Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το κινητάκι πως πάει από θερμοκρασίες? Έχει ένας φίλος μου άλλη μάρκα (mlais m52 red note) το οποίο έχει τον ίδιο επεξεργαστή και σήμερα που το χρησιμοποίησα μου φάνηκε να σηκώνει θερμοκρασία... Το δικό μας πως είναι?

 

Την ειχα ξανα κανει την ερωτηση... Αν μπορει καποιος να απαντησει παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρετε καθόλου τα Ευρωπαϊκά μαγαζιά (που έχουν και την Ελλάδα) για αγορά. Δεν είναι αξιόπιστα ή δεν συμφέρει από άποψη χρημάτων;

Αν τύχω ελατωματικό θα το στείλω στην Κίνα ή από εκεί που το πήρα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστημένος κάτοχος του κινητού εδώ και 2 μέρες. Είχε έρθει από 18 Ιουνίου με παραγγελία στο Geekbuying στις 6 Ιουνίου, απλά ήμουν εκτός και το άνοιξα προχτές. Πιο γρήγορα ήρθε το κινητό από Κίνα, παρά μία κουρευτική μηχανή που είχα παραγγείλει απο eshop.gr, LOL!!! :D

 

Τώρα στα δικά μας. Έχει playstore κανονικά και Gmail και ημερολόγιο όλα καλά, συγχρονίζει ΟΚ, απλά ένα θέμα που παρατήρησα είναι το εξής: Όταν κατεβάζω κάτι από Playstore μέσω WiFi παγώνει το internet για λίγα δευτερόλεπτα και μετά κατεβάζει πάλι. Αναλόγως τον όγκο του αρχείου της εφαρμογής, το κάνει μία ή περισσότερες φορές, την ώρα που κατεβάζει. Εκείνη τη στιγμή αν μπω στον browser και πάω να κατεβάσω ένα site δεν κατεβάζει τίποτε, ούτε κατεβάζει το Facebook κτλ. Κοινώς το internet είναι κολλημένο γενικώς.

 

Αν τώρα ενεργοποιήσω το WiFi χωρίς να ανοίξω playstore, το internet δουλεύει απροβλημάτιστα συνέχεια. Η ROM του κινητού είναι η S3SW 20150314-141844. Μήπως είναι το γνωστό θέμα της εγκατάστασης του playstore από την Geekbuying και πρέπει να βγάλω τα gapps και να τα ξαναβάλω; Αν και το θέμα δεν είναι τόσο τραγικό.

 

Υ.Γ.: Lolipop θα βάλω όταν βγει official. Ούτως ή άλλως μέχρι στιγμής αυτό που περιγράφω παραπάνω είναι το μοναδικό "πρόβλημα" που αντιμετωπίζω με το κινητό. Τα σπάει. Antutu έβγαλε 40763. Τι να λέμε τώρα...

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητάκι πως πάει από θερμοκρασίες? Έχει ένας φίλος μου άλλη μάρκα (mlais m52 red note) το οποίο έχει τον ίδιο επεξεργαστή και σήμερα που το χρησιμοποίησα μου φάνηκε να σηκώνει θερμοκρασία... Το δικό μας πως είναι?

 

Την ειχα ξανα κανει την ερωτηση... Αν μπορει καποιος να απαντησει παρακαλω

 

Οταν το χρησιμοποιεις εντονα (συνηθως σε παιχνιδια) θα ζεσταινεται χωρις να δημιουργει ιδιαιτερο θεμα. Με χρηση internet για Facebook και γενικοτερα περιηγηση δεν μου εχει ζεσταθει ποτε. Επομενως εγω σου προτεινω να το παρεις χωρις δευτερη σκεψη σε περιπτωση που αυτο ηταν το μονο θεμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο chat με το pandawill κατέληξα οτι δεν πρέπει να ψωνίσω πάλι. Οπότε είμαι μεταξύ vickmall και to2c. Η γνώμη σας για τα δύο παραπάνω καταστήματα ποια είναι? στέλνουν και τα δύο με NLpost? Ποια τα θετικά και αρνητικά του καθενός?

Επίσης κάτι που δεν έχω καταλάβει. Για να έχω υποστήριξη NFC πρέπει να το παραγγείλω με extra καπάκι? Το advance είναι αυτό με τα 3GB ram?

Ευχαριστώ

Από περιέργεια, τι σου έγραψαν στο chat και σε ξενέρωσαν;

 

Για το Vickmall πολλά τα συν, τα αναφέρει πολύς κόσμος εδώ.

