Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο προηγούμενο, Entry 2i, ενώ είχα αλλάξει Dns στο ipv6, συνέχιζε να δίνει της Cosmote στις συσκευές και έβλεπα παντού fe80, μέχρι που απενεργοποίησα το ipv6 και όλα κομπλέ.
Στο καινούργιο, Plus 2, δεν μου δίνει επιλογή για απενεργοποίηση, δυστυχώς.
Στα pc, το απενεργοποίησα από τις κάρτες δικτύου, στα tv boxes όμως, δεν ξέρω αν γίνεται.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

7 ώρες πριν, thanos1071 said:

Στο προηγούμενο, Entry 2i, ενώ είχα αλλάξει Dns στο ipv6, συνέχιζε να δίνει της Cosmote στις συσκευές και έβλεπα παντού fe80, μέχρι που απενεργοποίησα το ipv6 και όλα κομπλέ.
Στο καινούργιο, Plus 2, δεν μου δίνει επιλογή για απενεργοποίηση, δυστυχώς.
Στα pc, το απενεργοποίησα από τις κάρτες δικτύου, στα tv boxes όμως, δεν ξέρω αν γίνεται.
 

1. Αρχικά μπορείς να δοκιμάσεις στα TVbox να τα έχεις μέσω wifi και όχι ethernet. Ειδικά στην δική μου περίπτωση με 100άρα οπτική ίνα από Nova τα κουτιά μου "χτυπούν" 100-102 !!!, την στιγμή που με powerlines πιάνουν από 90-95. Άρα προτιμώ ασύρματα, άσε που τότε έχουν πάντα διεύθυνση DNS 8.8.8.8 (ενώ με καλώδιο αρχίζουν τα παράξενα fe#.....παρά το ότι έχουν μπει εναλλακτικά DNS τόσο για Ipv4 & IPv6 !!)

2. Νομίζω ότι στα TVbox μπορείς πηγαίνοντας στα Settings και ορίζοντας σταθερή IP να βάλεις και τα DNS που θέλεις....παλαιότερα τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ....πλέον όμως βάζοντας DNS στο ρούτερ έχω σε όλες μου τις συσκευές (κινητά, TVbox, τάμπλετς, λαπτοπ κλπ) αυτόματα αυτό που θέλω (τουλάχιστον στην ασύρματη σύνδεσή τους). Άρα δεν ασχολούμαι πλέον με επι μέρους ρυθμίσεις DNS.

3. Εάν στο ρούτερ σου και στις ρυθμίσεις έχει επιλογή "κατά προτίμηση IPV4" (ή κάτι αντίστοιχο)(όπως έχει το δικό μου ZYXEL από Nova) το ενεργοποιείς (όχι απαγόρευση του IPV6).

========================================================================

Παρεπιπτόντως και επειδή εδώ μιλάμε για το KODI καλό θα ήταν στο ελληνικό μπιλντ GKobu να βάλουν στην αρχική οθόνη να εμφανίζονται τα DNS & IP, όπως γίνεται στα Manalab & Technewsology.😉

Αυτό είναι εξαιρετικά χρήσιμο γιατί αμέσως αντιλαμβάνεσαι εάν υπάρχει θέμα στο DNS😉

Στο GKobu πρέπει να πας στα Settings για να το δεις αυτό🙃

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως, δεν απενεργοπειται πλεον το ipv6 στα ρουτερς που δινουν (μαλλον μας εχουν κλειδωσει τη σχετικη ρυθμιση) με αποτελεσμα
το dns στο ipv6 να ειναι του παροχου (δεν σου δινεται η δυνατοτητα να το αλλαξεις..),,
πολυ κακη αποφαση νομιζω..

οποτε εχουμε τα προβληματα που γραφετε (και ποσα αλλα..),

εγω εχω το ΖΤΕ Η1600 που κι εκει το ιδιο,

θα πρεπει να βαζουμε static ip και dns παντου στις συσκευες μας πλεον 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με ΖΤΕ Η1600 είμαι και στο kodi βλεπω dns αυτό με το fe80 όμως φαίνεται να λειτουργεί μια χαρά, δηλαδή κατεβάζει κανονικά υπότιτλους απο opensubs by opensubs και στον browser ανοίγει κανονικά τα σάιτ υποτιτλων που εχουν μπλοκαριστεί από τους ελληνικους παροχους.

