Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η εκτός θέματος συζήτηση βρίσκεται πλεόν στο θέμα [Off topic] Windows 10 Mobile Series. Αν δεν έχετε να πείτε κάτι σχετικό με το θέμα μας μπορείτε πολύ απλά να απέχετε από την συζήτηση.

:!: Παρακαλώ περιορίστε την συζήτηση σε ό,τι αφορά το θέμα και αφήστε τα off topic. Ειδάλλως, την επόμενη φορά, θα υπάρξουν κυρώσεις από την Ο.Δ. :!:

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

 

Θέλω να εγκαταστήσω μια εφαρμογή σε Nokia 830 με Windows 10 εκτός store. Έχω ενεργοποιήσει την λειτουργία προγραμματιστή για εγκατάσταση εφαρμογών από άλλες πηγές και έχω αποθηκεύσει το .xap αρχείο στο κινητό (δοκίμασα και στην sd). Πατάω πάνω στο αρχείο και μου βγάζει μήνυμα αν θέλω να γίνει εγκατάσταση της εφαρμογής και πατάω ναι, αλλά στην συνέχεια δεν κάνει τίποτα.

 

Τι μπορώ να κάνω για να εγκαταστήσω την εφαρμογή;

 

Επιλεγεις την τριτη επιλογη

 

Developer mode install any signed app.

 

Κανεις κλικ στο πακετο και μετα απο μερικα δευτερολεπτα θα στο βγαλει στις εγκατεστημενες εφαρμογες. Τα πακετα εχουν καταληξη appxbundle.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείω να βγουν firmware για κάποιες συσκευές αλλά χρησιμοποιώ και το 930 και δεν είδα κάτι που να δείχνει ότι το προηγούμενο firmware δεν δουλεύει σωστά στα 10.

 

Το μόνο που πιθανόν θέλει βελτίωση με ένα αναβαθμισμένο firmware είναι μια καλύτερη διαχείριση της ενέργειας για οικονομία στη μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που πιθανόν θέλει βελτίωση με ένα αναβαθμισμένο firmware είναι μια καλύτερη διαχείριση της ενέργειας για οικονομία στη μπαταρία

 

Και η κάμερα και λογικά και κάποια πραγματάκια που εμείς δε τα παίρνουμε και πολύ χαμπάρι.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

στα κινητά είναι και παραείναι...

 

Δεν είπα ότι δεν χρειάζεται αναβάθμιση το firmware. Είπα ότι δεν έχει σχέση με τους drivers.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν χρειάζεται αναβάθμιση το firmware. Είπα ότι δεν έχει σχέση με τους drivers.

 

Και θα απαντήσω ξανα,πως στα κινητά έχει.

στην ουσία το formware είναι οι drivres για τα υποσυστήματα του.

Κάμερα,ραδιόφωνο κλπ.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και θα απαντήσω ξανα,πως στα κινητά έχει.

στην ουσία το formware είναι οι drivres για τα υποσυστήματα του.

Κάμερα,ραδιόφωνο κλπ.

 

Σοβαρά τώρα πιστεύεις ότι είσαι ακόμη με 8.1 drivers στα win10 mobile? Τσάμπα περιμένετε firmware update.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα πιστεύεις ότι είσαι ακόμη με 8.1 drivers στα win10 mobile? Τσάμπα περιμένετε firmware update.

 

Εγώ όχι δε το πιστεύω,αλλά εσύ πιστεύεις πως είσαι με firmware,δεν μιλάμε για driver,των 10 ενώ η ίδια η ms έχει πει πως δεν τα έχει δώσει;;

Και γιατί να μην περιμένουμε;έχεις πληροφορίες από μέσα,κάποιο λινκ ίσως,ή πουλάμε πάλι παραπληροφόρηση;

Edited by Chryssostomos
διόρθωση.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και θα απαντήσω ξανα,πως στα κινητά έχει.

στην ουσία το formware είναι οι drivres για τα υποσυστήματα του.

Κάμερα,ραδιόφωνο κλπ.

 

Αν δεν είχε drivers η κάμερα και το ραδιόφωνο δεν θα δούλευαν. Αν δεν ξέρεις τι είναι το firmware μην παραπλανάς τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση σου είναι άτοπη. Ο παραλληλισμός του firmware με τους drivers δεν είναι σωστός.

 

Χμ.. Μάλιστα...

