Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

12 minutes ago, thanos1071 said:

Καλημέρα.
Έχει άλλος πρόβλημα με την λειτουργία του Kodi, όταν χρησιμοποιεί δεδομένα κινητής?
Και το Kodi και το WBMC, όταν είμαι με δεδομένα (Vodafone συγκεκριμένα), βγάζουν μαύρη οθόνη στην εκκίνηση, όταν αλλάξω σε WiFi, όλα μια χαρά.
Η συσκευή, είναι κινητό τηλέφωνο, αν παίζει ρόλο.

 

Λοιπόν έχω και εγώ δεδομένα στην Vodafone και έχω επίσης 2 KODI στο κινητό μου. Αυτή την στιγμή είμαι όμως σε σημείο που δεν έχω καλό σήμα/δεδομένα έτσι και αλλιώς.....Δοκίμασε να βάλεις το 19.5 που σου δίνω για να δεις εάν έχει διαφορά....πιθανόν το θέμα να είναι ότι τώρα κατά πάσαν πιθανότητα έχεις 20.0 ή ακόμα ποιο πιθανό 20.1 (εάν ενημερώθηκε). Το να καθαρίσεις την cache της εφαρμογής που έχεις τώρα είναι μία άλλη ενέργεια που μπορείς να κάνεις, όμως πιθανόν να μην σου λύσει το θέμα.

https://www.wonderbox.tv/wonderbox-tv-media-centre-wbmc/   (βάλε την έκδοση 19.5 από εδώ)

Καλή επιτυχία

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Όντως, έχω την 20.0 και στα δύο, δεν έχει πάρει το update.
Με καθαρισμό cache, αλλά και όλων των δεδομένων, το δοκίμασα, τζίφος!!!
Θα δοκιμάσω και αυτή που μου δίνεις...
Ευχαριστώ συνονόματε!

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καμία διαφορά.
Και με τις 4 versions τα ίδια.
Δοκίμασα και με ρύθμιση στα 60Hz την οθόνη, μάταια...


Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχω σε σκληρό δίσκο 289 ταινίες την καθεμία σε φάκελο που το όνομα είναι από το τορρεντ (....bluray.x264.DTS....) η κάπως έτσι.. και μέσα ένα αρχείο με την ταινία και ένα με ίδιο όνομα των υποτίτλων. στο kodi όμως έχω βάλει να βρει από library του the movie database. και βλέπει μόνο 197! τι πρέπει να κάνω για να δει και τις υπόλοιπες;

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, ilka71 said:

έχω σε σκληρό δίσκο 289 ταινίες την καθεμία σε φάκελο που το όνομα είναι από το τορρεντ (....bluray.x264.DTS....) η κάπως έτσι.. και μέσα ένα αρχείο με την ταινία και ένα με ίδιο όνομα των υποτίτλων. στο kodi όμως έχω βάλει να βρει από library του the movie database. και βλέπει μόνο 197! τι πρέπει να κάνω για να δει και τις υπόλοιπες;
 

Δεν ξέρω σε τι συσκευή έχεις συνδέσει τον σκληρό δίσκο (PC, TVbox κλπ...βέβαια εδώ μιλάμε για Android οπότε...), αλλά μήπως τα ονόματα των φακέλλων που δεν εμφανίζονται περιέχουν τίποτα παράξενους χαρακτήρες? Δοκίμασε να βρεις ενδεικτικά ένα αρχείο που ξέρεις ότι υπάρχει και δεν εμφανίζεται και άλλαξέ του το όνομα σε κάτι πιο απλό. Υπό ορισμένες προυποθέσεις ακόμα και το πολύ μεγάλο μήκος ονόματος μπορεί να δημιουργεί θέματα.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε τι συσκευή έχεις συνδέσει τον σκληρό δίσκο (PC, TVbox κλπ...βέβαια εδώ μιλάμε για Android οπότε...), αλλά μήπως τα ονόματα των φακέλλων που δεν εμφανίζονται περιέχουν τίποτα παράξενους χαρακτήρες? Δοκίμασε να βρεις ενδεικτικά ένα αρχείο που ξέρεις ότι υπάρχει και δεν εμφανίζεται και άλλαξέ του το όνομα σε κάτι πιο απλό. Υπό ορισμένες προυποθέσεις ακόμα και το πολύ μεγάλο μήκος ονόματος μπορεί να δημιουργεί θέματα.
ναι είναι όλες οι ταινίες τα ονόματα που δίνουν τα τορενταδικα που είναι λίγο μακρινάρια. έχω Nvidia shield και ο σκληρός είναι πάνω στο πισι από όπου μέσω SMB τα βλέπει το kodi /shield
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, ilka71 said:

