Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρακαλω, επειδη εχω χαθει :( μπορει καποιος να μου δωσει ενα link με την ποιο προσφατη LP rom, multilang με Gapps?
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδιά η μπαταρία σε μένα δε στρώνει με τίποτα? 3-4 ώρες ελαφριά χρήση με την official rom είναι σχεδόν τίποτα, και με την φωτεινότητα στο μινιμουμ...Το calibration δε βοηθά...
Link to comment
Share on other sites

Ξανά έβαλα κι εγώ την lollipop και έχω τρελό θέμα με την μπαταρία πάλι. Τι λέτε γιαυτο;

Μία ερώτηση για τη Lollipop: Έβαλα την Stock TF3 από TF Developers, κι ενώ στην KitKat είχα κανονικά 4G, στη Lollipop δούλευε μόνο μέχρι 3G. Εσένα από την αρχή όλα καλά, ή έστειλες κάποιο μήνυμα για να στο ενεργοποιήσουν;

 

Για τη μπαταρία τώρα, μου το χει κάνει κι εμένα μία φορά με την μπαταρία να φορτίζει για περίπου 7-8 ώρες. Αν έχεις τον φορτιστή με την Ευρωπαϊκή πρίζα αυτό είναι που φταίει...

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πέμπτη φόρτιση με κλειστό κινητό αυτή τη φορά. Στην πρίζα εδώ και 2 ώρες και 45 λεπτά και είναι ακόμα στο 40% !!!!!:(

Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα. Άλλαξα φορτιστή και έστρωσε αυτός ο άσπρος της jiayu είναι χάλια μαύρα.

Link to comment
Share on other sites

Μου το χει κάνει κι εμένα μία φορά με την μπαταρία να φορτίζει για περίπου 7-8 ώρες. Αν έχεις τον φορτιστή με την Ευρωπαϊκή πρίζα αυτό είναι που φταίει...

 

Είναι ένας άσπρος φορτιστής με ξεχωριστό καλώδιο για usb με το κλασικό φις. Μάλλον για το ίδιο πράγμα μιλάμε. Λες στο έκανε μία φορά, άρα τις υπόλοιπες εντάξει να φανταστώ.

 

Κατάλαβα πάω για φορτιστή καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένας άσπρος φορτιστής με ξεχωριστό καλώδιο για usb με το κλασικό φις. Μάλλον για το ίδιο πράγμα μιλάμε. Λες στο έκανε μία φορά, άρα τις υπόλοιπες εντάξει να φανταστώ.

 

Κατάλαβα πάω για φορτιστή καινούργιο.

Ακριβώς αυτό που λες. Βέβαια δεν τον έχω αλλάξει ακόμη, και δεν το έχει ξανακάνει. Αν το κάνει πάλι θα φάει σουτ.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω,

Εχω δυο θεματα για τα οποια θα ηθελα την βοηθεια σας

1. χρειαζομαι να γραψω λιγο κωδικα αλλα δεν ξερω πως.

Παραθετω screen shot.

 

2. Επειδη διαβασα τοσα αντικρουομενα θα ηθελα μια σαφη απαντηση αν ειναι δυνατον για το εξης.

Εαν βαλεις τα gaaps φλασαριστα χανεις το ΟΤΑ για τα updates και θα πρεπει εφ'εξης να κανεις τα παντα βλασαριστα;;;

Ερωτω γιατι εβαλα το google play με το Coolicool Google Playstore Tool .apκ. Δουλευει μια χαρα το play αλλα παρατηρησα οτι δεν κανει account sync. (ολα τα syncs τα εχω κανει activation)

Ευχαριστω πολυ

Σημ. Μιας και ειναι το 2 post μου "νεος" δηλ. (αλλα δυστυχως οχι ηλικιακα) αν υπαρχει καποιο λαθος στην αναρτηση λιγη επιεικια παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για το Φις που λες, τον ανταπτορα της πρίζας όχι το usb καλώδιο αυτό μια χαρά είναι.

 

OK. Θα βάλω τον φορτιστή από το παλιό τηλέφωνο, Sony, αν το ξανακάνει. Βέβαια είναι 850mA. Αν δω ότι καθυστερεί παραπάνω από το κανονικό 3.000/850=3,5 ώρες τότε αγορά καινούργιου.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι διαβάζετε ξένα φόρουμ ίσως το έχετε ήδη δει. Μάλλον δεν θα δούμε ποτέ σταθερή λ΄, οι devs της Jiayu δουλεύουν σε κάτι εντελώς νέο και το έχουν παρατήσει. Κάποιοι υποθέτουν ότι θα είναι CM12.1 αυτό που θα παρουσιάσουν... Μου θυμίζει όλο και πιο πολύ ελληνική επιχείρηση η Jiayu...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για το Φις που λες, τον ανταπτορα της πρίζας όχι το usb καλώδιο αυτό μια χαρά είναι.

