Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι εννοούν, ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα μπορούν να περνάνε Windows 10 όλες οι συσκευές Android;

 

Ακόμη κι αν περνάνε κάποια στιγμή, δεν θα αξιοποιούνται όλα τα χαρακτηριστικά της συσκευής λόγω έλλειψης οδηγών. Εδώ στο Hapanero (και τα 950/XL) τόσο καιρό παιδεύονται και ακόμη η κάμερα δεν λειτουργεί (και άλλα)...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Ακόμη κι αν περνάνε κάποια στιγμή, δεν θα αξιοποιούνται όλα τα χαρακτηριστικά της συσκευής λόγω έλλειψης οδηγών.

 

Έτσι ακριβώς είναι. Όσοι κάνουν τέτοια πειράματα τα κάνουν επειδή απλά μπορούν, χωρίς ουσιαστικό όφελος από όλο αυτό μιας και δεν είναι τόσο απλό να γίνει λειτουργική η συσκευή με τέτοια mods.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η νέα σελίδα του project: https://woa-project.github.io/LumiaWOA/

Κατάσταση (λειτουργίες/drivers): https://woa-project.github.io/LumiaWOA/status/ (72% περίπου)

100% (χωρίς MS) απίθανο να φτάσει, πολύ καλή δουλειά όμως.

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Όπως έγραψα και στο θέμα του 950XL, για μένα ένα από τα μεγαλύτερα μειονεκτήματα είναι οι μικρές γραμματοσειρές που για να έχεις ακρίβεια στο touch θες πενάκι. Ειδικά κατά την εκκίνηση του dual boot είναι σχεδόν αδύνατο να διαβάσεις τα γράμματα και να επιλέξεις σε τι λειτουργικό θες να εκκινήσει η συσκευή . Κατά τα άλλα το προτζεκτ είναι σούπερ και πάρα πολύ ενδιαφέρον

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Η νέα σελίδα του project: https://woa-project.github.io/LumiaWOA/

Κατάσταση (λειτουργίες/drivers): https://woa-project.github.io/LumiaWOA/status/ (72% περίπου)

100% (χωρίς MS) απίθανο να φτάσει, πολύ καλή δουλειά όμως.

 

Από ό,τι βλέπω το Hapanero έχει 76% συμβατότητα και γενικά καλύτερη από κάθε άλλη συσκευή. Η κάμερα λείπει από όλα μιας και χρειάζονται οδηγοί, κάποιες υποδοχές, ίσως γρήγορη φόρτιση, ή αισθητήρες απωτυπωμάτων σε νεότερες συσκευές Android κλπ, αλλά οι βασικές λειτουργίες φαίνονται οκ. Επίσης το Hapanero έχει και δυνατότητα γραφίδας όπως το Surface και κάποιος ανέφερε και τη δυνατότητα grip-to-lock για τον προσανατολισμό που τον είχα δει μόνο στο McLaren με WP8.1. Οπότε έχει νόημα να πάει κάποιος σε Hapanero αν θέλει να ασχοληθεί παραπάνω με το project, αν και οι κάμερες όπως σε όλες τις συσκευές είναι και σε αυτό ασύμβατες...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Όπως έγραψα και στο θέμα του 950XL, για μένα ένα από τα μεγαλύτερα μειονεκτήματα είναι οι μικρές γραμματοσειρές που για να έχεις ακρίβεια στο touch θες πενάκι. Ειδικά κατά την εκκίνηση του dual boot είναι σχεδόν αδύνατο να διαβάσεις τα γράμματα και να επιλέξεις σε τι λειτουργικό θες να εκκινήσει η συσκευή . Κατά τα άλλα το προτζεκτ είναι σούπερ και πάρα πολύ ενδιαφέρον

Τώρα το είδα στο αντίστοιχο θέμα. Βρήκες χρόνο με την κατάσταση... Ωραία. Το δικό μου δεν το πειράζω ακόμη καθώς δεν έχω σκοπό προς το παρόν να αλλάξω τηλέφωνο.

