Jump to content

Mlais M9 (Star H930 / AXGIO Neon N2Q / WICO S100)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 584
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι αν θελεις ανεβασε τες!!!

Πείτε μου την άποψη σας, και αν είναι τις ξανακοιτάζω αλλα νομίζω ότι είναι αρκετά καλύτερες σε σχέση με πριν. (συγκεκριμένα το μεγάφωνο στις κλήσεις που λειτουργώ συνέχεια)

Για το ηχείο :

Πάμε στο Hardware Testing/Audio/Loudspeaker Mode και θα επιλέξουμε τις ίδιες τιμές για το Type=Ring και Type=Media πατώντας SET μετά από κάθε αλλαγή που κάνουμε στις τιμές

 

LEVEL 0=133 152

LEVEL 1=141 152

LEVEL 2=149 152

LEVEL 3=157 152

LEVEL 4=165 152

LEVEL 5=173 152

LEVEL 6=181 152

LEVEL 7=189 152

LEVEL 8=197 152

LEVEL 9=205 152

LEVEL 10=213 152

LEVEL 11=221 152

LEVEL 12=229 152

LEVEL 13=237 152

LEVEL 14=245 152

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια, δεν μπορώ να κάνω backup με το Mtkdroid tools.

Περνάω τους drivers ανοίγω το Mtkdroid σαν διαχειριστής, αναγνωρίζει το κινητο και οταν παταω το κουμπί root

μου βγαζει μηνυμα σφάλματος SU inaccessible

Α το κουτακι κάτω είναι μπλέ, και εχω win7 64bit

Μπορεί να βοηθείσει καποιος

Ευχαριστώ

Edited by fotxasi
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να κάνω πρώτα backup και μετα να το κάνω root.

Tωρα θα το κάνω αντίστροφα.

Ευχαριστώ

 

Υπάρχει τρόπος

 

Ανοίγουμε το MTK Drois Tools (με δεξί κλικ στο όνομα του αρχείου ως διαχειριστής – as administrator) συνδέουμε το τηλέφωνο εν λειτουργία, απαντάμε yes αν κάνει ερώτημα σύνδεσης στην οθόνη του τσεκάρωντας πριν τη μοναδική επιλογή που έχει και περιμένουμε να συμπληρωθεί η καρτέλα κατάστασης του Droid Tools. Αμέσως μετά πατάμε το Blocks Map.

 

Στη συνέχεια βρίσκουμε την αναφορά cache στην πρώτη στήλη (Name) και βλέπουμε την τιμή της δεύτερης στήλης (Scatter). Την αντιγράφουμε σε ένα σημειωματάριο (π.χ. notepad) και αυτό είναι το Scatter value του cache. Εν συνεχεία στο ίδιο παράθυρο πατάμε Create scatter file (προσοχή, το αρχείο που θα αποθηκεύσεις να έχει κατάληξη .txt)

 

Kλείνουμε το πρόγραμμα κλείνουμε το τηλέφωνο και βγάζουμε την μπαταρία χωρίς να το συνδέσουμε ακόμα στον υπολογιστή. Το τηλέφωνο τώρα βρiσκεται στο λεγόμενο και preloader mode.

Ανοίγουμε το SP_Flash_Tool_v5.1352.01 (ως διαχειριστής) και

μόλις ανοίξει φορτώνουμε το MT6592_Android_scatter αρχείο που αποθηκεύσαμε πριν και πάμε στην επιλογή Reedback

 

, πατάμε Add και στην γραμμή κατάστασης που δημιουργήθηκε πατάμε διπλό κλικ πάνω της και μας ρωτάει που θέλουμε να αποθηκεύσουμε την ρομ.

 

Πάμε στο folder που θέλουμε και πατάμε save. Αυτή θα είναι η backup rom του τηλεφώνου μας.

Στην επόμενη καρτέλα που θα ανοίξει μόνη της μετά το save ενεργοποιούμε το Hex.

Στο Region Start βάζουμε ότι θέλουμε π.χ. EMMC_USER

Στο Start Address αφήνουμε την τιμή όπως είναι (όλα μηδενικά)

Στο Length εδώ βάζουμε το Scatter value του cache που αντιγράψαμε πριν σε ένα σημειωματάριο αλλά αφήνουμε τα πρώτα δυο στοιχεία όπως είναι δηλαδή τα (0Χ) και γράφουμε τα τελευταία 8, τελική μορφή π.χ. 0x41000000, τόσο είναι στο δικό μας.

 

πατάμε ΟΚ και μετά το Reedback. Τώρα συνδέουμε το τηλέφωνο (χωρίς μπαταρία)

 

Αυτή η διαδικασία θα κρατήσει αρκετά λεπτά γι' αυτό αφήστε να τελειώσει (πράσινος κύκλος ΟΚ)

 

και μετά κλείστε το πρόγραμμα, αποσυνδέστε το τηλέφωνο και βάλτε πάλι την μπαταρία.

