Jump to content

Moto G 4G/LTE (έκδοση 2015)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μου ηρθε τωρα ενημερωση γυρω 250 μβ και την κανω. μολις τελειωσα ακομη 5.0.2. ειμαι. λεει οτι ενημερωθηκα στο 22.46.12. en.EU. Διαφορα παντως δεν βλεπω?εσεις τι εχετε? Edited by djno9284
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό θα είναι update για το stagefright. Λογικό είναι μετά την εγκατάσταση να έχει ακόμη 5.0.2 .
Link to comment
Share on other sites

https://en.wikipedia.org/wiki/Stagefright_%28bug%29

 

Εν συντομία, ένα bug του Android βάση του οποίου μπορούν να σου περάσουν ιούς χωρίς να το καταλάβεις και χωρίς να ερωτηθείς για κάτι, ή να εγκαταστήσεις κάτι εσύ και να κολλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πρόσφατα την αναβάθμιση και δεν ξέρω τι φταίει αλλά κάποιες φορές το ακουστικό δεν ακούγεται και επανέρχεται μόνο με επανεκκινηση .το αντιμετωπίζει και άλλος αυτό το πρόβλημα? Είναι πρόβλημα της αναβάθμισης η κάποιας εφαρμογής;
Link to comment
Share on other sites

Λίγο μικρές οι πιθανότητες να οφείλεται η αναβάθμιση για κάτι τέτοιο. Αν δεν έκανες, δοκίμασε ένα factory reset. Αν δεν διορθωθεί με αυτό, τότε ίσως πρόκειται για hardware πρόβλημα και καλό θα ήταν να επυθυνθείς στο σέρβις.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αυτό το thread είναι για το Moto G 4G/LTE 2nd gen που βγήκε μέσα στο 2015. Αν εννοείς αυτό το μοντέλο (και όχι το "απλό" με υποστήριξη 3G/HSDPA) τότε ρωτάς εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα 4g με 1gb/8gb και είναι γαλλικό. Σε 4g μου τρώει data σφαίρα!! Δλδ 1080p video, 7''(!!) 30mb!

Surfing για 5', άλλα 35mb. Παίζει?

 

Κατά τ' άλλα είναι pure android και δεν κολλάει με τίποτα, εντός λογικής φυσικά.

:food: www.chefsunderground.gr
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου φταίει το 4G για αυτό. Εσύ μπορεί να είδες 7" video, όμως αυτό πρόλαβε και κατέβασε μεγαλύτερο μέρος του κλιπ. Είναι κάτι που πρέπει να το προβλέπεις, και να αποφεύγεις να βλέπεις youtube αν δεν έχεις αρκετά δεδομένα για ξόδεμα. Επίσης, 1080p λίγο δύσκολο να ήταν μιας και η οθόνη του υποστηρίζει μέχρι 720p, και το youtube περιορίζει τη δυνατότητα προβολής στην ανάλυση της οθόνης της συσκευής.

 

Όσο για το surfing, έχει να κάνει με τη σελίδα. Αμα μιλάμε για απλές σελίδες δε θα σου φάει πολύ. Αν είναι τίποτα με multimedia περιεχόμενο και φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης κλπ, τότε ενδεχομένως.

 

Απλά έχε στο μυαλό σου ότι δεν έχει να κάνει το 4G. Τα δεδομένα που θα κατεβάσεις είναι συγκεκριμένα, και θα κατεβούν τα ίδια είτε με 3G είτε με 4G, απλά με το τελευταίο γρηγορότερα. Μοναδική εξαίρεση είναι το βίντεο που κάνει cache το υπόλοιπο πριν το δεις, και αν το σταματήσεις θα έχει προλάβει να κατεβάσει περισσότερα από ότι αν το είχες σε 3G. Και τα speedtests φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η ένδειξη ταχύτητας δικτύου αλλάζει ποτέ σε 4G; Σε εμένα μένει πάντα στο H ακόμα και σε περιοχή που διπλανή συσκευή Motorola έχει ένδειξη 4G. Η SIM κάρτα της Wind που ήταν αρχαία αντικαταστάθηκε με μια καινούργια σήμερα, προτιμώμενος τύπος δικτύου είναι επιλεγμένο το 4G αλλά το "πρόβλημα" παραμένει. Καμμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Aπό ότι λένε στο θέμα του Wind 4g, σε μερικές σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να μην είναι ενεργοποιημένο το 4G στη γραμμή και με ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση λύνεται. Υποθέτω στις ρυθμίσεις το έχεις βάλει σε 4G.
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται, ποιο θεωρεί κανείς 2015. Επειδή το 2ης γενιάς 4G είχε εμφανιστεί αρχές του 2015, πολλοί το είπαν έτσι. Τελικά όμως το ίδιο αποκαλούν και το 3ης γενιάς. Για να μην μπερδευτείς, ψάχνε με τον κωδικό μοντέλου. Π.χ. XT1068 και XT1072 είναι 2ης γενιάς (απλό και 4G αντίστοιχα) ενώ ΧΤ1541 είναι το 3ης γενιάς. Βλέπεις πιο έχεις και κοιτάς να έχει κάποιο από αυτά στην περιγραφή της θήκης/tempered glass.
Link to comment
Share on other sites

Aπό ότι λένε στο θέμα του Wind 4g, σε μερικές σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να μην είναι ενεργοποιημένο το 4G στη γραμμή και με ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση λύνεται. Υποθέτω στις ρυθμίσεις το έχεις βάλει σε 4G.

