Jump to content

myphone POLL: Πληρωμές μέσω smartphone, τις εμπιστεύεστε;


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Θα πραγματοποιήσετε πληρωμές μέσω smartphone σε φυσικά καταστήματα;  

383 members have voted

  1. 1. Θα πραγματοποιήσετε πληρωμές μέσω smartphone σε φυσικά καταστήματα;

    • Σε καμία περίπτωση, δεν θεωρώ ότι τα σημερινά smartphones προσφέρουν το επιθυμητό επίπεδο ασφάλειας.
      114
    • Δεν εμπιστεύομαι αυτές τις πληρωμές απόλυτα, αλλά αν βρεθώ δίχως μετρητά θα πληρώσω μέσω smartphone.
      65
    • Θα πραγματοποιώ πληρωμές μέσω smartphone μόνο αν έχει μέθοδο βιομετρικης επαλήθευσης ταυτότητας.
      47
    • Σκοπεύω να χρησιμοποιώ το smartphone για πληρωμές, όπου αυτό είναι δυνατόν.
      80
    • Σκοπεύω να αντικαταστήσω τις πληρωμές με μετρητά μέσω των πληρωμών μέσω smartphone.
      27
    • Σκοπεύω να αντικαταστήσω τις αγορές με κάρτα μέσω των πληρωμών μέσω smartphone.
      50


Recommended Posts

Η ιστορία των σημερινών πιστωτικών καρτών ξεκινάει από το 1946, όταν η Flatbush National Bank of Brooklyn προσέφερε στους πελάτες μια κάρτα, με τη μορφή που έχουν οι σημερινές πιστωτικές κάρτες, που εκατομμύρια καταναλωτών χρησιμοποιούν καθημερινά στις ημέρες μας. Από τότε μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά σε κοινωνικό, πολιτικό και οικονομικό επίπεδο, αλλά οι πιστωτικές κάρτες έχουν μείνει στις ζωές μας, μαζί φυσικά με διάφορες «παραλλαγές» που έχουν σκοπό, μεταξύ άλλων, να μας απαλλάξουν από το να κουβαλάμε μετρητά. Στο 2015, πλέον, η τάση της αγοράς φαίνεται πως είναι η χρήση smartphone για πληρωμές και κάπως έτσι δεν χρειάζεται να κουβαλάμε ούτε τις κάρτες.

 

Αυτό προκύπτει από την 14η έκδοση των Προβλέψεων της Τεχνολογίας, των ΜΜΕ (Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας) και των Τηλεπικοινωνιών (ΤΜΤ) της Deloitte Touche Tohmatsu (Deloitte Global). Σύμφωνα με την έκθεση αυτή, σε παγκόσμιο επίπεδο, μέσα στο 2015, το 10% των smartphones θα χρησιμοποιούνται για πληρωμές εντός καταστημάτων, τουλάχιστον μια φορά το μήνα. Αυτό πρακτικά σημαίνει, ότι σε σχέση με το 2014, το 2015 η χρήση smartphones για πληρωμές θα αυξηθεί σε περισσότερο από 1000%.

 

Η συγκεκριμένη αγορά δεν έχει ωριμάσει ακόμα και αυτό, εν μέρει, οφείλεται στη διστακτικότητα που εμφανίζουν οι καταναλωτές για πληρωμή μέσω των smartphones. Τα τελευταία χρόνια έχουν πραγματοποιηθεί αρκετά περιστατικά παραβίασης συστημάτων ασφαλείας μεγάλων εταιρειών και πολλές φορές δεδομένα καταναλωτών βρέθηκαν εκτεθειμένα. Από την άλλη, οι κατασκευαστές smartphones παρουσιάζουν μια τάση αύξησης της ασφάλειας των συσκευών τους, τόσο από πλευράς λογισμικού, όσο και από πλευράς υλικού, με προσθήκη βιομετρικών αισθητήρων. Παράλληλα, φαίνεται η πληρωμή μέσω smartphone είναι κάτι που επιθυμούν να γίνει μέρος της καθημερινότητάς μας τόσο εταιρείες από τον τραπεζικό κλάδο, εταιρείες παροχής λογισμικού και υλικού, αλλά και τα φυσικά καταστήματα.

