Jump to content

Mlais M9 (Star H930 / AXGIO Neon N2Q / WICO S100)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα κάτσω να βγάλω για τιμές για τα ακουστικά. Ούτε δοκίμασα ακουστικά καθώς δεν θα χρησιμοποιηθούν με το κινητό αυτό ποτέ σε μένα.

 

Περιμένετε 1-2 μέρες για να κάνω τις δοκιμές μου, γιατί αν βάλουμε απλά μεγαλύτερα νούμερα εμφανίζεται αρκετός θόρυβος.

 

Edit: Πιο πάνω ανέβασα τις τιμές για headphones. Δοκιμασμένες σε gaming ακουστικά, οπότε ίσως κάτι να μην ακούγεται καλά καθώς δεν δοκίμασα με hands free να δω πως ακουγετε.

Edited by Billator

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 584
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρελήφθη και από εμένα. Για τα θέματά του από αύριο.

 

Πρώτες κινήσεις backup μαμά rom με MTK Droid tools και SP flash tool, μετά root με kingo root και επειδή ήθελα οπωσδήποτε recovery ρίσκαρα και δικαιώθηκα με αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2748169

Μαγεία. Δείτε τα screenshots του touch recovery κάτω ακριβώς από τον τίτλο του thread.

Δεν δοκίμασα αν δουλεύουν όλα στο recovery γιατί με πήρε η νύχτα.

Edited by nickpap1
Link to comment
Share on other sites

Θα κάτσω να βγάλω για τιμές για τα ακουστικά. Ούτε δοκίμασα ακουστικά καθώς δεν θα χρησιμοποιηθούν με το κινητό αυτό ποτέ σε μένα.

 

Περιμένετε 1-2 μέρες για να κάνω τις δοκιμές μου, γιατί αν βάλουμε απλά μεγαλύτερα νούμερα εμφανίζεται αρκετός θόρυβος.

 

Edit: Πιο πάνω ανέβασα τις τιμές για headphones. Δοκιμασμένες σε gaming ακουστικά, οπότε ίσως κάτι να μην ακούγεται καλά καθώς δεν δοκίμασα με hands free να δω πως ακουγετε.

 

Καταρχήν ευχαριστούμε για τον κόπο σου.

 

Ξέρεις τι μου έκανε μεγάλη εντύπωση? Ότι ενώ η ποιότητα ήχου στις κλίσεις μέσω viber με την χρήση hands free είναι αρκετά καλή.. η ποιότητα με hands free στις κανονικές κλίσεις με φουλ σημα, είναι χειρότερη.. και μου φάνηκε παράδοξο.. δεν μπορώ να το εξηγήσω..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστούμε για τον κόπο σου.

 

Ξέρεις τι μου έκανε μεγάλη εντύπωση? Ότι ενώ η ποιότητα ήχου στις κλίσεις μέσω viber με την χρήση hands free είναι αρκετά καλή.. η ποιότητα με hands free στις κανονικές κλίσεις με φουλ σημα, είναι χειρότερη.. και μου φάνηκε παράδοξο.. δεν μπορώ να το εξηγήσω..

 

Απο το προφίλ ήχου στις ρυθμίσεις έχεις επιλέξεις την Βελτίωση ήχου BesAudEnh που είναι για το ακουστικο??

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου πέφτει γρήγορα η μπαταρία απο το τηλέφωνο. Σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό. Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου πέφτει γρήγορα η μπαταρία απο το τηλέφωνο. Σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό. Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

 

Εχεις συνέχεια ανοιχτά τα δεδομένα; Δοκίμασε να τα κλείσεις αν τα έχεις ανοιχτα να δεις πως θα συμπεριφερθεί.

 

Στο λέω απλά γιατί εγώ δεν έτυχε να τα ανοίξω καθόλου και τώρα μετά από μιάμιση μέρα πήγε στο 50% με ανοιχτό συνέχεια το wifi πολύ κακό σήμα στη περιοχή και περίπου 3 ώρες κλήσεις.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Billator ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο σου.

