Jump to content

Mozilla Firefox - The «Ultimate» thread


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς αυτό δεν το εμφανίζει ο Firefox αλλά το εκάστοτε site. Μακάρι να υπήρχε ένα addon να το εξαφανίζει αυτόματα, είναι πολύ εκνευριστικό.

 

Αρα καθε φορά θα αναγκαζόμαστε ή να πατάμε δεχομαι ή να παταμε το Χ ;;;εκνευριστικό πολύ είναι...θυμάμαι πριν κανα χρονο ειχε ξαναεμφανιστεί αλλα ως δια μαγείας εξαφανίστηκε,νομιζω ότι επανήλθε μετα απο αναβάθμιση του mozilla αν δεν κανω λάθος...αρα γιατρειά δεν υπάρχει;χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την ημιδιαφανή μπάρα που εμφανίζεται στο κάτω μέρος της σελίδας όταν ανοίγεις το myphone ή την μπλέ μπάρα που εμφανίζεται στο πάνω μέρος της σελίδας όταν ανοίγεις το youtube, τότε ναι, δεν υπάρχει λύση. Εξαρτάται καθαρά από την κάθε σελίδα και δεν οφείλεται στον Firefox.
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή την είχα πατήσει εάν έχετε βάλει στην έξοδο από firefox να κάνει εκκαθάριση cache, cookies κλπ την ειδοποίηση για τα cookies θα την βλέπετε συνέχεια!
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή την είχα πατήσει εάν έχετε βάλει στην έξοδο από firefox να κάνει εκκαθάριση cache, cookies κλπ την ειδοποίηση για τα cookies θα την βλέπετε συνέχεια!

 

Και πως το απενεργοποιούμε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Πατάς Εργαλεία -> Επιλογές -> Απόρρητο -> στο Εκκαθάριση ιστορικού όταν κλείνει ο Firefox πατάς Ρυθμίσεις -> ξετικάρεις Cookies και Προσωρινή μνήμη. Εγώ ξετίκαρα και το Δεδομένα ιστοσελίδων αλλά τις ενοχλητικές ειδοποιήσεις εξακολουθώ να τις λαμβάνω.
Link to comment
Share on other sites

Πατάς Εργαλεία -> Επιλογές -> Απόρρητο -> στο Εκκαθάριση ιστορικού όταν κλείνει ο Firefox πατάς Ρυθμίσεις -> ξετικάρεις Cookies και Προσωρινή μνήμη. Εγώ ξετίκαρα και το Δεδομένα ιστοσελίδων αλλά τις ενοχλητικές ειδοποιήσεις εξακολουθώ να τις λαμβάνω.

 

Το κάνουν οι ιστοσελίδες γιατί θέλουν την συναίνεσή σου για να σε παρακολουθούν!

Παλιά σε παρακολουθούσαν χωρίς να το ξέρεις, αλλά προέκυψαν νομικά θέματα και τώρα σε ρωτάνε...:O

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

ξερουμε ποτε θα βγει ο 64αρης στην σελιδα με τα downloads αλλα με υποστηριξη plugins?η δεν θα βγει καθολου?

 

Ριξε μια ματια εδω εχει να κατεβασεις και 64bit οσο αφορα αν θα υποστηριζει τα υπαρχον plugins που εχει ο καθε χρηστης δεν ξερω... και εγω αυτη την απορια εχω...

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

ξερουμε ποτε θα βγει ο 64αρης στην σελιδα με τα downloads αλλα με υποστηριξη plugins?η δεν θα βγει καθολου?

Εγώ ήδη εδώ και 1-2 μήνες τρέχω τον 64αρι, με τα addons (ακόμα) δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, ότι είχα έχω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήδη εδώ και 1-2 μήνες τρέχω τον 64αρι, με τα addons (ακόμα) δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, ότι είχα έχω...