 

Οι πληρωμές μέσω κινητού/smartphone, δεν είναι κάτι καινούριο. Υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια, αλλά , τουλάχιστον βάσει της έκθεσης της Deloitte Touche, το 2015 θα είναι η χρονιά που θα το γνωρίσει μεγάλο μέρος του πληθυσμού της γης και ενδεχομένως, να καθιερωθεί.

 

Το μεγάλο ερώτημα είναι, θα επιβεβαιωθεί αυτή η πρόβλεψη; Είναι έτοιμος ο κόσμος να χρησιμοποιήσει το smartphone του για πληρωμές ή τα κενά ασφαλείας που υπάρχουν καθιστούν αυτήν την μέθοδο επισφαλή; Ποια η γνώμη σας; Σας έχει δοθεί η ευκαιρία να χρησιμοποιήσετε το smartphone σας για κάποια πληρωμή σε φυσικό κατάστημα; Εμπιστεύεστε αυτήν τη δυνατότητα ή προτιμάτε την ασφάλεια των «συμβατικών» τρόπων πληρωμής;

 

Απαντήστε στο poll και γράψτε την άποψή σας.

 

[εικόνα: Palosirkka, υπό άδεια Creative Commons]

Edited by charlie_pace4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια ακόμα επιλογή : "Δεν έχω ακόμα αποφασίσει" δεν έβλαπτε.

 

Προσωπικά έχω αρχίσει και χρησιμοποιώ με άνεση τις contactless κάρτες οι οποίες και βολεύουν σε πολλές περιπτώσεις. Ομως , και τεχνικά μιλώντας, σε συγκεκριμένες περιπτώσεις (και δεν θα μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες αφού δεν ανήκουν στο topic) θέλουν ακόμα δουλειά. Οχι στο κομμάτι του merchant acquiring αλλά στο integration με το εκάστοτε software solution που χρησιμοποιεί ο merchant.

 

Σε ότι αφορά το topic και επειδή ζούμε στην Ελλάδα, όταν όντως αρχίσει αυτό το πράγμα να παίζει, εννοείται ότι θα το αξιοποιήσω. NFC έχει μια χαρά το Note και εφόσον και το google wallet παίζει και αυτό εδώ, γιατί όχι;

 

--

Sent by my Note 3 on my way to my bed.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα το έκανα. Το να φοβάμαι για θέματα ασφαλείας είναι το ίδιο τραγικό με την αποφυγή online αγορών στο ίντερνετ επειδή τα mainstream ειδησεογραφικά μέσα πιπιλησαν το μυαλό του κόσμου με τρομοκρατικά άρθρα για κάποιους σκοτεινούς χάκερς που θα κλέψουν τα στοιχεία της κάρτας με αποτέλεσμα να βλέπεις κάτι μπαρμπάδες να πηγαίνουν ακόμα να αγοράζουν προϊόντα από μεγάλα καταστήματα με καπέλο, όχι επειδή δεν χρησιμοποιούν ίντερνετ αλλά επειδή "φοβούνται".
Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση γενικά με το σύστημα συναλλαγών έτσι όπως είναι διαμορφωμένο σήμερα είναι απλά τραγική. Σου παρέχει μηδενική ασφάλεια και για να καταλάβετε το μέγεθος δείτε μόνο τα στοιχεία πόσα λεφτά χάντονται καθημερινά παγκοσμίως από τέτοιες κλεμμένες συναλλαγές.

Με λίγα λόγια τα συστήματα αυτά που υπάρχουν σήμερα είναι τελείως απαρχαιωμένα και δεν μπορούν να λειτουργήσουν σε ένα σύγχρονο ψηφιακό κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα το έκανα. Το να φοβάμαι για θέματα ασφαλείας είναι το ίδιο τραγικό με την αποφυγή online αγορών στο ίντερνετ επειδή τα mainstream ειδησεογραφικά μέσα πιπιλησαν το μυαλό του κόσμου με τρομοκρατικά άρθρα για κάποιους σκοτεινούς χάκερς που θα κλέψουν τα στοιχεία της κάρτας με αποτέλεσμα να βλέπεις κάτι μπαρμπάδες να πηγαίνουν ακόμα να αγοράζουν προϊόντα από μεγάλα καταστήματα με καπέλο, όχι επειδή δεν χρησιμοποιούν ίντερνετ αλλά επειδή "φοβούνται".