Απ' ό,τι έχουν γράψει κάποιοι σε προηγούμενες σελίδες εδώ, εχω μείνει με την εντύπωση ότι ο 'original' φορτιστής με ποδαράκια αμερικάνικου τύπου και το σήμα της Jiayu επάνω δούλευε μια χαρά (απλά, πρφανώς, ήθελε και ανταπτοράκι για ευρωπαϊκή πρίζα).

Ένας όμοιος όμως, επίσης άσπρος, απευθείας με ποδαράκια για ευρωπαϊκή πρίζα (αλλά πιθανώς χωρίς το logo της Jiayu πάνω), που βάζουν τα μαγαζιά πιο πρόσφατα, προκειμένου -φαντάζομαι- να εξυπηρετήσουν καλύτερα τους πελάτες στην Ευρώπη, φαίνεται να είναι αυτός που προκαλεί τα προβλήματα.

Αυτά τουλάχιστον έχω καταλάβει από τα γραφόμενα σε προηγούμενες σελίδες (εγώ είμαι με τον 'παλιό', αμερικάνικου τύπου).

 

Όσοι διαβάζετε ξένα φόρουμ ίσως το έχετε ήδη δει. Μάλλον δεν θα δούμε ποτέ σταθερή λ΄, οι devs της Jiayu δουλεύουν σε κάτι εντελώς νέο και το έχουν παρατήσει. Κάποιοι υποθέτουν ότι θα είναι CM12.1 αυτό που θα παρουσιάσουν... Μου θυμίζει όλο και πιο πολύ ελληνική επιχείρηση η Jiayu...:lol:

Αν σου είναι εύκολο, δώσε κανένα link

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι έχουν γράψει κάποιοι σε προηγούμενες σελίδες εδώ, εχω μείνει με την εντύπωση ότι ο 'original' φορτιστής με ποδαράκια αμερικάνικου τύπου και το σήμα της Jiayu επάνω δούλευε μια χαρά (απλά, πρφανώς, ήθελε και ανταπτοράκι για ευρωπαϊκή πρίζα).

Ένας όμοιος όμως, επίσης άσπρος, απευθείας με ποδαράκια για ευρωπαϊκή πρίζα (αλλά πιθανώς χωρίς το logo της Jiayu πάνω), που βάζουν τα μαγαζιά πιο πρόσφατα, προκειμένου -φαντάζομαι- να εξυπηρετήσουν καλύτερα τους πελάτες στην Ευρώπη, φαίνεται να είναι αυτός που προκαλεί τα προβλήματα.

Αυτά τουλάχιστον έχω καταλάβει από τα γραφόμενα σε προηγούμενες σελίδες (εγώ είμαι με τον 'παλιό', αμερικάνικου τύπου).

 

 

Αν σου είναι εύκολο, δώσε κανένα link

 

post 4552 και μετα

http://forum.xda-developers.com/android/general/jiayu-s3-5-5-inch-1080p-hd-4g-lte-t3015809/post61916844#post61916844

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έχω ένα προβληματάκι δηλαδή όχι εγώ αλλά αυτοί που με καλούν.

Ακούν τον εαυτό τους 2 φορές.

Γνωρίζει κανείς κάτι επί του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως παιζει κατι διαρκως στο background? Κατεβασε αν ειναι wakelock detector και δες τι παιζει

 

Δε βλέπω κάτι παράξενο. μήπως φταεί η μπαταρία???

Link to comment
Share on other sites

Όσοι διαβάζετε ξένα φόρουμ ίσως το έχετε ήδη δει. Μάλλον δεν θα δούμε ποτέ σταθερή λ΄, οι devs της Jiayu δουλεύουν σε κάτι εντελώς νέο και το έχουν παρατήσει. Κάποιοι υποθέτουν ότι θα είναι CM12.1 αυτό που θα παρουσιάσουν... Μου θυμίζει όλο και πιο πολύ ελληνική επιχείρηση η Jiayu...:lol:

 

Δηλαδή δεν θα πάρουμε OTA την lollipop ?