ναι είναι όλες οι ταινίες τα ονόματα που δίνουν τα τορενταδικα που είναι λίγο μακρινάρια. έχω Nvidia shield και ο σκληρός είναι πάνω στο πισι από όπου μέσω SMB τα βλέπει το kodi /shield

Προφανώς αυτό είναι το πρόβλημά σου....δοκίμασε να βάλεις κάτι απλό αρχικά στον εξωτερικό φάκελλο σε αυτά που δεν εμφανίζονται...και ίσως μετά και στα "εσωτερικά" αρχεία (εάν χρειασθεί βέβαια).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, ath156 said:

Προφανώς αυτό είναι το πρόβλημά σου....δοκίμασε να βάλεις κάτι απλό αρχικά στον εξωτερικό φάκελλο σε αυτά που δεν εμφανίζονται...και ίσως μετά και στα "εσωτερικά" αρχεία (εάν χρειασθεί βέβαια).

εκανα μια δοκιμη με την ταινια Jurassic Park (1993) ετσι εγραψα και τα 2 αρχεια ταινια και υποτιτλοι και τον φακελο  αλλα και οι 3 movie databases που δοκιμασα και ΔΕΝ την  βρηκαν!

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites



Λοιπόν έχω και εγώ δεδομένα στην Vodafone και έχω επίσης 2 KODI στο κινητό μου. Αυτή την στιγμή είμαι όμως σε σημείο που δεν έχω καλό σήμα/δεδομένα έτσι και αλλιώς.....

@ath156 Καλησπέρα Θανάση, μήπως έκανες καμία δοκιμή, να δούμε τι γίνεται?
Εγώ, όπως έγραψα και παραπάνω, δεν είχα αποτέλεσμα με τις άλλες εκδόσεις.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τελικά έφταιγε μια ρύθμιση στις ρυθμίσεις library/videos εκεί που έχει έναν διακόπτη για video tags. αυτο πρέπει να είναι off για να δουλέψουν καλά οι scrappers!

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2023 at 12:58 ΜΜ, thanos1071 said:

Καλημέρα.
Έχει άλλος πρόβλημα με την λειτουργία του Kodi, όταν χρησιμοποιεί δεδομένα κινητής?
Και το Kodi και το WBMC, όταν είμαι με δεδομένα (Vodafone συγκεκριμένα), βγάζουν μαύρη οθόνη στην εκκίνηση, όταν αλλάξω σε WiFi, όλα μια χαρά.
Η συσκευή, είναι κινητό τηλέφωνο, αν παίζει ρόλο.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

To ίδιο πρόβλημα είχε ένας γνωστός μου στο κινητό του με το kodi και δεν βρήκε ποτέ λύση. Tο Kodi ήταν με την έκδοση 19.x, δεν είχε βγει η 20 ακόμα. Όμως δεν ξέρω αν είχε σύνδεση vodafone. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.
Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν έχω βρει αναρτημένο παρόμοιο πρόβλημα από άλλους.
Συνεχίζω ψάχνοντας...

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, thanos1071 said:


 


@ath156 Καλησπέρα Θανάση, μήπως έκανες καμία δοκιμή, να δούμε τι γίνεται?
Εγώ, όπως έγραψα και παραπάνω, δεν είχα αποτέλεσμα με τις άλλες εκδόσεις.

 

Καλημέρα.

Όχι δεν έχω τέτοιο θέμα στο Xiaomi Note 9T με την τελευταία ρομ του. Έχω 2 KODI στο ένα στην έκδοση 19.5 ένα ξένο έτοιμο μπιλντ και στο KODI 20.00 ένα ελληνικό μπιλντ. Κανένα θέμα με δεδομένα από Vodafone.

Δεν ξέρω ποια ρύθμιση (μάλλον στο κινητό σου και όχι στο KODI) μπορεί να σου "μαυρίζει" την οθόνη.Από περιέργεια εάν το ανοίξεις χωρίς καθόλου δεδομένα ή σύνδεση σε wifi, πάλι σου μαυρίζει την οθόνη?😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites



Από περιέργεια εάν το ανοίξεις χωρίς καθόλου δεδομένα ή σύνδεση σε wifi, πάλι σου μαυρίζει την οθόνη?


