Jump to content

Mozilla Firefox - The «Ultimate» thread


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιμενω οτι αν δεν εγκαταστησεις μονος σου το 2.0 δε θα το δεις ποτε:P
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Επιμενω οτι αν δεν εγκαταστησεις μονος σου το 2.0 δε θα το δεις ποτε:P

Γι' αυτό έχω μείνει τόσο καιρό στο 1.5.0.9; :O

Link to comment
Share on other sites

μα γιατι σβηστηκε αυτο που εγραψα?

ειπα οτι εχω win98 & pentium2 128ram

και δεν ειχα ποτε προβληματα με τον firefox

Link to comment
Share on other sites

Δέκα κενά ασφάλειας από τα οποία τα επτά χαρακτηρίζονται ως κρίσιμα, επιδιόρθωσε το Ίδρυμα Mozilla στην εφαρμογή Firefox. Ο Firefox 2.0.0.1, η πρώτη αναβάθμιση από το ντεμπούτο της εφαρμογής τον περασμένο Οκτώβριο, επιδιορθώνει 10 ευπάθειες ενώ ο Firefox 1.5.0.9 έρχεται να επιλύσει 9 ζητήματα ασφάλειας στην εφαρμογή με διακριτικό αριθμό 1.5.x. Και οι δύο εφαρμογές θα ειδοποιήσουν τους χρήστες για την διαθεσιμότητα των αναβαθμίσεων ωστόσο όσοι ανυπομονούν να νιώσουν πιο ασφαλείς μπορούν να προμηθευτούν τις νέες εκδόσεις από την ιστοσελίδα του Mozilla Foundation ή να επιλέξουν από το μενού «Βοήθεια» την επιλογή «Έλεγχος για ενημερώσεις».

 

Από τις αναβαθμίσεις ασφάλειας, εκτός παρέμεινε η ευπάθεια που αναφέρθηκε για πρώτη φορά στις 22 Νοεμβρίου -σύμφωνα με τη Δανέζικη φίρμα καταγραφής κενών ασφάλειας Secunia χαρακτηρίζεται ως «Λιγότερο Κρίσιμη»- και μπορεί να επιτρέψει σε επιτιθέμενους χρήστες να υποκλέψουν τους κωδικούς των χρηστών. Η δανέζικη εταιρία σύστησε στους χρήστες της δημοφιλούς εφαρμογής να απενεργοποιήσουν προσωρινά την δυνατότητα του Firefox να θυμάται κωδικούς. Έως ότου το Mozilla Foundation επιδιορθώσει τα όποια προβλήματα, μπορείτε να απενεργοποιήσετε την συγκεκριμένη δυνατότητα ακολουθώντας τη διαδρομή: Εργαλεία -> Επιλογές -> Ασφάλεια όπου και θα ξετσεκάρετε την επιλογή «Απομνημόνευση κωδικών για σελίδες».

 

Κάποιες από τις ευπάθειες υφίσταντο και στις εφαρμογές Thunderbird και SeaMonkey οι οποίες πέρασαν στις εκδόσεις 1.5.0.9 και 1.0.7, αντίστοιχα. Τέλος, το Ίδρυμα Mozilla τόνισε ξανά πως οι εφαρμογές της σειράς 1.5.x θα υποστηρίζονται σε ότι αφορά θέματα ασφάλειας έως και την 24η Απριλίου 2007 ενώ συνέστησε στους χρήστες των συγκεκριμένων εκδόσεων να αναβαθμιστούν στον Firefox 2.0.

 

Πηγή: :)

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το αγγλικό, και πρώτη φορά που έχω πρόβλημα με το Firefox!:O

Καταρχήν έσβησε όλο το history! Δεν έχω πλέον τις πιο πρόσφατες σελίδες που επισκεπτηκα!:(

Επίσης, πάνω το menu δεν εμφανίζει την ανάπτυξη των υποmenu!

Δηλαδή δεν μου βγάζει όταν πατάω εκεί πάνω τι έχει το Help, το Tools κτλ!:worry:

 

Τελικα το πρόβλημα δεν ήταν με το Firefox, αλλά με το theme Curacao που είχα και δεν ήταν συμβατό με τη νέα έκδοση του Firefox!

