Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Skype πάντως ενημερωνόταν όσο είχα wp ακόμα. Αντίθετα το Viber όχι. Αλλά και το WhatsApp ενημερωνόταν τότε. Δεν ξέρω τώρα τι γίνεται στα wp 10.

 

Νομίζω εσύ είχες βάλει πριν καιρό ένα σύνδεσμο σχετικά με την διακοπή υποστήριξης του Whatsapp σε παλιές εκδόσεις Android, iOS και για πλήρη διακοπή σε όλες τις εκδόσεις των WindowsPhone (στο Symbian είχε διακοπεί νωρίτερα)...

 

Αλλά Skype, Viber και Telegram υπάρχουν ακόμη, οι ελπίδες μου είναι κυρίως στο τελευταίο, μιας και το Viber δεν ενημερώνεται καθόλου, οπότε οποιαδήποτε αλλαγή στα API καθιστούν την εφαρμογή άχρηστη, ενώ το Skype ανήκει στην ίδια τη Microsoft που όποτε θέλει κλείνει όλες τις υπηρεσίες της για τα Mobile (όπως έκανε και με τα WP8.1). Αντίθετα το Telegram έχει ανοιχτά API, προσβάσιμα από όλους και αν υπάρχει αλλαγή, μπορεί κάποιος να το επιδιορθώσει (το Unigram τουλάχιστον ενημερώθηκε το Δεκέμβρη)

 

Θεωρητικά το Telegram μπορεί να λειτουργήσει και στο Symbian δηλαδή και σε οποιαδήποτε πλατφόρμα αν κάποιος έχει τις γνώσεις να φτιάξει εφαρμογή (ή να κάνει port από άλλο σύστημα)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το θέμα είναι ποιός έχει Telegram την σήμερον ημέραν!

 

όχι πολλοί, προφανώς καμιά 200αριά εκατομμύρια χρήστες παγκοσμίως :P

 

Πέρα από την πλάκα, η ερώτηση έπρεπε να είναι πόσοι το χρησιμοποιούν στην Ελλάδα ;)

 

Στον κόσμο, είναι πρώτο το Facebook Messenger/Whatsapp (έτσι κι αλλιώς πάνε για ενοποίηση), μετά Κινέζοι όπως το QQ και το WeChat και από τους "μικρούς" το πρώτο είναι το Telegram. Πολύ πιο κάτω το Viber...

 

https://www.statista.com/statistics/258749/most-popular-global-mobile-messenger-apps/

 

Νομίζω ότι είμαστε λίγο εκτός θέματος πάντως, κάπου πρέπει να υπάρχει θέμα με εφαρμογές για Windows Mobile, εδώ είμαστε για συσκευές και γενικότερη συζήτηση για Windows 10 Mobile...

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό είναι πιο σχετικό νομίζω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=425750

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

όχι πολλοί, προφανώς καμιά 200αριά εκατομμύρια χρήστες παγκοσμίως :P

 

Πέρα από την πλάκα, η ερώτηση έπρεπε να είναι πόσοι το χρησιμοποιούν στην Ελλάδα ;)

 

Στον κόσμο, είναι πρώτο το Facebook Messenger/Whatsapp (έτσι κι αλλιώς πάνε για ενοποίηση), μετά Κινέζοι όπως το QQ και το WeChat και από τους "μικρούς" το πρώτο είναι το Telegram. Πολύ πιο κάτω το Viber...

 

https://www.statista.com/statistics/258749/most-popular-global-mobile-messenger-apps/

 

Νομίζω ότι είμαστε λίγο εκτός θέματος πάντως, κάπου πρέπει να υπάρχει θέμα με εφαρμογές για Windows Mobile, εδώ είμαστε για συσκευές και γενικότερη συζήτηση για Windows 10 Mobile...

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό είναι πιο σχετικό νομίζω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=425750

 

Στην Ελλάδα που μας ενδιαφέρει περισσότερο, το viber είναι πολύ πιο πάνω. Σίγουρα πιο πάνω από το WhatsApp. Νομίζω 2ο πίσω από το messenger.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα που μας ενδιαφέρει περισσότερο, το viber είναι πολύ πιο πάνω. Σίγουρα πιο πάνω από το WhatsApp. Νομίζω 2ο πίσω από το messenger.

