Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στέκομαι στο σημείο που αναφέρεται στα windows mobile 10.....ΟΛΑ ΛΑΘΟΣ....

https://techblog.gr/software/windows-phone-o-tritos-paiktis-poy-ta-paratise-fails/

 

Έτσι ακριβώς, τα wp8.1 ήταν πολύ ανώτερα ως λειτουργικό. Πολύ ταχύτερα και βελτιστοποιημένα. Εκεί έπρεπε να πατήσουν, αλλά τα έκαναν όλα λάθος... Έχω κρατήσει την τελευταία (ακυκλοφόρητη) ναυαρχίδα 8.1 (Nokia McLaren) και πραγματικά απορώ πώς έθαψαν τεχνολογίες που θα μπορούσαν με καλή προώθηση και ανάπτυξη, να γίνουν το Next-best thing, όπως το capacitive iphone με μοναδικό πλήκτρο του μενού μπροστά, έτσι και με τις 3D Touch τεχνολογίες, θα μπορούσε να φέρει τα πάνω κάτω. Αντί αυτού, ήρθαν τα 10άρια που δεν υποστήριζαν τέτοιες τεχνολογίες (πέρα από 1-2 μικρές εξαιρέσεις σε πρωτότυπα όπως το Hapanero) και όλα τα προβλήματα που αναφέρονται και στο άρθρο. Από bugs, πτώση στην απόδοση/ομαλότητα, ανομοιογένεια κλπ

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έτσι ακριβώς, τα wp8.1 ήταν πολύ ανώτερα ως λειτουργικό. Πολύ ταχύτερα και βελτιστοποιημένα. Εκεί έπρεπε να πατήσουν, αλλά τα έκαναν όλα λάθος... Έχω κρατήσει την τελευταία (ακυκλοφόρητη) ναυαρχίδα 8.1 (Nokia McLaren) και πραγματικά απορώ πώς έθαψαν τεχνολογίες που θα μπορούσαν με καλή προώθηση και ανάπτυξη, να γίνουν το Next-best thing, όπως το capacitive iphone με μοναδικό πλήκτρο του μενού μπροστά, έτσι και με τις 3D Touch τεχνολογίες, θα μπορούσε να φέρει τα πάνω κάτω. Αντί αυτού, ήρθαν τα 10άρια που δεν υποστήριζαν τέτοιες τεχνολογίες (πέρα από 1-2 μικρές εξαιρέσεις σε πρωτότυπα όπως το Hapanero) και όλα τα προβλήματα που αναφέρονται και στο άρθρο. Από bugs, πτώση στην απόδοση/ομαλότητα, ανομοιογένεια κλπ

 

Α Μπράβο ρε Mivas....Όπως τα λες...Και επειδή ψιλοεχω διαβάσει το ιστορικό Σου με τα καμεροκινητα κλπ...Πραγματικά η Ms είναι τόσο Loser...Που όχι μόνο κατέβασε βρακιά στο θέμα mobile λειτουργικού από την Google...Αλλά και σε θέμα καμερών στα κινητά τα pixels λόγω της Gcam ειναι στην κορυφή...Δηλαδή έχασε ΠΑΝΤΟΥ...Απίστευτο...Και ακόμα και τώρα ανετοιμο το έβγαλε το surface ..Ενώ το δούλευε εδώ και πολύ καιρό...Και με κάμερα για γελια...Προφανώς για να βγάλουν κάνα σπασμένο από τα τόσα χρόνια έρευνας από τους λίγους φανς... Ρε τι είναι τούτοι δω;;

Link to comment
Share on other sites

Λανθασμένες ίσως. Οικονομικοτερες ίσως. Βιαστικές γιατί?

Τα λάθη από τη βιασύνη βγαίνουν.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τα λάθη από τη βιασύνη βγαίνουν.

 

Πώς και απάντησες μετά από ένα 20 ήμερο ;;;Θα μας κουζουλανεις εσύ Evris...