Λύθηκε σήμερα το θέμα, με το update που έβγαλαν για το Curacao!:)

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Pedes kana add on gia chat pezi ?

 

ChatZilla (IRC)

https://addons.mozilla.org/firefox/16/

 

Αν θες MSN στον Firefox σου προτείνω το http://www.meebo.com (δεν είναι extension αλλά είναι κορυφή!)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο extension/plugin/addon που να κανει ταυτόχρονα search σε πολλα torrent sites? Έβαλα το Torrent Search Bar, αλλά κάθε φορά πρέπει να επιλέγεις σε ποιο σάιτ να κάνεις search..
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο extension/plugin/addon που να κανει ταυτόχρονα search σε πολλα torrent sites? Έβαλα το Torrent Search Bar, αλλά κάθε φορά πρέπει να επιλέγεις σε ποιο σάιτ να κάνεις search..

όχι δεν είναι απαραίτητο.Εγώ έχω την ίδια επέκταση και αυτό που λές μου ζητήθηκε μόνο τη πρώτη φορά!

Link to comment
Share on other sites

Ο GiorgosH αν κατάλαβα καλά θέλει να κάνει search ταυτόχρονα στα διάφορα τορρεντάδικα και όχι site-site ξεχωριστά.

 

:happy:

Link to comment
Share on other sites

ChatZilla (IRC)

https://addons.mozilla.org/firefox/16/

 

Αν θες MSN στον Firefox σου προτείνω το http://www.meebo.com (δεν είναι extension αλλά είναι κορυφή!)

 

πολυ καλο το meebo..αλλα δεν βρισκω καποιο λογο να το χρησιμοποιουμε ...μονο αν δεν εχεις εγκατεστημενο το firefox..ε?

Link to comment
Share on other sites

Guyz .. :help:

Χθες βράδυ εν μέσω 2 blue screens και ενός hard reset στο pc μου παρουσιάσε κάποιο πρόβλημα ο ff.Πήγα να τον ανοίξω και αμέσως κράσαρε (και αυτός).Στο επόμενο άνοιγμα βλέπω να έχουν χαθεί τα πάντα..bookmarks δεν υπήρχαν καθολου,extensions άδεια.Κλείνω ξανανοίγω τα ίδια.Θυμάμαι ότι είχα κάπου ένα αντίγραφο απο το hidden application data τον φάκελο με τα profiles.Που λέγαμε ότι μέσα εκεί βρίσκονται τα πάντα και αν τον περάσεις πάνω απο τον ήδη υπάρχων όλα θα είναι οκ μετά.

Το έκανα..έλα όμως που το τελευταίο backup το είχα πάρει πριν κανά 4μηνο..:X

Έχασα εννοείται όλα τα extensions που είχαν μπει σε αυτό το διάστημα όλα τα bookmarks κλπ.

Και ερωτώ τώρα:Μπορώ να κάνω τίποτα για να το επαναφέρω στην χτεσινή κατάσταση;System restore θα μου πείτε και το έκανα ήδη,για 1 μέρα πριν αλλά δεν άλλαξε τίποτα.

Ερώτηση νο2:αν τελικά δεν βρεθεί κάτι θα βάλω κατευθείαν τον 2.0

Αν κάνω το install θα μπει πάνω απο την ήδη υπάρχουσα έκδοση χωρίς να χάσω ότι έχω τώρα μέσα,σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη για πάτα την εντολή "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" -p και δες αν σου δίνει την δυνατότητα να διαλέξεις το προφίλ με το οποίο θα εκκινήσει ο FF...αν ναι,..σώθηκες..:)

την 2.0 την περνάς από πάνω κανονικά και δεν χάνεις τίποτα..αν σου βγάλει compatibiliyu issues, βάλε το MrTech Local Install και ησυχάζεις..;)

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα χάρηκα προς στιγμήν αλλά τελικά τίποτα..

