Jump to content

[CAR] Mazda RX8 / RX7 (άπαντα Wankel κινητήρων)


Alexel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας τα γράφω εδώ γιατί αν το πάρουν χαμπάρι τα γνωστά τηλεοπτικά κανάλια ποιός ξέρει τι ασυναρτησίες και ανακρίβειες έχουν να πουν...

 

Το πήρανε. Λένε αυτά που λες κι εσύ, μόνο που επεκτείνονται στις πιθανές συνέπειες των προβληματικών εξαρτημάτων, τις οποίες αναφέρουν και τα links που ανέφερες. ;)

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 870
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά οκ δεν είναι τίποτα φοβερό.

 

Η Mazda (όχι η Ελληνική) λέει ότι πρόβλημα μπορεί να παρουσιαστεί αν μαρσάρεις το αυτοκίνητο ,ενώ έχεις νεκρά, στις 9-9.5 χιλιάδες στροφές. Εγώ πάντως ποτέ δεν ήμουνα κάπου με χειρόφρενο σταματημένος και να μαρσάρω στις 9. :wacko: :lol:

 

Εμένα με πιάνει αυτό με το ρεζερβουάρ. Το Νο 1 στο ποστ μου. Φυσικά θα πάω που θα πάω , ας μου κάνουν και μια αναβαθμισούλα ακόμα. Αλλωστε η Μαzda κάθε 4-5 μήνες βγάζει και updated software για το ECU του Rx-8. :)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Καλά οκ δεν είναι τίποτα φοβερό.

 

Η Mazda (όχι η Ελληνική) λέει ότι πρόβλημα μπορεί να παρουσιαστεί αν μαρσάρεις το αυτοκίνητο ,ενώ έχεις νεκρά, στις 9-9.5 χιλιάδες στροφές. Εγώ πάντως ποτέ δεν ήμουνα κάπου με χειρόφρενο σταματημένος και να μαρσάρω στις 9. :wacko: :lol:

 

Εμένα με πιάνει αυτό με το ρεζερβουάρ. Το Νο 1 στο ποστ μου. Φυσικά θα πάω που θα πάω , ας μου κάνουν και μια αναβαθμισούλα ακόμα. Αλλωστε η Μαzda κάθε 4-5 μήνες βγάζει και updated software για το ECU του Rx-8. :)

 

kanei updated to software?!!?!?poly cool mu kaugetai auto emena pantos!...elpizo tulaxiston na mnh einia san kapia kinita pu pas na kaneis upgrade to software k meta bgazun perissotera problimata :X ....

 

asteieuomai...pes mas leptomeries k entyposeis meta... :rolleyes:

:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ξέρει κανείς πόσο έχει η μικρή έκδοση του RX-8;

 

 

Από 29130 ευρώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Από 29130 ευρώ. :)

 

 

Και ποσα πρεπει να γραφει η φορολογικη σου σου για να το αγορασεις; ..ή δεν παιζει ρολο;

 

(Ρωταω γιατι μεχρι τωρα ενδιαφερθηκα για αμαξια μεσα στο ¨οριο¨ της φορολογικης μου...)

Link to comment
Share on other sites

Και ποσα πρεπει να γραφει η φορολογικη σου σου για να το αγορασεις; ..ή δεν παιζει ρολο;

 

(Ρωταω γιατι μεχρι τωρα ενδιαφερθηκα για αμαξια μεσα στο ¨οριο¨ της φορολογικης μου...)

 

 

δηλαδη???? τι θελεις να πεις???

Link to comment
Share on other sites

Και ποσα πρεπει να γραφει η φορολογικη σου σου για να το αγορασεις; ..ή δεν παιζει ρολο;

 

(Ρωταω γιατι μεχρι τωρα ενδιαφερθηκα για αμαξια μεσα στο ¨οριο¨ της φορολογικης μου...)