 

Κι εγώ αυτή την εντύπωση έχω και το έγραψα νωρίτερα ως προτεινόμενη εφαρμογή. Πάντως, στην χειρότερη περίπτωση που σταματήσει να λειτουργεί η εφαρμογή, τα API του Viber, όπως και του Telegram, είναι ανοιχτά σε όλους και εντελώς δωρεάν. Αλλά χρειαζόμαστε προγραμματιστές για 3rd party εφαρμογές κλπ και πέρασμα με deploy πια (το κατάστημα δεν παίρνει καινούργιες εφαρμογές πλέον).

 

@faasf εντελώς εγκυκλοπαιδικά, το να φτιάξει κάποιος εφαρμογή με αυτά που δίνει π.χ. το Viber, πόσο δύσκολο είναι;

 

Έχει APIRest, Node.js και Python

 

https://developers.viber.com/

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτή την εντύπωση έχω και το έγραψα νωρίτερα ως προτεινόμενη εφαρμογή. Πάντως, στην χειρότερη περίπτωση που σταματήσει να λειτουργεί η εφαρμογή, τα API του Viber, όπως και του Telegram, είναι ανοιχτά σε όλους και εντελώς δωρεάν.

Από ό,τι είδα με μια γρήγορη ματιά... τo Unigram είναι open source στο GitHub, οπότε οποιοσδήποτε μπορεί να προχωράει σε απαραίτητες διορθώσεις (αν χρειάζονται).

το project: https://github.com/UnigramDev/Unigram

οπότε όλο και κάποιος θα βρεθεί να συνεχίσει την ανάπτυξη (κάνοντας τις απαραίτητες διορθώσεις στον πηγαίο κώδικα), π.χ.:

https://www.microsoft.com/el-gr/p/unigram-mobile-messenger-telegram-client-for-windows-mobile/9nsd4t15qlfx?activetab=pivot:overviewtab

Αλλά χρειαζόμαστε προγραμματιστές για 3rd party εφαρμογές κλπ και πέρασμα με deploy πια (το κατάστημα δεν παίρνει καινούργιες εφαρμογές πλέον).

Ποιο κατάστημα δεν παίρνει καινούριες εφαρμογές; Των WM10 εννοείς; Μήπως λες για αυτό των WP. Δε διάβασα κάτι για τα WM10.

@faasf εντελώς εγκυκλοπαιδικά, το να φτιάξει κάποιος εφαρμογή με αυτά που δίνει π.χ. το Viber, πόσο δύσκολο είναι;

Έχει APIRest

https://developers.viber.com/

Δεν είναι δύσκολο (η υλοποίηση δηλαδή π.χ. σε C# που χρησιμοποιείται στη UWP). Βλέπω ότι υπάρχουν κάποιες βιβλιοθήκες ήδη έτοιμες οπότε θα μπορούσε κάποιος να τις δουλέψει λίγο. π.χ.

https://github.com/momotaro98/ViberApiLib-CSharp

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με social media και τέτοιου τύπου εφαρμογές, οπότε δεν μπορώ να ξέρω πιθανά εμπόδια/δυσκολίες. Τα παραπάνω με μια γρήγορη ματιά που έριξα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο κατάστημα δεν παίρνει καινούριες εφαρμογές; Των WM10 εννοείς; Μήπως λες για αυτό των WP. Δε διάβασα κάτι για τα WM10.

 

Είχα την εντύπωση ότι σταμάτησε να παίρνει καινούργιες Mobile εφαρμογές και έχει μόνο τις universal. Πάντως σε μια διετία το πολύ θα κλείσει εντελώς και για τα 10άρια... Οπότε κι εκεί θα πρέπει να κάνουμε sideloading τις εφαρμογές, όπως στα 8άρια...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν είναι δύσκολο (η υλοποίηση δηλαδή π.χ. σε C# που χρησιμοποιείται στη UWP). Βλέπω ότι υπάρχουν κάποιες βιβλιοθήκες ήδη έτοιμες οπότε θα μπορούσε κάποιος να τις δουλέψει λίγο. π.χ.

https://github.com/momotaro98/ViberApiLib-CSharp

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με social media και τέτοιου τύπου εφαρμογές, οπότε δεν μπορώ να ξέρω πιθανά εμπόδια/δυσκολίες. Τα παραπάνω με μια γρήγορη ματιά που έριξα.

