Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Faasf, στα 8.1 ο best δεν παίζει τηλεόραση, σωστά; κ το live tv Greek είναι μη διαθέσιμο. Υπάρχει εναλλακτική ή μόνο 10;

Ναι σωστά. Δεν υποστηρίζεται στα 8.1 όπως δεν υποστηρίζονται και αρκετές άλλες λειτουργίες (playlists, online και άλλα φορμά υποτίτλων, streaming πρωτόκολλα, κ.τ.λ.). Η έκδοση για τα 8.1 αν και είναι λειτουργική, υπολείπεται κατά πολύ από την έκδοση για τα WM10.

Δεν υπάρχει εναλλακτική από την πλευρά μου, καθώς έχουν αποσυρθεί και οι εφαρμογές για τα WP8 καθώς δε θα εξυπηρετούσαν γιατί υπάρχουν πλέον αρκετά live streams που είναι YouTube live streams ή RTMP, που δεν υποστηρίζονταν στις εκδόσεις για τα WP8. Οπότε μόνο για 10.

Τα wm ισως είναι το μονο λειτουργικο που για να το απολαυσεις πρεπει να το στησεις στα μετρα σου. Να δεις τα Live tile να ζωντανευουν. H αρχικη ενυπωση με το που παιρνεις ένα νέο κινητο με WM ισως σε καποιους να φαινονται και άχαρα επειδή όλα τα tiles εχουν σχεδόν το ιδιο χρωμα! θέλουν χρόνο να στησεις τις εφαρμογες σου και τα διαφορα account σου σε Social Media Κλπ. Και μετά πραγματικά τα κάνεις δικά σου. Αποκτούν προσωπικότητα

Ακριβώς αυτό. Και πάει ο άλλος στο πολυκατάστημα, πιάνει στα χέρια του ένα wm με εργοστασιακό στήσιμο και τρομάζει.....

Όπως τα γράφετε.

Δεν έχω κανένα από τα παραπάνω προβλήματα που αναφέρεις!

Μια από τα ίδια με τον evris. Κατανοητή η δυσλειτουργία που αντιμετωπίζει ο cb600f, αλλά (ευτυχώς) ούτε εγώ αντιμετωπίζω τέτοιου είδους προβλήματα. Βέβαια το telegram δεν το χρησιμοποιώ. Αλλά οι ειδήσεις κατά τη γνώμη μου είναι πάρα πολύ καλή εφαρμογή με πολύ καλή διαχείριση τόσο του live tile όσο και των notifications (breaking news). Το ίδιο ισχύει τόσο για τα sports όσο και τις οικονομικές ειδήσεις, καιρός, κ.τ.λ. Κανένα πρόβλημα.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ενώ τα υπέροχα live tiles δουλεύουν περιστασιακά.

Τουλάχιστον στις ειδήσεις, ενημερώνεται όποτε θυμηθεί! Η ειδοποίηση από το telegram παραμένει κάποια ώρα ενώ έχεις διαβάσει το μήνυμα.

Και το δικό μου όταν το βλέπουν όλοι μου λένε τι ωραία οθόνη έχει και πόσο ωραία χρώματα.

Μετά με ρωτάνε για εφαρμογές και πως την παλεύω.

 

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Το πρωτο που λες είναι αυτό που αναφέρουμε. Η ομορφιά των wm.

Το δεύτερο είναι η αιτία της αποτυχίας τους.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η απουσια εφαρμογών ετσι γενικα η αιτια της αποτυχίας των windows.

3-4 εφαρμογες εκαναν την ζημια και η ταση να μιμιται ο ενας τον άλλο ειδικα σε μικρες ηλικιες.

 

Αυτές οι ειδήσεις και τα αθλητικα αριστες εφαρμογες και με πολύ καλη διαχειρηση μπαταριας.