βασικά και σελίδες με παιχνίδια του μικρού λειτουργουν με plug-in και τώρα δεν παίζουν.φοβάμαι μην χρειαστεί να αγοράσω εισιτήρια από κανένα σαιτ που θα θέλει java μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση στο 43.0.1 και δεν μου παίζει το add-on για ελληνικό λεξικό που είχα (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/greek-spellchecking-dictionary/)

οπότε έκανα μετάβαση σε αυτό: https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/greek-spellchecker/

 

Και ένα θέμα που έχω (και από την προηγούμενη έκδοση ακόμα) Με όποιο adblocker και να δοκιμάσω (uBlock, uBlock Origin, AdBlock Plus) δεν μπορώ να κάνω whitelist κάποια sites που θέλω. Απενεργοποιώ το εκάστοτε adblocker και όλα τα άλλα (πχ ghostery) και πάλι δεν μου βγάζει διαφήμιση. Αυτό συμβαίνει με Google AdSense συγκεκριμένα και όχι σε άλλα site όπου το whitelisting δουλεύει κανονικά (πχ reddit). Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω, σας έχει τύχει;

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Χρησιμοποιω τον Firefox.Οταν ειμαι σε κανονικο παραθυρο τα βιντεο στο youtube ξεκινανε με μικρη καθυστεριση περιπου 15 δευτερα,αν το ιδιο βιντεο το ανοιξω σε ενα παραθυρω ιδιοτικης περιηγησης ανοιγει αμεσως,τι μπορει να φταει;
Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε την cache, τα cookies κτλ. και δοκίμασε εκ νέου.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έπεσα θύμα του XPCOM.

Βρίσκω κάποιες οδηγίες για το πως να απεγκαταστήσω σωστά τον Firefox αλλά μπερδεύομαι στο εξής θέμα: να σώσω τα bookmakrs και το προφίλ μου. Εδώ λέει κατά την απεγκατάσταση Do NOT remove "personal data" when you uninstall your current Firefox version αλλά δεν είμαι σίγουρος σε ποια φάση της διαδικασίας θα το κάνω αυτό, δεν έχω απεγκαταστήσει ξανά τον Firefox για να ξέρω που εμφανίζεται αυτή η επιλογή. Όπως και αυτό το

, δεν εξηγεί που βρίσκονται τα personal data ώστε να τα σώσω. Θα με βοηθούσατε με κάθε διευκρίνιση ώστε να προχωρήσω άφοβα χωρίς απώλειες. Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Ο τυπικός τρόπος για να σώσεις/εξάγεις τα αγαπημένα (σελιδοδείκτες) σου, είναι αυτός.

 

Ωστόσο, όλα τα δεδομένα του προφίλ του Firefox που χρησιμοποιείς, βρίσκονται στη παρακλατω διαδρομή:

C:\Users\<your_username>\%APPDATA%\Mozilla\Firefox\Profiles\<profile_folder>.

 

Αν ξέρεις πως να προσπελάσεις κρυφούς φακέλους, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον Windows File Explorer για να δεις το φάκελο του προφίλ. Αλλιώς, κάνε τα παρακάτω:

  1. Κάνε κλικ στο κουμπί μενού (Ξ)
  2. Κάνε κλικ στο Βοήθεια (?)
  3. Επιλέξε Αντιμετώπιση προβλημάτων
  4. Στην ενότητα Βασικά εφαρμογής κάνε κλικ στο κουμπί Προβολή φακέλου

 

Για να σώσεις τα στοιχεία σύνδεσης σου (credentials - usernames & passwords), στις διάφορες ιστοσελίδες, αρκεί να κρατήσεις τα παρακάτω δύο αρχεία:

  1. key3.db
  2. logins.json

 

Για να σώσεις τα αγαπημένα (σελιδοδείκτες) και το ιστορικό περιήγησης, αρκεί να κρατήσεις το παρακάτω αρχείο:

  1. places.sqlite

 

Για να σώσεις τυχόν προσαρμοσμένες λέξεις που έχεις προσθέσει στο λεξικό του Firefox, αρκεί να κρατήσεις το παρακάτω αρχείο:

  1. persdict.dat

 

Για να σώσεις τις τρέχουσες ανοικτές καρτέλες και παράθυρα, αρκεί να κρατήσεις το παρακάτω αρχείο:

  1. sessionstore.js

 

Εσύ επιλέγεις τι θέλεις να σώσεις. Όσο το λιγότερο, τόσο το καλύτερο, ώστε να αρχίσεις από καθαρή βάση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σύντροφοι :)

 

Ψάχνω εδώ και καιρό να βρω τρόπο να μπορέσω να βλέπω τα βιντεάκια του Φεσμπούκ όταν μπαίνουν σε φόρουμ σαν συνημμένα και ακόμα δεν τα έχω καταφέρει :lol:

 

Τα Γιουτούμπ παίζουν. Μόνο από το ΦΒ δεν θέλει με τίποτε να δείξει...

 

Ανοίγω το FF σε safe mode και παίζουν τα βιδεάκια. Επαναφέρω τον κανονικό ΦΦ, μπαίνω στα extensions, κάνω απενεργοποίηση όσα έχει μέσα (5-6 δηλαδή, μην φανταστείτε...) και πάλι δεν παίζει.

 

Default theme έχω και βέβαια έχω ξετικάρει το hardware acceleration.

 

Ε δεν ξέρω τι άλλο να δω.

 

Μια βοηθειούλα από το κοινό;; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μην μού πείτε ότι ντρέπεστε να βοηθήσετε και στέκεστε στο παρασκήνιο :lol:

 

Ομπρός ελάτε και πείτε τα όλα :X:worry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 11 months later...

παιδια ο νεος mozilla απλα τα σπαει η μου φαινεται ?

παει σφαιρα μιλαμε ...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο νεος mozilla απλα τα σπαει η μου φαινεται ?

παει σφαιρα μιλαμε ...

 

Nαι ισχύει, πολύ γρήγορος και πιο ελαφρύς όσον αφορά τη Ram σε σχέση με τον Chrome... Tον δοκιμάζω και εγώ εδώ και καμιά 10αριά μέρες και είμαι πολύ ικανοποιημένος... Το σκέφτομαι σοβάρα για μετάβαση από τον Chrome σε αυτόν...

Link to comment
Share on other sites

Και που να δειτε την 60, που θα ειναι η επομενη Nightly.... Και η 59 στο Android βελτιωθηκε αρκετα (επιτελους)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Και που να δειτε την 60, που θα ειναι η επομενη Nightly.... Και η 59 στο Android βελτιωθηκε αρκετα (επιτελους)

 

εγω εχω στο pc το κανονικο και εχω παθει σοκ ...την 60 μπορουμε να την δουμε στην beta μορφη ?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα στην Nightly (alpha) ειναι η 59. Η Nightly ομως δουλευει λιγο διαφορετικα, με την εννοια οτι οι αλλαγες της 59 τωρα μπαινουν σε αυτην, δεν ειναι ολοκληρωμενη εκδοση. Οταν παει στην εκδοση 60, η τελευταια 59 γινεται η Beta 59 και μετα Stable 59

 

Μπορεις να την δοκιμασεις, ειναι πολυ σταθερη γενικα

 

https://www.mozilla.org/el/firefox/channel/desktop/

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα στην Nightly (alpha) ειναι η 59. Η Nightly ομως δουλευει λιγο διαφορετικα, με την εννοια οτι οι αλλαγες της 59 τωρα μπαινουν σε αυτην, δεν ειναι ολοκληρωμενη εκδοση. Οταν παει στην εκδοση 60, η τελευταια 59 γινεται η Beta 59 και μετα Stable 59

 

Μπορεις να την δοκιμασεις, ειναι πολυ σταθερη γενικα

 

https://www.mozilla.org/el/firefox/channel/desktop/

 

εγινε σε ευχαριστω ....δοκιμαζω ....

επιτελους ενας broswer να πηγαινει σφαιρα ακομη και στο αθλιο facebook ...επαθα πλακα ..

Link to comment
Share on other sites

η ιδέα μου είναι η η 57 στο Android αργεί πάρα πολύ να φορτώσει σελίδες. μιλάμε για 1 λεπτό καθυστέρηση. που δεν υπήρχε στην 56.

στο πισι φυσάει

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...