 

Δηλαδή, εσύ στον υπολογιστή σου, λειτουργείς W10, με drivers για XP, συνειδητά;

 

Γιατί, κάτι παρόμοιο κάνουμε στα W10M, στα smartphones μας. Και όχι, δεν παίζει να δικαιολογήσω τη Microsoft για κανένα λόγο. Δε με "ταΐζει". Από τα 7, ***********. Κι επειδή μου αρέσει πολύ εμφανισιακά το λειτουργικό, έκανα υπομονή. Αρκετά έκανα, δε νομίζεις;

 

P.S.: Μη μου αναφέρεις το Continuum. Με αφήνουν παγερά αδιάφορο features, που μένουν αποκλειστικά στις ναυαρχίδες.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Χμ.. Μάλιστα...

 

Δηλαδή, εσύ στον υπολογιστή σου, λειτουργείς W10, με drivers για XP, συνειδητά;

 

Γιατί, κάτι παρόμοιο κάνουμε στα W10M, στα smartphones μας. Και όχι, δεν παίζει να δικαιολογήσω τη Microsoft για κανένα λόγο. Δε με "ταΐζει". Από τα 7, ***********. Κι επειδή μου αρέσει πολύ εμφανισιακά το λειτουργικό, έκανα υπομονή. Αρκετά έκανα, δε νομίζεις;

 

P.S.: Μη μου αναφέρεις το Continuum. Με αφήνουν παγερά αδιάφορο features, που μένουν αποκλειστικά στις ναυαρχίδες.

 

Εγώ δεν είμαι υποστηρικτής της microsoft ούτε έχω σκοπό να σου αναφέρω το οτιδήποτε για να την υπερασπιστώ. Αυτό που είπα είναι σαφές. Αν δε μπορεί να γίνει αντιληπτό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

:lol: Το καναμε λιγο σηριαλ το θεμα. Το firmware ειναι η διεπαφη στο χαμηλοτερο δυνατο επιπεδο, του υλικου δηλαδη. Μονο η ms ξερει αν εγιναν αλλαγες στο api σε ανωτερο επιπεδο που να την αναγκαζουν να ξαναγραψει το firmware της συσκευης. Εμεις μονο εμμεσα απο την παρατηρηση της συμπεριφορας της συσκευης μπορουμε να το καταλαβουμε. Δεν υπαρχει καποιο αξιωμα που λεει οτι το firmware θελει αλλαγη οταν αλλαξει η εκδοση λειτουργικου. Μπορει να θελει μπορει και να μην θελει.
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει νόημα να σκάσουμε γιατί η Microsoft μάλλον κατάφερε να σκοτώσει εντελώς το windows phone. και με τα χτεσινά αποτέλεσμα δείχνει ότι πάτωσε εντελώς. δεν κατάφερε να πουλήσουν έστω 1 εκατομμύριο κινητά το μήνα! άρα το windows 10 δεν βοήθησε καθόλου. κανείς (developers) δεν θέλει να ασχοληθεί με τα windows. από εχθές όλα τα site μιλάνε πλέον για μια πορεία blackberry. μήπως αυτός ήταν ο αρχικός στόχος να μείνουν μόνο με pc,laptop και tablet.

χωρίς παρεξήγηση άλλα μιλάμε για μια αποτυχία στο μεγαλείο της!

 

http://mspoweruser.com/editorial-less-million-sales-month-microsoft-really-no-longer-phone-business/

Edited by sony76
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει νόημα να σκάσουμε γιατί η Microsoft μάλλον κατάφερε να σκοτώσει εντελώς το windows phone. και με τα χτεσινά αποτέλεσμα δείχνει ότι πάτωσε εντελώς. δεν κατάφερε να πουλήσουν έστω 1 εκατομμύριο κινητά το μήνα! άρα το windows 10 δεν βοήθησε καθόλου. κανείς (developers) δεν θέλει να ασχοληθεί με τα windows. από εχθές όλα τα site μιλάνε πλέον για μια πορεία blackberry. μήπως αυτός ήταν ο αρχικός στόχος να μείνουν μόνο με pc,laptop και tablet.

χωρίς παρεξήγηση άλλα μιλάμε για μια αποτυχία στο μεγαλείο της!

 

http://mspoweruser.com/editorial-less-million-sales-month-microsoft-really-no-longer-phone-business/

Δεν είπε κατι τέτοιο ο CEO της Microsoft σε σχέση με τον CEO της BB που το είπε ξεκάθαρα!

Επίσης αν σκότωνε τα Windows phones, ποιος ο λόγος να βγάλουν και οι άλλες εταιρίες συσκευές με Windows 10; Δεν νομίζω ότι ισχύει κατι τέτοιο...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν και βγαίνουμε off-topic, θα πω κάτι πολύ σύντομα: Προφανώς υπήρχαν πολλές προσδοκίες σχετικά με τα (επίσημα) Windows Mobile 10, όπως το ότι θα αναβαθμιστούν όλες οι παλιές συσκευές σε WM10, ότι θα υπάρξει στενότερη σχέση ανάμεσα σε διαφορετικές συσκευές (π.χ. ότι θα περνάς εύκολα περιεχόμενο από την μία συσκευή Windows 10 σε άλλη), ότι το Continuum θα παίξει και σε παλιότερες συσκευές κλπ.