Edited by st1313
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια με τον evris. Κατανοητή η δυσλειτουργία που αντιμετωπίζει ο cb600f, αλλά (ευτυχώς) ούτε εγώ αντιμετωπίζω τέτοιου είδους προβλήματα. Βέβαια το telegram δεν το χρησιμοποιώ. Αλλά οι ειδήσεις κατά τη γνώμη μου είναι πάρα πολύ καλή εφαρμογή με πολύ καλή διαχείριση τόσο του live tile όσο και των notifications (breaking news). Το ίδιο ισχύει τόσο για τα sports όσο και τις οικονομικές ειδήσεις, καιρός, κ.τ.λ. Κανένα πρόβλημα.

To Telegram το χρησιμοποιώ εγώ και δεν κολλάει πουθενά!

Μάλιστα ενημερώνεται κιόλας!

Όλες οι MSN εφαρμογές λειτουργούν αρκετά καλά, όπως λέει και ο faasf

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο που λες είναι αυτό που αναφέρουμε. Η ομορφιά των wm.

Το δεύτερο είναι η αιτία της αποτυχίας τους.

 

+640 Μια υπογραφή....

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

και η ταση να μιμιται ο ενας τον άλλο ειδικα σε μικρες ηλικιες.

H τάση της μίμησης ή η δύναμη της συνήθειας ή ακόμη και της εκπαίδευσης πιθανόν να επηρεάζει και τους ανεξάρτητους δημιουργούς και όχι μόνο τους χρήστες. Κυρίως αφορά την επιτυχία του android και όχι την αποτυχία των WM (σε σχέση με την πληθώρα εφαρμογών).

 

Συνήθως στα πανεπιστήμια πληροφορικής η γενικού-σκοπού γλώσσα που επιλέγεται να διδάσκεται είναι η Java. Σωστά κατά τη γνώμη μου και για πολλούς λόγους. Η Java είναι η γλώσσα που χρησιμοποιείται για την ανάπτυξη εφαρμογών -και- στο Android. Αν λάβουμε υπόψιν και τις εργασίες για mobile computing, αυτές αφορούν σχεδόν αποκλειστικά το android. Είτε σε προπτυχιακά προγράμματα σπουδών είτε και σε μεταπτυχιακά.

 

Ακόμη και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση (επαλ/πληροφορική) οι μαθητές έχουν εξοικείωση μόνο με android. Τα παραπάνω αφορούν την Ελλάδα, αλλά φαντάζομαι (χωρίς να είμαι σίγουρος), ισχύουν στις περισσότερες χώρες.

 

Οπότε οι περισσότεροι (συντριπτική πλειοψηφία) προγραμματιστές που θα σκεφτούν να διαθέσουν το χρόνο τους για την ανάπτυξη μιας εφαρμογής λογικό είναι να το κάνουν σε android. Αν συνυπολογιστεί και η μεγαλύτερη ευκολία που προσφέρει το android, καθώς υπάρχουν έτοιμες βιβλιοθήκες για τα πάντα, λογικό είναι το android να προτιμάται για την ανάπτυξη εφαρμογών. Η UWP είναι ένα τυράκι που προς το παρόν δε φαίνεται να βοηθάει.

 

Το θεωρώ θετικό (αναγκαίο μάλλον είναι η κατάλληλη λέξη) να υπάρχει από την πολιτεία πολιτική εκπαίδευσης των πολιτών σε ανοικτού λογισμικού προγράμματα ή δωρεάν (όποια και αν είναι αυτά). Π.χ. OpenOffice αντί του Office της MS. Linux αντί Windows. Και εφόσον τα γνωρίζουν ας επιλέγουν εμπορικά προγράμματα αν θεωρούν πως τους εξυπηρετούν καλύτερα. To android όμως είναι όντως -open source- και «δωρεάν» λειτουργικό; Έχω τις αμφιβολίες μου.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

To android όμως είναι όντως -open source- και «δωρεάν» λειτουργικό; Έχω τις αμφιβολίες μου.

 

Εννοείται ότι δεν είναι. Το "official" Android, αυτό που βλέπουμε σε Samsung, LG κλπ., δεν είναι δωρεάν και δεν είναι open source.

 

Δωρεάν είναι το AOSP Android, που έρχεται χωρίς τα google services και το βλέπουμε σε συσκευές Doogee, Cubot κλπ.

