Jump to content

Moto G 4G/LTE (έκδοση 2015)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικά ναι. Ίσως φέρει την καλή έκδοση για να μην το έχει ακόμη. Σε τι τιμή δεν ξέρω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχεις δίκιο. Ξεκίνησε από το post #51 αν δεν κάνω λάθος που το πήρε κάποιο παιδί και το έγραψε εδώ.

Αν και δεν βλέπω να έχει ιδιαίτερο μέλλον το 2ης γενιάς 4g μοντέλο μετά την κυκλοφορία του καινούριου. Με ~15€ διαφορά στην τιμή και καλύτερα χαρακτηριστικά, νομίζω πως δε θα παραπονεθεί κανείς για το hijack του θέματος :P

Αν θέλει κάποιος συντονιστής μπορεί να κάνει διάσπαση του παρόντος.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο, αλλά δεν είναι μόνο το 20άρικο στην τσέπη που γλυτώνεις η διαφορά αλλά αρκετά περισσότερα.

Πιο γρήγορος επεξεργαστής (ελάχιστα) αλλά με καλύτερη διαχείριση ενέργειας και κατά συνέπεια κατανάλωση, κάμερα 13mp, ελαφρώς πιο μεγάλη μπαταρία, πλήρως αδιάβροχο αντί για ανθεκτικό στο βρέξιμο κλπ. Τα ηχεία ίσως αξίζει να τα θυσιάσεις αν το μοναδικό που έχει το νέο είναι πιο ποιοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, είπε κανείς ότι είναι 2 ηχεία που παίζουν μονοφωνικά; Αυτό έχει νόημα από την άλλη όταν ακούς μουσική. Λειτουργία που πραγματοποιείται πολύ καλύτερα με ακουστικά, καθώς λόγω της απόστασης των ηχείων στο Moto g η στερεοφωνική εικόνα είναι αλλοιωμένη. Οπότε εγώ είμαι της άποψης πως καλύτερα 1 ηχείο και ποιοτικότερο παρά 2 μέτρια, για κινητό πάντα.

 

Πρέπει να πέτυχες το ρεκόρ μεταξύ χρόνου κατοχής της συσκευής και πειράγματός της. :P

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. ΑΥτό που λέει το gsmarena για poor video codecs πόσο πρόβλημα είναι? Τι αρχεία βίντεο μπορεί να παίξει?
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να την έκανες στο άλλο θέμα που άνοιξε ο haki για αυτό το μοντέλο.

 

Βλακείες είναι αυτά. Και να μην μπορεί να παίξει κάποιον συγκεκριμένο τύπο αρχείου με τον ενσωματωμένο player, αν βάλεις μια τρίτη εφαρμογή όπως το mx player αποκλείεται να έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ αν είμαι οφ-τόπικ αλλά για τα ηχεία θα συμφωνήσω με τον haki.

 

Είναι μεγάλη διαφορά τα στέρεο ηχεία.

Κι αυτό το καταλαβαίνεις αν βάλεις μουσική να παίζει με το ηχείο σε ορθια θέση (ακούγεται σαν δύο μονοφωνικά) και σε ξαπλωτή (ακούγεται κανονικά στέρεο).

 

Και γιατί είναι χρήσιμο αυτό, θα πει κανείς;

Πες ότι μπαίνεις για ντουζάκι, ξαπλώνεις το κινητό πάνω στον καθρέφτη, και είναι περίπου στο ύψος του κεφαλιού σου.

Πες ότι πλένεις πιάτα και θες να ακούσεις ένα κομμάτι. Το ξαπλώνεις στον απορροφητήρα κι ακούς σούπερ.

Και που να βάλεις και τα παιχνίδια, που αναγκαστικά το έχεις και στο ύψος των ματιών το κινητό, άρα και τα στέρεο ηχεία.

 

Προσωπικά με έχουν κερδίσει τα ηχεία του 2014 και θεωρώ ως μείον του 2015 το ότι δεν τα έχει.

Από την άλλη δεν είμαι και τυφλός, βλέπω ότι στα υπόλοιπα έχει βελτίωση και καταννοώ ότι δεν έχουν για όλους τόση σημασία τα ηχεία.