 

Να σου πω την γνώμη μ, για πια βιασύνη μιλάς;; Το ότι δουλεύουν πάνω σε αυτή την συσκευή εδώ και τόσα χρόνια και την έβγαλαν με σχεδόν προπερσινα σπεκς , με πολλά bugs στο λειτουργικό, αυτο είναι θέμα βιασύνης ή Ανικανότητας;; Αν μου πεις το δεύτερο θα συμφωνήσω μαζί σου να ξέρεις..

Link to comment
Share on other sites

Πώς και απάντησες μετά από ένα 20 ήμερο ;;;Θα μας κουζουλανεις εσύ Evris...

 

Να σου πω την γνώμη μ, για πια βιασύνη μιλάς;; Το ότι δουλεύουν πάνω σε αυτή την συσκευή εδώ και τόσα χρόνια και την έβγαλαν με σχεδόν προπερσινα σπεκς , με πολλά bugs στο λειτουργικό, αυτο είναι θέμα βιασύνης ή Ανικανότητας;; Αν μου πεις το δεύτερο θα συμφωνήσω μαζί σου να ξέρεις..

Σχετική είναι η βιασύνη... Ανικανότητα σε τι ακριβώς; Δεν νομίζω να είναι τόσο ανίκανοι ώστε να μη μπορούν να βάλουν σημερινά specs στο Duo, ενώ μπορούν στα υπόλοιπα Surface τους!

Μ' αρέσει που μετράς και τις μέρες που έχω να απαντήσω.

Τέλος πάντων... Εδώ είμαστε off. Έχει και νήμα το Duo το οποίο παρέθεσε ο faasf πιο πάνω.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σχετική είναι η βιασύνη... Ανικανότητα σε τι ακριβώς; Δεν νομίζω να είναι τόσο ανίκανοι ώστε να μη μπορούν να βάλουν σημερινά specs στο Duo, ενώ μπορούν στα υπόλοιπα Surface τους!

Μ' αρέσει που μετράς και τις μέρες που έχω να απαντήσω.

Τέλος πάντων... Εδώ είμαστε off. Έχει και νήμα το Duo το οποίο παρέθεσε ο faasf πιο πάνω.

 

Προσπάθησε ρε συ να κρατάς το νήμα καθαρό. Δεν χρειάζεται να γεμίζει με κοπριές...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Εδώ είναι το νήμα (υπάρχει) για τη duo: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=485386

Καλημέρα Faasf!!!

Κάτι μου λέει πως έχεις προχωρήσει σε αγορά android συσκευής...Θα ήθελες να μας πεις γενικά τις εντυπώσεις σου;;

Link to comment
Share on other sites

Να μας πει και τι σκοπεύει να κάνει η Microsoft με το λειτουργικό της. Γιατί βλέπω σκέφτεται να αφήσει πίσω της τα Windows 10.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει πως έχεις προχωρήσει σε αγορά android συσκευής...

Όχι. Ανέλπιστα δεν έχει αλλάξει κάτι, οπότε δεν χρειάστηκε μέχρις στιγμής να αγοράσω άλλη συσκευή. Το 950 έχω ακόμη.

Δεν χρειάζεται πάντως να αγοράσω τηλέφωνο android για να σου πω τις εντυπώσεις μου. Υπέροχες συσκευές κυκλοφορούν και κυκλοφορούσαν με android (όπως και με ios) για όλα τα γούστα.

Να μας πει και τι σκοπεύει να κάνει η Microsoft με το λειτουργικό της. Γιατί βλέπω σκέφτεται να αφήσει πίσω της τα Windows 10.