 

Αν ήταν δωρεάν και open source το official Android, τότε θα μπορούσαμε ΧΩΡΙΣ root και flashing, να αφαιρέσουμε τα google services, με ένα απλό uninstall. Και οι συσκευές έπρεπε να ήταν πολύ πιο φθηνές, από τις αντίστοιχες με wm και ios, όχι να τις "κοντράρουν" ή και να τις ξεπερνούν σε τιμές.. Για να μη μιλήσω για το πόσο κοστίζει έμμεσα σε μας το Android...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

H τάση της μίμησης ή η δύναμη της συνήθειας ή ακόμη και της εκπαίδευσης πιθανόν να επηρεάζει και τους ανεξάρτητους δημιουργούς και όχι μόνο τους χρήστες. Κυρίως αφορά την επιτυχία του android και όχι την αποτυχία των WM (σε σχέση με την πληθώρα εφαρμογών).

 

Συνήθως στα πανεπιστήμια πληροφορικής η γενικού-σκοπού γλώσσα που επιλέγεται να διδάσκεται είναι η Java. Σωστά κατά τη γνώμη μου και για πολλούς λόγους. Η Java είναι η γλώσσα που χρησιμοποιείται για την ανάπτυξη εφαρμογών -και- στο Android. Αν λάβουμε υπόψιν και τις εργασίες για mobile computing, αυτές αφορούν σχεδόν αποκλειστικά το android. Είτε σε προπτυχιακά προγράμματα σπουδών είτε και σε μεταπτυχιακά.

 

Ακόμη και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση (επαλ/πληροφορική) οι μαθητές έχουν εξοικείωση μόνο με android. Τα παραπάνω αφορούν την Ελλάδα, αλλά φαντάζομαι (χωρίς να είμαι σίγουρος), ισχύουν στις περισσότερες χώρες.

 

Οπότε οι περισσότεροι (συντριπτική πλειοψηφία) προγραμματιστές που θα σκεφτούν να διαθέσουν το χρόνο τους για την ανάπτυξη μιας εφαρμογής λογικό είναι να το κάνουν σε android. Αν συνυπολογιστεί και η μεγαλύτερη ευκολία που προσφέρει το android, καθώς υπάρχουν έτοιμες βιβλιοθήκες για τα πάντα, λογικό είναι το android να προτιμάται για την ανάπτυξη εφαρμογών. Η UWP είναι ένα τυράκι που προς το παρόν δε φαίνεται να βοηθάει.

 

Το θεωρώ θετικό (αναγκαίο μάλλον είναι η κατάλληλη λέξη) να υπάρχει από την πολιτεία πολιτική εκπαίδευσης των πολιτών σε ανοικτού λογισμικού προγράμματα ή δωρεάν (όποια και αν είναι αυτά). Π.χ. OpenOffice αντί του Office της MS. Linux αντί Windows. Και εφόσον τα γνωρίζουν ας επιλέγουν εμπορικά προγράμματα αν θεωρούν πως τους εξυπηρετούν καλύτερα. To android όμως είναι όντως -open source- και «δωρεάν» λειτουργικό; Έχω τις αμφιβολίες μου.

Και την επιτυχία του iOS πως την εξηγείς; Κι αυτή συνήθεια είναι ή μόδα; Είναι και πανάκριβες οι συσκευές!

Είναι και πιο κλειστό από τα WM 10!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν είναι. Το "official" Android, αυτό που βλέπουμε σε Samsung, LG κλπ., δεν είναι δωρεάν και δεν είναι open source.

 

Δωρεάν είναι το AOSP Android, που έρχεται χωρίς τα google services και το βλέπουμε σε συσκευές Doogee, Cubot κλπ.

 

Αν ήταν δωρεάν και open source το official Android, τότε θα μπορούσαμε ΧΩΡΙΣ root και flashing, να αφαιρέσουμε τα google services, με ένα απλό uninstall. Και οι συσκευές έπρεπε να ήταν πολύ πιο φθηνές, από τις αντίστοιχες με wm και ios, όχι να τις "κοντράρουν" ή και να τις ξεπερνούν σε τιμές.. Για να μη μιλήσω για το πόσο κοστίζει έμμεσα σε μας το Android...