Σχετικά με τις γραμματοσειρές... αφού μπεις στα Windows δεν βοηθάει κάποια ρύθμιση;

π.χ. https://support.microsoft.com/en-us/help/4028566/windows-10-change-the-size-of-text

Από ό,τι βλέπω το Hapanero έχει 76% συμβατότητα και γενικά καλύτερη από κάθε άλλη συσκευή. Η κάμερα λείπει από όλα μιας και χρειάζονται οδηγοί, κάποιες υποδοχές, ίσως γρήγορη φόρτιση, ή αισθητήρες απωτυπωμάτων σε νεότερες συσκευές Android κλπ, αλλά οι βασικές λειτουργίες φαίνονται οκ. Επίσης το Hapanero έχει και δυνατότητα γραφίδας όπως το Surface και κάποιος ανέφερε και τη δυνατότητα grip-to-lock για τον προσανατολισμό που τον είχα δει μόνο στο McLaren με WP8.1. Οπότε έχει νόημα να πάει κάποιος σε Hapanero αν θέλει να ασχοληθεί παραπάνω με το project, αν και οι κάμερες όπως σε όλες τις συσκευές είναι και σε αυτό ασύμβατες...

Είναι δύσκολο όμως, αν όχι αδύνατο να το βρει κάποιος το Hapanero. Το 950XL υπάρχει σε αφθονία οπότε είναι μια πιο ενδεδειγμένη και φθηνή λύση. Όπως και να 'χει χωρίς βοήθεια από MS (π.χ. drivers) αδύνατο να φτάσει σε 100% λειτουργικότητα. Από την άλλη η MS δε θέλει (και καλώς δε θέλει) τα Windows 10Arm να τρέχουν σε συσκευές λίγων ιντσών αφού αφενός είναι δύσχρηστα (τα παράθυρα), αφετέρου έχουν αρκετά μειωμένη αυτονομία σε σχέση με ένα mobile λειτουργικό. Αν το ήθελε, θα το είχε κάνει ήδη από την κυκλοφορία του 835. Τηλεφωνικές λειτουργίες υποστήριζαν τα Windows 10Arm.

 

Εξίσου ενδιαφέρον (λόγω της αυξημένης λειτουργικότητας και αυτονομίας) θα είναι και η μεταφορά των Windows 10X σε τέτοιες συσκευές, εφόσον φυσικά κυκλοφορήσουν για ARM (την επόμενη μέρα θα τα εγκαταστήσουν, όσοι ασχολούνται τώρα με τη μεταφορά των Windows10Arm). Η Neo (αναδιπλούμενο tablet) πάει για το '21 και παίρνουν προτεραιότητα συσκευές με μία οθόνη. Ήταν να γίνει το αντίθετο, αλλά φαίνεται ότι άλλαξαν τα σχέδιά τους.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο όμως, αν όχι αδύνατο να το βρει κάποιος το Hapanero. Το 950XL υπάρχει σε αφθονία οπότε είναι μια πιο ενδεδειγμένη και φθηνή λύση. Όπως και να 'χει χωρίς βοήθεια από MS (π.χ. drivers) αδύνατο να φτάσει σε 100% λειτουργικότητα. Από την άλλη η MS δε θέλει (και καλώς δε θέλει) τα Windows 10Arm να τρέχουν σε συσκευές λίγων ιντσών αφού αφενός είναι δύσχρηστα (τα παράθυρα), αφετέρου έχουν αρκετά μειωμένη αυτονομία σε σχέση με ένα mobile λειτουργικό. Αν το ήθελε, θα το είχε κάνει ήδη από την κυκλοφορία του 835. Τηλεφωνικές λειτουργίες υποστήριζαν τα Windows 10Arm.

 

Όντως τώρα πια δεν το βλέπω πουθενά... Πριν κάποιο καιρό είχε αρκετά Nokia RX-130 στο εύρος 100-200 δολλάρια που νομίζω για πρωτότυπα είναι καλή τιμή. Αλλά τώρα δύσκολο... Από την άλλη σκεφτόμουν αν θα μπορούσε να περάσει κάποιος WIndows 10 ή έστω τα Mobile σε McLaren... Αν και έχει τεχνολογίες που δεν έχουμε δει αλλού, δεν ξέρω τι συμβατότητα θα έχουν οι οδηγοί για 10άρια ή 10 Mobile...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς συσκευές με μια οθόνη;

Τα Windows 10X θα κυκλοφορούσαν αρχικά μόνο με τις αναδιπλούμενες (Neo, Lenovo’s ThinkPad X1 Fold) που έχουν ήδη ανακοινωθεί και κατόπιν πιθανόν θα κυκλοφορούσαν συσκευές και με μία οθόνη (π.χ. tablets, laptops) με αυτό το light λειτουργικό. Φαίνεται ότι θα γίνει πρώτα το δεύτερο.