 

Τα ειπε ολα ο ποιητης!!!! :up::up::up:

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχει σχέση με το ελληνικό κράτος και τράπεζες το πληρώνω από κινητό μέσω ebanking, στα καταστήματα με πιστωτική
Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση γενικά με το σύστημα συναλλαγών έτσι όπως είναι διαμορφωμένο σήμερα είναι απλά τραγική. Σου παρέχει μηδενική ασφάλεια και για να καταλάβετε το μέγεθος δείτε μόνο τα στοιχεία πόσα λεφτά χάντονται καθημερινά παγκοσμίως από τέτοιες κλεμμένες συναλλαγές.

Με λίγα λόγια τα συστήματα αυτά που υπάρχουν σήμερα είναι τελείως απαρχαιωμένα και δεν μπορούν να λειτουργήσουν σε ένα σύγχρονο ψηφιακό κόσμο.

 

επειδή είμαι πραγματικά περίεργος αν αυτα που λές ισχύουν η όχι, σε παρακαλώ εξήγα τι ακριβώς ενοείς χωρίς γενικότητες

Edited by ttheodorou
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως εμπιστεύομαι το smartphone. Εδώ αγοράζουμε από την άλλη άκρη της γης με κάρτες και δεν έχουμε προβλημα. Αν και υπάρχουν και απατεώνες σίγουρα πάντως θέλει προσοχή.
Link to comment
Share on other sites

Ο aroutis το έθεσε σωστά. Χρειάζεται ακόμα δουλειά στο service integration. Βέβαια, με την κινητοποίηση που επικρατεί στο συγκεκριμένο τομέα, το πλέον πιθανό είναι να έχουμε ραγδαία ανάπτυξη λύσεων που θα καλύπτουν τις όποιες ανάγκες, ακόμα και εντός του 2015.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετρητά. Για πολιτικούς λόγους.

 

Αν και ξεφεύγουμε, θα με ενδιέφερε να ακούσω αυτή την άποψη, διότι εγώ θα έλεγα ακριβώς το αντίθετο. Για πολιτικούς λόγους επιθυμώ την εξαφάνιση των μετρητών, το οποίο αποτελεί την ραχοκοκκαλιά των μαύρων αγορών, είτε μιλάμε για εμπορικές συναλλαγές, είτε για μαύρη εργασία, είτε για διακίνηση απαγορευμένων προϊόντων. Και μη μου πεις το κλασσικό "δεν θέλω να με παρακολουθούν", διότι ποσώς με απασχολεί αν το κράτος ξέρει αν χθες αγόρασα δύο κιλά ντομάτες και ένα ψυγείο ή σε ποιο ξενοδοχείο πήγα διακοπές.

 

Σόρρυ για το offtopic, αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ ενδιαφέρουσα η ανταλλαγή απόψεων σχετικά με το φυσικό και το πλαστικό χρήμα.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν και ξεφεύγουμε, θα με ενδιέφερε να ακούσω αυτή την άποψη, διότι εγώ θα έλεγα ακριβώς το αντίθετο. Για πολιτικούς λόγους επιθυμώ την εξαφάνιση των μετρητών, το οποίο αποτελεί την ραχοκοκκαλιά των μαύρων αγορών, είτε μιλάμε για εμπορικές συναλλαγές, είτε για μαύρη εργασία, είτε για διακίνηση απαγορευμένων προϊόντων. Και μη μου πεις το κλασσικό "δεν θέλω να με παρακολουθούν", διότι ποσώς με απασχολεί αν το κράτος ξέρει αν χθες αγόρασα δύο κιλά ντομάτες και ένα ψυγείο ή σε ποιο ξενοδοχείο πήγα διακοπές.

 

Σόρρυ για το offtopic, αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ ενδιαφέρουσα η ανταλλαγή απόψεων σχετικά με το φυσικό και το πλαστικό χρήμα.