Αν δεν είναι «δωρεάν», η Google έχει κάνει καλή δουλειά καθώς έχει καταφέρει να διαφημίζεται δωρεάν, ένα μη δωρεάν προϊόν της, ως δωρεάν.

Και την επιτυχία του iOS πως την εξηγείς; Κι αυτή συνήθεια είναι ή μόδα; Είναι και πανάκριβες οι συσκευές!

Είναι και πιο κλειστό από τα WM 10!

Τα παραπάνω τα έγραψα για τους ανεξάρτητους προγραμματιστές. Με το ios θα ασχοληθεί κάποιος, γιατί οι χρήστες του ios συνηθίζουν να αγοράζουν εφαρμογές οπότε είναι περισσότερο πιθανόν να έχει οικονομικό αντίκρισμα η προσπάθειά του (και ο χρόνος του). Άρα θα επενδύσει πιο εύκολα στο να μάθει Objective-C.

Επίσης αν κάποιος dev διαθέτει υπολογιστή/laptop με MacOS -κατά τη γνώμη μου- είναι πολύ μικρή η πιθανότητα να ασχοληθεί με άλλη πλατφόρμα. Έχει κάνει καλή δουλειά η Apple με την πλατφόρμα της. Έχει καταφέρει να κάνει τον προγραμματιστή να νιώθει ότι είναι μέλος ενός -κλειστού- club (MacOS, XCode/Objective-C, IOS).

Όσον αφορά τους χρήστες που έχουν επιλέξει συσκευές με IOS, έχουν τους λόγους τους.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω τα έγραψα για τους ανεξάρτητους προγραμματιστές. Με το ios θα ασχοληθεί κάποιος, γιατί οι χρήστες του ios συνηθίζουν να αγοράζουν εφαρμογές οπότε είναι περισσότερο πιθανόν να έχει οικονομικό αντίκρισμα η προσπάθειά του (και ο χρόνος του). Άρα θα επενδύσει πιο εύκολα στο να μάθει Objective-C.

Επίσης αν κάποιος dev διαθέτει υπολογιστή/laptop με MacOS -κατά τη γνώμη μου- είναι πολύ μικρή η πιθανότητα να ασχοληθεί με άλλη πλατφόρμα. Έχει κάνει καλή δουλειά η Apple με την πλατφόρμα της. Έχει καταφέρει να κάνει τον προγραμματιστή να νιώθει ότι είναι μέλος ενός -κλειστού- club (MacOS, XCode/Objective-C, IOS).

...σε αντίθεση με τη Microsoft που δεν το έχει καταφέρει... ως το mobile τουλάχιστον!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν "μίμηση" εννοείτε την σύγκριση του ενός τηλεφώνου μου με το άλλο, ίσως έχετε μπερδευτεί ή τσουβαλιάσει όλον τον κόσμο.

Δεν υπάρχει σύγκριση σε ποικιλία αλλά και απόκριση των εφαρμογών στο ένα και στο άλλο.

Με τα μάτια μου βλέπω πως στο play store βλέπω τις εφαρμογές μου σε ένα δευτερόλεπτο ενώ στο άλλο ανάβω και τσιγάρο.

Μην γενικεύετε λοιπόν.

Για εφαρμογές, δεν χρειάζεται να μιλήσω καν.

Έτσι για παράδειγμα γιατί τώρα το χρησιμοποιούσα.

Κάνετε κλήση σε επαφή σας στο telegram;

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό το telegram τωρα. Άλλο φρουτο?

Πρεπει να το εχω κι αυτό? Γιατι?

Μετα βαραινουν τα τηλεφωνα(όχι με windows)και κάθε 6αμηνο θελουμε καινουργιο

Link to comment
Share on other sites

Αν "μίμηση" εννοείτε την σύγκριση του ενός τηλεφώνου μου με το άλλο, ίσως έχετε μπερδευτεί ή τσουβαλιάσει όλον τον κόσμο.