Έχουμε το backup της rom μας.

Βάζουμε τη μπαταρία και ανοίγουμε το κινητό.

Η rom αυτή είναι σε ένα ενιαίο αρχείο.

Για να την έχουμε στη μορφή της όπως θα την χρειαστούμε για flash back χρειαζόμαστε το MTK Droid tools. Γι’ αυτό ξαναβάζουμε την μπαταρία στο τηλέφωνο και το ανοίγουμε, ενώ στη συνέχεια ανοίγουμε πάλι το MTK Droid tools και συνδέουμε το τηλέφωνο όπως προηγουμένως. Πηγαίνουμε στην καρτέλα root, backup, recovery και πατάμε to process file rom from flash tool, επιλέγουμε το αρχείο της rom που δημιουργήσαμε προηγουμένως με το flash tool, πατάμε no στο ερώτημα για αυτόματη δημιουργία CWM reocovery, μετά cancel στην επιλογή αρχείου recovery που θα ζητήσει και περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία (μπορείς και να πατήσεις yes στο auto recovery οπότε θα πάρεις δύο αρχεία για recovery ένα αυθεντικό και ένα CWM και όταν έρθει η στιγμή να φλασάρεις διαλέγεις όποιο recovery θελεις). Τα αρχεία βρίσκονται σε folder μέσα στο backup folder του MTK Droid tools. Τώρα έχουμε και τη rom μας έτοιμη για μελλοντική χρήση από το flash tool για να την κάνουμε flash ολόκληρη ή κατά τμήματα (π.χ. μόνο recovery).

 

ΠΡΟΣΟΧΗ. ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ DRIVERS ΓΙΑ PRELOAD MODE (vcom drivers) πριν χρησιμοποιήσεις το sp flash tools. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ADB που χρησιμοποιείς σε σύνδεση με το τηλέφωνο ανοιχτό.

Edited by nickpap1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ nickpap1 για την λεπτομερεστατη αναλυση που εκανες, αλλα ειναι λιγο δυσκολο για μενα (απειρος γαρ).

Εαν κάνω πρωτα root με το kingo , μετα θα μπορέσω να κάνω backup με το mtkdroid tool ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα μπορέσεις. Σε κάθε περίπτωση όμως αφού τελειώσεις το backup (χωρίς να το κάνεις zip όταν σε ρωτήσει) και δεν έχεις βγεί ακόμα από το Droid tools, θα πρέπει να πατήσεις To prepare block for sp flash tools. Αυτό γιατί restore γίνεται μόνο από sp flash tools σε preload mode (σύνδεση σε pc χωρίς μπαταρία) όταν στραβώσει κάτι και έχεις ανάγκη το backup που κράτησες. Με λιγα λόγια το sp flash tools θα πρέπει να το χρησιμοποιήσεις σε κάθε περίπτωση και όταν έρθει η ώρα θα πρέπει να έχεις προνοήσει από τώρα και να έχεις ήδη τους preload drivers και τη rom σε μορφή flash με το scatter file της συσκευής σου. Η διαδικασία φαίνεται δύσκολη αλλά είναι πολύ απλή τελικά. Εγώ έχω backup και με τους δύο τρόπους συν ότι ήδη αναφέρθηκε παραπάνω, νομίζω από τον piras, ότι ήδη υπάρχει rom της mleis που μπορείς να κατεβάσεις για ασφάλεια. Συνεπώς θα βρεις την άκρη στην κακή στιγμή.
Link to comment
Share on other sites

OK. Nickpap1 τελικά δεν είναι τοσο δυσκολο που νομισα στην αρχή.

Είδα και αρκετα σχετικα vibeo στο YouTube και νομίζω θα τα καταφέρω.

Θέλω να σου πω εσενα και στα άλλα παιδια που βοηθατε εμας τους "νέους" ενα πολυ μεγάλο

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με το μικρόφωνο στο handfree και αν ναι πως το λύσατε?

