάκα είναι αν κινούμε σωστά....

Αν ναι, το δεύτερο ερωτηματικό είναι που μπορώ να βρω το δεύτερο APDB_MT6752... αρχείο ώστε να προχωρήσω με το SB Writer.

 

Εσύ που διαβάζεις τώρα και έχεις την απάντηση να ξέρεις ότι μπορείς να σώσεις ένα συνάνθρωπό σου από νευρικό κλονισμό :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά στο forum.

 

Μετά από ατελείωτη ταλαιπωρία με την κινέζικη ROM (αμέσως μετά από factory reset μου έκανε εγκατάσταση 1 τόνο malware) δοκίμασα και κατάφερα για πρώτη φορά να flashάρω το S3 μου. Βρήκα στο needrom την JiayuS3-5.1Extreme2.0S3AS3BSP, την εγκατέστησα μετά από λίγο ζόρι και κόντεψα να βάλω τα δάκρυα από συγκίνηση που επιτέλους αποχαιρέτισα (softwarικά μιλώντας) τους Κινέζους.

 

Και μετά ανακάλυψα ότι η δουλειά δεν είχε τελειώσει γιατί η extreme rom έτρεχε μια χαρά αλλά με περίμενε στη γωνία και ο EXTREME τρόμος που λέγεται IMEI...

Χρειάζομαι λοιπόν 2 database αρχεία για να τρέξω το SN Writer, τα APDB_MT6752... και BPLGU τα οποία δεν ξέρω που να βρω. Τελικά βρήκα το ένα (BPLGU...) κάνωντας extract μέσα από το system.img/etc/mddb της νέας μου ROM.

 

Η πρώτη βασική ερώτηση σε εσάς που έχετε το flashαρισμα για πλάκα είναι αν κινούμε σωστά....

Αν ναι, το δεύτερο ερωτηματικό είναι που μπορώ να βρω το δεύτερο APDB_MT6752... αρχείο ώστε να προχωρήσω με το SB Writer.

 

Εσύ που διαβάζεις τώρα και έχεις την απάντηση να ξέρεις ότι μπορείς να σώσεις ένα συνάνθρωπό σου από νευρικό κλονισμό :)

 

 

εισαι ωραιοσ ρε φιλε

 

λοιπον παμε απο την αρχη φυσιολογικα για να χαθηκε το ιμει πατησεσ format&download οταν περασες την ρομ κατι που δεν χρειαζοταν επρεπε να βαλεις firmware update τεσπα δεν υπαρχει προβλημα η διαφορα ειναι οτι σου εσβησε το ιμει και τωρα τρεχεις τρεχεις τρεχεις

 

σου εχω μια απλη λυση αλλα δεν ξερω αν δουλεθει στην xtream αφου δεν την συμπαθω και πολυ οποτε δεν την χρεισημοποιω αλλα ας δοκιμασουμε

ανοιξε το προγραμμα που κανεισ κλησεις και πατα *#4634# αν ολα πανε καλα θα σου πεταξει ενα κουτακι που θ εχει 2 κενα ΙΜΕΙ1 ΙΜΕ2

εκει θα συμπληρωσεις το ιμει σου το οποιο θα βρεις πισω απο τη μπταρια η στο πισω καπακι σε ενα αυτοκολλητο θα πατησεις save θα περιμενεισ λιγο και θα κανεις επαεκκινηση και ξαφνικα θα εχεις τα ιμει σου και δεν θα παθεις νευρικο κλωνισμο :)

 

περιμενω νεα σου να δοθμε αν δουλεθει αυτο στην xtream rom αλλιως θα σου δωσω αλλη λυση

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΑΙΞΕ!! Ψυχολόγος είσαι; καρδιολόγος είσαι (που με γλίτωσες από καρδιακό) είσαι; δεν ξέρω , το IMEI πάντως μπήκε!!!

 

Ευκαιρία και να συμπαθήσεις την xtreme ένα κλικ περισσότερο πάντως :))

 

Σωστά τα λες, πάτησα format&download στο φλασάρισμα γιατί αλλιώς δεν προχωρούσα, είχα κολλήσει στην αρχή και το βρήκα σαν λύση σε ένα youtube χωρίς να ξέρω τι ακριβώς κάνει. Βεβαία επειδή πρώτη φορά έκανα flashing μπορεί και να έκανα κάτι άλλο λάθος, δεν ήξερα και που μου πηγαίνουν τα 4 εκείνη τη στιγμή :) ... Τέλος πάντων όλα καλά.