Link to comment
Share on other sites

Όντως παιδιά, η αλήθεια είναι, ότι μέχρι στιγμής, ούτε εγώ αντιμετώπισα κάποιο θέμα με υπότιτλους. Αλλά μιας και ήταν μια ρύθμιση που μόνο καλό έκανε, ξενέρωσα που την έχασα...
Από την άλλη, κέρδισα τα 5GHz στο WiFi, που δεν είχα με το προηγούμενο μόντεμ, αλλά στα 12MBps που κλειδώνει η γραμμή , μια χαρά έφταναν και τα 2.4GHz...
Κοίτα που θα νοσταλγήσω τα Video Clubs...🫢🫢🫢 Ή που θα τα σκάσω για κανένα Fritzbox!!!
@ath156 Με WiFi είμαι και εγώ, το ethernet, πάει στις τηλεοράσεις για το DLNA.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να επαναφέρω σε προηγούμενο σημείο ,όπως κάνουμε στα windows για να μην μπω στη διαδικασία να βάλω καμία custom rom και το μπρικαρω πρώτον και δεύτερον είναι μεγάλος κόπος για μένα που δεν έχω ελεύθερο χρόνο να το ξαναστησω???

Έχω ένα A95X F3 RGB 

Edited by johnstef33
Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2023 at 9:04 ΜΜ, johnstef33 said:

Υπάρχει δυνατότητα να επαναφέρω σε προηγούμενο σημείο ,όπως κάνουμε στα windows για να μην μπω στη διαδικασία να βάλω καμία custom rom και το μπρικαρω πρώτον και δεύτερον είναι μεγάλος κόπος για μένα που δεν έχω ελεύθερο χρόνο να το ξαναστησω???

Έχω ένα A95X F3 RGB 

Τι να ξαναστήσεις? Για Kodi μιλάς? Γύρω στα 5λεπτά θα σου πάρει το πολύ αν βάλεις ένα έτοιμο build: https://grecotm.club/

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, letom said:

Τι να ξαναστήσεις? Για Kodi μιλάς? Γύρω στα 5λεπτά θα σου πάρει το πολύ αν βάλεις ένα έτοιμο build: https://grecotm.club/

Αν ήταν μόνο το kodi φιλαράκι δε θά τό συζητούσα

Μάλλον δεν υπάρχει από ότι κατάλαβα τέτοια επιλογή οπότε βλέποντας και κάνοντας 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, johnstef33 said:

Αν ήταν μόνο το kodi φιλαράκι δε θά τό συζητούσα

Μάλλον δεν υπάρχει από ότι κατάλαβα τέτοια επιλογή οπότε βλέποντας και κάνοντας 

Εάν δεν είναι για KODI μήπως κάνεις την ερώτηση σε λάθος νήμα? Δεν είναι αρκετά καθαρό τι ζητάς. Να πας σε "προηγούμενο σημείο" μετά από τι? και σε τι μηχάνημα? Γιατί εάν μιλάς να πας σε προηγούμενο σημείο σε TVbox το θέμα το έχω λύσει εδώ και καιρό για τα περισσότερα κουτιά (με συγκεκριμένους επεξεργαστές όμως)(Ισχύει και για όλα τα TVboxes με S905X3). Πάλι όμως αυτό δεν είναι θέμα KODI, άρα και του παρόντος νήματος. Δες στο παρακάτω ποστ μου.

Το τέλειο Backup (like a restore point in Windows)

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Πάω να πάρω τον κωδικό από grecotm για να βάλω το gkobu και δε μπαίνει....
Μας τελείωσε???
 
Και εγώ προσπαθώ ώρες. Έπεσε.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Έχει πέσει ο server και θα επανέλθει την Δευτέρα. Έτσι λεει ένας απο τους δημιουργούς  στο fb
Ουτε η σελιδα τους δεν λειτουργεί
https://grecotm.club/

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες έκανα real debrid συνδρομη έβαλα seren(δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο addon)Θέλω όμως να βάλω υπότιτλους οσο πιο εύκολα γίνεται δηλαδή κάποιο addon και να το ρυθμίσω. Υπάρχει κανένας σχετικά νέος οδηγός γιατί βρίσκω κάτι απαρχαιωμένους.Προκαταβολικά ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις ενα build να ξεμπερδεύεις? Ειδικά αν ενδιαφέρεσαι μόνο για ταινίες/σειρές βάλε το JE4M. Έχει μέσα ελάχιστα πρόσθετα οπότε είναι πανάλαφρο και έχει και τα πάντα έτοιμα ρυθμισμένα που χρειάζεσαι για υπότιτλους. Και φυσικά έχει το Seren και το επίσης πολύ καλό Black lodge (και τα 2 αυτά υποστηρίζουν RD). 