 

Ευχαριστώ πολύ για το feedback! Μου έδωσε ελπίδα αυτό, αν και προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με προγραμματισμό σχεδόν καθόλου (πέρα από 1 μάθημα που είχαμε κάποτε στο σχολείο και ένα μάθημα στις σπουδές, μιλάμε για πάνω από 10ετία πίσω...), ίσως να ρίξω μια ματιά μήπως βγάλω άκρη. C είχαμε κάνει παλιά, ελάχιστα βασικά πράγματα βέβαια, αν και πολλά στοιχεία σήμερα γενικά υπάρχουν και σε άλλες γλώσσες κυρίως python... Steve πάντως από το AAWP, φαίνεται πως ξέρει τον καθηγητή που είχα τότε, τον έχει κάπου σε screenshot μιας εφαρμογής για fb :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι σταμάτησε να παίρνει καινούργιες Mobile εφαρμογές και έχει μόνο τις universal. Πάντως σε μια διετία το πολύ θα κλείσει εντελώς και για τα 10άρια... Οπότε κι εκεί θα πρέπει να κάνουμε sideloading τις εφαρμογές, όπως στα 8άρια...

Ναι.. παλιές δε δέχεται, αλλά και πάλι χλωμό να ήθελε κάποιος να ανεβάσει καινούρια εφαρμογή για 3 χρήστες. Βέβαια ελάχιστες είναι και οι καινούριες universal που υποστηρίζουν την τελευταία έκδοση των WM10. Ο λόγος είναι ότι η έκδοση των WM10 έχει μείνει αρκετά πίσω σε χαρακτηριστικά και είναι πολύ δύσκολο να την επιλέξει κάποιος προς υποστήριξη. Γι' αυτό σχεδόν όλες οι υπάρχουσες uwp εφαρμογές εγκαταλείπουν την έκδοση των WM10 ή την έχουν ήδη εγκαταλείψει (π.χ. MyTube). Από την άλλη είναι θετικό που η πλατφόρμα δεν έχει αλλάξει, και είναι η πρώτη φορά που δε σπάει η συμβατότητα με τη νέα έκδοση light λειτουργικού τα W10X, οπότε κάποιος μπορεί να πάρει τον πηγαίο κώδικα (αν υπάρχει, όπως στο Unigram) και να κάνει τις αλλαγές που απαιτούνται.

Ευχαριστώ πολύ για το feedback! Μου έδωσε ελπίδα αυτό, αν και προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με προγραμματισμό σχεδόν καθόλου (πέρα από 1 μάθημα που είχαμε κάποτε στο σχολείο και ένα μάθημα στις σπουδές, μιλάμε για πάνω από 10ετία πίσω...), ίσως να ρίξω μια ματιά μήπως βγάλω άκρη. C είχαμε κάνει παλιά, ελάχιστα βασικά πράγματα βέβαια, αν και πολλά στοιχεία σήμερα γενικά υπάρχουν και σε άλλες γλώσσες κυρίως python... Steve πάντως από το AAWP, φαίνεται πως ξέρει τον καθηγητή που είχα τότε, τον έχει κάπου σε screenshot μιας εφαρμογής για fb :)

Δύσκολο δεν είναι, αλλά θέλει το χρόνο του και είναι αρκετός. Ο προγραμματισμός δεν είναι δύσκολος, αλλά είναι αρκετά χρονοβόρος.

Ποτέ δεν είναι αργά να ασχοληθείς. Εφόσον έχεις πάρει και μια ιδέα από C (έχει παρόμοιο συντακτικό/λογική με αρκετές γλώσσες, όπως είναι και η Python), θα σου είναι και πιο εύκολη η αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

πίστευα ότι σταμάτησε η υποστήριξη της Microsoft στα Windows 10 mobile αρχές Δεκεμβρίου, παρόλα αυτά το Lumia 640 αυτή την στιγμή κατεβάζει ενημέρωση 2020-1Β για windows 10 mobile 1709, ευχάριστη έκπληξη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