Ανοίγει κανονικά, είτε με όλα κλειστά, είτε με WiFi.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια απλή λύση/add on που σε επεισόδια ξένων σειρών να το βάζω να μου ψάχνει ελληνικούς η αγγλικούς υπότιτλους;

Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2023 at 10:06 ΠΜ, thanos1071 said:

Ανοίγει κανονικά, είτε με όλα κλειστά, είτε με WiFi. emoji2959.pngemoji2959.pngemoji2959.png
 

Ρυθμίσεις-Εφαρμογές-KODI (ή κάπως έτσι στο δικό σου μενού)...έχεις τέτοια ρύθμιση (που επιτρέπει από δεδομένα)...από εκεί και πέρα δεν έχω άλλη ιδέα😉

 

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται να έχει κάποιο περιορισμό.
2 διακόπτες έχει, για "Απενεργοποίηση" δεδομένων ή WiFi και είναι και οι δύο κλειστοί, οπότε θα έπρεπε να δουλεύει...
Συνεχίζω το ψάξιμο.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, thanos1071 said:

Καλημέρα.
Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν έχω βρει αναρτημένο παρόμοιο πρόβλημα από άλλους.
Συνεχίζω ψάχνοντας...

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Να σημειώσω ότι στον γνωστό μου αυτό συνέβαινε χωρίς να έχει εγκαταστήσει κάποιο build ή οτιδήποτε. Σε φρεσκοκατεβασμένο kodi του το έκανε. 

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει και χωρίς builds και σε εμένα. Σε φρέσκια εγκατάσταση.
Μήπως είχε RealMe συσκευή?

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, thanos1071 said:

Το κάνει και χωρίς builds και σε εμένα. Σε φρέσκια εγκατάσταση.
Μήπως είχε RealMe συσκευή?

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τώρα έμαθα ότι έχει Motorola συσκευή. Για πάροχο δεν ξέρω αλλά θα ρωτήσω να το μάθω κι αυτό και θα σου πω. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, thanos1071 said:

Το κάνει και χωρίς builds και σε εμένα. Σε φρέσκια εγκατάσταση.
Μήπως είχε RealMe συσκευή?
 

Εφόσον δοκίμασες και αλλαγή του refresh rate χωρίς αποτέλεσμα δεν αλλάζεις/απενεργοποιείς και το "Hardware acceleration" sto

"Settings-Player" ή στο ελληνικό μενού "Σύστημα-Αναπαραγωγή"...εκεί έχει ρυθμίσεις επιτάχυνσης υλικού....μπας και στα τηλέφωνά σας παθαίνει κοκομπλοκο με τα δεδομένα+αυτό....δεν το είδα πουθενά αυτόν τον συνδυασμό αλλά "you never know"😉 ....φυσικά αυτό μπορείς να το κάνεις όταν είναι αποσυνδεδεμένο από δεδομένα, σε wifi ή πουθενά.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για τον κόπο σας.
Σαν λύση, βρήκα να το ξεκινάω με κλειστά όλα και να ανοίγω τα δεδομένα, εφόσον μπει στην αρχική οθόνη.
Μόλις βρω χρόνο, θα το δοκιμάσω και αυτό Θανάση.
Πολύ παράξενο πάντως...

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια απλή λύση/add on που σε επεισόδια ξένων σειρών να το βάζω να μου ψάχνει ελληνικούς η αγγλικούς υπότιτλους;


Συνήθως το κάθε add-on έχει τέτοια επιλογή.
Έψαξες τις ρυθμίσεις τους;
Πχ στο Elementum το έχω σεταρει και γενικά δουλεύει σωστά αν είναι και σωστό το όνομα του αρχείου.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, thanos1071 said:

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για τον κόπο σας.
Σαν λύση, βρήκα να το ξεκινάω με κλειστά όλα και να ανοίγω τα δεδομένα, εφόσον μπει στην αρχική οθόνη.
Μόλις βρω χρόνο, θα το δοκιμάσω και αυτό Θανάση.
Πολύ παράξενο πάντως...

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ενημερώνω ότι και ο γνωστός μου έχει vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι.
Αφού δουλεύει, έστω και με τον παραπάνω τρόπο, πάλι καλά να λέμε...
Δεν "με πάει" όμως...
Χθες, κάηκε το τροφοδοτικό, από το μόντεμ του σπιτιού (Speedport Entry 2i). Πάνω που τα είχα ρυθμίσει όλα, είχα περάσει και Dns της Cloudflare... Όλα οκ δηλαδή.
Έρχεται ο αντικαταστάτης, Speedport Plus 2 και δεν δίνει δυνατότητα, να απενεργοποιήσεις το Ipv6. Πάρε από ένα fe80 στα tv boxes...

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, thanos1071 said:


Έρχεται ο αντικαταστάτης, Speedport Plus 2 και δεν δίνει δυνατότητα, να απενεργοποιήσεις το Ipv6. Πάρε από ένα fe80 στα tv boxes..
 

Δεν μπορείς να αλλάξεις DNS και για IPV6?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...