Από την άλλη σκεφτόμουν αν θα μπορούσε να περάσει κάποιος WIndows 10 ή έστω τα Mobile σε McLaren... Αν και έχει τεχνολογίες που δεν έχουμε δει αλλού, δεν ξέρω τι συμβατότητα θα έχουν οι οδηγοί για 10άρια ή 10 Mobile...

Για τα Windows 10 Arm καλύτερα να το ξεχάσεις (για το McLaren). Για τα Windows 10 mobile πάλι νομίζω δεν αξίζει το ρίσκο. Πεθαμένο λειτουργικό είναι που ανά πάσα στιγμή μπορεί να σταματήσει να λειτουργεί το store (άντε πες να κρατήσει ένα χρόνο ακόμη). Άλλο είναι να έχεις ήδη ένα τηλέφωνο (π.χ. το 950) με ένα πεθαμένο λειτουργικό το οποίο όμως εξακολουθεί να είναι λειτουργικό, και άλλο να θες να περάσεις ένα πεθαμένο λειτουργικό σε μια πρωτότυπη συσκευή που δεν ξέρεις πώς θα λειτουργεί με αυτό και αν θα μπορείς να την επαναφέρεις αν κάτι πάει στραβά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα,

 

Ελπίζω να μην είμαι off topic εδώ: Έχω ένα Lumia 735 (κύρια συσκευή ακόμα!), με περασμένη την 10.0.14393.2551.

 

Αν του κάνω ένα hard reset για να στρώσει, θα έχω πρόβλημα με την εγκατάσταση των εφαρμογών από το Store? Είναι κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω?

 

Από ό,τι βλέπω εδώ https://www.gsmarena.com/nokia_lumia_735-6639.php

η συσκευή σου ανήκει στα windowsphone 8 series, οπότε είναι λίγο εκτός, αλλά δεν έχει πολύ κόσμο, οπότε...:)

 

Μετά την επαναφορά θα σε στείλει πίσω στα 8άρια. Σύμφωνα με αυτό http://allaboutwindowsphone.com/features/item/23782_Its_obvious_but_Dont_use_WDRT_.php

ο μόνος επίσημος τρόπος για να ξαναπεράσεις τα 10άρια είναι το Microsoft Over-The-Cable Updater. Μοιάζει με γραμμή εντολών, αλλά δεν θέλει κάτι. Απλά συνδέεις το κινητό στον υπολογιστή, τρέχεις το πρόγραμμα και σου στέλνει μέσω υπολογιστή όλες τις ενημερώσεις για να πάει στα 10άρια και στην τελευταία επίσημα υποστηριζόμενη ενημέρωση.

 

Υπάρχουν βέβαια και ανεπίσημοι τρόποι, αλλά το 735 υποστηρίζει επίσημα τα 10άρια οπότε θα είσαι εντάξει. Στα 8άρια το κατάστημα έχει κλείσει, αλλά στα 10άρια, όλα είναι εντάξει.

 

Συγγνώμη για μια ακόμη φορά που παρεμβαίνω στο νήμα, αλλά δεν υπάρχει ξεχωριστό θέμα για τα 730/735 στο forum (και αν υπήρχαν δεν θα τα έβλεπε κανένας)...

 

Τελικά πριν λίγες μέρες πήρα την απόφαση και έκανα hard reset στο 735 μου με συνδυασμό hardware keys (όχι από το μενού), κρατώντας ένα backup από την τρέχουσα έκδοση. Όντως, ξαναμπήκα με την τελευταία έκδοση που είχα εγκατεστημένη (10.0.14393.2551), επανέφερα το backup και ήρθαν όλες οι ρυθμίσεις και οι εφαρμογές όπως πριν. @Mivas σε ευχαριστώ έστω και αργοπορημένα για την απάντηση, αν και έπεσες έξω με την έκδοση λογισμικού μετά το Hard reset - μικρό το κακό!