Ό,τι ξέρεις, ξέρω evris. Και δεν έχω καταλάβει αν είναι καινούριο λειτουργικό ή μία «μεγάλη» αναβάθμιση του UI των W10; Απ' ό,τι βλέπω σε εικόνες στο νετ, μάλλον το δεύτερο ισχύει. Δηλαδή ενσωμάτωσαν στα W10 τα χαρακτηριστικά και το UI των Windows 10X. Και κάπου διάβασα ότι θα υπάρχει η επιλογή να διαλέγει κάποιος το προηγούμενο UI. Θα δούμε. Νομίζω στις 24 Ιουνίου θα πουν περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται ότι τα 10Χ είτε τα έκαναν παύση επ αόριστον, είτε ότι τα έθαψαν τελείως. Γνωρίζουμε τι από τα δύο ισχύει;

 

Πάντως τα 10 Mobile, μακροπρόθεσμα είναι αρκετά βιώσιμα, με τα καταστήματα από τρίτους, αλλά και τον Spartan browser που είναι στα σκαριά και ίσως να υπάρξουν λύσεις με Whatsapp Web και Messenger μέσω του browser ή μέσω Jabber/xmpp, μιας και είναι οι δύο κύριες εφαρμογές που ζητούν οι πιο πολλοί...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται ότι τα 10Χ είτε τα έκαναν παύση επ αόριστον, είτε ότι τα έθαψαν τελείως. Γνωρίζουμε τι από τα δύο ισχύει;

Όχι δε γνωρίζουμε τι από τα δύο ισχύει αναφορικά με τα Windows 10X (ως αυτόνομο λειτουργικό). Αυτό που μάλλον ισχύει είναι ότι τα Windows 11 ή όπως αλλιώς θα ονομάζονται (αν όντως τελικά υπάρξει νέα ονομασία/νέα έκδοση) θα περιλαμβάνουν τα περισσότερα χαρακτηριστικά των Windows 10X συμπεριλαμβανομένου του UI των X.

Πάντως τα 10 Mobile, μακροπρόθεσμα είναι αρκετά βιώσιμα

Κάποια στιγμή θα υπάρξει θέμα με τον browser. Περίμενα να συμβεί νωρίτερα. Προς το παρόν είναι λειτουργικός. Μακάρι να κρατήσει άλλον έναν χρόνο.

με τα καταστήματα από τρίτους, αλλά και τον Spartan browser που είναι στα σκαριά

Τι εννοείς; Ποια είναι τα καταστήματα από τρίτους; Ο Spartan, o παλιός Edge δεν είναι (αυτός δηλαδή που έχουν ήδη τα WM10); Δεν έχω ακούσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Ποια είναι τα καταστήματα από τρίτους; Ο Spartan, o παλιός Edge δεν είναι (αυτός δηλαδή που έχουν ήδη τα WM10); Δεν έχω ακούσει κάτι.

 

Τα ZellaStore και PinguinStore εννοώ. Το πρώτο τουλάχιστον είναι από τον ίδιο που αναπτύσσει τον καινούργιο browser και στόχος είναι να ανεβάσει τις εφαρμογές του καταστήματος της Microsoft όταν κλείσει. Και υπάρχουν και οι δύο συλλογές/archives από τις αντίστοιχες ομάδες των wp8.1 και 10 σε μορφή εφαρμογής, ώστε να εγκαθιστάς απευθείας από εκεί μέσα τις εφαρμογές που έχουν.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τα ZellaStore και PinguinStore εννοώ. Το πρώτο τουλάχιστον είναι από τον ίδιο που αναπτύσσει τον καινούργιο browser

Ωραίος Miva. Έψαξα λίγο σήμερα για αυτά που αναφέρεις. Βρήκα πληροφορίες για τα stores. Ενδιαφέρουσα προσπάθεια. Βέβαια είμαστε ελάχιστοι όσοι χρησιμοποιούμε WM10, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα υπάρχει όρεξη από τους δημιουργούς. Δεν βρήκα όμως πληροφορίες για τον browser. Αν έχεις κάποιος link...

 

Είμαι περίεργος με τι ακριβώς ασχολείται ο άνθρωπος, γιατί μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο έως αδύνατο (θέλει τρομερή δουλειά) να αναπτυχθεί browser από το μηδέν, χωρίς δηλαδή να χρησιμοποιείται η engine του edge. Αν δημιουργηθεί θέμα (κάποια ασυμβατότητα), στην engine θα υφίσταται, οπότε οποιοσδήποτε browser θα έχει θέμα. Για μένα αυτό θα είναι το μεγάλο πρόβλημα.