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με τη χρήση που κάνεις σαφώς. Εγώ που δεν ακούω σχεδόν ποτέ με το/τα ηχεία παρά μόνο με τα ακουστικά, δεν μου κάνει διαφορά. Επίσης, επειδή είχα το moto g 2014, θυμάμαι πως ποιοτικά δεν ήταν ότι καλύτερο. Σε δυνατές εντάσεις παραμόρφωνε ο ήχος. Για αυτό είπα πως αν το καινούριο έχει καλύτερης ποιότητας ηχείο, είναι προτιμότερο το ένα από τα 2 χειρότερα. Αλλά φυσικά, γούστα είναι αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Η κοπελα μου αποφασισε να παρει το Moto 2nd Gen (νομιζω ειμαι στο σωστο τοπικ)

Ολα τα specs ειναι μια χαρα εκτος ισως απο την μπαταρια.

 

Μπορει καποιος κατοχος να πει για την μπαταρια πως τα παει κι αν βγαζει με μεση χρηση browsing,instagram,facebook κτλ ολοκληρη μερα? τωρα εχει ενα HTC Sensation XE το οποιο παραπαιει και η μπαταρια πλεον δεν βγαζει μερα.

 

Επισης ξερει καποιος αν υπαρχει καποιος τροπος να αντικατασταθει η μπαταρια στο μελλον?

 

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Το απλό moto g 2ης γενιάς που είχε κυκλοφορήσει σχεδόν 1 χρόνο πριν, έχει μπαταρία 2070mAh και τα καταφέρνει σχετικά οριακά. Το 4G μοντέλο που κυκλοφόρησε αρχές του 2015(σε αυτό αναφέρεται το παρόν θέμα) έχει μπαταρία 2390 mAh και θα είναι σαφώς πιο άνετο.
Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά τώρα.

Αν το κριτήριό σου σε ένα κινητό τηλέφωνο είναι η καλύτερη ακρόαση μουσικής και τίποτα άλλο, τότε οκ, σαφώς και θα προτιμήσεις αυτό με τα 2 ηχεία, αφού ιεραρχείς αυτό το χαρακτηριστικό υψηλότερα από τον πιο σύγχρονο επεξεργαστή, την καλύτερη κάμερα, το 1080p video κλπ κλπ.

 

Αν δεν το προορίζεις κυρίως για mp3 player, και μιας και για όλα τα άλλα χρησιμοποιείται το ένα ηχείο(κλήσεις τηλεφώνου, skype κλπ), το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό θα απασχολήσει ελάχιστα.

 

Επειδή αντικατέστησα το Moto G 2014 με το Moto E 2ης γενιάς, το οποίο έχει ένα ηχείο, προσωπικά δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα σε κάτι. Ακόμα και όταν κάθομαι και βλέπω βιντεάκια είναι μια χαρά. Το γεγονός ότι αν ανέβαζες την ένταση στο παλιότερο παραμόρφωναν τα ηχειάκια του, με ενοχλούσε περισσότερο.

 

Φυσικά ακούω και μουσική, αλλά με ακουστικά. Έτσι κι αλλιώς, αν θέλεις να "απολαύσεις" τη στερεοφωνία, με 2 ηχεία που είναι σε απόσταση 15εκ. μεταξύ τους δεν έχει την ΤΟΣΟ μεγάλη διαφορά. Συγκριτικά με τα ακουστικά πάντα.

 

Να σημειώσω πως είμαι και μουσικός. Έχοντας ηχογραφήσει κομμάτια, ξέρω τι είναι η στερεοφωνική εικόνα και πόσο προσφέρει. Αλλά μετά από χρήση, επιμένω πως η διαφορά είναι απειροελάχιστη, και ναι, συνεχίζω να προτιμώ ένα ποιοτικότερο ηχείο από 2 μέτρια. Και δεν έχει καμία σχέση για να συγκριθεί με την ανθρώπινη ακοή.

 

Αλήθεια, αν κάποιος έχει την ακρόαση μουσικής στερεοφωνικά τόσο πολύ σε σημαντικότητα, δεν τον ενοχλεί καθόλου που το ραδιόφωνο με κάθε τρόπο ακρόασης παίζει μονοφωνικά;

Link to comment
Share on other sites

Το απλό moto g 2ης γενιάς που είχε κυκλοφορήσει σχεδόν 1 χρόνο πριν, έχει μπαταρία 2070mAh και τα καταφέρνει σχετικά οριακά. Το 4G μοντέλο που κυκλοφόρησε αρχές του 2015(σε αυτό αναφέρεται το παρόν θέμα) έχει μπαταρία 2390 mAh και θα είναι σαφώς πιο άνετο.

