Jump to content

Mozilla Firefox - The «Ultimate» thread


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαπίστωσα το εξής: Είχα εγκατεστημένο το Adblock. Εξαιτίας του, όταν προσπαθούσα να χρησιμοποιήσω τα Smilies στο κείμενό μου, με πετούσε κατευθείαν στην κορυφή της σελίδας, χωρίς φυσικά να μπαίνει κανένα Smile.

Από χτες που το απενεργοποίησα, το πρόβλημα αυτό λύθηκε. :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα: Για όλους όσους θέλουν να μην μπλέκουν με ιστορίες καλό είναι ΝΑ ΜΗΝ βάλουν την 1.5.

 

Και στους ψαγμένους κάνω την παρακάτω ερώτηση: Ποιος ο λόγος να βάλω την 1.5; Τι το καλό έχει; Σε τι θα ωφελήσει; :confused: :worry:

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα: Για όλους όσους θέλουν να μην μπλέκουν με ιστορίες καλό είναι ΝΑ ΜΗΝ βάλουν την 1.5.

 

Και στους ψαγμένους κάνω την παρακάτω ερώτηση: Ποιος ο λόγος να βάλω την 1.5; Τι το καλό έχει; Σε τι θα ωφελήσει; :confused: :worry:

H 1.5 θα σου δώσει λίιιιιγο γρηγορότερο browsing, ενσωτωμένα όλα τα προηγούμενα security updates και τη δυνατότητα για on-line updates. Τα υπόλοιπα είναι μικρές βελτιώσεις. Το online updating θα σε γλυτώσει από τη λογική του backup-uninstall-reinstall-restore όποτε έβγαινε νέο release...αυτά από κάποιον που δεν είναι ψαγμένος.

Link to comment
Share on other sites

H 1.5 θα σου δώσει λίιιιιγο γρηγορότερο browsing, ενσωτωμένα όλα τα προηγούμενα security updates και τη δυνατότητα για on-line updates. Τα υπόλοιπα είναι μικρές βελτιώσεις. Το online updating θα σε γλυτώσει από τη λογική του backup-uninstall-reinstall-restore όποτε έβγαινε νέο release...αυτά από κάποιον που δεν είναι ψαγμένος.

Aν πρόκειται δηλαδή να βάλω μια αμφιλεγόμενη/με προβλήματα έκδοση μόνο και μόνο για την περίπτωση που όταν κατεβάζω update αντί για 4,5ΜΒ να κατεβάζω κάτι ψιλο-ΚΒ ε τότε δεν είναι λίγο ανούσιο; (το λέω πολύ κομψά :rolleyes: ) :blink:

 

Όσο για τα security είναι μικρολεπτομέρειες που στον κοινό χρήστη δεν παίζουν κανένα ρόλο... Δεν είμαι ο ειδικός για να προτείνω κάτι, αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να πειραματιζόμαστε συνεχώς με νέες εκδόσεις, ιδιαίτερα όταν ξέρουμε εκ των προτέρων ότι σε άλλους χρήστες παρουσιάστηκαν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θέλω να γίνω και εγω προκλητικός, θα πω αυτό που έλεγα και για τις RC που ειχα δοκιμασει. Προσωπικά δεν βλέπω καμία εμφανή διαφορά με την 1.0.6 που είχα. Να με συγχρείτε αλλά αδυνατώ να δω το παραμικρό. Το browsing έχει ακριβώς την ίδια ταχύτητα.