 

Και ένα τελευταίο αν κάποιος δεν το έχει πάρει είδηση. Η εφαρμογή του netflix εδώ και δύο/τρεις μήνες επαναλειτουργεί (είχε θέμα και δεν μπορούσες να κάνεις σύνδεση).

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Miva. Έψαξα λίγο σήμερα για αυτά που αναφέρεις. Βρήκα πληροφορίες για τα stores. Ενδιαφέρουσα προσπάθεια. Βέβαια είμαστε ελάχιστοι όσοι χρησιμοποιούμε WM10, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα υπάρχει όρεξη από τους δημιουργούς. Δεν βρήκα όμως πληροφορίες για τον browser. Αν έχεις κάποιος link...

 

Είμαι περίεργος με τι ακριβώς ασχολείται ο άνθρωπος, γιατί μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο έως αδύνατο (θέλει τρομερή δουλειά) να αναπτυχθεί browser από το μηδέν, χωρίς δηλαδή να χρησιμοποιείται η engine του edge. Αν δημιουργηθεί θέμα (κάποια ασυμβατότητα), στην engine θα υφίσταται, οπότε οποιοσδήποτε browser θα έχει θέμα. Για μένα αυτό θα είναι το μεγάλο πρόβλημα.

 

Και ένα τελευταίο αν κάποιος δεν το έχει πάρει είδηση. Η εφαρμογή του netflix εδώ και δύο/τρεις μήνες επαναλειτουργεί (είχε θέμα και δεν μπορούσες να κάνεις σύνδεση).

 

Νομίζω ότι για την κοινότητα των w10m αλλά και wp8.1, οι αντίστοιχες ομάδες του lasitha στο Telegram είναι MUST. Είναι ιδιαίτερα οργανωμένες, με οδηγούς, εφαρμογές (διατηρώ την οργάνωση και συλλογή στα wp8.1, εκείνος στα w10m και τα παιχνίδια που είναι κοινά στις δύο ομάδες), διάφορα κόλπα, συνδέσμους και πάρα πολλά άλλα. Και μιας και υπάρχει αυτή η οργάνωση, υπάρχουν και αντίστοιχες εφαρμογές για κινητό ή υπολογιστή w10 ώστε να έχεις απευθείας πρόσβαση σε όλα αυτά χωρίς να έχεις καν Telegram. Ειδικά την εφαρμογή για w10m μπορείς να την χρησιμοποιείς και σαν κατάστημα μιας και κατεβάζεις και εγκαθιστάς απευθείας εφαρμογές.

 

Σχετικά με το Save Spartan browser project είναι μακροχρόνιο σαφώς, είναι ένας κυρίως και έχει 2-4 άτομα στην ομάδα του. Η μηχανή είναι custom chromium από όσο έχω καταλάβει. Εκτός από τον browser και το Store, υπάρχει και τουλάχιστον άλλο ένα, μικρότερο project από τον ίδιο. Πρόκειται για κάποιο AI πρόγραμμα, τον διάδοχο της Cortana. Αλλά αυτό είναι ακόμη πιο πολύ στα ξεκινήματα. Νομίζω το πιο κεντρικό Chat που έχει για συζήτηση και ανακοινώσεις είναι αυτό https://t.me/ZellaSoft

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Κατήργησαν και τα live tiles... και πάει όλο και πιο πολύ σε Mac OS... Γιατί να μην πάρει Mac τότε ο άλλος και να παιδεύεται με Windows?

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες που χρησιμοποιώ την έκδοση των Windows 11 το βρίσκω όμορφο, με ωραία animations κατά την χρήση του λειτουργικού που δεν μπορούν να φανούν (προφανώς) σε screenshot που κυκλοφορούν σε διάφορες σελίδες και αισθάνομαι ότι είναι και περισσότερο γρήγορο σαν λειτουργικό από τα Windows 10. Οι στρογγυλεμενες γωνίες το κάνουν να δείχνει μοντέρνο.