 

Δυστυχώς όμως δεν έχει γίνει επαναφορά των SMS, ενώ έχω την επιλογή να τα φέρνει από όλο το διάστημα και έχω κάνει sign in. Δοκίμασα πάλι hard reset χωρίς επαναφορά, και τώρα είμαι στην 3η προσπάθεια επαναφοράς με backup. Σε καμία περίπτωση δεν έχουν εμφανιστεί τα SMS, όσες μέρες κι αν περάσουν.

 

Επειδή είχα κάποια σημαντικά μηνύματα ανάμεσα σε αυτά που έχασα, ξέρετε κάποιον τρόπο να τα επαναφέρω - ακόμη κι αν χρειαστεί άλλον ένα hard reset? :cry:

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για μια ακόμη φορά που παρεμβαίνω στο νήμα, αλλά δεν υπάρχει ξεχωριστό θέμα για τα 730/735 στο forum (και αν υπήρχαν δεν θα τα έβλεπε κανένας)...

 

Τελικά πριν λίγες μέρες πήρα την απόφαση και έκανα hard reset στο 735 μου με συνδυασμό hardware keys (όχι από το μενού), κρατώντας ένα backup από την τρέχουσα έκδοση. Όντως, ξαναμπήκα με την τελευταία έκδοση που είχα εγκατεστημένη (10.0.14393.2551), επανέφερα το backup και ήρθαν όλες οι ρυθμίσεις και οι εφαρμογές όπως πριν. @Mivas σε ευχαριστώ έστω και αργοπορημένα για την απάντηση, αν και έπεσες έξω με την έκδοση λογισμικού μετά το Hard reset - μικρό το κακό!

 

Δυστυχώς όμως δεν έχει γίνει επαναφορά των SMS, ενώ έχω την επιλογή να τα φέρνει από όλο το διάστημα και έχω κάνει sign in. Δοκίμασα πάλι hard reset χωρίς επαναφορά, και τώρα είμαι στην 3η προσπάθεια επαναφοράς με backup. Σε καμία περίπτωση δεν έχουν εμφανιστεί τα SMS, όσες μέρες κι αν περάσουν.

 

Επειδή είχα κάποια σημαντικά μηνύματα ανάμεσα σε αυτά που έχασα, ξέρετε κάποιον τρόπο να τα επαναφέρω - ακόμη κι αν χρειαστεί άλλον ένα hard reset? :cry:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=398904

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

 

έχει να ενημερωθεί από το 2017 όπως βλέπω...

 

Επίσης σχετικό είναι το γενικό νήμα για τις WP8 συσκευές, αλλά ήμουν ο τελευταίος που είχε γράψει, δε ξέρω αν το παρακολουθούν ακόμη άτομα...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=352004

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν ξέρω πόσοι ασχολούνται ακόμη με WindowsPhone, αλλά γίνεται μια προσπάθεια συγκέντρωσης αρχείων xap στην ομάδα εδώ ://t.me/W8Mobile

 

από τον lasitha του AAWP. Οι εφαρμογές αυτές σαφώς και μπορούν να περαστούν και σε 10άρια. Τα μαζεύω για την ώρα στο OneDrive σε υποφακέλους και βλέπουμε. Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι ευπρόσδεκτα :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γενική απορία σε όσους ασχολούνται ακόμη.

 

Οι εφαρμογές appx και appxbundle, πώς μπορούμε να τις κάνουμε εξαγωγή από mass storage τους φακέλους ως εκτελέσιμα αρχεία appx/bundle?

 

Για τα WP8.1 τα xap, πολύ απλά μπαίνουμε στον φάκελο install της κάθε εφαρμογής, σβήνουμε ένα αρχείο *header.xml και κάνουμε όλα τα περιεχόμενα ένα zip το οποίο μετονομάζουμε σε xap.

 

Για τα appx/bundle που μπορεί να είναι σε ένα ή περισσότερους φακέλους, πώς τα πακετάρουμε σε appx/bundle? Μιλώ πάντα για προεγκατεστημένες εφαρμογές στο κινητό που μπορεί π.χ. να μην είναι πλέον διαθέσιμες στο κατάστημα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Έχω συγκεντρώσει για αρκετές εφαρμογές (που χρησιμοποιώ) appx και appxbundle αρχεία που σας επιτρέπουν να εγκαταστήσετε offline εφαρμογές σε Windows 10 [PC-Mobile] συσκευές.