 

Παντως στις ΗΠΑ παιρνεις Mac με 3000$ και βαλε και το μετρητο στο Apple Store ειναι καλοδεχουμενο.

offtopic αλλα επρεπε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν και ξεφεύγουμε, θα με ενδιέφερε να ακούσω αυτή την άποψη, διότι εγώ θα έλεγα ακριβώς το αντίθετο. Για πολιτικούς λόγους επιθυμώ την εξαφάνιση των μετρητών, το οποίο αποτελεί την ραχοκοκκαλιά των μαύρων αγορών, είτε μιλάμε για εμπορικές συναλλαγές, είτε για μαύρη εργασία, είτε για διακίνηση απαγορευμένων προϊόντων. Και μη μου πεις το κλασσικό "δεν θέλω να με παρακολουθούν", διότι ποσώς με απασχολεί αν το κράτος ξέρει αν χθες αγόρασα δύο κιλά ντομάτες και ένα ψυγείο ή σε ποιο ξενοδοχείο πήγα διακοπές.

 

Σόρρυ για το offtopic, αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ ενδιαφέρουσα η ανταλλαγή απόψεων σχετικά με το φυσικό και το πλαστικό χρήμα.

Δεν είναι το Κράτος που μαζεύει τις πληροφορίες και την εξουσία που σχετίζονται με το άυλο νόμισμα. Είναι οι Τράπεζες. Οι οποίες ανήκουν σε ιδιώτες. Τα κίνητρά τους δεν είναι εξ ορισμού σκοτεινά, αλλά μπορείς στ' αλήθεια να τους εμπιστευτείς; Με όλα αυτά που γίνονται (και στην χώρα μας τα τελευταία χρόνια) εγώ δεν μπορώ.

Είμαι υποχρεωμένος να έχω συναλλαγές με τράπεζες, αλλά δεν τις εμπιστεύομαι. Και σίγουρα δε θα παραδώσω, οικειοθελώς, περισσότερο έλεγχο σε αυτές.

 

Η αξία του υλικού νομίσματος είναι ότι διατηρείς την (όποια τρέχουσα) αξία του στην άμεση κατοχή σου. Και μπορείς να την διαχειριστείς ελεύθερα, χωρίς μεσάζοντες.

Ασφαλώς και υπάρχουν μειονεκτήματα σε αυτή την περίπτωση, αλλά τη στηρίζω γιατί θεωρώ ότι είναι μια δικλείδα ασφαλείας για την κοινωνία απέναντι στον συγκεντρωτισμό κεφαλαίου των μεγάλων Τραπεζών.

 

Ιδανικό θα ήταν, πιστεύω, ένα πλήρως διαφανές κράτος, άμεσα ελεγχόμενο να διαχειριζεται τις συναλλαγές χωρίς χρήματα.

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση γενικά με το σύστημα συναλλαγών έτσι όπως είναι διαμορφωμένο σήμερα είναι απλά τραγική. Σου παρέχει μηδενική ασφάλεια και για να καταλάβετε το μέγεθος δείτε μόνο τα στοιχεία πόσα λεφτά χάντονται καθημερινά παγκοσμίως από τέτοιες κλεμμένες συναλλαγές.

Με λίγα λόγια τα συστήματα αυτά που υπάρχουν σήμερα είναι τελείως απαρχαιωμένα και δεν μπορούν να λειτουργήσουν σε ένα σύγχρονο ψηφιακό κόσμο.

Επειδή η δουλειά μου βρίσκεται γύρω (και) από τα συστήματα πληρωμών, με μεγάλο ενδιαφέρον περιμένω εμπεριστατωμένα δεδομένα που να στηρίζουν όλα αυτά που λες !:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν και ξεφεύγουμε, θα με ενδιέφερε να ακούσω αυτή την άποψη, διότι εγώ θα έλεγα ακριβώς το αντίθετο. Για πολιτικούς λόγους επιθυμώ την εξαφάνιση των μετρητών, το οποίο αποτελεί την ραχοκοκκαλιά των μαύρων αγορών, είτε μιλάμε για εμπορικές συναλλαγές, είτε για μαύρη εργασία, είτε για διακίνηση απαγορευμένων προϊόντων. Και μη μου πεις το κλασσικό "δεν θέλω να με παρακολουθούν", διότι ποσώς με απασχολεί αν το κράτος ξέρει αν χθες αγόρασα δύο κιλά ντομάτες και ένα ψυγείο ή σε ποιο ξενοδοχείο πήγα διακοπές.