 

Πάντως σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση δεν μπορείς να φανταστείς από τι μπελά με έβγαλες, ειδικά σήμερα είναι μια μέρα που έπρεπε να έχω οπωσδήποτε το τηλέφωνο μαζί μου.

 

Να σαι καλά!

 

εισαι ωραιοσ ρε φιλε

 

λοιπον παμε απο την αρχη φυσιολογικα για να χαθηκε το ιμει πατησεσ format&download οταν περασες την ρομ κατι που δεν χρειαζοταν επρεπε να βαλεις firmware update τεσπα δεν υπαρχει προβλημα η διαφορα ειναι οτι σου εσβησε το ιμει και τωρα τρεχεις τρεχεις τρεχεις

 

σου εχω μια απλη λυση αλλα δεν ξερω αν δουλεθει στην xtream αφου δεν την συμπαθω και πολυ οποτε δεν την χρεισημοποιω αλλα ας δοκιμασουμε

ανοιξε το προγραμμα που κανεισ κλησεις και πατα *#4634# αν ολα πανε καλα θα σου πεταξει ενα κουτακι που θ εχει 2 κενα ΙΜΕΙ1 ΙΜΕ2

εκει θα συμπληρωσεις το ιμει σου το οποιο θα βρεις πισω απο τη μπταρια η στο πισω καπακι σε ενα αυτοκολλητο θα πατησεις save θα περιμενεισ λιγο και θα κανεις επαεκκινηση και ξαφνικα θα εχεις τα ιμει σου και δεν θα παθεις νευρικο κλωνισμο :)

 

περιμενω νεα σου να δοθμε αν δουλεθει αυτο στην xtream rom αλλιως θα σου δωσω αλλη λυση

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΑΙΞΕ!! Ψυχολόγος είσαι; καρδιολόγος είσαι (που με γλίτωσες από καρδιακό) είσαι; δεν ξέρω , το IMEI πάντως μπήκε!!!

 

Ευκαιρία και να συμπαθήσεις την xtreme ένα κλικ περισσότερο πάντως :))

 

Σωστά τα λες, πάτησα format&download στο φλασάρισμα γιατί αλλιώς δεν προχωρούσα, είχα κολλήσει στην αρχή και το βρήκα σαν λύση σε ένα youtube χωρίς να ξέρω τι ακριβώς κάνει. Βεβαία επειδή πρώτη φορά έκανα flashing μπορεί και να έκανα κάτι άλλο λάθος, δεν ήξερα και που μου πηγαίνουν τα 4 εκείνη τη στιγμή :) ... Τέλος πάντων όλα καλά.

 

Πάντως σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση δεν μπορείς να φανταστείς από τι μπελά με έβγαλες, ειδικά σήμερα είναι μια μέρα που έπρεπε να έχω οπωσδήποτε το τηλέφωνο μαζί μου.

 

Να σαι καλά!

 

Χαίρομαι που σε βοήθησα αυτή είναι και η έννοια των forum ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε να βοηθάμε όλοι μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι φαίνεται, η Jiayu Ισπανίας ανέλαβε και τη διανομή της Vernee.

Μου ήρθε τις προάλλες newsletter από τη "Vernee SmartPhone España", διαφημίζοντας το Vernee Thor,

που κάτω κάτω (στα... ψιλά γράμματα) είχε διευκρίνιση ότι μου στέλνουν το mail επειδή ήμουν γραμμένος στη λίστα διανομής της Jiayu SL (είχα γραφτεί για να μπορώ να κάνω download από το φόρουμ τους), ενώ και στο τέλος της σελίδας έχει "© 2016 Distribuciones Jiayu SL"

 

Ήταν η... άχρηστη πληροφορία της ημέρας! :p

Link to comment
Share on other sites

Μου επεσε απο σχετικα μεγαλο υψος αλλα ευτυχως ειχα το προστατευ5ικο γυαλι και την πληρωσε το γυσλι. Δεν το συζητω για το κινητο το οποιο με εξεπληξε αφανταστα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πέρασα άμεσα. Δουλεύει απροβλημάτιστα, και λέει ότι έχει fast charge.Δε με απασχολεί κάτι κι έτσι δεν την πολυψάχνω,πάντως δουλεύει πολύ καλά.