Επειδή κατά λάθος άλλαξα τις τιμές στο πεδίο sip στο Hardware Testing/Audio/Normal Mode αντί για το sph μήπως μπορείς να αναγράψεις τις αρχικές του sip από τη συσκευή σου για να τις επαναφέρω. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου είναι έτσι όπως είναι εργοστασιακά είναι

sip στο Hardware Testing/Audio/Normal Mode

LEVEL 0=112 128

LEVEL 1=136 128

LEVEL 2=160 128

LEVEL 3=184 128

LEVEL 4=208 128

LEVEL 5=232 128

LEVEL 6=255 128

ελπίζω να σε βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Παρελήφθη και από εμένα. Για τα θέματά του από αύριο.

 

Πρώτες κινήσεις backup μαμά rom με MTK Droid tools και SP flash tool, μετά root με kingo root και επειδή ήθελα οπωσδήποτε recovery ρίσκαρα και δικαιώθηκα με αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2748169

Μαγεία. Δείτε τα screenshots του touch recovery κάτω ακριβώς από τον τίτλο του thread.

Δεν δοκίμασα αν δουλεύουν όλα στο recovery γιατί με πήρε η νύχτα.

 

Αδερφε έκανες την καλύτερη δουλεια και νομίζω θα βοηθήσεις και μας..

1ον αν μπορείς ανέβασε το back up της Ρομ γιατι εγώ απο τη βιασύνη μου να το ρουταρω το ξέχασα και

2ον το cwm το πέρασες με τις οδηγίες που αναφέρονται στο xda?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου είναι έτσι όπως είναι εργοστασιακά είναι

sip στο Hardware Testing/Audio/Normal Mode

LEVEL 0=112 128

LEVEL 1=136 128

LEVEL 2=160 128

LEVEL 3=184 128

LEVEL 4=208 128

LEVEL 5=232 128

LEVEL 6=255 128

ελπίζω να σε βοήθησα

 

Χίλια ευχαριστώ φίλε μου, να είσαι καλά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αδερφε έκανες την καλύτερη δουλεια και νομίζω θα βοηθήσεις και μας..

1ον αν μπορείς ανέβασε το back up της Ρομ γιατι εγώ απο τη βιασύνη μου να το ρουταρω το ξέχασα και

2ον το cwm το πέρασες με τις οδηγίες που αναφέρονται στο xda?

Ευχαριστώ

 

Πολύ ευχαρίστως να το ανεβάσω και να μείνει να υπάρχει κιόλας αλλά ...πως;

Το πήρα με flashtools σε ενιαίο αρχείο (ROM0) και μετά το πέρασα από Mtk droid tools με to process file rom from falsh tools οπότε δημιουργήθηκε folder με ανεξάρτητα αρχεία.

 

Το philz CWM το πέρασα, αφού πήρα πρώτα δικαιώματα root με το kingo, απλά τρέχοντας το εκτλέσιμο αρχείο από το link που έδωσα παραπάνω. Το εκτελέσιμο τρέχει μόνο όταν το folder του είναι στο desktop αλλά και να μην το τρέξεις από εκεί κάνει μόνο του αντίγραφο κλείνει και ξανατρέχει μόνο του οπότε όπου και να το τρέξεις θα λειτουργήσει. Μετά δεν κάνεις τίποτα. Κάθεσε και το κοιτάς και τελειώνεις με recovery.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και γω δεν είμαι ειδικός κάποιος admin να μας πει αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και πως το backup που πήρες..

Σε ευχαριστώ πολύ για το cwm

Link to comment
Share on other sites

Το backup χρησιμοποιείται. Και μπορώ να στο στείλω με wetranser. Το θέμα είναι να μείνει κάπου για γενικότερη χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Το backup χρησιμοποιείται. Και μπορώ να στο στείλω με wetranser. Το θέμα είναι να μείνει κάπου για γενικότερη χρήση.