Link to comment
Share on other sites

  • μην ξεχνάτε οτι για τις περισσότερες διαδικασίες, χρειάζεται να έχουμε ενεργοποιήσει το root (το έχει προ-εγκατεστημένο η JiaYu)
    Ρυθμίσεις-> Ασφάλεια-> SuperUser (δεξιά στο ΟΝ, να γίνει πράσινο)
  • δεν ξεχνάμε επίσης πως καλό είναι μετά από κάθε ενημέρωση του συστήματος ή συστημικών εφαρμογών, να κάνουμε επανεκκίνηση συσκευής!

 

Εγκατάσταση GAPPS (Playstore etc...):

 

  1. Μέθοδος Gapps Minimal Edition από το αδερφάκι XDA-Forum (ολες οι πληροφορίες): mini-gapps
    Δεν νομίζω πως τίθεται ζήτημα να μεταφράσω όλο το συγκεκριμένο νήμα από το XDA, αλλά η διαδικασία προϋποθέτει την ύπαρξη
    TWRP Recovery και τα παρακάτω βήματα αφού κατεβάσετε το αρχείο.
    Ιnstallation:
    Step 1. Copy .zip to sdcard or internal storage
    Step 2. Boot into recovery
    Step 3. Flash .zip
    Step 4. Wipe dalvik & cache
    Step 5. Reboot system and bask in all your glory!
     
  2. Υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί σωστά ο συγχρονισμός. Μπορείτε σε αυτή τη περίπτωση να εγκαταστήσετε χειροκίνητα τα δύο .apk, που χρειάζονται στο σύστημα, ώστε να "τρέξει" σωστά και ο συγχρονισμός. Οδηγίες και link στο παρακάτω σύνδεσμο: συγχρονισμός ημερολόγιο & επαφές

[/QUOT

 

Καλησπέρα

Θελω να εγκαταστήσω τα GAPPS χρησιμοποιώντας τον οδηγό του gorillaz κάνω Step 1. Copy .zip to sdcard or internal storage

Step 2. Boot into recovery

και φτάνω στο σημείο που έχω επισυνάψει στην εικόνα.

Τι πρέπει να κάνω για να συνεχίσω?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω,

Εχω δυο θεματα για τα οποια θα ηθελα την βοηθεια σας

1. χρειαζομαι να γραψω λιγο κωδικα αλλα δεν ξερω πως.

Παραθετω screen shot.

 

2. Επειδη διαβασα τοσα αντικρουομενα θα ηθελα μια σαφη απαντηση αν ειναι δυνατον για το εξης.

Εαν βαλεις τα gaaps φλασαριστα χανεις το ΟΤΑ για τα updates και θα πρεπει εφ'εξης να κανεις τα παντα βλασαριστα;;;

Ερωτω γιατι εβαλα το google play με το Coolicool Google Playstore Tool .apκ. Δουλευει μια χαρα το play αλλα παρατηρησα οτι δεν κανει account sync. (ολα τα syncs τα εχω κανει activation)

Ευχαριστω πολυ

Σημ. Μιας και ειναι το 2 post μου "νεος" δηλ. (αλλα δυστυχως οχι ηλικιακα) αν υπαρχει καποιο λαθος στην αναρτηση λιγη επιεικια παρακαλω

 

Καλησπέρα

Θελω να εγκαταστήσω τα GAPPS χρησιμοποιώντας τον οδηγό του gorillaz κάνω Step 1. Copy .zip to sdcard or internal storage

Step 2. Boot into recovery

και φτάνω στο σημείο που έχω επισυνάψει στην εικόνα.

Τι πρέπει να κάνω για να συνεχίσω?

 

προσοχή! στις απορίες μας θα πρέπει να περιλαμβάνουμε και αν μιλάμε για την έκδοση 4 ή 5 android μια που κάποια πράγματα διαφοροποιούνται κάπως. Δεν θέλω να φανώ επικριτικός αλλά στους οδηγούς δεν επιλέγουμε μόνο το σημείο που μας απασχολεί, αλλά πρέπει να τους ακολουθούμε με την λογική συνέχειά τους.

Τουλάχιστον όσο αφορά το νήμα μας, στην πρώτη σελίδα στο πρώτο μήνυμα υπάρχουν σαφείς οδηγίες για το πως προχωράμε με το κινητό μας, ακόμα και για αρχάριους. Αντιλαμβάνομαι την έλλειψη επιπλέον αναφοράς που ίσως να μην το ξεκαθαρίζω σωστά, αλλά όλες οι επιπλέον προσθήκες που αναφέρουν ό,τι γίνονται μέσω recovery, απαιτούν την έξτρα πχ TWRP και όχι την "μαμίσια".