 

Δυστυχώς το λειτουργικό

1) άργησε πολύ να ετοιμαστεί χάνοντας διάφορες προθεσμίες που ανέφερε η ίδια η Microsoft,

2) τελικά βγήκε αλλά δεν ήταν έτοιμο (ακόμα τρέχουμε με διάφορα bugs που λύνονται και επανέρχονται κατά καιρούς),

3) δεν έγινε διαθέσιμο σε όλες τις συσκευές (άρα όπως την πατήσαμε από τα Windows 6.5 που δεν αναβαθμίστηκαν πλέον, την πατήσαμε στο μεταξύ και με τα Windows Phone 7 που έφτασαν μέχρι την 7.8) και τώρα με τα Windows Phone 8 που έφτασαν μέχρι την 8.1 με πλήρη ασυμβατότητα μεταξύ των διαφορετικών εκδόσεων)

4) τελικά τα νέα features είτε δεν ενθουσίασαν είτε είναι διαθέσιμα μόνο σε ναυαρχίδες (βλέπε Continuum)

5) Official εφαρμογές που περίμενε ο κόσμος είτε άργησαν πολύ να εμφανιστούν (βλέπε Instagram που ήταν ανενεργό 3 χρόνια, Google Apps), είτε δεν υπήρξαν ποτέ.

6) Ακόμη και οι ναυαρχίδες δεν ήταν έτοιμες όταν κυκλοφόρησαν (βλέπε προβλήματα στο διαδίκτυο με 950/950XL.

 

Όσο για τους κατασκευαστές, ελάχιστα μεγάλα ονόματα κατάφερε να πείσει για το νέο αυτό εγχείρημα, οπότε δελέασε κατά κύριο λόγο Ινδούς κατασκευαστές (εντελώς low-end συσκευών) και διαφόρους μικρούς που έψαχναν την τύχη τους. Κάτι premium συσκευές από HP με docks κλπ θα τις βλέπουμε μόνο σαν collector's items σε περιοδικά, αφού δεν θα κυκλοφορήσουν ευρέως.

 

Και να σας πω και κάτι απλό - προσωπική εμπειρία που δείχνει την απομόνωση και ασυμβατότητα των Windows Mobile 10 σε σχέση με τις υπόλοιπες συσκευές: Μπήκαμε πρόσφατα μια παρέα σε ένα Toyota Aygo και παίζαμε με τη multimedia console που έχει (και υποστηρίζει MirrorLink). Λοιπόν, η μόνη συσκευή που δεν κατάφερε να γίνει pair μέσω bluetooth με το console ηταν το δικό μου Lumia 735 με Windows Mobile 10. Μετά ψάχνοντας έμαθα ότι παρότι η Microsoft είναι μέλος στο consortium που σχεδιάζει και υλοποιεί το MirrorLink, δεν έχει προσθέσει ακόμη την υποστήριξη στις φορητές συσκευές της (και μιλάμε για ιστορία που έχει ξεκινήσει από το 2012 - ίσως και νωρίτερα). Τα ίδια και χειρότερα για την υποστήριξη USB OTG που ακόμη θεωρείται εξωτικό feature για τις συσκευές μας.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Και με αυτά που διαβάζω για το μέλλον των Win Phone από τους ειδικούς των διαφόρων forum, δεν θα πάρω το 650 που είχα σκοπό να αγοράσω τώρα το Πάσχα.

 

Εγώ πάντως πιστεύω ότι το 650 θα είναι η επόμενη συσκευή μου, παρόλα όσα λέμε εδώ πέρα - απλά περιμένω να πέσει λίγο η τιμή του. Είναι ιδανική επιλογή για καθημερινη χρήση.

 

Προσωπικά με βολεύει πολύ το Windows Phone/Mobile, παρά τα προβλήματά του (και δεν θα γυρνούσα σε Android για διάφορους λόγους) - απλά είναι που έχει ακόμη παιδικές ασθένειες! :p

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Και να σας πω και κάτι απλό - προσωπική εμπειρία που δείχνει την απομόνωση και ασυμβατότητα των Windows Mobile 10 σε σχέση με τις υπόλοιπες συσκευές: Μπήκαμε πρόσφατα μια παρέα σε ένα Toyota Aygo και παίζαμε με τη multimedia console που έχει (και υποστηρίζει MirrorLink). Λοιπόν, η μόνη συσκευή που δεν κατάφερε να γίνει pair μέσω bluetooth με το console ηταν το δικό μου Lumia 735 με Windows Mobile 10. Μετά ψάχνοντας έμαθα ότι παρότι η Microsoft είναι μέλος στο consortium που σχεδιάζει και υλοποιεί το MirrorLink, δεν έχει προσθέσει ακόμη την υποστήριξη στις φορητές συσκευές της (και μιλάμε για ιστορία που έχει ξεκινήσει από το 2012 - ίσως και νωρίτερα). Τα ίδια και χειρότερα για την υποστήριξη USB OTG που ακόμη θεωρείται εξωτικό feature για τις συσκευές μας.