 

την εκδοση με την μπαταρια 2390 mah βρηκε

οποτε λες αυτη κραταει σιγουρα μια μερα ολοκληρη χωρις προβληματα?

 

και ξερεις αν παιζει καποιος τροπος να την αλλαξεις?

η θα πρεπει να ξεχαρβαλωσεις το μισο κινητο στην πορεια? :D

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αλλάζει. Αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολα. Παλαιότερα είχα δει πως στο αρχικό Moto G του 2013 ήταν υπόθεση απλά του να αφαιρέσεις κάποιες βίδες. Αργότερα είχα δει το 2ης γενιάς πως ανοίγει και νομίζω είχε αρκετά περισσότερα. Πάντως είναι κάτι που με νορμάλ χρήση θα σας απασχολήσει μετά από 1,5-2 χρόνια. Και με το δεδομένο ότι παίρνεις το μοντέλο με την καλύτερη μπαταρία, ακόμα και όταν αρχίζει να χαλάει θα αποδίδει καλύτερα από μια αντίστοιχης κατάστασης του προηγούμενου μοντέλου.

 

Aν μπορείτε να πάτε λίγο παραπάνω ρίξτε και μια ματιά στο 3ης γενιάς. Στα σκρουτζομάγαζα παίζει στα 200-210€. Είναι βελτιωμένο σε cpu(ελαφρώς σε επιδόσεις αλλά με χαμηλότερη κατανάλωση), κάμερα 13mp ίδια με του Nexus 6, και ελαφρώς μεγαλύτερη μπαταρία(2470mAh), και πλήρως αδιάβροχο.

 

edit: τελικά πρέπει να βγάλεις μερικά πραγματάκια για να έχεις πρόσβαση στη μπαταρία :

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά τώρα.

Αν το κριτήριό σου σε ένα κινητό τηλέφωνο είναι η καλύτερη ακρόαση μουσικής και τίποτα άλλο, τότε οκ, σαφώς και θα προτιμήσεις αυτό με τα 2 ηχεία, αφού ιεραρχείς αυτό το χαρακτηριστικό υψηλότερα από τον πιο σύγχρονο επεξεργαστή, την καλύτερη κάμερα, το 1080p video κλπ κλπ.

 

Αν δεν το προορίζεις κυρίως για mp3 player, και μιας και για όλα τα άλλα χρησιμοποιείται το ένα ηχείο(κλήσεις τηλεφώνου, skype κλπ), το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό θα απασχολήσει ελάχιστα.

 

Επειδή αντικατέστησα το Moto G 2014 με το Moto E 2ης γενιάς, το οποίο έχει ένα ηχείο, προσωπικά δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα σε κάτι. Ακόμα και όταν κάθομαι και βλέπω βιντεάκια είναι μια χαρά. Το γεγονός ότι αν ανέβαζες την ένταση στο παλιότερο παραμόρφωναν τα ηχειάκια του, με ενοχλούσε περισσότερο.

 

Φυσικά ακούω και μουσική, αλλά με ακουστικά. Έτσι κι αλλιώς, αν θέλεις να "απολαύσεις" τη στερεοφωνία, με 2 ηχεία που είναι σε απόσταση 15εκ. μεταξύ τους δεν έχει την ΤΟΣΟ μεγάλη διαφορά. Συγκριτικά με τα ακουστικά πάντα.

 

Να σημειώσω πως είμαι και μουσικός. Έχοντας ηχογραφήσει κομμάτια, ξέρω τι είναι η στερεοφωνική εικόνα και πόσο προσφέρει. Αλλά μετά από χρήση, επιμένω πως η διαφορά είναι απειροελάχιστη, και ναι, συνεχίζω να προτιμώ ένα ποιοτικότερο ηχείο από 2 μέτρια. Και δεν έχει καμία σχέση για να συγκριθεί με την ανθρώπινη ακοή.

 

Αλήθεια, αν κάποιος έχει την ακρόαση μουσικής στερεοφωνικά τόσο πολύ σε σημαντικότητα, δεν τον ενοχλεί καθόλου που το ραδιόφωνο με κάθε τρόπο ακρόασης παίζει μονοφωνικά;

 

Παρεξήγησες φίλε.

Απλά εξήγησα ότι προσωπικά μου άρεσαν τα στέρεο ηχεία στο 2014 και σε πολύ συγκεκριμένες χρήσεις (να προσθέσω και μουσική χαμηλόφωνα μπροστά από το πληκτρολόγιο στη δουλειά).