 

Μπορείτε να κατεβάσετε αυτά τα αρχεία από εδώ: https://mega.nz/#F!0g9DQB4K!Z1KDypUYcGXgCCDVPaQ45A

 

Αν ξέρετε κάποια άλλη εφαρμογή που αξίζει, μπορείτε να μου την αναφέρετε (με προσωπικό μήνυμα) και αν την βρω και είναι όντως καλή εφαρμογή να την προσθέσω.

Απεργίες GR - Windows 10 App (PC,Mobile,Xbox) Download HERE

Γιορτές - Windows 10 App (PC,Mobile,Xbox) Download HERE

Link to comment
Share on other sites

Έχω συγκεντρώσει για αρκετές εφαρμογές (που χρησιμοποιώ) appx και appxbundle αρχεία που σας επιτρέπουν να εγκαταστήσετε offline εφαρμογές σε Windows 10 [PC-Mobile] συσκευές.

 

Μπορείτε να κατεβάσετε αυτά τα αρχεία από εδώ: https://mega.nz/#F!0g9DQB4K!Z1KDypUYcGXgCCDVPaQ45A

 

Αν ξέρετε κάποια άλλη εφαρμογή που αξίζει, μπορείτε να μου την αναφέρετε (με προσωπικό μήνυμα) και αν την βρω και είναι όντως καλή εφαρμογή να την προσθέσω.

 

Αξιος...πολυ καλες κινησεις αυτες

Link to comment
Share on other sites

Έχω συγκεντρώσει για αρκετές εφαρμογές (που χρησιμοποιώ) appx και appxbundle αρχεία που σας επιτρέπουν να εγκαταστήσετε offline εφαρμογές σε Windows 10 [PC-Mobile] συσκευές.

 

Sorry για το off-topic, αλλά πώς κάνουμε εγκατάσταση των .appxbundle αρχείων σε Windows 10 mobile συσκευή?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έχω συγκεντρώσει για αρκετές εφαρμογές (που χρησιμοποιώ) appx και appxbundle αρχεία που σας επιτρέπουν να εγκαταστήσετε offline εφαρμογές σε Windows 10 [PC-Mobile] συσκευές.

 

Μπορείτε να κατεβάσετε αυτά τα αρχεία από εδώ: https://mega.nz/#F!0g9DQB4K!Z1KDypUYcGXgCCDVPaQ45A

 

Αν ξέρετε κάποια άλλη εφαρμογή που αξίζει, μπορείτε να μου την αναφέρετε (με προσωπικό μήνυμα) και αν την βρω και είναι όντως καλή εφαρμογή να την προσθέσω.

 

 

Πολύ ωραία! Μπράβο! Ίσως να γίνει αντίστοιχη κίνηση και για τα Windows10Mobile, όπως και στα WP8.1, να δημιουργηθεί εκτενές archive με άφθονους εγκαταστάτες.

 

Θα το δω εννοείται, αλλά επειδή έχω κι εγώ προεγκατεστημένες εφαρμογές, ξέρεις μήπως πώς μπορεί να γίνει εξαγωγή των appx/bundle αρχείων από τους φακέλους του συστήματος; Η δομή είναι διαφορετική από τα αρχεία xap και δεν ξέρω πως πρέπει να τα πακετάρουμε αυτά...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Sorry για το off-topic, αλλά πώς κάνουμε εγκατάσταση των .appxbundle αρχείων σε Windows 10 mobile συσκευή?

Τρόπος εγκατάστασης .appx η .appxbundle αρχείων σε Windows 10 Mobile

1. Κατεβάστε και αποθηκεύστε στην μνήμη της Windows 10 Mobile συσκευής το αρχείο appx η appxbundle της εφαρμογής που θέλετε να εγκαταστήσετε.

2. Στο smartphone σας, πηγαίνετε: Ρυθμίσεις > Ενημέρωση και ασφάλεια > Για προγραμματιστές , και να επιτρέψει την «Λειτουργία προγραμματιστή». [Το βήμα αυτό ίσος να μην είναι απαραίτητο]

3. Από την Εξερεύνηση Αρχείων [File Explorer] , πηγαίνετε στο φάκελο όπου έχει αποθηκευτή το αρχείο appx η appxbundle και ανοίξτε το για εγκατάσταση.

4. Θα χρειαστούν μερικά λεπτά μέχρι να εγκατασταθεί η εφαρμογή.