 

Τελικά ήταν όπως το έγραψες. Κάλεσα το 1231 και εκεί διαπιστώθηκε ότι λόγω παλαιότητας της σύνδεσης δεν είχε ενεργοποιηθεί αυτομάτως το 4G στη γραμμή μου. Η κυρία που με εξυπηρέτησε ενεγοποίησε το 4G και μου είπε επίσης ότι ήταν σωστή η αντικατάσταση λόγω παλαιότητας της SIM κάρτας μου. Μετά από επανεκκίνηση του κινητού η ένδειξη εμφανίζει κανονικά το 4G.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ερωτση αν στην καρτα sd την κανω εσωτερικη μνημη και χρειαστει φορματ χανω τα παντα?αν ναι μπορω να κανω μια 32γιγα καρτα με partition και να βαλω μιση μιση την καρτα?
Link to comment
Share on other sites

Με 6.0 δε βλέπω σοβαρα προβλήματα. Μικρό LAG στο page-up & page-down μόνο που μάλλον οφείλεται στο 1Gb που έχω.
Είπαμε του κώ..ου μας να μαγειρέψει, σκ...α μας έφτιαξε.
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα η αναβάθμιση σε 6.0. Η διαδικασία κύλισε ομαλά και όλα δείχνουν να λειτουργούν ΟΚ εκτός από το bluetooth! Ενώ στο Android 5.0.2 που είχε το κινητό το bluetooth λειτουργούσε μια χαρά, από τη στιγμή που το αναβάθμισα σε 6.0 έχω πρόβλημα. Συνδέεται μεν το ακουστικό (Motorola H790) αλλά δεν ακούγεται ήχος, και αυτό δε συμβαίνει πάντα. Μπορεί δηλαδή η πρώτη κλήση να ακούγεται και η επόμενη όχι ή το αντίστροφο. Δοκίμασα να διαγράψω το ακουστικό και να το ξαναζευγαρώσω αλλά δεν είδα βελτίωση. Πριν από λίγο το ξεκίνησα σε safe mode και μετά πάλι σε κανονική λειτουργία αλλά δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να κάνω κλήση.

Από ότι διαβάζω αυτό το πρόβλημα εμφανίστηκε και στα μοντέλα X της Motorola αλλά και σε άλλους κατασκευαστές. Δε θέλω να καταφύγω στη λύση του factory reset επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι θα μου λύσει το πρόβλημα.

Ακούτε εκεί στην Google και τη Motorola; Κάντε κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα παρουσίασε και εμένα σήμερα. Έδειχνε συνδεδεμένο με το ΒΤ του αυτοκινήτου, έκοβε το ράδιο όταν έπαιρνα ή με έπαιρναν αλλά δε μετέφερε τον ήχο και δεν άκουγα ενώ με άκουγαν.
Είπαμε του κώ..ου μας να μαγειρέψει, σκ...α μας έφτιαξε.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μία ημέρα αφ'ότου έκανα την ιστορία με το safe mode οι κλήσεις μέσω bluetooth λειτουργούν κανονικά. Για να δούμε αν η διόρθωση θα είναι μόνιμη...
Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα παρουσίασε και εμένα σήμερα. Έδειχνε συνδεδεμένο με το ΒΤ του αυτοκινήτου, έκοβε το ράδιο όταν έπαιρνα ή με έπαιρναν αλλά δε μετέφερε τον ήχο και δεν άκουγα ενώ με άκουγαν.

 

Επανήλθε με επανεκκίνηση κινητού

Είπαμε του κώ..ου μας να μαγειρέψει, σκ...α μας έφτιαξε.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ποιός άλλος έχει θέματα μετά τη μετατροπή της κάρτας μνήμης σε adoptable storage; Μετά από κάποια ώρα χρήσης οι εφαρμογές που είναι εγκατεστημένες στην εξωτερική κάρτα αρχίζουν να κάνουν force close και δε λειτουργούν. Χρειάζεται να κλείσω το κινητό για 1-2 λεπτά και μετά να το ανοίξω πάλι ώστε να ξαναλειτουργήσουν. Η κάρτα μου είναι μια Kingston 32GB UHS-1 U3 (αυτη που είχε το e-shop.gr σε προσφορά πριν δύο εβδομάδες).
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G 4G/LTE (έκδοση 2015)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...