Μονο 37 συσκευες απο τις εκατονταδες android που υπαρχουν αυτη τη στιγμη στην αγορα υποστηριζουν την δυνατοτητα mirrorlink και σ'αυτες δεν υπαρχει ουτε μια nexus συσκευη.

Οποταν ειναι θεμα κατασκευαστη και hardware και οχι λογισμικου ή υποστηριξη αυτης της δυνατότητας.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά σχόλια σε αυτά που διάβασα παραπάνω.

 

Ο λόγος που δεν αναβαθμίστηκαν όλες οι συσκευές πιστεύω είναι γνωστός. Ο αδύναμος επεξεργαστής (σε συνδυασμό με τα 512 mb ραμ για πολλές από αυτές) θα συντελούσε σε δυσάρεστη εμπειρία χρήσης. Αν τις είχαν αποκλείσει εξ αρχής θα έβγαινε το λειτουργικό και 2-3 μήνες νωρίτερα αντί να προσπαθούν να κάνουν optimize και για αυτές τις συσκευές. Κατά την γνώμη μου καλά κάναν και δεν τις αναβάθμισαν. Έχει την δυνατότητα ο χρήστης να περάσει από μόνος του την threshold έκδοση των 10 και να έχει τις εφαρμογές στην συσκευή του με δικιά του ευθύνη. Μην αναφέρω καν τι γίνεται σε άλλο λειτουργικό σε παλιές συσκευές με αναβαθμίσεις και μελαγχολήσει τσάμπα ο κόσμος. Δεν λύνονται ούτε τα critical bugs του kernel και περιμένουν το 2016 για να κλείσουν τρύπα ασφαλείας που την διόρθωσαν στο Linux το 2014 αλλά δεν καταδέχτηκαν να την περάσουν στα κινητά και ακόμα δεν έχουν ξεκινήσει. Μπορεί να είναι και φιουτσερ που λέμε να βλέπει ο κινέζος τι πληκτρολογείς στην εφαρμογή της τράπεζας.

 

Τα bugs δεν τα συναντάμε όλοι και πιστεύω δίνουμε και κάποιες κατευθύνσεις όλοι μας (γι αυτό είναι πιστεύω και τα forums) τι κάναμε και δεν τα συναντήσαμε. Απλά στα forum να περιμένεις να γράφει και το μικρότερο ποσοστό που αντιμετωπίζει θέμα και όχι το μεγαλύτερο που δεν το αντιμετώπισε και δεν τον ενδιαφέρει να λύσει κάτι που δεν ξέρει καν ότι υπάρχει.

 

Google Apps και τα services που πάνε μαζί τους ευχαριστώ δεν θα πάρω. Προτιμώ αν τα εγκαταστήσουν με το ζόρι και στα windows να πάω να αγοράσω iPhone γιατί δεν έχω όρεξη η εταιρεία να έχει μοναδική πηγή εσόδων τα διαφημιστικά έσοδα και να μην της καίγεται καρφί αν ανοίγουν κενά ασφαλείας. Προτιμώ να σκάσω χίλια ευρώ και να ξέρω ότι όταν μπαίνω στις εφαρμογές που θέλω ασφάλεια των δεδομένων θα μπαίνω χωρίς παρέα. Εφαρμογές δόξα το θεό γι αυτά που θέλω να κάνω βρίσκω εύκολα.

 

Για το αν θα σταματήσει η διάθεση των 10 προσωπικά δεν ανησυχώ γιατί με τον τρόπο που έχουν φτιαχτεί τα δεκάρια πιο πιθανό μετά τα rasberri pi είναι να τα χώσουν και στις τοστιέρες παρά να τα περιορίσουν μόνο στα desktop.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά σχόλια σε αυτά που διάβασα παραπάνω.