κανε ενα ανεβασμα εδω https://mega.co.nz/ και στειλε την διευθυνση στο site ;) free refister πρωτα

και μετα κανεις drag and drob απο τον υπολογιστη τον φακελο-αρχειο που θες

αν θες βαζεις και το flash tool και το cwm οποιος τα θελήσει να τα κατεβασει ολα μαζι μετα ;)

Edited by piras
Link to comment
Share on other sites

κανε ενα ανεβασμα εδω https://mega.co.nz/ και στειλε την διευθυνση στο site ;) free refister πρωτα

και μετα κανεις drag and drob απο τον υπολογιστη τον φακελο-αρχειο που θες

αν θες βαζεις και το flash tool και το cwm οποιος τα θελήσει να τα κατεβασει ολα μαζι μετα ;)

 

Για το Philz touch CWM καλό είναι να χρησιμοποιείται το Link που έδωσα το οποίο για το τμήμα download είναι

http://forum.xda-developers.com/devdb/project/?id=4096#downloads

και για πληροφορίες, το τμήμα νήματος διαλόγου του dev

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2748169

Δεν χρειάζεται sp flashtool και σημειώνω ότι έκανα με αυτό full backup και μετά restore (λόγω αποτυχημένης 1ης προσπάθειας repartition εσωτερικής μνήμης για αύξηση χώρου εφαρμογών) και δούλεψε άψογα.

Επειδή όμως το project έχει σταματήσει, αν χαθεί το link το ανεβάζουμε. Το λέω γιατί δεν ξέρω αν είναι σωστό να μεταφέρουμε τα downloads έξω από το χώρο του dev.

 

Για τo flashtool θα ελέγξω ποιά έκδοση χρησιμοποίησα. Όχι ότι οι άλλες, πιθανώς νεώτερες δεν θα δουλεύουν, αλλά συνήθως σε τέτοια εργαλεία χρησιμοποιώ πάντα αυτό που δούλεψε σωστά και όχι το νεότερο που υπάρχει.

http://androidxda.com/smart-phone-flash-tool

Για το MTK Droid tools όμως, χρειαζόμαστε την τελευταία έκδοση λόγω υποστήριξης του επεξεργαστή μας (6592).

Thread:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2160490

Download:

http://dfiles.eu/files/ne1gnposp

 

Για τη Rom όταν επιστρέψω σπίτι θα το κάνω.

 

Όποιος βρει κάτι και για repartition εσωτερικής μνήμης που δούλεψε ας το αναφέρει, αλλιώς συνεχίζω και ή θα το βρω οπότε θα το γράψω ή που θα το κάνω τουβλάκι και θα ... εγκαταλείψω το νήμα της συζήτησης.

Edited by nickpap1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα επειδή σκέφτομαι να το πάρω και είδα στην αρχή του θέματος κάτι για κουπόνι και τιμή 69 δολάρια επειδή πλέον δεν λειτουργεί ο συνδεσμος του κουπονίου έχει κάποιος κανέναν άλλο σύνδεσμο(τώρα μου δείνει 99 δολάρια και με ένα κουπόνι με παέι στα 92).

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Με κουπονι GBMM99 στο Gearbest παει στα 89$.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

http://www.needrom.com/download/wico-s100/ ίδια μου φαίνεται και είναι και root

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

iberry auxus aura a1

Και ένα ακόμα ίδιο με το m9

Γέμισε ο τόπος

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι ίδια. Το πιθανότερο να ταιριάζει. Αυτό που είναι σίγουρο, επειδή είδα πρόχειρα το scatter, έχει app storage 1GB και internal sd 5GB. Εδώ λέμε να το αυξήσουμε το app όχι να το μειώσουμε.

Και υπάρχει και ένα αρχείο lk.bin που εγώ δεν το έχω από το droid tools από το process from flash tool.

 

Εγώ έχω:

c:\Mlais M9\MTK_Droid_Tools_253\backups\M9_141219_ForFlashtoolFromReadBack_150311-182326

 

<DIR> .

<DIR> ..

10,485,760 boot.img

57,671,680 custom

512 EBR1

512 EBR2

17,170,432 expdb

10,485,760 factory_NONmodified_recovery.img

8,388,608 logo.bin

5,806,080 M9_141219__boot_patched_150311-182326.img

512 MBR

524,288 misc

7,996 MT6592_Android_scatter.txt

5,242,880 nvram.bin

10,485,760 protect_f

10,485,760 protect_s

3,145,728 pro_info

262,144 seccfg

6,291,456 secro.img

947,912,704 system.img

393,216 uboot.bin

 

1,094,761,788 byte

 

Τι από αυτά πρέπει να συμπεριλάβω στο διαμοιρασμό; γιατί π.χ. το nvram έχει και το IMEI μέσα νομίζω που αφορά μόνο στη δική μου συσκευή.