πίστευα ότι σταμάτησε η υποστήριξη της Microsoft στα Windows 10 mobile αρχές Δεκεμβρίου, παρόλα αυτά το Lumia 640 αυτή την στιγμή κατεβάζει ενημέρωση 2020-1Β για windows 10 mobile 1709, ευχάριστη έκπληξη

 

Ναι τελικά, ισχύει μέχρι και τον Γενάρη όπως είπαν. Τα συγχρόνισαν με την υποστήριξη των Windows 7 (στις 14 Γενάρη μου ήρθαν απανωτές ενημερώσεις). Όπως και να χει, από εκεί και μετά το κατάστημα θα συνεχίσει να υποστηρίζεται κυρίως ως προς τις ενοποιημένες εφαρμογές και θα συνεχίζει να λειτουργεί για αρκετό διάστημα ακόμη. Ίσως και διετία σύμφωνα με κάποιους. Να δούμε. Μπορεί και να μην το κλείσουν καν, μιας και είναι τα 10άρια Windows...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Κάτι για ως τα τέλη του 2021 άκουσα θα ενημερώνονται οι εφαρμογές αυτές!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οι mobile (office) εφαρμογές της MS θα υποστηρίζονται μέχρι τις 12 Ιανουαρίου του '21.

https://www.windowscentral.com/microsoft-dropping-support-windows-10-mobile-office-apps-2021

Link to comment
Share on other sites

Οι mobile (office) εφαρμογές της MS θα υποστηρίζονται μέχρι τις 12 Ιανουαρίου του '21.

https://www.windowscentral.com/microsoft-dropping-support-windows-10-mobile-office-apps-2021

 

Δηλαδή οι ιντερνετικές (Outlook, Office Lens, OneDrive, Skype, Επαφές/ημερολόγια) θα σταματήσουν να λειτουργούν τελείως; Ή απλά δεν θα παίρνουν άλλες ενημερώσεις ασφαλείας/features κλπ?

 

Στο άρθρο φαίνεται το 2ο, δηλαδή θα συνεχίσουν να λειτουργούν... Ελπίζω να ισχύσει...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι ιντερνετικές (Outlook, Office Lens, OneDrive, Skype, Επαφές/ημερολόγια) θα σταματήσουν να λειτουργούν τελείως; Ή απλά δεν θα παίρνουν άλλες ενημερώσεις ασφαλείας/features κλπ?

 

Στο άρθρο φαίνεται το 2ο, δηλαδή θα συνεχίσουν να λειτουργούν... Ελπίζω να ισχύσει...

Θα σταματήσουν να ενημερώνονται. Θα συνεχίσουν να λειτουργούν εφόσον είναι εγκατεστημένες, γιατί θα αποσυρθούν από το store.

Νομίζω ότι θα ισχύσει.

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα έχει η μία συσκευή Android και η άλλη Windows;

Ναι, η Duo με android, η Neo με Windows 10X (δεν υπάρχει ακόμη το λειτουργικό).

Προχθες κυκλοφόρησε ο emulator για την Duo με το android.

 

Στις 11 Φεβρουαρίου θα κυκλοφόρησει και o emulator για τα Windows 10X (σε αναδιπλούμενη συσκευή, όπως η Neo). Θα τρέχει UWP και desktop εφαρμογές.

https://blogs.windows.com/windowsdeveloper/2020/01/22/announcing-dual-screen-preview-sdks-and-microsoft-365-developer-day/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα κι αυτό:

Αυτό είναι από την παρουσίαση των συσκευών τον Οκτώβριο στο surface event.

 

Τα παραπάνω αφορούν τους emulators/sdk, έτσι ώστε οι devs να βελτιστοποιήσουν τις εφαρμογές τους για τις αναδιπλούμενες. Όσον αφορά τις android εφαρμογές η MS κυκλοφόρησε το SDK της DUO (για το android studio η το visual stutio αν είναι xamarin εφαρμογή). Αν δεν υπάρχει βελτιστοποίηση οι android εφαρμογές θα τρέχουν στη μία οθόνη από τις δύο.