εννοεις τεκμήριο;;

1,3lt είναι πάντως

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα ενοει ποσα εσοδα πρεπει να γραφει η φορολογικη δηλοσει οτι εχεις οστε να μπορεις να το αποκτισεις. Ενας που βγαζει 40000 ευρω τον χρονο του ας πουμε δεν μπορει να αγορασει μια Porshe με δοσεις. Αρα μαλλον ο Sadiagraxa ρωταει ποσα εσοδα πρεπει να εχει για να μπορει να το παρει με δοσεις
Link to comment
Share on other sites

Οι ιδιοκτήτες του Challenge θα μας πείτε πόσο κοστίζουν τα service του;

Επίσης γνωρίζετε αν μπορούμε να παραγγείλουμε τα εξτρά του Cosmo,δηλαδή ηλιοροφή,navigation,και πόσο κοστίζουν αυτά;

Το Challenge έχει υπολογιστή κατανάλωσης;

Link to comment
Share on other sites

το εισοδημα δεν παιζει ρολο στο αν μπορεις να αγορασεις αυτοκινητο η οχι.παιζει ρολο στο αν και ποσο θα φορολογηθεις στο "Ποθεν εσχες".

Με λιγα λογια αν μπορεις να δικαιολογησεις (με αποδεκτα στοιχεια)το που βρηκες τα λεφτα δεν φορολογησαι.Αν δεν μπορεις, υπολογιζεται και πληρωνεις το φορο ενος εικονικου (τεκμαρτου) εισοδηματος που δικαιολογει το κεφαλαιο για την αγορα.

Καποιος πχ με εισοδημα 10.000 ευρω, δεν του απαγορευει καποιος να αγορασει ferrari των 250.000 ευρω αρκει να εχει τα λεφτα (εδω δεν εχουν σημασια οι πηγες) να πληρωσει τους αναλογουντες φορους.

Link to comment
Share on other sites

το εισοδημα δεν παιζει ρολο στο αν μπορεις να αγορασεις αυτοκινητο η οχι.παιζει ρολο στο αν και ποσο θα φορολογηθεις στο "Ποθεν εσχες".

Με λιγα λογια αν μπορεις να δικαιολογησεις (με αποδεκτα στοιχεια)το που βρηκες τα λεφτα δεν φορολογησαι.Αν δεν μπορεις, υπολογιζεται και πληρωνεις το φορο ενος εικονικου (τεκμαρτου) εισοδηματος που δικαιολογει το κεφαλαιο για την αγορα.

Καποιος πχ με εισοδημα 10.000 ευρω, δεν του απαγορευει καποιος να αγορασει ferrari των 250.000 ευρω αρκει να εχει τα λεφτα (εδω δεν εχουν σημασια οι πηγες) να πληρωσει τους αναλογουντες φορους.

και συγκεκριμένα για το rx8 και για όλα τα αυτοκίνητα κάτω από 50.000 ευρώ, δεν υπάρχει πια τεκμήριο και μπορείς να το αγοράσεις χωρίς άγχος ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα ενοει ποσα εσοδα πρεπει να γραφει η φορολογικη δηλοσει οτι εχεις οστε να μπορεις να το αποκτισεις. Ενας που βγαζει 40000 ευρω τον χρονο του ας πουμε δεν μπορει να αγορασει μια Porshe με δοσεις. Αρα μαλλον ο Sadiagraxa ρωταει ποσα εσοδα πρεπει να εχει για να μπορει να το παρει με δοσεις

 

 

Sorry που αργησα να απαντησω αλλα τωρα μπηκα στο myPhone...

Αυτο που λεει ο resurection boy ρωτουσα !

 

Προς xristos69: Επειδη δεν το καταλαβα αυτο που ειπες, ας πουμε οτι εγω βγαζω 25.000ευρω το χρονο (που δεν τα βγαζω :( ) και θελω να παρω το RX-8 Challenge που κανει 29.130ευρω, τι θα πληρωσω δηλαδη; και πως υπολογιζεται αυτο το ποσο;

 

Προς rigasnic: Τι εννοεις; Οτι δεν φορολογουμαι με τον τροπο που λεει ο xristos69;

Link to comment
Share on other sites

βγαζω 25.000ευρω το χρονο (που δεν τα βγαζω :( ) και θελω να παρω το RX-8 Challenge που κανει 29.130ευρω, τι θα πληρωσω δηλαδη; και πως υπολογιζεται αυτο το ποσο;

 

mporeis na pareis opoiodipote aftokinito mexri 50.000euro xoris na sou poun pou ta vrikes kai na pliroseis extra forous...