Μου άνοιξε το παραθυράκι να διαλέξω προφίλ αλλά είχα μόνο το default οπότε δεν έγινε τίποτα.Πιο πολύ τα bookmarks με ένοιαζαν που τα έχασα.Φτου και απο την αρχή τώρα..

Thanks για την βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

χχμμ...κακό αυτό...:(

για πάμε όμως άλλη μια προσπάθεια...ψάξε να βρεις το αρχείο των bookmarks στην διαδρομή C:\Documents and Settings\your name\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\*****.Default User καθώς και το bookmarks.bak στον ίδιο φάκελο...

αν δεν τα βρεις, κάνε εάν search στο pc σου μήπως και μετακινήθηκαν κάπου αλλού και μετέφερά τα στον φάκελο που σου είπα πιο πάνω...

good luck..;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο extension/plugin/addon που να κανει ταυτόχρονα search σε πολλα torrent sites? Έβαλα το Torrent Search Bar, αλλά κάθε φορά πρέπει να επιλέγεις σε ποιο σάιτ να κάνεις search..

 

Any1?

Link to comment
Share on other sites

RE ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ

ΟΤΑΝ ΑΠΟΘΗΚΕΥΟΥΜΕ ΣΕΛΙΔΕΣ ΣΤΟΝ firefox ,που αποθηκευονται?

για παραδειγμα ο ιντερνετ explorer εχει ενα φακελο που ονομαζεατι αγαπημενα!

ο firefox poy αποθηκευει τησ αγαπημενεσ μας ιστοσελιδεσ?

ετσι ωστε μετα απο καποιο format h otidhpote allo na mhn χασουμε τις αποθηκευμενες ιστοσελιδες μασ!

ευχαριστω

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

C:\Documents and Settings\username\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\fkldXXXX.default

Ειναι το αρχειο bookmarks.html

και έτσι μπορούμε να τα αντιγράψουμε πχ σε ένα usb flash drive για backup?Επίσης έχω ένα πρόγραμμα που λέγεται mozbackup,αλλά δε το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ!Το έχει κανείς?Είναι καλό?;)

Link to comment
Share on other sites

Eγώ το έχω χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιώ. Είναι ότι καλύτερο για τον firefox. Αβλεπεί στο προτείνω. Κάνει backup τα πάντα (extensions, settings, bookmarks κτλ)
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

C:\Documents and Settings\username\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\fkldXXXX.default

Ειναι το αρχειο bookmarks.html

 

ευχαριστω πολυ:)

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να (βλέπε screenshot) να βάλω σε μία toolbar το torrent search και το imageshack. Μπορώ?

 

http://xs511.xs.to/xs511/07013/ss1.jpg.xs.jpg

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

χχμμ...κακό αυτό...:(

για πάμε όμως άλλη μια προσπάθεια...ψάξε να βρεις το αρχείο των bookmarks στην διαδρομή C:\Documents and Settings\your name\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\*****.Default User καθώς και το bookmarks.bak στον ίδιο φάκελο...

αν δεν τα βρεις, κάνε εάν search στο pc σου μήπως και μετακινήθηκαν κάπου αλλού και μετέφερά τα στον φάκελο που σου είπα πιο πάνω...

good luck..;)

 

Τα βρήκα αλλά είναι τα ίδια με αυτά που έκανα copy paste.Οπότε δεν άλλαξε τίποτα.Αυτό που θα μπορούσε να με σώσει ήταν ένα system restore το οποίο όμως να έκανε αλλαγές και στα αρχεία που δημιουργήθηκαν ή τροποποιήθηκαν.

Το πήρα απόφαση πλέον ότι δεν πρόκεταιι να τα ξαναβρώ.Έβαλα και τον 2.0 τώρα.Ας πρόσεχα..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εμένα χθές μου κόλλησε ο firefox,και το adblock plus άρισε να κλείνει τα πάντα απο παράθυρα απο μόνο του.Πήγα στα πρόσθετα για να το αφαιρέσω και δεν υπήρχε τίποτα,ενώ έτρεχαν γύρω στα 10 plugins.Την επόμενη φορά που το άνοιξα είχαν εξαφανιστεί όλα τα plugins και δεν υπάρχει τίποτα απο τότε.Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...