Το To2c απλώς βγήκε από τη λίστα μου όταν είδα (στο σχετικό νήμα εδώ στο forum, αλλά και σε κάποια ξένα fora που πέτυχα) να τα "μασάνε" σε πελάτες που τους βγήκε ελαττωματικό το κινητό και να τους λένε διάφορα του στυλ "ξέρετε, η εγγύηση τελικά είναι 6 μήνες και όχι 1 χρόνος", ή "ναι, δίνουμε εγγύηση, αλλά θα πρέπει να πληρώσετε για να επισκευαστεί" (!!!) και άλλα τέτοια. Οπότε τέρμα (για μένα τουλάχιστον) το Τo2c (και είχα ψωνίσει κιόλας στο παρελθόν απ' αυτούς...).

Και το κακό είναι ότι κάτι τέτοια νούμερα βλέπω να κάνει τελευταία και το (παλιότερα πολύ καλό) Minideal - από το οποίο μάλιστα ψώνισα και το S3 μου - εν γνώσει των μειονεκτημάτων, καθώς το είχα παραγγείλει όταν ακόμα ήταν σε pre-sale και το Minideal ήταν τότε το μόνο που δεχόταν παραγγελίες... :(

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια, τι σου έγραψαν στο chat και σε ξενέρωσαν;

 

:(

 

Ενω παρουσιάζεται το τηλέφωνο στο site instock στο chat μου είπαν οτι θέλει κοντα πέντε ημέρες για νέα παραλαβή. Επίσης χρεώνουν την NLpost την οποία ζήτησα γιατί η τελευταία παραγγελία που έκανα έκανε ακριβώς 2μήνες να έρθει. Επίσης δεν δίνουν δώρα. Τα καλά με το pandawill είναι οτι επειδή τον τελευταίο χρόνο έχω κάνει πάνω απο πέντε παραγγελίες με "προσέχουν"λίγο οταν "γκρινιάζω". Θα μου έκανα refund φαντάσου στις 60ημέρες(φυσιολογικό θα μου πείς αλλα...) για το παραπάνω tablet αλλά ήρθε την 59!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητάκι πως πάει από θερμοκρασίες? Έχει ένας φίλος μου άλλη μάρκα (mlais m52 red note) το οποίο έχει τον ίδιο επεξεργαστή και σήμερα που το χρησιμοποίησα μου φάνηκε να σηκώνει θερμοκρασία... Το δικό μας πως είναι?

 

Την ειχα ξανα κανει την ερωτηση... Αν μπορει καποιος να απαντησει παρακαλω

Μέχρι 60 το είδα να ανεβάζει.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

.....Μετα απο αυτο προσπαθησα να κανω την αναβαθμιση μεσω flashtool αλλα δεν ξεκιναει η διαδικασια.Να τονισω οτι την εχω ξανακανει και ολα ειχαν παει καλα.τωρα το μονο που γινεται ειναι να μπαινω στην οθονη που επιλεγω πως θελω να ξεκινησει το τηλεφωνο και οτι και να επιλεξω(recovery η normal)μου γαζει το σημα της εταιρειας και αυτο ειναι ολο.Υπαρχει καποιος τροπος για να το επαναφερω?Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

 

ο μόνος τρόπος είναι τα flasth tools με μία αυθεντική ΡΟΜ... πρέπει να το προσπαθήσεις ξανά , κάτι γίνεται στη διαδικασία. Εφόσον το κινητό ανάβει και φτάνει εως ένα σημείο είναι αρκετά λειτουργικό για να το αναγνωρίσουν και τα flash tools. Τσέκαρε ξανά την θύρα USB σου, τους drivers κλπ. Αν έχεις windows 8, καλύτερα δοκίμασέ το σε windows 7, αν πάλι έχεις ήδη windows 7 πολλές φορές προτείνω και πετυχαίνει, να δοκιμάσεις τα flash tools/drivers χωρίς άγχος και με σωστές κινήσεις, σε ένα άλλο ύπολογιστή.:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ειμαι καινουριος στο φορουμ, θα ηθελα να αναφερω ενα προβλημα που αντιμετοπιζω.Εδω και 3-4 μερες εβαλα καρτα (wind) και καθε μερα μου στελνουν μηνυμα οτι χρεωθηκα 1 ευρω mobile intrenet..Δεν εχω ανοιξει ποτε τα δεδομενα απλω ηταν στην επιλογη 3G/4G.Δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο.Εχω την rom S3SW 20150314-141844.Μηπως κανεις εχει αντιμετοπισει το ιδιο προβλημα για να μου πει τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