Εγκατεστησα και εγω Xtreme 2.1 και μετα 2.2 και ανακαλυψα οτι υπαρχει παλι το προβλημα της μπαταριας κατω απο το 15%!!!Σε λιγοτερο απο λεπτο παει στο μηδεν!!!!Θα τους ενημερωσω...δες το και εσυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος και από το forum έχω πάρει πολλές λύσεις κατά καιρούς, ήρθε η ώρα να γίνω μέλος και αν μπορέσω να βοηθήσω κ εγώ με την σειρά μου.

Απαντώ στο συγκεκριμένο γιατί με διευκόλυνε αφάνταστα σε 2 περιπτώσεις: 1) στον τρόπο του flashαρισματος, 2) στον κωδικό του ΙΜΕΙ.

 

Ευχαριστώ πολύ !!!

 

:thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks:

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα και εγω Xtreme 2.1 και μετα 2.2 και ανακαλυψα οτι υπαρχει παλι το προβλημα της μπαταριας κατω απο το 15%!!!Σε λιγοτερο απο λεπτο παει στο μηδεν!!!!Θα τους ενημερωσω...δες το και εσυ

 

Μμμ.. Δύσκολα θα το διαπιστώσω γιατί ποτέ δεν αφήνω τη μπαταρία να πέσει τόσο χαμηλά.

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα καντο μια φορα γιατι ειναι σημαντικο bug...δε θα παθει τιποτα για μια φορα η μπαταρια...ηδη εχω στειλει μνμ στην TF Team
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγω προλαβα να το διαπιστώσω αλλά καλό είναι να στείλουμε μήνυμα αν συμβαίνει όντως.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB3-710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο xda app δεν μπορω να κανω κανενα σχολιο...χρειαζεται να κανω κατι συγκεκριμενα...?οτι και να γραψω μου λεει οτι η "δημοσιευση απετυχε....

Εχω κανει εγγραφη κανονικα οτι μου ζητηθηκε....

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα και εγω Xtreme 2.1 και μετα 2.2 και ανακαλυψα οτι υπαρχει παλι το προβλημα της μπαταριας κατω απο το 15%!!!Σε λιγοτερο απο λεπτο παει στο μηδεν!!!!Θα τους ενημερωσω...δες το και εσυ

 

μην επαναλαμβανόμαστε... το πρόβλημα της μπαταρίας με απότομη πτώση μετά το 15% δεν ήταν ποτέ θέμα ROM.

99% ήταν πρόβλημα υλικού και 1% διορθωνόταν με 2-3 calibration με κάποια από τις εφαρμογές του GooglePlay.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτήσω κατι ασχετο!!! μπορουμε να κανουμε αγορα στο eBay μεσω ελληνικής κάρτας και χωρίς PayPal??

Κατι άκουσα οτι γινεται γι αυτό ρωτάω!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτήσω κατι ασχετο!!! μπορουμε να κανουμε αγορα στο eBay μεσω ελληνικής κάρτας και χωρίς PayPal??

Κατι άκουσα οτι γινεται γι αυτό ρωτάω!!!

 

Πληροφοριακά να ενημερώσω οτι η αγορα απο eBay με κάρτα χρεωστική Eurobank λειτουργεί κανονικά!!

Μόλις έκανα παραγγελία!!!:up:

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά να ενημερώσω οτι η αγορα απο eBay με κάρτα χρεωστική Eurobank λειτουργεί κανονικά!!

Μόλις έκανα παραγγελία!!!:up:

Εμένα από Πειραιώς σε κάποιους sellers λειτουργούσε σε κάποιους άλλους sellers όχι... Πάντως καλά νέα αυτά! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτήσω κατι ασχετο!!! μπορουμε να κανουμε αγορα στο eBay μεσω ελληνικής κάρτας και χωρίς PayPal??

Κατι άκουσα οτι γινεται γι αυτό ρωτάω!!!

 

Εμένα από Πειραιώς σε κάποιους sellers λειτουργούσε σε κάποιους άλλους sellers όχι... Πάντως καλά νέα αυτά! :D

 

Αν και είμαστε αρκετά off topic, με την τελευταία χαλάρωση των CC, μπορούν να γίνονται αγορές από το εξωτερικό στα περισσότερα είδη (εκτός αυτών που συνεχίζουν να απαγορεύονται, φυσικά) αλλά βασικό ρόλο στην αγορά παίζει η κατηγοριοποίηση του πωλητή στους οργανισμούς (Visa/MasterCard) που εκδίδουν τις κάρτες.