ευχαριστώ

 

Περιέγραψε λίγο το πρόβλημα που έχεις όμως :)

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Περιέγραψε λίγο το πρόβλημα που έχεις όμως :)

 

Δεν είναι δικό μου...το αγόρασα για συνάδελφο και τώρα πρέπει να τον βοηθήσω... αυτό που μου περιγράφει είναι ότι με το ενσύρματο handsfree ούτε ακούει δυνατά (το οποίο βελτιώθηκε κάπως όταν μπήκε στο engineering mode και άλλαξε τα levels) αλλά ούτε τον ακούνε

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δικό μου...το αγόρασα για συνάδελφο και τώρα πρέπει να τον βοηθήσω... αυτό που μου περιγράφει είναι ότι με το ενσύρματο handsfree ούτε ακούει δυνατά (το οποίο βελτιώθηκε κάπως όταν μπήκε στο engineering mode και άλλαξε τα levels) αλλά ούτε τον ακούνε

 

Θα το δοκιμάσω σχετικά με το μικρόφωνο, και θα σου πώ. Δεν δοκίμασα να μιλήσω ακόμα με ακουστικά (με βολεύει στο σπίτι το μεγάφωνο :p). Σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα να το κοιτάξω και θα ενημερώσω αν μπόρεσα να το διορθώσω από το Engineering mode. Αλλιώς μπορεί να φταίνε και τα ίδια τα ακουστικά ή να μην είναι το πιο απλό συμβατά.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

ενσύρματα ακουστικά από το το προηγούμενο τηλέφωνο που έχω δεν έχω κανένα απόλυτος πρόβλημα (Huawei U8800 Pro) και το χρησιμοποιώ συχνά. σήμερα σύνδεσα πρώτη φορά με το ακουστικό i tech 801 bluetooth και άρχισε το τηλ να κάνει τα δικά του!!!

όποτε ήθελε πέρναγε της κλήσεις από το ακουστικό και πότε στο τηλ!! το voip (csip) άστο.... μόλις απαντήσω μια κλήση από το voip κάνει επανεκκίνηση το τηλ. φαντάζομαι ότι κάνει το ιδιο και με το viber μια και έχει την ίδια λογική με το voip με αποτέλεσμα να το αποσύρω προς το παρόν το ακουστικό bluetooth

οπότε εάν κανείς σας χρησιμοποίηση ακουστικό bluetooth χωρίς κανένα πρόβλημα (όχι μόνο κλήσεις άλλα και σε voip) να μας το πει...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και από μένα, είμαι νέος εδώ αλλά όχι στο Android. Το δικό μου πρόβλημα είναι πως έχω πολύ χαμηλή ένταση στο μικρόφωνο, δεν με ακούν οι συνομιλητές μου, με hands free μιλάω τέλεια. Αν κάποιος έχει την λύση ( η φαντάζετε κάτι ) παρακαλώ απαντήστε μου. Το τηλ. δεν είναι δικό μου και δεν είναι root , δεν το έκανα μήπως χρειαστεί να το επιστρέψω πίσω, Ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθεια
Link to comment
Share on other sites

Μερικες φορες οταν λαμβανω κληση στην αρχη και για 5 δευτερολεπτα περιπου ο ηχος κλησης ερχεται με διακοπες, μετα ακουγεται κανονικα. Το εχει κανενας αλλος αυτο το προβλημα και ξερει κανεις αν λυνεται και πως; Edited by george1999
Link to comment
Share on other sites

Και μένα αλλά σε ένα custom ήχο που έχω φτάξει μόνος μου σε 4 επαναλήψεις (το mp3 έχει 4 επαναλήψεις του ίδιου ήχου). Με mp3 με τον ίδιο ήχο σε 1 και σε 2 επαναλήψεις όχι. Άρα μάλλον θέμα διάρκειας του mp3 πρέπει να είναι. Όταν το παίζω από τις ρυθμίσεις ήχου πάιζει κανονικά, όταν έχει πραγματική κλήση όχι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια χαρά και από μένα, είμαι νέος εδώ αλλά όχι στο Android. Το δικό μου πρόβλημα είναι πως έχω πολύ χαμηλή ένταση στο μικρόφωνο, δεν με ακούν οι συνομιλητές μου, με hands free μιλάω τέλεια. Αν κάποιος έχει την λύση ( η φαντάζετε κάτι ) παρακαλώ απαντήστε μου. Το τηλ. δεν είναι δικό μου και δεν είναι root , δεν το έκανα μήπως χρειαστεί να το επιστρέψω πίσω, Ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθεια

 

Για δες εδώ που αναφέρει για το μικρόφωνο.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374049

Κατά τα λοιπα (μεγάφωνο, ηχείο) οι ρυθμίσεις του Billator είναι για τη συσκευή μας.

 

Billator μία ερώτηση. Όταν μιλάς σε κλήση με το κανονικό μπροστινό μεγάφωνο έχεις την αίσθηση πολύ ξερού ήχου αλλά κυρίως μικροδιακοπών; Όπως όταν δεν έχεις καλό σήμα. Πολύ μικρών διακοπών όχι λέξεων.

 

Πάντως δεν ξέρω αλλά επειδή δοκίμασα να ακούσω μουσική με ακουστικά (Htc και Samsung) που στις άλλες συσκευές έχω αξιοπρεπή ήχο, το τηλεφωνάκι μας παίζει να είναι μακράν ότι χειρότερο είχα ποτέ. Ότι και να προσπάθησα με διάφορα player και ρυθμίσεις EQ απλά δεν ακούγεται με τίποτα οποιοδήποτε είδος μουσικής.