 

Σόρρυ για το offtopic, αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ ενδιαφέρουσα η ανταλλαγή απόψεων σχετικά με το φυσικό και το πλαστικό χρήμα.

Δεν είναι απαραίτητη η εξαφάνιση των μετρητών για όλα αυτά που αναφέρεις. Το μόνο που χρειάζεται είναι η πολιτική βούληση (γενικά μιλώντας), η διασφάλιση διπλογραφικών συστημάτων (για παράδειγμα η διασύνδεση των μηχανών εκδοσης αποδείξεων με κέντρα που θα συλλέγουν ηλεκτρονικά ίχνη αυτών των αποδείξεων και με τη σειρά τους θα τα επεξεργάζονται και θα γίνεται όποιος έλεγχος χρειάζεται για τη καταπολέμηση της φοροδιαφυγής στη πηγή, τόσο του εκδίδοντα όσο και του συναλλασομένου).

 

Λύσεις γενικά υπάρχουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν είναι το Κράτος που μαζεύει τις πληροφορίες και την εξουσία που σχετίζονται με το άυλο νόμισμα. Είναι οι Τράπεζες. Οι οποίες ανήκουν σε ιδιώτες. Τα κίνητρά τους δεν είναι εξ ορισμού σκοτεινά, αλλά μπορείς στ' αλήθεια να τους εμπιστευτείς; Με όλα αυτά που γίνονται (και στην χώρα μας τα τελευταία χρόνια) εγώ δεν μπορώ.

Είμαι υποχρεωμένος να έχω συναλλαγές με τράπεζες, αλλά δεν τις εμπιστεύομαι. Και σίγουρα δε θα παραδώσω, οικειοθελώς, περισσότερο έλεγχο σε αυτές.

 

Η αξία του υλικού νομίσματος είναι ότι διατηρείς την (όποια τρέχουσα) αξία του στην άμεση κατοχή σου. Και μπορείς να την διαχειριστείς ελεύθερα, χωρίς μεσάζοντες.

Ασφαλώς και υπάρχουν μειονεκτήματα σε αυτή την περίπτωση, αλλά τη στηρίζω γιατί θεωρώ ότι είναι μια δικλείδα ασφαλείας για την κοινωνία απέναντι στον συγκεντρωτισμό κεφαλαίου των μεγάλων Τραπεζών.

 

Ιδανικό θα ήταν, πιστεύω, ένα πλήρως διαφανές κράτος, άμεσα ελεγχόμενο να διαχειριζεται τις συναλλαγές χωρίς χρήματα.

Δεν είναι επί του παρόντος, σε κάποιο άλλο thread θα μπορούσαμε να συζητήσουμε περί του τι ακριβώς "συλλέγουν" και υπό τι συνθήκες οι τράπεζες.

 

Και πριν προλάβει κάποιος να πει ότι είμαι τραπεζικός, όχι δεν είμαι. Απλά επειδή γενικά παρατηρώ μια γενική συγχηση (στην οποία πολύ έχουν βοηθήσει οι δημοσιογράφοι και τα media) και μιας και τεχνικό forum είμαστε, καλό ειναι να μη πέφτουμε σε τέτοιες συγχήσεις...

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά , δεν έχω πρόβλημα με τις online συναλλαγές γενικότερα , ούτε και από το smartphone , αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πραγματικό όφελος (μεγάλο ή μικρό) να ψωνίσω με την βοήθεια ενός smartphone ,αντί να καθίσω μπροστά στην οθονάρα (σε σχέση με smartphone) του pc στο σπίτι και να αποφασίσω με την ησυχία μου τι και πως . Μάλλον ένα καταναλωτικό πρότυπο προσπαθεί να περάσει , made in USA , παρά να καλύψει μια πραγματική ανάγκη . Εξάλλου , ας μην ξεχνάμε και την παλιά ρήση :

"τι ανάγκη έχετε να δημιουργείτε κάθε μέρα όλο και μεγαλύτερες ανάγκες ".