Δεν υπάρχει σύγκριση σε ποικιλία αλλά και απόκριση των εφαρμογών στο ένα και στο άλλο.

Με τα μάτια μου βλέπω πως στο play store βλέπω τις εφαρμογές μου σε ένα δευτερόλεπτο ενώ στο άλλο ανάβω και τσιγάρο.

Μην γενικεύετε λοιπόν.

Για εφαρμογές, δεν χρειάζεται να μιλήσω καν.

Έτσι για παράδειγμα γιατί τώρα το χρησιμοποιούσα.

Κάνετε κλήση σε επαφή σας στο telegram;

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Το έχω εγώ το Telegram. Όχι δεν έχει κλήσεις. Αν και αναβαθμίστηκε η εφαρμογή 2-3 φορές από τότε που την κατέβασα την (Μάρτιο '17), κλήσεις δεν ήρθαν!

Αλλά δεν τη χρησιμοποιώ πολύ! Με 2 άτομα μιλάω όλο κι όλο!

Παρ' όλα αυτά λειτουργεί άψογα χωρίς κολλήματα.

Τι είναι αυτό το telegram τωρα. Άλλο φρουτο?

Πρεπει να το εχω κι αυτό? Γιατι?

Ειναι κάτι σαν το WhatsApp. Δεν χρειάζεται να την έχεις αν δεν έχεις να μιλήσεις με κάποιον. Κι εγώ φέτος την κατέβασα λόγο της αδελφής μου! ;)

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό το telegram τωρα. Άλλο φρουτο?

Πρεπει να το εχω κι αυτό? Γιατι?

Μετα βαραινουν τα τηλεφωνα(όχι με windows)και κάθε 6αμηνο θελουμε καινουργιο

 

εφαρμογή που την έχει αρκετός κόσμος.

Γιατί;Γιατί είναι χρήσιμη για αυτούς.

Πρέπει να την έχεις εσύ;Μάλλον όχι για να μην την γνωρίζεις.

Το αν βαραίνουν τα τηλέφωνα από μόνο από τις εφαρμογές,άστοχο τελείως.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό το telegram τωρα. Άλλο φρουτο?

Πρεπει να το εχω κι αυτό? Γιατι?

Μετα βαραινουν τα τηλεφωνα(όχι με windows)και κάθε 6αμηνο θελουμε καινουργιο

 

Τα ίδια έλεγα κι εγώ πριν από καιρό. Είχα μείνει στις εποχές froyo και jellybean που όντως κολλούσαν του θανατά στη μεσαία κατηγορία. Μέχρι που πήρα ένα φτηνό LG με android 6 και άλλαξα γνώμη. Οπότε κάνε μια δοκιμή με δικό σου τηλέφωνο και όχι αλλουνού και μετά μπορείς να βγάλεις το πόρισμα αν κολλάνε ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Την κατεβασα την εφαρμογή και δεν την εχει κανενας από από τις 500 περιπου επαφες που εχω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εφαρμογή που την έχει αρκετός κόσμος.

Γιατί;Γιατί είναι χρήσιμη για αυτούς.

Πρέπει να την έχεις εσύ;Μάλλον όχι για να μην την γνωρίζεις.

Το αν βαραίνουν τα τηλέφωνα από μόνο από τις εφαρμογές,άστοχο τελείως.

 

Τι εχουν τα ερμα και ψοφάνε τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Την κατεβασα την εφαρμογή και δεν την εχει κανενας από από τις 500 περιπου επαφες που εχω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τι εχουν τα ερμα και ψοφάνε τοτε.

 

Βαρύ λειτουργικό/ανεπαρκή μνήμη ραμ.

το ότι σε εσένα,εμένα και τον Χ,Ψ δε του χρειάζεται μια εφαρμογή,δεν την κάνει λιγότερη χρήσιμη ή αναγκαία.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Βαρύ λειτουργικό/ανεπαρκή μνήμη ραμ.