 

Αγαπητέ zzphone, ακολούθησε τις οδηγίες για να περάσεις τα mini-gapps όπως αναφέρονται στον οδηγό μας στην αρχή του νήματος: πρώτο νήμα, υπάρχει και ειδική αναφορά αν θες να ασχοληθείς για το πώς θα καταφέρεις μόνο τον συγχορνισμό. Εαν απορείς τί θα κάνεις τώρα που έχεις ήδη εγκταταστήσει το application του coolicool μην ανησυχείς , μπορείς να προβείς εκ νέου (ξανα) στην εγκατάσταση από την αρχή τις διαδικασίας mini-gapps, όπως περιγράφει ο οδηγός.

 

Όσο αφορά τον χρήστη panikospanikos με πρόλαβαν αλλά θα το σημειώσω και εγώ , πρως πρέπει να περάσεις την TWRP Recovery, στην αρχή του νήματος: πρώτο νήμα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απαντήστε λίγο θα πάρουμε ΟΤΑ την 5.1 ή τσάμπα περιμένουμε?

 

Από αυτά που κατάλαβα εγώ, θα πάρουμε σίγουρα αλλά θα αργήσει λίγο λόγω της συγχώνευσης της Jiayu με άλλες 3 εταιρίες. Επίσης, δεν γνωρίζουμε αν θα είναι AOSP based (όπως ήταν οι πρώτες beta) ή New UI (όπως το ονόμασαν οι ίδιοι) ή CM για την οποία κυκλοφορεί έντονα μια φήμη

Link to comment
Share on other sites

προσοχή! στις απορίες μας θα πρέπει να περιλαμβάνουμε και αν μιλάμε για την έκδοση 4 ή 5 android μια που κάποια πράγματα διαφοροποιούνται κάπως. Δεν θέλω να φανώ επικριτικός αλλά στους οδηγούς δεν επιλέγουμε μόνο το σημείο που μας απασχολεί, αλλά πρέπει να τους ακολουθούμε με την λογική συνέχειά τους.

Τουλάχιστον όσο αφορά το νήμα μας, στην πρώτη σελίδα στο πρώτο μήνυμα υπάρχουν σαφείς οδηγίες για το πως προχωράμε με το κινητό μας, ακόμα και για αρχάριους. Αντιλαμβάνομαι την έλλειψη επιπλέον αναφοράς που ίσως να μην το ξεκαθαρίζω σωστά, αλλά όλες οι επιπλέον προσθήκες που αναφέρουν ό,τι γίνονται μέσω recovery, απαιτούν την έξτρα πχ TWRP και όχι την "μαμίσια".

 

Αγαπητέ zzphone, ακολούθησε τις οδηγίες για να περάσεις τα mini-gapps όπως αναφέρονται στον οδηγό μας στην αρχή του νήματος: πρώτο νήμα, υπάρχει και ειδική αναφορά αν θες να ασχοληθείς για το πώς θα καταφέρεις μόνο τον συγχορνισμό. Εαν απορείς τί θα κάνεις τώρα που έχεις ήδη εγκταταστήσει το application του coolicool μην ανησυχείς , μπορείς να προβείς εκ νέου (ξανα) στην εγκατάσταση από την αρχή τις διαδικασίας mini-gapps, όπως περιγράφει ο οδηγός.

 

Όσο αφορά τον χρήστη panikospanikos με πρόλαβαν αλλά θα το σημειώσω και εγώ , πρως πρέπει να περάσεις την TWRP Recovery, στην αρχή του νήματος: πρώτο νήμα

 

Ο οδηγός λεει να χρησιμοποιήσω το SP FlashTools, κατά την εγκατάσταση της ROM .Εγώ όμως ούτε έκανα εγκατάσταση νέας ROM ούτε και θέλω να κάνω. Μπορώ να περάσω την TWRP Recovery κάπως αλλιώς?

(ROM S3S 20150507-083407)

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός λεει να χρησιμοποιήσω το SP FlashTools, κατά την εγκατάσταση της ROM .Εγώ όμως ούτε έκανα εγκατάσταση νέας ROM ούτε και θέλω να κάνω. Μπορώ να περάσω την TWRP Recovery κάπως αλλιώς?

(ROM S3S 20150507-083407)

 

Αντιγραφή απο τον οδηγό εγκατάστασης TWRP Recovery

3. Μία νέα εφαρμογή έχει κάνει την εμφάνισή της και ονομάζεται: Rashr - The mobile Android Flash-Tool.

Το Rashr θα το βρείς στο play store . Κατεβάζεις όποια TWRP Recovery θέλεις και την κάνεις εγκατάσταση με το Rashr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...