Link to comment
Share on other sites

On 23/4/2023 at 1:36 ΜΜ, tolisfar said:

Βρε παίδες έκανα real debrid συνδρομη έβαλα seren(δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο addon)Θέλω όμως να βάλω υπότιτλους οσο πιο εύκολα γίνεται δηλαδή κάποιο addon και να το ρυθμίσω. Υπάρχει κανένας σχετικά νέος οδηγός γιατί βρίσκω κάτι απαρχαιωμένους.Προκαταβολικά ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

a4kSubtitles

https://a4k-openproject.github.io/a4kSubtitles/

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γιατί δεν βάζεις ενα build να ξεμπερδεύεις? Ειδικά αν ενδιαφέρεσαι μόνο για ταινίες/σειρές βάλε το JE4M. Έχει μέσα ελάχιστα πρόσθετα οπότε είναι πανάλαφρο και έχει και τα πάντα έτοιμα ρυθμισμένα που χρειάζεσαι για υπότιτλους. Και φυσικά έχει το Seren και το επίσης πολύ καλό Black lodge (και τα 2 αυτά υποστηρίζουν RD). 
Έβαλα έτοιμο build (manalab)αλλά δεν μου βγάζει αυτόματα ελληνικούς υπότιτλους. Πρέπει σε κάθε ταινία να τό ρυθμίζω. Τί μπορεί να φταίει;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, tolisfar said:

Έβαλα έτοιμο build (manalab)αλλά δεν μου βγάζει αυτόματα ελληνικούς υπότιτλους. Πρέπει σε κάθε ταινία να τό ρυθμίζω. Τί μπορεί να φταίει;

Βγάζει σε αυτό το μπιλντ αυτόματα ελληνικούς υπότιτλους όμως έχει σημασία και ποιο addon χρησιμοποιείς για αυτές, όπως και η πηγή (και η έκδοση SD/HD/FHD/4K) την οποία χρησιμοποιείς....επίσης υποθέτω έχεις αλλάξει και DNS (π.χ. Google 8.8.8.8 & 8.8.4.4).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Βγάζει σε αυτό το μπιλντ αυτόματα ελληνικούς υπότιτλους όμως έχει σημασία και ποιο addon χρησιμοποιείς για αυτές, όπως και η πηγή (και η έκδοση SD/HD/FHD/4K) την οποία χρησιμοποιείς....επίσης υποθέτω έχεις αλλάξει και DNS (π.χ. Google 8.8.8.8 & 8.8.4.4).
Πηγη seren και fen με real debrid. Αλλαγή DNS δεν έκανα. Παίζει τόσο σημαντικό ρόλο; Για τους υπότιτλους εννοώ

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, tolisfar said:

Πηγη seren και fen με real debrid. Αλλαγή DNS δεν έκανα. Παίζει τόσο σημαντικό ρόλο; Για τους υπότιτλους εννοώ

Είναι "must" για αρκετά πράγματα και κυρίως για υπότιτλους !

https://www.youtube.com/watch?v=qJz2vQ2XCRI

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Είναι "must" για αρκετά πράγματα και κυρίως για υπότιτλους !

 
Σε ευχαριστώ πολύ

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στα grecotm builds υπάρχει κάποιο addon για δορυφορικά κανάλια ακομα και με χαμηλή ποιότητα.

θυμάμαι στα έτοιμα grecotm υπήρχαν πολλα addon για αυτη την δουλειά αλλα η κατάσταση ηταν λαβύρινθος για να βρεις κάτι αν δεν το ειχες στα favorites.
Το ειχε ενα στα τοσα addons και εψαχνες ώρες Δεν αναφέρομαι τοσο σε αθλητικά αλλα σε μουσικα θεάματα πχ me*zo κλπ

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2023 at 2:39 ΜΜ, drdedus said:

Καλησπέρα στα grecotm builds υπάρχει κάποιο addon για δορυφορικά κανάλια ακομα και με χαμηλή ποιότητα.

θυμάμαι στα έτοιμα grecotm υπήρχαν πολλα addon για αυτη την δουλειά αλλα η κατάσταση ηταν λαβύρινθος για να βρεις κάτι αν δεν το ειχες στα favorites.
Το ειχε ενα στα τοσα addons και εψαχνες ώρες Δεν αναφέρομαι τοσο σε αθλητικά αλλα σε μουσικα θεάματα πχ me*zo κλπ

Μπορείς να μπεις στο κανάλι του grecotm στο discord και να ρωτήσεις εκεί για το add on που σε ενδιαφέρει.

https://discord.gg/pYHevVd2

Edited by enterhere
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 9/5/2023 at 9:34 ΠΜ, ilka71 said:

το kodi forum επανήλθε αλλά στο Tapatalk δεν υπάρχει πλέον;

No further action: We do not have, nor do we plan on implementing, Tapatalk integration.
https://kodi.tv/article/latest-status-on-forum-et-al/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...