το ότι σε εσένα,εμένα και τον Χ,Ψ δε του χρειάζεται μια εφαρμογή,δεν την κάνει λιγότερη χρήσιμη ή αναγκαία.

 

Στο πρωτο συμφωνούμε.

Ειμαι περίεργος να δω ποσο θα αντεξουν οι συσκευες 2-16

Link to comment
Share on other sites

Βαρύ λειτουργικό/ανεπαρκή μνήμη ραμ.

το ότι σε εσένα,εμένα και τον Χ,Ψ δε του χρειάζεται μια εφαρμογή,δεν την κάνει λιγότερη χρήσιμη ή αναγκαία.

Ετσι ακριβως.. + 640 Απο μενα..

Στο πρωτο συμφωνούμε.

Ειμαι περίεργος να δω ποσο θα αντεξουν οι συσκευες 2-16

 

Πως φαινεται οτι εχεις να χρησιμοποιησεις android καμια 3-4 ετια..Ή μαλλον στέκεσαι σε τιποτα κουβαδακια διπυρηνα με 512 ram..

Aσε την συγκριση με android στην ακρη ομως, γιατι οπως το παει MS σε βλεπω και εσενα με κανα Nokia android την επομενη διετια και θα γελασουνε και τα τσιμεντα..

Link to comment
Share on other sites

δυο android εχω παρει στα παιδια. το p8 lite και το a5 του 15 τα οποια είναι πολύ καλα.

Θα μου πεις με 5 εφαρμογες που δουλευουν ολες κι ολες πως μπορω να κρινω.

Αυτό που ρωτησα ηταν ποσο καιρο ακομα θα είναι απροβλημάτιστα

 

Οσο για το τι θα παρω την επομενη διετια αν δεν βγαλει τιποτα η Microsoft είμαι για Samsung.

Αν και είμαι fan της nokia από το 6110 ως το τωρινο 640 να δουμε πρωτα πως θα πανε

Τωρα το θα γελασουν τα τσιμεντα γιατι?

Δηλαδη αν το παρατησει η Microsoft αληθευει αυτό για τις σαμπανιες που όπως γραφτηκε θα ανοιξεις?

Edited by st1313
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μερικοί έχετε μείνει στα SMS, δεν σημαίνει πως και οι υπόλοιποι πρέπει να κάνουν το ίδιο.

Το να μην υπάρχουν εφαρμογές ή να υπάρχουν και να μην λειτουργούν το ίδιο σωστά, χωρίς όλες τις δυνατότητες που υπάρχουν, είναι το ένα σκέλος. Το να απαξιώνουμε και αυτές που δεν έχουμε είναι το άλλο.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

SMS εχω να στειλω 20 χρονια.

Video κλησεις ναι πολύ συχνα.

Τωρα κατεβαζω και το LINE να δουμε τι κανει κι αυτό.

Edited by st1313
Link to comment
Share on other sites

Λίγο όμως πρέπει να ξεχωρίζουμε τα πράγματα, δηλαδή δεν χρειάζεται να έχω 10 εφαρμογές για sms και βιντεοκλήση φτάνουν 2 που τις έχει όλος ο κόσμος.

Δεν θα τρελαθούμε κιόλας για το telegram, line κ.τ.λ. για να λέμε ότι τα wp δεν είναι καλά αφού δεν παίζουν καλά σε αυτά.

Ζόμπι θα γίνουμε με 500 ίδιες εφαρμογές τίποτα άλλο δεν έχουμε να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μερικοί έχετε μείνει στα SMS, δεν σημαίνει πως και οι υπόλοιποι πρέπει να κάνουν το ίδιο.

Το να μην υπάρχουν εφαρμογές ή να υπάρχουν και να μην λειτουργούν το ίδιο σωστά, χωρίς όλες τις δυνατότητες που υπάρχουν, είναι το ένα σκέλος. Το να απαξιώνουμε και αυτές που δεν έχουμε είναι το άλλο.