Η ενσωμάτωση security updates ειναι σαφως εξαιρετικα σημαντικη αλλα ως προς τον απλό χρήστη επιμένω οτι οι διαφορες ειναι δυσδιακριτες. Εγω τουλαχιστον δεν παρατηρησα κατι. Αν μπορει να με διαφωτησει καποιος, ας το κανει

Link to comment
Share on other sites

Aν πρόκειται δηλαδή να βάλω μια αμφιλεγόμενη/με προβλήματα έκδοση μόνο και μόνο για την περίπτωση που όταν κατεβάζω update αντί για 4,5ΜΒ να κατεβάζω κάτι ψιλο-ΚΒ ε τότε δεν είναι λίγο ανούσιο; (το λέω πολύ κομψά :rolleyes: ) :blink:

 

Όσο για τα security είναι μικρολεπτομέρειες που στον κοινό χρήστη δεν παίζουν κανένα ρόλο... Δεν είμαι ο ειδικός για να προτείνω κάτι, αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να πειραματιζόμαστε συνεχώς με νέες εκδόσεις, ιδιαίτερα όταν ξέρουμε εκ των προτέρων ότι σε άλλους χρήστες παρουσιάστηκαν προβλήματα.

Κατ' αρχήν δεν είναι αμφιλεγόμενη έκδοση με προβλήματα κλπ...μια χαρά είναι. Είναι τελικό stable build που υποστηρίζεται πλήρως, δηλαδή official release όπως και όλες οι προηγούμενες μέχρι την 1.0.7 και όχι candidate release, beta κλπ που εκεί εν γνώσει σου χρησιμοποιείς κάτι που είναι ημιτελές άρα θα έχει bugs.

Δε ξέρω σε τι προβλήματα αναφέρεσαι, όμως εγώ το μόνο ενοχλητικό που είδα εδώ και 1 χρόνο που δουλεύω το περιβάλλον, είναι το γνωστό περιβόητο πρόβλημα με το touchpad...το οποίο και ξεπέρασα με τον ενδεδειγμένο τρόπο δηλαδή drivers. Μια χαρά είναι η 1.5 κατά τη γνώμη μου.

By the way μόλις είδα πως υποστηρίζεται και το drag n' drop tab reordering...αυτό είναι καινούριο

Link to comment
Share on other sites

λογικό...για την τελική 1.5 κλειδώσαν την branch της 11ης ΝΟεμβρίου, διορθώσαν κάποιες μικρολεπτομέρειες και βουαλά...:)

η δική μου πάλι είναι :

User Agent: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.8) Gecko/20051128 Firefox/1.5

Build ID: 2005112906 :)

Με κάποιο update περάστηκε.

Τώρα που το βάζω να ψάξει για updates, δε βρίσκει κάτι νέο, οπότε μπορεί και να μην έχει καμία αλλαγή από τότε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,μολις εβαλα κι εγω την 1.5.Το forum το δειχνει λιγο περιεργα,αλλα μικρο το κακο.Το μεγαλο κακο ειναι οτι δεν υπαρχει η μπαρα που πηγαινεις πανω-κατω τις σελιδες..Καμια ιδεα?

 

Παιδια καμια ιδεα κανεις..?Μου εχει σπασει τα νευρα!

Απ'οτι ειδα δεν υπαρχει προβλημα με καποιο extension.Επισης στο google βρηκα κανα δυο με το ιδιο προβλημα αλλα δε λεγανε αν και πως το λυσανε..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια ιδεα κανεις..?Μου εχει σπασει τα νευρα!

Απ'οτι ειδα δεν υπαρχει προβλημα με καποιο extension.Επισης στο google βρηκα κανα δυο με το ιδιο προβλημα αλλα δε λεγανε αν και πως το λυσανε..

Εγώ δεν έχω το πρόβλημα που λες.. Αρκετά περίεργο θα έλεγα. Τι extensions έχεις; Όλο και κάποιο θα φταίει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Tab Mix Plus

DownTHEMall

Whois Lookup

myphone menu

Tabbrowser preferences

 

και καποια αλλα που δε λειτουργουν πλεον γιατι δεν ειναι συμβατα.

Αλλα νομιζω πως δεν φταινε αυτα γιατι τα εκανα ολα disable και παλι ειχα το ιδιο προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Με κάποιο update περάστηκε.