 

Έτσι, αν κάποιος πωλητής έχει καταχωριστεί ότι πουλάει "απαγορευμένα" είδη, δεν μπορεί να περάσει η κάρτα, ακόμη και αν το είδος που θέλουμε να αγοράσουμε απ' αυτόν δεν περιλαμβάνεται στα "απαγορευμένα".

Link to comment
Share on other sites

Και Android Νougat ROM για το S3 Plus!

http://www.gizchina.com/2016/08/28/community-blesses-jiayu-s3-android-n-update/

Η γνωστή... τριανδρία που βγάζει τις LP και MM ROMs για το S3 δεν είχε ασχοληθεί πολύ ως τώρα με το Plus, αλλά τώρα φαίνεται ότι βούτηξαν στα βαθιά...!

 

Άντε, και στα δικά μας! :p

(μάλλον βέβαια ήταν πιο εύκολο να βρεθούν Kernel sources για android N για τον MT6753 - οπότε για τα δικά μας 'απλά' S3 με τον MT6752 δεν τρέφω και πολές ελπίδες...)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες προσπάθησα να βάλω μία εκ των MM που κυκλοφορούν (την AICP) και με το twrp 2.7 μου έβγαζε ότι δε μπορεί να τη βάλει με τίποτα.

 

Έβαλα το twrp 3 αλλά με αυτό μου έλεγε cannot find map file...

 

Πως γίνεται τελικά η εγκατάσταση σε εσάς που τα καταφέρατε;

 

Επίσης μήπως παίζει και καμία ROM σε FlashTools μπας και γλυτώσουμε όλη αυτή τη φασαρία;

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το S3 φίλης εχει μείνει χωρίς οθόνη και βιάζεται για επισκευή, μήπως ξέρει κανένας για οθόνη από ευρωπη ???
Link to comment
Share on other sites

Κάτι κουφό που διαπίστωσα σήμερα.

Συνδέω το S3+ με το καλώδιο στο PC για μεταφορά φωτο και δεν εμφανίζεται στον Explore (Win 10), ενώ εμφανιζόταν κανονικά πριν από λίγες μέρες.

Σημειωτέον ότι, εμφανίζεται στο Device manager.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες προσπάθησα να βάλω μία εκ των MM που κυκλοφορούν (την AICP) και με το twrp 2.7 μου έβγαζε ότι δε μπορεί να τη βάλει με τίποτα.

 

Έβαλα το twrp 3 αλλά με αυτό μου έλεγε cannot find map file...

 

Πως γίνεται τελικά η εγκατάσταση σε εσάς που τα καταφέρατε;

 

Επίσης μήπως παίζει και καμία ROM σε FlashTools μπας και γλυτώσουμε όλη αυτή τη φασαρία;

 

Εγκατέστησε την rc5 με flashtool (θα τη βρεις στο needrom)

Μετά

Εγκατέστησε twrp 3.0.2 απο την M.A.D

Με flashtool (θα τη βρεις στη σελιδα του κινητου σε μια απο της mm rom στο xda καπου στα σχολια ειναι)

Μετά

Εγκατέστησε οποία mm rom θέλεις μέσω twrp κάνοντας όλα τα wipe πριν κάνεις επανεκκίνηση Εγκατέστησε και τα gapps

 

Σε 20 λεπτά το πολύ θα έχεις τελειώσει.

Καλή διασκέδαση.........

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι κουφό που διαπίστωσα σήμερα.

Συνδέω το S3+ με το καλώδιο στο PC για μεταφορά φωτο και δεν εμφανίζεται στον Explore (Win 10), ενώ εμφανιζόταν κανονικά πριν από λίγες μέρες.

Σημειωτέον ότι, εμφανίζεται στο Device manager.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Κοίτα μήπως δουλεύει σε άλλο usb port αλλιώς βάλε ξανά drivers. Δεν μπορώ να σου πω σίγουρα γιατί δεν χρησιμοποιώ windows 10 και γενικά έχουν πει πολλοί προβλήματα με τα 10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...