Η αλήθεια είναι πως στέλνω συχνά SMS. Συμφωνώ για την απαξίωση. Αλλά ποιος δεν ξέρει πως στα WM10 δεν υπήρχαν/υπάρχουν πάρα πολλές (χιλιάδες) εφαρμογές με παρουσία στα άλλα δύο λειτουργικά ή αν υπάρχουν, κάποιες έχουν περιορισμένες δυνατότητες;

Λογικό δεν είναι για έναν προγραμματιστή ή εταιρία να ασχοληθεί με το 99,7% των χρηστών; Παραπάνω αναφέρω και κάποιους extra λόγους που ένας προγραμματιστής θα ασχοληθεί με android. Αυτό έχει μάθει πρώτα, αυτό έχει συνηθίσει.

Εγώ πάντως δικαιολογώ κάποιον χρήστη που ανήκει στο 0,3%, αν «απαξιώσει» μια εφαρμογή εταιρίας που τον έχει γραμμένο(έστω και αν τον έχει «λογικά» γραμμένο).

 

Πάντως η εταιρία/προγραμματιστές του telegram αν και έχει μεταφέρει εφαρμογή μέσω desktop bridge είναι από τις πρώτες που έχει γραφτεί πως ετοιμάζει uwp εφαρμογή

 

Λίγο όμως πρέπει να ξεχωρίζουμε τα πράγματα, δηλαδή δεν χρειάζεται να έχω 10 εφαρμογές για sms και βιντεοκλήση φτάνουν 2 που τις έχει όλος ο κόσμος.

Δεν θα τρελαθούμε κιόλας για το telegram, line κ.τ.λ. για να λέμε ότι τα wp δεν είναι καλά αφού δεν παίζουν καλά σε αυτά.

Ζόμπι θα γίνουμε με 500 ίδιες εφαρμογές τίποτα άλλο δεν έχουμε να κάνουμε.

Θα συμφωνήσω και με το φίλο. Έστω και μία καλή εφαρμογή να υπάρχει σε κάθε κατηγορία είναι αρκετό. Τουλάχιστον για εμένα.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Ο ένας λέει για τον άλλον έχει να πιάσει android από τα 512 mb ram, ο άλλος λέει ανάβει τσιγάρο μέχρι να ανοίξει ο chrome.

 

Πρώτον, σε κάτω από (και) 3gb ram συσκευή το android έχει lag ακόμα και στα sms. Αυτό είτε το θέλετε είτε όχι δεν αμφισβητείται είτε ειναι aosp, είτε aicp, είτε dirty unicorn. Αυτές ειναι rom με pure android και οι πιο γνωστές που κυκλοφορούν. Μετά το 6μηνο η σαβούρα που έχει μαζευτεί ειναι τεράστια και θέλει μονίμως διαγραφή cache. Για να τελειώνει το αστείο με το "γρήγορο" android.

 

Δεύτερον, εάν εσύ θες τσιγάρο για να ανοίξεις το play store σε σχέση με το market, εγώ έστριβα πακέτο ολόκληρο μέχρι να ανοίξει ο chrome σε σχέση με τον edge. Τώρα γύρισα από android, και μέχρι τώρα είχα αξιοπρεπεστατη συσκευή.

 

Τρίτον, μερικες δοκίμασα κλήση στο messenger και δεν με άκουγαν. Είχα 30+ mbps download και upload και ο άλλος που πηρα ήταν Κύπρο με vdsl. Στα w10 δεν έχει βίντεο κλήση ο messenger. Από τότε δεν το ξαναχρησιμοποιησα. Καλύτερα skype (είτε ήταν android αν και έκανε δέκα ώρες να ανοίξει, επειδή είναι και πολύ γρήγορες οι εφαρμογές σε αυτό, είτε w10).

 

Τέλος, ξαναλέω το android έχει lag. Είτε με 1 είτε με 2 είτε με 3 gb ram. Μπορεί όχι όταν ειναι καινούργια η συσκευή, αλλα μετά από λίγο καιρό εμφανίζεται. Μόνο οι συσκευές nexus δεν έχουν τόσο, αλλα και πάλι ειναι εκεί.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...