Edited by nickpap1
Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς τη λειτουργία του tethering?

με ενδιαφέρει πολύ για να χρησιμοποιήσω τα δωρεάν data του προγράμματος της κινητής με Laptop.

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς τη λειτουργία του tethering?

με ενδιαφέρει πολύ για να χρησιμοποιήσω τα δωρεάν data του προγράμματος της κινητής με Laptop.

 

Λειτουργει κανονικα και η εμβελεια του ειναι ικανοποιητικη

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η λύση ήταν πιο απλή από ότι φαινόταν, για την ώρα την λύση έδωσε μια οδοντογλυφίδα. Λίγο καθάρισμα στην οπή του μικροφώνου έδωσε (μέχρι τώρα) την λύση. Τώρα η φωνή είναι , καμπάνα.
Link to comment
Share on other sites

Και μένα αλλά σε ένα custom ήχο που έχω φτάξει μόνος μου σε 4 επαναλήψεις (το mp3 έχει 4 επαναλήψεις του ίδιου ήχου). Με mp3 με τον ίδιο ήχο σε 1 και σε 2 επαναλήψεις όχι. Άρα μάλλον θέμα διάρκειας του mp3 πρέπει να είναι. Όταν το παίζω από τις ρυθμίσεις ήχου πάιζει κανονικά, όταν έχει πραγματική κλήση όχι.

 

Billator μία ερώτηση. Όταν μιλάς σε κλήση με το κανονικό μπροστινό μεγάφωνο έχεις την αίσθηση πολύ ξερού ήχου αλλά κυρίως μικροδιακοπών; Όπως όταν δεν έχεις καλό σήμα. Πολύ μικρών διακοπών όχι λέξεων.

 

Πάντως δεν ξέρω αλλά επειδή δοκίμασα να ακούσω μουσική με ακουστικά (Htc και Samsung) που στις άλλες συσκευές έχω αξιοπρεπή ήχο, το τηλεφωνάκι μας παίζει να είναι μακράν ότι χειρότερο είχα ποτέ. Ότι και να προσπάθησα με διάφορα player και ρυθμίσεις EQ απλά δεν ακούγεται με τίποτα οποιοδήποτε είδος μουσικής.

 

Λοιπόν έχεις δίκαιο, είχα δοκιμάσει 4-5 τηλέφωνα όταν έκανα τις ρυθμίσεις και δεν μου είχε παρουσιαστεί το πρόβλημα, σήμερα που έβαλα την ένταση στο τέρμα (καθώς την είχα ένα-δύο επίπεδα χαμηλότερα οπότε αυτές τις μέρες δεν μου εμφανίστηκε το πρόβλημα) 1 στα 3 τηλεφωνήματα είχαν θέμα στον ήχο. Σε αναπαραγωγή media το πρόβλημα δεν υπάρχει. Γενικά μέχρι να βρεθεί λύση να αποφεύγεται να αφήνεται να λειτουργεί έτσι το μεγάφωνο, σε ένα παιδί κάηκε το ηχείο από αυτό το "κόλλημα".

 

Θα κάτσω σήμερα να δω τι γίνεται, αν θελετε δοκιμάστε και εσείς τις ρυθμίσεις που θα ανεβάσω να μου πείτε αν πάμε καλύτερα ώστε να καταλήξουμε στις τελικές.

Θα κοιτάξω ακουστικό, ηχεία και ήχο από hands free.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Και κοίταξα χθες το πρωι και δεν είχε τίποτα.

Σε CWM είμαστε μπροστά v.6.0.5.1 με το Philz και είμαστε και touch με ωραίο GUI και πολύ περισσότερες επιλογές. Μέχρι reroot, clone rom to update zip και aroma file manager έχουμε.

 

Μοιάζει ίδια με αυτή https://mega.co.nz/#!ZMJTFSbS!B-tIVxwK35mmahA-YkbmE3EFV7K0dLY3aYERprBeTs4 που είχες αναφέρει εσύ και δεν είχα διαπιστώσει πρόβλημα, λίγο που την κράτησα.

Αυτή με το πρόβλημα στο wifi ήταν αυτή που μου έστειλαν με το link στο κινεζικο site από gearbest και καλά ότι ίσως έλυνε το πρόβλημα με το light sensor.

 

Τη ROM την κατεβάζω και βλέπουμε, δεν χάνουμε τίποτα να δοκιμάσουμε.

 

Πάντως όσοι δεν έχουν backup της αρχικής εργοστασιακής καλό είναι να κατεβάσουν μία rom, αφού είναι official, και να την κρατήσουν για τις δύσκολες ώρες.

Edited by nickpap1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...