1.Ote Vdsl 30/2.5 , draytek vdsl router on a Lan with a supermicro server with 7 clients (Nokia 920 -640 , includet).

2.Ipad mini

3. Lenovo Thinkpad Egde

Link to comment
Share on other sites

Το μέλλον ανήκει στο ηλεκτρονικό χρήμα. Καλώς ή κακώς, το θέλουμε δε το θέλουμε!

Προσωπικά δε βλέπω απολύτως κανένα λόγο να μη γίνονται όλες οι συναλλαγές μας ηλεκτρονικά, από τη στιγμή που πραγματοποιούνται με ασφάλεια και εγκυρότητα. Ανθώπινο λάθος ή απάτη, υπήρχε υπάρχει και θα υπάρχει, είτε το χρήμα είναι φυσικό είτε ηλεκτρονικό οπότε το όποιο επιχείρημα για μη χρήση ηλεκτρονικών συναλλαγών και βέβαια με τη χρήση smartphone, έχει πολλά αντεπιχειρήματα απέναντί του!

Με βάση τα παραπάνω, θεωρώ πως η χρήση ενός τηλεφώνου για πραγματοποίηση οικονομικών συναλλαγών είναι απολύτως θεμιττή.

 

Υ.Γ.

Αυτοί που δεν επιθυμούν το ηλεκτρονικό χρήμα δηλαδή τη χρήση πιστωτικών, χρεωστικών καρτών και smartphone credits , είναι οι τεχνοφοβικοί και βέβαια όσοι πιστέυουν πως όλα γίνονται από "κέντρα" εξουσία με απώτερο σχέδιο τύπου "μεγάλος αδελφός" και έλεγχος-χειραγώγηση των μαζών μέσω του καταναλωτισμού! Αυτό το τελευταίο δεκτόν για παρεϊστική κουβέντα αλλά αν σκεφτούμε πως ούτε οι φοροδιαφεύγοντες αλλά ούτε οι μαυραγορίτες πόσο μάλλον οι απατεώνες τα πάνε καλό με τις καταγραφόμενες συναλλαγές. Αυτό σίγουρα θα μας βάλει σε σκέψη για το τι είναι σωστό και τι όχι και ποιο είναι τελικά το μεγάλο διακύβευμα. Η ιδιωτικότητα ή το κοινό καλό;

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το Υπουργείο Οικονομικών και η Εφορία πετάνε τη σκούφια τους για μια τέτοια εξέλιξη!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά , δεν έχω πρόβλημα με τις online συναλλαγές γενικότερα , ούτε και από το smartphone , αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πραγματικό όφελος (μεγάλο ή μικρό) να ψωνίσω με την βοήθεια ενός smartphone ,αντί να καθίσω μπροστά στην οθονάρα (σε σχέση με smartphone) του pc στο σπίτι και να αποφασίσω με την ησυχία μου τι και πως . Μάλλον ένα καταναλωτικό πρότυπο προσπαθεί να περάσει , made in USA , παρά να καλύψει μια πραγματική ανάγκη . Εξάλλου , ας μην ξεχνάμε και την παλιά ρήση :

"τι ανάγκη έχετε να δημιουργείτε κάθε μέρα όλο και μεγαλύτερες ανάγκες ".

 

δεν μιλάμε για αγορές μέσω smartphone, αλλά για πληρωμές. δηλαδή να πηγαίνεις super market, και αντί να πληρώνεις με μετρητά ή με κάρτα, να πληρώνεις μέσω του κινητού σου (που προφανώς του έχεις περάσει κάποιες κάρτες, τραπεζικούς λογαρισαμούς, paypal κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.