 

Έχουν αφαιρεθεί τα Live Tile αλλά πιστεύω ότι στην επίσημη έκδοση Win11 θα δώσουν την επιλογή για την ενεργοποίηση της Win10 έναρξης (που έχει τα Live Tiles). Αλλά πιστεύω επίσης ότι θα προσθέσουν και Widgets σαν αντικατάσταση των Live Tiles (υπάρχουν τώρα στην Win11 έκδοση Widgets αλλά μοιάζει να μην έχουν πρόσβαση οι Developers σε αυτό!! προς το παρόν τουλάχιστον;; ).

 

Στις 24 Ιουνίου θα γίνει και event για developers εκτός από το Event για την "Επόμενη γενιά των Windows". Σίγουρα θα δούμε το νέο UI του Microsoft Store, ίσως υποστήριξη Android εφαρμογών στο Microsoft Store (ίσως για αυτό βγάλανε τα Live Tiles για να μοιάζουν με τα στατικά εικονίδια των Android apps ;;;; συν τα Widgets;; ).

 

Οπότε αναμένουμε όλα τα επίσημα νέα από την ίδια την Microsoft στις 24 Ιουνίου.

Απεργίες GR - Windows 10 App (PC,Mobile,Xbox) Download HERE

Γιορτές - Windows 10 App (PC,Mobile,Xbox) Download HERE

Link to comment
Share on other sites

Κατήργησαν και τα live tiles... και πάει όλο και πιο πολύ σε Mac OS... Γιατί να μην πάρει Mac τότε ο άλλος και να παιδεύεται με Windows?

Δεν έχεις άδικο. Ήταν γνωστό (περίπου πριν 2 χρόνια) ότι το UI σε μελλοντικές εκδόσεις των Windows 10 (πριν την απόφαση να μετονομαστούν σε Windows 11) θα αλλάξει και θα μοιάζει με αυτό των 10Χ και με οθόνες έναρξης άλλων λειτουργικών.

Τα live tiles δεν άρεσαν στον περισσότερο κόσμο (ούτε χρησιμοποιούνταν ιδιαίτερα από τις περισσότερες εφαρμογές). Η MS πήγε με το ρεύμα.

Έχουν αφαιρεθεί τα Live Tile αλλά πιστεύω ότι στην επίσημη έκδοση Win11 θα δώσουν την επιλογή για την ενεργοποίηση της Win10 έναρξης (που έχει τα Live Tiles).

Αυτό είχα διαβάσει και 'γω προ ημερών. Θα αναφέρεται ως "Classic Start Menu".

Στο παρακάτω link αναφέρεται και τρόπος για την έκδοση (μάλλον) που χρησιμοποιείς μέσω registry, γιατί απουσιάζει προς το παρόν η επιλογή στις ρυθμίσεις. Λογικά θα προστεθεί όπως γράφεις (και γράφεται και στο άρθρο) στην επίσημη έκδοση.

https://www.windowslatest.com/2021/06/16/live-tiles-can-be-re-enabled-in-windows-11-if-you-really-love-them/

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να αρχίζω να ψάχνω για lumia 950xl???

https://techblog.gr/software/windows-11-trechoyn-se-lumia-950-xl-raspberry-pi-4/

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συλλεκτικά κομμάτια!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να αρχίζω να ψάχνω για lumia 950xl???

https://techblog.gr/software/windows-11-trechoyn-se-lumia-950-xl-raspberry-pi-4/

 

Θα έχει ένα κόστος να αποκτήσεις τέτοιο συλλεκτικό κομμάτι.. :-)

Link to comment
Share on other sites

Χαχα εγώ θα πάρω πίσω το 950XL εκεί που το έδωσα τότε! Αν καταφέρουν να το κάνουν να δουλέψει με τα Windows 11.....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανα και δεν έδωσα το δικό μου. Τώρα θα πρέπει να το βάλω σε κανένα χρηματοκιβώτιο.

Πλάκα πλάκα, μ' αυτά που διάβασα από εσάς, παιδιά, βλέπω να το ανασταίνω το XLάκι μου.

Edited by gvargiam
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...