 

Για τη Neo, ο emulator θα κυκλοφορήσει τον επόμενο μήνα. Οι υπάρχουσες UWP εφαρμογές θα τρέχουν κανονικά στη Neo. Αν κάποια εφαρμογή έχει υιοθετήσει χαρακτηριστικά που έχουν δοθεί σε προγενέστερες εκδόσεις του λειτουργικού: όπως πολλαπλά παράθυρα της ίδιας εφαρμογής, πολλαπλά στιγμιότυπα της εφαρμογής, drag & drop, picture in picture κ.τ.λ., θα χρειάζεται ελάχιστες προσθήκες όπως η ανίχνευση νέων καταστάσεων.

Εκτός από τις UWP εφαρμογές η Neo θα τρέχει και Win32 εφαρμογές. Η σημαντικότερη προσθήκη στη νέα έκδοση του light λειτουργικού της MS. Επίσης οι Win32 εφαρμογές έχουν πρόσβαση (εδώ και ένα χρόνο) στα UI controls της UWP.

 

περισσότερα εδώ: https://docs.microsoft.com/en-us/dual-screen/introduction

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή αναδιπλούμενη συσκευή της Microsoft θα λειτουργεί και ως τηλέφωνο;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι Evris. Android smartphone είναι.

κριμα που ειναι μονο android θα το ηθελα να τρεχει windows 10 να μπορεις να εχεις τα παντα στη συσκευη .

History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

Θα βγουν δυο αναδυπλούμενες συσκευές.

Η μικρή με Android και η μεγάλη με Windows 10X

Θα ήθελε να είναι dual boot η μικρή συσκευή με Android. Αυτό εννοεί μάλλον.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρον Review για τα Windows On ARM (WOA). Για την ώρα υπάρχουν διαθέσιμα για τα 950, 950XL και τον ακυκλοφόρητο προκάτοχό τους, Hapanero (αν και έχασε την PreTouch τεχνολογία που είχε ο δικός του προκάτοχος, το McLaren, είχε ακόμη υποστήριξη γραφίδας όπως τα Surface και τα Samsung Galaxy Note, κάτι που αφαιρέθηκε τελικά στα μεταγενέστερα 950)

 

http://allaboutwindowsphone.com/features/item/23765_W10A.php

 

Τα πιο πολλά φαίνεται να λειτουργούν, εγκαθίστανται κανονικές εφαρμογές 32bit όπως σε υπολογιστή, αλλά υπάρχουν ακόμη κάποια bugs, όπως η κάμερα δεν υποστηρίζεται, λόγω έλλειψης συμβατών drivers...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρον Review για τα Windows On ARM (WOA). Για την ώρα υπάρχουν διαθέσιμα για τα 950, 950XL και τον ακυκλοφόρητο προκάτοχό τους, Hapanero (αν και έχασε την PreTouch τεχνολογία που είχε ο δικός του προκάτοχος, το McLaren, είχε ακόμη υποστήριξη γραφίδας όπως τα Surface και τα Samsung Galaxy Note, κάτι που αφαιρέθηκε τελικά στα μεταγενέστερα 950)

 

http://allaboutwindowsphone.com/features/item/23765_W10A.php

 

Τα πιο πολλά φαίνεται να λειτουργούν, εγκαθίστανται κανονικές εφαρμογές 32bit όπως σε υπολογιστή, αλλά υπάρχουν ακόμη κάποια bugs, όπως η κάμερα δεν υποστηρίζεται, λόγω έλλειψης συμβατών drivers...

Πολύ καλό. Όλα συγκεντρωμένα μέχρι στιγμής στο άρθρο. Το παρακολουθώ το project. Η πιο σημαντική εξέλιξη/έκπληξη (τέλος Δεκεμβρίου) είναι η αυτονομία που πέτυχαν με τα Windows 10Arm στο 950XL: μετά από 8 ώρες (σε standby) 57%.

10% drain κάθε ώρα σε standby και 1% για κάθε λεπτό χρήσης. Καθόλου άσχημα, οπότε φαίνεται πως είναι τεχνικά δυνατόν να κυκλοφορήσουν στο μέλλον και μικρότερες συσκευές από το Surface Pro X.

Τα αντίστοιχα ποσοστά στα WM10 είναι περίπου τα μισά (5% σε standby και 0.5% για κάθε λεπτό χρήσης).

 

Νομίζω πως από τη στιγμή που θα κυκλοφορήσουν και τα Windows 10X για ARM θα υπάρξουν αντίστοιχα project.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...