Αυτοί που δεν επιθυμούν το ηλεκτρονικό χρήμα δηλαδή τη χρήση πιστωτικών, χρεωστικών καρτών και smartphone credits , είναι οι τεχνοφοβικοί και βέβαια όσοι πιστέυουν πως όλα γίνονται από "κέντρα" εξουσία με απώτερο σχέδιο τύπου "μεγάλος αδελφός" και έλεγχος-χειραγώγηση των μαζών μέσω του καταναλωτισμού! Αυτό το τελευταίο δεκτόν για παρεϊστική κουβέντα αλλά αν σκεφτούμε πως ούτε οι φοροδιαφεύγοντες αλλά ούτε οι μαυραγορίτες πόσο μάλλον οι απατεώνες τα πάνε καλό με τις καταγραφόμενες συναλλαγές. Αυτό σίγουρα θα μας βάλει σε σκέψη για το τι είναι σωστό και τι όχι και ποιο είναι τελικά το μεγάλο διακύβευμα. Η ιδιωτικότητα ή το κοινό καλό;

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το Υπουργείο Οικονομικών και η Εφορία πετάνε τη σκούφια τους για μια τέτοια εξέλιξη!

 

Γιατί κάποιος που δεν συμφωνεί με τους παραπάνω τρόπους πληρωμής πρέπει να θεωρείται "τεχνοφοβικός" ;

 

Προσωπικά δεν βλέπω να λειτουργούν όλα τέλεια και "νόμιμα" ακόμα και άμα γίνονται όλα ηλεκτρονικά ούτε ότι πρέπει να σκοτώσεις την ιδιωτικότητα στο όνομα του "κοινού καλού". Στο μόνο που συμφωνώ είναι ότι σίγουρα οι Εφορία/ΥΟ και μερικοί ακόμα θα πετάνε την σκούφια τους με μία τέτοια εξέλιξη.

Ο καρκίνος του Internet: Google.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω τι παραπάνω προσφέρει η πληρωμή μέσω smartphone αποτι να πληρώσω με πιστωτική/χρεωστική?

 

Και στις 2 περιπτώσεις στο σουπερμαρκετ (πχ) θα χρειαστεί να βάλω το χέρι στο παντελόνι, να βγάλω το κινητό ή το πορτοφόλι.

 

Αν πχ, προσφερει μεγαλύτερη ασφάλεια ο ένας τρόπος πληρωμής απο τον άλλο, οκ να το καταλαβω, αλλα προς ώρας αδυνατώ

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

καποτε οταν καποιον του εκλεβαν το το κινητο,εκλαιγε το κινητο του.

τωρα θα κλαιει και τα χρηματα του.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν και φανατικός των πιστωτικών καρτών, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το κινητό για να πληρώσω. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ψάξει αρκετά αν και θα το ήθελα.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

καποτε οταν καποιον του εκλεβαν το το κινητο,εκλαιγε το κινητο του.

τωρα θα κλαιει και τα χρηματα του.

Βάζεις κωδικό για να κάνει τη συναλλαγή.

και βέβαια όσοι πιστέυουν πως όλα γίνονται από "κέντρα" εξουσία με απώτερο σχέδιο τύπου "μεγάλος αδελφός" και έλεγχος-χειραγώγηση των μαζών μέσω του καταναλωτισμού!

Δεν έχουν ξαναϋπάρξει στην Ιστορία κέντρα εξουσίας και χειραγώγηση μαζών;

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω τι παραπάνω προσφέρει η πληρωμή μέσω smartphone αποτι να πληρώσω με πιστωτική/χρεωστική?

 

Και στις 2 περιπτώσεις στο σουπερμαρκετ (πχ) θα χρειαστεί να βάλω το χέρι στο παντελόνι, να βγάλω το κινητό ή το πορτοφόλι.

 

Αν πχ, προσφερει μεγαλύτερη ασφάλεια ο ένας τρόπος πληρωμής απο τον άλλο, οκ να το καταλαβω, αλλα προς ώρας αδυνατώ

 

Για μια φορά ίσως να το δοκίμαζα. Αλλά νομίζω ότι προς το παρόν θεωρώ πιο βολικό να πληρώνω με την χρεωστική μου. Παντώς το θεωρώ καλό βήμα, ίσως για ενοποίηση λογαριασμων (που είναι και της μόδας.. :p :p

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Θα το χρησημοποιουσα αρκει να μην εχε τιποτα προμηθειες και νταβατζιλικια.

Ετσι και αλλιως τα κουβαλαμε μαζι γιατι να μην ωφεληθουμε και επιπλεων αναγζεις και τον πωλητη να κοψει αποδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...