Τώρα που το βάζω να ψάξει για updates, δε βρίσκει κάτι νέο, οπότε μπορεί και να μην έχει καμία αλλαγή από τότε.

 

για να βρεις νεότερο update από την 1.5 θα πρέπει να αλλάξεις το update channel...και να το ορίσεις στο nightly από το release...πράγμα που σημαίνει ότι όλοι οι default ας πούμε users παραμένουν στην 1.5...την δική μου έκδοση στην έβαλα για να δεις ότι ουσιαστικά είναι σχεδόν 20 μέρες μπροστά από την έκδοση της 1.5..:)

όσο για τα συμπεράσματα του πόσο καλή είναι η 1.5 και αν αξίζει να την βάλει κάποιος, τα αφήνω ασχολίαστα...και μόνο το γεγονός ότι έρχεται κάποιος και την βγάζει ψιλοαπάτη ενώ κάποιοι άνθρωποι την εξελίσσουν μήνες,μέρα τη μέρα, λέει πολλά...

για όσους πραγματικά ενδιαφέρονται οι βελτιώσεις είναι πάρα πολλές, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όλες γίνονται ορατές από τον χρήστη..:)

Link to comment
Share on other sites

για να βρεις νεότερο update από την 1.5 θα πρέπει να αλλάξεις το update channel...και να το ορίσεις στο nightly από το release...πράγμα που σημαίνει ότι όλοι οι default ας πούμε users παραμένουν στην 1.5...την δική μου έκδοση στην έβαλα για να δεις ότι ουσιαστικά είναι σχεδόν 20 μέρες μπροστά από την έκδοση της 1.5..:)

Εννοώ πως από τη στιγμή που εγώ δεν ειμαι με την τελική (μιας και την έβαλα πριν μια βδομάδα) κι απο τη στιγμή που δε βρισκεί νέα updates, πάει να πει πως ουσιαστικά από το build που έχω εγώ, μέχρι την τελική 1.5 δεν υπάρχουν αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

με μπέρδεψες...:O

γράψε λίγο το build της έκδοσής σου..(είναι αυτό που έχω βάλει εγώ πιο πάνω)

Link to comment
Share on other sites

Aνοίγω 20 tabs. Κοιτάω στον task manager και βλέπω τον ff να πιάνει 180ΜΒ!!!!

Κλείνω όλα τα tabs πλην ενός. Η χρήση μνήμης παραμένει στα 180ΜΒ! Σοβαρότατο bug, και δεν το κάνει μόνο σε μένα. Ολα τα tabs ήταν σελίδες του forum του myphone.

 

MemUsage: 560/1024MB (54.69%) [¤¤¤¤¤-----]

Κλείνω τον ff και...

MemUsage: 380/1024MB (37.11%) [¤¤¤¤------]

 

......

Link to comment
Share on other sites

με μπέρδεψες...:O

γράψε λίγο το build της έκδοσής σου..(είναι αυτό που έχω βάλει εγώ πιο πάνω)

:lol:

2005111116

Περάστηκε με ένα από τα αυτόματα updates πριν μια βδομάδα. Τώρα που βγήκε η official 1.5, δε θα έπρεπε να βρίσκει νέα updates αφού όπως λες υπάρχουν αλλαγές από αυτό το build; Αφού δε βρίσκει όμως, πάει να πει οτι εδώ και τόσες μέρες έχω κανονικά την 1.5 final.

Link to comment
Share on other sites

Aνοίγω 20 tabs. Κοιτάω στον task manager και βλέπω τον ff να πιάνει 180ΜΒ!!!!

Κλείνω όλα τα tabs πλην ενός. Η χρήση μνήμης παραμένει στα 180ΜΒ! Σοβαρότατο bug, και δεν το κάνει μόνο σε μένα. Ολα τα tabs ήταν σελίδες του forum του myphone.

 

MemUsage: 560/1024MB (54.69%) [¤¤¤¤¤-----]

Κλείνω τον ff και...