 

Ο λόγος που δεν αναβαθμίστηκαν όλες οι συσκευές πιστεύω είναι γνωστός. Ο αδύναμος επεξεργαστής (σε συνδυασμό με τα 512 mb ραμ για πολλές από αυτές) θα συντελούσε σε δυσάρεστη εμπειρία χρήσης. Αν τις είχαν αποκλείσει εξ αρχής θα έβγαινε το λειτουργικό και 2-3 μήνες νωρίτερα αντί να προσπαθούν να κάνουν optimize και για αυτές τις συσκευές. Κατά την γνώμη μου καλά κάναν και δεν τις αναβάθμισαν. Έχει την δυνατότητα ο χρήστης να περάσει από μόνος του την threshold έκδοση των 10 και να έχει τις εφαρμογές στην συσκευή του με δικιά του ευθύνη. Μην αναφέρω καν τι γίνεται σε άλλο λειτουργικό σε παλιές συσκευές με αναβαθμίσεις και μελαγχολήσει τσάμπα ο κόσμος. Δεν λύνονται ούτε τα critical bugs του kernel και περιμένουν το 2016 για να κλείσουν τρύπα ασφαλείας που την διόρθωσαν στο Linux το 2014 αλλά δεν καταδέχτηκαν να την περάσουν στα κινητά και ακόμα δεν έχουν ξεκινήσει. Μπορεί να είναι και φιουτσερ που λέμε να βλέπει ο κινέζος τι πληκτρολογείς στην εφαρμογή της τράπεζας.

 

Τα bugs δεν τα συναντάμε όλοι και πιστεύω δίνουμε και κάποιες κατευθύνσεις όλοι μας (γι αυτό είναι πιστεύω και τα forums) τι κάναμε και δεν τα συναντήσαμε. Απλά στα forum να περιμένεις να γράφει και το μικρότερο ποσοστό που αντιμετωπίζει θέμα και όχι το μεγαλύτερο που δεν το αντιμετώπισε και δεν τον ενδιαφέρει να λύσει κάτι που δεν ξέρει καν ότι υπάρχει.

 

Google Apps και τα services που πάνε μαζί τους ευχαριστώ δεν θα πάρω. Προτιμώ αν τα εγκαταστήσουν με το ζόρι και στα windows να πάω να αγοράσω iPhone γιατί δεν έχω όρεξη η εταιρεία να έχει μοναδική πηγή εσόδων τα διαφημιστικά έσοδα και να μην της καίγεται καρφί αν ανοίγουν κενά ασφαλείας. Προτιμώ να σκάσω χίλια ευρώ και να ξέρω ότι όταν μπαίνω στις εφαρμογές που θέλω ασφάλεια των δεδομένων θα μπαίνω χωρίς παρέα. Εφαρμογές δόξα το θεό γι αυτά που θέλω να κάνω βρίσκω εύκολα.

 

Για το αν θα σταματήσει η διάθεση των 10 προσωπικά δεν ανησυχώ γιατί με τον τρόπο που έχουν φτιαχτεί τα δεκάρια πιο πιθανό μετά τα rasberri pi είναι να τα χώσουν και στις τοστιέρες παρά να τα περιορίσουν μόνο στα desktop.

 

Ό,τι είπε ο φίλος. :):up:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω ότι το 650 θα είναι η επόμενη συσκευή μου, παρόλα όσα λέμε εδώ πέρα - απλά περιμένω να πέσει λίγο η τιμή του. Είναι ιδανική επιλογή για καθημερινη χρήση.

:p

 

Πιστεύω να κατάλαβες ότι μιλάω χαριτολογώντας....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Μερικά σχόλια σε αυτά που διάβασα παραπάνω.

 

Ο λόγος που δεν αναβαθμίστηκαν όλες οι συσκευές πιστεύω είναι γνωστός. Ο αδύναμος επεξεργαστής (σε συνδυασμό με τα 512 mb ραμ για πολλές από αυτές) θα συντελούσε σε δυσάρεστη εμπειρία χρήσης. Αν τις είχαν αποκλείσει εξ αρχής θα έβγαινε το λειτουργικό και 2-3 μήνες νωρίτερα αντί να προσπαθούν να κάνουν optimize και για αυτές τις συσκευές. Κατά την γνώμη μου καλά κάναν και δεν τις αναβάθμισαν. Έχει την δυνατότητα ο χρήστης να περάσει από μόνος του την threshold έκδοση των 10 και να έχει τις εφαρμογές στην συσκευή του με δικιά του ευθύνη. Μην αναφέρω καν τι γίνεται σε άλλο λειτουργικό σε παλιές συσκευές με αναβαθμίσεις και μελαγχολήσει τσάμπα ο κόσμος. Δεν λύνονται ούτε τα critical bugs του kernel και περιμένουν το 2016 για να κλείσουν τρύπα ασφαλείας που την διόρθωσαν στο Linux το 2014 αλλά δεν καταδέχτηκαν να την περάσουν στα κινητά και ακόμα δεν έχουν ξεκινήσει. Μπορεί να είναι και φιουτσερ που λέμε να βλέπει ο κινέζος τι πληκτρολογείς στην εφαρμογή της τράπεζας.