ALLA!...an einai polla kivika... meta iparxei o foros viosimotitas... pou stin periptosi tou RX8 episis den isxiei...

 

agorase to afova! (o monos fovos einai i katanalosi kafsimou)

Link to comment
Share on other sites

mporeis na pareis opoiodipote aftokinito mexri 50.000euro xoris na sou poun pou ta vrikes kai na pliroseis extra forous...

ALLA!...an einai polla kivika... meta iparxei o foros viosimotitas... pou stin periptosi tou RX8 episis den isxiei...

 

agorase to afova! (o monos fovos einai i katanalosi kafsimou)

 

Πολυ χαιρομαι που δεν υπαρχει αυτος ο φορος μεχρι τα 50.000ευρω :)

Μπορει να "σφιχτω" λιγο στις δοσεις αλλα τουλαχιστον δεν θα "χτυπησουν" και οι φοροι !

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας... :)

Ηταν κατι που χρειαζομουν να μαθω οχι μονο για το RX-8 που ειναι μια ενα απο τα αγαπημενα μου αυτοκινητα, αλλα και για οποιδηποτε αυτοκινητο κι αν αγορασω...

Link to comment
Share on other sites

Ένα φιλαράκι με RX-8 Cosmo έκανε ένα "ρεκόρ" κατανάλωσης... :)

 

200 χιλιόμετρα Εθνικής Οδού + 217 Λιωμένα Χιλιόμετρα Πόλης (πολύ γρήγορα αλλά και με το πλάι όπου μπορούσε)

 

=

 

417 Χιλιόμετρα με 1 ντεπόζιτο

 

και του έμειναν και περίπου 6 λίτρα!

 

Η μέση κατανάλωση υπολογίστηκε στα 12 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα, ενώ το αμάξι έχει γράψει 9700 χιλιόμετρα από το day 1!

 

Renesis power! Το συζητάγαμε και δεν το πιστεύε ούτε ο ίδιος ;P

Link to comment
Share on other sites

mporeis na pareis opoiodipote aftokinito mexri 50.000euro xoris na sou poun pou ta vrikes kai na pliroseis extra forous...

ALLA!...an einai polla kivika... meta iparxei o foros viosimotitas... pou stin periptosi tou RX8 episis den isxiei...

 

agorase to afova! (o monos fovos einai i katanalosi kafsimou)

 

μαγάλο λάθος και θα πάρεις τσάμπα στο λαιμό σου το παιδί! :)

 

το "μέχρι 50.000 ευρώ" υσχύει ΜΟΝΟ για το τεκμήριο διαβίωσης που δεν υπάρχει πλέον και όχι για το "ποθεν έσχες" κατα την αγορά που υσχύει για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αγαθό αξίας άνω των 3.000 ευρώ! είται αυτο είναι αυτοκίνητο είται χωράφι είται ακόμα και ένα ακριβό laptop(!!!)

 

Τώρα βέβαια αν δεν το πάρεις μετρητής το αυτοκίνητο αλλα με δόσεις, κάθε χρόνο θα συγκρίνεται το σύνολο του ετησίου ποσού των δόσεων με το δηλωθέν εισόδημα για να υπολογίστεί τυχόν διαφορά φόρου.

 

 

Στο ερώτημα του sadiagraxa:

 

Αν τη χρονιά που αγοράσεις με 30.000 το rx8, δηλώσεις εισόδημα 25.000 ευρω τότε πρέπει να καλύψεις τη διαφορά των 5.000 ευρώ με άλλους τρόπους με πιο διαδεδομένη την "ανάλωση κεφαλαίου". Χρησιμοποιείς δλδ απο το καθαρό δηλωθέν κεφάλαιο-εισόδημα των 5 τελευταίων ετών αφού αφαιρέσεις τυχόν αντικειμενικά κριτήρια διαβίωσης όπως αυτοκίνητο που ήδη έχεις. ΠΡΟΣΟΧΗ!Στην ανάλωση κεφαλαίου ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΓΉΘΗΚΑΝ τα τεκμήρια των αυτοκινήτων!!!