βαλε μονο επιλογη gsm αν δεν θες να χρεωνεσαι....γιατι στο 3/4 g λογω καποιου bug της ρομ μαλλον χρεωνεσαι παρολλο που εχεις κλειστα τα δεδομενα....αλλα αν χρειαστει να αλλαξεις ρομ δεν ξερω ποια να βαλεις να μην το κανει.....θα σου απαντησει καποιος απο εδω σιγουρα γιατι ειχα διαβασει οτι το προβλημα το ειχε και καποιος αλλος..
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ειμαι καινουριος στο φορουμ, θα ηθελα να αναφερω ενα προβλημα που αντιμετοπιζω.Εδω και 3-4 μερες εβαλα καρτα (wind) και καθε μερα μου στελνουν μηνυμα οτι χρεωθηκα 1 ευρω mobile intrenet..Δεν εχω ανοιξει ποτε τα δεδομενα απλω ηταν στην επιλογη 3G/4G.Δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο.Εχω την rom S3SW 20150314-141844.Μηπως κανεις εχει αντιμετοπισει το ιδιο προβλημα για να μου πει τι να κανω?

 

Προφανώς ενεργοποίησες κατά λάθος την πρώτη μέρα σύνδεσης το Mobile Internet Daily της WIND και θα σε χρεώνει 1€ την ημέρα μέχρι να τους πεις να στο διακόψουν. Καλό είναι να τους πάρεις το συντομότερο...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ενεργοποίησες κατά λάθος την πρώτη μέρα σύνδεσης το Mobile Internet Daily της WIND και θα σε χρεώνει 1€ την ημέρα μέχρι να τους πεις να στο διακόψουν. Καλό είναι να τους πάρεις το συντομότερο...

Δεν εχω πατησει ποτε τα δεδομενα αλλα και εαν το εχω κανει (που δε νομιζω) δε ξερω πως το εκανα για να ενεργοποιησω το daily moblile...Τους πηρα κ τηλεφωνο κ τους ειπα να διακοψουν το ιντερνετ. Ξερει κανεις να μου πει ποια rom να βαλω ??

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε μια εβδομάδα που το έχω είμαι 99.9% ικανοποιημένος το μόνο που θέλω να επισημάνω

είναι πως μου έκανε δυό με τρείς φορές επανεκκίνηση έτσι στο άσχετο χωρις να τρέχω κάποια εφαρμογή το μοναδικό μεχρι τώρα

μελανό σημείο αν θα μπορούσα να το πώ έτσι και νομίζω πως και κάποιος

άλλος εδώ στο φόρουμ επισήμανε το ίδιο πρόβλημα σε προηγούμενο ποστ.

 

Y.Γ Ας ελπίσουμε πως είναι θέμα μπαταρίας και πως δεν εχει ''στρώσει ''ακόμη

θα ξανα ποστάρω αν συνεχίσει να το κάνει.

Edited by tsarlatanos
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε μια εβδομάδα που το έχω είμαι 99.9% ικανοποιημένος το μόνο που θέλω να επισημάνω

είναι πως μου έκανε δυό με τρείς φορές επανεκκίνηση έτσι στο άσχετο χωρις να τρέχω κάποια εφαρμογή το μοναδικό μεχρι τώρα

μελανό σημείο αν θα μπορούσα να το πώ έτσι και νομίζω πως και κάποιος

άλλος εδώ στο φόρουμ επισήμανε το ίδιο πρόβλημα σε προηγούμενο ποστ.

 

Y.Γ Ας ελπίσουμε πως είναι θέμα μπαταρίας και πως δεν εχει ''στρώσει ''ακόμη

θα ξανα ποστάρω αν συνεχίσει να το κάνει.

 

Εμενα δεν εκανε τιποτα ποτε ειναι αρχηγος το κινητο.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια… ηθελα να ρωτησω η μπαταρια ποσο σας βγαζει? Εμενα με το ζορι μια μερα και κανει παρα πολυ να φορτισει… σχεδον 15% ανα ωρα ανεβαινει… εχετε να προτεινεται τπτ?
Link to comment
Share on other sites

με την lollipop beta 3 η μπαταρια χαλαρα κραταει 2 με 3 μερες κανονικη χρηση δηλαδη σερφαρισμα email κλησεις και 1.5 με 2 μερες βαρια χρηση.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

με την lollipop beta 3 η μπαταρια χαλαρα κραταει 2 με 3 μερες κανονικη χρηση δηλαδη σερφαρισμα email κλησεις και 1.5 με 2 μερες βαρια χρηση.