 

Τα bugs δεν τα συναντάμε όλοι και πιστεύω δίνουμε και κάποιες κατευθύνσεις όλοι μας (γι αυτό είναι πιστεύω και τα forums) τι κάναμε και δεν τα συναντήσαμε. Απλά στα forum να περιμένεις να γράφει και το μικρότερο ποσοστό που αντιμετωπίζει θέμα και όχι το μεγαλύτερο που δεν το αντιμετώπισε και δεν τον ενδιαφέρει να λύσει κάτι που δεν ξέρει καν ότι υπάρχει.

 

Google Apps και τα services που πάνε μαζί τους ευχαριστώ δεν θα πάρω. Προτιμώ αν τα εγκαταστήσουν με το ζόρι και στα windows να πάω να αγοράσω iPhone γιατί δεν έχω όρεξη η εταιρεία να έχει μοναδική πηγή εσόδων τα διαφημιστικά έσοδα και να μην της καίγεται καρφί αν ανοίγουν κενά ασφαλείας. Προτιμώ να σκάσω χίλια ευρώ και να ξέρω ότι όταν μπαίνω στις εφαρμογές που θέλω ασφάλεια των δεδομένων θα μπαίνω χωρίς παρέα. Εφαρμογές δόξα το θεό γι αυτά που θέλω να κάνω βρίσκω εύκολα.

 

Για το αν θα σταματήσει η διάθεση των 10 προσωπικά δεν ανησυχώ γιατί με τον τρόπο που έχουν φτιαχτεί τα δεκάρια πιο πιθανό μετά τα rasberri pi είναι να τα χώσουν και στις τοστιέρες παρά να τα περιορίσουν μόνο στα desktop.

 

Καλημερα σε ολους, βασικα μια χαρα τα λες αλλα επετρεψε μου να συμπληρωσω καποια πραγματακια για να ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΛΟΙ.

Ποιος σας ειπε πως ο snapdragon s4(KRAIT- A15) που εχουν τα lumia 820-920-925-1020 οτι ειναι ποιο αδυναμοι απο τους νεους 400δες A7?

Απλα δεν ασχοληθηκαν με το optimize πανω σε αυτες τις συσκευες γιατι δεν τους εβγαινε ο χρονος και το παρατησαν στο τελος. Το lumia 820 της κοπελας μου ειναι σαφεστατα ποιο γρηγορο απο το 640 που εχω..βασικα και σε bench βγαζει ποιο μεγαλα νουμερα..αλλα τεσπα..

Γενικα στρωνει το πραγμα γιατι δεν μασαω οπως και καποιοι αλλοι απο ερευνες οτι πουλησε λιγα τηλεφωνα αυτο το εξαμηνο αρα εκλεισε το mobile κοματι..τα γουσταρω τα wp ειδικα τα 10αρακια..ΑΛΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...

Ακομα και στην επισημη 218 λαγκαρουν συχνα..αυτο που ελειπε απο τα 8αρακια..Για προσπαθειστε να μπειτε ας πουμε στο phonearena να δειτε ποση ωρα κανει ο edge mobile να ανοιξει καποιο αρθρο...περνανε 40 δευτερα μεχρι να ξεκολησει...

Τα περισσοτερα games ειδικα στην κατηγορια του lumia 640(Εννοω σναπ 400 και hd αναλυση) Τα περισσοτερα μαγκες λαγκαρουν ανυποφορα..τωρα αν σε αυτο λειπει καποιo firmware και στρωσουν μετα δεν ξερω)

Για καντε ελεγχο για αναβαθμισεις στο store..κραταει 2 λεπτα μεχρι να δει αν υπαρχουν updates..

Επισης Χαλια η εφαρμογη φωτογραφιες..ενω στα 8-8,1 οι φωτογραφιες φορτωναν μπαλα και σφαιρα..τωρα 7 δευτερα να τελειωσει το φορτωση..και καθε φορα που που ρολαρεις ξαναφορτωνουν παλι..ασε που παει και αυτο το smoothless που υπηρχε..μια πιανει το zoom μια δεν πιανει...ΧΑΛΙΑ ΕΔΩ..

Ακομα και τις επαφες να πατησεις να ανοιξει για πρωτη φορα, πλεον περνει καποια σημαντικη ωρα σε σχεση με τα 8αρια..

Βασικα βελτιωνονται καποια πραγματα αλλα χανονται καποια αλλα που ηταν σημεια ΑΓΟΡΑΣ για wp...