5. Αν όλα πήγαν καλά θα πρέπει να δείτε την εφαρμογή εγκατεστημένη.

 

Τρόπος εγκατάστασης .appx η .appxbundle αρχείων σε Windows PC

1. Απλά ανοίγουμε το αρχείο .appx η .appxbundle από το φάκελο που έχει αποθηκευτή.

 

Αν υπάρχει θέμα ίσως χρειαστεί και η ενεργοποίηση «Λειτουργία προγραμματιστή», πηγαίνετε: Ρυθμίσεις > Ενημέρωση και ασφάλεια > Για προγραμματιστές , και να επιτρέψει την «Λειτουργία προγραμματιστή» και ξανά κάνουμε το βήμα 1.

 

Πολύ ωραία! Μπράβο! Ίσως να γίνει αντίστοιχη κίνηση και για τα Windows10Mobile, όπως και στα WP8.1, να δημιουργηθεί εκτενές archive με άφθονους εγκαταστάτες.

 

Θα το δω εννοείται, αλλά επειδή έχω κι εγώ προεγκατεστημένες εφαρμογές, ξέρεις μήπως πώς μπορεί να γίνει εξαγωγή των appx/bundle αρχείων από τους φακέλους του συστήματος; Η δομή είναι διαφορετική από τα αρχεία xap και δεν ξέρω πως πρέπει να τα πακετάρουμε αυτά...

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω πως να κάνουμε εξαγωγή των appx/bundle αρχείων από τους φακέλους του συστήματος. Ποιες εφαρμογές σε ενδιαφέρουν;

 

Δεν τα κατάφερα ούτε με τα xap. Μήπως ξέρεις εσύ πως μπορώ να έχω πρόσβαση για να εξάγω τα αρχεία συστήματος για xap; Από Windows 10 Mobile δεν με αφήνει να μπω στο φάκελο που έχει αποθηκευτή η εφαρμογή. Χρησιμοποιείς συγκεκριμένο File Manager;

Απεργίες GR - Windows 10 App (PC,Mobile,Xbox) Download HERE

Γιορτές - Windows 10 App (PC,Mobile,Xbox) Download HERE

Link to comment
Share on other sites

Κάνα τρόπο να μπορέσει να λειτουργήσει η πλοήγηση έχουμε μπας και το κάνουμε πλοηγό στο αυτοκίνητο ή το ξεχνάμε τελείως;

Η πλοήγηση λειτουργεί μια χαρά. Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Πώς λειτουργεί μια χαρά; Όταν ότι διεύθυνση και αν αναζητήσεις σου λέει ότι δεν βρέθηκε, να δοκιμάσω online, ενώ είμαι online. Μόνο αποθηκευμένες θέσεις μου κάνει πλοήγηση. Lumia 640xl.
Link to comment
Share on other sites

Πώς λειτουργεί μια χαρά; Όταν ότι διεύθυνση και αν αναζητήσεις σου λέει ότι δεν βρέθηκε, να δοκιμάσω online, ενώ είμαι online. Μόνο αποθηκευμένες θέσεις μου κάνει πλοήγηση. Lumia 640xl.

 

Τα Lumia 640 / 640 XL έχουν σταματήσει στην έκδοση Windows 10 Mobile Build 15063 (εκεί έχει θέμα η αναζητήσει στους χάρτες). Αν καταφέρεις να το αναβαθμίσεις στην έκδοση Build 15254 θα σου δουλεύει.

Δεν είναι πολύ δύσκολη διαδικασία για να το κάνεις αλλα αν το κάνεις πρώτη φορά ίσως σου πάρει χρόνο αν δεν βρεις και καλές οδηγίες.

Απεργίες GR - Windows 10 App (PC,Mobile,Xbox) Download HERE

Γιορτές - Windows 10 App (PC,Mobile,Xbox) Download HERE

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως να περάσω τον λογαριασμό μου google, σε ένα htc m8 for windows, γιατί όσες φορές προσπάθησα, είτε επιλέγοντας στους λογαριασμούς την επιλογή google, είτε χειροκίνητα, επιλέγοντας τις σύνθετες ρυθμίσεις, δεν μου τον πέρναγε, βγάζοντας σφάλμα. Και όλα αυτά, σε windows phone 10, ενώ σε 8.1, μου το πέρναγε κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...