Edited by nickpap1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει πάρει κανένας screen protector απο καπου να μας δώσει link?
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μύνημα στο thread της Gearbest και μεταξύ άλλων τους ανέφερα και το θέμα με το light sensor. Η απάντησή τους με PM ήταν αυτή.

 

As for the light sensor, I have asked the supplier. Please click here and download the Root File and try to root the phone. The supplier said that it is about the software system and then they offered me this file.

 

If it doesn't work, please tell me.

Have a nice day!

 

http://pan.baidu.com/s/1i3qvPDr

 

Επειδή εγώ έχω ήδη κάνει root το τηλέφωνο αν κάποιος θέλει και μπορεί να το δοκιμάσει ας μας πει αν έχουμε τελικά light sensor.

Αν έχουμε τότε να επιστρέψουμε στη μαμά rom χωρίς root και να κάνουμε τη διαδικασία σωστά.

Επειδή η σελίδα είναι κινέζικη πατάμε ψηλά και στο κέντρο της οθόνης (λίγο προς τα δεξιά) το λευκό κουμπί που περιλαμβάνει το σύμβολο του download (συρταράκι με κάτω βελάκι) και το κείμενο (302.7Μ) που προφανώς είναι το μέγεθος του αρχείου. Στο παράθυρο που θα ανοίξει μετά πατάμε το δεξί κουμπί όχι το μπλέ προεπιλεγμένο.

Το αρχείο κατεβαίνει πολύ αργά και δεν το έχω δει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

(Και ΝΑΙ κύριοι ο light sensor πράγματι λειτουργεί.)

 

ΑΚΥΡΟ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Ο LIGHT SENSOR OYTE ME AYTH TH ROM.

 

 

Η ΡΟΜ δεν είναι Root.

Φλασάρισα τα πάντα εκτός PRELOADER, MBR και RECOVERY γιατί έχω το Philz που, πέραν όλων των άλλων, κάνει root και τη rom μόνο του αν το θελήσεις οπότε και την έκανα απευθείας χωρίς kingo κλπ.

Θα την τεστάρω και θα σας πω.

Σαν να βλέπω μια αδυναμια στο WIFI το οποίο είναι γεγονός ότι ήταν πιο ισχυρό και από του laptop μου.

Τουλάχιστον έτσι έδειχναν τα εικονίδια των spots.

Edited by nickpap1
Link to comment
Share on other sites

μάλλον για πιο λογική εξήγηση κερδίζουμε μια σένσορα αλλά χάνουμε λίγο ισχύ από το wifi

βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά μόνο και μόνο να ξαναπεράσω τα προγράμματα μάλλον θα περιμένω λίγο ακόμα

Link to comment
Share on other sites

μάλλον για πιο λογική εξήγηση κερδίζουμε μια σένσορα αλλά χάνουμε λίγο ισχύ από το wifi

βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά μόνο και μόνο να ξαναπεράσω τα προγράμματα μάλλον θα περιμένω λίγο ακόμα

 

Μπορείς να την περάσεις με το ΜΟΤΑ SUI Only και όχι με download all στο sp flash tools οπότε περνάει μόνο kernel, rom και recovery οπότε δεν έχεις θέμα με το setup σου. Θα τα βρείς όλα όπως τα άφησες. Αν έχεις custom recovery ξετικάρισε το recovery και απλά θα γυρίσει σε download all με τικάρισμένα μόνο bootimg και android.

 

Σε κάθε περίπτωση πριν κάνεις οτιδήποτε κάνε και ένα backup για καλό και για κακό.

Για το wifi εκτός του ότι δεν είμαι σίγουρος ακόμα, τονίζω ότι το radio της rom όπως και όλα τα υπόλοιπα στοιχεία που φαίνονται στο Settings about του τηλεφώνου, είναι ολοϊδια οπότε η ΡΟΜ είναι πανομοιότυπη και δεν νομίζω να είναι κάτι που δεν λύνεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...