 

Τώρα αν δεν καλύψεις την διαφορά των 5000 ευρώ (στο παράδειγμά μας) φορολογείσαι για 30.000 ευρώ αντι για 25.000. Στην συγκεκριμένη περίπτωση μοιάζει μικρό το κακό! Αν όμως κάποιος δηλώνει πχ 15000 ευρώ και αγοράσει rx8 με πχ 50.000 ευρω τότε φορολογείται για 50.000 ευρώ οπότε μεγάλο το κακό!

Και αν αυτός θελήσει να κάνει ανάλωση κεφαλαίου για να μικρήνει την ψαλίδα λογικά πάλι μέσα θα μπεί γιατι και καθόλου αυτοκίνητο να μην είχε τα προηγούμενα 5 χρόνια η εφορία δέχεται οτι ξοδεύεις όχι λιγότερα απο τα μισά απο αυτά που βγάζεις.

Άρα 50.000(αγορά)-15000(δηλωση χρονιάς)=35000 ευρω άρα τα τελευταία 5 χρόνια πρέπει να εχεις δηλώσει 70.000 ευρω χωρις ΚΑΝΕΝΑ τεκμήριο! :wacko:

 

Και μια διευκρίνηση: τα 50000 ευρω σαν απαλλαγή τεκμηρίου είναι για καθαρή εργοστασιακή τιμή πρό φόρων και λοιπόν επιβαρύνσεων! Άρα το αφορολόγητο ανεβαίνει κι άλλο. πάνω απο 60.000 ανάλογα το μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Οι ιδιοκτήτες του Challenge θα μας πείτε πόσο κοστίζουν τα service του;

Επίσης γνωρίζετε αν μπορούμε να παραγγείλουμε τα εξτρά του Cosmo,δηλαδή ηλιοροφή,navigation,και πόσο κοστίζουν αυτά;

Το Challenge έχει υπολογιστή κατανάλωσης;

Κανένας ιδιοκτήτης RX-8 να απαντήσει;

Link to comment
Share on other sites

το service των 20.000 χλμ. εχει γυρω στα 100 ευρω αναλογα το ποσο

χρεωνουν τα λαδια τα διαφορα εξουσιοδοτημενα που δεν εχουν στανταρ τιμες

οχι με μεγαλες διαφορες ομως

Link to comment
Share on other sites

το service των 20.000 χλμ. εχει γυρω στα 100 ευρω αναλογα το ποσο

χρεωνουν τα λαδια τα διαφορα εξουσιοδοτημενα που δεν εχουν στανταρ τιμες

οχι με μεγαλες διαφορες ομως

τι service είναι αυτό; λαδάκια και φίλτρο ή κανονικό; Γιατί για κανονικό δεν μου φαίνεται, 300 ευρώ μου είχαν πει σε αντιπροσωπεία της mazda.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ένα φιλαράκι με RX-8 Cosmo έκανε ένα "ρεκόρ" κατανάλωσης... :)

 

200 χιλιόμετρα Εθνικής Οδού + 217 Λιωμένα Χιλιόμετρα Πόλης (πολύ γρήγορα αλλά και με το πλάι όπου μπορούσε)

 

=

 

417 Χιλιόμετρα με 1 ντεπόζιτο

 

και του έμειναν και περίπου 6 λίτρα!

 

Η μέση κατανάλωση υπολογίστηκε στα 12 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα, ενώ το αμάξι έχει γράψει 9700 χιλιόμετρα από το day 1!

 

Renesis power! Το συζητάγαμε και δεν το πιστεύε ούτε ο ίδιος ;P[/QUOT

Μουφες , απο και κλειεται!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...