Ασε που αρκετες φορες οταν τα εικονιδια χανονται για λιγο και ξαναφορτωνουν παλι ΚΑΤΑ την απλη πλοηγηση στο μενου...ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ...

Ολα αυτα και αλλα πολλα επρεπε να ειχαν λυθει απο περσι ωστε τα 10 ρια να συνεχισουν τα καλα των 8,1 με νεες ομορφες προσθηκες..Οχι αυτο που γινεται τωρα...

Βασικα για ολα αυτα ευθυνεται η microsoft..και καποιοι σταματηστε να δικαιολογειτε τα αδικαιολογητα...Γουσταρω το κινητακι μου..lumia 640..και ουτε το αλλαζω...ΑΛΛΑ Η MICRO ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ..

Ολες οι συσκευες μονο κατι snap 400 και 212 εν ετη 2016 και πανε τα ζωα μου αργα πλεον??Και μετα κατευθειαν σε 808 και 810..ΚΛΑΦΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ...Γιατι δεν εβγαλε ποτε μια συσκευη στα 200 ευρω με κανενα snap 615-617 ας πουμε?Και να τα τα ποσοστα στον πατο οπως ειδαμε εχθες...

Με συγχωρειται για το μεγαλο κειμενο και την πικρια που εβγαλα ΑΛΛΑ αν η microsoft εχει αφησει ΜΟΝΟ 5 ατομα να τα βγαλουν περα στο mobile κομματι δεν φταιμε εμεις..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,ας είμαστε ρεαλιστές..Τα έχει κάνει ***** η Microsoft.

Έχω το Lumia 730.Μου αρέσει το κινητό.Είχα βάλει Windows 10 με insider αλλά λόγω των bugs επέστρεψα σε 8.1.:(

Πόση υπομονή να κάνει κανείς σε βασικές λειτουργίες ρε παιδιά;;!Μιλάω για τις εφαρμογές.Αν τα Win10 ήταν ώριμα και απροβλημάτιστα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα,αλλά με <<αν>> δεν γίνεται δουλειά.Αν βρω κανά καλό android μπορεί να την κάνω..

Edited by impreza_sti
Οφείλουμε να εκφραζόμαστε κόσμια
Link to comment
Share on other sites

Παίδες,ας είμαστε ρεαλιστές..Τα έχει κάνει ***** η Microsoft.

Έχω το Lumia 730.Μου αρέσει το κινητό.Είχα βάλει Windows 10 με insider αλλά λόγω των bugs επέστρεψα σε 8.1.:(

Πόση υπομονή να κάνει κανείς σε βασικές λειτουργίες ρε παιδιά;;!Μιλάω για τις εφαρμογές.Αν τα Win10 ήταν ώριμα και απροβλημάτιστα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα,αλλά με <<αν>> δεν γίνεται δουλειά.Αν βρω κανά καλό android μπορεί να την κάνω..

Για ποια bugs μιλάς και για ποια technical preview; Αν μιλάς για τις τελευταίες της Redstone, μιλάμε για ένα λειτουργικά σχεδόν σε beta μορφή ακόμα. Αν μιλάς για την έκδοση που έχει γίνει διαθέσιμη προς όλους, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο bug. Για την ακρίβεια στο δικό μου 730 τα 10άρια είναι μια χαρά από μετά τα Χριστούγεννα που τα πρωτοέβαλα. Δοκίμασε να κάνεις hard reset, διότι παίζει μεγάλο ρόλο.

 

Επίσης ας μην μπερδεύουμε ξανά τις εφαρμογές με το λειτουργικό. Μιλάς για βασικές λειτουργίες και μετά για εφαρμογές.

Edited by impreza_sti
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και στην επισημη 218 λαγκαρουν συχνα..αυτο που ελειπε απο τα 8αρακια..Για προσπαθειστε να μπειτε ας πουμε στο phonearena να δειτε ποση ωρα κανει ο edge mobile να ανοιξει καποιο αρθρο...περνανε 40 δευτερα μεχρι να ξεκολησει...

 

Τον edge μπορείς να τον τεστάρεις σε κάποιο πραγματικά βαρύ site όπως την desktop έκδοση του capital.gr . Η διαφορά είναι ότι το capital.gr έχει web developer που ξέρει την δουλειά του και το phonearena έχει κάποιο developer που φτιάχνει πρώτα μια αντισυμβατική σελίδα που δεν δουλεύει και μετά πατσάρει από πάνω λύσεις για να την κάνει συμβατή με τον browser. Στον chrome την τέσταρε και διόρθωσε ότι έπρεπε να διορθώσει για να ψιλοανοίγει αποδεκτά, στον edge δεν την τέσταρε και άφησε τον καρνάβαλο που έφτιαξε ως έχει. Αν καταφέρνει μια σελίδα και κάνει μηχανήματα με i5 να κολλάνε μάλλον κάτι άλλο φταίει και όχι ο browser.