Δεν είπα ότι δεν κάνεις δουλειά με ένα ηχείο, ούτε ότι αυτό είναι deal breaker.

Τα ακουστικά είναι μία άλλη ιστορία, δεν θες να τα έχεις συνέχεια στο αυτί και να μην ακούς το κουδούνι, ή το σταθερό αν χτυπήσει, ή αν σε φωνάξει κάποιος. Προφανώς αν θες να ακούσεις καλά, θα βάλεις καλά ακουστικά και καλό bitrate.

 

Όσο για το ράδιο, είναι λιγότερες οι προσδοκίες, το ξέρεις ότι δεν θα ακούσεις μουσική σαν άνθρωπος από εκεί.

 

Τελος το οφ τόπικ από εμένα, το 2015 φαίνεται σούπερ, αναμένουμε εντυπώσεις από την κοινότητα.

Link to comment
Share on other sites

Παρεξήγησες φίλε.

Βασικά, δεν απευθυνόμουν σε εσένα.

 

Τελος το οφ τόπικ από εμένα, το 2015 φαίνεται σούπερ, αναμένουμε εντυπώσεις από την κοινότητα.

Έχω την εντύπωση πως εσφαλμένα αποκαλείται 2015 η συσκευή στην οποία αναφέρεται το παρόν topic.

Το 2ης γενιάς το έλεγε επίσημα η Motorola 2014. Όταν βγήκε η 4G έκδοση, και επειδή είχε ξεκινήσει ήδη 2015 το είπαν έτσι. Απλά το λέω γιατί αν κάνεις αναζήτηση στο Google για Moto G 2015 σου βγάζει ως επί το πλείστον πληροφορίες για το 3ης γενιάς Moto G που κυκλοφορεί εδώ και λίγους μήνες.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

η γυναικα αγορασε ενα moto g 2nd gen και στο κουτι μεσα δεν εχει φορτιστη

εχει μονο microusb καλωδιο για να φορτιζει απο τον υπολογιστη

μπορω να χρησιμοποιησω καποιο αλλο ειδος φορτιστη? εχετε να προτεινετε κατι?

Link to comment
Share on other sites

η γυναικα αγορασε ενα moto g 2nd gen και στο κουτι μεσα δεν εχει φορτιστη

εχει μονο microusb καλωδιο για να φορτιζει απο τον υπολογιστη

μπορω να χρησιμοποιησω καποιο αλλο ειδος φορτιστη? εχετε να προτεινετε κατι?

 

Ναι δεν έχουν φορτιστή μόνο το καλώδιο. Εγω χρησιμοποιώ ένα φορτιστή από ένα zte κινητό που είχα και είναι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι όλα τα Moto G. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε USB φορτιστή.
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν έχουν φορτιστή μόνο το καλώδιο. Εγω χρησιμοποιώ ένα φορτιστή από ένα zte κινητό που είχα και είναι κομπλε.

 

εχει σχεση ποσο ρευμα δινει ο φορτιστης μηπως "χαλασει" τη μπαταρια ξερωγω?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Η Motorola λέει πως μπορείς να βάλεις μέχρι 1,5Α. Παραπάνω θα το προσαρμόσει σε αυτό που θέλει.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
βοηθεια,μου ηρθε η αναβαθμιση για 5,1 και κατα λάθος πατησα το "οχι τωρα",παω ρυθμισεις και ενημερωση λογισμικου και μου βγαζει οτι ειναι ενημερωμενο,προσπαθησα και με το Usb τα ιδια.καμια ιδεα τι μπορω να κανω?5,0,2 εχω τωρα
Link to comment
Share on other sites

166€ το δίνει σε προσφορά το e-shop για 7 ημέρες. Τίμιο πιστεύω, ειδικά σε αυτά τα χρήματα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάρει άλλο Motorola(Moto E) από κάποιο άλλο σκρουτζομάγαζο και είχε κάποιο πρόβλημα η οθόνη. Δεν είχαν DOA και όταν τους το πήγα το έστειλαν στη cellcom και επισκευάστηκε κανονικά στην εγγύηση και ας ήταν συσκευή Ισπανίας. Λογικά αρκεί να είναι Ευρωπαϊκή συσκευή και δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G 4G/LTE (έκδοση 2015)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...