MemUsage: 380/1024MB (37.11%) [¤¤¤¤------]

 

......

Emena pianei 65mb, me tabs paei sta 70mb.

MemUsage: 390/1024mb me anoixto ff.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

:lol:

2005111116

Περάστηκε με ένα από τα αυτόματα updates πριν μια βδομάδα. Τώρα που βγήκε η official 1.5, δε θα έπρεπε να βρίσκει νέα updates αφού όπως λες υπάρχουν αλλαγές από αυτό το build; Αφού δε βρίσκει όμως, πάει να πει οτι εδώ και τόσες μέρες έχω κανονικά την 1.5 final.

 

προφανώς είσαι οκ (δηλαδή με την 1.5)...:)

 

Εγώ έχω Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.8) Gecko/20051111 Firefox/1.5 και δεν βρίσκει updates.

γράψε αν θέλεις και το build της έκδοσης,...(έχει άλλα 2 ψηφία στο τέλος, π.χ 2005111116)

Link to comment
Share on other sites

Aνοίγω 20 tabs. Κοιτάω στον task manager και βλέπω τον ff να πιάνει 180ΜΒ!!!!

Κλείνω όλα τα tabs πλην ενός. Η χρήση μνήμης παραμένει στα 180ΜΒ! Σοβαρότατο bug, και δεν το κάνει μόνο σε μένα. Ολα τα tabs ήταν σελίδες του forum του myphone.

 

MemUsage: 560/1024MB (54.69%) [¤¤¤¤¤-----]

Κλείνω τον ff και...

MemUsage: 380/1024MB (37.11%) [¤¤¤¤------]

 

......

 

συνήθως τον firefox τον κλείνω όποτε κάνω reboot, δηλαδή κάθε 10-20 μέρες. μου έχει τύχει να πιάνει και 800mb ram, αφού είχα ανοίξει 20 tabs παράλληλα (τα οποία έκλεισα πριν δω τη μνήμη).

Link to comment
Share on other sites

Μετα χαράς παρατηρώ οτι με την 1.5 Build 2005111116 δεν υπάρχει πλέον το γνωστό "bug" με τις στήλες στο φόρουμ.

 

για να βρεις νεότερο update από την 1.5 θα πρέπει να αλλάξεις το update channel...και να το ορίσεις στο nightly από το release...

 

Πώς γίνεται αυτό;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Μετα χαράς παρατηρώ οτι με την 1.5 Build 2005111116 δεν υπάρχει πλέον το γνωστό "bug" με τις στήλες στο φόρουμ.

 

 

 

Πώς γίνεται αυτό;

Έγιναν αλλαγές στην HTML του showthread.php (postbits) για να υπάρχει συμβατότητα με την έκδοση 1.5 του Firefox. Δεν ξέρω αν αυτός ηταν ο λόγος για το οποίο δεν παρατηρείς πλέον το bug ή όχι. Αν μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος δοκίμασε αν το πρόβλημα με τις στήλες παρουσιάζεται πλέον σε παλαιότερες εκδόσεις του Firefox από την 1.5...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως εχθές με την 1.5 (την επίσημη του site, 20051111) έβλεπα τις στήλες λίγο βάρκα γιαλό..σήμερα όλα καλά
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως εχθές με την 1.5 (την επίσημη του site, 20051111) έβλεπα τις στήλες λίγο βάρκα γιαλό..σήμερα όλα καλά

 

Αφου αλλαξε κατι στην HTML του showthread.php (postbits) ο MsK :D

Link to comment
Share on other sites

MemUsage: 308/1024MB (30.08%) xwris firefox

MemUsage: 332/1024MB (30.08%) mono to firefox

MemUsage: 345/1024MB (30.08%) me 10 tabs...

den ksero ti provlima pezi se merikous alla se emena einai ola ok :D

http://spitfire.coconia.net/myphone/sig/index.php
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...