 

Για τα παιχνίδια δεν γνωρίζω το θέμα. Η λίγη εμπειρία που έχω σκαλίζοντας το win2d στα 10ρια που είναι το API για να έχεις πρόσβαση σε directx είναι ότι χειριζόταν με ευκολία τα 60FPS σε μια εφαρμογή που είχα φτιάξει στο visual studio. Ενδεχομένως κάποια games είναι ports και κάποια πράγματα δεν τα κάνουν με τον γρηγορότερο διαθέσιμο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη η Microsoft. Μάλιστα. Έβγαλε λειτουργικό που είναι beta. Μάλιστα.

 

Πάτε λίγο στο thread του G4, μπείτε στο θέμα του bootloop και μετά ξαναγράψτε εδώ. Επίσημη οδηγία της LG (επειδή αυτά μόνο στα windows "συμβαίνουν") : μετά την αναβάθμιση σε Android 6.0, κάντε hard reset, και μετά ΙΣΩΣ να μην εμφανιστεί το πρόβλημα, που κολλάει το κινητό στο αρχικό logo, λύνεται μόνο πάλι με hard reset, και χάνεις τα πάντα, ότι έχεις μέσα. Αν αυτό δεν είναι beta, τότε τα Windows που δεν έχουν ούτε κατά διάνοια τέτοια θέματα, τι είναι;

 

Επίσης, η τελευταία ενημέρωση είναι .218, και όχι η .128! Ναι ο edge θέλει δουλειά ακόμα, και είναι το πιο μελανό σημείο, ΑΛΛΑ ποιος είπε ότι επειδή εκείνοι οι επεξεργαστές μπορούν σηκώσουν τα API και τα πρωτόκολλα που εισήγαγε στα Win10M η Microsoft; Μεγάλο φάουλ που είπαν πως θα τα αναβαθμίσουν όλα, αλλά αφού δεν γινόταν και κόλλαγαν τι θα έκαναν; θα τα δίνανε με πετσοκομμένα features; Όπως στα 7.8; Που ακόμα είδα δύο - τρείς παραπίσω να μιλάνε για αυτό; Δηλαδή, αποφασίστε τι θέλετε. Να δουλεύει σωστά η συσκευή ή να έχετε την τελευταία διαθέσιμη έκδοση και να φωνάζετε για προβλήματα; Και ξαναλέω, τι να πούνε τα (λίγα, αλλά υπαρκτά, 30% σε Poll του xda σχετικά με τον αριθμό των χρηστών που το έχουν αντιμετωπίσει) παιδιά που πήρανε το G4 (ναυαρχίδα, συσκευή της χρονιάς από τους αναγνώστες του myphone και best value for money) και εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα με την αναβάθμιση σε Android 6.0;

 

Όσον αφορά το store, θα συμφωνήσω πως αργεί να φορτώσει τις εφαρμογές για την κάθε ενημέρωση, όπως επίσης και υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ώρα της κάθε αναβάθμισης. Άλλη μέρα παίρνει ο ένας, άλλη ο άλλος. Ωστόσο, αφού βλέπετε τα προβλήματα στο store, δεν τονίζει κανείς ότι είναι μακράν το πιο βολικό να ψάχνεις εφαρμογές από τα άλλα δύο λειτουργικά, συνεχώς εμπλουτίζεται με UWP εφαρμογές μόνο. Και να μην ξεχάσω: είναι το ναδικό που ότι έχω στο κινητό μου, το έχω και στον υπολογιστή και μπορώ να δουλεύω και από εκεί (και το XBOX όσοι έχουν). Δηλαδή, αντιλαμβάνομαι ότι κάποιοι έχουν θέματα με τις συσκευές, αλλά μην πάμε στο άλλο άκρο. Κάντε πρώτα μια δυο κινήσεις και μετά, αν δεν φτιάξει ναι να το κράξουμε όλοι μαζί. Όταν όμως δεν κάνετε ούτε ένα hard reset, το πρώτο πράγμα που κάνουν όλα τα service για να δουν αν έφτιαξε, τότε τι ψάχνεται να βρείτε; Η μονη συσκευή που δεν χρειάζεται hard reset είναι το iPhone, κυρίως λόγω του ότι δεν κρατάει πολλά δεδομένα στην μνήμη, αφού κλείνει όλες τις εφαρμογές κατευθείαν (multitasking μηδέν, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων από εφαρμογές).

 

Αυτό για το Android = lag, και ότι τελείωσε ο μύθος είναι απλά ασχολίαστο.

Edited by AgelosMo
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...