 

Πριν περασεις τη lolipop ποσο σε εβγαζε μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το wi-fi hotspot? Προσπαθώ να δώσω ιντερνετ σε άλλο κινητό ή στο λάπτοπ και ενώ βλέπουν κανονικά το Jiayu και συνδέονται μαζί του, δεν παίρνουν τελικά ίντερνετ. Θέλει κάτι από τις ρυθμίσεις?

 

Είναι θέμα kitkat. Στέλνει ερώτημα για διαμοιρασμό internet στον πάροχο, και ο δικός σου όπως και ο δικός μου ( Voda....) δεν το επιτρέπει εφόσον πουλάει πακέτα mobile internet γι αυτή τη δουλειά.

Πρέπει με το πρόγραμα sql editor (κάπου το είχα βρεί πριν 20 ημέρες γιατί στο playstore δεν είναι δωρεάν) να περάσεις εντολή tether_dun_required και value 0 σε συγκεκριμμένο αρχείο.

Βλέπε εδώ h..p://forums.androidcentral.com/google-nexus-4/336899-updated-how-re-enable-tethering-kitkat-new-method-t-mobile-without-root.html .

 

Να επισημάνω ότι είχα κι εγώ θέμα με το tethering, με κάρτες wind/vodafone. Άλλοτε δεν έδινε από την μια και άλλοτε από την άλλη, και με το tether_dun_required στα services λύθηκε το πρόβλημα.

HD for Life..;)
Link to comment
Share on other sites

Πριν περασεις τη lolipop ποσο σε εβγαζε μπαταρια?

 

Ανετα εβγαζε 1 και μιση μερα χαλαρη χρηση και 1 μερα βαρια χρηση τοσο βγαζουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να επισημάνω ότι είχα κι εγώ θέμα με το tethering, με κάρτες wind/vodafone. Άλλοτε δεν έδινε από την μια και άλλοτε από την άλλη, και με το tether_dun_required στα services λύθηκε το πρόβλημα.

 

Εγω με κοσμοτε μονο δεδομενα και Q δεινω αβερτα ιντερνετ οπου θελω και κινητα και υπολογιστες παντου κανενα προβλημα.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Ανετα εβγαζε 1 και μιση μερα χαλαρη χρηση και 1 μερα βαρια χρηση τοσο βγαζουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εγω με κοσμοτε μονο δεδομενα και Q δεινω αβερτα ιντερνετ οπου θελω και κινητα και υπολογιστες παντου κανενα προβλημα.

 

Κι εγώ με Cyta δεν έχω πρόβλημα στο να δίνω ίντερνετ σε άλλους. Το μόνο ότι η Cyta δεν δίνει ακόμα 4G :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα παιδια… ηθελα να ρωτησω η μπαταρια ποσο σας βγαζει? Εμενα με το ζορι μια μερα και κανει παρα πολυ να φορτισει… σχεδον 15% ανα ωρα ανεβαινει… εχετε να προτεινεται τπτ?

 

Όντως φορτίζει αργά, αλλά η αργή φόρτιση είναι καλύτερη για την "υγεία" της μπαταρίας. Αν θες να φορτίζει πιο γρήγορα μπορείς να κάνεις τα εξής:

1. Αγοράζεις έναν φορτιστή που να βγάζει παραπάνω ρεύμα από τον φορτιστή που μας έστειλαν. Αντί για 1Α να βγάζει π.χ. 2Α

2. Την ώρα που φορτίζει κλείνεις ό,τι εφαρμογές δεν χρειάζεται να τρέχουν στο background και γενικά δεν το πολυδουλεύεις

3. Χρησιμοποιείς κάποια εφαρμογή που κάνει βελτιστοποιήσεις (κοινώς optimization) ώστε να καταναλώνεις λιγότερο ρεύμα (το DU Battery Saver μου έχει φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο)

4. Ακόμα καλύτερα κλείνεις το κινητό όταν το φορτίζεις (τη νύχτα π.χ.)

 

...και γενικά προσέχεις να μην ξελιγώνεις την μπαταρία μέχρι να μηδενίσει. Την φορτίζεις μόλις πέσει κάτω από 20%.

Edited by kn1kos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...